مجلس تغییر و امید

گروه سیاسی الف،   3980917020

با پایان مهلت ثبت نام کاندیداهای دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی، ماراتن انتخابات جدی‌تر شد.

وطن امروز نوشت: آخرین روز ثبت‌نام کاندیداهای یازدهمین دوره انتخابات مجلس و دومین روز ثبت‌نام داوطلبان میان‌دوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری در حالی در فرمانداری‌های سراسر کشور و محل ثبت‌نام وزارت کشور برگزار شد که شاهد ثبت‌نام چهره‌های شاخص، نمایندگان فعلی و ادوار و برخی وزرای سابق در دولت‌های مختلف بودیم.

ثبت‌نام از داوطلبان یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی که از روز یکشنبه هفته گذشته (دهم آذر) شروع شده بود، روز گذشته به پایان رسید. طی این ۷ روز بیش از ۱۲ هزار نفر برای حضور در بهارستان داوطلب شدند که در میان آنها اسامی تعداد زیادی از چهره‌های سیاسی، نمایندگان ادوار و وزرای پیشین به چشم می‌خورد. بنا بر اعلام سخنگوی ستاد انتخابات کشور تا پایان روز ششم ٩٨٠٦ نفر شامل ٨٧٥٣ مرد و ١٠٥٣ زن در سراسر کشور ثبت‌نام کرده بودند. نکته جالب توجه درباره ثبت‌نام، نام‌نویسی تعداد بسیار زیادی از فعالان سیاسی اصلاح‌طلب بود. این جریان که تا چند ماه پیش موضوع مشارکت مشروط را در اعتراض به نظارت قانونی شورای نگهبان مطرح و بر آن پافشاری می‌کرد در روزهای اخیر با گسیل تعداد گسترده‌ای از نمایندگان فعلی و سابق این جریان برای ثبت‌نام، عملا از ادعاهای پیشین خود دست کشیده است. این موضوع زمانی جالب‌تر شد که نام برخی نمایندگان عضو فراکسیون امید نظیر محمود صادقی که پس از موضوع گرانی بنزین و اعتراضات پس از آن با هدف مسؤولیت‌گریزی اقدام به استعفای نمایشی کرده بودند نیز در میان ثبت‌نام‌کنندگان به چشم می‌خورد.
 
لزوم وادار کردن دولت به‌کار

هرچند فرآیند ثبت‌نام چهره‌های مشهور و شاخص از روزهای ابتدایی ثبت‌نام شروع شده بود اما روز گذشته و بویژه در ساعات پایانی آن، شاهد حضور گسترده نمایندگان فعلی و ادوار و همچنین شخصیت‌های شناخته‌شده احزاب کشور بودیم. محمدباقر قالیباف مشهورترین چهره‌ای بود که در روز آخر ثبت‌نام‌ها و بلکه در این دوره، اقدام به نام‌نویسی کرد. ثبت‌نام عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در شرایطی صورت گرفت که در این دوره به‌واسطه عدم حضور چهره‌های شاخص، موضوع بحران ریاست مجلس دور بعدی مطرح شده و به نظر می‌رسد قالیباف تنها چهره شاخص این دوره برای این سمت باشد. قالیباف همچنین با صدور بیانیه‌ای درباره حضور در یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: هم و غم خود را کنترل دولت و وادار کردن آن به کار و فعالیت در این یک‌سال‌و‌نیم باقیمانده از عمرش قرار می‌دهم. به گزارش فارس، در بخشی از این بیانیه آمده است: بر کسی پوشیده نیست که این روزها مردم احوال خوبی ندارند. بر این باور بودم  درختی که ۴سال ثمر ندهد دیگر ثمر نمی‌دهد از همین رو تلاش شد تا نهال تازه‌ای کاشته شود اما دولت مستقر 2 قطبی دروغین ساخت و بر موج‌سوار شد و توانست با وعده‌های کاذب  اعتماد مردم را جلب کند.

اما ماجرای افزایش قیمت بنزین درس بزرگی به ما داد و آن این بود که این درخت نه‌تنها بعد از 4 سال ثمر نداده است بلکه در حال آسیب‌زدن جدی به مردم است و این نگرانی را به جد ایجاد کرد که  تا سال 1400 یعنی یک‌سال‌و‌نیم آینده تصمیماتی نابخردانه از جنس ماجرای افزایش قیمت بنزین، اصلا دور از ذهن نیست و اینجا بود که به این جمع‌بندی رسیدم که باید مجلسی قوی و کارآمد تشکیل شود و تمام هم و غم خود را کنترل دولت و وادار کردن آن به کار و فعالیت  در این یک‌سال‌و‌نیم باقیمانده از عمرش قرار دهم. روز گذشته محمدجواد ابطحی، حشمت‌الله فلاحت‌پیشه،  الیاس حضرتی، پروانه مافی، فاطمه ذوالقدر، سهیلا جلودارزاده،‌ فریده اولاد قباد،‌ طیبه سیاوشی، فاطمه سعیدی، شهروز برزگر، محمدعلی پورمختار، حسن نوروزی و احمدی لاشکی از جمله نمایندگان فعلی بودند که برای ثبت‌نام در انتخابات دوره بعد اقدام کردند. الیاس نادران، مهدی کوچک‌زاده، قدرت‌الله علیخانی و ابراهیم میرزایی‌نکو نیز از جمله نمایندگان ادوار قبل بودند که دیروز برای ثبت‌نام اقدام کردند. همچنین علیرضا زاکانی نماینده سابق مجلس، احمد امیرآبادی‌فراهانی و مجتبی ذوالنور نمایندگان فعلی قم در مجلس شورای اسلامی، برای شرکت از حوزه انتخابیه قم در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی ثبت‌نام کردند.

حسین مظفر عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام،   موسی غضنفرآبادی رئیس سابق دادگاه انقلاب، سعید زیباکلام عضو هیأت علمی دانشگاه تهران، رحیم ابوالحسنی رئیس دفتر سیاسی حزب اعتماد ملی، محمدعلی افشانی شهردار پیشین تهران، علی صوفی وزیر رفاه دوره اصلاحات، عبدالحسین روح‌الامینی فعال اصولگرا، شهیندخت مولاوردی معاون رئیس‌جمهور در دولت یازدهم، الهام امین‌زاده معاون رئیس‌جمهور در دولت یازدهم، سمیع‌الله حسینی مکارم سرپرست پیشین شهرداری تهران، مهدی برومندی نماینده مردم مرودشت در مجلس دهم از حوزه انتخابیه تهران، ضرغام صادقی نماینده مردم شیراز در مجلس نهم، علی افراشته معاون سابق اجرایی رئیس مجلس شورای اسلامی، مجید انصاری، محمد‌حسین‌مقیمی استاندار سابق تهران، مسعود زریبافان رئیس اسبق بنیاد شهید و امور ایثارگران، امیرابراهیم رسولی مدیرمسؤول هفته‌نامه نماینده، محمدحسین رجبی‌دوانی کارشناس مسائل تاریخ اسلام و عضو هیأت علمی دانشگاه امام حسین(ع)، حسن بیادی دبیرکل جمعیت آبادگران جوان ایران اسلامی، سیدحسن موسوی‌تبریزی نماینده دوره اول مجلس شورای اسلامی، محمدحسین موسی‌پور عضو جامعه روحانیت مبارز، عباس جدیدی عضو سابق شورای شهر تهران، وحید یامین‌پور فعال رسانه‌ای و مجری رسانه ملی، احمد نقیب‌زاده عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی، سیدشمس‌الدین حسینی وزیر اسبق اقتصاد، حسین راغفر کارشناس مسائل اقتصادی، فاطمه راکعی، ابراهیم اصغرزاده و جواد امام از فعالان سیاسی اصلاح‌طلب، بهروز مرادی معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی در دولت دهم و فاطمه آلیا نماینده ادوار مجلس نیز از جمله چهره‌های مطرح و شناخته‌شده ثبت‌نامی در روز گذشته بودند.
 
ثبت‌نام چهره‌های شاخص در هفته گذشته

محمدسعید احدیان مدیر مسؤول روزنامه خراسان، لاله افتخاری نماینده مردم تهران در دوره‌های هفتم، هشتم و نهم، هادی مقدسی نماینده بروجرد در دوره هشتم، حمیدرضا پشنگ نماینده خاش، میرجاوه، نصرت‌آباد، نوک‌آباد، کورین و کارواندر در دوره نهم، محمد خدابخشی نماینده فعلی‌ الیگودرز، محمود احمدی‌بیغش نماینده شازند در دوره هشتم، ولی آذروش نماینده اردبیل، نمین و نیر در دوره‌های ششم و هفتم، عبدالحمید خدری نماینده فعلی بوشهر، مصطفی سوادکوهی عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی، علیرضا محجوب نماینده فعلی تهران در مجلس، علیرضا رحیمی عضو فراکسیون امید، حجت‌الاسلام مرتضی آقاتهرانی دبیرکل جبهه پایداری انقلاب اسلامی  و محمد سلیمانی و علی خضریان 2 عضو شورای مرکزی این جریان سیاسی، مالک شریعتی عضو شورای مرکزی جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی، زهره الهیان، نماینده تهران در دوره هشتم مجلس، رضا تقی‌پورر وزیر ارتباطات دولت دهم و عضو شورای عالی فضای مجازی، ابوالفضل سروش نماینده مردم تهران، مجید فهمیده برادر شهید حسین فهمیده، علی ادیانی نماینده قائمشهر در مجلس، بهروز بنیادی نماینده مردم کاشمر در مجلس دهم و عضو فراکسیون امید، محمدرضا خباز استاندار سابق سمنان و نماینده اسبق مجلس، مهرداد بائوج‌لاهوتی نماینده لنگرود در مجلس، مهدی شیخ و داوود محمدی نمایندگان تهران در مجلس، حمید رسایی نماینده سابق تهران، محمدرضا راه‌چمنی نماینده ادوار مجلس، علیرضا منادی‌سپیدان معاون سابق پارلمانی دانشگاه آزاد، ابوالفضل ظهره‌وند سفیر پیشین ایران در افغانستان و ایتالیا، هادی غفاری عضو مجمع نیروهای خط امام و محمدصادق کوشکی عضو هیأت علمی دانشگاه تهران، «محمود صادقی، مصطفی کواکبیان و علی مطهری، اعضای فراکسیون امید»، سید‌محمد حسینی و صادق خلیلیان، وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی و جهاد کشاورزی در دولت دهم، فریدون عباسی، سید‌مهدی هاشمی، بیژن نوباوه، مصطفی میرسلیم، زاهدی وزیر علوم دولت نهم، محمد عباسی، محسن پیرهادی و سیدنظام‌الدین موسوی نیز از جمله شناخته‌شده‌ترین افرادی بودند که در روزهای گذشته برای شرکت در یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی ثبت‌نام کردند.

به‌جای کلید قلابی آقای روحانی، به‌دنبال کلید واقعی باشید

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام خطاب به دانشجویان گفت: به‌جای کلید قلابی باید به دنبال کلید واقعی بود، کلید واقعی حل مشکلات کشور دست شماست که همان روحیه کار و تلاش است،‌ نه کلید قلابی آقای روحانی. به گزارش فارس محمدباقر قالیباف، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام عصر دیروز در برنامه روز دانشجو که از سوی بسیج دانشجویی دانشگاه علامه طباطبایی(ره) برگزار شد، با اشاره به حوادث اخیر پس از گران شدن قیمت بنزین گفت: نگاه کنید به همین ماجرای بنزین. وقتی با مردم و بین مردم نیستید، ناگزیر از پشت شیشه ماشین نظرسنجی می‌کنید، تصمیم غیر‌کارشناسی می‌گیرید. بعد هم اجرای غلط انجام می‌دهید و تازه بعدش هم که با عواقب تصمیم غلط خودتان روبه‌رو می‌شوید فشار می‌آورید برای مذاکره،‌ آن هم پس از خلف وعده و زیر میز زدن آنها. وی ادامه داد: این اصل حرف ما با آقای روحانی است؛ اینکه ایشان کشور را متوقف کرده است. این همه ظرفیت و توان داخلی را رها کرده و چشم امیدش به مذاکره است. این یعنی تمنا از بیگانه، این یعنی توزیع فقر که منجر به فساد و تبعیض می‌شود. این یعنی حکومت ۴ درصدی‌ها بر مردم و تعطیل کردن کارخانه‌ها. این یعنی دادن ارز ۴۲۰۰ تومانی به سفارش‌شده‌ها و ورشکست کردن تولیدکنندگان و صادرکنندگان و بیشتر شدن واردات لوازم آرایشی و خودروهای لوکس کذایی و دلالی  و قاچاق. یعنی روزانه 1000 میلیارد تومان به نقدینگی کشور اضافه کردن. یعنی از بین بردن آینده شما. قالیباف در ادامه سخنانش با اشاره به ویژگی مهم دانشجویان که تلاش و پیشرفت است، عنوان کرد: این همان عنصری است که ما امروز به آن نیازمندیم. ما امروز نیازمند کار هستیم. ما امروز نیازمند مدیریت هستیم. کلید واقعی حل مشکلات کشور دست شماست که همان روحیه کار و تلاش است،‌ نه کلید قلابی آقای روحانی.

عناوین مرتبط

پربحث‌های دیروز

 1. آیا مدیرعامل فراری نیسان، کپی ژاپنی محمود رضا خاوری است؟!

 2. «بلد نبودن» یا «نخواستن»؛ آقای روحانی، مسئله این است!

 3. ماجرای مخالفت رئیس صداوسیما با درخواست عجیب روحانی/ اعمال فشار حداکثری دولت به علی‌عسکری

 4. "شیر" را از سبد غذایی حذف نکنید/ تکذیب ادعاهای یک کارشناس

 5. ماجرای کاخ مرمر که مرحوم هاشمی رفسنجانی در آن مستقر بودند

 6. جهان‌آرا، عصرانه و ثریا دیگر «زنده» نخواهند بود

 7. نشنال اینترست: ایران برنده نظامی خاورمیانه 

 8. اقدام عجیب AFC / برنامه بازی‌های استقلال و شهر خودرو از تقویم آسیا حذف شد

 9. چرا ترامپ درباره تلفات عین‌الاسد دروغ گفت؟/ آزمون شفافیت شورای نگهبان/ واکنش کدخدایی به انتقاد لاریجانی از ردصلاحیت نمایندگان

 10. زیبا کلام برای خودش نوشابه باز کرد؟!

 11. حرکت اول تحول در گام دوم انقلاب 

 12. نقطه زن بودن موشک‌ها دیگر در سیطره آمریکا نیست/ دقت موشک‌های سپاه واقعی و بالا است

 13. برای کشیدن کارت سوخت عجله نکنید/ اعلام نحوه صحیح سوخت‌گیری

 14. تصاویری از برخورد خشونت آمیز نیروهای پلیس فرانسه با معترضان

 15. احمد توکلی: روی پای خود ایستادن به معنای قطع رابطه با دنیا نیست/ روحانی فرافکنی می‌کنند

 16. جدیدترین تصاویر از حمله موشکی سپاه به پایگاه آمریکایی عین‌الاسد

 17. راهپیمایی زنان آمریکایی به تظاهرات علیه ترامپ تبدیل شد + تصاویر

 18. فتاح: کار آزادراه تهران شمال تمام شده است/ کاخ مرمر به موزه تبدیل می‌شود/ مالیات پرداخت می‌کنیم

 19. ذوالنور: سقوط هواپیمای اوکراینی بر اثر حمله سایبری منتفی است/ خطای انسانی محرز است

 20. آشوبگران نفوذی در لبنان

 21. مدیرعامل دیده‌بان شفافیت و عدالت: رد صلاحیت‌های اخیر عمدتا برای اختلاس بوده است

 22. عضو شورای نگهبان: نباید به افراد گرفتار در مسائل اخلاقی و مالی رحم کرد/ اجازه ندهیم افراد فاسد در کشور حاکم شوند

پربحث‌های هفته

 1. نمک‌پاشی بر زخم مردم و سوءاستفاده از داغ ملی/ بیانیه احمد توکلی در مورد حوادث اخیر در کشور

 2. نامه ۲۴ اقتصاددان به رئیس‌جمهور: با این ۱۰راهکار، بدون کمک خارجی اقتصادایران را نجات دهید

 3. محسن تنابنده: پس از «پایتخت ۶» دیگر با تلویزیون کار نخواهم کرد!

 4. لطفا در زمین ترامپ بازی نکنید

 5. تظاهرات دانشجویان و گسست های اجتماعی و سیاسی

 6. عذرخواهی خانمی که صحبت‌هایش جنجال به پا کرد

 7. از مذاکره به بهانه «سایه جنگ» تا مذاکره به دلیل «شرایط جنگی»...

 8. آیا مدیرعامل فراری نیسان، کپی ژاپنی محمود رضا خاوری است؟!

 9. واکنش‌ها به اعلام نتایج بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس/ چهره های شاخص اصلاح طلب و اصولگرایی که تایید یا رد شدند

 10. چرا ترامپ توییت فارسی منتشر می‌کند؟

 11. واکنش کدخدایی به انتقاد روحانی از ردصلاحیت‌ها/ نظر علی مطهری درباره تجمعات روزهای اخیر/ آمریکا می‌خواهد سقوط هواپیما را بهانه تحریم جدید قرار دهد؟

 12. تجمعات محدود با شعارهای تند سیاسی

 13. آلمان، فرانسه و انگلیس مکانیسم ماشه برجام را فعال کردند

 14. انتقاد توکلی از اقدام عجیب وزارت نفت برای تاسیس مجتمع اداری عظیم

 15. «بلد نبودن» یا «نخواستن»؛ آقای روحانی، مسئله این است!

 16. شهاب حسینی: انصراف از جشنواره فجر دامن‌زدن به افتراق‌هاست/پشت احساسات پاک مردم قایم نشویم

 17. آقای روحانی! از این حرفها چه باید بفهمیم؟ 

 18. ماجرای مخالفت رئیس صداوسیما با درخواست عجیب روحانی/ اعمال فشار حداکثری دولت به علی‌عسکری

 19. "شیر" را از سبد غذایی حذف نکنید/ تکذیب ادعاهای یک کارشناس

 20. از منشور سازمان ملل تا تار سبیل نداشته جان کری!

 21. ماجرای کاخ مرمر که مرحوم هاشمی رفسنجانی در آن مستقر بودند

 22. نقش آمریکا در سقوط هواپیمای اوکراینی

 23. تصاویر جدید از ویرانه‌های عین الاسد

 24. تیم‌های ایرانی از حضور در لیگ قهرمانان آسیا انصراف دادند

 25. لزوم برگزاری تشییع و یادبود ملی برای شهدای سقوط هواپیما/پنهانکاری درباره سقوط هواپیما به روایت عباس عبدی/ نادران: نمایندگانی که به‌دلیل فساد مالی ردصلاحیت شده‌اند به دادگاه معرفی شوند

پربحث‌های هفته

 1. نمک‌پاشی بر زخم مردم و سوءاستفاده از داغ ملی/ بیانیه احمد توکلی در مورد حوادث اخیر در کشور

 2. لطفا در زمین ترامپ بازی نکنید

 3. تظاهرات دانشجویان و گسست های اجتماعی و سیاسی

 4. از مذاکره به بهانه «سایه جنگ» تا مذاکره به دلیل «شرایط جنگی»...

 5. آیا مدیرعامل فراری نیسان، کپی ژاپنی محمود رضا خاوری است؟!

 6. واکنش‌ها به اعلام نتایج بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس/ چهره های شاخص اصلاح طلب و اصولگرایی که تایید یا رد شدند

 7. چرا ترامپ توییت فارسی منتشر می‌کند؟

 8. واکنش کدخدایی به انتقاد روحانی از ردصلاحیت‌ها/ نظر علی مطهری درباره تجمعات روزهای اخیر/ آمریکا می‌خواهد سقوط هواپیما را بهانه تحریم جدید قرار دهد؟

 9. تجمعات محدود با شعارهای تند سیاسی

 10. «بلد نبودن» یا «نخواستن»؛ آقای روحانی، مسئله این است!

 11. آقای روحانی! از این حرفها چه باید بفهمیم؟ 

 12. ماجرای مخالفت رئیس صداوسیما با درخواست عجیب روحانی/ اعمال فشار حداکثری دولت به علی‌عسکری

 13. از منشور سازمان ملل تا تار سبیل نداشته جان کری!

 14. لزوم برگزاری تشییع و یادبود ملی برای شهدای سقوط هواپیما/پنهانکاری درباره سقوط هواپیما به روایت عباس عبدی/ نادران: نمایندگانی که به‌دلیل فساد مالی ردصلاحیت شده‌اند به دادگاه معرفی شوند

 15. منتشرکننده تصاویر اصابت موشک به هواپیمای مسافربری شناسایی شد

 16. طرح دریافت غرامت از انگلیس برای قتل عام ۹ میلیون ایرانی

 17. آزمون بزرگ شورای نگهبان پیش از برگزاری انتخابات مجلس/ مفسدان اقتصادی نباید تایید شوند

 18. باید دوباره جبران کنیم

 19. درخواست پیگیری پرونده نمایندگان متخلف از قوه قضاییه/ تشکر دیده بان شفافیت از شورای نگهبان

 20. چرا ترامپ درباره تلفات عین‌الاسد دروغ گفت؟/ آزمون شفافیت شورای نگهبان/ واکنش کدخدایی به انتقاد لاریجانی از ردصلاحیت نمایندگان

 21. یادداشت جدید عباس عبدی درباره سناريوهای احتمالی سقوط هواپیما

 22. زیبا کلام برای خودش نوشابه باز کرد؟!

 23. انتقاد فرشاد مومنی از صحبت‌های اخیر رئیس جمهور/خاطره عماد افروغ از سردار سلیمانی/چه کسی جانشین لاریجانی می‌شود؟

 24. امان از دروغ / با تاسیس انجمن‌های مردم نهاد دروغ‌ را از جامعه ریشه‌کن کنیم...

 25. شورای نگهبان: سخنان رئیس‌جمهور، نشانه بی‌اطلاعی از روند بررسی‌ها در هیات‌های نظارت بر انتخابات است

آخرین عناوین