فرهاد اصلانی: عده‌ای برای فرار از مالیات وارد سینما شدند/ مسئولان خودشان موجب گرانی سینما هستند

گروه فرهنگی الف،   3980917106

بازیگر مطرح سینمای ایران گفت: اگر دولتی‌ها می‌توانند، بروند و جلوی کسانی را بگیرند که هر سرمایه‌ای را صرفا برای فرار از مالیات و لابد سود کردن، وارد سینما کرده‌اند. بهتر نیست لااقل در مورد هر موضوعی حرف نزنید؟

فرهاد اصلانی: عده‌ای برای فرار از مالیات وارد سینما شدند/ مسئولان خودشان موجب گرانی سینما هستند

به گزارش خبرگزاری دانشجو، طرح معافیت مالیاتی هنرمندان، از آن دست سوژه‌هایی است که هرچند در همین روز‌های اخیر از طرف دولت اعلام شده است، اما در همین مدت نیز با واکنش‌هایی موافق و مخالف روبرو بوده؛ تا جایی که حتی خود هنرمندان از جمله چهره‌های شناخته شده نیز اعلام چنین مباحثی را بدون هرگونه شفافیت برنمی‌تابند.

در همین رابطه فرهاد اصلانی، بازیگر مطرح سینمای کشورمان، اعلام چنین مباحثی را موجب تشدید نگرانی‌های مردم دانست و اذعان کرد: ما متاسفانه در همین چندوقت اخیر در کشورمان حواشی بدی را از سر گذراندیم؛ بنابراین انتظار داریم که دیگر مسئولین و دولتمردان ما حداقل با حرف‌هایی که می‌زنند، نمک به زخم مردم نپاشند.

وی تأکید کرد: مردم ما این روز‌ها خودشان به حد کافی مشکل دارند و شاهد اتفافات دردناکی هستند، اما بازهم با اعلام بدون شفافیت برخی موضوعات و طرح‌هایی مثل همین مالیات‌ندادن هنرمندان، آنان را ناراحت می‌کنند و چه بسا در مقابل هنرمندان قرار می‌دهند.

به مردم این همه شوک وارد نکنید

این بازیگر گفت: مردم ما امروز حتی نمی‌توانند این همه مشکلات روزمره را هم هضم کنند، چه رسد به نظرات برخی که بجای خود عجیب و غریب است. لااقل دولتمردان ما یا درست حرف بزنند، یا واقعا اگر حرفی بر زبان نیاورند، قشنگ‌تر است.

اصلانی با اشاره به خبر «فروش صندلی اتوبوس در پایتخت» گفت: خود این دوستان بگویند که آیا چنین تصمیمات و یا چنین نظرات نسنجیده‌ای، شکنجه مردم نیست؟ لااقل به مردم این همه شوک وارد نکنید.

وی همچنین تأکید کرد: متاسفانه کلمه «سلبریتی» را این روز‌ها به هر بازیگر و هنرمندی هم نسبت می‌دهند و این را مثل پوست خربزه زیر پای همه انداخته‌اند؛ همچنانکه با طرح این مباحث نیز همه هنرمندان را با هر اسم و سابقه‌ای درون یک کاسه ریخته و با هم مورد انتقاد قرار می‌دهند.

دولتمردان ما کاری کرده‌اند که امروز عده‌ای بدون هر ضابطه، به خصوص برای فرار از مالیاتشان، نه‌تنها به راحتی وارد سینما و فیلمسازی شده‌اند بلکه همین عرصه فیلمسازی را هم خراب‌کرده‌اند.

خود مسئولین باعث گرانی سینما شده‌اند

این بازیگر برگزیده جشنواره فجر اینگونه انتقاد کرد: هنرمند هر مملکتی دوست دارد زبان گویای مردمش باشد نه اینکه باری به مشکلاتش اضافه کند. کاری نکنند که بین ما و مردم فاصله بیفتد. اگر نمی‌خواهند ما سینمایی داشته باشیم، خب رسما اعلام کنند.

اصلانی این مخالفت‌ها را از طرف عامه مردم ندانست و گفت: حتی همین موضوع گرانی دستمزد‌های بازیگران را دستگاه‌های تبلیغاتی به راه انداختند. باید به خود مسئولین گفت که خود شما باعث گرانی سینما شده‌اید.

وی در اینباره تصریح کرد: دولتمردان ما کاری کرده‌اند که امروز عده‌ای بدون هر ضابطه، به خصوص برای فرار از مالیاتشان، نه‌تن‌ها به راحتی وارد سینما و فیلمسازی شده‌اند بلکه همین عرصه فیلمسازی را هم خراب‌کرده‌اند.

مسولین فکر می‌کنند کشف جدیدی کرده‌اند؟!

این بازیگر سریال‌های مطرحی همچون «مختارنامه» اشاره داشت: خب معلوم است که با این برنامه‌ریزی، هیچوقت نمی‌توانیم در مورد تعیین سانسور، خطوط قرمز و سیاست‌های کلان به یک جمع‌بندی برسیم. این‌ها شهامت ندارند که بالاخره تکلیف این موارد مشخص کنند.

اصلانی درباره طرح معافیت مالیاتی هنرمندان نیز تأکید کرد: نکند دوستان فکر کرده‌اند که به کشف جدیدی رسیده‌اند؟ مساله‌ای که این چند وقته هم بوده، اما اینکه این موضوع را چرا بدون جزئیات لازم و شفافیت اعلام کرده‌اند، جای تعجب دارد.

وی ادامه داد: ما موظفیم که همه‌ساله تمام دستمزد‌ها و کارکردمان را از طریق خانه سینما به اداره مالیات اعلام کنیم؛ یعنی در آنجا پرونده داشته‌ایم. اگر هم اعلام نمی‌کردیم، جریمه می‌شدیم. اتفاقی که یک سال برای خود من که در خارج از کشور بودم، هم اتفاق افتاد.

متاسفانه کلمه «سلبریتی» را این روزها به هر بازیگر و هنرمندی هم نسبت می‌دهند و این را مثل پوست خربزه زیر پای همه انداخته‌اند؛ همچنانکه با طرح این مباحث نیز همه هنرمندان را با هر اسم و سابقه‌ای درون یک کاسه ریخته و با هم مورد انتقاد قرار می‌دهند.
 
اگر می‌توانید جلوی سرمایه‌های بی‌ضبطه سینما را بگیرید

بازیگر سریال درحال ساخت «سلمان فارسی» به دانشجو گفت: تازه در این چند ساله اخیر، طرح معافیات مالیاتی درمورد ما اجرایی شده، آنهم به شرطی که برویم دستمزدمان را اعلام کنیم و در خانه سینما ثبت شود.

اصلانی با انتقاد از بیان چنین مسائلی در جامعه، بیان کرد: اگر متولیان ما می‌توانند بروند و جلوی کسانی را بگیرند که هر سرمایه‌ای را صرفا برای فرار از مالیات و لابد سود کردن، وارد سینما کرده‌اند. هیچ ضابطه‌ای هم برای ورود آنان مشخص نمی‌کنند.

وی در همین رابطه گفت: وقتی دولت یارانه سینما را حذف می‌کند، کمکی به فیلمساز نمی‌کند، و فیلمساز هم برای فیلمسازی به بودجه و سرمایه نیاز دارد، خب مشخص است که راه برای ورود هر سرمایه‌ای به این عرصه باز می‌شود.

فرهاد اصلانی در نهایت تذکر داد: حتی همین‌هایی که این روز‌ها به اسم سرمایه‌گذار در سینما مالیاتی هم نمی‌دهند، گاه ساختار تشکیلات و سازمان‌دهی شده، دارند؛ بی‌آنکه کسی بداند از کجا به سینما آمده‎اند و همچنان هم می‌آیند؟

عناوین مرتبط

پربحث‌های دیروز

 1. آیا جهان، ایران را در نقطه اتخاذ «تصمیم بزرگ» قرار خواهد داد؟

 2. روایت شاهدان عینی سقوط هواپیمای اوکراینی + عکس

 3. اعتراف آمریکا: شمار تلفات انتقام موشکی ایران افزایش پیدا کرده است

 4. فرمانده بسیج دارخوین شادگان ترور شد

 5. توماس فریدمن درنیویورک تایمز: ترامپ مثل آب خوردن دروغ  می‌گوید !

 6. عامل تخریب تصویر سردار سلیمانی دستگیر و آزاد شد

 7. همتی: عملیات بازار باز برای پیش‌بینی‌پذیر کردن بازار پول است/ کسی نمی‌تواند در بازار ارز تأثیر جدی بگذارد

 8. پیشنهاد پرداخت یارانه ۷۵ هزار تومانی به تمامی مردم

 9. ترامپ: مجروح شدن نیروهایمان در عین‌الاسد خیلی جدی نبود/ درباره تعداد مجروحین از پنتاگون سوال کنید

 10. آیت‌الله جنتی: رئیس‌جمهور اظهاراتی نداشته باشد که مورد سوءاستفاده دشمنان قرار گیرد/ شورای نگهبان از تائید یا رد صلاحیت هیچ فردی متنفع یا متضرر نمی‌شود

 11. اخطار دیده‌بان شفافیت و عدالت به عدم حمایت وزارت نفت از تولید داخلی لوله‌های ترش

 12. مکرون خواستار توافق با ایران بر سر برنامه موشکی بالستیک شد

 13. اصلاح‌طلبان و اصولگرایان در تکاپوی رسیدن به فهرست انتخاباتی

 14. «ترانه علیدوستی» به دادسرا احضار شد

 15. کاهش نفوذ غربی ها در خاورمیانه به روایت روزنامه مصری

پربحث‌های هفته

 1. نامه ۲۴ اقتصاددان به رئیس‌جمهور: با این ۱۰راهکار، بدون کمک خارجی اقتصادایران را نجات دهید

 2. تظاهرات دانشجویان و گسست های اجتماعی و سیاسی

 3. از مذاکره به بهانه «سایه جنگ» تا مذاکره به دلیل «شرایط جنگی»...

 4. آیا جهان، ایران را در نقطه اتخاذ «تصمیم بزرگ» قرار خواهد داد؟

 5. آیا مدیرعامل فراری نیسان، کپی ژاپنی محمود رضا خاوری است؟!

 6. آقای روحانی! از این حرفها چه باید بفهمیم؟ 

 7. پاسخ شهاب حسینی به هجمه‌ها: منتقد اتفاقات تلخ هستم/ در فیلم‌ با بودجه دولتی بازی می‌کنید اما از فجر انصراف می‌دهید؟

 8. ایران و «توافق ترامپ» که قاسم سلیمانی به آن اشاره کرده بود

 9. «بلد نبودن» یا «نخواستن»؛ آقای روحانی، مسئله این است!

 10. شهاب حسینی: انصراف از جشنواره فجر دامن‌زدن به افتراق‌هاست/پشت احساسات پاک مردم قایم نشویم

 11. حسابرسی نهادهای تحت پوشش دفتر رهبری و زیرمجموعه های آنها / نظر محمد قوچانی درباره برنامه‌های شبکه افق/ تعیین جایزه برای قتل ترامپ از تریبون مجلس

 12. ماجرای مخالفت رئیس صداوسیما با درخواست عجیب روحانی/ اعمال فشار حداکثری دولت به علی‌عسکری

 13. ماجرای کاخ مرمر که مرحوم هاشمی رفسنجانی در آن مستقر بودند

 14. معاون فرمانده کل سپاه: در حمله به عین الاسد ۱۳۴ نفر کشته و ۲۴۵ نفر زخمی شده‌اند

 15. "شیر" را از سبد غذایی حذف نکنید/ تکذیب ادعاهای یک کارشناس

 16. از منشور سازمان ملل تا تار سبیل نداشته جان کری!

 17. اوضاع را شیر تو شیر نکنیم!..

 18. تیم‌های ایرانی از حضور در لیگ قهرمانان آسیا انصراف دادند

 19. روایت شاهدان عینی سقوط هواپیمای اوکراینی + عکس

 20. نامه خصوصی محسن هاشمی به فتاح درباره آیت‌الله هاشمی و ماجرای کاخ مرمر

 21. وقتی ترامپ خودش را حرامزاده توصیف می‌کند

 22. اعتراف آمریکا: شمار تلفات انتقام موشکی ایران افزایش پیدا کرده است

 23. استدلال‌های جالب برای نقد سخنان علی مطهری/ ظریف اروپا را به خروج ایران از NPT تهدید کرد/ سکوت رسانه‌ای درباره محرومیت باشگاهها از میزبانی قابل پذیرش نیست

 24. کنفدراسیون فوتبال آسیا از تصمیم ضدایرانی خود عقب‌نشینی کرد + جزئیات

 25. جهان‌آرا، عصرانه و ثریا دیگر «زنده» نخواهند بود

آخرین عناوین