چرا استیضاح ترامپ را باید جدی گرفت؟

گروه جهان الف،   3980923102 ۲۶ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲ تکراری یا غیرقابل انتشار
 چرا استیضاح ترامپ را باید جدی گرفت؟

کاخ سفید این روزها شرایط متشنج و مبهمی را تجربه می کند. جدای از تنش های گسترده بین المللی که دونالد ترامپ رئیس جمهورِ ماجراجوی آمریکا برای کشورش ایجاد کرده، مدتی است که وی به دلیل آنچه تلاش برای پرونده سازی علیه جو بایدن نامزد اصلی دموکرات ها در انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا عنوان شده، به سواستفاده از قدرت متهم شده و درگیرِ فرآیند مربوط به استیضاح خود شده است. در تازه ترین تحرک، اخیرا کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا دو بندِ مربوط به استیضاح ترامپ را به تصویب رسانده که این امر به نوبه خود، به فرآیند استیضاح رئیس جمهور آمریکا رسمیت بیشتری داده است. 

قرار است در مرحله بعد، استیضاح ترامپ به صحن علنی مجلس نمایندگان آمریکا رود و در مورد آن رای گیری انجام شود. تحولی که با توجه به این گزاره که کنترل اکثریت این مجلس در دستان دموکرات هاست، چشم انداز تصویب استیضاح ترامپ در مجلس نمایندگان را بیش از پیش تقویت کرده است. میچ مک کانل رهبر جمهوری خواهان در سنای آمریکا نیز گفته است در صورت تصویب استیضاح رئیس جمهور آمریکا در مجلس نمایندگان، سنای آمریکا این موضوع را در ژانویه سال آتی میلادی در دستور کار قرار خواهد داد. اگر استیضاح ترامپ در مجلس سنا، با استقبال دو سوم از سناتورها مواجه شود، رئیس جمهور آمریکا از سِمتِ خود برکنار خواهد شد. امری که البته با توجه به اینکه جمهوری خواهان، اکثریت مجلس سنایِ آمریکا را تشکیل می دهند، چندان محتمل به نظر نمی رسد. با این حال، استیضاح ترامپ و فرآیند مربوط به آن را باید به مثابه زنگ خطر و هشداری برای نظام سیاسی آمریکا تلقی کرد. دلیلی این امر هم ریشه در نوعِ سیاست ورزی ترامپ به عنوان بالاترین مقام اجرایی سیستم سیاسی آمریکایی دارد. 

پیتر نیکولاس در مقاله ای که اخیرا در پایگاه خبری آتلانتیک با عنوان "ترامپ به تئوری توطئه نیاز دارد" منتشر کرده نوشته است: "فرافکنی در ذاتِ رئیس جمهور ترامپ است. وی به طور مداوم با طرح مسائل واهی سعی دارد افکار عمومی را از دستیابی به حقیقت دور کند. ترامپ برای موجه جلوه دادن خود، باید نهادهای قانونی آمریکا را با ایده های انحرافی و افکار موهوم، به چالش بکشد". این اظهار نظرِ نیکولاس که خبرنگاری با سابقه در حوزه مسائل مربوط به نظام سیاسی آمریکا و کاخ سفید است نشان می دهد خطر ترامپ برای آمریکا بسیار جدی است. در این راستا، "جرج توماس" استاد نهادهای سیاسی آمریکا در کالج مک کنا کلارمونت نیز در مقاله ای با عنوان "چطور یک پوپولیست آمریکا را نابود می کند" می گوید: "رفتارهای ترامپ بسیار خطرناک هستند. وی یک پوپولیستِ به تمام معنا است. او در جامعه آمریکا ایجاد انشقاق و دودستگی می کند. وی روند استیضاح خود را محرک آغاز جنگ داخلی می داند. فرآیند استیضاح روسای جمهور در آمریکا کاملا مشخص است. چرا ترامپ باید با اظهارنظرهای تحریک کننده خود(با هدف تحریک طرفدارانش)، ساز و کارهای نهادین و دموکراتیک آمریکا را تضعیف کند و نوعی هرج و مرج طلبی را در کشور ترویج کند؟". 

اظهار نظرهایی از این نوع از سوی کارشناسان خبره آمریکایی صرفا بیانگر یک حقیقت هستند: صرفِ وجودِ ترامپ در قدرت، برای آمریکا هزینه های هنگفتی را به همراه دارد. در عرصه داخلی، وی چندین مرتبه گفته است که ریاست جمهوری در آمریکا همچون چین و موقعیت ژی جی پینگ در این کشور، باید مادام العمر شود. وی در جای دیگری گفته می خواهد سه دوره رئیس جمهور آمریکا باشد. ترامپ رئیس مجلس نمایندگان آمریکا "نانسی پلوسی" (را که یک سیاستمدارِ دموکرات است) و دیگر سیاستمداران دموکرات را انسان هایی "بیمار" خطاب کرده زیرا شوخیِ بزرگی مثل استیضاح وی را مطرح کرده و به پیش می برند. او در جریان انتخابات ریاست جمهوری 2016 آمریکا نیز در ادعایی عجیب گفته بود: تعداد زیادی از رای هایش به سرقت رفته است. ترامپ پس از به قدرت رسیدن، کمیته ای را در کاخ سفید مامور بررسی این موضوع کرد که این کمیته بدون دستیابی به نتیجه خاصی، منحل شد. جدای از این مسائل، زندگی شخصی ترامپ به عنوان رئیس جمهور آمریکا نیز تهدیدی مستقیم بر علیه منافع آمریکا است. پیتر نیکولاس می گوید که ترامپ در انجام امور خود در کاخ سفید تابع هیچگونه نظمی نیست. وی صبح هر زمان که بخواهد وارد کاخ سفید می شود و هر زمان که بخواهد خارج می شود. پزشک کاخ سفید به او(پیتر نیکولاس) گفته که ترامپ در شبانه روز فقط 5 ساعت می خوابد. او به توئیتر اعتیاد دارد. بر اساس جدیترین تحقیقات انجام شده، وی قریب به 150 حساب کاربری در توئیتر را که کاربرانی ناشناس داشته اند و محتوای غیرواقعی منتشر می کرده اند، ریتوئیت کرده است. سبک زندگیِ به هم ریخته رئیس جمهور آمریکا نمودِ عینی خود را در سیاست ها و رویه های وی به خوبی نشان می دهد. 

جدا از حوزه سیاست داخلی آمریکا، رفتار ترامپ اکنون تنش ها و مشکلات گسترده ای را در روابط این کشور با کشورهای اقص نقاط جهان نیز سبب شده است. در حال حاضر آمریکا با چین، روسیه، و اتحادیه اروپا در جنگ تجاری به سر می برد. وی سطح تنش ها با ایران به عنوان یک قدرت منطقه ای در خاورمیانه را به نحو بی سابقه ای افزایش داده است. اخیرا نیز کره شمالی اعلام کرده به دلیل تاخیر آمریکا در پیشبردِ مذاکرات هسته ای با این کشور، گزینه خلع سلاح هسته ای شبه جزیره کره را از میز مذاکره با واشنگتن حذف کرده است. امری که دست ترامپ در آستانه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را بیش از پیش خالی کرده و وی نمی تواند به دستاورد چندانی از جانب دولت خود در عرصه سیاست خارجی آمریکا اشاره کند و توسط آن آرا مردم آمریکا را جذب کند.

مجموع این مسائل نشان می دهند که مناسب ترین معنا و واژه برای توصیف ترامپ و شخصیت وی، آنارشی و هرج و مرج است. ترامپیسم با هرج و مرج زنده است. از این منظر، استیضاح ترامپ را نباید صرفا از پنجره تلاشِ او برای پرونده سازی علیه جو بایدن خلاصه کرد. فرآینده استیضاح ترامپ جدی است زیرا وی از منظر سیاستمداران واقع گرایِ آمریکایی تهدیدی مستقیم بر علیه ارزش ها و دموکراسی آمریکایی است. از این رو، حتی اگر استیضاح ترامپ منجر به عزل وی نشود، او را در ادامه راهش با مشکلات و چالش های فراوانی مواجه خواهد کرد. سیاستمداران آمریکایی از تمامی ابزارهای در دستِ خود استفاده خواهند کرد تا یکجانبه گرایی و رویه هایی متوهمانه وی را متوقف سازند. 

 

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۲۳۹۶۵۶۱۵:۱۲:۴۳ ۱۳۹۸/۹/۲۳
ترامپ از استیضاح سرافراز بیرون خواهد آمد.
ناشناس۱۲۳۹۸۳۹۱۷:۱۷:۵۶ ۱۳۹۸/۹/۲۳
علی برکت ..
ناشناس۱۲۳۹۸۴۱۱۷:۱۸:۳۰ ۱۳۹۸/۹/۲۳
با ترامپ تا 2024
ناشناس۱۲۴۰۰۲۳۱۹:۳۵:۳۵ ۱۳۹۸/۹/۲۳
تو چرا خوشحال خواهي شد؟
ناشناس۱۲۳۹۶۵۷۱۵:۱۲:۴۴ ۱۳۹۸/۹/۲۳
با امضا خروج بر برجام ترامپ مرگ زندگی سیاسیش امضا کرد کار ترامپ تمام شد
ناشناس۱۲۳۹۸۴۳۱۷:۱۹:۱۵ ۱۳۹۸/۹/۲۳
دموکرات ها هیچ غلطی نمیتوانند بکنند .
ناشناس۱۲۳۹۸۹۳۱۷:۵۶:۳۰ ۱۳۹۸/۹/۲۳
به خدا اصلا مردم امریکا نمیدونن ایران کجاست ما خودمونو خیلی جدی گرفتین
ناشناس۱۲۳۹۶۶۴۱۵:۱۶:۴۶ ۱۳۹۸/۹/۲۳
فکر کن جدی باشه !!!!!!!!! خیالات خوش مسئولین ایران
ناشناس۱۲۳۹۸۴۸۱۷:۲۱:۲۱ ۱۳۹۸/۹/۲۳
سناتور ارشد جمهوریخواه : ( مک کانن ) احتمال برکناری ترامپ 0% است
ناشناس۱۲۳۹۹۰۵۱۸:۰۹:۰۴ ۱۳۹۸/۹/۲۳
برکنار هم اگه بشود معاونش یه آدم خونخواری است که بیاد خیلی فجیعه
ناشناس۱۲۳۹۶۸۶۱۵:۳۵:۴۶ ۱۳۹۸/۹/۲۳
اتفاقا باعث تقویت موضع ترامپ و رای آوردی قطعی او در چهار سال بعد خواهد شد ..دلتون رو به این مسائل خوش نکنید
ناشناس۱۲۴۰۱۰۲۲۰:۴۳:۳۵ ۱۳۹۸/۹/۲۳
منو یاد جماعتی میندازید که 3 سال پیش به خاطر جو روزگار خاتمی قدیس و بت بود براتون و الان باز به خاطر جو روزگار بد و .. شده، این سطح از چرخش تنها نشون دهنده فهم ..ه
ناشناس۱۲۳۹۷۹۴۱۶:۵۱:۴۴ ۱۳۹۸/۹/۲۳
پروژه ای که آمریکا بوسیله ترامپ درباره چین ، اروپا ، ایران و.. شروع کرده بسیار عمیق تر از آن است که در میان راه متوقف شود. ترامپ قطعا دو دوره رئیس جمهور خواهد بود.
ناشناس۱۲۳۹۸۱۲۱۷:۰۷:۱۲ ۱۳۹۸/۹/۲۳
الان باز جماعتی بیسواد و کم هوش ایرانی میان و ..درباره مقبولیت بسیار زیاد ترامپ مینویسند و بازم .. مثل دستگاه کپی میگند بهترین رییس جمهور تاریخ امریکاست و فلان و بیسان
ایرانی۱۲۴۰۳۶۳۰۴:۱۰:۰۱ ۱۳۹۸/۹/۲۴
الان دقیقا جماعتی.. میان میگن امریکا هیچ غلطی نمیتونه بکنه خوبه میبینی زندگی کل مردم ایران دچار مشکل شده این همون غلطی بود که شما میگفتید نمیتونه ترامپ در کشور خودش بین مردم محبوبیت بالایی داره بخاطر اینکه ایجاد شغل کرده درصد بیکاری رو کم کرده و به تمام شعار های انتخاباتیش عمل کرده یکم اخبار روز دنیارو دنبال کنی و سرتون را تو برف نکنید .. متوجه میشید دنیا دست کیه و چند چنده. ..
ناشناس۱۲۳۹۸۵۵۱۷:۲۴:۵۶ ۱۳۹۸/۹/۲۳
این جمهوری خواه ها پدرسوخته تر از این حرفها هستند که این استیضاح بخواهد نتیجه بدهد
ناشناس۱۲۳۹۸۵۷۱۷:۲۵:۴۱ ۱۳۹۸/۹/۲۳
شتر ( جو بایدن خوابالو رشوه بگیر ) در خواب بیند پنبه دانه .
ناشناس۱۲۴۰۲۴۵۲۲:۳۷:۵۷ ۱۳۹۸/۹/۲۳
ولی اوباما ..
کارشناس مسائل آمریکا۱۲۳۹۸۸۲۱۷:۴۶:۲۰ ۱۳۹۸/۹/۲۳
مسائل اقتصادی برای مردم آمریکا از اولویت خاصی برخوردار است . ( به اصطلاح رایج : مردم امریکا به کره مالیده شده بر روی نان خود فکر میکنند ) . ترامپ نیز در طول این 3 سال ، فعالیت های گسترده اقتصادی زیادی برای منافع مردم امریکا انجام داده . کاهش میزان فقر و بیکاری و افزایش میزان اشتغال و افزایش میزان تولید ناخالص ملی از جمله دست آوردهای موفق ایشان میباشد . از طرفی در جنگ تجاری با چین نیز ؛ چین مغلوب سیاست های تجاری ترامپ گردید و در آخر مجبور به پذیرش انجام مذاکره گردید . تمام این دلایل سبب میشود که ترامپ از حمایت مردم امریکا برخوردار باشد .
ناشناس۱۲۴۰۱۰۱۲۰:۴۲:۳۰ ۱۳۹۸/۹/۲۳
جملاتی کلیشه ای برآمده از سطح بسیار نازل سواد گوینده که متاسفانه مثل طوطی کپی پیستش میکنه،شما اگه کارشناس مسائل امریکا بودی دوزار انگلیسی بلد بودی تا بفهمی نرخ مقبولیت ترامپ زیر 45 درصده و این آمار ها برآمده از ارگان های خودشونه،اینکه شما ازش خوشتون میاد و براش کورکورانه یقه چاک میدید دلیل نمیشه مردم امریکام ازش خوششون بیاد،در ضمن درباره بیکاری،نرخ بیکاری در اواخر بوش و اوایل اوباما به بیش از 10 درصد رسید و این اوباما بود که در سال اخر دوره دومش به 4 درصد رسوندش و ترامپ در ادامه همون شیب کرد 3 درصد،همچین این جماعت بیسواد از ریشه کنی فقر و بیکاری حرف میزنند که انگار 90 درصد جمعیت امریکا بیکار بودند،رشد تولید ناخالص داخلی امریکا در سال 2009 حدود منفی 3 درصد بوده و در سال 2015 مثبت 3 درصد شده و الان 2 وخرده ای درصده،صد البته که بی.. مثل شما اصلا نمیدونند اینا چی هستند چه برسه به اینکه خونده باشنش
عمران۱۲۴۰۱۰۹۲۰:۵۲:۲۴ ۱۳۹۸/۹/۲۳
دقیقا مساله همین است. این که طرف مثلا به توییتر اعتیاد دارد و یا درون کاخ سفید هرج و مرج ایجاد شده ذره ای برای عموم مردم امریکا اهمیت ندارد. تا زمانی که آمار اشتغال و امنیت اقتصادی بالاست و مردم از پیمانهای تجاری و مهاجرت بی رویه نگران نیستند این ترامپ را کوهی از دموکرات‌ها تکان نمیدهد.
ناشناس۱۲۴۰۱۱۶۲۰:۵۸:۵۲ ۱۳۹۸/۹/۲۳
مهم اقتصاد امریکاست که در وضعیت مطلوبی قرار دارد ومردم بر این اساس قضاوت میکنند
ناشناس۱۲۴۰۱۳۷۲۱:۲۳:۲۱ ۱۳۹۸/۹/۲۳
استیضاح را خود ترامپ هم جدی نمیگیره حالا این مفسر محترم داره دلیل میاره چرا موضوع جدیه!
محمود۱۲۴۰۲۰۶۲۲:۰۹:۵۸ ۱۳۹۸/۹/۲۳
مطلب بسیار زیبا و جالبی بود .خسته نباشید ممنون از شما.به نظر من تحلیل درست و به جایی بود
مهدی۱۲۴۰۳۱۰۰۰:۲۰:۰۳ ۱۳۹۸/۹/۲۴
اگر برکنار بشود فکر کردین برنی سندرز رئیس جمهور میشه؟؟؟!!!! معاونش مایک پنس میشه رییس جمهور. اونموقع با نورافکن دنبال ترامپ میگردید!!! طرف اوانجلیسته یعنی فدایی اسراییل.
امیر۱۲۴۰۵۶۵۰۹:۴۴:۲۶ ۱۳۹۸/۹/۲۴
من خیلی از ترامپ متنفرم.ولی نمیدونم آیا مردم خودش هم ازش متنفرند؟نمیدونم به مردمش خیانت کرده؟.. ..

پربحث‌های هفته

 1. دعوا در ماجرای الزام قانونی حجاب بر سر چیست؟

 2. حمله با قمه به یک مغازه‌دار در تهران

 3. چند نکته درباره تحویل «دناپلاس» به نمایندگان مجلس

 4. ترامپ برای به نتیجه رسیدن تحریم‌ عجله ندارد/ هیچ دموکراتی به دستاورد او دست نمی‌زند

 5. «آیا واشنگتن کر است»؟!/ واکنش منفی جهانی به ادعای بازگشت تحریم های سازمان ملل/ روسیاهی دوباره برای کاخ سفید

 6. روحانی: شنبه و یکشنبه روز پیروزی ایران و شکست آمریکا است/ نباید اجازه دهیم مردم در رنج قرار گیرند

 7. محصولات مدیران‌خودرو ۶۳ تا ۱۷۰ میلیون تومان گران شد + قیمت‌ها

 8. هشدار فرمانده سپاه به رئیس جمهور آمریکا: انتقام ما قطعی است/ اهل شرف و جوانمردی هستیم و سفیر زن را هدف قرار نمی‌دهیم

 9. نامه قرارگاه خاتم‌الانبیاء به رئیس جمهور درباره انتقال پایتخت

 10. چرا نمایندگان مجلس خودروی دناپلاس گرفته‌اند؟/ عضو هیئت رئیسه: به مردم حق می‌دهیم حساس باشند، اما چه باید ‌کرد

 11. گرانی خودرو تا کجا!؟

 12. قیمت سکه به ۱۳,۲۰۰,۰۰۰ تومان رسید/ دلار ۲۶,۹۰۰ تومان شد + جدول

 13. برادر من! انقلابی‌گری با سیاست زدگی بیگانه است

 14. انقلابی‌گری و دنا پلاس

 15. ماجرای تحویل خودروی «دناپلاس» به «نمایندگان مجلس» چیست؟

 16. بلاتکلیفی وزارت صمت/ روحانی وزیر جدید را معرفی می‌کند؟

 17. واکنش یک امام جمعه به خودروی دناپلاس نماینده مجلس

 18. جهانگیری: امیدوارم آثار مثبت مقابله با گرانی روزهای آینده روشن شود

 19. نماینده مجلس: شاسی بلند می‌خواهم/ چرا باید به مردم توضیح دهیم!

 20. افزایش ۳ برابری دلار طی ۲ سال 

 21. اطلاعیه دادگستری استان فارس درباره شبهات مطرح شده در خصوص پرونده «نوید افکاری»

 22. داروی جدید کرونا در داروخانه‌های کشور

 23. گرداندن اراذل و اوباش در محله تهران‌پارس

 24. مطالبه از مجلس انقلابی...

 25. ضرب و شتم یک کارشناس در استودیویِ شبکه«من و تو» به جرم بیان نظر مخالف + فیلم

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های دیروز

   پربحث‌های هفته

   1. «آیا واشنگتن کر است»؟!/ واکنش منفی جهانی به ادعای بازگشت تحریم های سازمان ملل/ روسیاهی دوباره برای کاخ سفید

   2. واکنش رسانه‌های صهیونیستی و عربی به توافق سازش تل‌آویو با امارات و بحرین

   3. آمریکا: تمام تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران فعال شد/ تحریم‌ها متعاقب فرایند مکانیسم ماشه بازگشته‌اند

   4. حجاب دانشجوی محجبه جلسه پارلمان فرانسه را به هم ریخت+فیلم

   5. تصویری که آمریکایی‌ها میخواهند از ایران ارايه دهند !+ فیلم

   6. انتظار برای پیروزی بایدن، وقت‌کشی است

   7. ظریف: ۲۰ سپتامبر هیچ اتفاق جدیدی رخ نمی‌دهد

   8. ترامپ: برجام توافقی احمقانه بود/ ۸ تریلیون دلار در خاورمیانه هزینه کردیم اما به جایی نرسیدیم

   9. ظریف: آمریکایی‌ها از روش قلدری استفاده می‌کنند/ برای ایران تفاوتی نمی‌کند چه کسی رئیس جمهور آمریکا شود

   10. آمریکا به دنبال هکر ایرانی

   11. سرلشکر سلامی: قادریم منافع آمریکا در منطقه را به آتش بکشیم و اشغال کنیم/ فروپاشی نظام سیاسی آمریکا تاوان ترورحاج قاسم

   12. ان بی سی نیوز: این توافق ِ صلح نیست، پیمان سرکوب مردم در کشورهای عربی است

   آخرین عناوین