ربیعی: تحریم‌ها را می‌توان دور زد، اما جامعه را نمی‌توان دور زد/ پس از آبان دیگر نمی‌توان انتخابات را به شیوه سابق برگزار کرد

گروه سیاسی الف،   3980916015 ۲۸ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲۵ تکراری یا غیرقابل انتشار

سخنگوی دولت گفت: پس از آبان دیگر نمی‌توان انتخابات را به شیوه سابق برگزار و تکرار کرد باید با الهام از الگوی مجلس نخست و با نگاه به ایران قرن نوین ۱۴۰۰، تکاملی نوین در شیوه اجرایی کردن اصل انقلابی «ملت-دولت آن هم به رأی ملت» به‌عمل آورد و دوباره همان ایران شد که نسل جدید رؤیای جهانی شدن آن را در سرمی پروراند.

ربیعی: تحریم‌ها را می‌توان دور زد، اما جامعه را نمی‌توان دور زد/ پس از آبان دیگر نمی‌توان انتخابات را به شیوه سابق برگزار کرد

علی ربیعی دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس جمهوری و سخنگوی دولت طی یادداشتی در روزنامه ایران نوشت: آذرماه، ماه قانون اساسی است و حقوق شهروندی. زخمی که در آبان بر پیکره ملی ما وارد شد جز به نوشداروی حقوق اساسی ملت و جاری شدن حقوق شهروندی در حیات هرروزه شهروندان ترمیم نخواهد شد.

سال گذشته ما چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب را برگزار کردیم. امسال اما با یک چهلمین سالگرد متفاوت مواجه هستیم: چهلمین سالگرد تأسیس حاکمیت قانون.

«عارفان در دمی دو عید کنند».یک عید برای به گور سپرده شدن نظم کهن و ناسازگار با حق تعیین سرنوشت و آزادی واستقلال وحقوق شهروندی. عید دیگر برای آمدن نظم نوین. سال پیش ما چهلمین سالگرد به‌گور سپردن نظام دیکتاتوری را پشت سر گذاشتیم و امسال باید به استقبال چهلمین سالگرد آمدن آزادی و قانون و حقوق شهروندی برویم. باید سعی کنیم با الهام از الگوی درخشان «همه باهم» که منجر به تولد قانون اساسی و مجلس شورای اسلامی شد، یک بار دیگر همه باهم شویم و همه سلایق و گرایش‌های ملت را در همه مراحل انتخاباتی لحاظ کنیم. هرچه زخم‌ها و مصائبی که در آبان دچار آن شدیم عمیق باشد باید جمهوریت‌مان را عمق تازه‌ای ببخشیم و پلی از حقوق شهروندی بزنیم برفراز همه دردهایی که ناخواسته در آبان ایجاد شد و شکاف‌هایی که تحریمگران و ایادی رسانه‌ای تحریم‌ها ظالمانه سعی در حفاری آن دارند. سخن گفتن از عید آن هم در معنای مضاعف آن، این روزها دشوار می‌نماید. درهمان اوان زخم آبان، از جنگ و جدال روایتی سخن گفتم که می‌تواند در پیامد نسنجیده خود این زخم را تازه نگه دارد و شکاف‌ها وگسل را هم تعمیق کند. متأسفانه هرچه از زخم‌های التیام نیافته آبان عبور می‌کنیم می‌بینم که چگونه آنان که در کسب مجلس و 1400 بهانه یافته‌اند، نه در دل غمی دارند و نه رنج و درد مردم. سرمستانه نه تنها به نقد بلکه با تحریف و توهین در پی کسب قدرت شادمانه پای می‌کوبند. باید مصیبت قربانیان و بازماندگان و داغداران را به رسمیت شناخت وغم آنها را یک غم همگانی و ملی دانست.

بی‌سبب نیست که رهبری بخشی از قربانیان را شهید دانستند و بخشی دیگر را که از سر هیجانات جوانی در یک آشوب جمعی ذوب شده بودند مخاطب خود قرار دادند و برضرورت دلجویی ملی تأکید کردند. رسانه‌های مروج جنگ و تحریم می‌خواهند آن خون‌ها را خرج عبور از اصل انتخابات و جریانی در داخل آن خون‌ها را خرج کسب قدرت کنند. باید از این روایت خونین عبور کرد که زخمی تازه می‌زند برزخم‌های در حال بهبودی. چهره‌های اپوزیسیون نما در رسانه‌های طراحی شده توسط لابی‌های اسرائیلی جنگ وتحریم یکی پس از دیگری ظاهر شده و گفتمان مرگ وخون را به بیان‌های گوناگون ترویج می‌کنند. باید گفتمان زندگی را درکار آورد که آن کید صهیونیستی به کنار رود. باید از زندگی سخن گفت و انتخابات مجلس را چنان در معرض ظرفیت‌سازی نوین قرار داد که ظرفی وسیع شود برای تجلی اراده ملی همه ایرانیان با همه رنگ‌های ملی این سرزمین.

ما می‌توانیم برتحریم‌ها که مشخصاً و صریحاً به‌منظور تحریک ملت به شورشگری طراحی شده‌اند غلبه کنیم و توانمند شویم به شرط آنکه واقعاً همه توان خود را به میدان آوریم و فضایی برای شکوفایی وتحقق استعداد‌های همه شهروندان با همه سلایق وعلایق فکری وسیاسی وزیستی خود فراهم نماییم. مجریان تحریم‌های ضد ایرانی مدام ظرفیت‌های کشف ناشده تحریم را به رخ می‌کشند و هربار خبر از تحریمی تازه می‌دهند. آیا ما نیز به‌ظرفیت‌های مقاومت اجتماعی و دموکراتیک خود آگاهی داریم و می‌دانیم که اگر نیروی زندگی خواهی و مسالمت‌جویی و صلح‌طلبی یک ملت تجمیع شود چه انرژی عظیمی آزاد خواهد شد؟ می‌گویم «تجمیع» نیروهای اجتماعی، اما درست‌تر آن است که به‌جای جمع و تجمیع نیروها، از ضرب و هم‌افزایی دموکراتیک و عاطفی نیروها سخن بگوییم که فرآورده نهایی آن بسی بیش از حاصل جمع تک تک نیروها و جریان‌های سیاسی و اجتماعی جامعه است.

ما باید به‌رغم همه فراز و نشیب‌ها کماکان توازن شایسته میان چرخه سانتریفیوژ‌ها و چرخیدن زندگی شهروندان استوار را استوار سازیم. هرجا این توازن طلایی برهم بخورد جامعه ما دچار آشوب و ناامنی خواهد شد.

انتخابات در مفهوم آزاد و قانون اساسی بنیاد خود می‌تواند تبدیل به جشنواره عبور از رنج‌ها و زخم‌ها باشد و بخصوص زخم آبان را به‌خاطره‌ای حزن آلود اما قابل تحمل تبدیل کند. چهل سال قبل در چنین روزهایی رفراندوم قانون اساسی باشکوه تمام خود برگزار شد و راه را بر تولد نخستین انتخابات آزاد تاریخ پارلمانی این کشور گشود. هنوز پدران قانون اساسی زنده بودند که مجلس اول به دور از هر نوع نگاه تنگ نظرانه و در زیر نظارت مردمی برگزارشد. ما باید فهم خودمان از قانون اساسی را به فهم آن بزرگان و پدران قانون اساسی چندان نزدیک کنیم که حضور آزادانه نامزدهای همه احزاب و همه جناح‌ها و همه سلایق ملی و مذهبی و وفاداران قانون اساسی و ایران در انتخابات و در کرسی‌های مجلس را نه فقط تحمل کنیم بلکه تنها راه نجات کشور در مقابل تحریم‌ها وتهدیدهای نوین بدانیم.آیا راه دیگری به جز بسیج حداکثری همه شهروندان ایران با همه گرایش‌های سیاسی و سبک‌های زیستی وجود دارد که بتواند از پس تحریم‌ها و فشارهای حداکثری و چالش‌های جدید اقتصادی و جمعیتی و زیست‌محیطی و... برآید؟  آیا می‌توان بدون بازگشت به نقطه تأسیس قانون اساسی و مجلس و بدون احیای اراده معطوف به تأسیس نهادهای مردمسالاری، مردم را برای حل مشکلات خود بسیج نمود؟

تحریم‌ها را گاهی و یا کمی تا قسمتی می‌توان دور زد اما جامعه را نمی‌توان دور زد وراه حلی اقتصادی و یا سیاسی منهای جامعه و مردم ابداع کرد. خیلی صریح باید گفت که پس از آبان دیگر نمی‌توان انتخابات را به شیوه سابق برگزار وتکرار کرد باید با الهام از الگوی مجلس نخست و با نگاه به ایران قرن نوین 1400، تکاملی نوین در شیوه اجرایی کردن اصل انقلابی «ملت-دولت آن هم به رأی ملت» به‌عمل آورد و دوباره همان ایران شد که نسل جدید رؤیای جهانی شدن آن را در سرمی پروراند. تحریمگران می‌خواهند ایران را تبدیل به جزیره‌ای محصور وجدا از جهان کنند. ایران اما از بدو ظهور خود درپهنه تاریخ جهانی بوده و امروز جهانیت خود را از خلال حضور و نمایش دموکراسی بزرگ اعاده خواهد کرد و تحریمگران را به عقب خواهد راند.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۲۲۷۵۲۱۰۹:۱۴:۵۷ ۱۳۹۸/۹/۱۶
جالب است که این جماعت مسببان اصلی به قول خودشان خون جوانان کشور هستند و دیگران را متهم به بهره برداری از این خونها می کنند . آقای ربیعی شما و دولتتان فضای امنیتی را تشدید کردید و الان می خواهید با ژست حمایت از آسیب دیدگان این فتنه کلاهی دیگر بر سر مردم بگذارید و بقای خود را تضمین کنید دروغ بس است کمی به خاطر خدا کار کنید
ناشناس۱۲۲۷۹۵۳۱۲:۴۶:۴۲ ۱۳۹۸/۹/۱۶
آقای ربیعی برای مناصب مدیریتی خوب نیست.
ناشناس۱۲۲۸۰۱۷۱۳:۲۴:۱۶ ۱۳۹۸/۹/۱۶
آقا خدا نیازی به لطف دیگران ندارد. پس اینقدر هی به خاطر خدا به خاطر خدا نکنید
ناشناس۱۲۲۸۲۴۳۱۵:۲۲:۴۴ ۱۳۹۸/۹/۱۶
شما به اصطلاح اصلاح طلب و اعتدال نماد و استاد دور زنی ملت هستید و الان نیز با فرار به جلو نمی توانید مردم را فریب دهید.
ناشناس۱۲۲۷۵۳۲۰۹:۱۹:۰۱ ۱۳۹۸/۹/۱۶
یک مشت اشرار و منافق سنگی انداخته اند و حکومت الهی ما هم آنها را نابود کرده است. این حرفها چیست که این آقا می زند یعنی مجلس را به لیبرالها بدهیم؟
ناشناس۱۲۲۷۵۵۷۰۹:۲۹:۰۱ ۱۳۹۸/۹/۱۶
تحریم ها را هم نمی توان دور زد. اگر می توانستید، اینقدر کمبود بودجه نداشتید.
ناشناس۱۲۲۷۵۷۸۰۹:۴۰:۳۲ ۱۳۹۸/۹/۱۶
پس آبان 98 هم نقشه خود دولت بوده! قبل از واقعه رئیسشون گرا میده. بعد واقعه سخنگو!
ناشناس۱۲۲۷۶۰۷۰۹:۴۸:۰۳ ۱۳۹۸/۹/۱۶
جناب ربیعی 1400 سال هستش فکر کنم! عزیزم قرن رو باید بگید یا 21 یا 15
ناشناس۱۲۲۷۶۲۷۰۹:۵۵:۴۴ ۱۳۹۸/۹/۱۶
بسم الله اول ادامه کار دولت را حاضرید به رای ملت بگذارید؟؟
حمید۱۲۲۷۶۳۰۰۹:۵۶:۲۲ ۱۳۹۸/۹/۱۶
تا اونجایی که ما میدونیم در دور زدن جامعه وملت هم تبحر دارید
راه۱۲۲۷۶۴۶۱۰:۰۳:۲۹ ۱۳۹۸/۹/۱۶
در قواره‌ی خودتان سخن بگویید ____ روحانی هم هنوز در قاجار سِیر میکند اما حرف‌های اسکاتلندی میزند!!!!!!!!!!
ناشناس۱۲۲۷۶۵۰۱۰:۰۶:۰۷ ۱۳۹۸/۹/۱۶
برو بابا . استیضاح خودت عیدی بود ولی سخنگو شدنت عذاب
ناشناس۱۲۲۷۶۵۴۱۰:۰۷:۵۵ ۱۳۹۸/۹/۱۶
دولت حرف
ناشناس۱۲۲۷۶۵۸۱۰:۰۹:۵۹ ۱۳۹۸/۹/۱۶
دل خوش سیری چند؟
ناشناس۱۲۲۷۶۷۸۱۰:۱۷:۵۱ ۱۳۹۸/۹/۱۶
برعکس میگویید تحریمها رو نمی خواهید دور بزنید ولی مردم را میخواهید دور بزنید این سالهاست که برای ما مردم روشن شده است.
ناشناس۱۲۲۷۶۸۴۱۰:۱۹:۲۴ ۱۳۹۸/۹/۱۶
حرفای تکراری بدون عمل بسه دیگه! ما رو چی فرض کردید شما؟
امید۱۲۲۷۶۹۸۱۰:۲۴:۱۳ ۱۳۹۸/۹/۱۶
بسم الله الرحمن الرحیم حسابی دارید دست و پا می زنید که غرق نشید ب چطور قبل از شما همه چی گل و بلبل بود حالا دیگه با وضع قبلی نمیشه انتخابات برگزار کرد؟
ناشناس۱۲۲۷۷۰۶۱۰:۲۵:۵۸ ۱۳۹۸/۹/۱۶
هم تحریم‌ها را میتوان دور زد هم جامعه را . ما مدام در حال دور زدن هستیم.فقط مواظب باشید بابک زنجانی ها شمارا دور نزنند.
امیر حسین سلطان/تهران۱۲۲۷۷۴۳۱۰:۴۲:۴۵ ۱۳۹۸/۹/۱۶
با سخنان جناب ربیعی کاملا موافقم. مجلس اول واقعا یادش بخیر.
ناشناس۱۲۲۸۰۷۸۱۳:۴۷:۲۵ ۱۳۹۸/۹/۱۶
پدرجان مجلس اول که همه اش درگیری و تنش و....بوده چیش یادش بخیر آلبانی زلزله شد هنوز اینترنتتون وصله؟؟
ناشناس۱۲۲۷۷۵۸۱۰:۵۱:۳۶ ۱۳۹۸/۹/۱۶
دیگه مهم نیست. میخوای دور بزن، میخوای دور نزن، دوره تون تموم شده.
ناشناس۱۲۲۷۷۸۳۱۱:۰۲:۱۳ ۱۳۹۸/۹/۱۶
آقای ربیعی به جای اظهار نظر در مورد انتخابات بهتره در مورد کاری های دولت توضیح بدهید
رضا۱۲۲۷۷۹۶۱۱:۰۹:۰۳ ۱۳۹۸/۹/۱۶
خجالت نمی کشن با مصوبه بنزین‌حقوق شهروندی رو له کردن...‌اوک وقت این آقای... میات از حقوق شهروندی حرف میزنه... و از مجلس اول که احتمالا انتخابات مجلسی کاملا اپوزیسیون نظام ازش در بیات
رضا۱۲۲۷۸۰۴۱۱:۱۱:۲۸ ۱۳۹۸/۹/۱۶
اقای ربیعی خودت هم میدا نی که این ره به ترکستان رسیده و رد شده . لذا از نا ممکن ها حرف نزنید و بهتر است ساکت باشید و کنار بروید.
000۱۲۲۷۸۳۷۱۱:۲۸:۳۴ ۱۳۹۸/۹/۱۶
رفتار ها و سخنان روحانی گویی میخواهد این پالس را به مردم بدهد که دولت کاره ای نیست و این موضوع افزایش قیمت بنزین حتی من هم از آن بی اطلاع بوده ام.
عجایب شهر۱۲۲۷۸۷۰۱۱:۴۷:۵۵ ۱۳۹۸/۹/۱۶
توازن چرخ سانتریفیوژ و چرخ زندگی مردم! چه ربطی به کجا داشت؟؟؟ دیگر دولت نباید از حوادثی که خودش مسئول مستقیم آن بوده برای فرافکنی و فرار به جلو استفاده کند!
ناشناس۱۲۲۸۱۳۲۱۴:۲۲:۲۹ ۱۳۹۸/۹/۱۶
اتفاقا جامعه را نیز بخوبی میتوان دورزد!!!
ناشناس۱۲۲۸۲۴۶۱۵:۲۴:۱۱ ۱۳۹۸/۹/۱۶
ایشان جای متهم و قاضی را می خواهند عوض کنند ابتدا حساب این دولت را حسابرسی کنیم بعد مظلوم نمایی کنید

پربحث‌های دیروز

 1. مذاکره مجدد با آمریکا به‌ چه بهانه و بهایی؟

 2. ۱۰ نکته درباره گفت‌گوی ظریف و اشپیگل 

 3. حمله بی‌سابقه روحانی به شورای نگهبان/ توضیحات جدید درباره کاخ مرمر/ باهنر: اصلاح‌طلبان هم طرفدار دارند و هم کاندیدا برای بستن لیست

 4. هواپیما تهران - بندرماهشهر از باند فرودگاه خارج شد + عکس و فیلم

 5. طالبان مسئولیت سرنگونی هواپیمای آمریکایی را پذیرفت

 6. آمریکایی‌ها چشم دیدن این کارخانه را ندارند

 7. همه یارانه‌بگیران از سال بعد یارانه معیشتی می‌گیرند + جزئیات

 8. تجمع مردم مقابل وزارت خارجه/ ظریف بابت اظهاراتش عذرخواهی کند + عکس و فیلم

 9. شرط تازه برای انتقال وجه بالای یک میلیارد تومان

 10. فاش شدن جزئیاتی از معامله قرن در یک روزنامه اسراییلی

 11. انتخابات مجلس یازدهم و بلاتکلیفی جریان های سیاسی/ آیا باید امیدوار بود؟

 12. روحانی: ملت ما نمی‌گذارد آمریکا پیروز شود/ با صندوق رای قهر نکنید؛ امروز روزی است که باید پای صندوق رای رفت

 13. خبرهای متناقض درباره سرنگونی هواپیما نیروی هوایی آمریکا در افغانستان/ ان‌بی‌سی: همه سرنشینان کشته شدند + عکس

 14. درخواست فوری برای استیضاح ظریف در مجلس

 15. روحانی: حوادث دی ماه ۹۶ ترامپ را پُر رو کرد

 16. ادعای مهناز افشار درباره محسن تنابنده + عکس

 17. انتقاد ربیعی از صداوسیما در پخش نکردن سخنرانی روحانی

 18. آزمون معامله قرن؛ از رخوت رژیم‌های عربی تا تحرکات جهان اسلام

پربحث‌های هفته

 1. مذاکره مجدد با آمریکا به‌ چه بهانه و بهایی؟

 2. ۱۰ نکته درباره گفت‌گوی ظریف و اشپیگل 

 3. تجربه‌ای برای آیندگان تا دیگر ماشه‌ای را علیه ما نچکانند!...

 4. رمزگشایی از حمله روحانی به شورای نگهبان!

 5. آیا جهان، ایران را در نقطه اتخاذ «تصمیم بزرگ» قرار خواهد داد؟

 6. انتقاد حسین شریعتمداری از ظریف؛ وزیر خارجهِ کدام ایران؟!

 7. واکنش ترامپ به سخنان ظریف درباره مذاکره با آمریکا: نه مرسی!

 8. حمله بی‌سابقه روحانی به شورای نگهبان/ توضیحات جدید درباره کاخ مرمر/ باهنر: اصلاح‌طلبان هم طرفدار دارند و هم کاندیدا برای بستن لیست

 9. ایران و «توافق ترامپ» که قاسم سلیمانی به آن اشاره کرده بود

 10. علت عجیب ردصلاحیت علی مطهری/ جلسه خاتمی و ناطق با روحانی؛ از تکذیب تا تایید/کرباسچی: مردم و تاریخ درباره زندگی بدون تشریفات مرحوم هاشمی قضاوت خواهند کرد

 11. آقای روحانی شما را به خدا یک چیزی برای این نظام باقی بگذارید

 12. احمد توکلی خواستار پاسخگویی مدیرعامل بانک کشاورزی به مردم و مسئولان شد

 13. هواپیما تهران - بندرماهشهر از باند فرودگاه خارج شد + عکس و فیلم

 14. واکنش رسمی سپاه به سخنان حسن عباسی/ دفاع کدخدایی از ردصلاحیت‌ها/ سلیمی‌نمین: اصلاح‌طلبان مظلوم‌نمایی می‌کنند

 15. پاسخ بانک کشاورزی به احمد توکلی

 16. چند نکته درباره جاروجنجال ها پیرامون ردصلاحیت های اخیر

 17. «تبریزیان» کیست و چرا «هاریسون» را آتش زد؟

 18. حسابرسی نهادهای تحت پوشش دفتر رهبری و زیرمجموعه های آنها / نظر محمد قوچانی درباره برنامه‌های شبکه افق/ تعیین جایزه برای قتل ترامپ از تریبون مجلس

 19. معاون فرمانده کل سپاه: در حمله به عین الاسد ۱۳۴ نفر کشته و ۲۴۵ نفر زخمی شده‌اند

 20. مقصر ماییم!     

 21. ظریف: مذاکره دوجانبه با ایران خیال باطل ترامپ است

 22. تردید نشریه هیل در انتخاب مجدد ترامپ

 23. زمستان سخت دروغ و روسیاهی دشمنان مردم ایران

 24. روایت شاهدان عینی سقوط هواپیمای اوکراینی + عکس

 25. نامه خصوصی محسن هاشمی به فتاح درباره آیت‌الله هاشمی و ماجرای کاخ مرمر

پربحث‌های هفته

 1. مذاکره مجدد با آمریکا به‌ چه بهانه و بهایی؟

 2. ۱۰ نکته درباره گفت‌گوی ظریف و اشپیگل 

 3. تجربه‌ای برای آیندگان تا دیگر ماشه‌ای را علیه ما نچکانند!...

 4. رمزگشایی از حمله روحانی به شورای نگهبان!

 5. آیا جهان، ایران را در نقطه اتخاذ «تصمیم بزرگ» قرار خواهد داد؟

 6. انتقاد حسین شریعتمداری از ظریف؛ وزیر خارجهِ کدام ایران؟!

 7. حمله بی‌سابقه روحانی به شورای نگهبان/ توضیحات جدید درباره کاخ مرمر/ باهنر: اصلاح‌طلبان هم طرفدار دارند و هم کاندیدا برای بستن لیست

 8. علت عجیب ردصلاحیت علی مطهری/ جلسه خاتمی و ناطق با روحانی؛ از تکذیب تا تایید/کرباسچی: مردم و تاریخ درباره زندگی بدون تشریفات مرحوم هاشمی قضاوت خواهند کرد

 9. آقای روحانی شما را به خدا یک چیزی برای این نظام باقی بگذارید

 10. احمد توکلی خواستار پاسخگویی مدیرعامل بانک کشاورزی به مردم و مسئولان شد

 11. واکنش رسمی سپاه به سخنان حسن عباسی/ دفاع کدخدایی از ردصلاحیت‌ها/ سلیمی‌نمین: اصلاح‌طلبان مظلوم‌نمایی می‌کنند

 12. چند نکته درباره جاروجنجال ها پیرامون ردصلاحیت های اخیر

 13. حسابرسی نهادهای تحت پوشش دفتر رهبری و زیرمجموعه های آنها / نظر محمد قوچانی درباره برنامه‌های شبکه افق/ تعیین جایزه برای قتل ترامپ از تریبون مجلس

 14. مقصر ماییم!     

 15. زمستان سخت دروغ و روسیاهی دشمنان مردم ایران

 16. توصیه ظریف به ترامپ در پاسخ به «نه مرسی!»

 17. ترور؛ دکترین جدید سیاست‌ خارجی آمریکا

 18. محمود کریمی: مجلس بعدی دیگر جای بخور بخور نیست/ مشکل ما این است که پدافند سیاسی نداریم/ زندگی مردم سخت‌تر شده

 19. قالیباف: مشکلات اقتصادی قابل حل است/ شهید سلیمانی با اتکا به جوانان موفق شد

 20. خودداری جعفرزاده از مصاحبه درباره رد صلاحیتش بر خلاف اظهارات واعظی

 21. «پول‌کراسی» در انتخابات؛ نتیجه لجاجت مجلس/ مخالفان شورای نگهبان یک سوزن هم به خود بزنند

 22. جایزه ۳ میلیون دلاری برای سر ترامپ

 23. واکنش خانواده سردار سلیمانی به بازداشت جوانی که به تصویر حاج قاسم اهانت کرد

 24. یکی از مهمترین پروژه‌های موشکی ایران را بشناسید + تصاویر

 25. تجمع مردم مقابل وزارت خارجه/ ظریف بابت اظهاراتش عذرخواهی کند + عکس و فیلم

آخرین عناوین