آمریکا: در حال نوسازی زرادخانه اتمی‌ هستیم

گروه جهان الف،   3980917128

وزیر دفاع آمریکا در جریان یک سخنرانی ضمن تاکید بر لزوم تقویت توانمندی‌های این کشور در عرصه‌های نظامی، سایبری، فضایی و اتمی، چین و روسیه را «قدرت‌های تجدیدنظرطلب» خوانده است.

آمریکا: در حال نوسازی زرادخانه اتمی‌ هستیم

به گزارش فارس، «مارک اسپر» وزیر دفاع آمریکا در نشست روز شنبه (دیروز) «مجمع ملی دفاعی ریگان» بر لزوم نظامی‌گری این کشور در عرصه‌های مختلف از قبیل فضا، حوزه سایبری و بکارگیری فناوری‌های نوظهور از قبیل هوش مصنوعی تاکید کرده است.

مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا در ابتدای این سخنرانی به تمجید از مواضع «رونالد ریگان» رئیس‌جمهور سال‌های ۱۹۸۱ تا ۱۹۸۹ در زمینه مقابله با «تهدید کمونیسم» و دشمنان آمریکا پرداخت. اسپر همچنین با تمجید از تلاش‌های ریگان برای نوسازی «زرادخانه اتمی» این کشور گفت: «او به ما اعتماد بخشید و الهام‌بخش ما شد».

اسپر سپس گفت: «اگر بگوییم که جهان در قیاس با دوره او (دوره رونالد ریگان) تغییر کرده است، یک بیان تقلیل‌گرایانه خواهد بود. در این دوره جدید از رقابت قدرت‌های بزرگ، مزیت‌های جنگی ما توسط رقبای استراتژیکمان مورد چالش قرار گرفته است و نظم بین‌المللی مبتنی بر قوانین هم به طور فزاینده‌ای مورد حمله واقع شده است».

رئیس پنتاگون بلافاصله بعد از این اظهارات به اتهام‌زنی علیه مواضع چین و روسیه پرداخت و آنها را قدرت‌های تجدیدنظر طلب خوانده است.

به گفته او، «چین و روسیه، که قدرت‌های تجدیدنظر طلب امروز هستند، دارند ارتش‌های خود را نوسازی می‌کنند و همزمان در حال دخالت در تصمیمات اقتصادی و امنیتی دیگر کشورها هستند. رشد اقتصادی چین به این کشور اجازه داده که از سال ۲۰۰۲ هزینه‌های نظامی خودش را سه برابر کند و طبق برخی تخمین‌ها در سال گذشته هزینه‌های نظامی این کشور به حدود ۲۵۰ میلیون دلار رسیده است. پکن به نقض حاکمیت کشورهای حوزه ایندو پاسیفیک و گسترش غلبه خودش بر  کشورهای خارجی با مستمسک طرح "یک جاده و کمربند" ادامه می‌دهد. در همین بین، چین با توسل به روش‌های اغلب غیرقانونی در فناوری‌های نوظهور از قبیل هوش مصنوعی و اینترنت نسل پنجم (5G) به دنبال دستیابی به برتری در صحنه رقابت است و همزمان دارایی‌ دیگر کشورها سوءاستفاده می‌کند».

مارک اسپر بدون اشاره به خلف وعده‌های پیاپی آمریکایی‌ها و نقض تعهدات بین‌المللی توسط این کشور درباره روسیه ادعا کرد: «روسیه یک کشور دیگری است که در نظر دارد با سیاست خارجی تهاجمی خودش، نقض تعهدات در پیمان‌‎های اتمی، ارعاب اتمی و اقدامات سایبری، هنجارهای بین‌المللی را برهم بزند. این کشور به منظور دستیابی به تسلط منطقه‌ای، مرزهای کشورهای همسایه خودش را نقض کرده است و توسل به تاکتیک‌های ارعاب و هیبریدی را ابزاری برای احیای مزیت‌های استراتژیک خودش قرار داده است».

وی افزود: «در دیگر مناطق، تهدیدهای رژیم‌های سرکش شامل برنامه سلاح‌های اتمی کره شمالی و تداوم تلاش‌های ایران برای بی ثبات کردن خاورمیانه ادامه دارد و در مناطق مختلف در جهان، سازمان‌های تروریستی از قبیل داعش همچنان تهدیدی برای آمریکا و متحدان ما هستند. این محیط، برای ما یک محیط پر از تهدیداتی را ایجاد می‌کند که ما باید بر آنها غلبه و بازدارندگی ایجاد کنیم و اگر ضروری باشد با آنها در جنگ‌های آینده مبارزه کرده و در آن جنگ‌ها پیروز شویم».

از نظر وزیر دفاع آمریکا، «ما برای پیروزی در جنگ‌های آینده، به این نیاز داریم که با توانمندی‌های رو به گسترش رقبایمان در زمینه قابلیت‌های دسترسی هوایی، سلاح‌های فوق فرا صوت، سیستم‌های مقابله با ماهواره‌ها و دیگر فناوری‌های در حال ظهور رقابت و تقابل کنیم. ما باید یک دکترین جنگی جدید ترسیم کرده و به کار بگیریم، دکترینی که شامل عملیات چند بُعدی فرماندهی و کنترل می‌شود و خود را نه تنها برای جنگ در هوا، زمین و دریا آماده کنیم بلکه باید برای (جنگ) در فضا و حوزه سایبری هم آماده شویم. این موضوع به یک بودجه مستحکم دفاعی و تداوم سرمایه گذاری در زمینه تدارکات و نوسازی‌هایمان نیاز دارد».

اسپر در این سخنرانی به محدود بودن منابع آمریکا اذعان کرد و گفته است: «تمرکز ما روی سه موضوع مهم است: تقویت آمادگی نظامی‌‌مان و کُشنده بودنش، تقویت ائتلاف‌هایمان و جذب شرکای جدید و انجام اصلاحات در وزارت دفاع (آمریکا) به منظور اطمینان از اینکه منابع محدودمان در موضوعاتی که دارای بالاترین اولویت‌هاست، هزینه شود».

وزیر دفاع آمریکا سپس از لزوم تداوم نوسازی زرادخانه اتمی این کشور، تولید و فراهم کردن سلاح‌های هوشمند و جنگنده‌های پیشرفته در اختیار ارتش آمریکا و لزوم تقویت «سه گانه اتمی» این کشور سخن گفت.

نیروی سه‌گانه اتمی یا «تریاد اتمی» به شبکه هماهنگ بمب‌های اتمی مستقر در زمین، هوا و آب (سیلوهای پرتاب موشک زمینی، زیردریایی‌های اتمی و بمب‌افکن‌های رادارگریز) اطلاق می‌شود.

اسپر گفت: «ما در حال نوسازی هر سه پایه تریاد اتمی هستیم و روی برنامه موشکی دفاعی به منظور حفاظت از کشور داریم سرمایه گذاری می‌کنیم. ما داریم کشتی‌های بدون سرنشین تولید می‌کنیم و آمادگی ناوگان دریایی‌مان را تقویت می‌کنیم و یک نسل جدید از تجهیزات جنگی میدانی ایجاد می‌کنیم. وزارت دفاع (آمریکا) به سرمایه گذاری در زمینه فناوری‌های پیشرفته که به ما برای حفظ مزیت تاکتیکی‌مان کمک می‌کنند، ادامه می‌دهد فناوری‌هایی از قبیل هوش مصنوعی، رُبات‌ها و سلاح‌های فوق فرا صوت».

اظهارات صریح این مقام ارشد آمریکایی در خصوص نوسازی زرادخانه اتمی این کشور و تقویت سه‌گانه اتمی در شرایطی مطرح شده است که طبق معاهدات بین‌المللی از قبیل «ان‌پی‌تی»، واشنگتن و دیگر دارندگان سلاح اتمی باید به سمت کاهش سلاح‌های اتمی و در نهایت نابودی آنها در جهان حرکت کنند نه اینکه زرادخانه‌های اتمی خود را نوسازی کنند.

وزیر دفاع آمریکا همچنین گفت: «در حالی که دشمنان ما در تلاش برای جلو زدن از ما و توسعه فناوری‌های پیشرو هستند، ما باید به حفظ وضعیت برتری‌مان در این پیکار طولانی‌مدت ادامه دهیم. ما همه کاملا درباره این اوضاع آگاهی داریم. برای مثال، ما واحد فرماندهی فضایی ایالات متحده را ایجاد کردیم و داریم توانمندی‌های فضایی‌مان را نوسازی می‌کنیم. ما سرمایه‌گذاری‌هایمان را روی موضوعات تدافعی و تهاجمی مرتبط با حوزه سایبری افزایش داده‌ایم تا هشیاری‌مان را در برابر دشمنانمان بهبود ببخشیم».

وی ادامه داد: «ما در همین اثنا برای اختصاص دادن دوباره نیروها و تجهیزاتمان در صحنه‌هایی که اولویت ماست،  در حال کار هستیم تا قادر باشیم به گونه بهتری با چین و روسیه رقابت کنیم. ما در صورتی خواهیم توانست در برابر تجاوزگری‌ها بازدارندگی ایجاد کنیم که از منظر عملیاتی غیرقابل پیشبینی باشیم و در فرایند تصمیم‌گیری دشمن پیچیدگی ایجاد کنیم. این مساله نیاز خواهد داشت که ما وضعیت نیروهایمان در مناطق مختلف جهان را در قبال تهدیدات آینده پاسخگو کرده و برای این تهدیدات آمادگی بیشتری داشته باشیم و البته این موضوع مستلزم دارا بودن یک شبکه قوی از متحدان و شرکا هم هست».

عناوین مرتبط

پربحث‌های دیروز

 1. رمزگشایی از حمله روحانی به شورای نگهبان!

 2. آقای روحانی شما را به خدا یک چیزی برای این نظام باقی بگذارید

 3. سناریوهای سقوط هواپیمای آمریکایی در افغانستان به روایت رأی الیوم

 4. چند نکته درباره جاروجنجال ها پیرامون ردصلاحیت های اخیر

 5. تمرینات پیش‌مرگان کرد در برف کوهستان

 6. امیدواری عارف به تایید صلاحیت بیشتر اصلاح‌طلبان/ انتقاد لاریجانی از سیاه‌نمایی درباره عملکرد مجلس/ روایت عضو اصلاح‌طلب مجمع تشخیص از نظر رهبری درباره FATF

 7. فارین پالیسی: معامله قرن، هدیه بزرگ ترامپ به نتانیاهو است

 8. آمریکا با رد بیانیه طالبان: نشانه‌ای از شلیک دشمن به هواپیمای سرنگون شده وجود ندارد

 9. روحانی: زندگی در این دو سال سخت شده/ مردم دلاورانه ایستادگی می‌کنند/ کارهای انجام شده را کافی نمی‌دانیم

 10. تاجگردون و فرار از اثبات بی‌گناهی!

 11. دیدار و گفتگوی صمیمانه سید حسن نصرالله با فرزند سپهبد قاسم سلیمانی

 12. کیمیای مراقبت از سرمایه‌های ملی

 13. طرح خروج ایران از NPT اعلام وصول شد

 14. علت دریافت حقوق ۲۴ میلیونی یکی از مدیران مجلس چیست؟

 15. انگلیس: نمی‌پذیریم حزب‌الله دیگری در یمن شکل بگیرد

پربحث‌های هفته

 1. مذاکره مجدد با آمریکا به‌ چه بهانه و بهایی؟

 2. ۱۰ نکته درباره گفت‌گوی ظریف و اشپیگل 

 3. تجربه‌ای برای آیندگان تا دیگر ماشه‌ای را علیه ما نچکانند!...

 4. رمزگشایی از حمله روحانی به شورای نگهبان!

 5. آیا جهان، ایران را در نقطه اتخاذ «تصمیم بزرگ» قرار خواهد داد؟

 6. انتقاد حسین شریعتمداری از ظریف؛ وزیر خارجهِ کدام ایران؟!

 7. واکنش ترامپ به سخنان ظریف درباره مذاکره با آمریکا: نه مرسی!

 8. حمله بی‌سابقه روحانی به شورای نگهبان/ توضیحات جدید درباره کاخ مرمر/ باهنر: اصلاح‌طلبان هم طرفدار دارند و هم کاندیدا برای بستن لیست

 9. علت عجیب ردصلاحیت علی مطهری/ جلسه خاتمی و ناطق با روحانی؛ از تکذیب تا تایید/کرباسچی: مردم و تاریخ درباره زندگی بدون تشریفات مرحوم هاشمی قضاوت خواهند کرد

 10. آقای روحانی شما را به خدا یک چیزی برای این نظام باقی بگذارید

 11. احمد توکلی خواستار پاسخگویی مدیرعامل بانک کشاورزی به مردم و مسئولان شد

 12. هواپیما تهران - بندرماهشهر از باند فرودگاه خارج شد + عکس و فیلم

 13. واکنش رسمی سپاه به سخنان حسن عباسی/ دفاع کدخدایی از ردصلاحیت‌ها/ سلیمی‌نمین: اصلاح‌طلبان مظلوم‌نمایی می‌کنند

 14. پاسخ بانک کشاورزی به احمد توکلی

 15. سناریوهای سقوط هواپیمای آمریکایی در افغانستان به روایت رأی الیوم

 16. چند نکته درباره جاروجنجال ها پیرامون ردصلاحیت های اخیر

 17. «تبریزیان» کیست و چرا «هاریسون» را آتش زد؟

 18. مقصر ماییم!     

 19. ظریف: مذاکره دوجانبه با ایران خیال باطل ترامپ است

 20. تردید نشریه هیل در انتخاب مجدد ترامپ

 21. زمستان سخت دروغ و روسیاهی دشمنان مردم ایران

 22. روایت شاهدان عینی سقوط هواپیمای اوکراینی + عکس

 23. طالبان مسئولیت سرنگونی هواپیمای آمریکایی را پذیرفت

 24. توصیه ظریف به ترامپ در پاسخ به «نه مرسی!»

 25. بلایی که ویروس کرونا بر سر اقتصاد چین می‌آورد

پربحث‌های هفته

 1. واکنش ترامپ به سخنان ظریف درباره مذاکره با آمریکا: نه مرسی!

 2. سناریوهای سقوط هواپیمای آمریکایی در افغانستان به روایت رأی الیوم

 3. ظریف: مذاکره دوجانبه با ایران خیال باطل ترامپ است

 4. تردید نشریه هیل در انتخاب مجدد ترامپ

 5. طالبان مسئولیت سرنگونی هواپیمای آمریکایی را پذیرفت

 6. بلایی که ویروس کرونا بر سر اقتصاد چین می‌آورد

 7. اعتراف آمریکا: شمار تلفات انتقام موشکی ایران افزایش پیدا کرده است

 8. آمریکا، سردار قاآنی را به ترور تهدید کرد

 9. تظاهرات میلیونی عراقی ها علیه آمریکا ، فرصتی برای اتحاد دوباره

 10. نظرسنجی «سی‌ان‌ان»: تمام نامزدهای دموکرات ترامپ را شکست می‌دهند

 11. فارین پالیسی: معامله قرن، هدیه بزرگ ترامپ به نتانیاهو است

 12. بازتاب تظاهرات "جمعه استقلال" عراقی ها در رسانه های جهان

 13. توماس فریدمن درنیویورک تایمز: ترامپ مثل آب خوردن دروغ  می‌گوید !

 14. ابعاد غیر قانونی بودن معامله قرن از دید کارشناسان آمریکایی/ معامله قرن پیش از تولد مرده است 

 15. فاش شدن جزئیاتی از معامله قرن در یک روزنامه اسراییلی

 16. سخنگوی ارتش صهیونیستی: اسلام حقیقی در عربستان سعودی است

 17. ناگفته‌هایی از ترور سردار سلیمانی؛ سردار حاجی زاده: آمریکایی‌ها را رصد می‌کردیم و می‌دیدیم اما نمی‌دانستیم برنامه آنها چیست

 18. آمریکا با رد بیانیه طالبان: نشانه‌ای از شلیک دشمن به هواپیمای سرنگون شده وجود ندارد

 19. ترامپ: مجروح شدن نیروهایمان در عین‌الاسد خیلی جدی نبود/ درباره تعداد مجروحین از پنتاگون سوال کنید

 20. دولت جدید و جوان لبنان؛ ماموریت غیر ممکن یا معجزه‌ وحدت ملی؟

 21. مکرون خواستار توافق با ایران بر سر برنامه موشکی بالستیک شد

 22. خبرهای متناقض درباره سرنگونی هواپیما نیروی هوایی آمریکا در افغانستان/ ان‌بی‌سی: همه سرنشینان کشته شدند + عکس

 23. عصائب اهل الحق: ترامپِ احمق با پای خودش از عراق نرود به زور بیرون انداخته می‌شود

 24. پنس مدعی عقب نشستن ایران از مواضعش شد

 25. انگلیس: نمی‌پذیریم حزب‌الله دیگری در یمن شکل بگیرد

آخرین عناوین