ربیعی: تحریم‌ها را می‌توان دور زد، اما جامعه را نمی‌توان دور زد/ پس از آبان دیگر نمی‌توان انتخابات را به شیوه سابق برگزار کرد

گروه سیاسی الف،   3980916015 ۲۸ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲۵ تکراری یا غیرقابل انتشار

سخنگوی دولت گفت: پس از آبان دیگر نمی‌توان انتخابات را به شیوه سابق برگزار و تکرار کرد باید با الهام از الگوی مجلس نخست و با نگاه به ایران قرن نوین ۱۴۰۰، تکاملی نوین در شیوه اجرایی کردن اصل انقلابی «ملت-دولت آن هم به رأی ملت» به‌عمل آورد و دوباره همان ایران شد که نسل جدید رؤیای جهانی شدن آن را در سرمی پروراند.

ربیعی: تحریم‌ها را می‌توان دور زد، اما جامعه را نمی‌توان دور زد/ پس از آبان دیگر نمی‌توان انتخابات را به شیوه سابق برگزار کرد

علی ربیعی دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس جمهوری و سخنگوی دولت طی یادداشتی در روزنامه ایران نوشت: آذرماه، ماه قانون اساسی است و حقوق شهروندی. زخمی که در آبان بر پیکره ملی ما وارد شد جز به نوشداروی حقوق اساسی ملت و جاری شدن حقوق شهروندی در حیات هرروزه شهروندان ترمیم نخواهد شد.

سال گذشته ما چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب را برگزار کردیم. امسال اما با یک چهلمین سالگرد متفاوت مواجه هستیم: چهلمین سالگرد تأسیس حاکمیت قانون.

«عارفان در دمی دو عید کنند».یک عید برای به گور سپرده شدن نظم کهن و ناسازگار با حق تعیین سرنوشت و آزادی واستقلال وحقوق شهروندی. عید دیگر برای آمدن نظم نوین. سال پیش ما چهلمین سالگرد به‌گور سپردن نظام دیکتاتوری را پشت سر گذاشتیم و امسال باید به استقبال چهلمین سالگرد آمدن آزادی و قانون و حقوق شهروندی برویم. باید سعی کنیم با الهام از الگوی درخشان «همه باهم» که منجر به تولد قانون اساسی و مجلس شورای اسلامی شد، یک بار دیگر همه باهم شویم و همه سلایق و گرایش‌های ملت را در همه مراحل انتخاباتی لحاظ کنیم. هرچه زخم‌ها و مصائبی که در آبان دچار آن شدیم عمیق باشد باید جمهوریت‌مان را عمق تازه‌ای ببخشیم و پلی از حقوق شهروندی بزنیم برفراز همه دردهایی که ناخواسته در آبان ایجاد شد و شکاف‌هایی که تحریمگران و ایادی رسانه‌ای تحریم‌ها ظالمانه سعی در حفاری آن دارند. سخن گفتن از عید آن هم در معنای مضاعف آن، این روزها دشوار می‌نماید. درهمان اوان زخم آبان، از جنگ و جدال روایتی سخن گفتم که می‌تواند در پیامد نسنجیده خود این زخم را تازه نگه دارد و شکاف‌ها وگسل را هم تعمیق کند. متأسفانه هرچه از زخم‌های التیام نیافته آبان عبور می‌کنیم می‌بینم که چگونه آنان که در کسب مجلس و 1400 بهانه یافته‌اند، نه در دل غمی دارند و نه رنج و درد مردم. سرمستانه نه تنها به نقد بلکه با تحریف و توهین در پی کسب قدرت شادمانه پای می‌کوبند. باید مصیبت قربانیان و بازماندگان و داغداران را به رسمیت شناخت وغم آنها را یک غم همگانی و ملی دانست.

بی‌سبب نیست که رهبری بخشی از قربانیان را شهید دانستند و بخشی دیگر را که از سر هیجانات جوانی در یک آشوب جمعی ذوب شده بودند مخاطب خود قرار دادند و برضرورت دلجویی ملی تأکید کردند. رسانه‌های مروج جنگ و تحریم می‌خواهند آن خون‌ها را خرج عبور از اصل انتخابات و جریانی در داخل آن خون‌ها را خرج کسب قدرت کنند. باید از این روایت خونین عبور کرد که زخمی تازه می‌زند برزخم‌های در حال بهبودی. چهره‌های اپوزیسیون نما در رسانه‌های طراحی شده توسط لابی‌های اسرائیلی جنگ وتحریم یکی پس از دیگری ظاهر شده و گفتمان مرگ وخون را به بیان‌های گوناگون ترویج می‌کنند. باید گفتمان زندگی را درکار آورد که آن کید صهیونیستی به کنار رود. باید از زندگی سخن گفت و انتخابات مجلس را چنان در معرض ظرفیت‌سازی نوین قرار داد که ظرفی وسیع شود برای تجلی اراده ملی همه ایرانیان با همه رنگ‌های ملی این سرزمین.

ما می‌توانیم برتحریم‌ها که مشخصاً و صریحاً به‌منظور تحریک ملت به شورشگری طراحی شده‌اند غلبه کنیم و توانمند شویم به شرط آنکه واقعاً همه توان خود را به میدان آوریم و فضایی برای شکوفایی وتحقق استعداد‌های همه شهروندان با همه سلایق وعلایق فکری وسیاسی وزیستی خود فراهم نماییم. مجریان تحریم‌های ضد ایرانی مدام ظرفیت‌های کشف ناشده تحریم را به رخ می‌کشند و هربار خبر از تحریمی تازه می‌دهند. آیا ما نیز به‌ظرفیت‌های مقاومت اجتماعی و دموکراتیک خود آگاهی داریم و می‌دانیم که اگر نیروی زندگی خواهی و مسالمت‌جویی و صلح‌طلبی یک ملت تجمیع شود چه انرژی عظیمی آزاد خواهد شد؟ می‌گویم «تجمیع» نیروهای اجتماعی، اما درست‌تر آن است که به‌جای جمع و تجمیع نیروها، از ضرب و هم‌افزایی دموکراتیک و عاطفی نیروها سخن بگوییم که فرآورده نهایی آن بسی بیش از حاصل جمع تک تک نیروها و جریان‌های سیاسی و اجتماعی جامعه است.

ما باید به‌رغم همه فراز و نشیب‌ها کماکان توازن شایسته میان چرخه سانتریفیوژ‌ها و چرخیدن زندگی شهروندان استوار را استوار سازیم. هرجا این توازن طلایی برهم بخورد جامعه ما دچار آشوب و ناامنی خواهد شد.

انتخابات در مفهوم آزاد و قانون اساسی بنیاد خود می‌تواند تبدیل به جشنواره عبور از رنج‌ها و زخم‌ها باشد و بخصوص زخم آبان را به‌خاطره‌ای حزن آلود اما قابل تحمل تبدیل کند. چهل سال قبل در چنین روزهایی رفراندوم قانون اساسی باشکوه تمام خود برگزار شد و راه را بر تولد نخستین انتخابات آزاد تاریخ پارلمانی این کشور گشود. هنوز پدران قانون اساسی زنده بودند که مجلس اول به دور از هر نوع نگاه تنگ نظرانه و در زیر نظارت مردمی برگزارشد. ما باید فهم خودمان از قانون اساسی را به فهم آن بزرگان و پدران قانون اساسی چندان نزدیک کنیم که حضور آزادانه نامزدهای همه احزاب و همه جناح‌ها و همه سلایق ملی و مذهبی و وفاداران قانون اساسی و ایران در انتخابات و در کرسی‌های مجلس را نه فقط تحمل کنیم بلکه تنها راه نجات کشور در مقابل تحریم‌ها وتهدیدهای نوین بدانیم.آیا راه دیگری به جز بسیج حداکثری همه شهروندان ایران با همه گرایش‌های سیاسی و سبک‌های زیستی وجود دارد که بتواند از پس تحریم‌ها و فشارهای حداکثری و چالش‌های جدید اقتصادی و جمعیتی و زیست‌محیطی و... برآید؟  آیا می‌توان بدون بازگشت به نقطه تأسیس قانون اساسی و مجلس و بدون احیای اراده معطوف به تأسیس نهادهای مردمسالاری، مردم را برای حل مشکلات خود بسیج نمود؟

تحریم‌ها را گاهی و یا کمی تا قسمتی می‌توان دور زد اما جامعه را نمی‌توان دور زد وراه حلی اقتصادی و یا سیاسی منهای جامعه و مردم ابداع کرد. خیلی صریح باید گفت که پس از آبان دیگر نمی‌توان انتخابات را به شیوه سابق برگزار وتکرار کرد باید با الهام از الگوی مجلس نخست و با نگاه به ایران قرن نوین 1400، تکاملی نوین در شیوه اجرایی کردن اصل انقلابی «ملت-دولت آن هم به رأی ملت» به‌عمل آورد و دوباره همان ایران شد که نسل جدید رؤیای جهانی شدن آن را در سرمی پروراند. تحریمگران می‌خواهند ایران را تبدیل به جزیره‌ای محصور وجدا از جهان کنند. ایران اما از بدو ظهور خود درپهنه تاریخ جهانی بوده و امروز جهانیت خود را از خلال حضور و نمایش دموکراسی بزرگ اعاده خواهد کرد و تحریمگران را به عقب خواهد راند.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۲۲۷۵۲۱۰۹:۱۴:۵۷ ۱۳۹۸/۹/۱۶
جالب است که این جماعت مسببان اصلی به قول خودشان خون جوانان کشور هستند و دیگران را متهم به بهره برداری از این خونها می کنند . آقای ربیعی شما و دولتتان فضای امنیتی را تشدید کردید و الان می خواهید با ژست حمایت از آسیب دیدگان این فتنه کلاهی دیگر بر سر مردم بگذارید و بقای خود را تضمین کنید دروغ بس است کمی به خاطر خدا کار کنید
ناشناس۱۲۲۷۹۵۳۱۲:۴۶:۴۲ ۱۳۹۸/۹/۱۶
آقای ربیعی برای مناصب مدیریتی خوب نیست.
ناشناس۱۲۲۸۰۱۷۱۳:۲۴:۱۶ ۱۳۹۸/۹/۱۶
آقا خدا نیازی به لطف دیگران ندارد. پس اینقدر هی به خاطر خدا به خاطر خدا نکنید
ناشناس۱۲۲۸۲۴۳۱۵:۲۲:۴۴ ۱۳۹۸/۹/۱۶
شما به اصطلاح اصلاح طلب و اعتدال نماد و استاد دور زنی ملت هستید و الان نیز با فرار به جلو نمی توانید مردم را فریب دهید.
ناشناس۱۲۲۷۵۳۲۰۹:۱۹:۰۱ ۱۳۹۸/۹/۱۶
یک مشت اشرار و منافق سنگی انداخته اند و حکومت الهی ما هم آنها را نابود کرده است. این حرفها چیست که این آقا می زند یعنی مجلس را به لیبرالها بدهیم؟
ناشناس۱۲۲۷۵۵۷۰۹:۲۹:۰۱ ۱۳۹۸/۹/۱۶
تحریم ها را هم نمی توان دور زد. اگر می توانستید، اینقدر کمبود بودجه نداشتید.
ناشناس۱۲۲۷۵۷۸۰۹:۴۰:۳۲ ۱۳۹۸/۹/۱۶
پس آبان 98 هم نقشه خود دولت بوده! قبل از واقعه رئیسشون گرا میده. بعد واقعه سخنگو!
ناشناس۱۲۲۷۶۰۷۰۹:۴۸:۰۳ ۱۳۹۸/۹/۱۶
جناب ربیعی 1400 سال هستش فکر کنم! عزیزم قرن رو باید بگید یا 21 یا 15
ناشناس۱۲۲۷۶۲۷۰۹:۵۵:۴۴ ۱۳۹۸/۹/۱۶
بسم الله اول ادامه کار دولت را حاضرید به رای ملت بگذارید؟؟
حمید۱۲۲۷۶۳۰۰۹:۵۶:۲۲ ۱۳۹۸/۹/۱۶
تا اونجایی که ما میدونیم در دور زدن جامعه وملت هم تبحر دارید
راه۱۲۲۷۶۴۶۱۰:۰۳:۲۹ ۱۳۹۸/۹/۱۶
در قواره‌ی خودتان سخن بگویید ____ روحانی هم هنوز در قاجار سِیر میکند اما حرف‌های اسکاتلندی میزند!!!!!!!!!!
ناشناس۱۲۲۷۶۵۰۱۰:۰۶:۰۷ ۱۳۹۸/۹/۱۶
برو بابا . استیضاح خودت عیدی بود ولی سخنگو شدنت عذاب
ناشناس۱۲۲۷۶۵۴۱۰:۰۷:۵۵ ۱۳۹۸/۹/۱۶
دولت حرف
ناشناس۱۲۲۷۶۵۸۱۰:۰۹:۵۹ ۱۳۹۸/۹/۱۶
دل خوش سیری چند؟
ناشناس۱۲۲۷۶۷۸۱۰:۱۷:۵۱ ۱۳۹۸/۹/۱۶
برعکس میگویید تحریمها رو نمی خواهید دور بزنید ولی مردم را میخواهید دور بزنید این سالهاست که برای ما مردم روشن شده است.
ناشناس۱۲۲۷۶۸۴۱۰:۱۹:۲۴ ۱۳۹۸/۹/۱۶
حرفای تکراری بدون عمل بسه دیگه! ما رو چی فرض کردید شما؟
امید۱۲۲۷۶۹۸۱۰:۲۴:۱۳ ۱۳۹۸/۹/۱۶
بسم الله الرحمن الرحیم حسابی دارید دست و پا می زنید که غرق نشید ب چطور قبل از شما همه چی گل و بلبل بود حالا دیگه با وضع قبلی نمیشه انتخابات برگزار کرد؟
ناشناس۱۲۲۷۷۰۶۱۰:۲۵:۵۸ ۱۳۹۸/۹/۱۶
هم تحریم‌ها را میتوان دور زد هم جامعه را . ما مدام در حال دور زدن هستیم.فقط مواظب باشید بابک زنجانی ها شمارا دور نزنند.
امیر حسین سلطان/تهران۱۲۲۷۷۴۳۱۰:۴۲:۴۵ ۱۳۹۸/۹/۱۶
با سخنان جناب ربیعی کاملا موافقم. مجلس اول واقعا یادش بخیر.
ناشناس۱۲۲۸۰۷۸۱۳:۴۷:۲۵ ۱۳۹۸/۹/۱۶
پدرجان مجلس اول که همه اش درگیری و تنش و....بوده چیش یادش بخیر آلبانی زلزله شد هنوز اینترنتتون وصله؟؟
ناشناس۱۲۲۷۷۵۸۱۰:۵۱:۳۶ ۱۳۹۸/۹/۱۶
دیگه مهم نیست. میخوای دور بزن، میخوای دور نزن، دوره تون تموم شده.
ناشناس۱۲۲۷۷۸۳۱۱:۰۲:۱۳ ۱۳۹۸/۹/۱۶
آقای ربیعی به جای اظهار نظر در مورد انتخابات بهتره در مورد کاری های دولت توضیح بدهید
رضا۱۲۲۷۷۹۶۱۱:۰۹:۰۳ ۱۳۹۸/۹/۱۶
خجالت نمی کشن با مصوبه بنزین‌حقوق شهروندی رو له کردن...‌اوک وقت این آقای... میات از حقوق شهروندی حرف میزنه... و از مجلس اول که احتمالا انتخابات مجلسی کاملا اپوزیسیون نظام ازش در بیات
رضا۱۲۲۷۸۰۴۱۱:۱۱:۲۸ ۱۳۹۸/۹/۱۶
اقای ربیعی خودت هم میدا نی که این ره به ترکستان رسیده و رد شده . لذا از نا ممکن ها حرف نزنید و بهتر است ساکت باشید و کنار بروید.
000۱۲۲۷۸۳۷۱۱:۲۸:۳۴ ۱۳۹۸/۹/۱۶
رفتار ها و سخنان روحانی گویی میخواهد این پالس را به مردم بدهد که دولت کاره ای نیست و این موضوع افزایش قیمت بنزین حتی من هم از آن بی اطلاع بوده ام.
عجایب شهر۱۲۲۷۸۷۰۱۱:۴۷:۵۵ ۱۳۹۸/۹/۱۶
توازن چرخ سانتریفیوژ و چرخ زندگی مردم! چه ربطی به کجا داشت؟؟؟ دیگر دولت نباید از حوادثی که خودش مسئول مستقیم آن بوده برای فرافکنی و فرار به جلو استفاده کند!
ناشناس۱۲۲۸۱۳۲۱۴:۲۲:۲۹ ۱۳۹۸/۹/۱۶
اتفاقا جامعه را نیز بخوبی میتوان دورزد!!!
ناشناس۱۲۲۸۲۴۶۱۵:۲۴:۱۱ ۱۳۹۸/۹/۱۶
ایشان جای متهم و قاضی را می خواهند عوض کنند ابتدا حساب این دولت را حسابرسی کنیم بعد مظلوم نمایی کنید

پربحث‌های هفته

 1. دعوا در ماجرای الزام قانونی حجاب بر سر چیست؟

 2. حمله با قمه به یک مغازه‌دار در تهران

 3. چند نکته درباره تحویل «دناپلاس» به نمایندگان مجلس

 4. ترامپ برای به نتیجه رسیدن تحریم‌ عجله ندارد/ هیچ دموکراتی به دستاورد او دست نمی‌زند

 5. «آیا واشنگتن کر است»؟!/ واکنش منفی جهانی به ادعای بازگشت تحریم های سازمان ملل/ روسیاهی دوباره برای کاخ سفید

 6. روحانی: شنبه و یکشنبه روز پیروزی ایران و شکست آمریکا است/ نباید اجازه دهیم مردم در رنج قرار گیرند

 7. محصولات مدیران‌خودرو ۶۳ تا ۱۷۰ میلیون تومان گران شد + قیمت‌ها

 8. هشدار فرمانده سپاه به رئیس جمهور آمریکا: انتقام ما قطعی است/ اهل شرف و جوانمردی هستیم و سفیر زن را هدف قرار نمی‌دهیم

 9. نامه قرارگاه خاتم‌الانبیاء به رئیس جمهور درباره انتقال پایتخت

 10. چرا نمایندگان مجلس خودروی دناپلاس گرفته‌اند؟/ عضو هیئت رئیسه: به مردم حق می‌دهیم حساس باشند، اما چه باید ‌کرد

 11. گرانی خودرو تا کجا!؟

 12. قیمت سکه به ۱۳,۲۰۰,۰۰۰ تومان رسید/ دلار ۲۶,۹۰۰ تومان شد + جدول

 13. برادر من! انقلابی‌گری با سیاست زدگی بیگانه است

 14. انقلابی‌گری و دنا پلاس

 15. ماجرای تحویل خودروی «دناپلاس» به «نمایندگان مجلس» چیست؟

 16. بلاتکلیفی وزارت صمت/ روحانی وزیر جدید را معرفی می‌کند؟

 17. واکنش یک امام جمعه به خودروی دناپلاس نماینده مجلس

 18. جهانگیری: امیدوارم آثار مثبت مقابله با گرانی روزهای آینده روشن شود

 19. نماینده مجلس: شاسی بلند می‌خواهم/ چرا باید به مردم توضیح دهیم!

 20. افزایش ۳ برابری دلار طی ۲ سال 

 21. اطلاعیه دادگستری استان فارس درباره شبهات مطرح شده در خصوص پرونده «نوید افکاری»

 22. داروی جدید کرونا در داروخانه‌های کشور

 23. گرداندن اراذل و اوباش در محله تهران‌پارس

 24. مطالبه از مجلس انقلابی...

 25. ضرب و شتم یک کارشناس در استودیویِ شبکه«من و تو» به جرم بیان نظر مخالف + فیلم

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. دعوا در ماجرای الزام قانونی حجاب بر سر چیست؟

 2. چند نکته درباره تحویل «دناپلاس» به نمایندگان مجلس

 3. «آیا واشنگتن کر است»؟!/ واکنش منفی جهانی به ادعای بازگشت تحریم های سازمان ملل/ روسیاهی دوباره برای کاخ سفید

 4. روحانی: شنبه و یکشنبه روز پیروزی ایران و شکست آمریکا است/ نباید اجازه دهیم مردم در رنج قرار گیرند

 5. هشدار فرمانده سپاه به رئیس جمهور آمریکا: انتقام ما قطعی است/ اهل شرف و جوانمردی هستیم و سفیر زن را هدف قرار نمی‌دهیم

 6. چرا نمایندگان مجلس خودروی دناپلاس گرفته‌اند؟/ عضو هیئت رئیسه: به مردم حق می‌دهیم حساس باشند، اما چه باید ‌کرد

 7. برادر من! انقلابی‌گری با سیاست زدگی بیگانه است

 8. بلاتکلیفی وزارت صمت/ روحانی وزیر جدید را معرفی می‌کند؟

 9. واکنش یک امام جمعه به خودروی دناپلاس نماینده مجلس

 10. نماینده مجلس: شاسی بلند می‌خواهم/ چرا باید به مردم توضیح دهیم!

 11. مطالبه از مجلس انقلابی...

 12. ضرب و شتم یک کارشناس در استودیویِ شبکه«من و تو» به جرم بیان نظر مخالف + فیلم

 13. پیروز جدال اخیر برجامی بین آمریکا و ایران

 14. توکلی به نمایندگان: خودروهای ارزان تر را جایگزین خودروهای لوکس تحویلی کنید/ تصمیم مجلس در تامین خودرو اشتباه بود

 15. ایزدی: واکنش صحیح به فعال‌شدن مکانیسم ماشه، خروج از NPT است/ خروج از برجام برای ما سودی ندارد

 16. جزئیات تازه از پرونده نوید افکاری/ماموریت جدید جهانگیری/روایت زیباکلام از دلیل حمایت کارگزاران از لاریجانی/روحانی: چرا مردم در فشار قرار می‌گیرند؟ 

 17. واکنش سخنگوی هیات رئیسه مجلس به تحویل خودروی دناپلاس: برخی نمایندگان خودروی مناسبی برای سرکشی ندارند

 18. افزایش نگران‌کننده مبتلایان به کرونا/حرکت زیرپوستی یار دیرین احمدی‌نژاد به سمت پاستور/لاریجانی ناطق‌ ۷۶ می‌شود؟/ روحانی: امروز آمریکا شکست خورد

 19. جزییات تازه از اقدام ایران برای پیش‌خرید واکسن کرونا/ روایت رفیق ۴۰ ساله از قاسم سلیمانی/ دلایل عجیب زیباکلام برای حمایت از بایدن/ احتمال حضور نزدیکان روحانی در انتخابات وجود دارد

 20. حسین شریعتمداری: دست‌مریزاد سردار سلامی

 21. قوی تر از سالهای دفاع مقدسیم

 22. باید ابرقدرت شویم ؛ امپراتوری مستضعفین

 23. زنان می‌توانند کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ شوند؟

 24. رهبر انقلاب: دفاع مقدس بخشی از هویت ملی ما است/ پذیرش قطعنامه از سوی امام (ره) مبتنی بر عقلانیت و تدبیر بود/ امسال زیارت اربعین را در منزل بخوانیم

 25. علت اصرار دولت به حضور یک طرفه در برجام چیست؟!

آخرین عناوین