نشانی‌های غلط دادن به دولت؛ نوشداروهای بعد از مرگ سهراب...

امیرحسین رحمانی،   3980923182 ۲۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۶ تکراری یا غیرقابل انتشار
نشانی‌های غلط دادن به دولت؛ نوشداروهای بعد از مرگ سهراب...

بحران دولت «تدبیر و امید» بعد از گذشت شش سال در عرصه نظری و اجرایی به اوج خود رسیده است. تصمیمی که درباره نحوه مدیریت مصرف سوخت در ماه آبان اتخاذ شد آشکارا نشان دهنده این مسئله است. دولتی که در چهار سال اول و با وجود برجام و تعلیق برخی تحریم ها دائما برای سلب مسئولیت از عبارت «دولت قبل» استفاده می کرد و ضعف خود را این گونه مخفی می کرد  اینک دچار تناقض عجیب و غریبی شده است؛ چرا که کلیدواژه «دولت قبل» از سال 96 به بعد از حیز انتفاع ساقط شده و با گذشت چند سال از دید جامعه غیرقابل قبول شده اما ناکارآمدی دولت نه تنها پایان نیافته بلکه به مراتب بدتر شده است. 

این وضعیت در حالتی آشکار شده که در این مدت اهتمام کلیت نظام سیاسی بر این بود تا دولت به نحوی بتواند بر اوضاع و شرایط مسلط شود. فلسفه تشکیل شورای عالی هماهنگی اقتصادی برای اتخاذ سریع تصمیمات و مقابله با تحریم نیز به همین دلیل بوده است. ایجاد چنین ساختاری در طول چهار دهه جمهوری اسلامی اقدامی کم نظیر برای پیشبرد اهدف دولت مستقر بوده است (ناگفته پیداست دولت تا چه میزان از این نهاد در راستای کنترل شرایط و مدیریت اقتصادی بهره برده است). در این بین باید به مجلس دهم نیز اشاره کرد که بواسطه نزدیکی علی لاریجانی با رئیس جمهور و وجود فراکسیون مستقلین و امید، همراهی تقریباً کاملی بین دو نهاد و دو قوه بوجود آمده بود. 

 واقعیت آن است که دولت به دلایل مختلفی که در ابتدا به صورت کلی به آنها اشاره شد توانمندی مدیریت شرایط را ندارد. اما به نظر می رسد برخی از زاویه نگاه خود برای حل مشکلات، بدنبال استعفای دولت با تکیه بر تئوری «ایجاد تنش و تقابل در داخل و عقب نشینی مداوم در خارج» اند. به زعم آنها در پیش گرفتن چنین تدبیری موجب می شود تا از ناکارآمدی و بن بستی که دولت گرفتار آن شده رهایی یابند.

بیان چنین پیشنهادهایی البته مختص زمان فعلی نیست بلکه از اندکی بعد از سال 96 چنین پیشنهادهایی از سوی برخی اصلاح طلبان عنوان می شد اما در سال جاری بیان چنین راه حل هایی شدت گرفته است. مثلاً در اواخر اردیبهشت ماه سعید حجاریان در مقاله ای با عنوان «کدام اصلاح‌طلبی؟ کدام بقاء؟» خواهان استعفای دولت و برگزاری انتخابات در اسفندماه شده بود. عباس عبدی نیز در هفته اخیر در روزنامه اعتماد و هفته نامه صدا چنین پیشنهادی را مطرح کرده است.   

اما علی ربیعی، سخنگوی دولت دیروز در روزنامه ایران از پیشنهاد دیگری سخن گفت که به نوعی می تواند مکمل پیشنهاد عبدی و حجاریان باشد. پیشنهادی که بواسطه منصب ربیعی بسیار مهم است و باید جدی گرفته شود  بخصوص که در روزنامه متعلق به دولت نیز منتشر شده است، بنابراین اگر آن را موضع دولت بدانیم به بیراهه نرفته ایم. ربیعی در این یادداشت با پذیرش ضمنی ناتوانی دولت در حل مشکلات از قدرت تحریم ها سخن می گوید. پیشنهادات دستیار رئیس جمهور برای خروج از این وضعیت تصویب لوایح تروریسم و پولشویی، برگزاری انتخابات بدون دخالت نهادهای نظارتی، مبارزه با جدایی از نظام مالی و بانکی جهان، دیپلماسی فعال (و احتمال آغاز مذاکره دوباره با غرب) و ... است.

اما مشکل اینجاست که پیشنهاد ربیعی آدرس غلط دادن برای حل مشکلات است. در واقع هیچ مجلسی برای این دولت مطلوب تر از مجلس دهم نخواهد بود. همچنین بدون شک در شرایط فعلی دولت توانایی انعقاد توافقی بهتر از برجام را ندارد؛ چرا که دولت بواسطه تحریم های پی در پی دونالد ترامپ و ارسال سیگنال های ضعف نمی تواند در موضعی برابر با آمریکا وارد مذاکره شود. مسئله مهم تر آن است که دولت وقتی نمی تواند درباره مصرف سوخت تصمیمی منطقی و بدون چالش بگیرد آیا می تواند فرایند مذاکره و گفت و گوی طولانی مدت برای رسیدن به یک توافق متعادل را برعهده بگیرد(فارغ از بدعهدی آمریکایی ها، عدم تمایل دولت ترامپ به مذاکره معقول و برابر و ...). بدتر آنکه برجامی که در زمان خود نیز  نتوانست مشکلات کشور را حل کند چگونه قرار است این بار گره گشایی کند؟

 اگر چه بواسطه تحریم ها و فشارهای خارجی مشکلات فراوانی پدید آمده اما با قاطعیت می توان گفت دولت از ضعف های نظری و اجرایی فراوانی رنج می برد که بدون شک چندان ارتباطی با تحریم ها ندارد و به همین دلیل تصمیمات اقتصادی دولت نه تنها بعضاً به حل مشکلات کمکی نکرده بلکه خود بحران آفرین شده است. به همین دلیل است که بارها این مسئله به ذهن خطور می کند اگر دولت در برخی مواقع تصمیمی اتخاذ نمی کرد شاید در حال حاضر وضعیت بهتری وجود داشت!

اشاره به تصمیم اخیر بنزینی دولت و تصمیماتی که در سال گذشته برای مدیریت بازار ارز و طلا اتخاذ شد در این باره مهم است و این که واقعاً چند نفر از اقتصاددانان را می توان سراغ گرفت که با چنین تصمیماتی موافقت داشته باشند؟

این قبیل نشانی‌های غلط دادن به دولت برای حل مشکلات در این شرایط نوش دارویی است که امیدی به بهبود از آن نمی توان داشت. از این رو انتظار می رود دولت برای حل مشکلات، ضمن تغییر نگرش، از ادبیات تفرقه آمیز فاصله گرفته و با مشورت گرفتن از کارشناسان واقعی اقدامات عاجلی بخصوص در حوزه اقتصادی برای بهبود وضعیت معیشتی برخی از دهک ها انجام دهد.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۲۴۰۸۵۵۱۲:۳۸:۰۸ ۱۳۹۸/۹/۲۴
با نویسنده کاملا موافقم... اصلاح طلبان و دولت از مشکلات معیشتی مردم بهره برداری سیاسی میکنن...
mostafa.kamali95@yahoo.com۱۲۴۱۴۷۹۱۹:۲۵:۱۹ ۱۳۹۸/۹/۲۴
3 نون حیف نون اقتصادی کشور که دکترین ژن برتر و اقا زاده ها و ذخایر انقلاب را مطرح کردند و حقوق های نجومی را بوجود اوردند اکنون که اقتصاد کشور را ویران کرده اند یکبار با دستکاری نرخ ارز موجب تورن وسیع و تلاطم اقتصهدی شدند و یکبار هم با اغوای ریس جمهور گرانی بنزین را در کاسه ریس جمهور گذاشتند اینان نوبخا نیلی نهاوندیان باید ممنوع الخروج دستگیر و محاکمه شوند
ناشناس۱۲۴۰۸۶۳۱۲:۴۲:۳۲ ۱۳۹۸/۹/۲۴
قرار بود برجام مشکلات ما را حل کند ! اما حالا ما باید مشکلات برجام را حل کنیم !!! خخ
ناشناس۱۲۴۰۸۷۰۱۲:۴۷:۰۹ ۱۳۹۸/۹/۲۴
عمده مشکلات کشور ناشی از سوء مدیریت دولته و به تحریم ها مربوط نیست زیرا در دولت حجت الاسلام هاشمی رفسنجانی هم که تحریم بانکی و نفتی نبودیم قیمت دلار و سکه و مسکن و بنزین چندین برابر شد و نرخ تورم 50 درصد شد و ناآرامی هایی در قزوین و مشهد و چهاردانگه رخ داد و متاسفانه عده ای کشته و مجروح شدند و حالا همان اتفاقات ناگوار تکرار شد.
ناشناس۱۲۴۰۸۹۴۱۲:۵۹:۴۸ ۱۳۹۸/۹/۲۴
يك دولت بايد بياد سر كار كه خساست در خونش باشه و از هيچي بتونه رونق ايحاد كنه بگرديد دنبال چنين رجل سياسي
ناشناس۱۲۴۱۱۱۹۱۴:۴۹:۳۲ ۱۳۹۸/۹/۲۴
لازم نکرده خساست در خونش باشه ... همین که دزد و نوکیسه از پول بیت المال نباشه بسه!
ناشناس۱۲۴۱۱۷۹۱۵:۲۳:۵۸ ۱۳۹۸/۹/۲۴
8 سال دولت شما رو هم دیدیم
ناشناس۱۲۴۱۵۴۶۲۰:۵۹:۰۸ ۱۳۹۸/۹/۲۴
احمدی نژاد با 10 میلیون تومان برای مردم مسکن مهر میساخت اما حالا فقط پکیج آن 10 میلیون شده است !
ناشناس۱۲۴۲۱۵۵۱۱:۲۰:۳۱ ۱۳۹۸/۹/۲۵
آره با رانت به یکسری خونه داد. این عین بی عدالتی بود
ناشناس۱۲۴۰۹۰۲۱۳:۰۵:۰۶ ۱۳۹۸/۹/۲۴
این ها تا قبل از این از دولت احمدی نژاد شکایت می کردن و پشت ان قایم می شدن و بعد که خودشان بدتر کردن امدن گفتند ما اختیار نداریم یعنی خالص اصلاح طلبی همین چند جمله است که نوشتم و دورو هستند
ناشناس۱۲۴۱۱۲۴۱۴:۵۱:۴۸ ۱۳۹۸/۹/۲۴
بزرگترین مشکل باصطلاح "اصلاح طلبان" نداشتن صداقت آن هم در وهله نخست با خودشان است ... چه رسد با مردم!
ناشناس۱۲۴۰۹۲۵۱۳:۱۳:۳۵ ۱۳۹۸/۹/۲۴
این دولت حامی ثروتمندان و دشمن فقراست.
ناشناس۱۲۴۱۱۸۱۱۵:۲۵:۰۷ ۱۳۹۸/۹/۲۴
ساده زیستی هیچ اهمیتی نداره افراد پولدارن که مردم رو پولدار میکنن نه افراد فقیر !
رشید۱۲۴۱۵۰۰۱۹:۴۹:۵۱ ۱۳۹۸/۹/۲۴
میشه یه مثال بزنید چطوری؟!
ناشناس۱۲۴۰۹۲۷۱۳:۱۳:۵۷ ۱۳۹۸/۹/۲۴
روحانی استعفا دهد و سپر بلا نباشد
ناشناس۱۲۴۱۳۵۷۱۷:۲۸:۱۱ ۱۳۹۸/۹/۲۴
سپر بلا یا خود بلا ؟
ناشناس۱۲۴۱۵۷۹۲۱:۳۴:۴۱ ۱۳۹۸/۹/۲۴
ترسیدن ما همه از بیم بلا بود / اکنون زچه ترسیم که در عین بلائیم
ناشناس۱۲۴۰۹۷۶۱۳:۳۴:۱۴ ۱۳۹۸/۹/۲۴
فرقی نداره اصلاح طلب و اصولگرا چه گلی به سر کشور زدن؟ کلی هم هزینه ایجاد کردن
ناشناس۱۲۴۰۹۹۷۱۳:۴۱:۳۰ ۱۳۹۸/۹/۲۴
اگر چه بواسطه تحریم ها و فشارهای خارجی مشکلات فراوانی پدید آمده اما با قاطعیت می توان گفت دولت از ضعف های نظری و اجرایی فراوانی رنج می برد } این مشکلات در دولت قبل هم بود پس ربطی به دولت ندارد
ناشناس۱۲۴۱۰۰۴۱۳:۴۳:۴۱ ۱۳۹۸/۹/۲۴
چرا تعامل با دنیا برای شما معادل غرب اندیشی است؟چند کشور مانند ما در دنیا وجود دارند؟ایا بیشتر از انگشتان یک دست است؟اوضاع مادی و معنوی انها و ما چگونه است؟
ناشناس۱۲۴۱۰۵۶۱۴:۱۰:۵۵ ۱۳۹۸/۹/۲۴
برعکسش هم هست که کشورهای زیادی هستند که عوامل امریکا را اجرا می کنند و وضعشون از ما هم بدتر هستند
مهدی۱۲۴۱۰۳۰۱۳:۵۸:۴۰ ۱۳۹۸/۹/۲۴
مجلس مجلس مجلس یک مجلس واقعی تنها منجی دولت است پوز آمریکا را هم خواهد زد
ناشناس۱۲۴۱۱۳۲۱۴:۵۵:۱۱ ۱۳۹۸/۹/۲۴
اینها نشانی غلط دادن نیست ... کد خیانت و پالس نوکری برای اربابان چشم آبی است
عدالت۱۲۴۱۱۵۷۱۵:۱۱:۱۲ ۱۳۹۸/۹/۲۴
تنها کاری که به نظر درست میاد استعفای دسته جمعی ست.
ناشناس۱۲۴۱۳۲۲۱۷:۰۵:۴۳ ۱۳۹۸/۹/۲۴
مذاکره درموارد ذیل به نظر امکان پذیر است ومنافع ملی ایران نیز حفظ میشود: -هماهنگی در منافع منطقه ای دو کشور -برقراری روابط سیاسی دو کشور -روابط اقتصادی وتجاری بازرگانان دو کشور - انتقال نیروی کار و پذیرش دانشجو -آزادی زندانیان دو کشور -روابط بانکی -ساخت نیروگاههای اتمی - وسرانجام رفع تحریم هاکه خواست همه مردم است.
ناشناس۱۲۴۱۳۹۵۱۷:۵۶:۳۲ ۱۳۹۸/۹/۲۴
برگزاری رفراندوم در موضوعات مهم طبق قانون اساسی مشکلات را حل میکنه
ناشناس۱۲۴۱۷۳۷۰۰:۵۰:۴۱ ۱۳۹۸/۹/۲۵
کلا این سیستم با مدیریت خودی ها به هیچ جا نمی رسد!

پربحث‌های هفته

 1. یک درس مهم ظریف در سیاست خارجی

 2. آيا چين واقعا جزيره كيش را خريده است؟!

 3. مجلس به تهدیدهای تاجگردون چه پاسخی می‌دهد؟

 4. طرح سؤال از رئیس‌جمهور با ۲۰۰ امضا تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس شد + محورهای سوال

 5. ضرب و شتم پزشک متخصص توسط همراهان بیمار + عکس

 6. مدیریت ناکارآمد کرونا در ایران/ اقدامات محدودکننده برمی‌گردند؟

 7. اعتبارنامه تاجگردون رد شد

 8. چرا خودروسازی ایران از ترکیه عقب افتاد؟

 9. واکنش کاربران توییتر به رد اعتبارنامه تاجگردون؛ مجلس از اولین آزمون بزرگ خود سربلند بیرون آمد/ حالا نوبت تلاش مضاعف برای حل مشکلات است

 10. مردم اندونزی حیوانات را در آتشفشان ریختند

 11. حاشیه‌های حضور ظریف در مجلس

 12. شما بگویید به چه قیمتی ؟!

 13. تاجگردون کیفش را از مجلس برداشت و رفت

 14. روایت روحانی از مدیریت دولت بر اقتصاد کشور/جنجال سخنرانی ظریف/ بازداشت عضو تیم سابق مذاکره‌کننده هسته‌ای/افروغ: صداوسیما اسیر نفوذ، تظاهر و ریا شده است

 15. رمزگشایی از پشت پرده مانتوهای جلوباز

 16. روحانی: اقتصاد کشور تحت مدیریت قرار دارد/ در ماه‌های آینده به ثبات در اقتصاد و بازار ارز خواهیم رسید

 17. پرواز عمودی خلبان ایرانی با بمب افکن F ۴

 18. چگونه جمهوری اسلامی را از چشم مردم بيندازيم !

 19. جزئیات طرح ساخت ۶میلیون مسکن؛ تامین ۶۰درصد هزینه با وام ارزان و زمین رایگان

 20. شهردار تهران: ۹ میلیون دلار ضرر کردیم

 21. نمکی: دلم نمی‌خواست با چنین تاوان سنگینی حرف‌هایم را جدی بگیرند

 22. احمد توکلی: با استیضاح روحانی بیشتر موافقم

 23. ظریف: ترامپ فرقی با دولت‌های قبلی آمریکا ندارد/بزرگترین دستاوردم برجام بود

 24. رئیس کل بانک مرکزی: روند تامین ارز متحول خواهد شد

 25. دولت روحانی رکورددار جهش ارز در تمام دولت‌ها است/ چرخ اقتصاد از کار افتاده/ نتیجه سیاست دلار ۴۲۰۰ تومانی چه بود؟

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. یک درس مهم ظریف در سیاست خارجی

 2. آيا چين واقعا جزيره كيش را خريده است؟!

 3. مجلس به تهدیدهای تاجگردون چه پاسخی می‌دهد؟

 4. اعتبارنامه تاجگردون رد شد

 5. واکنش کاربران توییتر به رد اعتبارنامه تاجگردون؛ مجلس از اولین آزمون بزرگ خود سربلند بیرون آمد/ حالا نوبت تلاش مضاعف برای حل مشکلات است

 6. شما بگویید به چه قیمتی ؟!

 7. روایت روحانی از مدیریت دولت بر اقتصاد کشور/جنجال سخنرانی ظریف/ بازداشت عضو تیم سابق مذاکره‌کننده هسته‌ای/افروغ: صداوسیما اسیر نفوذ، تظاهر و ریا شده است

 8. احمد توکلی: با استیضاح روحانی بیشتر موافقم

 9. اولین واکنش تاجگردون به رد اعتبارنامه‌اش

 10. بیانیه رئیس کمیسیون تحقیق مجلس درباره اعتبارنامه تاجگردون: همه مراحل تحقیق را با انصاف و رعایت بی‌طرفی انجام دادیم

 11. دیوان محاسبات اظهارات میعاد صالحی را تکذیب کرد

 12. آیا وزارت صمت همچنان قربانی «لجبازی» است؟!

 13. ضابطین قضایی به توصیه رهبر انقلاب عمل کنند

 14. ایران بزرگ‌ترین نیروی موشکی منطقه است

 15. توضیحات سخنگوی هیئت‌رئیسه مجلس درباره اعتبارنامه تاجگردون و ودیعه مسکن ۲۰۰ میلیونی نمایندگان

 16. نظر زیباکلام درباره سوال از روحانی در مجلس/ انتقاد سلیمی نمین از برخورد مجلس با ظریف/ زیدآبادی: روحانی واقعیت اوضاع اقتصادی را نادیده می‌گیرد/ مجلس دهم بودجه شورای نگهبان را زیاد کرد؟

 17. ظریف: هیچ‌گاه مسائل داخلی را به خارج نبرده‌ام/ آمریکا را قدر قدرت ندانیم/ برجام سند افتخار ایران است

 18. روحانی: اعتراف می‌کنم دولت یازدهم در موضوع مسکن عقب‌ماندگی داشت/ زدن ماسک در حمل‌ونقل عمومی و ادارات الزامی می‌شود/ ظریف سمبل قدرت سیاسی است

 19. ماجرای تلاش عده‌ای برای تقابل سیداحمد خمینی با رهبری/بیانیه عجیب یک نماینده در حمایت از تاجگردون/کرونا رکورد زد

 20. اختصاصی الف/اسامی ۱۳۴ نماینده امضاکننده طرح سؤال از رئیس جمهور

 21. اینستاگرام پست ضرغامی را حذف کرد / اینبار وحشت از نام دختر سردار سلیمانی

 22. ذوالنوری: امکان اعلام علت رخداد نطنز به دلایل امنیتی وجود ندارد/ سوله آسیب‌دیده مرکز مونتاژ ماشین‌های غنی‌سازی بود

 23. طرح «سوال از روحانی» به ۱۰۰ امضا رسید

 24. یادداشت حسین شریعتمداری/ چرا از خودتان مایه نمی‌گذارید؟!

 25. پرونده اعتبارنامه تاجگردون بسته شد/ توصیه آیت‌الله جنتی به دولت/ اعتراف روحانی/ آیا آخوندی محاکمه می‌شود؟ 

آخرین عناوین