گزارش نیویورک تایمز از نقاشی های یک زندانی شکنجه‌ شده در گوانتانامو

گروه جهان الف،   3980916062 ۳۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۸ تکراری یا غیرقابل انتشار

روزنامه نیویورک تایمز نوشت نقاشی های یک زندانی در گوانتانامو، که گفته می شود نخستین کسی است که از وی "بازجویی ارتقاء یافته" صورت گرفته است، نشان می دهد که سازمان جاسوسی آمریکا (سیا) از چه شیوهای اضطراب آوری در شکنجه زندانیان در خارج از آمریکا استفاده کرده است. 

گزارش نیویورک تایمز از نقاشی های یک زندانی شکنجه‌ شده در گوانتانامو

به گزارش الف به نوشته نیویورک تایمز این نقاشی ها زمانی کشیده شد که "ابو زبیده" – زندانی گوانتانامو – در این مرکز حبس بود و نشان دهنده تکنیک هایی "تایید شده" از شکنجه است که "حبس تنگاتنگ" نامیده می شود. 

 "کارول روزنبرگ" در این گزارش که با مشارکت "مرکز پولیتزر در گزارش دهی بحران" تهیه شده، می نویسد یکی از تصاویر نشان می دهد زندانی برهنه به یک برانکار ابتدایی بسته شده، و در حالی که قادر نیست بدنش را تکان دهد، یک بازجو که دیده نمی شود، وی را به شیوه غرق مصنوعی شکنجه می کند.

در تصویری دیگر مچ دستان وی با دستبند به یک سری میله های آهنین در ارتفاع زیاد از سر زندانی بسته شده به گونه ای که وی مجبور است به روی پنجه های خود بایستد و ساعت ها در این حالت نگه داشته می شد؛ در حالی که زخم بزرگ بخیه شده ای در پای چپش دیده شده و او با دهان کاملا باز در حال فریاد کشیدن است و در همین حال بازجو، سر زندانی را به دیوار می کوبد. 

به نوشته نیویورک تایمز، اینها تصاویری است که ابوزبیده از خود در حالی کشیده که مدت چهار سال در زندان های مخفی سیا حبس بود. 

این تصاویر برای نخستین بار منتشر شده و جزییاتی از شیوه هایی را به عموم عرضه می کند که تاکنون مخفی نگه داشته شده بود: فنون موسوم به بازپرسی ارتقاء یافته که آمریکا در زندان های مخفی خارج از این کشور از آنها برای شکنجه عوامل القاعده و به دنبال حملات یازده سپتامبر، استفاده می کند. 

این شیوه از شکنجه به تایید دولت جورج دابلیو بوش – رئیس جمهور سابق آمریکا – رسیده و زبیده نخستین کسی است که می گوید در آگوست 2002 در یک زندان مخفی سیا در تایلند با آن روش شکنجه شده بود.

زبیده 48 ساله این تصاویر را امسال در بازداشتگاه گوانتانامو کشیده و از آنها در گزارشی 61 صفحه ای تحت عنوان "آمریکا چگونه شکنجه می کند"، استفاده شده که وکیلش "مارک  دنبو" تهیه کرده است.

در این گزارش از اطلاعات دسته اول از یادداشت های حلقه نزدیک دولت بوش و همچنین خاطرات زندانیان و نیز گزارش کمیته اطلاعات سنا در سال 2014 در تحلیل برنامه بازجویی زندانیان، استفاده شده است. این برنامه ابتدا برای زبیده در نظر گرفته شده بود که به اشتباه تصور می شد از فرماندهان ارشد نظامی القاعده است. وی در مارچ 2002 در نبردی مسلحانه در فیصل آباد پاکستان بازداشت و به شدت زخمی شده بود. وی پس از آن در اختیار شبکه زندان های سیا در خارج از آمریکا قرار گرفت.

ابوزبیده یک فلسطینی است که نام اصلی او "زین العابدین محمد حسین" است. وی 83 بار به شیوه غرق مصنوعی شکنجه شده و نخستین کسی است که در یک جعبه کوچک تپانده شده بود. بعدا مشخص شد که اقای ابوزبیده نه عضو القاعده بود و نه از حملات یازده سپتامبر پیشاپیش اطلاعی داشت. وی در مخفی ترین زندان گوانتانامو – کمپ 7 – نگه داری می شود و در آنجا این تصاویر را کشید. 

نیویورک تایمز می نویسد براساس این برنامه شکنجه – که اکنون غیرقانونی شده – بیش از 100 زندانی در مراکز مخفی سیا که برخی آنها را سیاه چال می خوانند، در معرض خشونت، انزوا و محرومیت از خواب قرار می گرفتند. 

تصویر دیگری از زبیده نشان می دهد چگونه از یک لولا استفاده می شود تا سر زندانی به یک طرف خم شده و در همین حال وزنه های سنگین بر  کشاله ی ران او فشار می آورد. 

ابوزبیده می گوید ساعت های از قرار گرفتن به روی پنجه های پا، در حالی که دستانش با دستبند به یک میله در بالای سرش بسته شده بود، می گذشت. برخی نگهبانان متوجه "رنگ دستانش می شدند" و او را به یک صندلی منتقل می کردند و در آنجا شکنجه های گیج کننده شروع می شد: سرما، گرسنگی، کم خوابی و تهوع شدید. 

وی در تصویری دیگر خود را در حالی نشان می دهد که سرش پوشیده، در حالت جنینی قرار داده و با یک دستبند به میله های سلول بسته شده است تا نتواند تکان بخورد. 

در تصویری دیگر وی بازجوی خود را در حالی کشیده است که یک حوله را دور گردنش قرار داده، و پشت سرش را به دیواری می کوبد که زبیده می گوید یک دیوار چوبی بود که در پشت آن سیمان قرار داشت. وی میگوید "او (بازجو) به صورت ممتد سرم را به دیوار می کوبید به گونه ای که چند لحظه حس نابینایی به سراغم می آمد." وی می گوید با هر بار کوبیده شدن، به کف سلول می افتاد و با حوله  ای که پوششی از نوار پلاستیکی داشت، به روی زمین کشیده می شد و این مساله باعث می شد گردنش خونریزی کند، و پس از آن " به صورتم کشیده می زدند." 

در تصویری دیگر ابوزبیده به صورت برهنه در یک جعبه به گونه ای محبوس شده است که نمی توانست سرپا بایستد و روی یک سطلی می نشست که به گفته خودش، از آن به عنوان توالت استفاده می کرد. "من خود را در تاریکی مطلق می دیدم. تنها نقطه ای که می توانستم روی آن بنشینم، بالای سلطل بود زیرا مکانی بسیار تنگ بود." 

وی از حبس شدن در "یک جعبه بزرگ چوبی" می گوید که "شبیه تابوت بود." اولین باری که آن را دید، نگهبانان جعبه را عمودی نگه می داشتند و یک نفر با لباس سیاه و ژاکت نظامی می گفت: "از این به بعد، اینجا خانه تو است."  وی در نقاشی دیگری در گوانتانامو خود را در حالی به تصویر می کشد که چشم بند داشت، زیرا یکی از چشمان زخمی اش، از صورتش خالی شده بود. 

زبیده با اشاره به "محرومیت افقی از خواب"، می گوید عوامل سیا او را در حالی که دستانش به هم بسته شده بود، به صورت افقی به روی زمین قرار می دادند، یعنی در وضعیتی بسیار دردناک، به گونه ای که امکان خوابیدن برایش وجود نداشت. 

این در حالی است که سیا در توجیه محرومیت از خواب می گوید این امر باعث می شود توجه زندانی به وضعیت کنونی اش متمرکز شده و اهدف ایدئولوژیک خود را از یاد ببرد. 

زبیده به یاد می آورد که در مدت "شاید دو یا سه هفته و حتی بیشتر" از خواب محروم می شد. "احساس مرگ داشتم، زیرا با وجود آنکه نگهبان آب به رویم می پاشید، حس می کردم به خواب فرورفته ام." 

 

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۲۲۹۳۴۵۰۶:۴۳:۳۲ ۱۳۹۸/۹/۱۷
اینا همش فریبه گوانتانامو یک بازداشتگاه نبود بلکه مکانی بود برای تربیت وپرورش نیروهای داعشی و دیدیم که داعش بلافاصله بعد از تعطیلی آن شروع به عملیات گسترده کرد .
ناشناس۱۲۲۹۹۱۶۱۲:۰۵:۴۲ ۱۳۹۸/۹/۱۷
این گزارش نشان میدهد که امریکا ناقض اصلی حقوق بشر است.
ناشناس۱۲۳۱۰۴۰۰۷:۰۲:۳۰ ۱۳۹۸/۹/۱۸
مرد حسابی که وقتی گربه ای را به ناحق می کشند و یا اذیت می کنند صدایت درمی آید چرا از ظالمین امریکایی چشم بسته حمایت میکنی از روی لج و لج بازی است یا واقعا دوستشان داری ؟
حمید۱۲۲۹۳۴۸۰۶:۴۹:۳۶ ۱۳۹۸/۹/۱۷
حقوق بشر کدخدا !!!!!!!!!!!!!!!!!!
ناشناس۱۲۲۹۳۶۱۰۷:۱۳:۱۲ ۱۳۹۸/۹/۱۷
اینا انسانن؟
ناشناس۱۲۲۹۳۶۵۰۷:۱۴:۱۷ ۱۳۹۸/۹/۱۷
حالا القاعده کیه دست پرورده خودشونه
ناشناس۱۲۲۹۳۹۶۰۷:۴۵:۰۶ ۱۳۹۸/۹/۱۷
حقوق بشر آمریکایی. . .
ناشناس۱۲۲۹۴۶۹۰۸:۳۸:۵۳ ۱۳۹۸/۹/۱۷
کسانی که در گوانتانامو زندانی هستند، خیلی خوش شانس هستند. حق این جنایتکاران مرگ و نابودی است و زنده بودن آنها نهایت لطف است در حقشان.
ناشناس۱۲۲۹۸۹۸۱۱:۵۹:۱۶ ۱۳۹۸/۹/۱۷
حضرت علی: الرَّاضِي بِفِعْلِ قَوْمٍ كَالدَّاخِلِ مَعَهُمْ فِيهِ (کسی که به فعل قومی راضی باشد همانند آنها در آن داخل شده است.)
ناشناس۱۲۳۱۱۳۸۰۸:۳۸:۱۵ ۱۳۹۸/۹/۱۸
از هر جمله یا گفته ای می توان تفسیری به نفع خود داشت. آیا شما زدن دو هواپیمای مسافربری به دو ساختمان در آمریکا و کشتن انسان های بی گناه را تایید میکنید؟ آیا کسانی که این کار را کردند، انسان هستند؟ اگر امروز داعشیان چنین کاری را با ایران بکنند، باز هم شما از آنها طرفداری میکنید؟
ناشناس۱۲۳۰۵۷۹۱۹:۴۶:۲۷ ۱۳۹۸/۹/۱۷
میدونی چند نفر بیگناه تو اون خرابشده هستند یا نه؟ الان از شستن گناهان این ملعونین چه چیزی نصیب شما می‌شود؟ مگر اینکه.
ناشناس۱۲۳۱۱۳۳۰۸:۳۴:۲۹ ۱۳۹۸/۹/۱۸
شما از کجا میدونید بی گناهند؟؟؟
ناشناس۱۲۳۱۱۵۰۰۸:۴۲:۴۵ ۱۳۹۸/۹/۱۸
آیا افرادی که شهید حججی در سوریه و شهید صارمی را در افغانستان با آن وضعیت شهید کردند، انسان هستند؟ یا حیوانات درنده؟ چرا چشم و گوش بسته به نفع یک عده تروریست بی دین مینویسید؟
ناشناس۱۲۲۹۴۷۴۰۸:۴۱:۲۹ ۱۳۹۸/۹/۱۷
زندگی برای عناصر طالبان، داعش و تروریستهایی که از زندگی فقط خون و خون ریزی را فهمیده اند، جایز نیست.
رضا۱۲۳۰۰۰۵۱۳:۰۳:۴۸ ۱۳۹۸/۹/۱۷
خوب بکشندشون چرا شکنجه بشوند؟
نوشین۱۲۲۹۵۹۰۰۹:۲۶:۴۵ ۱۳۹۸/۹/۱۷
روی دیگر رویای شیرین آمریکا ...
نیما۱۲۲۹۶۵۴۰۹:۵۰:۴۷ ۱۳۹۸/۹/۱۷
لعنت بر تو امریکا حقوق بشر آمریکایی یعنی این
ناشناس۱۲۲۹۷۳۴۱۰:۲۶:۴۵ ۱۳۹۸/۹/۱۷
واقعا کلمات از توصیف این همه سبعیت و توحش ناتوان است فقط یک دیوانه و روانی می تواند انسان و یا یک حیوان را اینجوری آزار دهد مرگ بر امریکای مستکبر
ناشناس۱۲۲۹۷۵۱۱۰:۳۴:۰۶ ۱۳۹۸/۹/۱۷
امیدوارم برخی افراد با این گزارش ها، معنی دقیق حقوق بشر تعریف شده توسط امریکایی ها را بفهمند. امریکا خود را محور دنیا می داند و همه را برده خود و هر کس که به هر نحوی مخالفش باشد را تروریست میخواند.
ناشناس۱۲۳۰۵۸۹۱۹:۵۱:۰۹ ۱۳۹۸/۹/۱۷
طالبان و القاعده تروریست و دشمن ما شیعیان هستند و کشتن آنها واجب هست
ناشناس۱۲۳۱۹۱۲۱۴:۱۲:۳۲ ۱۳۹۸/۹/۱۸
کشتن بعد از محاکمه شاید برای انسان قابل قبول باشد اما شکنجه ای این چنین غیر انسانی حتی با حکم دادگاه و یا مجوز جرج بوش هرگز
ناشناس۱۲۲۹۹۱۷۱۲:۰۶:۱۷ ۱۳۹۸/۹/۱۷
یانکی ها دیکتاتور واقعی هستند
ناشناس۱۲۳۰۲۹۰۱۵:۳۲:۲۴ ۱۳۹۸/۹/۱۷
همین آدم سر چند تا شیعه رو بریده توی افغانستان دلتون نسوزه ، البته باید می کشتنش و‌زنده‌ در‌نمیرفت
ناشناس۱۲۳۰۵۲۸۱۸:۵۹:۵۱ ۱۳۹۸/۹/۱۷
خدایا تو هیچ زندانی تو هیچ کشوری هیچ انسانی شکنجه نشه
ناشناس۱۲۳۰۵۵۸۱۹:۲۷:۳۰ ۱۳۹۸/۹/۱۷
حقوق بشرتازماني است كه باكدخدامخالفت نكني البته عدم رعايت حقوق بشر دراكثريت كشورها وجود دارد ولي امريكا ابداع كننده همه ظلمهايي است كه به بشريت ميشود
ناشناس۱۲۳۰۵۸۶۱۹:۵۰:۱۵ ۱۳۹۸/۹/۱۷
آیا شکنجه فقط در زندانهای آمریکا وجود داره ؟ من فکر میکنم زندان در همه جای دنیا جای وحشتناکیه اختلاف سر بیشتر و کمترشه البته با اصل بحث موافقم که دروغ بزرگی به نام حقوق بشر پوشش وحشیگریهای زورمندان و ستمگران به ویژه آمریکاست
ناشناس۱۲۳۰۶۲۹۲۰:۳۰:۰۷ ۱۳۹۸/۹/۱۷
إنّ الباطل کان زهوقاً
ناشناس۱۲۳۰۷۷۸۲۲:۱۱:۱۸ ۱۳۹۸/۹/۱۷
این غربی ها واقعا .. شیطانی هستن. با آزادی و و حقوق بشر غیر واقعی میخوان بشریت رو اول تهی از احساس و غیرت و شرف بکنن و بعد ازشون برای اهدافی نا مشخص سواری بگیرن.
رضا۱۲۳۰۸۰۷۲۲:۲۴:۵۷ ۱۳۹۸/۹/۱۷
پیشنهاد میکنم کتاب فرار از اردوگاه شماره ۱۴ را بخوانید مربوط به کشور .. کره شمالی است
ناشناس۱۲۳۰۹۵۹۰۱:۵۵:۳۳ ۱۳۹۸/۹/۱۸
خوندم وحشتناکه وحشتناک
ناشناس۱۲۳۱۰۴۲۰۷:۰۴:۵۰ ۱۳۹۸/۹/۱۸
بعضی ها در قبول واقعیات آنقدر چشم بسته و تابع فیلم های سراسر دروغ امریکایی هستند که از افعال یک عده ظالم کثیف حمایت میکنند
ناشناس۱۲۳۱۸۵۵۱۳:۵۱:۰۱ ۱۳۹۸/۹/۱۸
اینا داعشی و القاعده بودند باید تیکه تیکه کنن حالا یکی یا 2 نفر اشتباهی گرفتند اکثریت مطلق یه مشت حیوان بودند
ناشناس۱۲۳۳۰۱۴۰۸:۴۲:۳۲ ۱۳۹۸/۹/۱۹
امریکا که وضعش مشخصه بهتره ما به فکر خودمون باشیم همین مترو و اتوبوس سوار شدن مردم ..حالا صف بنزین کمبود دارو و اینها بماند

پربحث‌های دیروز

 1. مذاکره مجدد با آمریکا به‌ چه بهانه و بهایی؟

 2. ۱۰ نکته درباره گفت‌گوی ظریف و اشپیگل 

 3. حمله بی‌سابقه روحانی به شورای نگهبان/ توضیحات جدید درباره کاخ مرمر/ باهنر: اصلاح‌طلبان هم طرفدار دارند و هم کاندیدا برای بستن لیست

 4. هواپیما تهران - بندرماهشهر از باند فرودگاه خارج شد + عکس و فیلم

 5. طالبان مسئولیت سرنگونی هواپیمای آمریکایی را پذیرفت

 6. آمریکایی‌ها چشم دیدن این کارخانه را ندارند

 7. همه یارانه‌بگیران از سال بعد یارانه معیشتی می‌گیرند + جزئیات

 8. تجمع مردم مقابل وزارت خارجه/ ظریف بابت اظهاراتش عذرخواهی کند + عکس و فیلم

 9. شرط تازه برای انتقال وجه بالای یک میلیارد تومان

 10. فاش شدن جزئیاتی از معامله قرن در یک روزنامه اسراییلی

 11. انتخابات مجلس یازدهم و بلاتکلیفی جریان های سیاسی/ آیا باید امیدوار بود؟

 12. روحانی: ملت ما نمی‌گذارد آمریکا پیروز شود/ با صندوق رای قهر نکنید؛ امروز روزی است که باید پای صندوق رای رفت

 13. خبرهای متناقض درباره سرنگونی هواپیما نیروی هوایی آمریکا در افغانستان/ ان‌بی‌سی: همه سرنشینان کشته شدند + عکس

 14. درخواست فوری برای استیضاح ظریف در مجلس

 15. روحانی: حوادث دی ماه ۹۶ ترامپ را پُر رو کرد

 16. ادعای مهناز افشار درباره محسن تنابنده + عکس

 17. انتقاد ربیعی از صداوسیما در پخش نکردن سخنرانی روحانی

 18. آزمون معامله قرن؛ از رخوت رژیم‌های عربی تا تحرکات جهان اسلام

پربحث‌های هفته

 1. مذاکره مجدد با آمریکا به‌ چه بهانه و بهایی؟

 2. ۱۰ نکته درباره گفت‌گوی ظریف و اشپیگل 

 3. تجربه‌ای برای آیندگان تا دیگر ماشه‌ای را علیه ما نچکانند!...

 4. رمزگشایی از حمله روحانی به شورای نگهبان!

 5. آیا جهان، ایران را در نقطه اتخاذ «تصمیم بزرگ» قرار خواهد داد؟

 6. انتقاد حسین شریعتمداری از ظریف؛ وزیر خارجهِ کدام ایران؟!

 7. واکنش ترامپ به سخنان ظریف درباره مذاکره با آمریکا: نه مرسی!

 8. حمله بی‌سابقه روحانی به شورای نگهبان/ توضیحات جدید درباره کاخ مرمر/ باهنر: اصلاح‌طلبان هم طرفدار دارند و هم کاندیدا برای بستن لیست

 9. ایران و «توافق ترامپ» که قاسم سلیمانی به آن اشاره کرده بود

 10. علت عجیب ردصلاحیت علی مطهری/ جلسه خاتمی و ناطق با روحانی؛ از تکذیب تا تایید/کرباسچی: مردم و تاریخ درباره زندگی بدون تشریفات مرحوم هاشمی قضاوت خواهند کرد

 11. احمد توکلی خواستار پاسخگویی مدیرعامل بانک کشاورزی به مردم و مسئولان شد

 12. هواپیما تهران - بندرماهشهر از باند فرودگاه خارج شد + عکس و فیلم

 13. واکنش رسمی سپاه به سخنان حسن عباسی/ دفاع کدخدایی از ردصلاحیت‌ها/ سلیمی‌نمین: اصلاح‌طلبان مظلوم‌نمایی می‌کنند

 14. پاسخ بانک کشاورزی به احمد توکلی

 15. چند نکته درباره جاروجنجال ها پیرامون ردصلاحیت های اخیر

 16. «تبریزیان» کیست و چرا «هاریسون» را آتش زد؟

 17. آقای روحانی شما را به خدا یک چیزی برای این نظام باقی بگذارید

 18. حسابرسی نهادهای تحت پوشش دفتر رهبری و زیرمجموعه های آنها / نظر محمد قوچانی درباره برنامه‌های شبکه افق/ تعیین جایزه برای قتل ترامپ از تریبون مجلس

 19. معاون فرمانده کل سپاه: در حمله به عین الاسد ۱۳۴ نفر کشته و ۲۴۵ نفر زخمی شده‌اند

 20. مقصر ماییم!     

 21. ظریف: مذاکره دوجانبه با ایران خیال باطل ترامپ است

 22. تردید نشریه هیل در انتخاب مجدد ترامپ

 23. زمستان سخت دروغ و روسیاهی دشمنان مردم ایران

 24. روایت شاهدان عینی سقوط هواپیمای اوکراینی + عکس

 25. نامه خصوصی محسن هاشمی به فتاح درباره آیت‌الله هاشمی و ماجرای کاخ مرمر

پربحث‌های هفته

 1. واکنش ترامپ به سخنان ظریف درباره مذاکره با آمریکا: نه مرسی!

 2. ایران و «توافق ترامپ» که قاسم سلیمانی به آن اشاره کرده بود

 3. معاون فرمانده کل سپاه: در حمله به عین الاسد ۱۳۴ نفر کشته و ۲۴۵ نفر زخمی شده‌اند

 4. ظریف: مذاکره دوجانبه با ایران خیال باطل ترامپ است

 5. تردید نشریه هیل در انتخاب مجدد ترامپ

 6. طالبان مسئولیت سرنگونی هواپیمای آمریکایی را پذیرفت

 7. بلایی که ویروس کرونا بر سر اقتصاد چین می‌آورد

 8. اعتراف آمریکا: شمار تلفات انتقام موشکی ایران افزایش پیدا کرده است

 9. آمریکا، سردار قاآنی را به ترور تهدید کرد

 10. تظاهرات میلیونی عراقی ها علیه آمریکا ، فرصتی برای اتحاد دوباره

 11. چرا آمریکایی‌ها تلفات حمله موشکی به پایگاه عین الاسد را اعلام نمی‌کنند؟ + عکس

 12. سناریوهای سقوط هواپیمای آمریکایی در افغانستان به روایت رأی الیوم

 13. نظرسنجی «سی‌ان‌ان»: تمام نامزدهای دموکرات ترامپ را شکست می‌دهند

 14. بازتاب تظاهرات "جمعه استقلال" عراقی ها در رسانه های جهان

 15. توماس فریدمن درنیویورک تایمز: ترامپ مثل آب خوردن دروغ  می‌گوید !

 16. فاش شدن جزئیاتی از معامله قرن در یک روزنامه اسراییلی

 17. سخنگوی ارتش صهیونیستی: اسلام حقیقی در عربستان سعودی است

 18. ناگفته‌هایی از ترور سردار سلیمانی؛ سردار حاجی زاده: آمریکایی‌ها را رصد می‌کردیم و می‌دیدیم اما نمی‌دانستیم برنامه آنها چیست

 19. دیپلمات آلمانی خطاب به ایران: اسرائیل را به رسمیت بشناسید!

 20. روایت اقتصاددان مشهور آمریکایی از لاف‌زنی‌ها درباره موفقیت اقتصادی ترامپ

 21. آمریکا با رد بیانیه طالبان: نشانه‌ای از شلیک دشمن به هواپیمای سرنگون شده وجود ندارد

 22. ترامپ: مجروح شدن نیروهایمان در عین‌الاسد خیلی جدی نبود/ درباره تعداد مجروحین از پنتاگون سوال کنید

 23. دولت جدید و جوان لبنان؛ ماموریت غیر ممکن یا معجزه‌ وحدت ملی؟

 24. فارین پالیسی: معامله قرن، هدیه بزرگ ترامپ به نتانیاهو است

 25. مکرون خواستار توافق با ایران بر سر برنامه موشکی بالستیک شد

آخرین عناوین