لندمن: ناتو تهدیدی بزرگ برای بشریت است

گروه جهان الف،   3980915068

نویسنده و تحلیل‌گر آمریکایی ابراز داشت تا زمانی که آمریکا بی حساب و کتاب به ناتو پول تزریق می‌کند، این سازمان تهدیدی بزرگ علیه بشریت خواهد بود.

به گزارش فارس، نشست سران ناتو در هفتادمین سالگرد تأسیس این نهاد روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه ۱۲ و ۱۳ آذر ماه با حضور سران ۲۹ کشور عضو از جمله «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا، «بوریس جانسون» نخست‌وزیر بریتانیا، «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان، «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه، «جاستین ترودو» نخست‌وزیر کانادا در لندن برگزار شد.

در پایان نشست ۲ روزه سران ناتو در لندن، بیانیه‌ای ۹ بندی صادر شد. در بیانیه مذکور تأکید شده که ناتو به عنوان بنیادی برای دفاع دسته‌جمعی باقی خواهد ماند. اقدامات تهاجمی روسیه نیز به عنوان تهدیدی برای امنیت منطقه آتلانتیک و یورو اعلام شد. در این بیانیه به افزایش نفوذ چین و سیاست‌های بین‌المللی آن و فرصت‌ها و چالش‌هایی که فراهم شده نیز اشاره و تأکید شده که باید در ائتلاف ناتو به صورت همزمان به این موضوع رسیدگی شود. در بیانیه مذکور همچنین عنوان شده که ناتو ائتلافی دفاعی بوده و تهدیدی برای هیچ کشوری به شمار نمی‌آید. از سوی دیگر این سازمان بر تعهد خود برای امنیت و ثبات در افغانستان تاکید کرده است. در این بیانیه همچنین اعلام شد که مقدونیه شمالی به‌زودی به عضویت ناتو در خواهد آمد.

نشست مذکور در حالی برگزار شد که اختلافات بین اعضای این سازمان بر تصمیم گیری های آن سایه افکنده بود و نهایتا هم بیانیه ای ۹ ماده‌ای صادر شد. «استفن لندمن» نظریه‌پرداز آمریکایی می‌گوید ناتو به منافع امپریالیستی آمریکا خدمت می‌کند، واشنگتن حدود ۷۵ درصد بودجه ناتو را تامین می‌کند و از این سازمان به عنوان ابزاری علیه دیگر کشورهای مستقلی استفاده می‌کند که می‌خواهد آن‌ها را به دولت‌هایی دست نشانده تبدیل کند، منابع آن‌ها را غارت کند و از مردم شان بهره‌کشی و سوء استفاده کند.

«استفان لندمن»، فارغ‌التحصیل دانشگاه هاروارد آمریکا است و از این دانشگاه درجه لیسانس اخذ کرده است. او همچنین در رشته MBA در مدرسه وارتون دانشگاه پنسیلوانیا تحصیل کرده و درجه MBA را اخذ کرده است. او از سال ۲۰۰۵، به نوشتن در مسائل بین‌المللی پرداخت.

«باتلاق عراق»، «چگونه وال استریت آمریکا را سرکیسه کرد» و «تسخیر بانک‌داران» از جمله کتابهای او به شمار می‌‌روند. وی مجری رادیو «پروگرسیو» شیکاگو است.

آنچه در ادامه می‌خوانید گفت‌وگوی اختصاصی خبرگزاری فارس با استفان لندمن است:

نشست ناتو در حالی در انگلستان پایان یافت که اختلافات زیادی میان اعضای این سازمان وجود داشت. به نظر شما مهمترین اختلافات میان اعضای این سازمان چیست؟

ناتو به منافع امپریالیستی آمریکا خدمت می‌کند، واشنگتن حدود ۷۵ درصد بودجه ناتو را تأمین می‌کند و از این سازمان به‌عنوان ابزاری علیه دیگر کشورهای مستقلی استفاده می‌کند که می‌خواهد آن‌ها را به دولت‌هایی دست نشانده تبدیل کند، منابع آن‌ها را غارت کند و از مردمشان بهره کشی و سوء استفاده کند.

این در واقع همان بلای فراگیر امپریالیسم است، چون چشم اندازی برای جنگ‌های بی‌پایان به سرکردگی آمریکا وجود ندارد.

اختلاف نظر میان اعضای ناتو در مورد برخی مسائل مانعی بر سر اهداف و برنامه‌های کلی این سازمان - شامل مقابله و خصومت‌ورزی با صلح، برابری و جهانی عادلانه - نیست.

اختلاف نظر همیشه با وجود کشورهای مختلف بین آن‌ها وجود دارد. همزمان آمریکا علی رغم این که تریلیون‌ها دلار بی‌حساب و کتاب برای باقی ماندن به عنوان یک ابرقدرت مسلط هزینه و خرج می‌کند، اما کشوری در حال افول است.

این چیزها به تدریج و طی زمان اما به صورت فزاینده‌ای اتفاق می‌افتد. الان روسیه، چین و برخی دیگر از کشورها در حال رشد و نمو هستند، اما در مقابل از نظر اقتصادی، سیاسی و حتی نظامی‌ آمریکا در حال افول است.

اسطوره «استثناگرایی آمریکا»، «دولت پایدار» و برتری اخلاقی متوهمانه و برتری نظامی، اینها همگی چیزهایی هستند که علی رغم این که نشانه‌های روشن و واضحی از بی‌ارزش شدن و نارسایی آن‌ها وجود دارد، اما همچنان ادامه دارد و مورد تأکید واقع می‌شوند.

پس از جنگ جهانی دوم، آمریکا در اوج قدرتش قرار داشت و این وضعیت تا سال‌ها پس از دوران جنگ ادامه یافت، اما افول این کشور طی سال‌های گذشته و بویژه پس از ۱۱ سپتامبر شروع شد و همچنان این افول ادامه دارد.

این همان فرایند و روندی است که همه امپراطوری‌های تاریخ محکوم به آن می‌شوند – ملتی که به دلیل غرور امپریالیستی‌اش، تکبر بیش از حد، جنگ‌های بی پایان علیه دشمنان ساختگی و عدم تمایلش به تغییر در حال افول است.

آمریکا دولتی جنگ طلب است. هر دو حزب آن در مسیری یکسان و مشابه، مخفیانه کار می‌کنند و بی حساب و کتاب و با ایجاد مزاحمت و دردسر و با عملکردی سرکوب‌گرایانه در واقع دستورکار خود نابودکننده و مخرب را دنبال می‌کنند.

دیگر ما شاهد یک دولت جمهوری که سال‌ها پیش پایه‌گذاری شد، نیستیم و این دولت با دولتی امپریالیستی جایگزین شده است. کینزی‌گرایی نظامی و نظامی‌گری مخرب سال‌ها هزینه و خرج داشته است، در حالی که این وطن به گدایی افتاده و عدالت اجتماعی محو شده است.

ناتو از تهدیداتی چون تهدیدات فضایی و تهدیدات سایبری به عنوان تهدیدات جدید علیه این سازمان نام برده است. آیا ناتو قادر به پاسخگویی به این تهدیدات است؟

تهدیدات برای ناتویی که تحت سلطه آمریکاست، ساخته می‌شوند. هیچکدام از این تهدیدات وجود واقعی ندارند. اهداف امپریالیستی آمریکا بدون ساخت و ایجاد تهدیداتی علیه امنیت ملی نمی‌تواند دنبال شود.

بدون پشتیبانی رسانه‌ای در آمریکا و در غرب، هیچکدام از این ادعاهای غلط ساختگی راه به جایی نخواهد برد.

آمریکایی‌ها ناآگاه‌ترین مردم روی کره زمین هستند که آن‌ها را سرگرم کرده‌اند. مهم نیست که تا کنون این مردم چند بار از سوی رهبران و حاکمانشان فریب خورده‌اند، بلکه آن‌ها نشان داده‌اند دوباره به سادگی فریب می‌خورند.

ناتو در حالی از چین و روسیه به عنوان تهدید نام می برد که همه اعضای ناتو از جمله فرانسه و آلمان این دو کشور را مانند آمریکا تهدید نمی‌دانند. با وجود این سطح از اختلافات آینده این سازمان را چگونه خواهد بود؟

آمریکا کره زمین و همه آن‌چه روی زمین زندگی می‌کند را تهدید می‌کند. در مقابل اما روسیه و چین هیچ کشور و ملتی را تهدید نمی‌کنند. با این حال روسیه و چین به دلیل رشد فزاینده‌شان در سطح جهانی به غلط به عنوان تهدید عنوان شده‌اند.

تسلیحات فوق العاده روسیه از بهترین نمونه‌ها در غرب هم جلو زده است. قدرت رشد اقتصادی چین طی سال‌های آتی در حال پیشی گرفتن از آمریکاست.

این‌ها چیزهایی هستند که در واشنگتن تحمل نمی‌شوند و لذا هر دو کشور به عنوان تهدیدات مهمی در واشنگتن به شمار می‌روند که هدف تغییر رژیم‌ آن‌هاست.

امانوئول ماکرون رئیس جمهور فرانسه از «مرگ مغزی» ناتو صحبت کرده بود. آیا با ارزیابی او موافق هستید؟

تا زمانی که آمریکا بی حساب و کتاب به ناتو پول تزریق می‌کند، این سازمان تهدیدی بزرگ علیه بشریت خواهد بود.

ترامپ در حاشیه نشست ناتو از احتمال خروج فرانسه از سازمان ناتو خبر داده بود. آیا ممکن است فرانسه از ناتو خارج شود؟

ترکیه تنها کشوری است که ممکن است در سال‌های پیش رو به دلیل اختلافات میان مقامات این کشور واشنگتن، ناتو را ترک کند. فرانسه اما ناتو را ترک نمی‌کند.

پربحث‌های اخیر

 1. رئیس‌جمهور دستکم موافقان سیاسی خود را تحمل کند!

 2. تحریف در روایت تاریخی مشروطه

 3. چرا آمریکا "تیک‌تاک" را فیلتر می‌کند؟

 4. روحانی: با وجود جنگ اقتصادی، دولت کشور را مدیریت کرده/ از تعطیل شدن تولید و تشدید بیکاری جلوگیری کرده‌ایم

 5. دستورالعمل وزارت بهداشت برای محرم: جلسات به فضای باز می‌رود/ افراد مسن در مجالس عمومی شرکت نکنند

 6. ریچارد گلدبرگ کیست و چرا ایران او را تحریم کرد؟ + تصاویر

 7. وزیر اقتصاد: سهامی برای جاماندگان سهام عدالت نداریم

 8. هفت عامل که مانع فرزندآوری می‌شود

 9. طرح سوال از رئیس جمهور تا فردا تعیین تکلیف می شود

 10. افتتاح موزه و سراسرنمای سردار قاسم سلیمانی

 11. چراغ سبز کره‌ای‌ها برای پرداخت بدهی ایران

 12. تصویری کمتر دیده شده از رهبر انقلاب

 13. علت برچیده نشدن بزرگ‌ترین داروخانه غیرقانونی کشور

 14. بورس به کانال سه میلیون واحد می‌رسد؟!

 15. کلیات «طرح شفافیت آرا» در کمیسیون آئین‌نامه داخلی مجلس تصویب شد

 16. چگونه گوشی موبایلی که خیس شده را نجات دهیم

 17. ارتباط مستقیم شیوع مجدد کرونا و افزایش تعداد مبتلایان، با رشد سفرها + نمودار

پربحث‌های دیروز

 1. آیا تعویق کنکور سراسری امکان‌پذیر است؟

 2. تازه‌ترین قیمت خودروها در بازار / پراید ۹۳ میلیون تومان شد!

 3. خرید سکه مشمول پرداخت مالیات شد

 4. رانت ارز ۴۲۰۰ تومانی به جیب چه کسانی می‌رود؟!

 5. کارشناسان زنگ خطر رآکتورهای هسته‌ای امارات را به صدا درآوردند...

 6. رفت و برگشت «دلار» به کانال پایین‌تر

 7. قیمت آپارتمان در تهران روزانه چقدر گران می‌شود؟ + جدول

 8. اوج تجمل‌گرایی در سنت حسنه‌ای به نام ازدواج/ حلالی که روز به روز ناممکن می‌شود

 9. توضیح حناچی درباره عدم حضورش در جلسات هیات دولت/ ادبیات تند و طلبکارانه را نمی‌پسندم

 10. رمزگشایی از مزرعه موشکی سپاه + تصاویر

 11. زمان برگزاری کنکور بدون تغییرماند

 12. نصب سایبان‌ در حرم رضوی؛ مطالبه چندین ساله زائران که پاسخ داده شد

 13. نامه وزیر بهداشت درباره کرونا به رهبر انقلاب/ تحلیل جهانگیری از بازار بورس/ فرار داماد وزیر سابق با پاسپورت دیگری/ سلیمی نمین: اصلاح‌طلبان باید عناصر تندرویی مثل تاجزاده را مهار کنند

 14. رئیسی: صاحبان درآمد‌های هنگفت نباید از پرداخت مالیات فرار کنند/ دولت به مدیریت بازار و معیشت مردم توجه کند

 15. شرایط مصیبت بار نتانیاهو در سایه فساد کابینه و اعتراضات شهرک‌نشینان

 16. توضیحات رئیس سازمان حفاظت محیط زیست درباره وقف دماوند و جنگل آق‌مشهد

 17. یک طرح جدید برای واریز یارانه ۴۰ لیتری بنزین

 18. دوربین مخفی از استخدام کادر درمان

 19. متهم ۳ میلیاردی هنگام ورود به کشور دستگیر شد

 20. پیشکسوت کشتی ایران درگذشت

 21. جهانگیری: اجازه بی‌حرمتی به فعالان اقتصادی را ندهیم

 22. رئیس سازمان سنجش: حذف کنکور فعلاً اجرایی نیست‌/ کنکور یک موضوع جذاب سیاسی شده است

 23. دریادار سیاری: وحدت و مودت میان ارتش و سپاه ناگسستنی است

 24. چقدر از درآمد مردم صرف مسکن می‌شود؟

 25. هند ،روسیه و چین در خط مقدم کنار گذاشتن دلار

پربحث‌های هفته

 1. خانه‌های خالی در محاصره مالیاتی / سامانه ملی املاک را دریابید!

 2. آقای حدادیان زودتر تکذیب کنید !

 3. دست از حمایت صنعت نابالغ و نازپروده خودروسازی بردارید

 4. نامه احمد توکلی به میرسلیم درباره قالیباف

 5. ماجرای عضویت دختر رئیس جمهور در هیئت علمی دانشگاه/در سفر احمدی‌نژاد به قم چه گذشت؟/ تحلیل لیلاز از قرارداد ایران و چین/روحانی: اقتصاد کشور در حداقل ضرورت مردم به خوبی اداره شده است

 6. جزئیاتی از طرح مالیات خانه‌های خالی/ مالیات ۴۰ میلیون تومانی از یک خانه خالی

 7. نمایندگانی که خانه سازمانی ۳۸۰ متری مجلس را از آنِ خود کردند!

 8. خداحافظی دکتر احمد توکلی از صاحب‌ ‌امتیازی الف

 9. ساده‌انگاری پیری‌ جمعیت حتما عیب است

 10. ترامپ بازنده انتخابات رياست جمهوری می‌شود؟

 11. روحانی درباره کالاهای اساسی چه گفت؟

 12. درخواست قالیباف برای تعویق کنکور/توکلی: مردم اشکنه هم نمی‌توانند بخورند/رویای ریاست جمهوری؛ از جهانگیری و لاریجانی تا سیدحسن خمینی

 13. چرا کره جنوبی پول‌های ایران را پس نمی‌دهد؟

 14. پشت پرده تجمع طالبان در تهران/احتمال خط خوردن لاریجانی و ناطق نوری از فهرست اصلاح‌طلبان/وضعیت وخیم بیماران کرونایی در پایتخت/تابلویی از تصویر رهبری که به قالیباف هدیه داده شد

 15. آیا تعویق کنکور سراسری امکان‌پذیر است؟

 16. رصد پایگاه آمریکایی العدید با ماهواره نور + تصاویر

 17. ترس و تردیدهای برگزاری کنکور در کرونا رنگ باخت اما ...

 18. روحانی: هدف دشمنان ایجاد هیجان‌زدگی و بی‌برنامه‌گی در مدیریت کشور است

 19. پایانی بر یک مجادله درباره عزاداری محرم امسال

 20. توکلی: برخی دولتمردان مشکل معیشتی ندارند/ کوپن بدتر از نابودی پول ملی نیست

 21. روحانی: زندگی مردم در حد ضرورت به خوبی اداره شد/ صادرکنندگان در ده روز اخیر ۲.۵ میلیارد دلار ارز را بازگرداندند

 22. پیشگیری از گره کوری که به دندان هم باز نمی‌شود!

 23. واقفین دماوند و جنگل‌های هیرکانی چه کسانی هستند؟

 24. یادداشت انتقادی نادران درباره تخلف در فرآیند انتخاب بذرپاش

 25. کوچک‌ترین غسال داوطلب اموات کرونایی کیست؟ + عکس

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. ترامپ بازنده انتخابات رياست جمهوری می‌شود؟

  2. چرا کره جنوبی پول‌های ایران را پس نمی‌دهد؟

  3. آبروریزی جدید پسر ترامپ

  4. کارشناسان زنگ خطر رآکتورهای هسته‌ای امارات را به صدا درآوردند...

  5. وقتی ارتش اسرائیل با اشباح خیالی وارد جنگ شد !

  6. چین: به گستاخی آمریکا پاسخ می‌دهیم

  7. کشوری که به اندازه تاریخش سابقه سوت زنی دارد

  8. یک رسانه کره جنوبی: تهران و سئول کارگروه تجارت کالاهای پزشکی تشکیل می‌دهند

  9. ظریف: اشتباهات محاسباتی ابرقدرتها تبعات فاجعه‌بار بدنبال داشته است

  10. ترامپ خواستار تعویق انتخابات شد

  11. آمریکا دامنه تحریم‌های فلزات ایران را گسترش داد

  12. شرایط مصیبت بار نتانیاهو در سایه فساد کابینه و اعتراضات شهرک‌نشینان

  13. کرونا کمر ایرباس را شکست

  14. ترامپ: نتیجه انتخابات باید همان شب معلوم شود/ برنده می‌شوم

  15. پاسخ توییتر به اسراییل درباره انتشار پیام‌های آیت‌الله خامنه‌ای

  16. برایان هوک: ایران جنگ بی‌پایان در یمن می‌خواهد/تحریم جهانی می‌خواهیم

  17. هدیه ویژه فرستادۀ رئیس دومای ‌روسیه به قالیباف

  18. امارات چه خوابی برای عمان دیده است؟

  19. آیا عناصر اروپایی، هسته جدید داعش را تشکیل خواهند داد؟

  20. استراتژی روانشناختی اسرائیل در به دام انداختن رژیم‌های عربی

  21. واکنش امارات به تهدید ترکیه

  22. تحلیل رسانه چینی از رزمایش اخیر سپاه: پایگاه‌های آمریکا در تیررس موشک‌های ایران

  23. تخت روانچی: برجام به قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ضمیمه شده است

  24. رزمایش سپاه پاسداران سربازان آمریکایی را روانه پناهگاه کرد/آماده‌باش در دو پایگاه

  آخرین عناوین