تکاپوی ریاض برای حل ۳پرونده/ سؤالاتی که عربستان باید جواب دهد

گروه جهان الف،   3980917007

اقدامات این روزهای مسئولان سعودی در قبال بحران های منطقه که اساسا ساخته دست ریاض هستند و یا دست کم عربستان در تشدید آنها نقش فعالی داشته توجه تحلیل گران را به خود جلب کرده است.

به گزارش مهر، این روزها به تناوب اخباری در خصوص اقدامات مسئولان سعودی برای حل و فصل چالشهای پیش روی عربستان در منطقه منتشر می شود.

به نظر می رسد سیاستمداران سعودی به این نتیجه رسیده اند که باید کمی از حدت و شدت بحران هایی که ریاض در منطقه ایجاد کرده بکاهند و از یک سو وجهه منطقه ای و بین المللی خود را نزد افکار عمومی بهبود بخشیده و از سوی دیگر به مسائل مهم ترین از نظر ریاض بپردازند.

یکی از پرونده هایی که عربستان به دنبال فیصله دادن به آن است پرونده سوریه به شمار می رود. به تازگی خبری در خصوص سفر یکی از مسئولان سوری به ریاض منتشر شده است. موسی عبدالنور رئیس اتحادیه روزنامه نگاران سوریه با سفر به عربستان در نشست های دبیر خانه کل اتحادیه روزنامه نگاران عرب در ریاض شرکت کرد.

این دومین بار است که یک مسئول سوری به عربستان سفر می کند. پیش از این نیز عماد موفق العزب وزیر آموزش سوریه به مناسبتی به ریاض سفر کرده بود. سفر این مسئول سوری به عربستان حرف و حدیث ها را در خصوص بازگشت روابط دیپلماتیک میان دو کشور شدت بخشیده است.

در خصوص پرونده سوریه باید به این نکته اشاره کنیم که به نظر می رسد امارات نیز به دنبال بهبود روابط خود با سوریه بوده و در این زمینه از مدتها قبل با تعیین کاردار در دمشق از ریاض جلوتر است. چند روز پیش نیز کاردار امارات در دمشق توصیفی در خصوص بشار اسد رئیس جمهور سوریه بر زبان آورد که توجه محافل رسانه های و تحلیل گران را به خود جلب کرد.

 

عبدالحکیم ابراهیم النعیمی کاردار سفارت امارات متحده عربی در دمشق ابراز امیدواری کرده است که ثبات و امنیت در کشور سوریه تحت رهبری حکیمانه بشار اسد رئیس‌جمهوری این کشور برقرار شود. روابط سوریه و امارات مستحکم، ثابت و مبتنی بر اصول ثابت و واضح بر اساس جمع کردن کشورهای عربی از طریق سیاست اعتدال است.

امارات و عربستان که تا چندی قبل قائل به ریاست بشار اسد بر سوریه نبوده و برای براندازی نظام این کشور از طریق حمایت مالی و لوجستیکی از عناصر تروریست و آموزش آنها در خاک عربستان و اعزام آنها به سوریه تلاش می کردند اینک با بی نتیجه ماندن تلاش ها و نقشه هایشان در سوریه و شکست داعش در این کشور در صدد آن هستند تا بی سر و صدا کانال دیپلماتیکی را برای از سر گیری روابط با دمشق ایجاد کنند.

یمن نیز یکی دیگر از بحران هایی است که ریاض- که خود عامل ایجاد آن بوده- طی ماه های اخیر برای حل و فصل آن به تکاپو افتاده است. جدیدترین موضع گیری مقامات سعودی در خصوص بحران یمن به سخنان اخیر عادل الجبیر وزیر مشاور در امور خارجه این کشور باز می گردد. وی به تازگی اعلام کرده که امکان دستیابی به آتش بسی که پس از آن راه حل سیاسی باشد، در یمن وجود دارد. تنها راه حل یمن، راه حل سیاسی است و همه یمنی‌ها از جمله حوثی‌ها نقشی در آینده یمن دارند.

این سخنان الجبیر حاوی چند نکته است: نخست آنکه عربستان که تا پیش از این به راه کار نظامی و بر سر کار نگه داشتن نظام سرسپرده خود در یمن از طریق حمله به این کشور اعتقاد داشت اینک بعد از گذشت چند سال از دستیابی به راه کار سیاسی سخن می گوید.

دوم آنکه الجبیر در این سخنان، حوثی ها را بخشی از قشر تعیین کننده در یمن توصیف می کند و به نوعی با این سخنان حوثی ها را به رسمیت می شناسد حال آنکه سعودی ها تا پیش از این به نیروهای حوثی به مثابه عده ای شورشی که قصد به دست گرفتن قدرت از طریق کودتا علیه نظام مشروع یمن! را دارند می نگریست و تلاش می کرد از طریق بازوهای رسانه ای خود این مفهوم تحریف شده را به افکار عمومی جهان القاء کند.

سوم آنکه الجبیر که نماینده مقامات سعودی در عرصه سیاست خارجه این کشور به شمار می رود اذعان می کند که بعد از ناکامی در عرصه نبرد علیه حوثی ها، اینک آنها باید برای دستیابی به راه کار سیاسی در یمن و حل بحران این کشور به میدان بیایند.

 

در همین راستا، اخیرا نیز اخبار و گمانه زنی ها در خصوص تلاش های ریاض برای رایزنی با نیروهای انصارالله در راستای حل بحران یمن شدت پیدا کرده است.

حل پرونده بحران منطقه خلیج فارس و مشخصا مناقشه میان عربستان، امارات، بحرین و مصر با قطر که از سال ۲۰۱۷ با ابتکار عمل ریاض آغاز شد، نیز در جدول کاری سیاستمداران سعودی قرار گرفته است.

وزیر خارجه قطر به تازگی از مذاکرات کشورش و عربستان سعودی برای حل بحران شورای همکاری خلیج فارس پرده برداشت. وی تاکید کرد که مذاکراتی بین این کشور و عربستان سعودی درباره رسیدن به راه حل بحران شورای همکاری خلیج فارس که از اواسط سال ۲۰۱۷ میلادی آغاز شده است صورت گرفته است. وزیر خارجه قطر تصریح کرد: ما از بن بست در بحران شورای همکاری خلیج فارس به سخن گفتن درباره چشم انداز آینده روابط رسیده‌ایم و دیگر درباره ۱۳ شرط سابق سخن گفته نمی‌شود.

وزیر خارجه قطر در عین حال گفت که کشورش سیاست مستقل خاص خود را دارد و قطر درباره امور داخلی خود با هیچ طرفی گفت‌وگو نخواهد کرد.

در همین خصوص سلمان بن عبدالعزیز پادشاه سعودی از شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر برای حضور در نشست شورای همکاری خلیج فارس در ریاض دعوت کرده است.

اخیراً محور سعودی و قطر گفتگوهایی را برای کنار گذاشتن اختلافات آغاز کرده‌اند و پادشاه سعودی برای اولین بار از امیر قطر دعوت کرده در نشست آتی شورای همکاری خلیج فارس در ریاض شرکت کند.

اقدامات عربستان برای گفتگو با قطر و سفر مسئولان قطری به عربستان نشان از آن دارد که ریاض در خصوص پرونده بحران خلیج فارس انعطاف بیشتری نسبت به قبل از خود نشان می دهد و خواهان پایان دادن به آن است.

در هر صورت باید به این نکته اشاره کنیم که تلاش های مقامات سعودی برای حل پرونده های مذکور مانع آن نمی شود که سعودی ها از بار مسئولیت خود در قبال این پرونده و ایجاد این بحران ها و تشدید آنها فرار کنند. سعودی ها در نهایت باید در قبال حمایت از تروریستها در سوریه، ایجاد بحران خلیج فارس و تحریم قطر و حمله به یمن و به شهادت رساندن تعداد زیادی از مردم بی گناه یمن پاسخگو باشند.

عناوین مرتبط

پربحث‌های هفته

 1. آقای رئیس‌جمهور، اندکی سنجیده تر!..

 2. «پایتخت ۶» و شوخی‌های مبتذل با ارزش‌های اساسی جامعه

 3. آقای مطهری، «دست الهی مجلس را تعطیل کرد»؟!

 4. کرونا اثبات کرد خدا فقط "رخنه پوش" نیست

 5. نمایندگان خواستار همسان سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران کارگران شدند

 6. خوش بود گر محک کرونا آید به میان سلبریتی ها

 7. طرح فاصله گذاری اجتماعی؛ لازم اما دیرهنگام

 8. پشت پرده مخالفت برخی مسئولین وزارت بهداشت با توزیع داروی موثر در درمان کرونا

 9. کرونا و برخوردهای جناحی

 10. سی ان ان: ترامپِ دروغ گو و مسئولیت ناپذیر، حریف کرونا نمی شود

 11. گرامیداشت روز جمهوری اسلامی، آن هم وسط بحران کرونا !؟

 12. طلاب ایرانی، پرستار سالمندان آمریکایی و اروپایی

 13. بی‌هراس از کرونا در جستجوی زندگی در سطل‌های زباله

 14. کرونا و اشک کباب! ...

 15. تکذیب ساخت داروی کرونا/ تحقیق روی درمان کرونا با «سلول بنیادی»

 16. وزیر بهداشت: به نقطه روشنی از کنترل بیماری‌های ویروسی رسیده‌ایم/ دستاوردی جدید به‌زودی ایران را در رتبه نخست دنیا قرار می‌دهد

 17. طبخ و توزیع غذای متبرک رضوی برای بیماران کرونایی

 18. پزشکی که تا آخرین لحظه عمر، خودش را وقف مردم کرد

 19. لطفا برای جهش تولید دنبال "راهکار" نروید، فقط موانع را بردارید !

 20. اتهام زنی پمپئو به ایران در خصوص اهداف کشورمان برای رفع تحریم‌ها

 21. ماجرای شبیه‌سازی پاندمی بیماری شبه کرونا در سال ۲۰۱۹ میلادی چه بود؟

 22. در عراق چه خبر است: کودتا، تهاجم نظامی یا عملیات فریب؟

 23. روحانی: طرح فاصله‌گذاری تا ۲۰ فروردین است/اختصاص ۱۰۰هزار میلیارد به کرونا

 24. فرصت طلبی ترامپ در عراق به بهانه کرونا

 25. وزیر کار؛ حقوق بازنشستگان ۱۵ تا ۷۷ درصد افزایش می‌یابد

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. سی ان ان: ترامپِ دروغ گو و مسئولیت ناپذیر، حریف کرونا نمی شود

  2. اتهام زنی پمپئو به ایران در خصوص اهداف کشورمان برای رفع تحریم‌ها

  3. در عراق چه خبر است: کودتا، تهاجم نظامی یا عملیات فریب؟

  4. فرصت طلبی ترامپ در عراق به بهانه کرونا

  5. تهدید ترامپ علیه ایران تکرار شد

  6. نیویورک تایمز با اشاره به بحران کرونا: ترامپ برای پیروزی دوباره، استراتژی "فاجعه" را برگزید

  7. نیوزویک: تعداد قربانیان کرونا در آمریکا، از جنگ افغانستان فراتر رفت

  8. مقتدی صدر: کرونا پیام آسمان علیه همجنس گرایی است

  9. روایت فارین پالیسی از واکنش "هردمبیل" ترامپ به کرونا

  10. واکنش مادورو به تعیین جایزه برای دستگیری اش: ترامپ موجودی بدبخت و یک گاوچران نژادپرست است  

  11. ظریف: مراعات تحریم‌ها نباید بیش ازاین به جنایت جنگی بیانجامد

  12. عملیات ناموفق هلی‌برن ارتش آمریکا برای اسارت فرماندهان مقاومت در عراق

  13. سندرز خواستار لغو تحریم‌های آمریکا علیه ایران شد

  14. پیام آمریکا به عبدالمهدی در خصوص حمله به مواضع الحشد الشعبی

  15. آمریکا: هیچ تغییر یا کاهش در تحریم ایران وجود ندارد

  16. تحلیلگر آمریکایی: ویروس کرونا ساختِ آمریکا و یک سلاح بیولوژیک است

  17. ۴ سناریوی احتمالی از پایان شیوعِ ویروس کرونا و بازگشتِ زندگی به شرایط عادی

  18. گزارش نشریه آمریکایی از فاجعه کرونا در غزه محاصره شده

  19. تست کرونای ملکه انگلیس مثبت شد

  20. آمریکا در تعداد مبتلایان به کرونا از چین پیشی گرفت

  21. ظریف: آمریکا در حال انتقام‌جویی از طریق یک فاجعه بشری است

  22. آیا شهرسازی نامناسب در آمریکا، بحرانِ شیوع ویروس کرونا را بدتر کرد؟

  23. حزب‌الله عراق: پاسخ ما به هرگونه حماقت آمریکا غیرقابل تصور است

  24. روحانی: درباره پیک کرونا بعد از پایان تعطیلات می‌توان قضاوت کرد/ از همه می‌خواهم کمک کنند

  25. بزرگترین بسته مالی نجات در تاریخ آمریکا و پرداخت یارانه نقدی

  آخرین عناوین