آشوب‌های عراق و استعفای عادل عبدالمهدی؛ داعش بازمی گردد؟

گروه جهان الف،   3980913160 ۱۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

وضعیت عراق در ماه های اخیر بسیار پیچیده شده است. همزمان با فساد و مشکلات گسترده اقتصادی، عادل عبدالمهدی نیز از سمت نخست وزیر استعفا داده است. اما موضوعی که وضعیت را بغرنج کرده تلاش داعش برای احیای قدرت است.

آشوب‌های عراق و استعفای عادل عبدالمهدی؛ داعش بازمی گردد؟

به گزارش الف، عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق  بعد از مدت ها گمانه زنی استعفای خود را روز شنبه اوائل هفته به پارلمان تقدیم کرد و روز بعد کناره گیری وی از قدرت پذیرفته شد. در حال حاضر پارلمان 15 روز فرصت دارد تا نخست وزیر بعدی را انتخاب کند. برهم صالح، رئیس جمهور در مقطع گذار مدیریت امور را برعهده دارد. 

این سردرگمی در فضای سیاسی محصول فعال شدن شکاف های اجتماعی و از هم گسیختگی جامعه عراق است. آشوب و ناآرامی ها در ماه های اخیر در اکثر استان های جنوبی و مرکزی وجود داشته است. عراق از 9 مهرماه دچار آشوب و بی ثباتی شده اما بعد از مدتی بدلیل راهپیمایی اربعین به مدت دو هفته این تظاهرات تعلیق شد و از اوائل آبان ماه دوباره از سرگرفته شد. 

در حال حاضر بدلیل درگیری های سیاسی و اجتماعی، داعش فرصت طلایی برای ابراز وجود پیدا کرده است. هسته های گروه تروریستی داعش در هفته های اخیر چندین حمله را در استان هایی مانند دیاله، نینوا، صلاح الدین، الانبار، کرکوک، بغداد و ... انجام داده اند. حتی عناصر این گروه تروریستی تلاش داشتند تا با حمله به زندان استان نینوا، فرماندهان و اعضای زندانی شده خود را فراری دهند اما موفق به این کار نشدند. بعد از این اتفاق، پلیس عراق تدابیر امنیتی را در زندان های استان ذی قار، بصره و ... تشدید کرده است. همزمان با این اتفاق داعش در ماه های اخیر تلاش داشته تا با یارگیری از روستاها، طرفداران خود را در حلقه هایی جمع و منسجم کند. 

اگر چه داعش در سوریه و عراق، دیگر سرزمین و خاکی که بر آن حکومت کند در اختیار ندارد اما گفته می شود هنوز بین 14 تا 18 هزار نفر عضو دارد. همچنین گروه داعش در مناطقی مانند آفریقا، شرق آسیا، افغانستان و ... فعالیت دارد. 

به نظر می رسد دست هایی در کار است تا عراق و دیگر کشورهای خاورمیانه روی ثبات و آرامش را نبینند و جهت اعتراضات را به سمت ایران تغییر دهند. درباره دلیل این موضوع نیز می توان به این مسئله اشاره کرد که بعد از پیروزی جبهه مقاومت در عراق و سوریه، کشورهای غربی، برخی دولت های منطقه و رژیم صهیونیستی در پی این هستند که از نگاه خود با ایجاد چالش هایی قدرت ایران را در منطقه محدود کنند و به زعم خود تهران را در تنگنا قرار دهند. به این مسئله باید اوضاع بهم ریخته سیاسی و عدم شکل گیری حکومت در رژیم صهیونیستی بعد از انتخابات متوالی را نیز افزود که تلاش می شود تا با ایجاد هرج و مرج در کشورهای دیگر افکار عمومی را گمراه و منحرف نمایند.

بهم ریختگی و تسلط بی ثباتی بر عراق محصول فساد گسترده، ناکارآمدها، تورم و بیکاری و ... است. اما ظهور و بروز دوباره داعش را نیز باید در چارچوب همین مسئله تحلیل کرد که قرار نیست یکی از کشورهای جبهه مقاومت روی آرامش را ببیند. در مقابل تحرکات داعش، ابومهدی المهندس، معاون رئیس حشد الشعبی از آمادگی کامل برای مقابله با داعش خبر داده است. المهندس اعلام کرده که بسیج مردمی عراق هرگز اجازه بازگشت داعش را نخواهد داد.

یکی از عوامل تقویت داعش در هفته های اخیر و زمزمه بازگشت آن، تشدید اختلافات گروه های شیعی در عراق است که در انتخابات و رایزنی برای تعیین نخست وزیر خود را نشان داده است. در حال حاضر نیز مشخص نیست بعد از مهلت 2 هفته ای چه فردی قرار است سکان نخست وزیری را بدست گیرد. این احتمال نیز وجود دارد بدلیل اختلافات حداکثری بین گروه های شیعی، رایزنی ها جهت اجماع بر روی یک گزینه به سرانجام نرسد. بدون شک ادامه خلاء قدرت و عدم شکل گیری یک دولت توانمند به داعش فرصت بیشتری جهت تقویت و یارگیری می دهد. موضوعی که می تواند چالش هایی اساسی برای آینده جامعه و دولت عراق باشد. البته با وجود گروه حشدالشعبی بسیار بعید است داعش بتواند مثل سابق به عنوان یک متغیر جدی در صحنه سیاسی عراق ایفای نقش کند و اقدام به اشغال شهرهای عراق نماید.

گفتنی است گروهک تروریستی داعش در اواسط خرداد ماه 1393 توانست با یک عملیات برق آسیا حدود 45 درصد از خاک کشور عراق را تصرف نماید. داعش آن زمان شهرهایی مانند الرمادی، موصل، تکریت، فلوجه و ... را تصرف کرد. اما ارتش عراق با کمک حشدالشعبی و ایران در آذر سال 1396 توانست گروهک تروریستی داعش را شکست دهد و آنها را از موصل بیرون کند اما آن زمان به بعد درگیری های پراکنده  وجود داشته و همین موضوع نشان می دهد اعضای این گروهگ هنوز به صورت هسته های مجزا و خفته فعالیت دارند.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۲۲۷۶۳۶۰۹:۵۸:۳۳ ۱۳۹۸/۹/۱۶
آشوب های عراق در اعتراض به فساد گسترده در این کشور است.
ناشناس۱۲۲۸۶۲۷۱۸:۴۲:۱۹ ۱۳۹۸/۹/۱۶
اعتراض مردم درست است ، انتظار فتنه گرها هم دور از انتظار نیست ، دقیقا مثل شما تیم شکست خورده مریم
ناشناس۱۲۲۷۶۸۷۱۰:۲۰:۱۲ ۱۳۹۸/۹/۱۶
اگر به خواسته مردم تن دهند ودست از گروه بازی بردارند خیر اما اگر پاسخ مردم را با خشونت دهند در واقع فرش قرمز برای داعش پهن میکنند
ناشناس۱۲۲۷۹۴۵۱۲:۴۲:۳۲ ۱۳۹۸/۹/۱۶
این نتیجه ی نادیده گرفتن مردمه
ناشناس۱۲۲۸۱۳۷۱۴:۲۵:۰۹ ۱۳۹۸/۹/۱۶
کدام مردم ؟؟ و اکثرهم لا یعلمون یادت آیه قرانی که شامل مردم عوام عراق
ناشناس۱۲۲۸۰۰۹۱۳:۲۰:۴۵ ۱۳۹۸/۹/۱۶
کسانی که دست به فسادهای گسترده مالی و سیاسی میزنند و کسانی هم که به هر شکل از آنها حمایت میکنند از داعش و داعشی بدترند !!! .. برای مردم عراق آرزوی موفقیت میکنم.
ناشناس۱۲۲۸۰۸۶۱۳:۵۸:۳۴ ۱۳۹۸/۹/۱۶
در ایران هم دولت بی کفایت حسن روحانی و مجلس بی کفایت می توانند سبب گسترش گرانی ها و تورم و اعتراضات شود.
ناشناس۱۲۲۸۱۱۶۱۴:۱۰:۲۷ ۱۳۹۸/۹/۱۶
عراق و اطرافش از قدیم دچار بیماری تفرقه بوده اند و امیدی به بهبود اوضاع نمیره
ناشناس۱۲۲۸۲۵۳۱۵:۲۷:۵۶ ۱۳۹۸/۹/۱۶
آشوب در لبنان و عراق و ایران سه کشور محور مقاومت منطقه صورت گرفته است که در این بین دولت ها در عراق و لبنان سرنگون شده اند ولی در ایران دشمن به این خواسته شوم خود نرسید .
ناشناس۱۲۲۸۶۷۰۱۹:۰۷:۱۹ ۱۳۹۸/۹/۱۶
داعش نمیاد بیاد هم وظیفه خود مردم عراق هست که برن بجنگند بودن ما در عراق دیگه تموم شده دنبالش نباشید
ناشناس۱۲۲۸۷۷۹۲۰:۰۴:۰۳ ۱۳۹۸/۹/۱۶
وباز هم بحث امنیت . امنیت مردم در خطر است بهتر است تظاهرات متوقف شود تا ماموران به وظیفیه مبازه با داعش برسند
......۱۲۲۸۸۵۲۲۱:۰۰:۲۳ ۱۳۹۸/۹/۱۶
به نظر من این نتیجه بی مسئولیتی مسئولین عراق است

پربحث‌های هفته

 1. عملکرد مجلس دهم ؛ شما چه فکر می‌کنید؟

 2. اسباب تمسخر دینداری نشویم ...

 3. وقتی مردم مانند رییس مجلس دهم فکر نمی‌کنند...

 4. "دیپلماسی بنزین"، نمادی از بی اعتنایی به تهدیدات آمریکا

 5. آیا فلسطینی‌ها زمین‌هایشان را به یهودیان فروختند؟

 6. اردشیر زاهدی: همیشه به ایران افتخار می‌کنم/ نگذارید سلطه آمریکا و انگلیس برگردد/ حکومت پهلوی به مردم آزادی نمی‌داد‌

 7. پرونده مدیران سایپا ؛ محکومیت دو نماینده به حبس و اثبات دوباره یک ناکارآمدی

 8. با زوج خودرویی محکوم به اعدام بیشتر آشنا شوید

 9. چه زمانی سیلی بحران جمعیت را می خوریم؟!

 10. مجلس خدمت یا مجلس قدرت؟!

 11. جمعیت جوان، کرونا را شکست می‌دهد

 12. محکومیت «محمد عزیزی» و «فریدون احمدی» به حبس/ حکم اعدام برای دو متهم پرونده شرکت سایپا/ استعفای وکلای پرونده طبری/ خبر تازه از پرونده حادثه هواپیمای اوکراینی

 13. فطر و اعیاد مذهبی؛ آیا مسابقه شادمانی عمومی کافی است؟

 14. «دپوی ۳۰۰۰۰ خودرو» توسط خودروسازان «احتکار» نیست؟ + تصاویر

 15. چرا فرزندآوری کم شده/ آیا جامعه هم پیر می‌شود؟

 16. «عادی سازی» در شرایط کرونایی و سه شنبه‌های «جوج» در شمال !

 17. درد کهنه غیزانیه، «امنیتی» نیست

 18. روایت روح الامینی از فاصله معنادار بین رقبای ریاست مجلس/دفاع آقاتهرانی از صادق محصولی/واپسين ماموريت فراكسيون اميد/ ائتلاف لاریجانی با اصلاح طلبان در راه است؟

 19. مروری بر ازدواج‌های سیاسی؛ از احمدی‌نژاد تا روحانی + تصاویر

 20. تلفاتی سنگین‌تر از تلفات جنگ بر دوش ایالات متحده

 21. نامه توکلی به دادستان تهران درباره کشت و صنعت مغان: حمایت برای جلوگیری از چپاول حقوق ملت را انتظار می‌کشیم/ از انجام تشریفات جدید پیش از نتیجه اعلام جرم دیده‌بان در دادگاه خودداری کنید

 22. قیمت‌های جدید شورای رقابت برای خودروهای داخلی اعلام شد + جدول

 23. رهبر انقلاب: وضعیت رژیم صهیونیستی در آینده‌ سخت‌تر خواهد شد/ فلسطین قابل فراموش شدن نیست

 24. قیمت‌های شورای رقابت به خودروسازان ابلاغ شد/پراید ۳۷ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان+جدول

 25. ادعای برایان هوک: ایران بین مذاکره با ترامپ یا فروپاشی اقتصادی یکی را انتخاب کند/ ایران را مهار کرده‌ایم

آخرین عناوین