نوبخت: آمریکا اجازه واردات بنزین به ایران را نمی‌داد/ حذف یارانه به استرس آن برای مردم نمی‌ارزد

گروه اقتصادی الف،   3980918062 ۲۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲ تکراری یا غیرقابل انتشار

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: چند سالی است که حذف دهک‌های بالا و تعداد ۲۴ میلیون نفر مطرح می شود ولی باید به شرایط هم توجه داشت. همین چند صد هزار نفری که حذف کردیم هم با اعتراض همراه شد و گله‌مند شدند. حذف و روالی که موجب ایجاد استرس بین مردم می‌شود نمی‌ارزد.

نوبخت: آمریکا اجازه واردات بنزین به ایران را نمی‌داد/ حذف یارانه به استرس آن برای مردم نمی‌ارزد

به گزارش ایسنا، طبق سنت معمول سازمان برنامه و بودجه، امروز (دوشنبه)، یک روز پس از ارائه لایحه بودجه به مجلس، نشست خبری به میزبانی سازمان با حضور رئیس سازمان برنامه و بودجه و برخی معاونان وی و همچنین خبرنگاران برگزار شد.

محمدباقر نوبخت در این نشست ضمن تبیین ابعاد لایحه بودجه ۱۳۹۹ که در روز گذشته از سوی رئیس جمهوری به مجلس تقدیم شد، به سوالاتی در این زمینه پاسخ داد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اینکه بودجه برای سومین سال تحریم تدوین شده است، گفت که چگونه بتوان منابع را در شرایط تحریمی بدست آورد و چگونه مصرف کرد و اینکه در سال آینده چه هدفی با این بودجه پیگیری می‌شود و اثر آن بر زندگی مردم در این تنگنا چیست؟

پیش‌بینی درآمد ۴۸ هزار میلیارد تومانی نفت در سال آینده

وی با اشاره به کاهش درآمدهای نفتی در سال آینده گفت: حدود ۴۸ هزار میلیارد تومان درآمد نفتی پیش‌بینی شده است که این منابع بر حسب یک میلیون بشکه نفت در روز و با قیمت هر بشکه ۵۰ دلار است، در حالی که این رقم در  سال جاری ۱.۵ میلیون بشکه نفت با نرخ ۵۵ دلار بوده است.

نوبخت با اعلام اینکه نرخ تبدیل دلار به ریال در بودجه سال بعد ۴۲۰۰ تومان است، گفت: با توجه به اینکه تامین کالاهای اساسی با نرخ ۴۲۰۰ تومان انجام می‌شود و از محل منابع نفتی تامین خواهد شد، نرخ تسعیر ارز نیز ۴۲۰۰ در نظر گرفته شده است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه برخی می‌گویند "پیش‌بینی نفتی خوش‌بینانه است"، اظهار کرد: این در حالی است که در سال جاری متوسط نرخ هر بشکه نفت تا ۶۳ دلار نیز بوده است و باید بتوانیم نفت بفروشیم و منابع ناشی از آن را در کشور به ثروت تبدیل کنیم.

آمریکا اجازه واردات بنزین به ایران را نمی‌داد

وی در رابطه با زمان اصلاح قیمت بنزین در سال جاری توضیح داد: پیش‌تر اصلاح قیمت بنزین و افزایش آن را در لایحه بودجه آوردیم، ولی با توجه به شرایط خاصی که وجود داشت امکان آن فراهم نبود. به هر حال سال ۱۳۹۷ وضعیت ارزی ثبات نداشت و اوضاع اقتصادی چندان مساعد نبود.

نوبخت با بیان اینکه مهمترین هدف ما صرفه‌جویی بنزین بود، گفت: ما همواره شاهد افزایش مصرف بودیم؛ به نحوی که در چند سال اخیر از ۷۳ به ۸۸ و بالای ۱۰۰ میلیون لیتر رسید که با این روال مطمئن بودیم در آینده نزدیک نیاز به واردات بنزین داریم.

وی افزود: اما می‌دانیم که این دنیا و این آمریکا اجازه صادرات بنزین به ایران را نمی‌داد و آنگاه باید چه می‌کردیم؟! پس ضرورت داشت با سهمیه‌بندی بنزین مصرف را محدود کنیم.

افزایش قیمت گازوئیل نداریم

در ادامه این نشست پورمحمدی - معاون بودجه سازمان برنامه و بودجه - درباره احتمال افزایش قیمت گازوئیل، گفت که هیچ پیش بینی در رابطه با افزایش قیمت سوخت از جمله گازوئیل در بودجه وجود ندارد.

حذف یارانه به استرس آن برای مردم نمی‌ارزد

اما با توجه به پیش‌بینی رقم حدود ۴۲ هزار میلیارد تومانی برای پرداخت یارانه نقدی در بودجه سال آینده و از سوی دیگر تاکید بودجه بر حذف سه دهک بالای در آمدی که این موضوع را با تناقض مواجه کرده و برنامه غربالگری به چه نحوی پیش خواهد رفت؟ نوبخت پاسخ داد: به هر حال چند سالی است که حذف دهک‌های بالا و تعداد ۲۴ میلیون نفر مطرح می شود ولی باید به شرایط هم توجه داشت. همین چند صد هزار نفری که حذف کردیم هم با اعتراض همراه شد و گله‌مند شدند. حذف و روالی که موجب ایجاد استرس بین مردم می‌شود نمی‌ارزد.

وی افزود: منابع برای پرداخت یارانه به ۷۸ میلیون نفر در سال بعد پیش‌بینی شده ولی حذف دهک‌های بالا و پردرآمد هم باید انجام شود.

چرا نرخ ۸۵۰۰ تومان؟

نوبخت همچنین درباره اینکه چرا نرخ دلار نیمایی برای تامین سایر کالاها حدود ۸۵۰۰ تومان اعلام شده در حالی که در حال حاضر نرخ نیما بالاتر است؟ توضیح داد: در مورد کالاهای اساسی که باید ارز ۴۲۰۰ تومانی تامین شود و طبق مصوبه شورای امنیت ملی باید ذخایر لازم برای این کالاها که از جمله آن برنج، لاستیک، کاغذ و دارو است، تامین شود.

وی گفت: برای تامین ارز کالاهای اساسی از وزارت جهاد کشاورزی، صمت و بهداشت خواستیم میزان منابع لازم برای واردات در سال بعد را برآورد کنند که اعلام آنها نشان داد حدود هفت میلیارد دلار وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی و صمت لازم دارند و حدود سه میلیارد دلار وزارت بهداشت نیاز دارد که جمعا ۱۰ میلیارد دلار شد و ما حدود ۱۰ و نیم میلیارد دلار در نظر گرفتیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه افزود: برای سایر کالاهایی که دولت در کنار کالای اساسی تامین ارز می‌کند، ملاک نرخ نیمایی است.

وی توضیح داد: برای اینکه کنترل قیمت داشته باشیم حداکثر روی ۸۵۰۰ تومان حساب کردیم ربطی به معاملات نیمایی بخش خصوصی ندارد.

برداشت از صندوق توسعه ملی با مجوز رهبری است

در حالی برای بودجه سال آینده پیش‌بینی شده تا منابع واریزی از محل فروش نفت ۲۰ درصد باشد که طبق قانون برنامه ششم توسعه سهم صندوق تا ۳۶ درصد می‌رسد، اما با توجه به شرایط خاص بین‌المللی در سال‌های گذشته و کاهش درآمدهای نفتی در برخی سال‌ها دولت با ارائه‌ی پیشنهاد واریز ۲۰ درصد و دریافت مجوزهای لازم این مبلغ را از درآمدهای نفتی به حساب صندوق پرداخت کرده است. درعین حال که کاهش درآمدها موجب شده تا دولت در طی سال با دریافت مجوزهای لازم نسبت به دریافت تسهیلات و برداشت از منابع صندوق توسعه ملی اقدام کند.

در این شرایط در لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ حدود ۳.۴ میلیارد دلار برای تخصیص ۱۰ بخش تعیین شده است که یکی از آنها برای صداوسیما است که البته این تبصره در سال گذشته و امسال در قانون بودجه قرار داشت.

سوالی مطرح شده از رییس سازمان برنامه و بودجه این است که با توجه به گله‌هایی که مقام معظم رهبری در رابطه با وضعیت صندوق توسعه ملی داشتند و اخیرا اعلام کردند که "صندوق بی‌اثر شده و دولت‌ها همواره برای برداشت از منابع و دریافت مجوز آن درخواست و التماس دارند"، آیا باز هم قابل توجیه است که از منابع صندوق برای کمبودهای منابع مالی برداشت شده یا این‌که حدود ۱۵۰ میلیون یوروی آن سالانه به صداوسیما اختصاص پیدا کند؛ آن هم در شرایطی که ریال این مبلغ قابل توجه بوده و دولت می‌تواند در مناطق محروم به کار گیرد. در عین حال که در اساسنامه صندوق نیز چنین مصرفی وجود ندارد.

نوبخت در این باره توضیح داد که در سال آینده حدود هشت میلیارد دلار از منابع نفتی به صندوق توسعه ملی واریز خواهد شد و ۱۶ میلیارد دلاری که قرار است از محل مازاد صندوق در اختیار دولت قرار بگیرد به صورت تسهیلات خواهد بود.

وی در رابطه با صداوسیما نیز گفت: برداشت از منابع صندوق برای صداوسیما در لایحه بودجه و با تصویب مجلس شورای اسلامی بوده و این مجوز نیز از سوی رهبری صادر شده است به هرحال مقام معظم رهبری به منابع صندوق بسیار حساس هستند و هرگونه برداشتی به طور حتم با صدور مجوز از سوی ایشان انجام خواهد شد.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۲۳۱۴۲۵۱۱:۰۲:۵۶ ۱۳۹۸/۹/۱۸
اين كه يعني هيچي
کند ذهن۱۲۳۱۴۹۳۱۱:۳۱:۱۹ ۱۳۹۸/۹/۱۸
سلام. 22.5 میلیون دلار ؟ حتما عدد اشتباه اعلام شده . یا اشتباه چاپ شده .
ناشناس۱۲۳۱۷۶۸۱۳:۲۸:۴۳ ۱۳۹۸/۹/۱۸
آقای نوبخت بی صداقتی کافیه.
بازنشسته۱۲۳۱۷۷۹۱۳:۳۲:۵۲ ۱۳۹۸/۹/۱۸
آقای نوبخت پس چرایارانه بازنشسته باحقوق سه میلیونی رو قطع کردین دروغ دیگه بسه خسته شدیم
ناشناس۱۲۳۱۷۹۲۱۳:۳۶:۲۲ ۱۳۹۸/۹/۱۸
..این یارانه 45 تومانی که پول یه پیتزا هم نمیشه را حذف کن ، اینقدر سر مردم منت نگذار ، چقدر بدبختییم ما، هرچه بیچارگی می کشیم از ..
ناشناس۱۲۳۱۸۳۳۱۳:۴۶:۲۹ ۱۳۹۸/۹/۱۸
کشور از سال ۹۲ در تولید بنزین خودکفا لذابه بهانه آلودگی بنزین تولید داخل روزانه میلیونها لیتر طی ۵ سال گذشته بنزین وارد تا اینکه با تحریم اخیر واردات متوقف و سهمیه بندی و گرانی بنزین رقم خورد آیا اگر روند تولید و ارتقا کیفیت بنزین تولید داخل طی ۶ سال گذشته ادامه داشت بزرگترین صادر کننده بنزین در خاور میانه نمی شدیم و آیا با میلیاردها دلار هزینه واردات بنزین زیر ساخته ها و رفاه مردم را آباد نمی کردیم
ناشناس۱۲۳۱۸۴۹۱۳:۵۰:۰۷ ۱۳۹۸/۹/۱۸
استرس مردم ؟!!! طبق اظهارات تحلیل گر الف و ارایه ی دسته بندی مختلف از مردم ، باید بپرسیم منظور نوبخت کدام دسته از «مردم » است ؟!!
ناشناس۱۲۳۱۸۷۱۱۳:۵۹:۵۹ ۱۳۹۸/۹/۱۸
.. پرت نگو
ناشناس۱۲۳۲۰۰۴۱۴:۵۴:۱۸ ۱۳۹۸/۹/۱۸
مگر ما مردم شریف و نجیب ایران، استرررررررررررس هم داریم؟ این قدر شادیم که از خوشی روحمان به ملکوت اعلی می پیوندد. علی بررررررررررکت ..
ناشناس۱۲۳۲۰۲۴۱۵:۰۲:۱۵ ۱۳۹۸/۹/۱۸
شما اصلاح طلبان تا مملکت را نابود نکنید ول نمی کنید
بهنام۱۲۳۲۰۹۱۱۵:۴۰:۴۲ ۱۳۹۸/۹/۱۸
خدا به این دولت خیر بده چقدر به فکر مردم هستن اینا. نه تورم داریم نه گرانی داریم نه جنگ سیاسی داریم نه استرس داریم نه بدهکاریم به مردم ماشاا.. کار هم مثل نقل و نبات ریخته تو شهر هیچکی بیکار نیست. تازه مجلس هم در راس امور هستش
ناشناس۱۲۳۲۱۵۵۱۶:۰۹:۲۹ ۱۳۹۸/۹/۱۸
حالا مگر چقدر ماهیانه میدهید 3 دلار . پنجاه سنت ماهیانه خنده داره حرفهای شما ها
ناشناس۱۲۳۲۱۹۹۱۶:۳۶:۱۳ ۱۳۹۸/۹/۱۸
زنگنه باید محاکمه شود بنزین وارداتی را به یک اهرم برای فشار به نظام به .. هدیه داد. خیانت از این بالاتر
ناشناس۱۲۳۲۲۲۱۱۶:۴۷:۳۵ ۱۳۹۸/۹/۱۸
یارانه ی من رو به ناحق قطع کردید. ریال به ریالش حرام هست هر جایی استفاده کنید. این پول ها خوردن نداره. از حقوق مفت نجومی بگیر ها کم میکردید
ناشناس۱۲۳۲۲۸۰۱۷:۱۹:۲۶ ۱۳۹۸/۹/۱۸
اما استرس حذف یارانه رو‌در قالب استرس بنزینی چند برابر به ملت تزریق کردین و کشیدین کنار
ناشناس۱۲۳۲۳۶۸۱۸:۰۸:۳۷ ۱۳۹۸/۹/۱۸
این بنده خدا واسه خودش نوبخته ، واسه مردم یه بد.. تمام عیاره حیف اون..!
ناشناس۱۲۳۲۳۹۵۱۸:۳۹:۴۲ ۱۳۹۸/۹/۱۸
مشکل تحریم ها رو حل کنید جای حرف زدن
ناشناس۱۲۳۲۴۰۲۱۸:۴۲:۳۹ ۱۳۹۸/۹/۱۸
نیشخندهای نوبخت مثل سوزن در قلب ملت بیچاره است
ناشناس۱۲۳۲۴۴۸۱۹:۱۲:۳۶ ۱۳۹۸/۹/۱۸
آقای نوبخت به چه حقی به خودت اجازه میدهی که بگویی ( ملت ایران برای قطع ۴۵۵۰۰ تومان یارانه دچار استرس می شوند ) .
ناشناس۱۲۳۲۴۵۴۱۹:۱۷:۴۵ ۱۳۹۸/۹/۱۸
من از رسانه فارس می خواهم یک آمار دقیق از نوبخت با حضور یک کارشناس خبرنگار بگیرد. کل نیاز ارزی کشور روزانه ۲ میلیون دلار است. تامین هزینه های جاری هم که به تومان است. هزینه های عمرانی هم بسته به توان مالی دولت می تواند کم و زیاد شود. چرا دولت ارز را در واردات رانتی و ماشین لوکس هدر میدهد و بعد اینگونه گرانی ایجاد می کند. اقتصاد ایران بسیار ساده است. این آقایان با عدم شفافیت قصد پیچیده کردن آن دارند.
ناشناس۱۲۳۲۴۶۵۱۹:۳۴:۱۴ ۱۳۹۸/۹/۱۸
ببخشید کشوری که تو تولید بنزین خودکفا شده (به گفته خودتون) حتی صادر میکنه برای چی واردات بنزین داره که امریکا نگزاره؟
ناشناس۱۲۳۲۵۷۹۲۰:۴۸:۱۹ ۱۳۹۸/۹/۱۸
خوبه این امریکا لعنتی هست تمام سوء مدیریت گردن امریکا بگذارید

پربحث‌های هفته

 1. دعوا در ماجرای الزام قانونی حجاب بر سر چیست؟

 2. حمله با قمه به یک مغازه‌دار در تهران

 3. چند نکته درباره تحویل «دناپلاس» به نمایندگان مجلس

 4. ترامپ برای به نتیجه رسیدن تحریم‌ عجله ندارد/ هیچ دموکراتی به دستاورد او دست نمی‌زند

 5. «آیا واشنگتن کر است»؟!/ واکنش منفی جهانی به ادعای بازگشت تحریم های سازمان ملل/ روسیاهی دوباره برای کاخ سفید

 6. روحانی: شنبه و یکشنبه روز پیروزی ایران و شکست آمریکا است/ نباید اجازه دهیم مردم در رنج قرار گیرند

 7. محصولات مدیران‌خودرو ۶۳ تا ۱۷۰ میلیون تومان گران شد + قیمت‌ها

 8. هشدار فرمانده سپاه به رئیس جمهور آمریکا: انتقام ما قطعی است/ اهل شرف و جوانمردی هستیم و سفیر زن را هدف قرار نمی‌دهیم

 9. نامه قرارگاه خاتم‌الانبیاء به رئیس جمهور درباره انتقال پایتخت

 10. چرا نمایندگان مجلس خودروی دناپلاس گرفته‌اند؟/ عضو هیئت رئیسه: به مردم حق می‌دهیم حساس باشند، اما چه باید ‌کرد

 11. گرانی خودرو تا کجا!؟

 12. قیمت سکه به ۱۳,۲۰۰,۰۰۰ تومان رسید/ دلار ۲۶,۹۰۰ تومان شد + جدول

 13. برادر من! انقلابی‌گری با سیاست زدگی بیگانه است

 14. انقلابی‌گری و دنا پلاس

 15. ماجرای تحویل خودروی «دناپلاس» به «نمایندگان مجلس» چیست؟

 16. بلاتکلیفی وزارت صمت/ روحانی وزیر جدید را معرفی می‌کند؟

 17. واکنش یک امام جمعه به خودروی دناپلاس نماینده مجلس

 18. جهانگیری: امیدوارم آثار مثبت مقابله با گرانی روزهای آینده روشن شود

 19. نماینده مجلس: شاسی بلند می‌خواهم/ چرا باید به مردم توضیح دهیم!

 20. افزایش ۳ برابری دلار طی ۲ سال 

 21. اطلاعیه دادگستری استان فارس درباره شبهات مطرح شده در خصوص پرونده «نوید افکاری»

 22. داروی جدید کرونا در داروخانه‌های کشور

 23. گرداندن اراذل و اوباش در محله تهران‌پارس

 24. مطالبه از مجلس انقلابی...

 25. ضرب و شتم یک کارشناس در استودیویِ شبکه«من و تو» به جرم بیان نظر مخالف + فیلم

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. محصولات مدیران‌خودرو ۶۳ تا ۱۷۰ میلیون تومان گران شد + قیمت‌ها

  2. گرانی خودرو تا کجا!؟

  3. قیمت سکه به ۱۳,۲۰۰,۰۰۰ تومان رسید/ دلار ۲۶,۹۰۰ تومان شد + جدول

  4. ماجرای تحویل خودروی «دناپلاس» به «نمایندگان مجلس» چیست؟

  5. جهانگیری: امیدوارم آثار مثبت مقابله با گرانی روزهای آینده روشن شود

  6. افزایش ۳ برابری دلار طی ۲ سال 

  7. دستور ویژه سرپرست وزارت صمت به سازمان حمایت برای کنترل قیمت ها

  8. وزیر جهاد کشاورزی: تخم مرغ ارزان می شود/ صادرات بی رویه علت گرانی بود

  9. هزینه یک صبحانه ساده چقدر می‌شود؟

  10. سقوط لیر ترکیه رکورد زد

  11. قیمت لپ‌تاپ از پراید هم گران‌تر شد!

  12. وزیر نفت: برای صدمین بار افزایش قیمت گازوئیل را تکذیب می‌کنم

  13. جدول/ افزایش مجدد قیمت سکه، طلا و دلار

  14. جهانگیری: وزرا و دستگاه‌های اجرایی شجاعانه نسبت به حذف مقررات دست و پاگیر اقدام کنند

  15. ارزش یک میلیارد تومان در بازار مسکن چقدر است؟

  16. ماجرای حاشیه‌ساز «دناپلاس»/ نمایندگان درباره تحویل خودرو به بهارستان‌نشینان چه نظراتی دارند؟

  آخرین عناوین