لندمن: ناتو تهدیدی بزرگ برای بشریت است

گروه جهان الف،   3980915068

نویسنده و تحلیل‌گر آمریکایی ابراز داشت تا زمانی که آمریکا بی حساب و کتاب به ناتو پول تزریق می‌کند، این سازمان تهدیدی بزرگ علیه بشریت خواهد بود.

به گزارش فارس، نشست سران ناتو در هفتادمین سالگرد تأسیس این نهاد روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه ۱۲ و ۱۳ آذر ماه با حضور سران ۲۹ کشور عضو از جمله «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا، «بوریس جانسون» نخست‌وزیر بریتانیا، «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان، «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه، «جاستین ترودو» نخست‌وزیر کانادا در لندن برگزار شد.

در پایان نشست ۲ روزه سران ناتو در لندن، بیانیه‌ای ۹ بندی صادر شد. در بیانیه مذکور تأکید شده که ناتو به عنوان بنیادی برای دفاع دسته‌جمعی باقی خواهد ماند. اقدامات تهاجمی روسیه نیز به عنوان تهدیدی برای امنیت منطقه آتلانتیک و یورو اعلام شد. در این بیانیه به افزایش نفوذ چین و سیاست‌های بین‌المللی آن و فرصت‌ها و چالش‌هایی که فراهم شده نیز اشاره و تأکید شده که باید در ائتلاف ناتو به صورت همزمان به این موضوع رسیدگی شود. در بیانیه مذکور همچنین عنوان شده که ناتو ائتلافی دفاعی بوده و تهدیدی برای هیچ کشوری به شمار نمی‌آید. از سوی دیگر این سازمان بر تعهد خود برای امنیت و ثبات در افغانستان تاکید کرده است. در این بیانیه همچنین اعلام شد که مقدونیه شمالی به‌زودی به عضویت ناتو در خواهد آمد.

نشست مذکور در حالی برگزار شد که اختلافات بین اعضای این سازمان بر تصمیم گیری های آن سایه افکنده بود و نهایتا هم بیانیه ای ۹ ماده‌ای صادر شد. «استفن لندمن» نظریه‌پرداز آمریکایی می‌گوید ناتو به منافع امپریالیستی آمریکا خدمت می‌کند، واشنگتن حدود ۷۵ درصد بودجه ناتو را تامین می‌کند و از این سازمان به عنوان ابزاری علیه دیگر کشورهای مستقلی استفاده می‌کند که می‌خواهد آن‌ها را به دولت‌هایی دست نشانده تبدیل کند، منابع آن‌ها را غارت کند و از مردم شان بهره‌کشی و سوء استفاده کند.

«استفان لندمن»، فارغ‌التحصیل دانشگاه هاروارد آمریکا است و از این دانشگاه درجه لیسانس اخذ کرده است. او همچنین در رشته MBA در مدرسه وارتون دانشگاه پنسیلوانیا تحصیل کرده و درجه MBA را اخذ کرده است. او از سال ۲۰۰۵، به نوشتن در مسائل بین‌المللی پرداخت.

«باتلاق عراق»، «چگونه وال استریت آمریکا را سرکیسه کرد» و «تسخیر بانک‌داران» از جمله کتابهای او به شمار می‌‌روند. وی مجری رادیو «پروگرسیو» شیکاگو است.

آنچه در ادامه می‌خوانید گفت‌وگوی اختصاصی خبرگزاری فارس با استفان لندمن است:

نشست ناتو در حالی در انگلستان پایان یافت که اختلافات زیادی میان اعضای این سازمان وجود داشت. به نظر شما مهمترین اختلافات میان اعضای این سازمان چیست؟

ناتو به منافع امپریالیستی آمریکا خدمت می‌کند، واشنگتن حدود ۷۵ درصد بودجه ناتو را تأمین می‌کند و از این سازمان به‌عنوان ابزاری علیه دیگر کشورهای مستقلی استفاده می‌کند که می‌خواهد آن‌ها را به دولت‌هایی دست نشانده تبدیل کند، منابع آن‌ها را غارت کند و از مردمشان بهره کشی و سوء استفاده کند.

این در واقع همان بلای فراگیر امپریالیسم است، چون چشم اندازی برای جنگ‌های بی‌پایان به سرکردگی آمریکا وجود ندارد.

اختلاف نظر میان اعضای ناتو در مورد برخی مسائل مانعی بر سر اهداف و برنامه‌های کلی این سازمان - شامل مقابله و خصومت‌ورزی با صلح، برابری و جهانی عادلانه - نیست.

اختلاف نظر همیشه با وجود کشورهای مختلف بین آن‌ها وجود دارد. همزمان آمریکا علی رغم این که تریلیون‌ها دلار بی‌حساب و کتاب برای باقی ماندن به عنوان یک ابرقدرت مسلط هزینه و خرج می‌کند، اما کشوری در حال افول است.

این چیزها به تدریج و طی زمان اما به صورت فزاینده‌ای اتفاق می‌افتد. الان روسیه، چین و برخی دیگر از کشورها در حال رشد و نمو هستند، اما در مقابل از نظر اقتصادی، سیاسی و حتی نظامی‌ آمریکا در حال افول است.

اسطوره «استثناگرایی آمریکا»، «دولت پایدار» و برتری اخلاقی متوهمانه و برتری نظامی، اینها همگی چیزهایی هستند که علی رغم این که نشانه‌های روشن و واضحی از بی‌ارزش شدن و نارسایی آن‌ها وجود دارد، اما همچنان ادامه دارد و مورد تأکید واقع می‌شوند.

پس از جنگ جهانی دوم، آمریکا در اوج قدرتش قرار داشت و این وضعیت تا سال‌ها پس از دوران جنگ ادامه یافت، اما افول این کشور طی سال‌های گذشته و بویژه پس از ۱۱ سپتامبر شروع شد و همچنان این افول ادامه دارد.

این همان فرایند و روندی است که همه امپراطوری‌های تاریخ محکوم به آن می‌شوند – ملتی که به دلیل غرور امپریالیستی‌اش، تکبر بیش از حد، جنگ‌های بی پایان علیه دشمنان ساختگی و عدم تمایلش به تغییر در حال افول است.

آمریکا دولتی جنگ طلب است. هر دو حزب آن در مسیری یکسان و مشابه، مخفیانه کار می‌کنند و بی حساب و کتاب و با ایجاد مزاحمت و دردسر و با عملکردی سرکوب‌گرایانه در واقع دستورکار خود نابودکننده و مخرب را دنبال می‌کنند.

دیگر ما شاهد یک دولت جمهوری که سال‌ها پیش پایه‌گذاری شد، نیستیم و این دولت با دولتی امپریالیستی جایگزین شده است. کینزی‌گرایی نظامی و نظامی‌گری مخرب سال‌ها هزینه و خرج داشته است، در حالی که این وطن به گدایی افتاده و عدالت اجتماعی محو شده است.

ناتو از تهدیداتی چون تهدیدات فضایی و تهدیدات سایبری به عنوان تهدیدات جدید علیه این سازمان نام برده است. آیا ناتو قادر به پاسخگویی به این تهدیدات است؟

تهدیدات برای ناتویی که تحت سلطه آمریکاست، ساخته می‌شوند. هیچکدام از این تهدیدات وجود واقعی ندارند. اهداف امپریالیستی آمریکا بدون ساخت و ایجاد تهدیداتی علیه امنیت ملی نمی‌تواند دنبال شود.

بدون پشتیبانی رسانه‌ای در آمریکا و در غرب، هیچکدام از این ادعاهای غلط ساختگی راه به جایی نخواهد برد.

آمریکایی‌ها ناآگاه‌ترین مردم روی کره زمین هستند که آن‌ها را سرگرم کرده‌اند. مهم نیست که تا کنون این مردم چند بار از سوی رهبران و حاکمانشان فریب خورده‌اند، بلکه آن‌ها نشان داده‌اند دوباره به سادگی فریب می‌خورند.

ناتو در حالی از چین و روسیه به عنوان تهدید نام می برد که همه اعضای ناتو از جمله فرانسه و آلمان این دو کشور را مانند آمریکا تهدید نمی‌دانند. با وجود این سطح از اختلافات آینده این سازمان را چگونه خواهد بود؟

آمریکا کره زمین و همه آن‌چه روی زمین زندگی می‌کند را تهدید می‌کند. در مقابل اما روسیه و چین هیچ کشور و ملتی را تهدید نمی‌کنند. با این حال روسیه و چین به دلیل رشد فزاینده‌شان در سطح جهانی به غلط به عنوان تهدید عنوان شده‌اند.

تسلیحات فوق العاده روسیه از بهترین نمونه‌ها در غرب هم جلو زده است. قدرت رشد اقتصادی چین طی سال‌های آتی در حال پیشی گرفتن از آمریکاست.

این‌ها چیزهایی هستند که در واشنگتن تحمل نمی‌شوند و لذا هر دو کشور به عنوان تهدیدات مهمی در واشنگتن به شمار می‌روند که هدف تغییر رژیم‌ آن‌هاست.

امانوئول ماکرون رئیس جمهور فرانسه از «مرگ مغزی» ناتو صحبت کرده بود. آیا با ارزیابی او موافق هستید؟

تا زمانی که آمریکا بی حساب و کتاب به ناتو پول تزریق می‌کند، این سازمان تهدیدی بزرگ علیه بشریت خواهد بود.

ترامپ در حاشیه نشست ناتو از احتمال خروج فرانسه از سازمان ناتو خبر داده بود. آیا ممکن است فرانسه از ناتو خارج شود؟

ترکیه تنها کشوری است که ممکن است در سال‌های پیش رو به دلیل اختلافات میان مقامات این کشور واشنگتن، ناتو را ترک کند. فرانسه اما ناتو را ترک نمی‌کند.

عناوین مرتبط

پربحث‌های هفته

 1. بیانیه ستاد کل نیروهای مسلح: بر اثر بروز خطای انسانی و به صورت غیر عمد، هواپیمای اوکراینی مورد اصابت قرار گرفت

 2. سردار حاجی‌زاده: وقتی از حادثه هواپیمای اوکراینی مطمئن شدم آرزوی مرگ کردم/ همه مسئولیت این کار را می‌پذیریم/بارها اعلام کرده بودیم که فضای کشور باید از پروازها پاک شود

 3. چند نکته درباره پذیرش مسئولیت سقوط هواپیمای اوکراینی

 4. نمک‌پاشی بر زخم مردم و سوءاستفاده از داغ ملی/ بیانیه احمد توکلی در مورد حوادث اخیر در کشور

 5. محسن تنابنده: پس از «پایتخت ۶» دیگر با تلویزیون کار نخواهم کرد!

 6. لطفا در زمین ترامپ بازی نکنید

 7. تظاهرات دانشجویان و گسست های اجتماعی و سیاسی

 8. نامه ۲۴ اقتصاددان به رئیس‌جمهور: با این ۱۰راهکار، بدون کمک خارجی اقتصادایران را نجات دهید

 9. سفیر انگلیس مقابل دانشگاه امیرکبیر دستگیر شد+واکنش انگلیس

 10. سرلشکر سلامی: هیچ وقت این‌قدر شرمنده نبوده‌ام؛ هیچ وقت/ آرزویی جز تکه‌تکه شدن پای امنیت و رفاه مردم نداریم

 11. دستور رهبر انقلاب به ستادکل نیروهای مسلح در پی سقوط هواپیمای مسافربری/ عارف خواستار برخورد با مقصران و پنهان کاران حادثه شد/ توکلی: حقیقت همان ابتدا باید به مردم اعلام می‌شد

 12. واکنش‌ها به اعلام نتایج بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس/ چهره های شاخص اصلاح طلب و اصولگرایی که تایید یا رد شدند

 13. چرا ترامپ توییت فارسی منتشر می‌کند؟

 14. تجمعات محدود با شعارهای تند سیاسی

 15. زنده‌ باد شجاعت پذيرش اشتباه

 16. آلمان، فرانسه و انگلیس مکانیسم ماشه برجام را فعال کردند

 17. انتقاد توکلی از اقدام عجیب وزارت نفت برای تاسیس مجتمع اداری عظیم

 18. واکنش کدخدایی به انتقاد روحانی از ردصلاحیت‌ها/ نظر علی مطهری درباره تجمعات روزهای اخیر/ آمریکا می‌خواهد سقوط هواپیما را بهانه تحریم جدید قرار دهد؟

 19. مجری «به خانه برمی‌گردیم» با تلویزیون قطع همکاری کرد

 20. از منشور سازمان ملل تا تار سیبیل نداشته جان کری!

 21. نقش آمریکا در سقوط هواپیمای اوکراینی

 22. تصاویر جدید از ویرانه‌های عین الاسد

 23. لزوم برگزاری تشییع و یادبود ملی برای شهدای سقوط هواپیما/پنهانکاری درباره سقوط هواپیما به روایت عباس عبدی/ نادران: نمایندگانی که به‌دلیل فساد مالی ردصلاحیت شده‌اند به دادگاه معرفی شوند

 24. منتشرکننده تصاویر اصابت موشک به هواپیمای مسافربری شناسایی شد

 25. نخست‌وزیر کانادا: ایران باید پاسخگو باشد

پربحث‌های هفته

 1. سفیر انگلیس مقابل دانشگاه امیرکبیر دستگیر شد+واکنش انگلیس

 2. سرلشکر سلامی: هیچ وقت این‌قدر شرمنده نبوده‌ام؛ هیچ وقت/ آرزویی جز تکه‌تکه شدن پای امنیت و رفاه مردم نداریم

 3. آلمان، فرانسه و انگلیس مکانیسم ماشه برجام را فعال کردند

 4. گزارش پایگاه خبری الجزیره از شلیک های تصادفی به هواپیماهای مسافربری در جهان

 5. پدربزرگ ترامپ چه کاره بوده است؟ / عکس

 6. وزیر خارجه آلمان: هنوز هم به دنبال حفظ توافق هستیم!

 7. کریستین امانپور در سی ان ان: دولت ترامپ همچنان به دنبال تغییر رژیم در ایران است

 8. ترامپ: خواهان حمله به ایران نیستم

 9. رویترز: تروئیکای اروپایی تصمیم به استفاده از مکانیسم ماشه گرفته‌اند

 10. مذاکره ایران و عراق درباره جنگنده‌هایی که صدام به ایران فرستاد

 11. حسین شریعتمداری: آقای سفیر، این چه‌کاری بود؟!

 12. آخرین تصاویر سلطان قابوس قبل از مرگش

 13. «قابوس بن سعید» پادشاه عمان در گذشت

 14. مکانیسم ماشه، تیر آخر به سوی برجام؟ 

 15. ترامپ: قاسم سلیمانی را کشتیم چون او حرف‌های بدی درباره کشور ما (آمریکا) می‌زد

 16. بازتاب جهانی سخنان رهبر انقلاب در نماز جمعه تهران

 17. واکنش یک مقام روس به اعلام نتایج علل سقوط هواپیمای اوکراینی

 18. ۱۱ سنگ بزرگ پیش پای ایران و چین برای همکاری اقتصادی

 19. شلیک ۸ موشک به پایگاه هوایی بلد عراق

 20. تصاویر جدید از پایگاه ویرانه آمریکا

آخرین عناوین