عضو کمیسیون اقتصادی مجلس: آثار تورمی بنزین نگران کننده است

گروه اقتصادی الف،   3980920038 ۱۹ نظر، ۰ در صف انتشار و ۵ تکراری یا غیرقابل انتشار

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: یکی از مشکلات اساسی ما با دولت یازدهم و دوازدهم این است که این دولت در پارادوکس های اقتصادی شدیدی گرفتار شده است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس: آثار تورمی بنزین نگران کننده است

محمدرضا پورابراهیمی در گفتگو با مهر، در خصوص عملکرد دولت در اختصاص یارانه معیشتی به مردم، گفت: برای تصمیم‌گیری در خصوص یارانه‌ها باید به قانون پایه که قانون هدفمندی یارانه‌ها است مراجعه کرد. در قانون هدفمندی یارانه ها در راستای مدیریت مشکلات حاصل از افزایش قیمت حامل‌های انرژی، برای باز توزیع منابع حاصل از اجرای این قانون سه بخش حمایت از خانوار ها، حمایت از واحدهای تولیدی و بنگاه‌ها و فعالیت های عمرانی دولت در نظر گرفته شد.

وی افزود : طبق قانون هدفمندی یارانه‌ها ۵۰ درصد از منابع حاصل از اجرای این قانون باید بین خانوارها، باز توزیع شود که می تواند به صورت حمایت های نقدی و غیر نقدی اختصاص یابد. علاوه بر این واحدهای تولیدی که به واسطه افزایش قیمت حامل‌های انرژی هزینه هایشان افزایش یافته و یا نیاز به تغییر دانش فنی و تکنولوژیکی دارند باید از طریق اختصاص یارانه نقدی از آن ها حمایت کرد تا سیستم‌های خود را ارتقا دهند و میزان مصرف انرژی واحدها کاهش یابد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه بخشی از این اعتبارات نیز طبق قانون باید به پروژه‌های عمرانی اختصاص یابد،اظهار داشت: دولت یکی از بزرگترین مصرف کنندگان حامل‌های انرژی است. با افزایش قیمت حامل های انرژی، هزینه های دولت نیز افزایش می یابد. با تصمیمی که اخیراً اتخاذ شده است حتماً باید پیشنهادات استان‌ها را برای بودجه سال ۹۹ مورد بازنگری قرار گیرد زیرا عدد و رقم هایی که استان ها پیشنهاد داده بودند بر اساس قیمت‌های قبلی بوده است.

پور ابراهیمی تصریح کرد: معتقدیم اگر سیستم های جبرانی(یارانه ای) منجر به افزایش نرخ رشد اقتصادی و رفاه اجتماعی نشود و ما فقط بخواهیم از محل افزایش قیمت حامل‌های انرژی به خانواده ها کمک کنیم اشتباه است زیرا عملاً آثار تورمی افزایش قیمت حامل های انرژی بسیار بیشتر از کمکی ست که ما به خانوارها می کنیم.

وی گفت: ما نگران هستیم که آثار تورمی ناشی از افزایش قیمت بنزین موجب از بین رفتن آثار کمک های دولت به مردم شود، پرداخت یارانه موجب افزایش حجم نقدینگی و تورم می شود.

دولت گرفتار پارادوکس های اقتصادی است

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد: دولتی ها از روز اول انتقادات شدیدی به سازوکار پرداخت یارانه های نقدی داشتند، اما امروز همین روش را در پیش گرفته اند.  اولین پرچم اعتراض دولت یازدهم این بود که یارانه نقدی موجب مشکلات اساسی در اقتصاد کشور شده است اما امروز دولت خودش به این مشکل دامن زده است.

پورابراهیمی تاکید کرد: یکی از مشکلات اساسی ما با دولت یازدهم و دوازدهم این است که این دولت در پارادوکس های اقتصادی گرفتار شده است. وزرای دولت یازدهم و دوازدهم در زمان تسعیر ارز در دولت نهم و دهم علیه این اقدام اقتصادی دولت وقت، مقالات متعددی نوشتند اما زمانی که دولت را تحویل گرفتند،لایحه اصلاح قانون بودجه در قالب تسعیر ارز را به مجلس ارائه دادند و به تصویب رساندند. این در حالی است که مجلس قانونی برای جلوگیری از تسعیر ارز تصویب کرده بود و بدین وسیله در زمان آقای احمدی‌نژاد مانع تسعیر ارز شد.

وی با بیان اینکه وزرای دولت یازدهم و دوازدهم مخالف اجرای طرح مسکن مهر بودند، افزود: اما نمایندگان معتقد بودند که نباید حمایت از اقشار کم درآمد در بخش مسکن متوقف شود. دولت  ۶ سال واگذاری‌های مسکن مهر را متوقف کرد، امروز بعد از ۶ سال همان پروژه را آغاز کردند. این ها همه پارادوکس های اقتصادی است.

متحیر سیاست های اقتصادی دولت هستم

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس تاکید کرد: دولت باید اعلام کند که چه سیاست های اقتصادی دارد، بنده به عنوان نماینده مجلس و عضو کمیسیون قتصاد و استاد دانشگاه متحیّر هستم که دولت میخواهد در حوزه اقتصادی چه تصمیماتی بگیرد.

پورابراهیمی با طرح این پرسش «یکی از سوالات اساسی این است که دولت چگونه توانسته  ۶۰ میلیون نفر را برای پرداخت یارانه معیشتی شناسایی کند؟»،گفت: دولتی که پیش از این اعلام می‌کرد ما نمی‌توانیم دهک‌های بالای درآمدی را شناسایی  و حذف کنیم، یک دفعه اعلام کرد که ما می‌توانیم این کار را  انجام دهیم و ۶۰  میلیون نفر را برای پرداخت یارانه معیشتی انتخاب کردیم . این موضوع هم از پارادوکس های اقتصادی دولت است.

وی گفت: متاسفانه در زمان احمدی‌نژاد خشت کج گذاشته شد به جای اینکه یارانه را به بخش تولید و بهداشت اختصاص دهند، همه درآمدهای حاصل از هدفمندی را به بخش خانوار اختصاص داند، در بخش حمایت از خانوار هم به جای استفاده از سیستم های غیر مستقیم مثل بیمه ها، همه یارانه را به صورت نقدی به خانوار ها پرداخت کردند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: در دولت آقای روحانی نیز همین مسیر ادامه یافت و علی‌رغم همه تذکرات و اخطارها دولت راه و روش خود را اصلاح نکرد، از سوی  دیوان محاسبات و حوزه‌های نظارتی تذکرات زیادی به دولت داده شد.

پور ابراهیمی با انتقاد از عملکرد دولت در عدم اقناع افکار عمومی در ماجرای افزایش قیمت بنزین گفت: آقای رئیس‌جمهور در حوزه‌های اقتصادی  با مردم صحبت نمی‌کند اگر تعدادی از نمایندگان مجلس هم نبودند، مردم کلاً دچار خلاء اطلاع‌رسانی می شدند.

وی ادامه داد: رئیس‌جمهور اعلام می‌کند که من در جریان افزایش قیمت نبودم؛ این فاجعه است، اظهارات آقای رئیس‌جمهور اخلاقی نبود. بهترین حالت این است که مشکلات اقتصادی را با مردم در میان بگذاریم به مردم اطلاع رسانی کنیم. عدم اطلاع رسانی در مورد افزایش قیمت بنزین اشتباه بود.

پنهانکاری دولت در ماجرای افزایش قیمت بنزین اشتباه راهبردی بود

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به اظهارات وزیر کشور مبنی بر این که نمی خواستیم مردم در مورد افزایش قیمت بنزین اطلاع داشته باشند، گفت: این پنهانکاری اشتباه راهبردی بود، قانون هدفمندی با شدت بیشتر در دولت قبل انجام شد اما شش ماه کار اطلاع رسانی و زیرساخت انجام شد.  دولت باید با مردم صحبت می کرد.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۲۳۵۱۸۶۱۰:۲۶:۲۳ ۱۳۹۸/۹/۲۰
به به ساعت خواب
ناشناس۱۲۳۵۱۹۰۱۰:۲۷:۲۳ ۱۳۹۸/۹/۲۰
تا حالا کجا بودی پور ابراهیمی ؟!!!!
ناشناس۱۲۳۵۲۱۶۱۰:۴۶:۴۵ ۱۳۹۸/۹/۲۰
نماینده عزیز شهرستان کرمان جناب آقای محمدرضا پورابراهیمی حضرتعالی را چندین سال است که می شناسم و می دانم که حضرتعالی چگونه ..و تا چه اندازه از اقتصاد سر رشته دارید. تورم ناشی از بنزین که نیاز به هشدار دادن ندارد. کاملاً آشکار است. از حضرتعالی خواهشمندم با توجه به سوابق تحصیلی خود نظر دهید نه بیشتر.
تقی۱۲۳۵۲۶۹۱۱:۱۹:۵۲ ۱۳۹۸/۹/۲۰
وقتی اقای ابراهیمی که رئیس کمسیون اقتصادی مجلس واویلا واویلا می کند و از عدم سازو کارهای لازم برای بهبود زندگی مردم صحبت می کند وای بحال دیگران...
ناشناس۱۲۳۵۲۸۰۱۱:۲۴:۳۹ ۱۳۹۸/۹/۲۰
شوخی میکنه
ناشناس۱۲۳۵۳۰۲۱۱:۳۴:۲۱ ۱۳۹۸/۹/۲۰
بالا رفتن قیمت بنزین که خودش مستقیم روی قیمتها اثر میگزاره و دوم اینکه این نشون میده اوضاع خرابه که قیمت بنزین اینهمه بالا بردن برای کسری بودجه دولت و تحریمها طبق معمول اثرش را گذاشته.
نوید۱۲۳۵۳۵۶۱۱:۵۵:۵۸ ۱۳۹۸/۹/۲۰
شما اولش هم از دلار 4200 حمایت کردی بعدش اومدی انتقاد کردی با اینکه اقتصاد دان هستی !!!!!!!!!!!!! کدوم حرفتون رو باور کنیم
ناشناس۱۲۳۵۳۵۸۱۱:۵۷:۲۱ ۱۳۹۸/۹/۲۰
دولت و حاکمیت همگی مقصرند متاسفانه هزینه عملکدهای غلط و اشتباهشان بر دوش مردم بوده و هست
ناشناس۱۲۳۵۳۷۹۱۲:۰۷:۲۳ ۱۳۹۸/۹/۲۰
یه خورده ارزونش میکنن که مردم دوباره بهشون رای بدن!
ناشناس۱۲۳۵۵۰۶۱۳:۱۴:۳۶ ۱۳۹۸/۹/۲۰
متشکریم جهت ابراز نگرانی حضرتعالی
ناشناس۱۲۳۵۵۷۱۱۳:۳۳:۴۶ ۱۳۹۸/۹/۲۰
الان به فکرش افتادی
هیچ کس۱۲۳۵۶۶۵۱۴:۱۴:۰۹ ۱۳۹۸/۹/۲۰
نه شما نگران نباش دولتی ها گفته اند چیزی گران نمیشود ویا در حد مختصر؟!اصلا مگر رابطه ای بین بنزین وگرانی وجود دارد
ناشناس۱۲۳۵۶۸۱۱۴:۲۴:۵۳ ۱۳۹۸/۹/۲۰
نگران نباشین تورم افزایش بنزین رو تویه شو تلویزیونی گفتن ۲ درصد نهایتا ۴ درصده ! مردم هنوز شو تلویزیونی رو یادشون نرفته ...
ناشناس۱۲۳۵۷۱۰۱۴:۳۷:۱۴ ۱۳۹۸/۹/۲۰
آقای پورابراهیمی پرداخت وقطع یارانه ها اشتباه بزرگی بودوهست
ناشناس۱۲۳۵۷۶۹۱۵:۰۷:۱۸ ۱۳۹۸/۹/۲۰
اگر دولت درپارادوکس گرفتار شده ولی ماشاالله خداروشکر شما ودوستانتان فورا دست به کار شده ومشکلات مردم راحل میکنید خداروشکر بازهم خداروشکر که مجلس هست
ناشناس۱۲۳۵۸۳۲۱۵:۴۱:۲۵ ۱۳۹۸/۹/۲۰
دولت بیجا کرد که گفت با گران کردن بنزیت سایر اقلام گران نمیشود اقتصاد اگر دستوری بود هیچوقت تورمی نداشتیم مجلس بی خاصیت مقصر این همه بدبختی برای ملت ایران است
ناشناس۱۲۳۵۹۱۱۱۶:۴۸:۰۶ ۱۳۹۸/۹/۲۰
شما نگران رای خودت باش
ناشناس۱۲۳۶۰۴۴۱۸:۲۸:۳۳ ۱۳۹۸/۹/۲۰
یک مسلمان که چه عرض کنم یک انسان پیدا نمیشود تا صدای مردم را به گوش .. دولت برساند؟
ناشناس۱۲۳۶۳۴۴۲۲:۳۶:۵۳ ۱۳۹۸/۹/۲۰
حتما رفته سر کوچه شون دیده گوجه گرون شده فهمیده ای وای همه چی گرون شده

پربحث‌های دیروز

 1. آیا جهان، ایران را در نقطه اتخاذ «تصمیم بزرگ» قرار خواهد داد؟

 2. روایت شاهدان عینی سقوط هواپیمای اوکراینی + عکس

 3. اعتراف آمریکا: شمار تلفات انتقام موشکی ایران افزایش پیدا کرده است

 4. فرمانده بسیج دارخوین شادگان ترور شد

 5. توماس فریدمن درنیویورک تایمز: ترامپ مثل آب خوردن دروغ  می‌گوید !

 6. عامل تخریب تصویر سردار سلیمانی دستگیر و آزاد شد

 7. همتی: عملیات بازار باز برای پیش‌بینی‌پذیر کردن بازار پول است/ کسی نمی‌تواند در بازار ارز تأثیر جدی بگذارد

 8. پیشنهاد پرداخت یارانه ۷۵ هزار تومانی به تمامی مردم

 9. ترامپ: مجروح شدن نیروهایمان در عین‌الاسد خیلی جدی نبود/ درباره تعداد مجروحین از پنتاگون سوال کنید

 10. آیت‌الله جنتی: رئیس‌جمهور اظهاراتی نداشته باشد که مورد سوءاستفاده دشمنان قرار گیرد/ شورای نگهبان از تائید یا رد صلاحیت هیچ فردی متنفع یا متضرر نمی‌شود

 11. اخطار دیده‌بان شفافیت و عدالت به عدم حمایت وزارت نفت از تولید داخلی لوله‌های ترش

 12. مکرون خواستار توافق با ایران بر سر برنامه موشکی بالستیک شد

 13. اصلاح‌طلبان و اصولگرایان در تکاپوی رسیدن به فهرست انتخاباتی

 14. «ترانه علیدوستی» به دادسرا احضار شد

 15. کاهش نفوذ غربی ها در خاورمیانه به روایت روزنامه مصری

پربحث‌های هفته

 1. نامه ۲۴ اقتصاددان به رئیس‌جمهور: با این ۱۰راهکار، بدون کمک خارجی اقتصادایران را نجات دهید

 2. تظاهرات دانشجویان و گسست های اجتماعی و سیاسی

 3. از مذاکره به بهانه «سایه جنگ» تا مذاکره به دلیل «شرایط جنگی»...

 4. آیا جهان، ایران را در نقطه اتخاذ «تصمیم بزرگ» قرار خواهد داد؟

 5. آیا مدیرعامل فراری نیسان، کپی ژاپنی محمود رضا خاوری است؟!

 6. آقای روحانی! از این حرفها چه باید بفهمیم؟ 

 7. پاسخ شهاب حسینی به هجمه‌ها: منتقد اتفاقات تلخ هستم/ در فیلم‌ با بودجه دولتی بازی می‌کنید اما از فجر انصراف می‌دهید؟

 8. ایران و «توافق ترامپ» که قاسم سلیمانی به آن اشاره کرده بود

 9. «بلد نبودن» یا «نخواستن»؛ آقای روحانی، مسئله این است!

 10. شهاب حسینی: انصراف از جشنواره فجر دامن‌زدن به افتراق‌هاست/پشت احساسات پاک مردم قایم نشویم

 11. حسابرسی نهادهای تحت پوشش دفتر رهبری و زیرمجموعه های آنها / نظر محمد قوچانی درباره برنامه‌های شبکه افق/ تعیین جایزه برای قتل ترامپ از تریبون مجلس

 12. ماجرای مخالفت رئیس صداوسیما با درخواست عجیب روحانی/ اعمال فشار حداکثری دولت به علی‌عسکری

 13. ماجرای کاخ مرمر که مرحوم هاشمی رفسنجانی در آن مستقر بودند

 14. معاون فرمانده کل سپاه: در حمله به عین الاسد ۱۳۴ نفر کشته و ۲۴۵ نفر زخمی شده‌اند

 15. "شیر" را از سبد غذایی حذف نکنید/ تکذیب ادعاهای یک کارشناس

 16. از منشور سازمان ملل تا تار سبیل نداشته جان کری!

 17. اوضاع را شیر تو شیر نکنیم!..

 18. تیم‌های ایرانی از حضور در لیگ قهرمانان آسیا انصراف دادند

 19. روایت شاهدان عینی سقوط هواپیمای اوکراینی + عکس

 20. نامه خصوصی محسن هاشمی به فتاح درباره آیت‌الله هاشمی و ماجرای کاخ مرمر

 21. وقتی ترامپ خودش را حرامزاده توصیف می‌کند

 22. اعتراف آمریکا: شمار تلفات انتقام موشکی ایران افزایش پیدا کرده است

 23. استدلال‌های جالب برای نقد سخنان علی مطهری/ ظریف اروپا را به خروج ایران از NPT تهدید کرد/ سکوت رسانه‌ای درباره محرومیت باشگاهها از میزبانی قابل پذیرش نیست

 24. کنفدراسیون فوتبال آسیا از تصمیم ضدایرانی خود عقب‌نشینی کرد + جزئیات

 25. جهان‌آرا، عصرانه و ثریا دیگر «زنده» نخواهند بود

آخرین عناوین