ماجرای وجود قرص در کیک‌ها چیست؟

گروه اجتماعی الف،   3980921066 ۸ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی پر شده از تصویر کیک‌هایی که درونشان قرص و کپسول‌های سفید و رنگی است. نگرانی‌های خانواده‌ها به اوج رسیده. اظهارنظرها ادامه دارد، اما باید منتظر ماند و دید که پشت پرده این قضیه چیست.

ماجرای وجود قرص در کیک‌ها چیست؟

فارس نوشت: همه چیز از چند عکس شروع شد؛ تصاویری از کیک‌ها و بیسکوئیت‌های مختلف که داخل‌شان قرص‌ها و کپسول‌های سفید و رنگی به چشم می‌خورد. 

انتشار این تصاویر جوی از نگرانی را در بین اقشار جامعه کرد، چرا که خوراکی‌هایی که عکس‌شان منتشر شده بود، عمده محصولاتی هستند که کودکان و نوجوانان آنها را مصرف می‌کنند.

انتشار این عکس‌ها این پرسش را در ذهن خانواده‌ها متبادر کرد که اولاً این قرص‌ها چیست؟ چگونه داخل خوراکی‌ها وارد شده‌اند؟ هدف از این جاسازی چیست و چه کسی با چه انگیزه‌ای این کار را انجام می‌دهد؟

هنوز چند ساعتی از انتشار این عکس‌ها در فضای مجازی نگذشته بود که بلافاصله کانال‌ها و شبکه‌های خانوادگی نیز پر شد از این عکس‌ها و هشدار برای عدم مصرف؛ جالب است بسته‌بندی‌های این خوراکی‌ها نشان از داخلی بودن این محصولات می‌داد؛ محصولاتی که تولید شرکت‌های معتبر داخلی بوده‌اند و این مسئله بیش از پیش بر نگرانی خانواده‌ها افزود. 

حسن ضیاءالدین مدیرکل سلامت و تندرستی وزارت آموزش و پرورش در این خصوص گفت: گزارش‌هایی از استان‌های هرمزگان، سیستان و بلوچستان و آذربایجان غربی به ما رسیده که در داخل خوراکی‌ها قرص‌هایی از جمله استامینوفن، آنتی‌هیستامین و رانیتدین بوده و ما این گزارش‌ها را در نامه‌ای به وزارت بهداشت اعلام کردیم، ضمن اینکه حراست آموزش و پرورش نیز برای پیگیری و هماهنگی در جریان قرار گرفت. 

پیگیری از پلیس مبارزه با موادمخدر به عنوان رسمی‌ترین متولی این امر در دستورکار قرار گرفت. سردار محمدمسعود زاهدیان به فارس گفت: عکس انتشاریافته مربوط به قرص‌های اکستازی است که از سنوات گذشته نیز به صورت غیرمجاز در بین مصرف‌کنندگان وجود داشته است. 

رئیس پلیس مبارزه با موادمخدر ناجا با تأکید بر این مسئله که قاچاقچیان با بهره‌مندی از جاسازی‌های مختلف، موادمخدر را قاچاق می‌کنند، درباره کیک‌های کشف‌شده گفت: براساس گزارشات واصله از پلیس مبارزه با موادمخدر هرمزگان از یک دستگاه خودرو نیسان چند عدد کیک حاوی تعداد معدودی قرص بود کشف شد که برای تعیین ماهیت به آزمایشگاه پلیس ارسال شد. 

سردار زاهدیان در پاسخ به دیگر پرسش فارس درباره تصاویری مبنی بر وجود قرص‌ها در محصولات ایرانی، گفت: قاچاقچیان به خاطر جلوگیری از کشف، موادمخدر را در بسته‌های مختلف من‌جمله مواد غذایی جاسازی می‌ کنند، اما باید توجه داشت که محصولات غذایی تولید داخل مجوز و آرم بهداشت و پروانه بهره‌برداری دارند و مطمئناً کنترل‌های لازم بر آنها اعلام شده و تاکنون موردی در این راستا نداشته‌ایم. 

پیگیری‌ها ادامه داشت. سخنگوی غذا و دارو گفت: دو سه هفته است که در یکی دو استان گزارشات پراکنده‌ای واصل شده که بعد از بررسی‌ها مشخص شد تا امروز مواردی که به نظر می‌رسید به تولید و خط تولید برگردد، به سطح تولید مربوط نبوده است. 

جهانپور گفت: تا امروز نمونه‌های واصل‌شده و انبارهایی که نمونه‌برداری شده، حکایت از آن دارد که در سطح تولید و عرضه کلان مشکلی وجود نداشته است. 

وی گفت: در استان هرمزگان به یک شکلی این موضوع رخ داده و در جنوب سیستان و بلوچستان نوع دیگری بوده و در جنوب کرمان نیز مواردی گزارش شده است. 

سخنگوی سازمان غذا و دارو با اشاره به این مطلب که محصولات ارزیابی شده مربوط به بیش از 12 شرکت و کارخانه است، تصریح کرد: نکته جالب این است که هیچ کدام از محصولاتی که با مشکل مواجه شده‌اند، تولید این استان‌ها نیست و از سایر استانها ورود پیدا کرده است. 

محمدحسین عزیزی سرپرست اداره‌کل غذای سازمان غذا و دارو نیز در خصوص توزیع کیک‌هایی که در بین آنها قرص وجود داشته و در مدارس سیستان و بلوچستان مشاهده شده، توضیح داد: پس از انتشار این اخبار در فضای مجازی، تمام فروشگاه‌های حاشیه مدارس مورد بازرسی قرار گرفت و خوشبختانه مورد مشکوکی مشاهده نشد. بازرسی‌ها از کارخانجات تولیدکننده این محصولات نیز نشان می‌دهد این قرص‌ها به هیچ وجه در خط تولید وارد نشده و عده‌ای به قصد تشویش اذهان عمومی اقدام به این کار و توزیع آن در برخی مدارس کرده‌اند. 

سردار محمدمسعود زاهدیان رئیس پلیس مبارزه با موادمخدر ناجا در خصوص وجود قرص در کیک‌ها و خوراکی‌ها گفت: پلیس به دقت در حال بررسی موضوع است تا چند و چون قضیه آشکار شود؛ بعد از بررسی‌ها نتایج اعلام خواهد شد. 

***

پیگیری‌ها در خصوص وجود قرص و کپسول‌های رنگی در بین خوراکی‌ها از مسؤولان ادامه دارد؛ پلیس معتقد است که شرکت‌های تولید مواد غذایی هیچ وقت اعتبار خود را با چنین اقداماتی خدشه‌دار نمی‌کند.

پلیس می‌گوید جاسازی‌های قرص‌ها توسط عده‌ای قاچاقچی در داخل کیک‌ها به عنوان پوشش برای جابجایی است؛ البته این احتمال را نیز رد نمی‌کنند که شاید رقیبان این شرکت‌ها با این جوسازی‌ها بخواهند شرکت‌های معتبر را از دور خارج کنند.

به هر حال، آنچه که بیشتر مدنظر رؤسای پلیس و مسؤولان وزارت بهداشت است، این است که تشویش اذهان عمومی و خدشه‌دار کردن جو روانی جامعه مهمترین دلیل انتشار این تصاویر و پخش تعداد معدودی کیک است؛ البته باید منتظر ماند و دید که نتیجه پیگیری‌های پلیس چه خواهد شد.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۲۳۷۱۹۷۱۵:۱۸:۵۸ ۱۳۹۸/۹/۲۱
.. آدم امنیت نداره
ناشناس۱۲۳۷۲۳۶۱۵:۵۶:۲۰ ۱۳۹۸/۹/۲۱
کار کار مزدوران آمریکای خائن است
ناشناس۱۲۳۷۴۴۵۱۹:۰۹:۱۲ ۱۳۹۸/۹/۲۱
این ثمره بی اعتقادی است که به جان مردم افتاده.
بیگی29۱۲۳۷۴۶۹۱۹:۳۳:۲۶ ۱۳۹۸/۹/۲۱
با این همه ادعا نمیتوانید با پیگیری کانال های پخش،منشإ اینها را پیگیری کنید؟ اینها که از هوا نیامده اند توی فروشگاه.
ناشناس۱۲۳۷۶۰۶۲۱:۴۲:۳۰ ۱۳۹۸/۹/۲۱
چند احتمال : ۱-توطعه شرکت های رقیب تولید کننده علیه یکدیگر وقتی اخلاق در جامعه کم رنگ میشود میتوان انتظار همه چیز را داشت ..وقتی با فساد مفس..،..،..،..ووقاطعانه برخورد نشده و فقط به چند سال زندان اکتفا میشود در جامعه انگیزه فساد دو چندان میشود ۲-برخی عوامل پروژه های خارجی با انگیزه مقابله با رونق تولیدکشور و آلوده سازی نسل آینده کشور نظیر سرمایه گذاری عربستان در پاکستان در جهت آلوده سازی تنباکو ها به مواد مخدر میتواند اقدام آنها باشد چون عمدتا در کرمان ،سیستان بلوچستان,هرمزگان یعنی مبادی ورودی کشور مشاهده شده‌اند .نظیر آنکه در جنگ علیه کوبا اسکناسهای تقلبی از آسمان بر روی این کشور پاشیده شد
بهرام۱۲۳۷۶۳۰۲۲:۰۶:۱۱ ۱۳۹۸/۹/۲۱
پیدا کنید پرتقال فروش را
ناشناس۱۲۳۷۶۵۱۲۲:۲۲:۳۳ ۱۳۹۸/۹/۲۱
مسئولیت تولید کننده ها را کم رنگ نکنید. سری به بازار بزنید ببینید برند فروشی و فروش ظرفیت خالی واحدهای تولیدی چه آشفتگی هایی در زنجیره توزیع ایجاد کرده است. این ماجرا نشان داد سهل انگاری تولید کنندگان در ایجاد قابلیت ردیابی قابل اطمینان کالا و کنترل زنجیره فروش چقدر ظرفیت تهدید امنیتی دارد. چه تضمینی وجود دارد از این بدتر نشود. کجای دنیا تولید کننده در برابر کالایی که با برند او فروش میرود مسئول نیست؟ بر اساس چه منطقی یا قانونی تولید کننده خود را مسئول کالا فقط تا درب کارخانه میداند؟
کاوه۱۲۳۷۸۸۱۰۶:۲۷:۱۷ ۱۳۹۸/۹/۲۲
همین را کم داشتیم

پربحث‌های هفته

 1. جدول/ نرخ امروز طلا و سکه؛ دلار ترمز برید

 2. دعوا در ماجرای الزام قانونی حجاب بر سر چیست؟

 3. حمله با قمه به یک مغازه‌دار در تهران

 4. چند نکته درباره تحویل «دناپلاس» به نمایندگان مجلس

 5. اشکهای یک تولید کننده ایرانی/ به دادم برسید/ جز عدالت هیچ نمی‌خواهم

 6. محصولات مدیران‌خودرو ۶۳ تا ۱۷۰ میلیون تومان گران شد + قیمت‌ها

 7. ترامپ برای به نتیجه رسیدن تحریم‌ عجله ندارد/ هیچ دموکراتی به دستاورد او دست نمی‌زند

 8. نیویورک تایمز: آمریکا نتوانست ایرانی ها را به زانو درآورد

 9. «آیا واشنگتن کر است»؟!/ واکنش منفی جهانی به ادعای بازگشت تحریم های سازمان ملل/ روسیاهی دوباره برای کاخ سفید

 10. هشدار فرمانده سپاه به رئیس جمهور آمریکا: انتقام ما قطعی است/ اهل شرف و جوانمردی هستیم و سفیر زن را هدف قرار نمی‌دهیم

 11. نامه قرارگاه خاتم‌الانبیاء به رئیس جمهور درباره انتقال پایتخت

 12. چرا نمایندگان مجلس خودروی دناپلاس گرفته‌اند؟/ عضو هیئت رئیسه: به مردم حق می‌دهیم حساس باشند، اما چه باید ‌کرد

 13. انقلابی‌گری و دنا پلاس

 14. توکلی به نمایندگان: خودروهای ارزان تر را جایگزین خودروهای لوکس تحویلی کنید/ تصمیم مجلس در تامین خودرو اشتباه بود

 15. جهانگیری: فشار بر دولت جز افزایش مشکلات مردم دستاوردی ندارد/ دولت نمی‌تواند به تنهایی مسائل را حل کند

 16. نماینده مجلس: شاسی بلند می‌خواهم/ چرا باید به مردم توضیح دهیم!

 17. ماجرای تحویل خودروی «دناپلاس» به «نمایندگان مجلس» چیست؟

 18. بلاتکلیفی وزارت صمت/ روحانی وزیر جدید را معرفی می‌کند؟

 19. رهگیری ناو هواپیمابر «نیمیتز» توسط پهپادهای نیروی دریایی سپاه

 20. واکنش یک امام جمعه به خودروی دناپلاس نماینده مجلس

 21. رکورد حباب سکه زده شد/ دلیل افزایش قیمت طلا و سکه چیست؟

 22. آتش‌سوزی گسترده در شهر لبنیات میهن

 23. ضرب و شتم یک کارشناس در استودیویِ شبکه«من و تو» به جرم بیان نظر مخالف + فیلم

 24. بهترین تک تیرانداز دنیا با ۳۰۰۰ شلیک موفق

 25. چرا «سریال دل» به دل کسی ننشست؟

ابر آروان

آخرین عناوین