فرصت طلبی با وکالت مردم...

گروه سیاسی الف،   3980918174 ۱۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۶ تکراری یا غیرقابل انتشار
فرصت طلبی با وکالت مردم...

اعتراضات به تصمیم بنزینی که توسط شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا اتخاذ شده بود فرصتی در اختیار برخی افراد گذاشته تا دوباره با اپوزیسیون نمایی به زعم خود از آب گل آلود ماهی بگیرند. البته بهتر است همین ابتدا گفته شود این سخن هرگز به معنای این نیست که می توان از تصمیماتی که در چند هفته گذشته گرفته شده دفاع کرد که اتفاقاً بارها انتقادات بعضاً تندی نیز در این باره مطرح شده است. در این باره می توان به لزوم انتشار مستندات کارشناسی اخذ تصمیم درباره نحوه گران شدن بنزین، تکذیب پی در پی مقامات دولتی و اذعان به عدم گران شدن، اجرای شوک درمانی بدون اقناع و صحبت با مردم، رسیدگی به آسیب دیدگان، جدا کردن صف معترضان از آشوب گران و ...  اشاره کرد. 

اما بیان مسائل فوق به معنای این نیست کینه های فروخفته غلیان کند و بدون سنجش جوانب و با سیاسی کاری کل نظام سیاسی را به عنوان مقصر معرفی کرد. این همان صدایی است که در روزهای گذشته در خارج از کشور نیز بارها شنیده شده است.

در روزهای اخیر نیز  فردی که بیش از سه سال قبل در مصاحبه ای به صراحت عنوان کرده بود در انتخابات بعدی شرکت نمی کند تلاش دارد نیامدن خود را به اعتراضات مردم ارتباط دهد. اما در شرایط فعلی متهم کردن همه به غیر از دوستان و هم حزبی ها و خود را در جایگاه وکیل مدافع مردم نشان دادن و ژست قهرمان بازی، آورده ای برای فرد و جناح سیاسی به همراه ندارد. 

اگر واقعاً ذره ای صداقت سیاسی وجود داشت اعلام می شد مسئول ایجاد بن بست اقتصادی و سیاسی در شرایط فعلی کیست؟

مگر نه اینکه بیشترین اعضای حاضر در شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا، دولتی ها هستند. مگر رئیس جمهور عنوان نکرده بود وزیر کشور به عنوان رئیس شورای امنیت کشور مسئول اجرای تصمیم بنزین و زمینه سازی برای اجرای آن بوده است؟ پس چرا جریانی که دولت به پشتوانه حمایت های آن و با تکرار می کنم به قدرت رسیده اینک کل سیستم را سوال می برد و حاضر نیستند اندکی به دولت و مقصر اصلی پیدایش چنین وضعیتی انتقاد کنند.

البته شاید چون دوستان یا اعضای خانواده، پست ها و منصب های دولتی را اشغال کرده اند نباید به آن انتقاداتی وارد کرد. از دید این ها مقصر نشان دادن سیستم و کل نظام سیاسی به صرفه تر از مقصر کردن دولت است. بواقع نظام مظلوم جمهوری اسلامی گرفتار مسئولان و مقاماتی شده که سر سفره و خوان نعمت نشسته اند، تصمیمات غلط می گیرند اما حاضر نیستند تبعات تصمیمات خود را بپذیرند و روز حساب و کتاب، خود به اپوزیسیون تبدیل می شوند!

اما معقول و منطقی آن است که گفته شود جوابگوی این وضعیت همان افراد و جریانی باید باشند که در هنگام رای گیری، انواع و اقسام وعده ها را به مردم می دهند، در زمان تبلیغات انتخاباتی با فراموش کردن گذشته خود و برای چند رای بیشتر همه نهادها را زیر سوال بردند،در حال حاضر نیز که برنامه ها و سیاست های آنها به بن بست رسیده از مقام و جایگاه مخالف و اپوزیسیون دیگران را مقصر جلوه می دهند و با فرار رو به جلو مسئولیتی در قبال وضعیت فعلی برای خود قائل و متصور نیستند.

نکته جالب اینجاست که برخی هم مسلکان این افراد چند روز قبل نیز با ابراز نوعی خوشحالی مدعی شده بودند که شورش ها و اعتراضاتی که در آبان ماه رخ داده بدلیل این که در مناطق محروم و حاشیه ای رخ داده به پایگاه رای آنها آسیب نرسانده است. این نوع رویکرد ماکیاولی و بلکه شارلاتانی دقیقاً مشخص می کند دغدغه این افراد از ایراد چنین سخنانی چیست. وقتی هدف صرفاً کسب قدرت باشد استفاده از هر سخن و ابزاری منطقی است. البته بماند که آنها عملاً دارند اذعان می کنند پایگاه رای آنها تعداد بسیار محدودی از جامعه یعنی افراد ثروتمند و مرفه و بالانشین جامعه هستند و عملاً برای بیکاری، مشکلات جوانان، فقر مردم و ... ارزشی قائل نیستند.

بدون شک جریان و افرادی که چنین نگاه و رویکردی در عرصه سیاسی دارند و عملاً نیز ابایی ندارند و به صراحت آن را بیان می کنند هرگز ردای دادخواهی و حمایت از اقشار ضعیف و فقیر برازنده آنها نیست. 

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۲۳۳۱۷۷۱۰:۲۶:۴۸ ۱۳۹۸/۹/۱۹
افرین بر شجاعت سلحشوری.
ناشناس۱۲۳۳۲۹۹۱۱:۱۳:۴۷ ۱۳۹۸/۹/۱۹
مصاحبه چند سال قبل خانم سلحشوری با بدون تعارف رو نگاه کنید. اصلا هیچ درکی از سیاست و وظایف نماینده مجلس نداره، انگار اومده تو مجلس خاله بازی! ... همه ما به وضع موجود معترضیم اما امثال ایشان یک وقت سهم خودشون رو از سفره انقلاب برمیدارند و یک وقت هم با اپوزوسیون نمایی به دنبال فریب افکار عمومی هستند. لیست امید باید پاسخگوی عملکردش باشه و نه طلبکار!
ناشناس۱۲۳۳۳۴۱۱۱:۳۴:۵۰ ۱۳۹۸/۹/۱۹
این شجاعت نیست که سر سفره نشسته باشی و از موابش برخوردار باشی بعد در حالی که خودت گفته ای دیگر نمی خوای نماینده باشی در یک نطق فرصت طلبانه ژست اپوزیسیون بگیری. این اسمش فرصت طلبی است عزیزم نه شجاعت.
ناشناس۱۲۳۳۳۵۲۱۱:۳۸:۳۰ ۱۳۹۸/۹/۱۹
دقیقا از کدوم شجاعت حرف می زنین ،اینقدر وضعیت عدم صلاحیت ایشان محرز بود که نمی توانسته بیاید سلحشوری در دفاع از وزیر ورزش :ایا اینکه این اقا هر بار به زیارت میرود برای همه دعا میکند برای شما کافی نیست ،ایا این برای مجلس کافی نیست !!!!!!
ناشناس۱۲۳۳۱۸۱۱۰:۲۷:۴۸ ۱۳۹۸/۹/۱۹
اگر با نظریات و دیدگاه شخصی موافق نیستیم، نباید به او برچسب بی صداقت زده و او را متهم معرفی کنیم.
ناشناس۱۲۳۳۱۹۰۱۰:۳۱:۰۹ ۱۳۹۸/۹/۱۹
چرا بجای پاسخگویی دایم در حال حذف و ندیدن و تخریب هستید یعنی شما جزو معصومین هستید ؟ با این رویه حتم بدانید فردایمان خراب‌تر از امروزمان خواهد بود
ناشناس۱۲۳۳۳۸۹۱۱:۵۴:۵۴ ۱۳۹۸/۹/۱۹
یکی از سوالات زندگی من هم این است که بر چه اساسی این دوستان خود را حق و بقیه را باطل می دانند و این تفکر و اعتماد به نفس را از کجا اورده اند؟ هیچ عیب و ایرادی را هم که قبول نداشته وخود را هم معصوم فرض می کنند این خود حق پنداری از کجا امده؟
ناشناس۱۲۳۳۱۹۵۱۰:۳۲:۱۱ ۱۳۹۸/۹/۱۹
این شخص ، یعنی خانم پروانه سلحشوری درست می گویند. نماینده مجلس باید آزاد باشد تا با موکلینش صحبت کند. وگرنه فرق یک نماینده با یک ربات چیست؟
پیر پالان دوز دیر۱۲۳۳۲۱۴۱۰:۳۸:۰۹ ۱۳۹۸/۹/۱۹
باید به نمایندگان این دوره مجلس گفت شما هر خدمتی که توانستید به ملت کردید دیگر بس است و کاندید نشوید چون ملت با درایت شده و دوباره از یک سوراخ گزیده نمیشوند لطفا خود را مفتضح نکنید و اگر ثبت نام کرده اید تا فرصت هست انصراف بدهید
علی۱۲۳۳۲۶۸۱۱:۰۱:۴۶ ۱۳۹۸/۹/۱۹
صرفا موافقت یک شخص با یک نفر در یک دوره زمانی مبنای موافقت او در کل دوره زندگیش نیست، خانم سلحشوری حامی دولت بود ، اکنون نیست اسم این صداقت است .
ناشناس۱۲۳۳۴۴۵۱۲:۲۵:۵۸ ۱۳۹۸/۹/۱۹
پروانه سلحشوری ممکن است 3 سال پیش گفته باشد که کاندیدا نمیشوم ولی ممکن است در طول این 3 سال نظرش عوض شده باشد و بعد دوباره با خونی که کف خیابان دید ه و نتوانسته مثمر ثمر باشد نظرش عوض شده باشد این عیب و ایراد به خانم سلحشوری نیست حالا اگه واقعا وظایف نمایندگی را نمیدانسته و برای خاله بازی (به قول دوست کیهان نمایمان) امده
000۱۲۳۳۶۱۰۱۳:۴۳:۲۷ ۱۳۹۸/۹/۱۹
در کل مجلس شاید تعداد آدم های فهیم و دارای اندیشه (خوب یا بد) و فعال به سی نفر نرسد و مابقی غالبا منفعل و حرفی برای گفتن ندارند
ناشناس۱۲۳۳۷۷۳۱۴:۴۶:۳۸ ۱۳۹۸/۹/۱۹
دیروز در اقدامی شرم آور 12 نفر از نمایندگان عضو کمیسیون انرژی مجلس، جلسه بررسی استیضاح زنگنه در کمیسیون را ترک کردند تا جلسه از رسمیت بیفتند و بررسی استیضاح زنگنه به عقب بیفتد لطفا اسامی غایبان جلسه دیروز کمیسیون انرژی را منتشر کنید و از آنها سوال کنید چه کار مهمتری داشتند که در این جلسه مهم غیبت کرده یا جلسه را ترک کردند.

پربحث‌های دیروز

 1. انتقاد حسین شریعتمداری از ظریف؛ وزیر خارجهِ کدام ایران؟!

 2. واکنش ترامپ به سخنان ظریف درباره مذاکره با آمریکا: نه مرسی!

 3. تردید نشریه هیل در انتخاب مجدد ترامپ

 4. پاسخ بانک کشاورزی به احمد توکلی

 5. ترور؛ دکترین جدید سیاست‌ خارجی آمریکا

 6. مقصر ماییم!     

 7. واکنش رسمی سپاه به سخنان حسن عباسی/ دفاع کدخدایی از ردصلاحیت‌ها/ سلیمی‌نمین: اصلاح‌طلبان مظلوم‌نمایی می‌کنند

 8. «تبریزیان» کیست و چرا «هاریسون» را آتش زد؟

 9. خودداری جعفرزاده از مصاحبه درباره رد صلاحیتش بر خلاف اظهارات واعظی

 10. توصیه ظریف به ترامپ در پاسخ به «نه مرسی!»

 11. توکلی: شفاف کردن منابع مالی داوطلبان انتخابات قدم مثبت بزرگی است/ اینکه نفوذ مفسدان به مجلس کنترل شود، قابل استقبال است

 12. عکس یادگاری حاج قاسم و ابومهدی در کربلا

 13. رئیس قوه قضائیه: هرجا مشکل داشته‌ایم روحیه لیبرال مسلکی حاکم بوده/ دهه فجر بهترین فرصت برای تبیین اهداف انقلاب است

 14. مذاکره با ‌قاتل حاج‌قاسم؟!

 15. دژپسند: FATF فقط برای ایران نیست/ با چرتکه نمی‌توان درباره مالیات تصمیم گرفت/ ارز و طلا را باید با مالیات سامان داد

پربحث‌های هفته

 1. تجربه‌ای برای آیندگان تا دیگر ماشه‌ای را علیه ما نچکانند!...

 2. آیا جهان، ایران را در نقطه اتخاذ «تصمیم بزرگ» قرار خواهد داد؟

 3. از مذاکره به بهانه «سایه جنگ» تا مذاکره به دلیل «شرایط جنگی»...

 4. انتقاد حسین شریعتمداری از ظریف؛ وزیر خارجهِ کدام ایران؟!

 5. آقای روحانی! از این حرفها چه باید بفهمیم؟ 

 6. واکنش ترامپ به سخنان ظریف درباره مذاکره با آمریکا: نه مرسی!

 7. ایران و «توافق ترامپ» که قاسم سلیمانی به آن اشاره کرده بود

 8. علت عجیب ردصلاحیت علی مطهری/ جلسه خاتمی و ناطق با روحانی؛ از تکذیب تا تایید/کرباسچی: مردم و تاریخ درباره زندگی بدون تشریفات مرحوم هاشمی قضاوت خواهند کرد

 9. احمد توکلی خواستار پاسخگویی مدیرعامل بانک کشاورزی به مردم و مسئولان شد

 10. حسابرسی نهادهای تحت پوشش دفتر رهبری و زیرمجموعه های آنها / نظر محمد قوچانی درباره برنامه‌های شبکه افق/ تعیین جایزه برای قتل ترامپ از تریبون مجلس

 11. معاون فرمانده کل سپاه: در حمله به عین الاسد ۱۳۴ نفر کشته و ۲۴۵ نفر زخمی شده‌اند

 12. تردید نشریه هیل در انتخاب مجدد ترامپ

 13. زمستان سخت دروغ و روسیاهی دشمنان مردم ایران

 14. اوضاع را شیر تو شیر نکنیم!..

 15. روایت شاهدان عینی سقوط هواپیمای اوکراینی + عکس

 16. نامه خصوصی محسن هاشمی به فتاح درباره آیت‌الله هاشمی و ماجرای کاخ مرمر

 17. پاسخ بانک کشاورزی به احمد توکلی

 18. بلایی که ویروس کرونا بر سر اقتصاد چین می‌آورد

 19. اعتراف آمریکا: شمار تلفات انتقام موشکی ایران افزایش پیدا کرده است

 20. استدلال‌های جالب برای نقد سخنان علی مطهری/ ظریف اروپا را به خروج ایران از NPT تهدید کرد/ سکوت رسانه‌ای درباره محرومیت باشگاهها از میزبانی قابل پذیرش نیست

 21. کنفدراسیون فوتبال آسیا از تصمیم ضدایرانی خود عقب‌نشینی کرد + جزئیات

 22. آمریکا، سردار قاآنی را به ترور تهدید کرد

 23. ترور؛ دکترین جدید سیاست‌ خارجی آمریکا

 24. مقصر ماییم!     

 25. واکنش «حوزه علمیه» به آتش زدن کتاب علمی پزشکی

پربحث‌های هفته

 1. تجربه‌ای برای آیندگان تا دیگر ماشه‌ای را علیه ما نچکانند!...

 2. آیا جهان، ایران را در نقطه اتخاذ «تصمیم بزرگ» قرار خواهد داد؟

 3. از مذاکره به بهانه «سایه جنگ» تا مذاکره به دلیل «شرایط جنگی»...

 4. انتقاد حسین شریعتمداری از ظریف؛ وزیر خارجهِ کدام ایران؟!

 5. آقای روحانی! از این حرفها چه باید بفهمیم؟ 

 6. علت عجیب ردصلاحیت علی مطهری/ جلسه خاتمی و ناطق با روحانی؛ از تکذیب تا تایید/کرباسچی: مردم و تاریخ درباره زندگی بدون تشریفات مرحوم هاشمی قضاوت خواهند کرد

 7. احمد توکلی خواستار پاسخگویی مدیرعامل بانک کشاورزی به مردم و مسئولان شد

 8. حسابرسی نهادهای تحت پوشش دفتر رهبری و زیرمجموعه های آنها / نظر محمد قوچانی درباره برنامه‌های شبکه افق/ تعیین جایزه برای قتل ترامپ از تریبون مجلس

 9. زمستان سخت دروغ و روسیاهی دشمنان مردم ایران

 10. استدلال‌های جالب برای نقد سخنان علی مطهری/ ظریف اروپا را به خروج ایران از NPT تهدید کرد/ سکوت رسانه‌ای درباره محرومیت باشگاهها از میزبانی قابل پذیرش نیست

 11. ترور؛ دکترین جدید سیاست‌ خارجی آمریکا

 12. مقصر ماییم!     

 13. محمود کریمی: مجلس بعدی دیگر جای بخور بخور نیست/ مشکل ما این است که پدافند سیاسی نداریم/ زندگی مردم سخت‌تر شده

 14. قالیباف: مشکلات اقتصادی قابل حل است/ شهید سلیمانی با اتکا به جوانان موفق شد

 15. شورای نگهبان و چالش بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس/ شورا به ابهامات پاسخ دهد

 16. واکنش رسمی سپاه به سخنان حسن عباسی/ دفاع کدخدایی از ردصلاحیت‌ها/ سلیمی‌نمین: اصلاح‌طلبان مظلوم‌نمایی می‌کنند

 17. «پول‌کراسی» در انتخابات؛ نتیجه لجاجت مجلس/ مخالفان شورای نگهبان یک سوزن هم به خود بزنند

 18. جایزه ۳ میلیون دلاری برای سر ترامپ

 19. واکنش خانواده سردار سلیمانی به بازداشت جوانی که به تصویر حاج قاسم اهانت کرد

 20. خودداری جعفرزاده از مصاحبه درباره رد صلاحیتش بر خلاف اظهارات واعظی

 21. توصیه ظریف به ترامپ در پاسخ به «نه مرسی!»

 22. ظریف: در صورت ارسال پرونده ایران به شورای امنیت از NPT خارج می‌شویم

 23. نظرات برگزیده مخاطبین الف: چرا دولت به پیشنهادات اقتصاددانان گوش نمی‌کند؟/ برخی هنرمندان در صداوسیما مشهور شدند اما حالا ژست اپوزیسیون می‌گیرند/ حاکمیت باید با دانشجویان مدارا کند

 24. گلایه آیت الله جنتی از رییس جمهور/ دلیل انتقاد محسن هاشمی از فتاح/ ترکان: دولت آدم های درجه یک را به کار نگرفته است

 25. کدام آقازاده‌ها در زندان هستند؟ + تصاویر

آخرین عناوین