گزینه خلع سلاح هسته‌ای از میز مذاکره کره شمالی با آمریکا حذف شد

گروه جهان الف،   3980920078 ۱۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲ تکراری یا غیرقابل انتشار

نشنال اینترست در مطلبی با اشاره به شکست ترامپ در مذاکره با کره شمالی به نقل از بیانیه سفیر کره شمالی در سازمان ملل متحد، خلع سلاح هسته ای این کشور را موضوعی پایان یافته اعلام کرد.

گزینه خلع سلاح هسته‌ای از میز مذاکره کره شمالی با آمریکا حذف شد

به گزارش الف دنیل دی پتریس،  عضو ارشد انیسیتو Defense Priorities (اولویت های دفاعی) در نشنال اینترست به این موضوع پرداخته است:

« اگر فردی ذره ای امید داشت که خلع سلاح هسته ای کره شمالی هنوز یک گزینه واقع بینانه است، این امید در پایان هفته گذشته و با تشدید تنش ها میان پیونگ یانگ و واشنگتن کاملا رنگ باخت.

چند روز پس از آنکه شماری از مقام های کره شمالی از دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به دلیل استفاده از لفظِ "مرد موشکی/ Rocket Man "(لفظی که ترامپ در مورد رهبر کره شمالی به کار می برد) انتقاد کردند، اینطور به نظر می رسد که سفیر کره شمالی در سازمان ملل متحد، میخ آخر را بر تابوت خلع سلاح هسته ای کره شمالی کوبید. 

"کیم سانگ" در بیانیه ای (قبل از محکوم کردن 6 قدرت اروپایی به دلیل اقدامشان در جلب توجه جامعه بین المللی به 13 دور آزمایش موشک های بالستیک توسط کره شمالی) گفت: "ما نیازی به مذاکرات طولانی و فرسایشی با آمریکا نداریم. گزینه خلع سلاح هسته ای کره شمالی از میز مذاکره حذف شده است". توضیح بیشتری در این زمینه لازم نیست: دولت کره شمالی دیگر مایل نیست چهره به چهره با آمریکا مذاکره کند و وقت بیشتری را با آمریکا، در چهارچوب روندی که پیونگ یانگ آن را غیرمحترمانه می داند تلف کند. اینطور به نظر می رسد که ترامپ آخرین رئیس جمهور آمریکا خواهد بود که سعی کرده کره شمالی را خلع سلاح هسته ای کند و در این راه شکست خورده است. 

اگر ترامپ از این خبر(رد خلع سلاح هسته ای کره شمالی توسط پیونگ یانگ) شوکه شده باشد، این امر نشان می دهد که توجه چندانی به روندهای 18 ماه گذشته نکرده است. در این مدت دو نشست میان رهبران کره شمالی و آمریکا برگزار شده، یک دیدار در منطقه غیرنظامی بین دو کره انجام شده، یک بیانیه مشترک از سوی دو طرف صادر شده، تعدادی نامه بین کره شمالی و آمریکا رد و بدل شده، جملاتی در مورد رابطه دوستانه میان پیونگ یانگ و واشنگتن ذکر شده(و همچنین رابطه دوستانه میان کیم جونگ اون و ترامپ)، با این همه، در حال حاضر کره شمالی در قیاس با روزی که ترامپ وارد کاخ سفید شد، به مساله خلع سلاح هسته ای نزدیک تر نشده است. پیونگ یانگ فقط و فقط از خلع سلاح هسته ای خود دورتر شده است. "زیگفروید هِکِر"، "رابرت کارلین"، و "الیوت سربین" از دانشگاه استنفورد اینگونه ارزیابی کرده اند که در سال 2018، کره شمالی اورانیوم و پلوتونیوم مورد نیاز برای تولید 5 الی 7 بمب هسته ای را تولید کرده است. تولید سوخت مورد نیاز برای بمب های اتمی و انجام آزمایش های موشکی کوتاه برد و میان برد نیز در این مدت متوقف نشده است. فعالیت ها در تاسیسات پژوهشی مجتمع یونگ بیون(این مجتمع یکی از مراکز اصلی اتمی کره شمالی است) نیز همچون شرایط عادی ادامه داشته و دارد. در این مدت، هیچ گونه تغییری از حیث کاهش یافتن ذخایر هسته ای کره شمالی، در زرادخانه های اتمی این کشور اتفاق نیفتاده است. در جبهه هسته ای، مذاکرات هسته ای با کره شمالی هیچ چیزی الا تعلیق آزمایش های هسته ای پیونگ یانگ را به دنبال نداشته است که البته این هم تا حد زیادی بیش از آنکه نتیجه مذاکرات هسته ای با پیونگ یانگ باشد، محصولِ ابتکار عمل "کیم جونگ اون" رهبر کره شمالی بوده که در قالب بیانیه ای یکجانبه مطرح شده است.

هیچ کدام از این مسائل باعث شگفتی نیستند. تاسیسات یونگ بیون به کار خود ادامه می دهد زیرا هیچگونه توافق هسته ای با کره شمالی امضا نشده است. گذشته از یک بیانیه مطبوعاتی مبهم و پر زرق و برق که توسط ترامپ و کیم جونگ اون در ژوئن 2018 صادر شد و در تلاش بود تا زمینه را برای دستیابی به یک توافق تاریخی میان دو طرف فراهم کند، به طور کلی می توان روند گفتگوهای دو طرف را مذاکره برای مذاکره دانست که با هیچ گونه اقدام عملی همراه نشده است. با این حال، آنچه که گفتگوها میان پیونگ یانگ و واشنگتن به آن دست یافته، کاهش قابل توجه تنش ها میان دو طرف بوده است. با درنظر گرفتنِ روزهای پرتنش سال 2017 میان آمریکا و کره شمالی، این امر به نوبه خود دستاوردی خوبی به نظر می آید. با این همه، اظهارات اخیر سفیر کره شمالی در سازمان ملل متحد، می تواند حتی همین دستاورد حداقلی را هم به خطر بیندازد. 

ترامپ که انتخاباتی سخت را پیش رو دارد، در حال حاضر، از توافق مربوط به خلع سلاح هسته ای کره شمالی که می توانست برای وی خاصیتی جادویی داشته باشد و آن را به مثابه نمونه ای از تیزهوشی خود در بحث مذاکره معرفی کند، محروم شده است. اکنون نگرانی اصلی این نکته است که رئیس جمهور ترامپ، اقدام کره شمالی در ردِ خلع سلاح هسته ای اش را به مثابه بی احترامی به آمریکا تلقی کند و به سیاستِ پیش از سال 2018 خود در قبال کره شمالی بازگردد و بار دیگر بر طبل جنگ با این کشور بکوبد. این حرکت بویژه در جریان کارزار انتخاباتی ترامپ یعنی زمانی که لفاظی علیه دشمنان آمریکا با تشویق و تمجید افراد حاضر در گردهمایی های انتخاباتی همراه است، در خدمت اهداف سیاسی خواهد بود. با این حال، این امر هیچ گونه کمکی به ما جهتِ اداره و حل مساله پیش رویمان نخواهد کرد.

اضافه بر این، در شرایط فعلی، بازگشت آمریکا به اِعمال فشار حداکثری به کره شمالی تا حد زیادی غیرممکن است. روسیه و چین هم از تسلیحات هسته ای کره شمالی ناخشنود هستند اما بعید است هیچ کدام از آن ها در صورتی که واشنگتن قطعنامه تحریمی جدیدی علیه پیونگ یانگ در شورای امنیت سازمان ملل متحد مطرح کند، با این کشور همراهی کنند. حتی اگر پکن و مسکو با یکچنین روندی همراهی کنند، رژیم کیم بارها و بارها در 13 سال گذشته ثابت کرده که شدید اللحن ترین قطعنامه های تحریمی، لزوما به معنای اجرای شدید تحریم ها نیستند(این یعنی بین آنچه روی کاغذ وجود دارد و آنچه در عمل اتفاق می افتد، فاصله زیادی وجود دارد). کره شمالی در هنرِ دور زدن تحریم ها، و یافتن راه های خلاقانه تر جهت واردات نفت(که برای تولید سوختِ موشک های این کشور حیاتی است) و صادرات زغال سنگ، و همچنین دور زدن محدودیت های بانکی، استاد شده است. دولت کره شمالی برای دور زدن تحریم های بین المللی از اتباع خارجی استفاده می کند و آن ها را برای گشایش حساب های بانکی به نمایندگی از خودش به کار می گیرد. پیونگ یانگ همچنین برای دور زدن تحریم ها، به دولت های خارجی نیز وابسته است و از این طریق به شیوه های مختلفی با محدودیت های بین المللی مبارزه می کند. همه ما به شنیدن این گزاره که در بخشِ نتیجه گیریِ تمامیِ گزارش هایِ کارگروهِ کارشناسان سازمان ملل متحد در موضوع کره شمالی می آید عادت کرده ایم: اقدامات کره شمالی در نقض تحریم های بین المللی، شاهدی بر ناکارآمدی تحریم های سازمان ملل متحد است. 

واشنگتن حتی اگر بخواهد، دیگر نمی تواند به دورانِ اعمالِ فشار حداکثری علیه پیونگ یانگ بازگردد. در این راستا، گزینه های دیگری هم وجود دارند که البته مطرح کردن آن ها نیازمند این است که ترامپ به جاه طلبی ها و رویاهای بزرگ خود در قبال کره شمالی خاتمه دهد. 

شاید کره شمالی مایل نباشد در مورد خلع سلاح کامل هسته ای گفتگو کند، اما پیونگ یانگ هرگز فضا را برای گفتگوهای کنترل تسلیحات(که سنتا مورد استفاده قرار می گرفته اند) که در چهارچوب آن ها، محدودیت هایی (که از قابلیت راستی آزمایی برخوردارند) بر برنامه هسته ای این کشور اعمال می شوند، نبسته است. جزئیات محدودیت های اِعمالی بر برنامه هسته ای کره شمالی، به کارشناسان و متخصصان واگذار خواهد شد تا در مورد آن ها تصمیم بگیرند با این حال، صورتِ کلی معادله بسیار آسان است: اندکی بده تا اندکی بگیری. اگر پیونگ یانگ، نیت و قصد خود مبنی بر کاستن از زرادخانه اتمی اش، توقف توسعه و پژوهش در مسائل هسته ای، و پایان دادن به آزمایش موشک های بالستیک میان قاره ای را نشان دهد و به بازرسان تسلیحاتی سازمان بین المللی انرژی اتمی(IAEA) اجازه دهد تا بر این محدودیت ها نظارت کرده و آن ها را مورد راستی آزمایی قرار دهند، واشنگتن نیز نیت و قصد خود مبنی بر آزادسازی پروژه های اقتصادیِ مرزی میان دو کره و همچنین لغو برخی محدودیت ها از کره شمالی در زمینه واردات نفت و صادرات زغال سنگ را نشان خواهد داد. رد و بدل کردن دیپلمات میان دو کشور و استقرار سفارتخانه در پایتخت های دو کشور نیز می تواند نقش مهمی در آب شدن یخِ روابط میان دو طرف بازی کند و این امکان را به آمریکا و کره شمالی بدهد تا یک کانال ارتباطی میان خود مستقر کنند که این موضوع به نوبه خود می تواند از تغییرات ناگهانی در روابط دوجانبه جلوگیری کند. 

در حال حاضر، تمامی این پیشنهادها، تئوریک و نظری هستند. با این حال، آنچه در ادامه می آید ماهیتی نظری ندارد: هنوز نیاز به توافقی است که باید حاصل شود. این توافق فقط نیاز به اراده سیاسی "کیم جونگ اون" و "دونالد ترامپ" دارد. دو نفری که ارتباط شخصیشان با یکدیگر، آخرین محافظ در عدم انحراف ماشینِ دیپلماتیک از مسیر خود است. »

 

***لینک: https://nationalinterest.org/blog/korea-watch/north-korea-declares-denuclearization-already-gone-out-negotiating-table-103197

 

 

 

 

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۲۳۷۲۴۹۱۶:۰۶:۰۱ ۱۳۹۸/۹/۲۱
انسان باید دیوانه باشه به ترامپ و دولت امریکا لحظه ای اعتماد کنه
ناشناس۱۲۳۷۲۶۲۱۶:۱۶:۲۷ ۱۳۹۸/۹/۲۱
حکومت کره ی شمالی هیچوقت به دنبال خلع سلاح هسته ای نبود. ترامپ هم این را هم اکنون فهمیده است وگر نه آن سخنان را بر زبان نمی آورد
ناشناس۱۲۳۷۲۶۹۱۶:۲۹:۰۶ ۱۳۹۸/۹/۲۱
کره شمالی از برجام و تشدید تحریم های ضد ایرانی درس عبرت گرفت و میز مذاکره با امریکا را ترک کرد و امتیازدادن مفت به شیطان بزرگ را پایان داد.
ناشناس۱۲۳۷۲۷۸۱۶:۳۶:۱۹ ۱۳۹۸/۹/۲۱
ترامپ نشان داده که مرد مذاکره است. باید از این موقعیت استفاده کرد.
ناشناس۱۲۳۷۲۸۲۱۶:۴۰:۲۲ ۱۳۹۸/۹/۲۱
برای کشورهایی نظیر کره اقتصادی شدن به مراتب وبازهم به مراتب بهتر از هسته ای بودن است
ناشناس۱۲۳۷۲۸۶۱۶:۴۶:۵۲ ۱۳۹۸/۹/۲۱
تنها بمب هسته ای ضامن بقای کره شمالیه
ناشناس۱۲۳۷۳۰۰۱۷:۰۱:۰۳ ۱۳۹۸/۹/۲۱
غیر ممکنه که این مرد ؛ گزینه خلع سلاح هسته ای این کیم رو از روی میز برداره . محاله . ..
ستایش۱۲۳۷۳۰۲۱۷:۰۳:۱۰ ۱۳۹۸/۹/۲۱
مردم کره شمالی چی جوری این دیکتاتور .. رو تحمل میکنن ؟!
ناشناس۱۲۳۷۳۱۰۱۷:۰۷:۵۸ ۱۳۹۸/۹/۲۱
مدارا و دیپلماسی و خویشتنداری دیگه بسه . آمریکا باید کره شمالی رو طی مدت 1 هفته با خاک یکسان نموده و ..
مصطفي۱۲۳۷۳۱۸۱۷:۱۵:۰۱ ۱۳۹۸/۹/۲۱
بهوش باشيم كه همه نرمش هاي الان ترامپ بخاطر انتخاباته ٤ ام نوامبر ٢٠٢٠ شروع ديدن شخصيت و ماموريت واقعي ترامپ در دنيا خواهد بود
ناشناس۱۲۳۷۳۲۰۱۷:۱۶:۳۰ ۱۳۹۸/۹/۲۱
در مواقع لزوم ، آمریکا قادر است .. کره شمالی را خلع سلاح هسته ای نماید
ناشناس۱۲۳۷۳۲۲۱۷:۱۷:۵۷ ۱۳۹۸/۹/۲۱
مردم کره شمالی چقدر بدبختن که این کودک ..زمام امور کشورشون رو غصب کرده
ناشناس۱۲۳۷۳۳۲۱۷:۲۴:۳۷ ۱۳۹۸/۹/۲۱
ترامپ باید حین انجام مذاکرات هسته ای ، یه دونه پس گردنی محکم بزنه پس کله کیم تا ملت کره شمالی یه ذره جیگرشون خنک شه
ناشناس۱۲۳۷۳۸۴۱۸:۱۶:۱۰ ۱۳۹۸/۹/۲۱
اگر تحریمهای کره شمالی برداشته بشه و اقتصاد کره شمالی رشد کنه و با جهان ارتباطش زیاد بشه، باعث انقلاب و سرنگونی حکومتشون میشه! بنابراین کره شمالی دنبال رفع کامل تحریمها نیست و فقط میخواد تحریمها تا حدی کم بشه که قابل تحمل باشه!
ناشناس۱۲۳۷۷۳۶۲۳:۵۲:۵۵ ۱۳۹۸/۹/۲۱
مسئله اینجاست کره شمالی برای وضعیت مردمش اهمیتی قائل نیست

پربحث‌های دیروز

 1. مجلس به تهدیدهای تاجگردون چه پاسخی می‌دهد؟

 2. اعتبارنامه تاجگردون رد شد

 3. واکنش کاربران توییتر به رد اعتبارنامه تاجگردون؛ مجلس از اولین آزمون بزرگ خود سربلند بیرون آمد/ حالا نوبت تلاش مضاعف برای حل مشکلات است

 4. تاجگردون کیفش را از مجلس برداشت و رفت

 5. دولت روحانی رکورددار جهش ارز در تمام دولت‌ها است/ چرخ اقتصاد از کار افتاده/ نتیجه سیاست دلار ۴۲۰۰ تومانی چه بود؟

 6. مردم اندونزی حیوانات را در آتشفشان ریختند

 7. روحانی: اعتراف می‌کنم که در ساخت مسکن عقب ماندگی داشتیم

 8. اولین واکنش تاجگردون به رد اعتبارنامه‌اش

 9. جهانپور: خیلی از مبتلایان به کرونا در ایران شناسایی نشده‌اند/ تنها ۱۰ درصد تهرانی‌ها نکات بهداشتی را رعایت می‌کنند

 10. وزیر راه: حداکثر سقف قرارداد‌ اجاره در تهران ۲۵ درصد تعیین شد/ هیجانات کاذب‌ بازار مسکن را آرام می‌کنیم

 11. پرواز عمودی خلبان ایرانی با بمب افکن F ۴

 12. اینستاگرام پست ضرغامی را حذف کرد / اینبار وحشت از نام دختر سردار سلیمانی

 13. سقوط خوفناک یک هواپیما در حاشیه بزرگراه

 14. آمار به‌روز جهانی درباره کرونا/ ایران پنجمین کشور دنیا از نظر تعداد فوتی جدید

 15. روحانی: اعتراف می‌کنم دولت یازدهم در موضوع مسکن عقب‌ماندگی داشت/ زدن ماسک در حمل‌ونقل عمومی و ادارات الزامی می‌شود/ ظریف سمبل قدرت سیاسی است

 16. قیمت خودرو در بازار آزاد مشخص شد/ جدول

 17. توئیت زاکانی خطاب به مردم گچساران

پربحث‌های هفته

 1. یک درس مهم ظریف در سیاست خارجی

 2. اصرار بر تحقیر ایران در ماجراي واکسن کرونا !

 3. از تنور سوال از رییس جمهور نانی گرم ‌می‌شود؟!

 4. پایان شوروی گونه آمریکا ؟

 5. مجلس به تهدیدهای تاجگردون چه پاسخی می‌دهد؟

 6. به چه قیمت؟

 7. طرح سؤال از رئیس‌جمهور با ۲۰۰ امضا تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس شد + محورهای سوال

 8. دوره آموزشی سربازی ۲ ماهه شد

 9. اعتبارنامه تاجگردون رد شد

 10. حاشیه‌های حضور ظریف در مجلس

 11. شما بگویید به چه قیمتی ؟!

 12. روایت روحانی از مدیریت دولت بر اقتصاد کشور/جنجال سخنرانی ظریف/ بازداشت عضو تیم سابق مذاکره‌کننده هسته‌ای/افروغ: صداوسیما اسیر نفوذ، تظاهر و ریا شده است

 13.  ردپای زنگنه در هپکو به نقل از نماینده تهران/ وزارت نفت: بیژن زنگنه از سال ۸۵ بازنشسته است  

 14. ضرب و شتم پزشک متخصص توسط همراهان بیمار + عکس

 15. روحانی: اقتصاد کشور تحت مدیریت قرار دارد/ در ماه‌های آینده به ثبات در اقتصاد و بازار ارز خواهیم رسید

 16. تهیه طرح تغییر الگوی سهمیه بندی بنزین در مجلس/ اختصاص سهمیه بنزین به خانواده به جای خودرو

 17. معجزه ای که اتفاق نیفتاد!

 18. واکنش همتی به برخی اقتصاددانان؛ نقدینگی موجود نمی‌تواند به تورم بالا منجر ‌شود

 19. سیروس گرجستانی درگذشت

 20. حکم یک دادگاه آمریکایی: محموله نفتکش‌های ایرانی که به ونزوئلا رفته بودند، مصادره شود

 21. نمکی: دلم نمی‌خواست با چنین تاوان سنگینی حرف‌هایم را جدی بگیرند

 22. سیف: بانک مرکزی استقلال ندارد و تابع نظرات رئیس‌جمهور است/ برجام مشکل روابط بانکی ایران را حل نکرد

 23. احمد توکلی: با استیضاح روحانی بیشتر موافقم

 24. واکنش کاربران توییتر به رد اعتبارنامه تاجگردون؛ مجلس از اولین آزمون بزرگ خود سربلند بیرون آمد/ حالا نوبت تلاش مضاعف برای حل مشکلات است

 25. تاجگردون کیفش را از مجلس برداشت و رفت

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های دیروز

   پربحث‌های هفته

   1. پایان شوروی گونه آمریکا ؟

   2. حکم یک دادگاه آمریکایی: محموله نفتکش‌های ایرانی که به ونزوئلا رفته بودند، مصادره شود

   3. ظریف: ترامپ فرقی با دولت‌های قبلی آمریکا ندارد/بزرگترین دستاوردم برجام بود

   4. رئیس کل بانک مرکزی: روند تامین ارز متحول خواهد شد

   5. موسوی: نه از واگذاری جزایر ایرانی خبری است و نه حضور نیروی نظامی

   6. پوتین، پیروز همه‌پرسی/ پوتین تا ۱۶ سال آینده رئیس جمهور باقی می‌ماند!

   7. روزنامه انگلیسی: ترامپ ضربه سختی در موضوع تحریم تسلیحاتی ایران خورد

   8. توهین به آیت‌الله سیستانی، حلقه جدید زنجیره فتنه‌‌انگیزی ریاض در عراق

   9. اروپا به دنبال زندگی بدون آمریکا / تأملی درباره قرارداد همکاری ایران و چین

   10. آمریکا رهبری جهانی را فراموش کند / انتخاب مجدد ترامپ به نفع مردم آمریکا نیست

   11. بولتون درباره غیرقانونی بودن ترور سردار سلیمانی: پاسخگوی سازمان ملل نیستیم

   12. جزئیات سقوط موصل/ آمریکا گفت سلاح نمی‌دهیم؛ ایران انبار خود را باز کرد

   13. اظهارات ضد ایرانی فرزند شاه سعودی

   14. اظهارات «لیبرمن» درباره نقش تل‌آویو در حادثه تأسیسات نظنز

   15. اقدامات خصمانه آمریکا علیه «حشد شعبی» عراق /اهداف واشنگتن چیست؟

   16. عراقچی با کنایه به عکس هوک و گروسی: بهتر است هم فاصله اجتماعی را رعایت کنید و هم فاصله سیاسی

   آخرین عناوین