مصوبه دوگانه سوز کردن رایگان یک میلیون و ۴۶۰ هزار خودرو؛ لیلاز: مردم دیگر نگران قیمت بنزین نباشند

گروه اقتصادی الف،   3980917024 ۴۴ نظر، ۰ در صف انتشار و ۶ تکراری یا غیرقابل انتشار

یک تحلیلگر اقتصادی در رابطه با مصوبه اخیر هیات دولت گفت: اگر این مصوبه در حوزه گارسوز شدن خودروها به درستی اجرا شود، با توجه به اینکه ‌کمک دولت بلاعوض است مردم در مقابل هرگونه تغییر قیمت بنزین بیمه می‌شوند.

لیلاز: مردم دیگر نگران قیمت بنزین نباشند

سعید لیلاز در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: علی‌رغم اینکه مصوبه اخیر دولت در راستای گازسوز کردن خودروها می‌تواند نتایج بسیار مطلوبی را به دنبال داشته باشد اما متاسفانه این مساله در هیاهوی افزایش قیمت بنزین و اتفاقات اخیر پنهان شد و آنطور که باید مورد توجه قرار نگرفت.

انقلاب در حوزه کاهش آلایندگی‌ها

وی با بیان اینکه مصوبه اخیر دولت می‌تواند یک انقلاب در حوزه کاهش آلایندگی‌ها و استفاده بهینه از ذخایر سوخت‌های فسیلی به وجود آورد، اظهار کرد: این مصوبه می‌تواند یک گام بزرگ برای بهبود وضعیت زندگی اقشار محروم جامعه نیز باشد چراکه این طرح می‌تواند صدها هزار شغل ایجاد کند.

ایجاد صدها هزار شغل

وی با بیان اینکه دولت ۶۵۰۰ میلیارد تومان کمک بلاعوض برای گازسوز کردن خودروهای موجود کشور اختصاص داده که یا بیش از ظرفیت جذب کل خودروهای موجود کشور و یا معادل کل ظرفیت فنی خودروها در کشور اس، گفت: این مساله منجر به ایجاد صدها هزار شغل می‌شود و می‌تواند از سوختن ده‌ها هزار سوخت فسیلی که تبدیل به دود، آلایندگی و سرطان می‌شود، جلوگیری کند.

بهبود وضعیت ترافیکی و آلایندگی

وی افزود: علاوه بر این، این موضوع به بهبود وضعیت ترافیکی، آلایندگی و زیست‌محیطی کشور کمک می‌کند و از همه مهمتر کاملا به نفع اقشار فرودست جامعه است؛ چراکه اساساً گازسوز شدن خودروها در خودروهایی همچون وانت‌بارها و یا خودروهای ارزان‌قیمت و متوسط صورت می‌گیرد که این موضوع می‌تواند به نفع مصرف‌کنندگان نیز باشد.

اثرگذاری بر حمل‌ونقل عمومی

وی با بیان اینکه حمل‌ونقل عمومی کشور نیز در پی اجرای این مصوبه بیمه می‌شود، افزود: فرض کنید تمام مسافرکش‌ها و همه خودروهای اینترنتی مشمول این طرح قرار بگیرند. با توجه به اینکه اکنون نیز اقدامات بزرگی در صنایع خودروسازی بزرگ و در قسمت‌های پایین‌دستی این صنایع یعنی قطعه‌سازها انجام می‌شود این مصوبه می‌تواند نقش بسیار بالایی در جهت تحقق اهداف مدنظر باشد.

به گفته وی، این مصوبه یک انقلاب کامل است که در هیاهوی گران شدن بنزین و تحولات بعدی آن دیده نشد به همین دلیل لازم است که رسانه‌ها به این مصوبه توجه ویژه‌ای داشته باشند. چراکه این مصوبه گام بسیار بزرگی در جهت کاهش آلایندگی‌ها برمی‌دارد.

وی افزود: علاوه بر اینها این مصوبه هدف اصلی افزایش قیمت بنزین را تحت پوشش قرار می‌دهد که باید منابع آن به چنین پروژه‌هایی اختصاص می‌یافت. علاوه بر این ۱۰ هزار شغل از طریق این مصوبه ایجاد می‌شود و در کنار ایجاد عدالت اجتماعی حرکتی بزرگ در بهبود وضعیت حمل‌ونقل عمومی کشور محقق می‌شود.

** گفتنی است شورای اقتصاد در جلسه فوق‌العاده روز دوشنبه ١١ آذرماه ۱۳۹۸ بنا بر پیشنهاد مشترک وزارت نفت و سازمان برنامه و بودجه با هدف حمایت و کاهش هزینه‌های حمل و نقل عمومی و بهبود هوای شهرها، به استناد ماده ١٢ قانون رفع موانع تولید، مصوبه ای با عنوان «حمایت از تولید و تبدیل کارخانه ای و کارگاهی یک میلیون و ۴۶۰ هزار دستگاه خودروی تاکسی، ون (تاکسی)، وانت و مسافربر شخصی بنزینی به CNGسوز» را تصویب کرد که در آن شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران برای تبدیل خودروهای عمومی و مسافربر شخصی بنزین‌سوز به دوگانه‌سوز (کارخانه‌ای و کارگاهی)، اصل و فرع تسهیلات مالی را که به مالکان خودروها یا کارخانه‌ها تا سقف ۶۵۰۰ میلیارد تومان تضمین و بازپرداخت پرداخت می‌کند. بر اساس این مصوبه، قرار است که یک میلیون و ۴۶۴ هزار خودرو به صورت رایگان دوگانه‌سوز شوند.

از این مقدار، یک میلیون و ۱۰۰ هزار دستگاه وانت است که تا کنون دوگانه سوز نشده‌اند که مصرف بنزین آن‌ها تا ۱۵ میلیون لیتر در روز برآورد می‌شود. بازگشت سرمایه تبدیل تاکسی‌ها و وانت‌های تک‌سوختی، از محل اختلاف سهمیه آن‌ها در حالت تک‌سوختی و دوگانه‌سوز تأمین خواهد شد. از طرفی سود حاصل از تبدیل تاکسی‌ها و وانت‌های تک‌سوختی برای رانندگان حدود ۴۰۰ هزار تومان در ماه است که سالانه تقریبا به ۵ میلیون تومان می‌رسد. پیش‌بینی می‌شود که در پایان اجرای این طرح، ۱۸ میلیون لیتر بنزین در روز صرفه جویی شود که صرفه اقتصادی آن در صورت صادرات این مقدار به سالیانه حدود ۳ میلیارد دلار می‌رسد.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۲۲۹۴۷۶۰۸:۴۳:۱۲ ۱۳۹۸/۹/۱۷
آن وقت تغییرات قیمت گاز اتفاق نخواهد افتاد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ناشناس۱۲۳۰۳۲۷۱۵:۵۲:۰۴ ۱۳۹۸/۹/۱۷
فوب گاز گام بعدی است، ده سنت یا 1200 تومان.
ناشناس۱۲۳۰۴۳۷۱۷:۱۲:۵۲ ۱۳۹۸/۹/۱۷
..کارشناسان اقتصادی واقعی و بی طرف ازطرحهای .. دولت ناامیدونگرانند
ناشناس۱۲۳۰۵۱۰۱۸:۴۰:۰۷ ۱۳۹۸/۹/۱۷
درود بر قالیباف هشتمین شهردار برتر دنیا با 240 کیلومتر متروی درون شهری
ناشناس۱۲۳۰۶۰۶۲۰:۰۳:۲۲ ۱۳۹۸/۹/۱۷
راه آهن سراسری رو‌ می ساخت چه می‌کردید شما قالیباف دوستان
ناشناس۱۲۲۹۴۷۹۰۸:۴۳:۴۴ ۱۳۹۸/۹/۱۷
سلام خوبید اقاسعید لیلاز . حالتون خوبه انشاالله که خوبید...
ناشناس۱۲۲۹۴۸۹۰۸:۴۸:۴۱ ۱۳۹۸/۹/۱۷
ماشینهای گاز سوز بمبهای ساعتی هستند. چون استانداردهای نصب و نگهداری و سرویسهای سالانه آنها رعایت نمی شوند.
ناشناس۱۲۲۹۴۹۵۰۸:۵۰:۲۵ ۱۳۹۸/۹/۱۷
در کشورهای غربی پارک ماشینهای گاز سوز در پارکینگ های سربسته ممنوع است. آیا این امر در ایران هم رعایت میشود؟
میلاد حمیدی۱۲۲۹۵۴۰۰۹:۰۷:۱۵ ۱۳۹۸/۹/۱۷
مردم در مقابل تغییرات قیمت بنزین بیمه می شوند؟ خیر خودروهای مردم نابود می شود
ناشناس۱۲۳۰۴۵۶۱۷:۳۴:۵۵ ۱۳۹۸/۹/۱۷
به اینجا فکر نکرده بود، خواست یه چیزی گفته باشه
ایرانی۱۲۲۹۵۹۴۰۹:۲۸:۰۷ ۱۳۹۸/۹/۱۷
اینها همه رویا است. برادر من کو مدیریت که بخواد این کارها رو بکنه
ناشناس۱۲۲۹۵۹۹۰۹:۲۹:۱۴ ۱۳۹۸/۹/۱۷
گاز سوخت پاک نیست این موضوعی است که به آن توجهی نمی شود. اثر خطرناک گاز را بعنوان قاتل خاموش در زمستان زیاد شنیدیم. حالا این سموم وارد فضای شهرها میشود.
عجایب شهر۱۲۲۹۶۹۱۱۰:۰۸:۰۷ ۱۳۹۸/۹/۱۷
گاز سوخت فسیلی نیست؟؟؟
ناشناس۱۲۲۹۷۱۰۱۰:۱۸:۵۲ ۱۳۹۸/۹/۱۷
شما فقط بلدید .. خودروها که گاز سوز شد گاز رو هم گرون می کنید آلایندگی خودرو گاز سوز کم هم نیست و استهلاک خودرو را بسیار بالا میبرد فقط به فکر خود هستید به جای اینکه شما از صنعت خودرو دفاع کنید در پی ساخت خودرو کم مصرف و با کیفیت برید وانت گاز سوز به هیچ وجه توان لازم برای بار برداری را ندارد آقای لیلاز دیگر مردم ابله نیستند که گول حرفهای دروغی.. بنفش ها را بخورند
ناشناس۱۲۳۰۷۸۴۲۲:۱۳:۲۴ ۱۳۹۸/۹/۱۷
ربطي به رنگ نداره ..!!
ناشناس۱۲۲۹۹۴۳۱۲:۲۰:۰۴ ۱۳۹۸/۹/۱۷
حرف و حرف و حرف
باز نشسته کشوری۱۲۲۹۹۷۳۱۲:۴۲:۲۳ ۱۳۹۸/۹/۱۷
اقتصاد دان تومیدونی داری چی میگی؟ مردم نگران گرانی دلار ومایحتاج وکالاهای اساسی هستن .. میدونی گوجه کیلویی چنده؟ ..
ناشناس۱۲۳۰۰۰۱۱۳:۰۲:۱۷ ۱۳۹۸/۹/۱۷
ایشون دکترای اقتصاد و محیط زیست رو با هم دارند و از طرفی احتمالا ایشون راننده دارند و خودشون خودروی شخصی ندارند و قسمتی از درآمد .. شون هم از بخش خدمات حمل و نقل نیست
ناشناس۱۲۳۰۰۶۱۱۳:۲۹:۲۷ ۱۳۹۸/۹/۱۷
درواقع گران شدن بنزین یک موهبت الهی برای مردم بودو مسوولین یک وسیله دست شما درد نکنه واقعا مردم راچی فرض کردید آقای اقتصاددان
سروش۱۲۳۰۱۰۴۱۳:۴۴:۰۸ ۱۳۹۸/۹/۱۷
بله اگه مثل ایشون .. معاون ایرانخودرو دیزل بودیم نگران نبودیم و با استفاده از همان .. ماشین های خود را بدلیل ..،.. بدون فیلتر دوده تولید کنیم که مبادا صد میلیون گرونتر بشه فروش پایین بیاد بله ما هم نگران نبودیم جناب ..
ناشناس۱۲۳۰۱۵۶۱۴:۰۴:۴۴ ۱۳۹۸/۹/۱۷
آيا با اين رانندگي هاي افتضاح ، با اين جاده هاي ناايمن، با اين ماشين هايي که سيستمشان از اول گاز سوز نبوده و براي اين کار طراحي نشده اند آيا سزاست که به ماشين ها گاز خورانده شود؟! چقدر تصادف در جاده ها شده که بواسطه گاز سوز بودن ماشين افراد درون آن جزغاله شده اند؟!
ناشناس۱۲۳۰۱۵۷۱۴:۰۴:۴۹ ۱۳۹۸/۹/۱۷
اولا با این امکانات یکشبه نمی توان کل وانت ها و سایر خودروهایی که فرمودید گاز سوز کرد پس اینکه ده درصد صرفه جویی منتفی است دوما کاریست بسیار خطرناک و غیر استاندارد ماشینی که برای سوخت بنزینی طراحی شده به گاز سوز تبدیل کردن سوما کشوری نیستیم که حرف را به فعل و عمل در کوتاه مدت تبدیل کنیم. بعد نظرتان راجع به دادن مابه التفاوت نرخ بنزین بعنوان یارانه به شصت میلیون اظهار نفرمودید که چه بلایی سر جامعه از نظر تورم خواهد آورد در آخر حمایت از طرحی که نیمه شب تعطیل خسارات جبران‌ناپذیر مادی و انسانی و هزینه سنگین برمردم وارد نمود علتش را بفرمایید صد هزار شغل در برابر ملیونها بیکار و ملیونها شغل کاذب مثل مسافر کشی که آنهم دچار سکته شده چه دستاورد ی دارد.
حسین۱۲۳۰۱۷۳۱۴:۱۴:۵۶ ۱۳۹۸/۹/۱۷
این بنده خدا اگر تحلیل گر اقتصادی بود اول میدانست کل ماجرای سی ان جی یه صنعت انداختنی بوده درمقابل ال پی جی هرماشین یه کپسول به وزن دونفرمسافر همیشه همراهشه برای 120 کیلومتر تقریبا همیشه یه بمب متحرک با ال پی جی کپسول 15 کیلویی 350 کیلومتر راه میرفت واین خطرات رو هم نداشت حالا برای یه صنعت انداختنی هی تبلیغاتم بکنین
ناشناس۱۲۳۰۲۴۸۱۵:۰۸:۱۳ ۱۳۹۸/۹/۱۷
مرسی خوب شد گفتین وجدانا خودتون هم خودرو دوگانه سوز سوار میشین
ناشناس۱۲۳۰۲۶۷۱۵:۲۳:۳۷ ۱۳۹۸/۹/۱۷
ما کلا نگران نیستم، به خصوص با این دولت و مجلس دلسوز و مهربان و ....
معلم۱۲۳۰۳۹۶۱۶:۳۷:۳۸ ۱۳۹۸/۹/۱۷
باید دنبال تولید اتومبیل های برقی و هیبرید نیز رفت.
ناشناس۱۲۳۰۷۲۶۲۱:۳۷:۵۳ ۱۳۹۸/۹/۱۷
برق رو گرون میکنند
ناشناس۱۲۳۰۴۰۲۱۶:۴۲:۵۱ ۱۳۹۸/۹/۱۷
خودت حاضری سوار خودرو گاز سوز بشی؟؟؟؟ بمب متحرک
ناشناس۱۲۳۰۴۵۳۱۷:۳۳:۲۷ ۱۳۹۸/۹/۱۷
شما چجور اقتصاد دانی هستی ..!؟
سلامی۱۲۳۰۴۶۳۱۷:۴۴:۲۰ ۱۳۹۸/۹/۱۷
اولا ریسک خطر گاز سوز کردن خوردو های ایرانی بسیار بالاست دوما هزینه استهلاک خودرو با استفاده از گاز دوبرابره سوما از کجا معلوم چند سال دیگه گاز و‌گرون نکنین چهارم اینکه این راه حل پاک‌کردن صورت مسئله است مشکل اینه ملت ندارن
ناشناس۱۲۳۰۴۷۸۱۸:۰۰:۱۲ ۱۳۹۸/۹/۱۷
تمام بدبختی ما از این درس خونده ها است
هیچ کس۱۲۳۰۴۹۲۱۸:۱۱:۴۲ ۱۳۹۸/۹/۱۷
اگر این طرح اینقدر خوب است واین همه منافع دارد چرا تا به حال اجرا نشده یک زمان بودجه را با نفت بشکه ای 10 دلار بستند وبعد نفت به بالای 100 دلاررسید ولی هیچ اتفاقی نیفتاد حالا اگر این همه مشکل با گران کردن بنزین حل میشود پس آنرا لیتری 10-15 هزار تومان کنید تا تمام مشکلات مردم حل شود آقای تحلیلگر اقتصادی ؟ !
ناشناس۱۲۳۰۵۲۳۱۸:۵۵:۲۷ ۱۳۹۸/۹/۱۷
این آقا خواسته یک چیزی گفته باشد. لیتری 3 تومان نگرانی ندارد.
ناشناس۱۲۳۰۵۷۰۱۹:۴۲:۰۷ ۱۳۹۸/۹/۱۷
.. اگر خودرو گاز سوز مناسب بود ،کشورهای خارجی در این مبحث پیش گام بودند استاد!!! استهلاک بالا،خطر پذیری بالا،نبود جایگاه های مناسب و به تعداد کافی cng,عدم آگاهی مردم از نگهداری و کنترل تجهیزات cng ودر مقایسه با بنزین در دراز مدت هزینه صرف جویی در مصرف بنزین را باید مصرف تعمیر موتور cng سوز کرد،در کل در حال حاضر حتی بنزین های موجود به اذعان کارشناسنان از کیفیت لازم بر خوردار نیست،حال استفاده از بنزین به جای گاز آن هم جهت خودرو های بی کیفیت داخلی واقعا جای تامل دارد.
ناشناس۱۲۳۰۵۷۸۱۹:۴۶:۱۷ ۱۳۹۸/۹/۱۷
وقتی با 4.5 میلیون میشه خودرو رو آب سوز کرد چرا خودتونو به خواب زدید ..
ناشناس۱۲۳۰۷۳۰۲۱:۴۰:۳۳ ۱۳۹۸/۹/۱۷
اگه میشد الان بنز و بی ام و همه آب سوز بودن. نباید گول این حرفها رو خورد.
محمد۱۲۳۰۶۲۲۲۰:۲۱:۰۱ ۱۳۹۸/۹/۱۷
در صورتیکه طرح بطور کامل اجرا شودبا احتساب اینکه متوسط هزینه گاز سوز کردن۳/۵ میلیون‌تومان است حدود ۲هزار دستگاه گاز سوز خواهد شد حال این جناب اقتصاددان بفرمایند چگونه صدها هزار شغل ایجاد میشود واساسا چه میزان تاثیر در کاستن از مصرف بنزین و آلودگی هوا دارد
ناشناس۱۲۳۰۶۴۰۲۰:۳۹:۲۴ ۱۳۹۸/۹/۱۷
جناب لیلاز حرف های بی پایه واساس میزنی که..در این همه سال کی دیدی که دولت به وعده خود عمل کند که این دومیش باشه
دلارام۱۲۳۰۷۰۱۲۱:۱۴:۱۸ ۱۳۹۸/۹/۱۷
هنوز یک ماه ازفاجعه بنزینی که ایرانو داشت خاکستر میکرد نگذشته باز تعریف وتمجید الکی از این طرح دولت استارت زده شد .
زهرا۱۲۳۰۷۰۲۲۱:۱۶:۴۴ ۱۳۹۸/۹/۱۷
دولت همین .. ها رو داره که نصفه شب بنزینو گرون میکنه ودو هفته شهرها رو ناامن میکنه بعد میاد میخنده اینگار داره لطیفه میگه که بی خبر بوده
ناشناس۱۲۳۰۷۶۶۲۲:۰۱:۲۴ ۱۳۹۸/۹/۱۷
ماشین های تولید داخل همگی پایه بنزین سوز هستند گاز سوز کردن این خوردوها به شدت باعث فرسوده شدن و کوتاه شدن عمر استفاده از اونها میشه
ناشناس۱۲۳۰۷۷۵۲۲:۱۰:۱۶ ۱۳۹۸/۹/۱۷
آقاي ليلاز عزيز چند نكته، اولا شما بهتر ميدونيد كه خودروهاي فعلي استاندارد گازسوز نيستن، از ايران خودرو و سايپا كه قطع اميد كرديم سالها ولي اي كاش دولت با كشورهاي صاحب صنعت قرارداد ميبست براي طراحی خودروهاي پايه گاز سوز و استاندارد كه با يك باك حداقل ٥٠٠ كيلومتر برند ثانيا اي كاش دولت قبل از افزايش قيمت بنزين كه خود اقاي روحاني!!!! هم خبر نداشت اين طرح رو مثلا شش ماه زودتر اجرا ميكرد و به مردم ميگفت از فلان تاريخ بنزين هم گرون ميشه ثالثا دوگانه سوز كردن ٢ مليون خودرو بدون افزايش جايگاه سي ان جي بيشتر سبب عذاب مردم ميشه تا راحتي و رفاه و.. من چقدر بيكارم كه نشستم اينارو اينجا مينويسم!!!! كو گوش شنوا!!!!!
ناشناس۱۲۳۰۷۹۷۲۲:۱۹:۴۳ ۱۳۹۸/۹/۱۷
شرکت ولوو تصمیم گرفته از سال آینده فقط و فقط ماشینهای برقی بسازه که با یک شارژ 400 کیلومتر میره
جهان۱۲۳۰۸۰۸۲۲:۲۷:۲۱ ۱۳۹۸/۹/۱۷
بنده اعتقاد دارم اگردولت ممنوعیت دوساله برای ورود به شهرهای شمال تصویب وابلاغ کند هم خودرو ارزان میشود وهم مصرف بنزین به حداقل خواهدرسید وهم شهرهای شمال باارزانی کالا وخدمات مواجه خواهند شد وهم کلان شهر تهران روزهای تعطیل مانندروزهای غیرتعطیل شلوغ وپرترافیک خواهدبود

پربحث‌های دیروز

 1. مجلس به تهدیدهای تاجگردون چه پاسخی می‌دهد؟

 2. اعتبارنامه تاجگردون رد شد

 3. واکنش کاربران توییتر به رد اعتبارنامه تاجگردون؛ مجلس از اولین آزمون بزرگ خود سربلند بیرون آمد/ حالا نوبت تلاش مضاعف برای حل مشکلات است

 4. تاجگردون کیفش را از مجلس برداشت و رفت

 5. دولت روحانی رکورددار جهش ارز در تمام دولت‌ها است/ چرخ اقتصاد از کار افتاده/ نتیجه سیاست دلار ۴۲۰۰ تومانی چه بود؟

 6. مردم اندونزی حیوانات را در آتشفشان ریختند

 7. روحانی: اعتراف می‌کنم که در ساخت مسکن عقب ماندگی داشتیم

 8. اولین واکنش تاجگردون به رد اعتبارنامه‌اش

 9. جهانپور: خیلی از مبتلایان به کرونا در ایران شناسایی نشده‌اند/ تنها ۱۰ درصد تهرانی‌ها نکات بهداشتی را رعایت می‌کنند

 10. وزیر راه: حداکثر سقف قرارداد‌ اجاره در تهران ۲۵ درصد تعیین شد/ هیجانات کاذب‌ بازار مسکن را آرام می‌کنیم

 11. پرواز عمودی خلبان ایرانی با بمب افکن F ۴

 12. اینستاگرام پست ضرغامی را حذف کرد / اینبار وحشت از نام دختر سردار سلیمانی

 13. سقوط خوفناک یک هواپیما در حاشیه بزرگراه

 14. آمار به‌روز جهانی درباره کرونا/ ایران پنجمین کشور دنیا از نظر تعداد فوتی جدید

 15. روحانی: اعتراف می‌کنم دولت یازدهم در موضوع مسکن عقب‌ماندگی داشت/ زدن ماسک در حمل‌ونقل عمومی و ادارات الزامی می‌شود/ ظریف سمبل قدرت سیاسی است

 16. قیمت خودرو در بازار آزاد مشخص شد/ جدول

 17. توئیت زاکانی خطاب به مردم گچساران

پربحث‌های هفته

 1. یک درس مهم ظریف در سیاست خارجی

 2. اصرار بر تحقیر ایران در ماجراي واکسن کرونا !

 3. از تنور سوال از رییس جمهور نانی گرم ‌می‌شود؟!

 4. پایان شوروی گونه آمریکا ؟

 5. مجلس به تهدیدهای تاجگردون چه پاسخی می‌دهد؟

 6. به چه قیمت؟

 7. طرح سؤال از رئیس‌جمهور با ۲۰۰ امضا تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس شد + محورهای سوال

 8. دوره آموزشی سربازی ۲ ماهه شد

 9. اعتبارنامه تاجگردون رد شد

 10. حاشیه‌های حضور ظریف در مجلس

 11. شما بگویید به چه قیمتی ؟!

 12. روایت روحانی از مدیریت دولت بر اقتصاد کشور/جنجال سخنرانی ظریف/ بازداشت عضو تیم سابق مذاکره‌کننده هسته‌ای/افروغ: صداوسیما اسیر نفوذ، تظاهر و ریا شده است

 13.  ردپای زنگنه در هپکو به نقل از نماینده تهران/ وزارت نفت: بیژن زنگنه از سال ۸۵ بازنشسته است  

 14. ضرب و شتم پزشک متخصص توسط همراهان بیمار + عکس

 15. روحانی: اقتصاد کشور تحت مدیریت قرار دارد/ در ماه‌های آینده به ثبات در اقتصاد و بازار ارز خواهیم رسید

 16. تهیه طرح تغییر الگوی سهمیه بندی بنزین در مجلس/ اختصاص سهمیه بنزین به خانواده به جای خودرو

 17. معجزه ای که اتفاق نیفتاد!

 18. واکنش همتی به برخی اقتصاددانان؛ نقدینگی موجود نمی‌تواند به تورم بالا منجر ‌شود

 19. سیروس گرجستانی درگذشت

 20. حکم یک دادگاه آمریکایی: محموله نفتکش‌های ایرانی که به ونزوئلا رفته بودند، مصادره شود

 21. نمکی: دلم نمی‌خواست با چنین تاوان سنگینی حرف‌هایم را جدی بگیرند

 22. سیف: بانک مرکزی استقلال ندارد و تابع نظرات رئیس‌جمهور است/ برجام مشکل روابط بانکی ایران را حل نکرد

 23. احمد توکلی: با استیضاح روحانی بیشتر موافقم

 24. واکنش کاربران توییتر به رد اعتبارنامه تاجگردون؛ مجلس از اولین آزمون بزرگ خود سربلند بیرون آمد/ حالا نوبت تلاش مضاعف برای حل مشکلات است

 25. تاجگردون کیفش را از مجلس برداشت و رفت

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. طرح سؤال از رئیس‌جمهور با ۲۰۰ امضا تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس شد + محورهای سوال

  2.  ردپای زنگنه در هپکو به نقل از نماینده تهران/ وزارت نفت: بیژن زنگنه از سال ۸۵ بازنشسته است  

  3. روحانی: اقتصاد کشور تحت مدیریت قرار دارد/ در ماه‌های آینده به ثبات در اقتصاد و بازار ارز خواهیم رسید

  4. تهیه طرح تغییر الگوی سهمیه بندی بنزین در مجلس/ اختصاص سهمیه بنزین به خانواده به جای خودرو

  5. واکنش همتی به برخی اقتصاددانان؛ نقدینگی موجود نمی‌تواند به تورم بالا منجر ‌شود

  6. سیف: بانک مرکزی استقلال ندارد و تابع نظرات رئیس‌جمهور است/ برجام مشکل روابط بانکی ایران را حل نکرد

  7. دولت روحانی رکورددار جهش ارز در تمام دولت‌ها است/ چرخ اقتصاد از کار افتاده/ نتیجه سیاست دلار ۴۲۰۰ تومانی چه بود؟

  8. جهانگیری: مردم سهام عدالت خود را نفروشند/ دردی از جامعه را حل کنیم/ به مشکلات معیشتی آگاه هستیم

  9. قیمت سکه همچنان رو به صعود

  10. طرح هر ایرانی یک مسکن در مجلس کلید خورد

  11. سطح فساد در کشورهای جهان و آمار جانباختگان در زلزله !

  12. جزئیاتی از تخلفاف خصوصی‌سازی در واگذاری کشت و صنعت مغان

  13. خودروی K۱۳۲ ایران خودرو را بهتر بشناسید

  14. نوبخت: دولت برای جبران کسری بودجه، دو روش در پیش گرفته‌ است

  15. ارزش سهام عدالت ۵۳۲ هزار تومانی ۱۵ میلیون تومان شد/ سود ۶۷۳ هزار تومانی در یک روز

  16. وزیر راه: حداکثر سقف قرارداد‌ اجاره در تهران ۲۵ درصد تعیین شد/ هیجانات کاذب‌ بازار مسکن را آرام می‌کنیم

  17. خاندوزی: بار مالیات بر خانه‌های خالی به مستاجران منتقل نمی‌شود/ برای کنترل قیمت مسکن، افزایش عرضه نباید فراموش شود

  18. خودروی "کوئیک آر پلاس"، زیر ۱۰۰ میلیون تومان قیمت خورد

  19. بازار اجاره مسکن در بدترین شرایط طی نیم قرن اخیر

  20. بالاترین تورم متعلق به کدام کشورها است؟

  21. فروش مرغ بالاتر از ۱۷ هزار تومان گرانفروشی است

  22. قیمت خودرو در بازار آزاد مشخص شد/ جدول

  23. روحانی: تحویل مسکن به افراد ثبت نام کننده در طرح مسکن یکم اولویت دولت است

  24. جدول/ قیمت طلا، سکه و دلار امروز

  25. حالا نوبت گرانی گوشی همراه است!

  آخرین عناوین