مالیات پزشکان آمریکایی سه برابر صادرات نفت ایران/ پزشکان ایرانی چقدر مالیات می‌دهند؟

گروه اقتصادی الف،   3980920023 ۳۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۷ تکراری یا غیرقابل انتشار

آمارهای موجود نشان می‌دهد که میزان مالیات پرداخت شده از سوی پزشکان در آمریکا برای سال ۲۰۱۵ سه برابر میزانی است که ایران برای صادرات نفت خود در سال ۱۳۹۹ روی آن حساب کرده است.

مالیات پزشکان آمریکایی سه برابر صادرات نفت ایران/ پزشکان ایرانی چقدر مالیات می‌دهند؟

به گزارش فارس، پزشکان در آمریکا از جمله مشاغلی هستند که در کنار حسابداران، آرایشگرها،‌ دندانپزشکان، مکانیک‌های خودرو، لوله‌کش‌ها و کارگزاران بازار سهام نه تنها باید مالیات خود را تمام و کمال بپردازند بلکه ممکن است شاهد اعمال عوارض بیشتری از سوی دولت نیز باشند.

از آنجا که پزشکان هم در آمریکا و هم در ایران از جمله اقشار پر درآمد محسوب می‌شوند در گزارش پیش رو به بررسی میزان مجموع مالیات پزشکان آمریکایی پرداخته‌ایم. لازم به ذکر است که آخرین آمار مربوط به مالیات پرداخت شده توسط پزشکان در آمرییکا به تفکیک ایالت‌ها مربوط به سال 2015 است.

به گزارش استاتیستا، در میان ایالت‌های آمریکا بیشترین مالیات اخذ شده از پزشکان مربوط به ایالت کالیفرنیا است و در این ایالت در سال 2015 معادل 11.219 میلیارد دلار مالیات از پزشکان اخذ شده است.

پس از کالیفرنیا ایالت نیویورک، شاهد بیشترین اخذ مالیات از پزشکان بوده است و در سال مذکور 7.346 میلیارد دلار از پزشکان در نیویورک مالیات گرفته شده است.

سومین ایالت با بیشترین مالیات پزشکان در آمریکا در سال 2015 فلوریدا است. چرا که پزشکان در این ایالت 3.677 میلیارد دلار مالیات داده‌اند.

اداره خدمات داخلی آمریکا از تمام پزشکان در تمام ایالت‌های این کشور بر اساس درآمد آنها مالیات دریافت می‌کند به گونه‌ای که حتی در ایالت‌های دور افتاده‌ای نظیر مین، تگزاس، مونتانا و حتی آلاسکا نیز شاهد پرداخت مالیات از سوی پزشکان هستیم.

پزشکان آلاسکا 79.5 میلیون دلار، در مونتانا 167.7 میلیون دلار و پزشکان تگزاس 3.521 میلیارد دلار در سال 2015 مالیات پرداخت کرده‌اند. پزشکان در ایالت مین آمریکا نیز در مجموع 269.6 میلیارد دلار در سال 2015 مالیات پرداخت کردند.

ایالت‌هایی که پزشکان آنها در آمریکا در سال 2015 بالای میلیارد دلار مالیات پرداخت کرده‌اند به جز ایالت‌هایی که آمار آنها گفته شد، شامل کلورادو، آریزونا، کانکتیکات، جورجیا، ایلینوی،‌ مریلند، ماساچوست، میشیگان، مینه‌سوتا، میزوری، نیوجرسی، کارولینای شمالی، اوهایو، پنسیلوانیا، ویرجینیا، واشنگتن و ویسکانسین می‌شود.

کمترین مالیات پرداخت شده از سوی پزشکان مربوط به ایالت وایومینگ با مجموع 43.8 میلیون دلار بوده است.

* پزشکان ایرانی و آمریکایی چقدر مالیات پرداخت می‌کنند؟

آمار موجود حاکی از آن است که در سال 2015 پزشکان آمریکایی در مجموع بیش از 66.8 میلیارد دلار مالیات پرداخت کرده‌اند.

تعداد پزشکان در آمریکا حدود 880 هزار نفر برآورد می‌شود که با توجه به آخرین آمار مربوط به تعداد پزشکان ایرانی که از سوی وزارت بهداشت 117 هزار نفر عنوان شده است، تعداد آنها حدود 7 برابر پزشکان ایرانی است. جمعیت آمریکا حدود 300 میلیون نفر و جمعیت ایران نیز 80 میلیون نفر است. بر اساس اعلام سازمان امور مالیاتی، پزشکانی ایرانی سالانه 150 میلیارد تومان مالیات پرداخت می‌کنند.

همانطور که گفته شد پزشکان آمریکایی در مجموع در سال 2015 معادل 66.8 میلیارد دلار مالیات داده‌اند که با در نظر گرفتن جزئیات بودجه پیشنهادی دولت ایران برای سال آینده که پیش‌بینی درآمد 22 میلیارد دلاری از محل صادرات نفت در آن قید شده است، مالیات پرداخت شده پزشکان آمریکایی در سال 2015 سه برابر پولی است که دولت ایران پیش‌بینی می‌کند از محل صادرات نفت، میعانات گازی و گاز طبیعی در سال آینده درآمد کسب کند.

در شرایط عادی و بدون تحریم صادرات نفت و میعانات گازی ایران با فرض قیمت 50 دلار برای هر بشکه کمتر از 40 میلیارد دلار خواهد بود که باز هم کمتر مالیات پرداخت شده از سوی پزشکان آمریکایی است.

در سال 2016 هر خانوار آمریکایی به طور متوسط 14.2 درصد از درآمد خود را به عنوان مالیات به دولت این کشور پرداخت کرده است و این در حالی است که برای سال 2017 شاهد آن بوده‌ایم که میزان این رقم 10 درصد افزایش یافته و به متوسط 24 درصد رسیده است.

موضوع اخذ مالیات از تمام اقشار منجمله پزشکان در آمریکا به قدری جدی است که هر گونه تخلف در اظهار میزان درآمد و تسلیم اظهارنامه مالیاتی و یا ندادن مالیات می‌تواند به جریمه‌های سنگین و حتی زندان ختم شود.

موضوع فرار مالیاتی در بسیاری از کشورهای جهان از جمله آمریکا جرمی کیفری است و از سوی دادگاه‌ها تخلفات بسیار سنگین و جدی محسوب می‌شود. چرا که برخلاف کشورهای نفتی نظیر عربستان درآمدهای محقق شده از محل اخذ مالیات از مشاغل و دیگر فعالیت‌های اقتصادی نظیر صادرات و واردات از جمله اصلی‌ترین منابع تامین بودجه جاری دولت‌هاست.

در همین پاکستان که یکی از کشورهای همسایه ماست فرار مالیاتی چند پزشک طی سال جاری سر و صدای زیادی به پا کرد.

در سال 2016 نیز اقدام بیش از 200 پزشک در تایوان در استفاده از پوشش کمک به مؤسسات خیریه برای فرار مالیاتی باعث شد تا تمام این افراد مورد بازجویی قرار گرفته و با متخلفین به شدت برخورد شود.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۲۳۴۹۶۷۰۸:۵۳:۱۱ ۱۳۹۸/۹/۲۰
یک بار از یک همکار آلمانی که یک پروفسور جا افتاده در یکی از دانشگاه‌های آلمان هست پرسیدم یک جراح جا افتاده و نسبتا معروف در آلمان چند برابر تو درآمد داره؟ گفت ۲ الی ۳ برابر. گفت تو چطور؟ گفتم مممم ۱۰۰ الی ۲۰۰ برابر. پزشکان میگن درس خوندن. اما آیا به اندازه ۱۰۰-۲۰۰ استاد دانشگاه صنعتی شریف درس خوندن؟
ناشناس۱۲۳۵۶۱۸۱۳:۵۵:۰۰ ۱۳۹۸/۹/۲۰
البته این مبلغ درست نیست، بنده در آلمان پسر دایی دارم که پرفسور یا همان استاد تمام دانشگاه است، درآمد ناخالص وی حدودا سالی 90 هزار یورو است، پسر دایی دگرم دو برد جراحی دارد و مطب خصوصی در آمد سالانه وی حدود 250 هزار یورو است، پسر دایی دگرم یک تخصص جراحی دارد و رئیس بخش جراحی ارتو بیمارستان مرکزی شهر است و 170 هزار یورو سالانه در آمد دارد و دختر داییم که فوق لیسانس جرم شناسی کودک دارد و کارمند دادگستری است سالی 55 هزار یورو! مسئله این است که 55 هزار یورو سالانه ایشان را صاحب خانه، خودرو و رفاه کرده، فرزند ایشان نیز می تواند مانند فرزند سایرین با مدرسه به تور اسکی اتریش برود و اسکی بیاموزد، ایشان نیز مانند بقیه می تواند سالی یکبار با خانواده به کشوری دگر سفر کند و تعطیلات بگذراند و .. ما عدالت را گم کرده ایم، مالیات پزشکان یکی از هزاران بی عدالتی است که وجود دارد فقط فرقش این است که حق اظهار نظر در خصوص این یکدانه را داریم!
یک معلم۱۲۳۴۹۸۰۰۸:۵۹:۳۹ ۱۳۹۸/۹/۲۰
واقعا جای تاسف و شرم دارد، بعضی پزشکان که درآمد یک روزشان به اندازه حقوق چندماه یک کارگر است حاضر نیستند مالیات بدهند، انوقت مالیات کارگران و معلمان را از حقوق اندکشان قبل از پرداخت محاسبه و کسر می کنند.
سید از اصفهان۱۲۳۴۹۹۷۰۹:۰۵:۱۳ ۱۳۹۸/۹/۲۰
با توجه به مقاله فوق, بهتر است که کل بودجه مملکت را از طریق مالیات پزشکان تامین کنیم.
ناشناس۱۲۳۵۲۸۴۱۱:۲۷:۳۳ ۱۳۹۸/۹/۲۰
نه همون پول بدن و کارتخوان نصب کنن تو مطب کفایت میکنه
ناشناس۱۲۳۵۰۲۳۰۹:۱۸:۰۰ ۱۳۹۸/۹/۲۰
.. پزشکان ایرانی دارند به امریکا و اروپا مهاجرت میکنند تا همان مالیاتی که شما اعتقاد دارید بدهند و رفاه،اسایش و امنیت داشته باشند.این نخبگان را فراری ندهید و هر ساعت برای لاپوشانی بی تدبیریها بر علیه شان تیتر نزنید.هر کدام تخلفی میکنند را به شخصه مجازات کنید و به تخلفات دیگر و مهمتر هم بپردازید.دلسوز ایران
ناشناس۱۲۳۵۰۳۷۰۹:۲۴:۳۳ ۱۳۹۸/۹/۲۰
با سلام واقعا از این مقدار بی کفایتی دولتمردان در عدم توانایی برای اخذ مالیات واقعی بر مبنای درآمد نجومی پزشکان متاسفم.
ناشناس۱۲۳۵۰۴۵۰۹:۲۷:۳۴ ۱۳۹۸/۹/۲۰
پزشکان ایرانی علاوه بر اینکه مالیات نمیدن طلبکار هم هستن و غروری که این جماعت داره هیچ کسی در دنیا نداره یک قشر طلبکاری هستند که معمولا تشخیص درستی هم در مورد بیماری ندارن
ناشناس۱۲۳۵۰۵۷۰۹:۲۹:۵۷ ۱۳۹۸/۹/۲۰
در آمد پزشکان امریکایی هزاران برابر پزشکان ایرانی است؟ ..
ناشناس۱۲۳۵۰۶۷۰۹:۳۳:۳۷ ۱۳۹۸/۹/۲۰
قانون رو اجرا کنید همین...
ناشناس۱۲۳۵۰۶۸۰۹:۳۳:۴۵ ۱۳۹۸/۹/۲۰
الف کار دیگه‌ای نداره غیراز گیر دادن به پزشکان؟حداقل کمی با اطلاع مطلب بگذار ویزیت متخصص تو کالیفرنیا سیصد دلاره که چهل درصدش مالیاته،مفهوم هست؟
ناشناس۱۲۳۵۱۲۴۰۹:۵۹:۵۹ ۱۳۹۸/۹/۲۰
به نظر من به مشاغل دست اندازی نکنیم و مردم را در برابر هم قرار ندهیم در ضمن من پزشک نیستم و از دانش برخی پزشکهای داخل کشور دل خوشی ندارم.
ناشناس۱۲۳۵۱۴۷۱۰:۰۹:۲۶ ۱۳۹۸/۹/۲۰
اینجا ایران است،وزیر مولتی میلیاردر سابق که خود نیز پزشک است،پایه ریز طرحی پرحاشیه و مبهم است که به نام مردم است و به کام همکاران پزشکش.نباید توقع پرداخت مالیات از این قشر خاص را داشت.همانطور که طلا فروش وکیل بساز و بندازها پرداخت نمیکنند
حسین۱۲۳۵۲۰۹۱۰:۴۲:۴۹ ۱۳۹۸/۹/۲۰
فقط افزایش ظرفیت عمومی و تخصص
ناشناس۱۲۳۵۶۰۵۱۳:۴۹:۰۲ ۱۳۹۸/۹/۲۰
موافقم ما حداقل 3 برابر میزان فعلی به پزشک متخصص و عمومی نیاز داریم شاید اینطور هم به مردم بیشتر خدمت شود و هم کمی باد پزشکان بخوابد .
جعفر۱۲۳۵۲۲۱۱۰:۴۸:۳۰ ۱۳۹۸/۹/۲۰
تو ایران هم یه شماره دادند برای اعلان پزشکان بدون کارت خوان. من تاکنون دوبار تماس گرفتم ولی در گزینه های تلفن گویا هیچ موردی در مورد کارت خوان پزشکان نیست و اون شماره که در همه سایت ها است سرکاریه. من دیروز تو یه مطب بودم ۱۰۰ بیمار بود ولی منشی فقط برای ۳ نفر کارت کشید بقیه را گفت برین پول بگیرین..
مهدی۱۲۳۵۲۲۸۱۰:۵۵:۳۴ ۱۳۹۸/۹/۲۰
مسلمان،مومن کمترین درآمد پزشک آمریکایی 150 هزار دلار در ساله،چشم پزشک تا 400 هزار دلار درآمد داره،5 هزار نفر به عنوان پزشک طرحی چهار میلیون و پونصد درآمد دارند که قبلش مالیات ازش کم شده یکم منصف باش،حدود 20 هزار رزیدنت کمتر از دو تومن دریافتی دارند،حداقل دریافتی رزیدنت تو امریکا ماهی شش هزار دلاره بخدا ماندگار و.. بقیه پزشکای ثروتمند و مطب های شلوغ کلا ده درصد جامعه پزشکی نیستن ،انقدر مردم رو بی اعتماد نکنید،بترسید از روزی که پدری بچش رو اعتماد نکنه بده به جراح و فکر کنه برای پول میخواد باز کنه شکم بچه رو و بچه با آپاندیس پاره شده فوت کنه ..
ناشناس۱۲۳۵۲۳۹۱۱:۰۲:۰۹ ۱۳۹۸/۹/۲۰
كسي تو ايران جرات داره به اين عزيز دردونه ها بگه بالاي چشمتون ابرو هست وزارت بهداشت در قبضه پزشكان هست يه دكتر عمومي 25 ساله تازه فارغ التحصيل شده رو براي پست مديريتي ترجيح ميدهند به دكتراي ساير رشته ها و حتي دركتراي مديريت درمان با كوله باري از تجربه و دانش
ناشناس۱۲۳۵۲۵۳۱۱:۰۷:۲۷ ۱۳۹۸/۹/۲۰
تسنیم طی گزارشی نوشه بود: با استناد به آمارها ظرفیت مالیاتی بیش از ۷۰۰۰ میلیارد تومانی برای پزشکان تخمین زده می‌شود که قابل مقایسه با میزان پرداخت فعلی آن‌ها یعنی مبلغ ۱۵۰ میلیارد تومان نیست. واقعا یکی نیست جلوی اینا رو بگیره؟؟؟؟؟؟؟
ناشناس۱۲۳۵۲۷۴۱۱:۲۳:۵۰ ۱۳۹۸/۹/۲۰
پزشکان ایرانی که مانند .. بسیاری از ارگان ها خود را معاف از مالیات کرده اند و اعتقاد دارند اصولا مردم باید قدر دان حضور پر برکتشان باشند! ولی خوب اساسا مالیات بر درآمد است نه بر ملیت!
ناشناس۱۲۳۵۲۸۷۱۱:۲۸:۰۳ ۱۳۹۸/۹/۲۰
مالیات پیشکش. بودجه سلامت و جیب مردم رو سرکیسه نکنند
ناشناس۱۲۳۵۳۰۰۱۱:۳۳:۲۵ ۱۳۹۸/۹/۲۰
ب عنوان يك پزشك ايراني كه درامد پزشك امريكايي بيش از ٧٠ برابر بنده هست و حقوق بنده هم بعد از ١٤ ماه با كسر ماليات ٥٥٪؜ ميدن حاضرم حقوق پزشك امريكايي رو بگيرم ماليات ٩٠٪؜ بدهم.
ناشناس۱۲۳۵۳۴۸۱۱:۵۴:۲۳ ۱۳۹۸/۹/۲۰
برای همینه که میگن ایران مهد پولدارهاست، از جمله پزشکان متخصص و فوق تخصص و....
ناشناس۱۲۳۵۳۶۹۱۲:۰۲:۲۹ ۱۳۹۸/۹/۲۰
درآمد پزشکان در امریکا رو هم وارد محاسبات میکردی خوب بود ، این یک طرفه دیدن عین بی تقوایی ست.این که پزشک امریکایی چند صد برابر پزشک ایرانی دریافتی داره . البته با جوی که ساخته شده این حرفو کسی قبول نمیکنه و به من دروغگو خواهید گفت! چون ما ایرانیا عادت نداریم بخوانیم و تحقیق کنیم و واقعیت هارو ببینیم و علت مشکلات هم همینه
ناشناس۱۲۳۵۳۷۲۱۲:۰۳:۳۳ ۱۳۹۸/۹/۲۰
عجب مقايسه اي اونم با كي !!!؟؟؟
ایلامی۱۲۳۵۳۷۸۱۲:۰۶:۳۹ ۱۳۹۸/۹/۲۰
کمبود پزشک متخصص در مناطق محروم را چه کسی پاسخگوست؟! چرا مطب ها شلوغ است؟! چرا فکری نمی شود؟!
ناشناس۱۲۳۵۴۹۱۱۳:۰۷:۰۵ ۱۳۹۸/۹/۲۰
بودجه امریکا با ایران هم مقایسه کنید لطفا تعداد هواپیما مسافربر امریکا با ایران مقایسه کن شهر بازی کودکان امریکا با ایران هم مقایسه کن با تعداد سینما
ناشناس۱۲۳۵۵۱۸۱۳:۱۷:۳۲ ۱۳۹۸/۹/۲۰
هیچ چیز ما با امریکا قابل مقایسه نیست خصوصا سیستم مالیاتیش من اگه بدونم مالیاتم صرف کشورم میشه حاضر بودم اگه هزار تومن تو جیبمه ۵۰۰ تومنشو مالیات بدم اما میدونم..
ناشناس۱۲۳۵۵۵۳۱۳:۲۶:۳۸ ۱۳۹۸/۹/۲۰
میشه بفرمایید در آمریکا یا کشورهای غیر نفتی یا حتی نفتی، چند نهاد و موسسه اقتصادی با سرمایه چند میلیارد دلاری معاف از مالیات هستند و مجلس یا هیچ نهاد نظارتی اجازه ندارد از آن‌ها گزارش بخواهد؟! وقتی گروهی .. فراتر از قانون هستند، وضعیت همین خواهد شد.
ناشناس۱۲۳۵۵۷۹۱۳:۳۷:۵۳ ۱۳۹۸/۹/۲۰
البته شکی نیست که در ایران فرهنگ مالیات دادن بسیار ضعیفه. وقتی کسی حرف میزنه میگه بجای اینکه از اون بگیرن از من میگیرن! در صورتی که تمام مردم باید به نسبت درآمدشون مالیات بدن و احدی نباید معاف باشه. اینطوری همه احساس برابری میکنن. متأسفانه این پیچ تند و وحشتناکیه که نظام باید با قدرت اون رو پشت سر بگذاره و اگر موفق به قانونمدار کردن تک تک افراد و تک تک ارگانها و نهادها در زمینهٔ دادن مالیات که لازمهٔ اون دانستن دخل و خرجشونه بشود ؛ بنده شک ندارم بزرگترین قدم را جمهوری اسلامی در مسیر پیشرفت اقتصادی برخواهد داشت. جا داره از دولت فعلی علی رغم کاستیهاش٬ بخاطر تلاش در این جهت قدردانی بشه.
ناشناس۱۲۳۵۶۳۸۱۴:۰۴:۵۸ ۱۳۹۸/۹/۲۰
کل بودجه مملکت وقتی سرازیر بشه جیب پزشکان معلومه دیگه کسی حریفشون نمیشه.
ناشناس۱۲۳۵۷۰۵۱۴:۳۶:۲۱ ۱۳۹۸/۹/۲۰
براي ماليات گرفتن از مردم وافزايش قيمت هاي انرژي با امريكا واروپا مقايسه ميشويم ولي براي خدمات دولت براي مردم هيچوقت با آنها مقايسه نميشويم تا كي ..
ناشناس۱۲۳۵۷۴۱۱۴:۵۲:۳۱ ۱۳۹۸/۹/۲۰
ببین چه درامدی دارند که مالیاتش اینقدر است. قصه را از اخر تعریف نکنید.
علیرضا۱۲۳۵۷۹۳۱۵:۲۱:۳۵ ۱۳۹۸/۹/۲۰
خنده داره که نویسنده مقاله عمدا حرفی از میزان درآمد پزشکان آمریکایی نزده. حساب کنید درآمدشان چقدر زیاده که اینقدر شده مالیاتشون. اگر هم مالیات میدن اولا مطمئن هستند که برای رفاه خودشون هزینه میشه نه مثل اینجا که مالیات مردم به جیب اختلاسگرها یا ..،..،..میره ثانیا عدالت برقراره و همه مالیات میدن نه مثل اینجا که ۶۰ درصد نهادها و ارگانها معاف از مالیات هستند
ناشناس۱۲۳۵۹۵۲۱۷:۱۸:۰۱ ۱۳۹۸/۹/۲۰
در هلند حقوق یک متخصص قلب با استاد دانشگاه یکی است.

پربحث‌های دیروز

 1. انتقاد حسین شریعتمداری از ظریف؛ وزیر خارجهِ کدام ایران؟!

 2. واکنش ترامپ به سخنان ظریف درباره مذاکره با آمریکا: نه مرسی!

 3. تردید نشریه هیل در انتخاب مجدد ترامپ

 4. پاسخ بانک کشاورزی به احمد توکلی

 5. ترور؛ دکترین جدید سیاست‌ خارجی آمریکا

 6. مقصر ماییم!     

 7. واکنش رسمی سپاه به سخنان حسن عباسی/ دفاع کدخدایی از ردصلاحیت‌ها/ سلیمی‌نمین: اصلاح‌طلبان مظلوم‌نمایی می‌کنند

 8. «تبریزیان» کیست و چرا «هاریسون» را آتش زد؟

 9. خودداری جعفرزاده از مصاحبه درباره رد صلاحیتش بر خلاف اظهارات واعظی

 10. توصیه ظریف به ترامپ در پاسخ به «نه مرسی!»

 11. توکلی: شفاف کردن منابع مالی داوطلبان انتخابات قدم مثبت بزرگی است/ اینکه نفوذ مفسدان به مجلس کنترل شود، قابل استقبال است

 12. عکس یادگاری حاج قاسم و ابومهدی در کربلا

 13. رئیس قوه قضائیه: هرجا مشکل داشته‌ایم روحیه لیبرال مسلکی حاکم بوده/ دهه فجر بهترین فرصت برای تبیین اهداف انقلاب است

 14. مذاکره با ‌قاتل حاج‌قاسم؟!

 15. دژپسند: FATF فقط برای ایران نیست/ با چرتکه نمی‌توان درباره مالیات تصمیم گرفت/ ارز و طلا را باید با مالیات سامان داد

پربحث‌های هفته

 1. تجربه‌ای برای آیندگان تا دیگر ماشه‌ای را علیه ما نچکانند!...

 2. آیا جهان، ایران را در نقطه اتخاذ «تصمیم بزرگ» قرار خواهد داد؟

 3. از مذاکره به بهانه «سایه جنگ» تا مذاکره به دلیل «شرایط جنگی»...

 4. انتقاد حسین شریعتمداری از ظریف؛ وزیر خارجهِ کدام ایران؟!

 5. آقای روحانی! از این حرفها چه باید بفهمیم؟ 

 6. واکنش ترامپ به سخنان ظریف درباره مذاکره با آمریکا: نه مرسی!

 7. ایران و «توافق ترامپ» که قاسم سلیمانی به آن اشاره کرده بود

 8. علت عجیب ردصلاحیت علی مطهری/ جلسه خاتمی و ناطق با روحانی؛ از تکذیب تا تایید/کرباسچی: مردم و تاریخ درباره زندگی بدون تشریفات مرحوم هاشمی قضاوت خواهند کرد

 9. احمد توکلی خواستار پاسخگویی مدیرعامل بانک کشاورزی به مردم و مسئولان شد

 10. حسابرسی نهادهای تحت پوشش دفتر رهبری و زیرمجموعه های آنها / نظر محمد قوچانی درباره برنامه‌های شبکه افق/ تعیین جایزه برای قتل ترامپ از تریبون مجلس

 11. معاون فرمانده کل سپاه: در حمله به عین الاسد ۱۳۴ نفر کشته و ۲۴۵ نفر زخمی شده‌اند

 12. تردید نشریه هیل در انتخاب مجدد ترامپ

 13. زمستان سخت دروغ و روسیاهی دشمنان مردم ایران

 14. اوضاع را شیر تو شیر نکنیم!..

 15. روایت شاهدان عینی سقوط هواپیمای اوکراینی + عکس

 16. نامه خصوصی محسن هاشمی به فتاح درباره آیت‌الله هاشمی و ماجرای کاخ مرمر

 17. پاسخ بانک کشاورزی به احمد توکلی

 18. بلایی که ویروس کرونا بر سر اقتصاد چین می‌آورد

 19. اعتراف آمریکا: شمار تلفات انتقام موشکی ایران افزایش پیدا کرده است

 20. استدلال‌های جالب برای نقد سخنان علی مطهری/ ظریف اروپا را به خروج ایران از NPT تهدید کرد/ سکوت رسانه‌ای درباره محرومیت باشگاهها از میزبانی قابل پذیرش نیست

 21. کنفدراسیون فوتبال آسیا از تصمیم ضدایرانی خود عقب‌نشینی کرد + جزئیات

 22. آمریکا، سردار قاآنی را به ترور تهدید کرد

 23. ترور؛ دکترین جدید سیاست‌ خارجی آمریکا

 24. مقصر ماییم!     

 25. واکنش «حوزه علمیه» به آتش زدن کتاب علمی پزشکی

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. پاسخ بانک کشاورزی به احمد توکلی

  2. نامه دوم متخصصان علوم اقتصادی به رئیس جمهور: با این ۱۰ راهکار، ورود به کسب و کار را تسهیل کنید

  3. همتی: عملیات بازار باز برای پیش‌بینی‌پذیر کردن بازار پول است/ کسی نمی‌تواند در بازار ارز تأثیر جدی بگذارد

  4. پیشنهاد پرداخت یارانه ۷۵ هزار تومانی به تمامی مردم

  5. امسال کارکنان چقدر عیدی می‌گیرند؟ + جدول

  6. مردم نگران مرغ و گوشت برای شب عید نباشند

  7. اخطار دیده‌بان شفافیت و عدالت به عدم حمایت وزارت نفت از تولید داخلی لوله‌های ترش

  8. چرا مشکلات تولید حل نمی‌شود؟

  9. چرا ایرانی‌ها در ترکیه خانه می‌خرند؟

  10. نقدی بر نگاه روحانی به اثر روابط خارجی بر اقتصاد/ مذاکره وقتی گرفتار سرگیجه استراتژیک هستید توصیه پذیر نیست

  11. خیز دوباره قیمت، وام جدید مسکن را خنثی کرد

  12. دژپسند: FATF فقط برای ایران نیست/ با چرتکه نمی‌توان درباره مالیات تصمیم گرفت/ ارز و طلا را باید با مالیات سامان داد

  13. راه های قوی شدن اقتصاد ایران

  14. انتشار دومین گزارش مقدماتی بررسی سانحه هواپیمای اوکراینی + جزییات پرواز و جدیدترین یافته‌ها

  آخرین عناوین