فرهاد اصلانی: عده‌ای برای فرار از مالیات وارد سینما شدند/ مسئولان خودشان موجب گرانی سینما هستند

گروه فرهنگی الف،   3980917106

بازیگر مطرح سینمای ایران گفت: اگر دولتی‌ها می‌توانند، بروند و جلوی کسانی را بگیرند که هر سرمایه‌ای را صرفا برای فرار از مالیات و لابد سود کردن، وارد سینما کرده‌اند. بهتر نیست لااقل در مورد هر موضوعی حرف نزنید؟

فرهاد اصلانی: عده‌ای برای فرار از مالیات وارد سینما شدند/ مسئولان خودشان موجب گرانی سینما هستند

به گزارش خبرگزاری دانشجو، طرح معافیت مالیاتی هنرمندان، از آن دست سوژه‌هایی است که هرچند در همین روز‌های اخیر از طرف دولت اعلام شده است، اما در همین مدت نیز با واکنش‌هایی موافق و مخالف روبرو بوده؛ تا جایی که حتی خود هنرمندان از جمله چهره‌های شناخته شده نیز اعلام چنین مباحثی را بدون هرگونه شفافیت برنمی‌تابند.

در همین رابطه فرهاد اصلانی، بازیگر مطرح سینمای کشورمان، اعلام چنین مباحثی را موجب تشدید نگرانی‌های مردم دانست و اذعان کرد: ما متاسفانه در همین چندوقت اخیر در کشورمان حواشی بدی را از سر گذراندیم؛ بنابراین انتظار داریم که دیگر مسئولین و دولتمردان ما حداقل با حرف‌هایی که می‌زنند، نمک به زخم مردم نپاشند.

وی تأکید کرد: مردم ما این روز‌ها خودشان به حد کافی مشکل دارند و شاهد اتفافات دردناکی هستند، اما بازهم با اعلام بدون شفافیت برخی موضوعات و طرح‌هایی مثل همین مالیات‌ندادن هنرمندان، آنان را ناراحت می‌کنند و چه بسا در مقابل هنرمندان قرار می‌دهند.

به مردم این همه شوک وارد نکنید

این بازیگر گفت: مردم ما امروز حتی نمی‌توانند این همه مشکلات روزمره را هم هضم کنند، چه رسد به نظرات برخی که بجای خود عجیب و غریب است. لااقل دولتمردان ما یا درست حرف بزنند، یا واقعا اگر حرفی بر زبان نیاورند، قشنگ‌تر است.

اصلانی با اشاره به خبر «فروش صندلی اتوبوس در پایتخت» گفت: خود این دوستان بگویند که آیا چنین تصمیمات و یا چنین نظرات نسنجیده‌ای، شکنجه مردم نیست؟ لااقل به مردم این همه شوک وارد نکنید.

وی همچنین تأکید کرد: متاسفانه کلمه «سلبریتی» را این روز‌ها به هر بازیگر و هنرمندی هم نسبت می‌دهند و این را مثل پوست خربزه زیر پای همه انداخته‌اند؛ همچنانکه با طرح این مباحث نیز همه هنرمندان را با هر اسم و سابقه‌ای درون یک کاسه ریخته و با هم مورد انتقاد قرار می‌دهند.

دولتمردان ما کاری کرده‌اند که امروز عده‌ای بدون هر ضابطه، به خصوص برای فرار از مالیاتشان، نه‌تنها به راحتی وارد سینما و فیلمسازی شده‌اند بلکه همین عرصه فیلمسازی را هم خراب‌کرده‌اند.

خود مسئولین باعث گرانی سینما شده‌اند

این بازیگر برگزیده جشنواره فجر اینگونه انتقاد کرد: هنرمند هر مملکتی دوست دارد زبان گویای مردمش باشد نه اینکه باری به مشکلاتش اضافه کند. کاری نکنند که بین ما و مردم فاصله بیفتد. اگر نمی‌خواهند ما سینمایی داشته باشیم، خب رسما اعلام کنند.

اصلانی این مخالفت‌ها را از طرف عامه مردم ندانست و گفت: حتی همین موضوع گرانی دستمزد‌های بازیگران را دستگاه‌های تبلیغاتی به راه انداختند. باید به خود مسئولین گفت که خود شما باعث گرانی سینما شده‌اید.

وی در اینباره تصریح کرد: دولتمردان ما کاری کرده‌اند که امروز عده‌ای بدون هر ضابطه، به خصوص برای فرار از مالیاتشان، نه‌تن‌ها به راحتی وارد سینما و فیلمسازی شده‌اند بلکه همین عرصه فیلمسازی را هم خراب‌کرده‌اند.

مسولین فکر می‌کنند کشف جدیدی کرده‌اند؟!

این بازیگر سریال‌های مطرحی همچون «مختارنامه» اشاره داشت: خب معلوم است که با این برنامه‌ریزی، هیچوقت نمی‌توانیم در مورد تعیین سانسور، خطوط قرمز و سیاست‌های کلان به یک جمع‌بندی برسیم. این‌ها شهامت ندارند که بالاخره تکلیف این موارد مشخص کنند.

اصلانی درباره طرح معافیت مالیاتی هنرمندان نیز تأکید کرد: نکند دوستان فکر کرده‌اند که به کشف جدیدی رسیده‌اند؟ مساله‌ای که این چند وقته هم بوده، اما اینکه این موضوع را چرا بدون جزئیات لازم و شفافیت اعلام کرده‌اند، جای تعجب دارد.

وی ادامه داد: ما موظفیم که همه‌ساله تمام دستمزد‌ها و کارکردمان را از طریق خانه سینما به اداره مالیات اعلام کنیم؛ یعنی در آنجا پرونده داشته‌ایم. اگر هم اعلام نمی‌کردیم، جریمه می‌شدیم. اتفاقی که یک سال برای خود من که در خارج از کشور بودم، هم اتفاق افتاد.

متاسفانه کلمه «سلبریتی» را این روزها به هر بازیگر و هنرمندی هم نسبت می‌دهند و این را مثل پوست خربزه زیر پای همه انداخته‌اند؛ همچنانکه با طرح این مباحث نیز همه هنرمندان را با هر اسم و سابقه‌ای درون یک کاسه ریخته و با هم مورد انتقاد قرار می‌دهند.
 
اگر می‌توانید جلوی سرمایه‌های بی‌ضبطه سینما را بگیرید

بازیگر سریال درحال ساخت «سلمان فارسی» به دانشجو گفت: تازه در این چند ساله اخیر، طرح معافیات مالیاتی درمورد ما اجرایی شده، آنهم به شرطی که برویم دستمزدمان را اعلام کنیم و در خانه سینما ثبت شود.

اصلانی با انتقاد از بیان چنین مسائلی در جامعه، بیان کرد: اگر متولیان ما می‌توانند بروند و جلوی کسانی را بگیرند که هر سرمایه‌ای را صرفا برای فرار از مالیات و لابد سود کردن، وارد سینما کرده‌اند. هیچ ضابطه‌ای هم برای ورود آنان مشخص نمی‌کنند.

وی در همین رابطه گفت: وقتی دولت یارانه سینما را حذف می‌کند، کمکی به فیلمساز نمی‌کند، و فیلمساز هم برای فیلمسازی به بودجه و سرمایه نیاز دارد، خب مشخص است که راه برای ورود هر سرمایه‌ای به این عرصه باز می‌شود.

فرهاد اصلانی در نهایت تذکر داد: حتی همین‌هایی که این روز‌ها به اسم سرمایه‌گذار در سینما مالیاتی هم نمی‌دهند، گاه ساختار تشکیلات و سازمان‌دهی شده، دارند؛ بی‌آنکه کسی بداند از کجا به سینما آمده‎اند و همچنان هم می‌آیند؟

پربحث‌های هفته

 1. جدول/ نرخ امروز طلا و سکه؛ دلار ترمز برید

 2. دعوا در ماجرای الزام قانونی حجاب بر سر چیست؟

 3. حمله با قمه به یک مغازه‌دار در تهران

 4. چند نکته درباره تحویل «دناپلاس» به نمایندگان مجلس

 5. اشکهای یک تولید کننده ایرانی/ به دادم برسید/ جز عدالت هیچ نمی‌خواهم

 6. محصولات مدیران‌خودرو ۶۳ تا ۱۷۰ میلیون تومان گران شد + قیمت‌ها

 7. ترامپ برای به نتیجه رسیدن تحریم‌ عجله ندارد/ هیچ دموکراتی به دستاورد او دست نمی‌زند

 8. نیویورک تایمز: آمریکا نتوانست ایرانی ها را به زانو درآورد

 9. «آیا واشنگتن کر است»؟!/ واکنش منفی جهانی به ادعای بازگشت تحریم های سازمان ملل/ روسیاهی دوباره برای کاخ سفید

 10. هشدار فرمانده سپاه به رئیس جمهور آمریکا: انتقام ما قطعی است/ اهل شرف و جوانمردی هستیم و سفیر زن را هدف قرار نمی‌دهیم

 11. نامه قرارگاه خاتم‌الانبیاء به رئیس جمهور درباره انتقال پایتخت

 12. چرا نمایندگان مجلس خودروی دناپلاس گرفته‌اند؟/ عضو هیئت رئیسه: به مردم حق می‌دهیم حساس باشند، اما چه باید ‌کرد

 13. انقلابی‌گری و دنا پلاس

 14. توکلی به نمایندگان: خودروهای ارزان تر را جایگزین خودروهای لوکس تحویلی کنید/ تصمیم مجلس در تامین خودرو اشتباه بود

 15. جهانگیری: فشار بر دولت جز افزایش مشکلات مردم دستاوردی ندارد/ دولت نمی‌تواند به تنهایی مسائل را حل کند

 16. نماینده مجلس: شاسی بلند می‌خواهم/ چرا باید به مردم توضیح دهیم!

 17. ماجرای تحویل خودروی «دناپلاس» به «نمایندگان مجلس» چیست؟

 18. بلاتکلیفی وزارت صمت/ روحانی وزیر جدید را معرفی می‌کند؟

 19. رهگیری ناو هواپیمابر «نیمیتز» توسط پهپادهای نیروی دریایی سپاه

 20. واکنش یک امام جمعه به خودروی دناپلاس نماینده مجلس

 21. رکورد حباب سکه زده شد/ دلیل افزایش قیمت طلا و سکه چیست؟

 22. آتش‌سوزی گسترده در شهر لبنیات میهن

 23. ضرب و شتم یک کارشناس در استودیویِ شبکه«من و تو» به جرم بیان نظر مخالف + فیلم

 24. بهترین تک تیرانداز دنیا با ۳۰۰۰ شلیک موفق

 25. چرا «سریال دل» به دل کسی ننشست؟

ابر آروان

آخرین عناوین