نشانی‌های غلط دادن به دولت؛ نوشداروهای بعد از مرگ سهراب...

امیرحسین رحمانی،   3980923182 ۲۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۶ تکراری یا غیرقابل انتشار
نشانی‌های غلط دادن به دولت؛ نوشداروهای بعد از مرگ سهراب...

بحران دولت «تدبیر و امید» بعد از گذشت شش سال در عرصه نظری و اجرایی به اوج خود رسیده است. تصمیمی که درباره نحوه مدیریت مصرف سوخت در ماه آبان اتخاذ شد آشکارا نشان دهنده این مسئله است. دولتی که در چهار سال اول و با وجود برجام و تعلیق برخی تحریم ها دائما برای سلب مسئولیت از عبارت «دولت قبل» استفاده می کرد و ضعف خود را این گونه مخفی می کرد  اینک دچار تناقض عجیب و غریبی شده است؛ چرا که کلیدواژه «دولت قبل» از سال 96 به بعد از حیز انتفاع ساقط شده و با گذشت چند سال از دید جامعه غیرقابل قبول شده اما ناکارآمدی دولت نه تنها پایان نیافته بلکه به مراتب بدتر شده است. 

این وضعیت در حالتی آشکار شده که در این مدت اهتمام کلیت نظام سیاسی بر این بود تا دولت به نحوی بتواند بر اوضاع و شرایط مسلط شود. فلسفه تشکیل شورای عالی هماهنگی اقتصادی برای اتخاذ سریع تصمیمات و مقابله با تحریم نیز به همین دلیل بوده است. ایجاد چنین ساختاری در طول چهار دهه جمهوری اسلامی اقدامی کم نظیر برای پیشبرد اهدف دولت مستقر بوده است (ناگفته پیداست دولت تا چه میزان از این نهاد در راستای کنترل شرایط و مدیریت اقتصادی بهره برده است). در این بین باید به مجلس دهم نیز اشاره کرد که بواسطه نزدیکی علی لاریجانی با رئیس جمهور و وجود فراکسیون مستقلین و امید، همراهی تقریباً کاملی بین دو نهاد و دو قوه بوجود آمده بود. 

 واقعیت آن است که دولت به دلایل مختلفی که در ابتدا به صورت کلی به آنها اشاره شد توانمندی مدیریت شرایط را ندارد. اما به نظر می رسد برخی از زاویه نگاه خود برای حل مشکلات، بدنبال استعفای دولت با تکیه بر تئوری «ایجاد تنش و تقابل در داخل و عقب نشینی مداوم در خارج» اند. به زعم آنها در پیش گرفتن چنین تدبیری موجب می شود تا از ناکارآمدی و بن بستی که دولت گرفتار آن شده رهایی یابند.

بیان چنین پیشنهادهایی البته مختص زمان فعلی نیست بلکه از اندکی بعد از سال 96 چنین پیشنهادهایی از سوی برخی اصلاح طلبان عنوان می شد اما در سال جاری بیان چنین راه حل هایی شدت گرفته است. مثلاً در اواخر اردیبهشت ماه سعید حجاریان در مقاله ای با عنوان «کدام اصلاح‌طلبی؟ کدام بقاء؟» خواهان استعفای دولت و برگزاری انتخابات در اسفندماه شده بود. عباس عبدی نیز در هفته اخیر در روزنامه اعتماد و هفته نامه صدا چنین پیشنهادی را مطرح کرده است.   

اما علی ربیعی، سخنگوی دولت دیروز در روزنامه ایران از پیشنهاد دیگری سخن گفت که به نوعی می تواند مکمل پیشنهاد عبدی و حجاریان باشد. پیشنهادی که بواسطه منصب ربیعی بسیار مهم است و باید جدی گرفته شود  بخصوص که در روزنامه متعلق به دولت نیز منتشر شده است، بنابراین اگر آن را موضع دولت بدانیم به بیراهه نرفته ایم. ربیعی در این یادداشت با پذیرش ضمنی ناتوانی دولت در حل مشکلات از قدرت تحریم ها سخن می گوید. پیشنهادات دستیار رئیس جمهور برای خروج از این وضعیت تصویب لوایح تروریسم و پولشویی، برگزاری انتخابات بدون دخالت نهادهای نظارتی، مبارزه با جدایی از نظام مالی و بانکی جهان، دیپلماسی فعال (و احتمال آغاز مذاکره دوباره با غرب) و ... است.

اما مشکل اینجاست که پیشنهاد ربیعی آدرس غلط دادن برای حل مشکلات است. در واقع هیچ مجلسی برای این دولت مطلوب تر از مجلس دهم نخواهد بود. همچنین بدون شک در شرایط فعلی دولت توانایی انعقاد توافقی بهتر از برجام را ندارد؛ چرا که دولت بواسطه تحریم های پی در پی دونالد ترامپ و ارسال سیگنال های ضعف نمی تواند در موضعی برابر با آمریکا وارد مذاکره شود. مسئله مهم تر آن است که دولت وقتی نمی تواند درباره مصرف سوخت تصمیمی منطقی و بدون چالش بگیرد آیا می تواند فرایند مذاکره و گفت و گوی طولانی مدت برای رسیدن به یک توافق متعادل را برعهده بگیرد(فارغ از بدعهدی آمریکایی ها، عدم تمایل دولت ترامپ به مذاکره معقول و برابر و ...). بدتر آنکه برجامی که در زمان خود نیز  نتوانست مشکلات کشور را حل کند چگونه قرار است این بار گره گشایی کند؟

 اگر چه بواسطه تحریم ها و فشارهای خارجی مشکلات فراوانی پدید آمده اما با قاطعیت می توان گفت دولت از ضعف های نظری و اجرایی فراوانی رنج می برد که بدون شک چندان ارتباطی با تحریم ها ندارد و به همین دلیل تصمیمات اقتصادی دولت نه تنها بعضاً به حل مشکلات کمکی نکرده بلکه خود بحران آفرین شده است. به همین دلیل است که بارها این مسئله به ذهن خطور می کند اگر دولت در برخی مواقع تصمیمی اتخاذ نمی کرد شاید در حال حاضر وضعیت بهتری وجود داشت!

اشاره به تصمیم اخیر بنزینی دولت و تصمیماتی که در سال گذشته برای مدیریت بازار ارز و طلا اتخاذ شد در این باره مهم است و این که واقعاً چند نفر از اقتصاددانان را می توان سراغ گرفت که با چنین تصمیماتی موافقت داشته باشند؟

این قبیل نشانی‌های غلط دادن به دولت برای حل مشکلات در این شرایط نوش دارویی است که امیدی به بهبود از آن نمی توان داشت. از این رو انتظار می رود دولت برای حل مشکلات، ضمن تغییر نگرش، از ادبیات تفرقه آمیز فاصله گرفته و با مشورت گرفتن از کارشناسان واقعی اقدامات عاجلی بخصوص در حوزه اقتصادی برای بهبود وضعیت معیشتی برخی از دهک ها انجام دهد.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۲۴۰۸۵۵۱۲:۳۸:۰۸ ۱۳۹۸/۹/۲۴
با نویسنده کاملا موافقم... اصلاح طلبان و دولت از مشکلات معیشتی مردم بهره برداری سیاسی میکنن...
mostafa.kamali95@yahoo.com۱۲۴۱۴۷۹۱۹:۲۵:۱۹ ۱۳۹۸/۹/۲۴
3 نون حیف نون اقتصادی کشور که دکترین ژن برتر و اقا زاده ها و ذخایر انقلاب را مطرح کردند و حقوق های نجومی را بوجود اوردند اکنون که اقتصاد کشور را ویران کرده اند یکبار با دستکاری نرخ ارز موجب تورن وسیع و تلاطم اقتصهدی شدند و یکبار هم با اغوای ریس جمهور گرانی بنزین را در کاسه ریس جمهور گذاشتند اینان نوبخا نیلی نهاوندیان باید ممنوع الخروج دستگیر و محاکمه شوند
ناشناس۱۲۴۰۸۶۳۱۲:۴۲:۳۲ ۱۳۹۸/۹/۲۴
قرار بود برجام مشکلات ما را حل کند ! اما حالا ما باید مشکلات برجام را حل کنیم !!! خخ
ناشناس۱۲۴۰۸۷۰۱۲:۴۷:۰۹ ۱۳۹۸/۹/۲۴
عمده مشکلات کشور ناشی از سوء مدیریت دولته و به تحریم ها مربوط نیست زیرا در دولت حجت الاسلام هاشمی رفسنجانی هم که تحریم بانکی و نفتی نبودیم قیمت دلار و سکه و مسکن و بنزین چندین برابر شد و نرخ تورم 50 درصد شد و ناآرامی هایی در قزوین و مشهد و چهاردانگه رخ داد و متاسفانه عده ای کشته و مجروح شدند و حالا همان اتفاقات ناگوار تکرار شد.
ناشناس۱۲۴۰۸۹۴۱۲:۵۹:۴۸ ۱۳۹۸/۹/۲۴
يك دولت بايد بياد سر كار كه خساست در خونش باشه و از هيچي بتونه رونق ايحاد كنه بگرديد دنبال چنين رجل سياسي
ناشناس۱۲۴۱۱۱۹۱۴:۴۹:۳۲ ۱۳۹۸/۹/۲۴
لازم نکرده خساست در خونش باشه ... همین که دزد و نوکیسه از پول بیت المال نباشه بسه!
ناشناس۱۲۴۱۱۷۹۱۵:۲۳:۵۸ ۱۳۹۸/۹/۲۴
8 سال دولت شما رو هم دیدیم
ناشناس۱۲۴۱۵۴۶۲۰:۵۹:۰۸ ۱۳۹۸/۹/۲۴
احمدی نژاد با 10 میلیون تومان برای مردم مسکن مهر میساخت اما حالا فقط پکیج آن 10 میلیون شده است !
ناشناس۱۲۴۲۱۵۵۱۱:۲۰:۳۱ ۱۳۹۸/۹/۲۵
آره با رانت به یکسری خونه داد. این عین بی عدالتی بود
ناشناس۱۲۴۰۹۰۲۱۳:۰۵:۰۶ ۱۳۹۸/۹/۲۴
این ها تا قبل از این از دولت احمدی نژاد شکایت می کردن و پشت ان قایم می شدن و بعد که خودشان بدتر کردن امدن گفتند ما اختیار نداریم یعنی خالص اصلاح طلبی همین چند جمله است که نوشتم و دورو هستند
ناشناس۱۲۴۱۱۲۴۱۴:۵۱:۴۸ ۱۳۹۸/۹/۲۴
بزرگترین مشکل باصطلاح "اصلاح طلبان" نداشتن صداقت آن هم در وهله نخست با خودشان است ... چه رسد با مردم!
ناشناس۱۲۴۰۹۲۵۱۳:۱۳:۳۵ ۱۳۹۸/۹/۲۴
این دولت حامی ثروتمندان و دشمن فقراست.
ناشناس۱۲۴۱۱۸۱۱۵:۲۵:۰۷ ۱۳۹۸/۹/۲۴
ساده زیستی هیچ اهمیتی نداره افراد پولدارن که مردم رو پولدار میکنن نه افراد فقیر !
رشید۱۲۴۱۵۰۰۱۹:۴۹:۵۱ ۱۳۹۸/۹/۲۴
میشه یه مثال بزنید چطوری؟!
ناشناس۱۲۴۰۹۲۷۱۳:۱۳:۵۷ ۱۳۹۸/۹/۲۴
روحانی استعفا دهد و سپر بلا نباشد
ناشناس۱۲۴۱۳۵۷۱۷:۲۸:۱۱ ۱۳۹۸/۹/۲۴
سپر بلا یا خود بلا ؟
ناشناس۱۲۴۱۵۷۹۲۱:۳۴:۴۱ ۱۳۹۸/۹/۲۴
ترسیدن ما همه از بیم بلا بود / اکنون زچه ترسیم که در عین بلائیم
ناشناس۱۲۴۰۹۷۶۱۳:۳۴:۱۴ ۱۳۹۸/۹/۲۴
فرقی نداره اصلاح طلب و اصولگرا چه گلی به سر کشور زدن؟ کلی هم هزینه ایجاد کردن
ناشناس۱۲۴۰۹۹۷۱۳:۴۱:۳۰ ۱۳۹۸/۹/۲۴
اگر چه بواسطه تحریم ها و فشارهای خارجی مشکلات فراوانی پدید آمده اما با قاطعیت می توان گفت دولت از ضعف های نظری و اجرایی فراوانی رنج می برد } این مشکلات در دولت قبل هم بود پس ربطی به دولت ندارد
ناشناس۱۲۴۱۰۰۴۱۳:۴۳:۴۱ ۱۳۹۸/۹/۲۴
چرا تعامل با دنیا برای شما معادل غرب اندیشی است؟چند کشور مانند ما در دنیا وجود دارند؟ایا بیشتر از انگشتان یک دست است؟اوضاع مادی و معنوی انها و ما چگونه است؟
ناشناس۱۲۴۱۰۵۶۱۴:۱۰:۵۵ ۱۳۹۸/۹/۲۴
برعکسش هم هست که کشورهای زیادی هستند که عوامل امریکا را اجرا می کنند و وضعشون از ما هم بدتر هستند
مهدی۱۲۴۱۰۳۰۱۳:۵۸:۴۰ ۱۳۹۸/۹/۲۴
مجلس مجلس مجلس یک مجلس واقعی تنها منجی دولت است پوز آمریکا را هم خواهد زد
ناشناس۱۲۴۱۱۳۲۱۴:۵۵:۱۱ ۱۳۹۸/۹/۲۴
اینها نشانی غلط دادن نیست ... کد خیانت و پالس نوکری برای اربابان چشم آبی است
عدالت۱۲۴۱۱۵۷۱۵:۱۱:۱۲ ۱۳۹۸/۹/۲۴
تنها کاری که به نظر درست میاد استعفای دسته جمعی ست.
ناشناس۱۲۴۱۳۲۲۱۷:۰۵:۴۳ ۱۳۹۸/۹/۲۴
مذاکره درموارد ذیل به نظر امکان پذیر است ومنافع ملی ایران نیز حفظ میشود: -هماهنگی در منافع منطقه ای دو کشور -برقراری روابط سیاسی دو کشور -روابط اقتصادی وتجاری بازرگانان دو کشور - انتقال نیروی کار و پذیرش دانشجو -آزادی زندانیان دو کشور -روابط بانکی -ساخت نیروگاههای اتمی - وسرانجام رفع تحریم هاکه خواست همه مردم است.
ناشناس۱۲۴۱۳۹۵۱۷:۵۶:۳۲ ۱۳۹۸/۹/۲۴
برگزاری رفراندوم در موضوعات مهم طبق قانون اساسی مشکلات را حل میکنه
ناشناس۱۲۴۱۷۳۷۰۰:۵۰:۴۱ ۱۳۹۸/۹/۲۵
کلا این سیستم با مدیریت خودی ها به هیچ جا نمی رسد!

پربحث‌های دیروز

 1. رمزگشایی از حمله روحانی به شورای نگهبان!

 2. آقای روحانی شما را به خدا یک چیزی برای این نظام باقی بگذارید

 3. سناریوهای سقوط هواپیمای آمریکایی در افغانستان به روایت رأی الیوم

 4. چند نکته درباره جاروجنجال ها پیرامون ردصلاحیت های اخیر

 5. تمرینات پیش‌مرگان کرد در برف کوهستان

 6. امیدواری عارف به تایید صلاحیت بیشتر اصلاح‌طلبان/ انتقاد لاریجانی از سیاه‌نمایی درباره عملکرد مجلس/ روایت عضو اصلاح‌طلب مجمع تشخیص از نظر رهبری درباره FATF

 7. فارین پالیسی: معامله قرن، هدیه بزرگ ترامپ به نتانیاهو است

 8. آمریکا با رد بیانیه طالبان: نشانه‌ای از شلیک دشمن به هواپیمای سرنگون شده وجود ندارد

 9. روحانی: زندگی در این دو سال سخت شده/ مردم دلاورانه ایستادگی می‌کنند/ کارهای انجام شده را کافی نمی‌دانیم

 10. تاجگردون و فرار از اثبات بی‌گناهی!

 11. دیدار و گفتگوی صمیمانه سید حسن نصرالله با فرزند سپهبد قاسم سلیمانی

 12. کیمیای مراقبت از سرمایه‌های ملی

 13. طرح خروج ایران از NPT اعلام وصول شد

 14. علت دریافت حقوق ۲۴ میلیونی یکی از مدیران مجلس چیست؟

 15. انگلیس: نمی‌پذیریم حزب‌الله دیگری در یمن شکل بگیرد

پربحث‌های هفته

 1. مذاکره مجدد با آمریکا به‌ چه بهانه و بهایی؟

 2. ۱۰ نکته درباره گفت‌گوی ظریف و اشپیگل 

 3. تجربه‌ای برای آیندگان تا دیگر ماشه‌ای را علیه ما نچکانند!...

 4. رمزگشایی از حمله روحانی به شورای نگهبان!

 5. آیا جهان، ایران را در نقطه اتخاذ «تصمیم بزرگ» قرار خواهد داد؟

 6. انتقاد حسین شریعتمداری از ظریف؛ وزیر خارجهِ کدام ایران؟!

 7. واکنش ترامپ به سخنان ظریف درباره مذاکره با آمریکا: نه مرسی!

 8. حمله بی‌سابقه روحانی به شورای نگهبان/ توضیحات جدید درباره کاخ مرمر/ باهنر: اصلاح‌طلبان هم طرفدار دارند و هم کاندیدا برای بستن لیست

 9. علت عجیب ردصلاحیت علی مطهری/ جلسه خاتمی و ناطق با روحانی؛ از تکذیب تا تایید/کرباسچی: مردم و تاریخ درباره زندگی بدون تشریفات مرحوم هاشمی قضاوت خواهند کرد

 10. آقای روحانی شما را به خدا یک چیزی برای این نظام باقی بگذارید

 11. احمد توکلی خواستار پاسخگویی مدیرعامل بانک کشاورزی به مردم و مسئولان شد

 12. هواپیما تهران - بندرماهشهر از باند فرودگاه خارج شد + عکس و فیلم

 13. واکنش رسمی سپاه به سخنان حسن عباسی/ دفاع کدخدایی از ردصلاحیت‌ها/ سلیمی‌نمین: اصلاح‌طلبان مظلوم‌نمایی می‌کنند

 14. پاسخ بانک کشاورزی به احمد توکلی

 15. سناریوهای سقوط هواپیمای آمریکایی در افغانستان به روایت رأی الیوم

 16. چند نکته درباره جاروجنجال ها پیرامون ردصلاحیت های اخیر

 17. «تبریزیان» کیست و چرا «هاریسون» را آتش زد؟

 18. مقصر ماییم!     

 19. ظریف: مذاکره دوجانبه با ایران خیال باطل ترامپ است

 20. تردید نشریه هیل در انتخاب مجدد ترامپ

 21. زمستان سخت دروغ و روسیاهی دشمنان مردم ایران

 22. روایت شاهدان عینی سقوط هواپیمای اوکراینی + عکس

 23. طالبان مسئولیت سرنگونی هواپیمای آمریکایی را پذیرفت

 24. توصیه ظریف به ترامپ در پاسخ به «نه مرسی!»

 25. بلایی که ویروس کرونا بر سر اقتصاد چین می‌آورد

آخرین عناوین