دستوراتی که «رئیسی» در اصفهان صادر کرد

گروه اجتماعی الف،   3980918079

رئیس دستگاه در سفری که به اصفهان داشت با اقشار مردم دیدار کرد و دستوراتی داد که در این گزارش جمع‌بندی شده اند، رئیسی در این سفر یک بازدید خاص هم داشت.

دستوراتی که «رئیسی» در اصفهان صادر کرد

به گزارش تسنیم، آیت‌الله رئیسی دریک سفر دو روزه در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه هفته گذشته به اصفهان سفر کرد تا پس از گذشت 5 سال از سفر رئیس جمهور در سال 93، نخستین رئیس قوه‌ای باشد که در این مدت به اصفهان می‌آید.

هواپیمای رئیس قوه قضائیه که طی یک پرواز معمولی هم صورت گرفت ساعت 13:50 در فرودگاه شهید بهشتی اصفهان به زمین نشست، وی همانجا از حضور پر تعداد مسؤولان قضایی در استان اصفهان خبر داد و گفت: 23 هیأت به 23 شهرستان‌ اصفهان اعزام کردیم تا با بررسی وضعیت، گزارشی را تا روز پنجشنبه آماده کنند.

رئیسی پس از عزیمت از فرودگاه در نخستین برنامه، عصر چهارشنبه در جمع اقشار مردم اصفهان حاضر شد و در ابتدا پای صحبت‌های نمایندگان خانواده شهدا، طلاب، اساتید، دانشجویان، فرهنگیان و اصحاب رسانه نشست؛ رئیس دستگاه قضا در این جلسه از دغدغه مندی مردم اصفهان تقدیر کرد و از مسؤولان خواست مردم را در جریان امور قرار دهند.

دستور اول: کارگروهی برای حل مسائل حقوقی آب کشاورزان 

رئیس قوه قضائیه که سخنرانی‌اش به اذان منتهی شد، بعد از اقامه نماز با نماینده کشاورزان دیدار کرد، این دیدار به گفته رئیسی، یکی از بهترین دیدارهای این سفر بود و از نزدیک با مشکلات عدیده کشاورزان سراسر استان اصفهان آشنا شد؛ وی گفت «برخی از این مشکلات را می‌دانستم و گزارش آن‌ها به من رسیده بود و برای همین قصد دیدار با نمایندگان تشکل‌های کشاورزی را داشتم ولی از نزدیک از زبان خود کشاورزان نشنیده بودم».

آیت‌الله رئیسی در این جلسه صحبت‌های پر شور و حرارت کشاورزان را شنید و در پایان دستور داد کارگروهی برای حل مسائل حقوقی آب کشاورزان تشکیل شود؛ این کارگروه شامل معاون اول قوه قضائیه که نسبت به موضوع آشنایی دارد، رئیس سازمان بازرسی کشور، رئیس دیوان عدالت اداری، وزیر نیرو، استاندار اصفهان، رئیس کل دادگستری استان اصفهان، نماینده کشاورزان و رئیس مجمع نمایندگان مجلس خواهد بود، رئیسی در ادامه با بیان این که «استاندار چهارمحال و بختیاری و استاندار خوزستان هم در این جلسه حضور پیدا کنند تا مسائل به صورت کلان‌تر پیگیری شود» تاکید کرد که اگر نیاز باشد شخصاً هم در برخی از جلسات حضور پیدا می‌کند تا این موضوع زودتر به نتیجه برسد.

رئیس دستگاه قضا در بازدید سرزده و بدون حضور اصحاب رسانه به زندان اصفهان رفت تا از نزدیک با مسائل مبتلا به زندانیان آشنا شود، این بازدید هم دو ساعتی به طول انجامید و رئیسی در پایان خطاب به مسؤولان زندان بر سالم‌سازی محیط زندان، تقویت رویکردهای تربیتی در قبال زندانیان، مهارت‌آموزی و توانمندسازی زندانیان با هدف بازگشت زندانی به فعالیت‌های سالم و پرهیز از هرگونه اجحاف در حق زندانیان تأکید کرد.

خبری که روز جمعه از سوی تیم رسانه‌ای قوه قضائیه منتشر شد نشان می‌داد که صبح روز پنجشنبه آیت‌الله رئیسی به همراه رئیس سازمان انرژی اتمی به یو.سی.اف نطنز رفته و از خطوط فرآیندی و تولیدی سایت UCF بازدید کرده؛ علی القاعده انرژی هسته‌ای موضوع مرتبط با حوزه قضائی نیست و می‌توان این بازدید را با هدفی خاص ارزیابی کرد ان هم در شرایطی که همچنان برجام و انرژی هسته‌ای محل مناقشه ایران و غرب است.

رئیس قوه قضاییه در این بازدید با اشاره به کاربرد فراوان دانش هسته‌ای در حوزه‌های مختلف اعم از صنعت، کشاورزی، پزشکی و... تاکید کرد: گام‌های بزرگی تا امروز در این صنعت به دست دانشمندان کشور برداشته شده است و ان‌شالله این دانش همواره ارتقاء خواهد یافت و به قله مد نظر خواهد رسید.

دستور دوم: تشکیل شورای حل اختلاف برای جرائم اقتصادی

حدود ساعت 9 صبح روز پنجشنبه بود که آیت‌الله رئیسی در اردوگاه شهید بهشتی شهر ابریشم در جمع فعالان اقتصادی و کارآفرینان حاضر شد، رئیس قوه قضائیه در ادامه جلسه با دستور به رئیس کل دادگستری استان برای تشکیل شورای حل اختلاف اقتصادی با حضور ریش سفیدان این حوزه، اظهار کرد: در این شورا مسائل پیش از آنکه به دادگاه برسد، عنوان شود و اختیارات لازم را هم خواهیم داد تا موضوعات را حل کنند.

وی پس از این دیدار مستقیماً به جمع مدرسان حوزه رفت تا در اجلاسیه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم سخنرانی کند، این جا آیت‌الله رئیسی بنا به سؤال یکی از مدرسان، صحبت‌هایی درباره طرح جدید افزایش قیمت بنزین کرد؛ رئیس قوه قضائیه گفت:  این طرحی که انجام شد پیشنهاد دولت بود و صرفاً در شورا کیفیت مصرف وجوه و افزایش سهم مردم از درآمد حاصل از هدفمندی مصرف سوخت به تصویب رسید و همین مورد تأیید رهبر انقلاب قرار گرفت...  به صورت رسمی در جریان زمان آغاز طرح نبودم اما راه‌های غیررسمی دو سه روز قبل شنیدم و همان زمان یادداشتی به دفتر رئیس جمهوری دادم و گفتم تمهید لازم صورت نگرفته و پیش‌بینی می‌شود با توجه به شرایط منطقه حوادثی به وجود می‌آید.

دستور سوم: «اعزام به زندان تا تأمین قرار وثیقه و کفالت» ممنوع شد

برنامه بعدی رئیس قوه قضائیه دیدار با قضات، کارکنان دستگاه قضایی استان اصفهان بود، در این جلسه هم آیت‌الله رئیسی پای درد و دل قضات و کارمندان نشت و پس از آن مباحثی پیرامون آداب القضا را تشریح کرد، وی همچنین با انتقاد از بازداشت‌های چند ساعته عنوان کرد: از سراسر کشور آماری در مورد کسانی که از یک ساعت تا دو روز در زندان بوده‌اند، گرفتم؛ پرسیدم چرا یک ساعت زندان؟ عنوان شد: قرار صادر کردم تا برود و وثیقه بیاورد؛ چرا باید برای یک ساعت فرد به زندان برود؟ همان جایی که قرار را صادر می‌کنید فرد را نگه دارید تا سند یا کفالتش را بیاورید.

وی همچنین بار دیگر با تاکید بر بحث اعسار برای محکومان مالی یادآور شد: وقتی مثلاً مهریه 80 سکه است می‌گوییم 20 سکه بده اما وقتی آن را هم ندارد، زوج باید زندان برود؟ ما نمی‌گوییم نباید بدهد ولی باید بیشتر دقت کرد؛ اگر کسی تمکن دارد و نمی‌دهد، استنکاف می‌کند باید با او برخورد شود ولی اگر اعسار دارد اقدام برای چنین فردی دلیل می‌خواهد و ما باید بر اساس مبانی فقهی عمل کنیم.

رئیس قوه قضائیه‌ همچنین با اشاره به مساله کمبود نیروی انسانی در اتان اصفهان، گفت: این مساله با این میزان جذبی که اکنون داریم حل نمی‌شود، باید یک حرکت جهشی داشته باشیم؛ در گام اول 6 هزار نفری که سال 96 در آزمون شرکت کرده و قبول شدند تا آخر امسال همه‌شان را جذب خواهیم کرد؛ تأخیر در جذب این افراد به دلیل مشکلات مالی بوده است.

شورای اداری استان اصفهان، آخرین جلسه آیت‌الله رئیسی بود که با حضور اصحاب رسانه برگزار شد، در این جلسه ابتدا استاندار اصفهان توضیحی در مورد شرایط اصفهان ارائه کرد و پس از آن هم امام‌جمعه و رئیس مجمع نمایندگان نکاتی را مطرح کردند؛ رئیس دستگاه قضا با بیان این که کشاورزان، امام‌جمعه، استاندار و بسیاری از مسئولان مشکل مهم استان را مسئله آب می‌دانند، با اشاره به فسادهای مشابه در دادگاه‌ها گفت: جنس پرونده‌ها یکی است و جنس آن بی‌توجهی قوانین است و اگر در نظام‌های مختلف اداری نسبت به مقررات و قوانین پایبند باشند، پرونده‌ها کمتر می‌شود.

رئیسی در آخرین جلسه خود در استان اصفهان به شورای عالی قوه قضائیه با حضور کلیه مدیران ارشد قوه قضائیه و برخی از مسئولان دولتی رفت تا پشت درهای بسته گزارش مسؤولان قضایی را بشنود و تصمیم‌های لازم مصوب شود، رئیس دستگاه قضا در ساعات پایانی شب و پیش از سفر به تهران با اشاره به نتایج این سفر گفت: گزارش‌ها از سطح استان اصفهان نشان می‌داد کمبودها و مشکلاتی وجود دارد، به ویژه در بعضی از بخش‌های دادگستری در شهرستان‌ها، مصوب کردیم مبلغ 950 میلیارد ریال برای رفع تنگناها از منابع قوه قضائیه و استانی تأمین شود.

سفر رئیس قوه قضائیه که به گفته امام‌جمعه اصفهان «پربرکت» بود به پایان رسید، آیت‌الله رئیسی در دیدارهایی که داشت «دستور» هایی داد که به نظر می‌رسد بیشتر از یک «وعده» بودند در این گزارش ذکر شد، انتظار مردم استان اصفهان پیگیری مطالبات و به نتیجه رسیدن این دستورات است.

پربحث‌های دیروز

 1. آیا تعویق کنکور سراسری امکان‌پذیر است؟

 2. خرید سکه مشمول پرداخت مالیات شد

 3. تازه‌ترین قیمت خودروها در بازار / پراید ۹۳ میلیون تومان شد!

 4. کارشناسان زنگ خطر رآکتورهای هسته‌ای امارات را به صدا درآوردند...

 5. رانت ارز ۴۲۰۰ تومانی به جیب چه کسانی می‌رود؟!

 6. رفت و برگشت «دلار» به کانال پایین‌تر

 7. اوج تجمل‌گرایی در سنت حسنه‌ای به نام ازدواج/ حلالی که روز به روز ناممکن می‌شود

 8. قیمت آپارتمان در تهران روزانه چقدر گران می‌شود؟ + جدول

 9. توضیح حناچی درباره عدم حضورش در جلسات هیات دولت/ ادبیات تند و طلبکارانه را نمی‌پسندم

 10. توضیحات رئیس سازمان حفاظت محیط زیست درباره وقف دماوند و جنگل آق‌مشهد

 11. پیشکسوت کشتی ایران درگذشت

 12. نصب سایبان‌ در حرم رضوی؛ مطالبه چندین ساله زائران که پاسخ داده شد

 13. رئیس سازمان سنجش: حذف کنکور فعلاً اجرایی نیست‌/ کنکور یک موضوع جذاب سیاسی شده است

 14. دریادار سیاری: وحدت و مودت میان ارتش و سپاه ناگسستنی است

 15. زمان برگزاری کنکور بدون تغییرماند

 16. نگرانی پمپئو از توافق میان ایران و چین

 17. گروه تروریستی تندر چگونه تشکیل شد و اعضای آن چه کسانی هستند؟ + تصاویر

 18. درخواست نمایندگان مجلس برای مسکوت ماندن طرح تشکیل وزارت بازرگانی + جزئیات

 19. ثبت تصویری زیبا از پلنگ ایرانی

پربحث‌های هفته

 1. خانه‌های خالی در محاصره مالیاتی / سامانه ملی املاک را دریابید!

 2. آقای حدادیان زودتر تکذیب کنید !

 3. دست از حمایت صنعت نابالغ و نازپروده خودروسازی بردارید

 4. نامه احمد توکلی به میرسلیم درباره قالیباف

 5. ماجرای عضویت دختر رئیس جمهور در هیئت علمی دانشگاه/در سفر احمدی‌نژاد به قم چه گذشت؟/ تحلیل لیلاز از قرارداد ایران و چین/روحانی: اقتصاد کشور در حداقل ضرورت مردم به خوبی اداره شده است

 6. جزئیاتی از طرح مالیات خانه‌های خالی/ مالیات ۴۰ میلیون تومانی از یک خانه خالی

 7. نمایندگانی که خانه سازمانی ۳۸۰ متری مجلس را از آنِ خود کردند!

 8. خداحافظی دکتر احمد توکلی از صاحب‌ ‌امتیازی الف

 9. ساده‌انگاری پیری‌ جمعیت حتما عیب است

 10. روحانی درباره کالاهای اساسی چه گفت؟

 11. چرا کره جنوبی پول‌های ایران را پس نمی‌دهد؟

 12. درخواست قالیباف برای تعویق کنکور/توکلی: مردم اشکنه هم نمی‌توانند بخورند/رویای ریاست جمهوری؛ از جهانگیری و لاریجانی تا سیدحسن خمینی

 13. پشت پرده تجمع طالبان در تهران/احتمال خط خوردن لاریجانی و ناطق نوری از فهرست اصلاح‌طلبان/وضعیت وخیم بیماران کرونایی در پایتخت/تابلویی از تصویر رهبری که به قالیباف هدیه داده شد

 14. آیا تعویق کنکور سراسری امکان‌پذیر است؟

 15. رصد پایگاه آمریکایی العدید با ماهواره نور + تصاویر

 16. ترس و تردیدهای برگزاری کنکور در کرونا رنگ باخت اما ...

 17. روحانی: هدف دشمنان ایجاد هیجان‌زدگی و بی‌برنامه‌گی در مدیریت کشور است

 18. پایانی بر یک مجادله درباره عزاداری محرم امسال

 19. توکلی: برخی دولتمردان مشکل معیشتی ندارند/ کوپن بدتر از نابودی پول ملی نیست

 20. روحانی: زندگی مردم در حد ضرورت به خوبی اداره شد/ صادرکنندگان در ده روز اخیر ۲.۵ میلیارد دلار ارز را بازگرداندند

 21. پیشگیری از گره کوری که به دندان هم باز نمی‌شود!

 22. واقفین دماوند و جنگل‌های هیرکانی چه کسانی هستند؟

 23. یادداشت انتقادی نادران درباره تخلف در فرآیند انتخاب بذرپاش

 24. کوچک‌ترین غسال داوطلب اموات کرونایی کیست؟ + عکس

 25. آبروریزی جدید پسر ترامپ

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. آقای حدادیان زودتر تکذیب کنید !

 2. ساده‌انگاری پیری‌ جمعیت حتما عیب است

 3. آیا تعویق کنکور سراسری امکان‌پذیر است؟

 4. ترس و تردیدهای برگزاری کنکور در کرونا رنگ باخت اما ...

 5. پایانی بر یک مجادله درباره عزاداری محرم امسال

 6. کوچک‌ترین غسال داوطلب اموات کرونایی کیست؟ + عکس

 7. سند آخرین یال قله دماوند هم به نام دولت صادر شد

 8. نادر طالب‌زاده کرونا گرفت

 9. اوج تجمل‌گرایی در سنت حسنه‌ای به نام ازدواج/ حلالی که روز به روز ناممکن می‌شود

 10. کاهش ۳۷۰۰۰۰ نفری موالید کشور طی ۵ سال! + جدول

 11. توضیح حناچی درباره عدم حضورش در جلسات هیات دولت/ ادبیات تند و طلبکارانه را نمی‌پسندم

 12. طرح احتمالی مجلس برای تعویق تمام کنکورها

 13. رئیسی: بانک‌ها اجازه ندهند گیرندگان تسهیلات پول ملت را صرف اموری غیر از تعهدشان کنند

 14. مدافع استقلال به دلیل تخلف از کنکور دکتری محروم شد+عکس

 15. شهادت رئیس بیمارستان امام (ره) آمل بر اثر کرونا

 16. وضعیت نگران کننده شیوع بیماری کرونا در تهران

 17. تست و درمان کرونا در بیمارستان های دولتی چند؟

 18. توضیحات رئیس سازمان حفاظت محیط زیست درباره وقف دماوند و جنگل آق‌مشهد

 19. جسد قاضی منصوری به خانواده‌اش تحویل داده شد

 20. وزیر بهداشت: نخواهیم گذاشت که عزاداران امام حسین (ع) بیمار شوند

 21. دستورالعمل‌های برگزاری مراسم محرم از سوی ستاد مقابله با کرونا اعلام شد

 22. نصب سایبان‌ در حرم رضوی؛ مطالبه چندین ساله زائران که پاسخ داده شد

 23. سخنگوی وزارت بهداشت: محرم امسال، نذر ماسک را در اولویت قرار دهید

 24. ماموریت رئیس مجلس به کمیسیون آموزش برای بررسی فوریت دار "کنکور"

 25. زمان برگزاری کنکور بدون تغییرماند

آخرین عناوین