آیت‌الله علم الهدی: ایمن‌سازی اقتصاد معیشتی کار سختی نیست/ ملاک در ایمن‌سازی زندگی کارگر است

گروه اقتصادی الف،   3980915065 ۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۴ تکراری یا غیرقابل انتشار

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی با بیان اینکه ایمن‌سازی در حوزه معیشتی کار سختی نیست، گفت: اگر معیشت مردم را در اقتصاد خرد ایمن‌سازی کنیم مشکلی پیش نمی‌آید، اقتصاد معیشتی ایمن یعنی هر روز نرخ تازه‌ای نباشد.

به گزارش فارس از مشهد، آیت‌الله سید احمد علم الهدی ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه که در حرم مطهر برگزار شد، گفت: ذات مقدس پروردگار در قرآن این نکته را مشخص کرده‌اند که مسئله تقوا و هزینه سازی زندگی حدومرز مشخصی دارد.

امام‌جمعه مشهد، خاطرنشان کرد: الگوی کامل برای حفظ اعتدال در زندگی این است که نگاه در زندگی به طبقه پایین‌تر و اجتناب از نگرش به قشر بالاتر داشته باشیم، انسان در جریان مصرف باید به پایین‌تر از خود نگاه کند که این موضوع در آیه 131 سوره طه دستور داده شده است.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی بابیان اینکه در زندگی زوج‌های جوان مشکل این است در آغاز زندگی در تنظیم الگوی مصرف زندگی پیشرفته پدر را معیار قرار می‌دهند، اذعان کرد: زندگی تازه و ابتدایی که از ابتدا می‌خواهد شروع شود نمی‌تواند الگوی این زندگی زندگانی پیشرفته خانواده عائله‌مند باشد.

وی افزود: اگر قرار شد الگوی مصرف در ابتدای زندگی رعایت شود جوانان با هیچ مشکلی روبه‌رو نمی‌شوند اما منشأ بیشتر مشکلات جوانان تأمین منابع مالی ابتدای زندگی است.

نماینده مجلس خبرگان با عنوان راهکار دوم الگوی مصرف مناسب، عنوان کرد: باید در زندگی کفاف را در نظر گرفت، یعنی بر اساس تأمین اولیات زندگی و بر اساس آبرو برنامه‌ریزی کرد، سبد هزینه باید مطابق کفاف زندگی به‌عنوان الگوی مصرف مناسب اجرا شود.

آیت‌الله علم الهدی ابراز کرد: انسان وقتی پول زیاد دارد دلواپسی و دغدغه دارد که باعث می‌شود آرامش زندگی از انسان گرفته شود، مسئله تأمین کفاف الگوی دینی در مصرف است.

نماینده ولی‌فقیه در خطبه‌های سیاسی نماز جمعه ضمن تبریک ولادت امام حسن عسکری (ع) و عرض تسلیت رحلت حضرت فاطمه معصومه (س)، بیان کرد: نکته‌ای که جوانان باید در این مقطع حساس توجه کنند فعالیت جهادی نسل جوان است.

وی ادامه داد: وجود مقدس حضرت معصومه (س) که زندگانی مشترک را تشکیل نداده بودند در زمان خروج امام هشتم (ع) با هفت نفر از خواهران خود زینب گونه همراه لشکر مدافع امام رضا (ع) از مدینه خارج شدند که نشان دادند روزی که بنای جهادگری در راه ولایت باشد خواهر جوان در کنار برادر جوان وارد می‌شود و کار جهادی در شان زن را انجام می‌دهد.

امام‌جمعه مشهد تأکید مسئله جوان‌گرایی در فرمایشات مقام معظم رهبری را بر روی ورود جوانان بر عرصه دانست و متذکر شد: در نظام نیازمند به تبدیل و تغییر نسل در پاسداری از انقلاب هستیم، نباید انقلاب را با عناصر 40 سال کارکرده ادامه دهیم انقلاب ما در مسیر پیشرفت گام دوم به تبدیل و تغییر محتاج است، جوانان باید وارد عرصه شوند.

وی اضافه کرد: جوان جهادگر است، روحیه جهادی دارد امروز انقلاب ما در عرصه‌های مدیریتی و مبارزاتی و دفاعی محتاج حرکت‌های جهادی کوبنده است و هرچه این حرکت‌های جهادی قوی‌تر انجام گیرد هم بنیه انقلاب بیشتر می‌شود و هم دفاع از انقلاب در مقابل دشمنان جانانه‌تر است.

آیت‌الله علم الهدی با اشاره سالروز به توپ بسته شدن حرم مطهر توسط تزارهای روس، یادآور شد: تا چندساله گذشته رسم بود مشهدی‌ها اعلام عزاداری می‌کردند، امروز هم دشمنان روی این اصل حرکت می‌کنند به دنبال حادثه می‌گردند، حادثه‌ای ایجاد کنند یا بر حادثه‌ای مسلط شوند یا دشمنی خود را نشان دهند.

نماینده مجلس خبرگان تصریح کرد: در انقلاب مشروطیت چون عده‌ای با مشروطیت مخالفت کردند و انقلابیون مشروطه‌خواه بر سر ستیز برآمدند این موضوع تا جایی پیش رفت که مشروطه‌خواهان بر این جریان پیروز می‌شدند در این زمان روس‌های تزار برای اینکه از جریان ارتجاعی استبدادزده حمایت کنند خط آتشی درست کردند تا مشروطه‌خواهان از شهر خارج شوند.

آیت الله علم الهدی بابیان اینکه موج‌سواری‌های دشمن برای امروز نیز هست، اذعان کرد: جریان استکباری در حوادثی که به وجود می‌آید بر این موج‌سوار می‌شود، عداوت خود را نسبت به دین نشان می‌دهد، این کار جریان استکبار است که‌موج ایجاد کنند و با موجی که ایجاد می‌کنند مطلب را به نفع خود به بهره‌برداری برسانند.

وی افزود: مدیران و مسوولان ما باید مدیریت را بر اساسی قرار دهند که در جامعه موج مورد بهره‌برداری دشمن به وجود نیاید، اگر در اجتماع خود بتوانیم برای اقتصاد معیشتی مردم ایمن‌سازی کنیم حرکتی موج‌آفرین شکل نمی‌گیرد، اشکال در کارگزاری برخی مسؤولین است باید در ایمن‌سازی اقتصاد معیشتی مردم اقدام به حرکتی کنند.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی با اشاره به اینکه ایمن‌سازی در حوزه معیشتی کار سختی نیست، اظهار کرد: اگر معیشت مردم را در اقتصاد خرد ایمن‌سازی کنیم مشکلی پیش نمی‌آید، این موضوع باعث می‌شود تا کارگری که حداقل دستمزد دارد زندگی خود را با حداقل‌ها برنامه‌ریزی کند، اقتصاد معیشتی ایمن یعنی هر روز نرخ تازه‌ای نباشد هر مسئله‌ای که پیش آمد تعادل اقتصاد معیشتی به هم نخورد.

وی بیان کرد: متأسفانه ایمن‌سازی اقتصادی نداریم، بنزین گران شده چه ربطی به چونه نان دارد که نان کوچک‌تر شود مدیران جامعه روی مسئله بایستند اینکه برخی بگویند دچار گرانی هستیم بیخود می‌گویند، این چه حرفی است؟ شما نمی‌توانید مدیریت کنید، باید بایستید، با این نرخ‌ها ایمن‌سازی اقتصاد معیشتی در جامعه به هم می‌خورد و اگر این موضوع به هم خورد برای دشمن موج ایجاد می‌شود.

نماینده مجلس خبرگان ابراز کرد: معیار زندگی، زندگی مسئول و مدیران نیست معیار برای زندگی کار با حداقل دستمزد است، اگر خود مدیر حداقل دستمزد داشت چطور زندگی را مدیریت می‌کرد؟ باید جوری مدیریت کنید که زندگی برای این کارگر امنیت داشته باشد، در ضروریات در زندگی دارای امنیت باشد.

آیت‌الله علم الهدی گفت: نمی‌توانستید مسؤولیت قبول نمی‌کردید، کسانی که توانایی ندارند نیایند، ایران کشوری انقلابی و در جنگ با آمریکا است هر لحظه با توطئه روبه‌رو است کسی که می‌خواهد به مقامی برسد مدیریت خود را ارزیابی کند.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۲۲۶۷۹۶۱۶:۱۱:۰۸ ۱۳۹۸/۹/۱۵
معیار زندگی، زندگی مسئول و مدیران نیست معیار برای زندگی کار با حداقل دستمزد است!!!!!!، اگر خود مدیر حداقل دستمزد داشت چطور زندگی را مدیریت می‌کرد؟ باید جوری مدیریت کنید که زندگی برای این کارگر امنیت داشته باشد!!!!!!، در ضروریات در زندگی دارای امنیت باشد..
ناشناس۱۲۲۶۹۷۹۱۹:۰۰:۱۳ ۱۳۹۸/۹/۱۵
بله بشرط اینکه ..،.. همه زندگی مثل کارگر داشته باشند.درست مثل اول انقلاب که مسئولین مثل مردم بودن.نه الان که فقط انتظار دارید مردم مثل کارگرها زندگی کنند.

پربحث‌های دیروز

 1. آیا مدیرعامل فراری نیسان، کپی ژاپنی محمود رضا خاوری است؟!

 2. «بلد نبودن» یا «نخواستن»؛ آقای روحانی، مسئله این است!

 3. ماجرای مخالفت رئیس صداوسیما با درخواست عجیب روحانی/ اعمال فشار حداکثری دولت به علی‌عسکری

 4. "شیر" را از سبد غذایی حذف نکنید/ تکذیب ادعاهای یک کارشناس

 5. جهان‌آرا، عصرانه و ثریا دیگر «زنده» نخواهند بود

 6. ماجرای کاخ مرمر که مرحوم هاشمی رفسنجانی در آن مستقر بودند

 7. نشنال اینترست: ایران برنده نظامی خاورمیانه 

 8. اقدام عجیب AFC / برنامه بازی‌های استقلال و شهر خودرو از تقویم آسیا حذف شد

 9. زیبا کلام برای خودش نوشابه باز کرد؟!

 10. نقطه زن بودن موشک‌ها دیگر در سیطره آمریکا نیست/ دقت موشک‌های سپاه واقعی و بالا است

 11. برای کشیدن کارت سوخت عجله نکنید/ اعلام نحوه صحیح سوخت‌گیری

 12. چرا ترامپ درباره تلفات عین‌الاسد دروغ گفت؟/ آزمون شفافیت شورای نگهبان/ واکنش کدخدایی به انتقاد لاریجانی از ردصلاحیت نمایندگان

 13. جدیدترین تصاویر از حمله موشکی سپاه به پایگاه آمریکایی عین‌الاسد

 14. حرکت اول تحول در گام دوم انقلاب 

 15. راهپیمایی زنان آمریکایی به تظاهرات علیه ترامپ تبدیل شد + تصاویر

 16. تصاویری از برخورد خشونت آمیز نیروهای پلیس فرانسه با معترضان

 17. فتاح: کار آزادراه تهران شمال تمام شده است/ کاخ مرمر به موزه تبدیل می‌شود/ مالیات پرداخت می‌کنیم

 18. آشوبگران نفوذی در لبنان

 19. مدیرعامل دیده‌بان شفافیت و عدالت: رد صلاحیت‌های اخیر عمدتا برای اختلاس بوده است

 20. عضو شورای نگهبان: نباید به افراد گرفتار در مسائل اخلاقی و مالی رحم کرد/ اجازه ندهیم افراد فاسد در کشور حاکم شوند

پربحث‌های هفته

 1. نمک‌پاشی بر زخم مردم و سوءاستفاده از داغ ملی/ بیانیه احمد توکلی در مورد حوادث اخیر در کشور

 2. نامه ۲۴ اقتصاددان به رئیس‌جمهور: با این ۱۰راهکار، بدون کمک خارجی اقتصادایران را نجات دهید

 3. محسن تنابنده: پس از «پایتخت ۶» دیگر با تلویزیون کار نخواهم کرد!

 4. لطفا در زمین ترامپ بازی نکنید

 5. تظاهرات دانشجویان و گسست های اجتماعی و سیاسی

 6. عذرخواهی خانمی که صحبت‌هایش جنجال به پا کرد

 7. واکنش‌ها به اعلام نتایج بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس/ چهره های شاخص اصلاح طلب و اصولگرایی که تایید یا رد شدند

 8. چرا ترامپ توییت فارسی منتشر می‌کند؟

 9. واکنش کدخدایی به انتقاد روحانی از ردصلاحیت‌ها/ نظر علی مطهری درباره تجمعات روزهای اخیر/ آمریکا می‌خواهد سقوط هواپیما را بهانه تحریم جدید قرار دهد؟

 10. آیا مدیرعامل فراری نیسان، کپی ژاپنی محمود رضا خاوری است؟!

 11. تجمعات محدود با شعارهای تند سیاسی

 12. آلمان، فرانسه و انگلیس مکانیسم ماشه برجام را فعال کردند

 13. انتقاد توکلی از اقدام عجیب وزارت نفت برای تاسیس مجتمع اداری عظیم

 14. «بلد نبودن» یا «نخواستن»؛ آقای روحانی، مسئله این است!

 15. شهاب حسینی: انصراف از جشنواره فجر دامن‌زدن به افتراق‌هاست/پشت احساسات پاک مردم قایم نشویم

 16. ماجرای مخالفت رئیس صداوسیما با درخواست عجیب روحانی/ اعمال فشار حداکثری دولت به علی‌عسکری

 17. "شیر" را از سبد غذایی حذف نکنید/ تکذیب ادعاهای یک کارشناس

 18. از منشور سازمان ملل تا تار سبیل نداشته جان کری!

 19. نقش آمریکا در سقوط هواپیمای اوکراینی

 20. تصاویر جدید از ویرانه‌های عین الاسد

 21. تیم‌های ایرانی از حضور در لیگ قهرمانان آسیا انصراف دادند

 22. لزوم برگزاری تشییع و یادبود ملی برای شهدای سقوط هواپیما/پنهانکاری درباره سقوط هواپیما به روایت عباس عبدی/ نادران: نمایندگانی که به‌دلیل فساد مالی ردصلاحیت شده‌اند به دادگاه معرفی شوند

 23. وقتی ترامپ خودش را حرامزاده توصیف می‌کند

 24. منتشرکننده تصاویر اصابت موشک به هواپیمای مسافربری شناسایی شد

 25. جهان‌آرا، عصرانه و ثریا دیگر «زنده» نخواهند بود

آخرین عناوین