فرار مالیاتی پزشکان و وکلا معادل نیمی از یارانه نقدی

گروه اقتصادی الف،   3980916070 ۱۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۵ تکراری یا غیرقابل انتشار

مجموع مالیات پرداختی گروه مشاغل حتی از مالیات کارمندان دولت که ذیل دسته حقوق و دستمزدی‌ها قرار می‌گیرند نیز کم‌تر است و برآوردها حاکی از آن است که مجموع فرار مالیاتی پزشکان و وکلا به ۱۹ هزار میلیارد تومان می‌رسد.

فرار مالیاتی پزشکان و وکلا معادل نیمی از یارانه نقدی

به گزارش فارس، تاکنون درباره رقم فرار مالیاتی در ایران اظهارنظرهای متفاوتی انجام شده است. اختلاف نظر مسئولین در مقدار فرار مالیاتی ناشی از شفاف نبودن فعالیت‌های اقتصادی در کشور است. در واقع برخلاف کشورهای پیشرفته دنیا در ایران سازوکار مشخصی برای رصد جریان پول و کالا وجود ندارد و همین امر باعث می‌شود که نتوان مقدار واقعی مالیات را مشخص کرده و از مودیان مالیاتی اخذ کرد. در ادامه با بررسی برخی گزاره‌های اقتصادی سعی می‌شود رقم واقعی فرار مالیاتی در کشور در بخش مشاغل تخمین زده شود.

* مقدار فرار مالیاتی در بخش مشاغل کشور چقدر است؟

به طور کلی، درآمدهای مالیاتی چند دسته است که شامل مالیات از اشخاص حقوقی (شامل شرکت‌ها، بنیادها و نهادها)، مالیات بر درآمد(کارکنان دولتی و خصوصی، اصناف) و سایر مالیات ها تقسیم می‌شود. درآمدهای مالیاتی شامل مالیات و گمرک در قانون بودجه 98، 172 هزار میلیارد تومان است که 32 هزار میلیارد تومان آن متعلق به گمرک است و مابقی (140 هزار میلیارد تومان) خالص درآمدهای مالیاتی است. از این 140 هزار میلیارد تومان نیز 13 هزار میلیارد تومان آن مربوط به مالیات گروه حقوق و دستمزدی‌ها و 10 هزار میلیارد تومان مربوط به مالیات گروه مشاغل است.

مقایسه اعداد و ارقام ذکر شده نشان میدهد؛ گروه مشاغل که شامل پزشکان، وکلا، طلافروشان، آهن‌فروشان، رستوران‌ها، هتل‌ها و .... می‌شود و درآمد بسیار بالایی نیز دارند مالیات بسیار کمی پرداخت می‌کنند. به طوریکه مجموع مالیات پرداختی آنها حتی از مالیات کارمندان دولت که ذیل دسته حقوق و دستمزدی‌ها قرار میگیرند نیز کمتر است.

طبق گزارش مرکز آمار، سهم گروه مشاغل از کل تولید ناخالص (مجموع گردش مالی در اقتصاد ایران) حدود 36 درصد است. در نتیجه سهم مالیاتی این گروه نیز از کل مالیات باید حدود 36 درصد باشد. اما طبق قانون بودجه 98 تنها 7 درصد از کل مالیات (10 هزار میلیارد تومان) از گروه مشاغل اخذ می‌شود. در نتیجه اگر با یک جدول تناسب مقدار 8 درصد را به 36 درصد رسانده شود مقدار واقعی فرار مالیاتی گروه مشاغل مشخص می‌شود. این مقدار حدود 40 هزار میلیارد تومان است.

رقم 40 هزار میلیارد تومانی فرار مالیاتی گروه مشاغل در صورتی محاسبه شده که سهم این گروه از کل تولید ناخالص ملی 36 درصد باشد نه بیشتر زیرا بسیاری از گردش مالی در حوزه مشاغل نیز شفاف نبوده و به اصطلاح اقتصاد زیرزمینی است و در تولید ناخالص محاسبه نمی‌شود. در نتیجه، حتی رقم فرار مالیاتی مشاغل از 40 هزار میلیارد تومان نیز بیشتر بوده و عدد ذکر شده حداقلی‌ترین میزان فرار مالیاتی در تنها یکی از گروه‌های ذکر شده است.

در این گزارش به بررسی میزان فرار مالیاتی دو گروه مهم زیرمجموعه گروه مشاغل یعنی پزشکان و وکلا می پردازیم:

*فرار مالیاتی پزشکان «واقعا» چقدر است؟

مردادماه پارسال بود که اظهارات یک کارشناس اقتصادی در برنامه پایش درباره فرار مالیاتی 7 هزار میلیارد تومانی پزشکان موجب شد این موضوع مورد توجه کارشناسان و رسانه ها قرار بگیرد. مسئولان سازمان امور مالیاتی پس از این قضیه، میزان مالیات پرداخت شده توسط پزشکان را 150 میلیارد تومان اعلام کردند. نهایتا مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در دی ماه 97، میزان مالیاتی که باید توسط پزشکان پرداخت شود را حدود 6700 میلیارد تومان برآورد کرد. این گزارش در کنار فشار افکار عمومی برای ضرورت مبارزه با فرار مالیاتی پزشکان نهایتا منجر به تصویب جزء «ی» تبصره 6 قانون بودجه 98 و اجباری شدن استفاده از کارتخوان توسط پزشکان شد. در این قانون آمده است: «کلیه صاحبان حرف و مشاغل پزشکی، پیراپزشکی، داروسازی و دامپزشکی که مجوز فعالیت آنها توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان نظام پزشکی ایران و یا سازمان نظام دامپزشکی و سازمان دامپزشکی ایران صادر می شود، مکلفند در چهارچوب آیین‌­نامه تبصره(۲) ماده(۱۶۹) قانون مالیات‌های مستقیم مصوب ۱۳۶۶/۱۲/۴ و اصلاحات و الحاقات بعدی آن از ابتدای سال ۱۳۹۸ از پایانه فروشگاهی استفاده کنند».

جزء «ک» تبصره 6 قانون بودجه 98 مبنی بر پرداخت 10 درصد حق الزحمه پزشکان به عنوان مالیات علی الحساب و جزء «الف» این تبصره مبنی بر مشمول مالیات پلکانی شدن کارانه پزشکان، از دیگر مصوبات مجلس درباره مبارزه با فرار مالیاتی پزشکان بود.

پزشکان دانشگاه‌های علوم پزشکی علاوه بر دریافت حقوق خود که ماهانه به حساب آنها واریز می‌شود، مبلغی را نیز تحت عنوان «کارانه» دریافت می‌کنند. محاسبات نشان میدهد که درآمد اصلی پزشکان همان کارانه‌هایی است که دریافت می کنند و معمولا مبلغ کارانه چند برابر میزان حقوقی است که می‌گیرند.

در راستای اجرای قوانین فوق، سازمان امور مالیاتی از مردادماه امسال با صدور اطلاعیه هایی، پزشکان را دعوت به ثبت دستگاه کارتخوان در سامانه این سازمان کرد و طبق آخرین آمارها، حدود 40 درصد پزشکان این موضوع را اجرایی کردند. 

از سوی دیگر، شنیده ها حاکی از آن است که اخذ مالیات پلکانی از کارانه پزشکان در سال جاری همچنان اجرایی نشده است. علاوه بر این، نهاد صنفی جامعه پزشکی یعنی سازمان نظام پزشکی در اواسط امسال تلاش کرد تا با استفاده از ظرفیت شورای عالی هماهنگی اقتصادی برای سال آینده مجددا پزشکان را از پرداخت مالیات پلکانی از کارانه معاف کند، تلاشی که خوشبختانه تاکنون ناکام مانده است.

با این وجود، سازمان نظام پزشکی به عنوان نهاد صنفی پزشکان و برخی نمایندگان مجلس (به خصوص اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس که عموما پزشک هستند) در یک سال اخیر، تلاش زیادی کرده اند که رقم فرار مالیاتی حدود 7 هزار میلیارد تومانی پزشکان را زیر سوال ببرند. در این بخش گزارش به این سوال پاسخ می دهیم که این رقم واقعا چقدر است؟

مهمترین سوال برای محاسبه میزان واقعی مالیات پزشکان، میزان درآمد آنهاست. علیرضا عبدالله‌زاده اقتصاددان و دانش‌آموخته دانشگاه هاروارد درباره این موضوع گفت: «ما با چند روش حساب کردیم،یکی روش درآمدی ودیگری روش هزینه ای، این روش هزینه‌ای است یعنی در جاهای مختلف هزینه‌هایی که برای درمان سرپایی یا بستری کرده‌اند و ما آمده‌ایم در اینها نسبت دولتی به خصوصی، حق‌العلاج و سهم پزشکان را حساب کرده‌ایم و این آماری است که وزارت بهداشت در سال ۹۵ داده است که براساس اینها مجموع درآمد پزشکان ۳۱ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان...به‌جز این دو روش درآمدی و هزینه‌ای از یک منبع کاملا مستقل دیگر هم چک کردیم و دقیقا به همین عدد رسیدیم یعنی از سه روش به همین عدد رسیدیم؛ حساب ملی سلامت یک منبع است، یک منبع دیگر هم که اسمش را نمی‌برم هم نگاه کردیم و آن هم همین بود؛ نزدیک به ۳۲ هزار میلیارد تومان».

با توجه به این رقم و با درنظر گرفتن تورم، مجموع درآمد (خالص دریافتی) پزشکان در سال 97 حدود 40 هزار میلیارد تومان برآورد می شود که مالیات آن حدود 7 هزار میلیارد تومان خواهد بود. جزئیات درآمد پزشکان شامل ارقام زیر است: الف- 10  هزار میلیارد کارانه پزشکان بخش دولتی، ب-  15هزار میلیارد کارانه پزشکان بخش خصوصی و ج- 15  هزار میلیارد ویزیت سرپایی (مطب و درمانگاه).

نگاهی به وضعیت مالیاتی پزشکان در سال های 88 تا 93 مطابق با گزارش سازمان امور مالیاتی هم جالب قابل توجه است و موید نکات بالا درباره میزان فرار مالیاتی آنهاست: 

*فرار مالیاتی پزشکان «وکلا» چقدر است؟

یکی دیگر از گروه هایی که اخیرا میزان فرار مالیاتی آنها مورد توجه کارشناسان و رسانه ها قرار گرفته است، وکلا هستند. اخیرا مسئولان سازمان امور مالیاتی هم اعلام کرده اند 3 هزار وکیل پرونده مالیاتی ندارند. در ماه های اخیر، برخی کارشناسان و نمایندگان مجلس میزان فرار مالیاتی وکلا را حدود 6 تا 12 هزار میلیارد تومان تخمین زده اند. بررسی های صورت گرفته نشان می دهد که رقم 12 هزار میلیارد تومان احتمالا به واقعیت نزدیکتر باشد.

سید حسن موسوی فرد کارشناس اقتصادی که اخیرا در برنامه تلویزیونی «پایش» توضیحاتی درباره این موضوع داده بود، در گفت‌وگو با خبرنگار فارس گفت: شیوه­ محاسبه­ فرار مالیاتی وکلا شیوه­ بسیار ساده‌­ای است. ببینید ما 15 میلیون پرونده قضایی داریم که در این 15 میلیون پرونده­ قضایی به ادعای خود کانون وکلا فقط 10 درصد پرونده‌­ها با وکیل به دادگاه می‌­رود. ما حتی اگر این 10 درصد را بپذیریم یک و نیم میلیون پرونده خواهد شد. با توجه به اینکه در هر پرونده­ای دو طرف وجود دارد ما به 3 میلیون قرارداد وکالت مواجه هستیم.

موسوی فرد افزود: اگر شما سری به بازار وکالت بزنید، اکثر وکلا به بسیاری از پرونده‌­ها بخاطر اینکه رقم حق الوکاله های آنها اندک است، ورود پیدا نمی کنند. کمترین رقمی که به نظرم نمی‌­آید حتی این رقم هم خیلی از وکلا قبول بکنند، مثلاً 20 میلیون تومان برای هر پرونده است. اگر در نظر بگیریم 3 میلیون پرونده است یعنی 3 میلیون قرارداد است که 3 میلیون قرارداد ضرب در حق الوکاله 20 میلیونی می­‌شود 60 هزار میلیارد تومان. یعنی درآمد وکلا از محل پرونده‌­هایی که پذیرفته‌­اند حدود 60 هزار میلیارد تومان خواهد بود. از سوی دیگر، ما حدود 70 هزار وکیل داریم و در نتیجه، درآمد متوسط سالانه هر وکیل حدود 1 میلیارد تومان است. مطابق با قوانین مالیاتی کشور، وکلا باید 20 درصد درآمدشان را مالیات پرداخت کنند. بنابراین ما به عددی حدود 12 هزار میلیارد تومان برای میزان مالیات پرداختی توسط وکلا می رسیم.

مجموع فرار مالیاتی پزشکان و وکلا حدود 19 هزار میلیارد تومان است. این در حالی است که مجموع یارانه نقدی 45500 تومانی که سالانه به حدود 78 میلیون نفر از مردم پرداخت می شود، حدود 42 هزار میلیارد تومان بوده است. به عبارت دیگر، میزان فرار مالیاتی پزشکان و وکلا معادل 45 درصد یارانه نقدی پرداختی به مردم است. 

از سوی دیگر، مجموع یارانه بنزینی که سالانه به حدود 60 میلیون نفر از مردم پرداخت می شود، حدود 30 هزار میلیارد تومان است. به عبارت دیگر، میزان فرار مالیاتی پزشکان و وکلا معادل 63 درصد یارانه بنزینی پرداختی به مردم است. 

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۲۲۸۱۲۴۱۴:۱۷:۵۵ ۱۳۹۸/۹/۱۶
بدلیل اتصال پزشکان به هرم.. قدرت هرگز مالیات نخواهند داد.
مصطفي۱۲۲۸۱۶۴۱۴:۳۹:۴۳ ۱۳۹۸/۹/۱۶
واقعا اوج بي منطقي و .... ست واقعا چرا؟؟؟!!!
ناشناس۱۲۲۸۱۷۴۱۴:۴۳:۴۰ ۱۳۹۸/۹/۱۶
در آمد پزشکها برای مردم عادی نجومی معرفی می شود .ولی برای برخی مسئولان کار چاق کن اختلاس گران چند هزار میلیادی عددی به حساب نمی آید هرچند برای به جان هم انداختن پزشکان و مردم کاربرد دارد
احد۱۲۲۸۱۷۵۱۴:۴۴:۰۲ ۱۳۹۸/۹/۱۶
فقط حرف و شعار !! اگر توان دارید مالیات ازشون بگیرید و بعد بیان کنید آمار و ارقامش را ! لابی قدرتمند انها نیز مانند هنرمندان و ..،.. و نخواهند گذاشت کسی مالیات بگیرد !!
ناشناس۱۲۲۸۲۲۵۱۵:۱۱:۰۵ ۱۳۹۸/۹/۱۶
تا زمانی نگاه درآمد محور جایگرین نگاه فعالیت محور در سیستم مالیاتی کشور نشود فرار مالیاتی وجود خواهد داشت و عدالت مالیاتی هم برقرار نخواهد شد. افراد باید بر اساس مجموع کلیه درآمدهای خود مستند به موجودی حسابهای بانکی خود مالیات پرداخت کنند نه تحت عنوان شغلی
ناشناس۱۲۲۸۲۳۰۱۵:۱۵:۳۸ ۱۳۹۸/۹/۱۶
فرار مالیاتی پزشکان بیش از دو تریلیارد میلیارد تومان است
وطنم ایران۱۲۲۸۲۳۵۱۵:۱۹:۰۷ ۱۳۹۸/۹/۱۶
به نظرم میتونید مالیات ما کارگرها و کارمندان رو افزایش بدهید تا شاید فشار کمتری به طبقات ضعیف و محروم پزشک و وکیل نیاد.البته بماند طلا فروشان و مابقی مشاغل رو هم دلسوز باشید برای آخرت ثواب داره ما که له شدیم رفت مابقی نشن
ناشناس۱۲۲۸۲۳۶۱۵:۲۰:۰۲ ۱۳۹۸/۹/۱۶
چون عرضه گرفتن مالیات از گردن کلفت های جامعه را ندارند بار را می اندازند روی دوش ضعفای جامعه معنی عدل را هم فهمیدیم
ناشناس۱۲۲۸۲۵۲۱۵:۲۷:۱۷ ۱۳۹۸/۹/۱۶
ایران بهشت مالیاتی برای این مشاغل است. درامد کلان .مالیات ناچیز !!!!!
ناشناس۱۲۲۸۲۵۵۱۵:۲۸:۳۲ ۱۳۹۸/۹/۱۶
فرار مالیات نوع دیگر از دزدی بیت المال است.
ناشناس۱۲۲۸۲۷۹۱۵:۴۷:۳۸ ۱۳۹۸/۹/۱۶
وای به تو که هی وکلای بدبخت و کنار پزشکان نام میبری
ناشناس۱۲۲۸۳۸۵۱۶:۴۸:۵۲ ۱۳۹۸/۹/۱۶
راه جلوگیری از فرار مالیاتی پزشکان و وکلا به نظر نگارنده؛ گماشتن ناظرین سازمان امور مالیاتی در مطب ها و دفاتر وکلا است. در ساختمان هایی که مطب پزشکان یا دفتر وکالت وکلا فعال هستند چندین نفر با تشکیل یک باجه مشخص و در معرض دید؛ علاوه بر راهنمایی به مراجعین؛ عملیات دریافت حق وزیت لحظه ای درباره پزشکان، نوبت دهی الکترونیک و ثبت نام را از مراجعین را به عمل می آورد؛ در ضمن به هنگام خروج مراجعین از مطب پزشک یا دفتر وکیل در صورت گزارش زیر میزی یا قول و قرار رشوه موضوع در اسرع وقت قابل رسیدگی است. این گروه تمام قراردادهای حقوقی دفاتر وکلا را به صورت روزانه و دقیق ثبت می کند. با این راه کار به صورت دقیق فرار مالیاتی پزشکان و وکلا کنترل شده و عده ای زیادی از جوانان تحصیل کرده می توانند به استخدام وزرارت دارایی و اقتصادی در آیند و تا حدود زیادی پزشکان و وکلا با دادن مالیات قانونی خود به گسترش عدالت اجتماعی و رفاه جامعه کمک کنند. مهرداد رادمهر
امیر۱۲۲۸۵۲۶۱۸:۰۷:۲۸ ۱۳۹۸/۹/۱۶
کاش حرف بیجا زدن مالیات داشت
ناشناس۱۲۲۸۶۰۳۱۸:۳۱:۳۱ ۱۳۹۸/۹/۱۶
خب خدا رو شکر مساله ی ۳۰۰ درصدی افزایش قیمت بنزین و .. مخصوص اختلاس ۹۴۷ میلیون دلاری ..،.. رو حل کردین حالا نوبت طرح این مباحث شده، خوبه مردم رو بندازین به جون مردم و مملکت .. آمارهاتون تمام و .. اغراق آمیزه
ناشناس۱۲۲۸۷۴۳۱۹:۴۸:۱۳ ۱۳۹۸/۹/۱۶
تمام مشاغل آزاد که فروشنده هستند، پزشکان، وکلا، هنرمندان که تبادلات مالی دارند، بنگاه های معاملات ملک و خودرو و.. واقعا مالیات بدهند نه فقط کارمندان

پربحث‌های هفته

 1. یک درس مهم ظریف در سیاست خارجی

 2. آيا چين واقعا جزيره كيش را خريده است؟!

 3. چرا خودروسازی ایران از ترکیه عقب افتاد؟

 4. ايران و چين و بوقچی های آن ور آبی !

 5. مجلس به تهدیدهای تاجگردون چه پاسخی می‌دهد؟

 6. مدیریت ناکارآمد کرونا در ایران/ اقدامات محدودکننده برمی‌گردند؟

 7. اعتبارنامه تاجگردون رد شد

 8. رمزگشایی از پشت پرده مانتوهای جلوباز

 9. واکنش کاربران توییتر به رد اعتبارنامه تاجگردون؛ مجلس از اولین آزمون بزرگ خود سربلند بیرون آمد/ حالا نوبت تلاش مضاعف برای حل مشکلات است

 10. مردم اندونزی حیوانات را در آتشفشان ریختند

 11. تاجگردون کیفش را از مجلس برداشت و رفت

 12. یک نماینده مجلس فیش حقوقی‌اش را منتشر کرد + عکس

 13. پرواز عمودی خلبان ایرانی با بمب افکن F ۴

 14. چگونه جمهوری اسلامی را از چشم مردم بيندازيم !

 15. جزئیات طرح ساخت ۶میلیون مسکن؛ تامین ۶۰درصد هزینه با وام ارزان و زمین رایگان

 16. شهردار تهران: ۹ میلیون دلار ضرر کردیم

 17. نمکی: دلم نمی‌خواست با چنین تاوان سنگینی حرف‌هایم را جدی بگیرند

 18. ۱۵ استان در وضعیت قرمز یا هشدار کرونا/روایت جدید از همکاری ۲۵ ساله ایران و چین/تابوشکنی احمدی‌نژاد/ روحانی استیضاح می‌شود؟

 19. ظریف: ترامپ فرقی با دولت‌های قبلی آمریکا ندارد/بزرگترین دستاوردم برجام بود

 20. جوابیه سید میعاد صالحی بر بیانیه دیوان محاسبات

 21. دولت روحانی رکورددار جهش ارز در تمام دولت‌ها است/ چرخ اقتصاد از کار افتاده/ نتیجه سیاست دلار ۴۲۰۰ تومانی چه بود؟

 22. اولین واکنش تاجگردون به رد اعتبارنامه‌اش

 23. موسوی: نه از واگذاری جزایر ایرانی خبری است و نه حضور نیروی نظامی

 24. کرونا جان ۲۰۰ نفر دیگر را در ایران گرفت/ ۱۹ استان در شرایط قرمز و هشدار

 25. بیانیه رئیس کمیسیون تحقیق مجلس درباره اعتبارنامه تاجگردون: همه مراحل تحقیق را با انصاف و رعایت بی‌طرفی انجام دادیم

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. چرا خودروسازی ایران از ترکیه عقب افتاد؟

  2. جزئیات طرح ساخت ۶میلیون مسکن؛ تامین ۶۰درصد هزینه با وام ارزان و زمین رایگان

  3. جوابیه سید میعاد صالحی بر بیانیه دیوان محاسبات

  4. دولت روحانی رکورددار جهش ارز در تمام دولت‌ها است/ چرخ اقتصاد از کار افتاده/ نتیجه سیاست دلار ۴۲۰۰ تومانی چه بود؟

  5. سرپرست وزارت صمت: گرانی خودرو به خاطر شکاف عرضه و تقاضا بود/ شکاف با پیش فروش کم شد

  6. روحانی: ۲۰ میلیارد یورو کالا صادر شده، اما ارز آن بازنگشته است/ناچاریم تصمیم‌های حادی بگیریم

  7. پورابراهیمی: اجازه نمی‌دهیم یک نفر هم تسویه ارزی را انجام ندهد

  8. صادرکنندگانی که زور دولت هم به آنها نمی رسد !

  9. خودروی K۱۳۲ ایران خودرو را بهتر بشناسید

  10. نوبخت: دولت برای جبران کسری بودجه، دو روش در پیش گرفته‌ است

  11. وزیر راه: حداکثر سقف قرارداد‌ اجاره در تهران ۲۵ درصد تعیین شد/ هیجانات کاذب‌ بازار مسکن را آرام می‌کنیم

  12. خاندوزی: بار مالیات بر خانه‌های خالی به مستاجران منتقل نمی‌شود/ برای کنترل قیمت مسکن، افزایش عرضه نباید فراموش شود

  13. رشد ۴۵۰ درصدی قیمت مسکن و انتقاد روحانی از روحانی

  14. بازار اجاره مسکن در بدترین شرایط طی نیم قرن اخیر

  15. بالاترین تورم متعلق به کدام کشورها است؟

  16. قیمت خودرو در بازار آزاد مشخص شد/ جدول

  17. روحانی: تحویل مسکن به افراد ثبت نام کننده در طرح مسکن یکم اولویت دولت است

  18. جدول/ قیمت طلا، سکه و دلار امروز

  19. حالا نوبت گرانی گوشی همراه است!

  20. حقوق فروردین‌ماه کارگران هفت‌تپه واریز شد

  21. غوغای روحانی؛ سکه ۷۰۰ درصد، دلار ۴۷۲ درصد، مسکن ۳۱۶ درصد

  22. استقبال بازار خودرو از دلار ۲۲ هزار تومانی

  23. دارندگان سهام عدالت تاکنون چقدر سود کردند؟

  24. قالیباف: چرخه تولید و صادرات غیرنفتی باید رونق پیدا کند

  25. قیمت دلار و یورو در صرافی ملی

  آخرین عناوین