تصویب لایحه درآمد پایدار شهرداری‌ها و دهیاری‌ها

گروه اجتماعی الف،   3980922074

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور با اشاره به بررسی لایحه درآمد پایدار و هزینه شهرداری‌ها و دهیاری‌ها در صحن علنی مجلس تصریح کرد: تصویب این لایحه و ابلاغ آن بصورت قانون،‌ زمینه تقویت بنیه مدیریت شهری و روستایی را فراهم کرده و انقلابی در شهرداری‌ها و دهیاری‌ها ایجاد خواهد کرد.

به گزارش ایسنا، مهدی جمالی نژاد که در نشست مدیریت شهری و روستایی استان کهکیلویه و بویر احمد در جمع شهرداران و دهیاران و اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستای این استان سخن می‌گفت، افزود: خوشبختانه مجلس با آگاهی از انتظارات مدیریت شهری و روستایی در مباحث اعتباری، پیگیر لایحه درآمد پایدار و هزینه شهرداری‌ها و دهیاری‌هاست که پس از 37 سال کلیات آن به تصویب رسیده و هم اکنون جزییات آن در حال بررسی می باشد و این امر گام مثبتی برای حمایت از تقویت بنیه مدیریت شهری و روستایی محسوب می‌شود.

وی در ادامه با بیان اینکه حمایت و پشتیبانی حقوقی و قانونی از مدیریت شهری و روستایی در قالب تدوین لوایح و آیین نامه‌های اجرایی و تصویب قوانین از اولویت های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور محسوب می‌شود، گفت: طی یکسال گذشته چند اقدام عمده دیگر در این زمینه صورت گرفته که تصویب لایحه کمک به ساماندهی پسماندهای عادی با مشارکت بخش خصوصی در مجلس و تصویب آیین نامه اجرایی تعیین فهرست و میزان عوارض کالاهایی که مصرف آنها منجر به تولید پسماند مخرب محیط زیست می‌شود در هیات وزیران، از دیگر اقدامات مهم برای مدیریت شهری و روستایی بوده است.

 جمالی نژاد در ادامه با اشاره به فعالیت بیش از 37 هزار دهیاری در سکونتگاه‌های روستایی کشور، اظهار کرد: خوشبختانه در شهریور ماه امسال هیات محترم دولت با هدف اصلاح مقررات دهیاری‌ها به منظور امنیت شغلی کارکنان دهیاری ها و دهیاران و تأمین اجتماعی آنها و رونق بخشیدن به کار و تلاش در روستاها، آیین نامه استخدامی دهیاری‌های کشور و آیین نامه اجرایی تشکیلات، انتخابات داخلی و امور مالی شوراهای اسلامی روستاها و نحوه انتخاب دهیار را اصلاح و ابلاغ کرد در سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور پیگیر اجرایی شدن این موارد اصلاحی هستیم.

معاون عمرانی وزیر کشور همچنین از تصویب طرح ساماندهی، استخدام و تبدیل وضعیت نیروی انسانی شهرداری ها در کمیسیون اجتمای مجلس خبر داد و گفت: این طرح بزودی آماده ارایه و بررسی در صحن علنی مجلس خواهد بود.

جمالی نژاد در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه بسیاری از شهردارای ها همچنان دچار مسایل روزمره شهری هستند و تنها منتظر تخصیص اعتبارات و منابع محدود دولتی برای اجرای طرح ها و خدمات هستند، گفت: شهرداری ها به عنوان یک نهاد عمومی مستقل و غیردولتی باید بتوانند با خلاقیت و کمک گرفتن از سرمایه گذاران بخش خصوصی و اتاق های بازرگانی و ایجاد درآمد پایدارحتی برخی کمبودها در سایر بخش ها را نیز جبران کنند.

وی خلاء سرمایه گذاری و مشارکت پذیری بخش خصوصی را یکی از چالش ها و عامل کاهش سطح درآمدی شهرداری ها دانست و با بیان اینکه شهرداران کشور باید اتکا به اعتبارات دولتی را کاهش دهند و به فکر درآمدزایی باشند، یکی از بهترین راه های درآمد زایی برای مناطق حوزه زاگرس، از جمله استان کهکیلویه و بویراحمد، را توسعه زیرساختهای گردشگری شهری و روستایی برشمرد و تصریح کرد: توسعه گردشگری نیازمند حضور موثر سرمایه گذاران و بخش خصوصی به منظور تقویت زیرساختهای این حوزه و همچنین اطلاع رسانی و تبلیغات کارآمد است.

رییس شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور همچنین با اشاره به اینکه سال گذشته ۱۷ هزارو ۵۰۰ نفر در تلفات جاده ای کشور جان باختند و تلفات جاده ای کشور در سال گذشته برابر با سقوط ۳۰۰ هواپیمای پرواز تهران- یاسوج  در دو سال قبل بود، بر اهمیت ارتقای فرهنگ رانندگی و توسعه مباحث زیرساختی این حوزه نظیر اصلاح نقاط حادثه نیز، تشکیل مستمر جلسات شورای هماهنگی ترافیک استان و شهرستان ها با هدف دستیابی به راهکارهای اجرائی در کاهش تصادفات، پایش مستمر وضعیت استانی و شهرستانی و فعال سازی ظرفیت سازمان های مردم نهاد تاکید کرد.

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور در ادامه به برنامه وزارت کشور برای کمک به توسعه ۳۱ شهرستان کمتر برخوردار اشاره کرد و گفت: راهبرد اصلی ما برای توسعه ۶۹ شهرداری و ۲ هزار و ۳۲۷ دهیاری واقع در این ۳۱ شهرستان، برنامه‌ریزی بر مبنای ظرفیت‌ها و فرصت‌های مناطق و کاهش اتکا به منابع دولتی با مشارکت مردم و بخش خصوصی وخیرین و توجه به  افکارجدید و خلاقیت ها است.

وی در ادامه از اختصاص تسهیلات کم‌بهره بانکی به شهرداری‌ها و دهیاری ها برای اجرای طرح‌های اقتصادی و درآمدزای آنها از سوی سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور خبر داد.

جمالی‌نژاد همچنین با اشاره به تشکیل جلسه روز چهارشنبه20 آذرماه جمعی از وزرا و مسوولان با معاون  اول محترم رییس جمهوری، ادامه داد: در این جلسه تصمیمات مهمی در خصوص  تامین اتوبوس شهرهای بزرگ و واگن های متروی کلانشهرها اتخاذ شد.

رییس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور همچنین از امضای تفاهم نامه  های همکاری مشترک از سوی این سازمان با سازمان سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای  احداث پردیس های سینمایی امید با مشارکت شهرداریها در شهرهای فاقد سینما، امضای تفاهم نامه با جهاد دانشگاهی در زمینه های پژوهشی، آموزشی، فرهنگی، کارآفرینی و اشتغال به منظور هم افزایی در استفاده از پتانسیل ها و امکانات طرفین به منظور ارتقای کارآمدی مدیریت شهری و روستایی در ایفای وظایف و مسئولیتهای محوله و امضای تفاهم نامه با سازمان بسیج سازندگی در راستای اجرای برنامه‌های دولت و برنامه ششم توسعه کشور در زمینه توسعه اقتصادی و رونق اشتغال در ۳۱ شهرستان کمتر توسعه‌یافته خبر داد.

بر اساس گزارش روابط عمومی سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، معاون وزیر کشور همچنین از چندین طرح عمران شهری و وضعیت ترافیکی و مبلمان شهری در یاسوج مرکز کهگیلویه وبویراحمد از جمله پل های سوم و چهارم بشار، طرح کمربندی ۴۵ متری، طرح پسماند شهر بازدید کرد.

عناوین مرتبط

پربحث‌های دیروز

 1. تیم‌های ایرانی از حضور در لیگ قهرمانان آسیا انصراف دادند

 2. ترامپ: قاسم سلیمانی را کشتیم چون او حرف‌های بدی درباره کشور ما (آمریکا) می‌زد

 3. طرح دریافت غرامت از انگلیس برای قتل عام ۹ میلیون ایرانی

 4. پاسخ شهاب حسینی به هجمه‌ها: منتقد اتفاقات تلخ هستم/ در فیلم‌ با بودجه دولتی بازی می‌کنید اما از فجر انصراف می‌دهید؟

 5. ۱۱ سنگ بزرگ پیش پای ایران و چین برای همکاری اقتصادی

 6. نیویورک تایمز: ابلیس ترامپ واگیر است

 7. وقتی ترامپ خودش را حرامزاده توصیف می‌کند

 8. جبهه پایداری و انتخابات پیش رو    

 9. ولیعهد دبی در مراسم فارغ التحصیلی پلیس

 10. آیا سخنان رهبری تکراری و معمولی بود؟

 11. کدام دادگاه باید به بی‌تدبیری‌های پرتلفات شما رسیدگی کند؟

 12. بازداشت مفتی داعش و بردارش در موصل + عکس

 13. ادعای پمپئو: ترور سلیمانی قطعا قانونی بوده!

 14. جو سنگین علیه ترامپ بعد از دروغگویی درباره تلفات انتقام موشکی ایران

 15. تصویری از مقام بلندپایه ارتش در مناطق سیل زده چابهار

 16. وزیر صنعت: برای حل مشکلات کشور باید وقت بگذاریم و تدبیر کنیم/ توانایی عبور از شرایط سخت امروز را داریم

 17. گاوبازی به سبک هندی

 18. پشیمانی زودهنگام از تحریم جشنواره‌ها

پربحث‌های هفته

 1. نمک‌پاشی بر زخم مردم و سوءاستفاده از داغ ملی/ بیانیه احمد توکلی در مورد حوادث اخیر در کشور

 2. نامه ۲۴ اقتصاددان به رئیس‌جمهور: با این ۱۰راهکار، بدون کمک خارجی اقتصادایران را نجات دهید

 3. سفیر انگلیس مقابل دانشگاه امیرکبیر دستگیر شد+واکنش انگلیس

 4. محسن تنابنده: پس از «پایتخت ۶» دیگر با تلویزیون کار نخواهم کرد!

 5. لطفا در زمین ترامپ بازی نکنید

 6. تظاهرات دانشجویان و گسست های اجتماعی و سیاسی

 7. عذرخواهی خانمی که صحبت‌هایش جنجال به پا کرد

 8. سرلشکر سلامی: هیچ وقت این‌قدر شرمنده نبوده‌ام؛ هیچ وقت/ آرزویی جز تکه‌تکه شدن پای امنیت و رفاه مردم نداریم

 9. واکنش‌ها به اعلام نتایج بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس/ چهره های شاخص اصلاح طلب و اصولگرایی که تایید یا رد شدند

 10. چرا ترامپ توییت فارسی منتشر می‌کند؟

 11. واکنش کدخدایی به انتقاد روحانی از ردصلاحیت‌ها/ نظر علی مطهری درباره تجمعات روزهای اخیر/ آمریکا می‌خواهد سقوط هواپیما را بهانه تحریم جدید قرار دهد؟

 12. تجمعات محدود با شعارهای تند سیاسی

 13. آلمان، فرانسه و انگلیس مکانیسم ماشه برجام را فعال کردند

 14. انتقاد توکلی از اقدام عجیب وزارت نفت برای تاسیس مجتمع اداری عظیم

 15. شهاب حسینی: انصراف از جشنواره فجر دامن‌زدن به افتراق‌هاست/پشت احساسات پاک مردم قایم نشویم

 16. از منشور سازمان ملل تا تار سبیل نداشته جان کری!

 17. نقش آمریکا در سقوط هواپیمای اوکراینی

 18. تصاویر جدید از ویرانه‌های عین الاسد

 19. تیم‌های ایرانی از حضور در لیگ قهرمانان آسیا انصراف دادند

 20. لزوم برگزاری تشییع و یادبود ملی برای شهدای سقوط هواپیما/پنهانکاری درباره سقوط هواپیما به روایت عباس عبدی/ نادران: نمایندگانی که به‌دلیل فساد مالی ردصلاحیت شده‌اند به دادگاه معرفی شوند

 21. منتشرکننده تصاویر اصابت موشک به هواپیمای مسافربری شناسایی شد

 22. ترامپ: قاسم سلیمانی را کشتیم چون او حرف‌های بدی درباره کشور ما (آمریکا) می‌زد

 23. گزارش پایگاه خبری الجزیره از شلیک های تصادفی به هواپیماهای مسافربری در جهان

 24. آزمون بزرگ شورای نگهبان پیش از برگزاری انتخابات مجلس/ مفسدان اقتصادی نباید تایید شوند

 25. باید دوباره جبران کنیم

آخرین عناوین