دلایل ناکارآمدی موتورهای جست‌وجوی بومی در زمان قطع اینترنت

گروه فناوری الف،   3980914014 ۱۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲ تکراری یا غیرقابل انتشار

طبق نظر کارشناسان فناوری اطلاعات، به نظر می‌رسد آنچه تاکنون در قالب ساخت موتور جست‌وجوی بومی در ایران اتفاق افتاده، فقط پوسته‌ای برای گوگل بوده است و به همین دلیل هنگام قطع ارتباط اینترنت، این موتورها قادر به جست‌وجو نبودند.

به گزارش ایسنا، یکی از خدماتی که در زیرمجموعه شبکه ملی اطلاعات ارائه می‌شود، موتور جست‌وجوی بومی است و در ایران هم فعالیت‌هایی برای این کار انجام شده است؛ اما اگرچه تا پیش از این مطرح شده بود که موتورهای جست‌وجوی بومی فاصله معناداری با گوگل دارند، اما با قطع شدن اینترنت در روزهای گذشته و عدم دسترسی به گوگل، مشخص شد که همین موتورهای جست‌وجو هم تنها در قالب پوسته‌ای برای گوگل فعالیت می‌کردند و در غیاب اینترنت، کاری از دستشان برنمی‌آید.

در این راستا، آرش محمدی - کارشناس فناوری اطلاعات -‌ در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به فعالیت موتورهای جست‌وجوی بومی در زمان قطعی اینترنت بیان کرد: اتفاقات این روزها نشان می‌دهد ما موتور جست‌وجوی ملی نداشتیم و این موتورها از API گوگل استفاده می‌کردند، زیرا با قطع شدن اینترنت و از دسترس خارج شدن گوگل، نتایج عجیبی نشان می‌دادند، یا شاهد نتایجی مانند صفحه‌های ویکی‌پدیا بودیم که در دسترس نبود و یا نتایجی که کاملا بی‌ربط بودند.

وی در پاسخ به این‌که آیا امکان کمتر کردن آسیب‌های وارده در شرایط قطعی اینترنت وجود دارد، گفت: در دنیای فنی، نشد نداریم، اما باید هزینه و فایده فعالیت‌ها مشخص شود و دیگر این‌که موضوع مانند اختراع دوباره چرخ است. چند کشور در دنیا بودند که نیاز داشتند گوگل را دوباره بسازند؟ و این‌که آیا ما ظرفیت فنی، علمی و مالی لازم برای این‌که بخواهیم چیزی در قامت گوگل بسازیم را داریم یا نداریم؟

این کارشناس فناوری اطلاعات با اشاره به وجود موتورهای جست‌وجو در کشورهای دیگر بیان کرد: برای مثال یاندکس در روسیه، یک اکوسیستم کامل را ایجاد کرده با یک مدیریت پروژه قوی و واقعی و نیامده که همان گوگل را در یک پوسته ارائه دهد. یاندکس یک اکوسیستم کامل با یک راهبری واحد است که شامل نقشه، جهت‌یابی، ترابری، تاکسی اینترنتی و موتور جست‌وجو می‌شود. البته این کار هم چندین سال طول کشیده است.

محمدی خاطرنشان کرد: با وجود این، حتی همان یاندکس هم ادعا نمی‌کند که به یک موتور جست‌وجوی کامل در مقایسه با گوگل رسیده است. این در حالی است که آنچه تاکنون در ایران اتفاق افتاده، فقط پوسته‌ای برای گوگل بوده است که هنگام قطع ارتباط با گوگل، قادر به جست‌وجو نبودند؛ مانند نمونه‌های داخلی تلگرام از هاتگرام و طلاگرام که پوسته‌های تلگرام بودند؛ به این ابزارها نمی‌توان عبارت ملی اطلاق کرد.

وی با بیان این‌که ساخت ابزارهایی مانند موتور جست‌وجو یک‌شبه این اتفاقات نمی‌افتد، افزود: همان یاندکس هم سال‌های سال کار کرده و بعد در فازهای مختلف به این مرحله رسیده است، از همه مهم‌تر این‌که به عنوان یک اکوسیستم به آن نگاه می‌شود. اپ یاندکس را که نصب کنید برای تاکسی به نقشه، جهت‌یابی و جست‌وجو هم لینک می‌شود، اما ما در ایران هر کدام را یک جزیره مستقل می‌بینیم و اکوسیستمی دور آن نیست که این‌ها را با هم لینک و یک چرخه ایجاد کند.

محمدی با بیان این‌که اگر قرار است موتور جست‌وجو ایجاد کنیم، بازار این موتور جست‌وجو نباید فقط ایران باشد، افزود: در گام اول باید حداقل کشورهای فارسی‌زبان هم باشند و از آنجایی که زبان فارسی از نظر حروف به عربی نزدیک است، بازار دوم آن می‌تواند حتی عرب‌زبان‌ها باشد. ما باید علاوه بر مارکت خومان، حداقل برای کشورهای فارسی‌زبان و عربی‌زبان منطقه هم راه‌حل ببینیم و آن‌ها را به خود وابسته کنیم اما ایجاد چنین اختلالاتی، اعتماد آن‌ها و ایمنی کسب‌وکار را به خطر می‌اندازد. خیلی از کسب‌وکارهای ما بازارشان فقط ایران نیست و ارزآور هستند و چنین قطعی‌هایی باعث می‌شود اعتماد این کارفرماها و مشتریان این سرویس‌ها هم به خطر بیفتد.

این کارشناس فناوری اطلاعات با بیان این‌که استفاده از سرویس‌های محدود داخلی در برابر زیانی که به کسب‌وکارها وارد شده، قابل مقایسه نیست، گفت: زیانی که به استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های فعال در حوزه آنلاین وارد شده، قطعا به مراتب بیش‌تر است. ما وقتی در حوزه تولید علم و صادرات آن صحبت می‌کنیم، وقتی درباره تلاش برای این حرف می‌زنیم که امنیت خودمان را به کشورهای دیگر گره بزنیم که در کسب‌وکار و تجارت به ما نیازمند باشند، چنین اقداماتی که اینترنت را مختل می‌کند، در کسب‌وکارها ریسک عجیب و ماندگاری ایجاد می‌کند.

محمدی ادامه داد: موضوعی که باید به آن دقت کنیم این است که امنیت ملی به هر چیزی اولویت دارد و متولی سیاست‌گذاری و تصمیم‌گیری برای این موضوع هم شورای امنیت کشور است و این‌که آن‌ها تصمیم می‌گیرند اینترنت را قطع کنند، موضوع بحث ما نیست. اما این‌ها همه مسکن‌های مقطعی هستند و خیلی وقت‌ها ضربه‌ای که این اتفاقات به طور ماندگار ایجاد می‌کند، غیرقابل محاسبه است.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۲۲۴۹۵۲۰۷:۴۹:۳۲ ۱۳۹۸/۹/۱۴
ادعاش مهم نیست ولی در روسیه عموم مردم از یاندکس و در چین عموم مردم از بایدو استفاده میکنند من فقط یک سوال دارم از اون کسی که این موتور های جستجو رو طراحی کرده همه میدونن دامنه های .ir تماما ثبت در سامانه ی nic هستن آیا واقعا نوشتن یک الگوریتم crawling درون این دامنه ها و فراهم کردن یک متادیتا با توجه به اینکه عمدتا بر روی سرورهای ایرانی هستند آنقدر نیاز داره که حرفها.. سر هم کنید ؟؟ .. اگر واقعا اینها برای این یه API گرفتن از گوگل پول موتور جستجو از وزارت خونه گرفتن چرا قوه قضاییه وارد نمیشه ؟؟ این مصداق غش در معامله و .. نیست ؟؟
ناشناس۱۲۲۴۹۶۴۰۸:۰۲:۳۸ ۱۳۹۸/۹/۱۴
جالبه ما فكر ميكرديم فقط خودرو سازها مونتاژ كارند و الکی مي گويند خودكفا هستند در حوزه IT هم متاسفانه اينجوري هستيم
ناشناس۱۲۲۴۹۷۲۰۸:۱۳:۳۹ ۱۳۹۸/۹/۱۴
كاشكي براي رفع تكليف و توجيه تنبلي و بيسوادي و سوء مديريت خودمون اين جمله اشتباه رو هي تكرار نكنيم " اختراع دوباره چرخ"
تبریزی۱۲۲۵۰۰۸۰۸:۴۶:۴۶ ۱۳۹۸/۹/۱۴
به این تحلیلگرها و مسئولان نابغه تون بگین www که اول آدرس صفحات اینترنتی میاد مخفف عبارت world wide web یا همون "وب جهان گستر" هست. اینترنت یک شبکه جهانیه و اینترنت ملی یه پارادوکسه. اونی که شما میگی اینترانت یا شبکه داخلیه. در ثانی تو دنیایی که 90% درصد کل صفحات وب و نزدیک به 100% اطلاعات به زبان انگلیسی هستن حرف زدن از جستجوگر صرفا فارسی که فقط بتونه به صفحات فارسی بره جز .. سخنان یه آدم بی سواد نمی تونه باشه
ناشناس۱۲۲۵۰۶۲۰۹:۲۵:۳۰ ۱۳۹۸/۹/۱۴
فرض کنیم موتور داخلی خیلی هم توانمند باشد. در زمان قطع اینترنت بین الملل واقعا چه چیزی را می خواهد جستجو کند. محتوی داخل ایران حتی یک درصد محتوای جهانی هم نیست و محدود شده به یک سری سایت خبری یا اطلاع رسانی که از روی هم یا مطالب ..رو کپی می کنند و یک سری سایت خرید اینترنتی.
ناشناس۱۲۲۵۲۴۷۱۱:۲۳:۳۲ ۱۳۹۸/۹/۱۴
یک نفر میگفت ایران کلا کشور بساز بفروشی است یعنی همه در هر کاری می خواهند سریع یک چیزی انجام دهند پولش را بگیرند و بروند خارج ! که علت آن هم این است که با وجود ریسکهای مختلف عقل سلیم سرمایه گذاری بلند مدت را نمی پذیرد .
ناشناس۱۲۲۵۳۹۶۱۳:۰۱:۲۲ ۱۳۹۸/۹/۱۴
این کارشناس فناوری ظاهرا دیدی از اینترنت ندارند ، با فرض اینکه درست کار کنه، شما اطلاعات کل اینترنت رو تو اینترانت میخوای جمع کنی؟؟؟ اگر هدف سایتهای داخلیه که جستجوگر نمیخواد یه لیست هم کافیه،این مدل برخوردها جلوی اطلاعات رو میگیره و ضربه سختی به زیرساختهای کشور میزنه
ناشناس۱۲۲۵۵۱۲۱۴:۱۴:۱۷ ۱۳۹۸/۹/۱۴
بايد معلوم شود پولهاى هنگفتى كه عده ايى از متخصصان .. جهت راه اندازى اينترنت ملى دريافت كرده اند چه نتيجه ايى داشته است
ناشناس۱۲۲۵۶۰۰۱۵:۲۵:۲۲ ۱۳۹۸/۹/۱۴
مساله این است که برای ما آب نداشته برای عده ای نان داشته خوب کاسبی است راه انداخته اید با چهار تا مدیر ..
عجایب شهر۱۲۲۵۶۲۹۱۵:۵۶:۳۹ ۱۳۹۸/۹/۱۴
خلاصه منظورش این بود که بیخیال موتور جستجو داخلی بشیم.
علی۱۲۲۵۷۵۸۱۷:۲۶:۳۷ ۱۳۹۸/۹/۱۴
اینترنت ابزار استراتژیک محسوب میشه. می‌دونیم که اینترنت دست آمریکاست. با توجه به اینکه روز به روز وابستگی کارها به اینترنت بیشتر میشه اگه یه روز آمریکا بخواد ایران رو تحریم اینترنتی کنه و ما برای اون روز آماده نباشیم چه اتفاقی میفته؟ ما باید آماده باشیم. حالا دوست دارید اسمش رو اختراع مجدد چرخ بذارید، کپی کاری بذارید یا ..

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های دیروز

  1. مجلس به تهدیدهای تاجگردون چه پاسخی می‌دهد؟

  2. اعتبارنامه تاجگردون رد شد

  3. واکنش کاربران توییتر به رد اعتبارنامه تاجگردون؛ مجلس از اولین آزمون بزرگ خود سربلند بیرون آمد/ حالا نوبت تلاش مضاعف برای حل مشکلات است

  4. تاجگردون کیفش را از مجلس برداشت و رفت

  5. دولت روحانی رکورددار جهش ارز در تمام دولت‌ها است/ چرخ اقتصاد از کار افتاده/ نتیجه سیاست دلار ۴۲۰۰ تومانی چه بود؟

  6. مردم اندونزی حیوانات را در آتشفشان ریختند

  7. روحانی: اعتراف می‌کنم که در ساخت مسکن عقب ماندگی داشتیم

  8. اولین واکنش تاجگردون به رد اعتبارنامه‌اش

  9. جهانپور: خیلی از مبتلایان به کرونا در ایران شناسایی نشده‌اند/ تنها ۱۰ درصد تهرانی‌ها نکات بهداشتی را رعایت می‌کنند

  10. وزیر راه: حداکثر سقف قرارداد‌ اجاره در تهران ۲۵ درصد تعیین شد/ هیجانات کاذب‌ بازار مسکن را آرام می‌کنیم

  11. پرواز عمودی خلبان ایرانی با بمب افکن F ۴

  12. اینستاگرام پست ضرغامی را حذف کرد / اینبار وحشت از نام دختر سردار سلیمانی

  13. سقوط خوفناک یک هواپیما در حاشیه بزرگراه

  14. آمار به‌روز جهانی درباره کرونا/ ایران پنجمین کشور دنیا از نظر تعداد فوتی جدید

  15. روحانی: اعتراف می‌کنم دولت یازدهم در موضوع مسکن عقب‌ماندگی داشت/ زدن ماسک در حمل‌ونقل عمومی و ادارات الزامی می‌شود/ ظریف سمبل قدرت سیاسی است

  16. قیمت خودرو در بازار آزاد مشخص شد/ جدول

  17. توئیت زاکانی خطاب به مردم گچساران

  پربحث‌های هفته

  1. یک درس مهم ظریف در سیاست خارجی

  2. اصرار بر تحقیر ایران در ماجراي واکسن کرونا !

  3. از تنور سوال از رییس جمهور نانی گرم ‌می‌شود؟!

  4. پایان شوروی گونه آمریکا ؟

  5. مجلس به تهدیدهای تاجگردون چه پاسخی می‌دهد؟

  6. به چه قیمت؟

  7. طرح سؤال از رئیس‌جمهور با ۲۰۰ امضا تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس شد + محورهای سوال

  8. دوره آموزشی سربازی ۲ ماهه شد

  9. اعتبارنامه تاجگردون رد شد

  10. حاشیه‌های حضور ظریف در مجلس

  11. شما بگویید به چه قیمتی ؟!

  12. روایت روحانی از مدیریت دولت بر اقتصاد کشور/جنجال سخنرانی ظریف/ بازداشت عضو تیم سابق مذاکره‌کننده هسته‌ای/افروغ: صداوسیما اسیر نفوذ، تظاهر و ریا شده است

  13.  ردپای زنگنه در هپکو به نقل از نماینده تهران/ وزارت نفت: بیژن زنگنه از سال ۸۵ بازنشسته است  

  14. ضرب و شتم پزشک متخصص توسط همراهان بیمار + عکس

  15. روحانی: اقتصاد کشور تحت مدیریت قرار دارد/ در ماه‌های آینده به ثبات در اقتصاد و بازار ارز خواهیم رسید

  16. تهیه طرح تغییر الگوی سهمیه بندی بنزین در مجلس/ اختصاص سهمیه بنزین به خانواده به جای خودرو

  17. معجزه ای که اتفاق نیفتاد!

  18. واکنش همتی به برخی اقتصاددانان؛ نقدینگی موجود نمی‌تواند به تورم بالا منجر ‌شود

  19. سیروس گرجستانی درگذشت

  20. حکم یک دادگاه آمریکایی: محموله نفتکش‌های ایرانی که به ونزوئلا رفته بودند، مصادره شود

  21. نمکی: دلم نمی‌خواست با چنین تاوان سنگینی حرف‌هایم را جدی بگیرند

  22. سیف: بانک مرکزی استقلال ندارد و تابع نظرات رئیس‌جمهور است/ برجام مشکل روابط بانکی ایران را حل نکرد

  23. احمد توکلی: با استیضاح روحانی بیشتر موافقم

  24. واکنش کاربران توییتر به رد اعتبارنامه تاجگردون؛ مجلس از اولین آزمون بزرگ خود سربلند بیرون آمد/ حالا نوبت تلاش مضاعف برای حل مشکلات است

  25. تاجگردون کیفش را از مجلس برداشت و رفت

  ابر آروان

  آخرین عناوین