نشنال اینترست: "داووس صحرا" در عربستان شکست خواهد خورد

گروه جهان الف،   3980912133 ۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۵ تکراری یا غیرقابل انتشار

پایگاه خبری نشنال اینترست نوشت سرمایه گذاری در عربستان سعودی با ریسک های ژئوپلیتیکِ زیادی همراه است.

 نشنال اینترست: "داووس صحرا" در عربستان شکست خواهد خورد

اجلاس اقتصادی عربستان سعودی موسوم به "داووس صحرا" برگزار شد و در جریان آن، توافقاتی به ارزش 20 میلیارد دلار به امضا رسیدند. برگزاری "ابتکار سرمایه گذاری آینده/Future Investment Initiative "(همان داووس صحرا) در عربستان، تهدیدِ اعمال تحریم بر علیه این کشور را که به دلیل سابقه منفی حقوق بشری آن صورت گرفته کاهش داده است.

در این شرایط، سرمایه گذاران در حال سبک سنگین کردن جوانب مثبت و منفی سرمایه گذاری در عربستان و روانه کردن پول های خود به این کشور هستند. سرمایه گذاران به دلیل ریسک های ژئوپلیتیک سرمایه گذاری در عربستان، در این باره محتاطانه عمل می کنند. در این رابطه می توان به خطراتی نظیرِ جنگ و تنش با ایران، و یا ارتکاب یک جنایت حقوق بشری  دیگر(نظیر آنچه در مورد قتل جمال خاشقچی اتفاق افتاد) اشاره کرد.

در بعدِ داخلی نیز ملاحظاتی نظیر تداوم و استحکام سیاست های داخلی عربستان در بحبوحه کاهش قیمت نفت و یا رویه های شخصی محمد بن سلمان در زمینه حکمروایی، مطرح هستند. مولفه هایی از این دست در نهایت بر استراتژی سرمایه گذاری عربستان سعودی سنگینی کرده و بر آن تاثیرات منفی خود را خواهند گذاشت. موضوعی که مسیر 10 ساله حرکت عربستان به سوی چشم انداز اقتصادی 2030 آن را به راهی پر از دست انداز تبدیل می کند و دستیابی به این هدف را بسیار مشکل می کند. 

عامل خاشقچی

سال گذشته، سرمایه گذاران و تجار نمی دانستند که آیا ایالات متحده آمریکا به دلیل قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار سرشناس عربستانی توسط دولت عربستان در تاریخ 2 اکتبر 2018، بر علیه این کشور دست به اِعمال تحریم میزند یا خیر. با توجه به تشدید انتقاد های بین المللی علیه ریاض، تعداد کمی، پیشنهاد عربستان مبنی بر حضور در کنفرانس داووس صحرا را که تنها 3 هفته پس از قتل خاشقچی برگزار می شد، جدی گرفتند. حتی آنگونه که در سال 2019 آشکار شد، برخی شرکت ها قصد داشتند پا را فراتر بگذارند و سرمایه های خود را از عربستان خارج کنند. در حالی که برخی دیگر صبر پیشه کردند تا ببینند آیا خشم سیاسی حاکم بر آمریکا علیه عربستان(در موضوع قتل خاشقچی)، به اقدامات تنبیهی قانونی علیه این کشور تبدیل خواهد شد یا خیر. 

کاخ سفید قویا در برابر این ایده که باید علیه عربستان، تحریم و مجازات وضع کرد ایستاد. دولت آمریکا به طور خاص از این می ترسید که انجام چنین اقدامی به نفوذ این کشور در عربستان آسیب می زند و با برهم زدن قراردادهای سودآور تسلیحاتی واشنگتن با ریاض، این کشور(عربستان) را در این زمینه(خرید تسلیحات) به دامان کشورهایی نظیر چین و روسیه خواهد انداخت. در این راستا، ابتدا دولت آمریکا تلاش هایی را که معطوف به خاتمه دادن به حمایت آمریکا از عربستان در جنگ یمن بودند وتو کرد. سپس، در ماه می سال 2019، دولت آمریکا از یک اعلامیه فوق العاده استفاده کرد و قرارداد فروش تسلیحات به ارزش 8.1 میلیارد دلار به عربستان سعودی و متحدش، امارات متحده عربی(و همچنین اردن) را  به بهانه اینکه تهدید از جانب ایران جدی است، به انجام رساند. در نهایت، پیام کاخ سفید کاملا روشن شد: دولت آمریکا با هرگونه تلاشی از جانب کنگره این کشور برای مجازات عربستان سعودی مخالفت خواهد کرد و هیچگونه اکثریتی هم در کنگره وجود ندارد تا وتویِ دولت آمریکا را باطل سازد. 

موضع دولت آمریکا در قبال عربستان، بسیاری از سرمایه گذاران را در تفسیر این نکته که آیا سرمایه گذاری در عربستان، با ریسک بالا همراه است یا خیر، تنها و مردد گذاشته است. برخی از آن ها قید سرمایه گذاری در عربستان را زده اند و یا سرمایه های خود را به کشورهایشان بازگردانده اند. در این زمینه می توان به "آژانس استعدادیابی هالیوود" اشاره کرد که سرمایه گذاری 400 میلیون دلاری خود در عربستان را از این کشور خارج کرد. دیگر شرکت ها و سرمایه گذاران نظیر آمازون نیز از پیگیری و ادامه دادنِ معاملات توافق شده خود با عربستان خودداری کردند(نظیرِ شرکت خوشه ای یا کنگلومرا که قرار بود مراکز داده در عربستان سعودی احداث کند). این قبیل شرکت ها به نحو گسترده ای از شرکت در نشستِ ابتکار سرمایه گذاری آینده(داووس صحرا) در عربستان خودداری کردند با این حال، نام های معتبری در صنعت مالی جهان مثلِ سافت بانک، بانک آمریکا، و جی پی مورگان چیس، با اکراه در نشست داووس صحرا شرکت کردند. دولت های ثروتمندی نظیر کویت، روسیه، و امارات متحده عربی نیز در این نشست حاضر شدند. برای آن هایی که در این نشست شرکت کردند، این نکته بسیار روشن بود که خطرات و ریسک های قابل توجه و معتبر، دیگر همچون سال 2018 آن ها را تهدید نمی کند. با این حال، این بدان معنا نیست که آبرو و اعتبارشان به دلیل کار با عربستان دیگر آسیب نخواهد دید بلکه به این معنا بود که آن ها اکنون خطرات و ریسک ها را می شناسند و باور دارند که می توانند در برابر هرگونه آسیب علیه برندِ خود، مقاومت لازم و کافی را انجام دهند. 

 امنیت و شرایط مطمئنی برای سرمایه گذاری در عربستان وجود ندارد 

اگر چه سرمایه گذاران در شرایط کنونی، ریسک های قابل توجه در زمینه سرمایه گذاری در عربستان را بیشتر می شناسند و بهتر می توانند آن ها را مدیریت کنند با این حال، تعداد زیادی از آن ها حاضر نیستند در چهارچوب چشم انداز سرمایه گذاری دولت عربستان که در قالب چشم انداز 2030 مطرح شده، گامی بردارند. این امر به چند دلیل اتفاق می افتد: اولا، تنش های عربستان با ایران(به عنوان یک قدرت منطقه ای) به نحو بی سابقه ای افزایش یافته است. عربستان سعودی از ترس تشدید تنش ها با تهران سعی کرده از گسترش اختلافات و از کنترل خارج شدنِ آن ها جلوگیری کند. با این همه، عربستان در قبال ایران، تنها تصمیم گیر نیست. امکان دارد آمریکا(با رضایت و یا بی رضایت عربستان) بخواهد علیه ایران دست به اقدامی ماجراجویانه بزند که در این صورت، تهران نیز پاسخی سخت به عربستان به عنوان نزدیکترین متحد آمریکا در منطقه خواهد داد. از سویی، همزمان با سیاست ایران مبنی بر کاهش تعهدات برجامی اش، امکان دارد اسرائیل بخواهد به تاسیسات هسته ای ایران حمله هوایی بکند. در چنین وضعی، هیچ ضمانتی وجود ندارد که تهران به نشانه تلافی، ریاض را که تبدیل به یکی از متحدان اصلی اسرائیل در منطقه شده، هدف قرار ندهد. 

ثانیا، به دلیل کاهش قیمت نفت و افزایش رو به رشد تقاضاهای مربوط به سبک زندگی از سوی شهروندان عادی عربستانی، این کشور به شدت در تلاش است تا سیاست های خود و همچنین برخی اهداف چشم انداز 2030 را عملی کند. همزمان با اینکه عربستان سعودی، ثبات اجتماعی را برای ملت خود در اولویت قرار می دهد، امکان دارد برخی پروژه های بلند مدت خود را به نفعِ آن دسته از پروژه ها و برنامه هایی که رضایتِ شمار بیشتری از مردم را به بار می آورند و در حوزه اجتماعی از اولویت بیشتری جهتِ هزینه کرد برخوردار هستند، کنار بگذارد. با این حال، شناختِ اینکه پادشاهی عربستان چه چیزهایی را در اولویت خود قرار خواهد داد، در شرایط فعلی ممکن نیست. امری که ریسک و تهدیدی بزرگ برای آن دسته از سرمایه گذاران به شمار می رود که به دنبال یک سرمایه گذاری ایمن و مطمئن هستند. در واقع، تجربه های پیشین نشان داده اند که در شرایط اینچنینی، بسیاری از پروژه ها رها شده اند. برای مثال، در جریان سقوط قیمت نفت در سال 2014، هزاران پروژه در عربستان متوقف شده و یا در برزخ رها شدند. 

ثالثا، با توجه به گزاره هایی نظیرِ: قیمت پائین نفت که تولید ناخالص داخلی عربستان را تحت تاثیر قرار می دهد، نرخ بالای بیکاری در این کشور، و مبهم بودنِ مسیر ایجاد تحول اقتصادی در عربستان، سودآوریِ ادعاییِ پروژه هایی که دولت عربستان سعودی آن ها را ارائه می کند، قطعی نیست. قیمت های پائین نفتی(در کنار احتمال خطر جنگ با ایران)، پیش از این نیز بر ارزش شرکت نفتی عربستان سعودی موسوم به آرامکو (در عرضه سهام اولیه آن) تاثیر گذاشته است. عرضه سهام اولیه شرکت آرامکو که دولت عربستان امید دارد مبلغی بین 1 تا 2 تریلیون دلار تولید کند، سمبلی از جاه طلبی های بلند پروازانه دولت عربستان است که البته با واقعیت های سخت و ناخوشایندی نیز مواجه خواهد شد.

در نهایت باید گفت هیچ ضمانتی وجود ندارد که عربستان سعودی به عنوان یک دولت اقتدار گرا، باردیگر همچون آنچه در مورد قتل جمال خاشقچی دیدیم، دست به اقدامی نزند که برای این کشور رسوایی بین المللی به بار آورد. اگر یکچنین اقدامی بار دیگر از سوی دولت سعودی سر بزند، ریاض با تحریم های جدیدی نه فقط از طرف آمریکا، بلکه از سوی اتحادیه اروپا نیز مواجه خواهد شد. این امر، سرمایه گذاران را در کانون توجه قرار خواهد داد. آن ها این سوال را از خود خواهند پرسید که آیا قراردادهایی را که امروز با دولت عربستان به امضا رسانده اند، گرفتارِ تحریم هایِ فردا خواهد شد؟ از سویی باید به این نکته توجه کرد که انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا نیز می تواند منجر به برکناری دولتی در واشنگتن شود که که کارهایی زیادی جهت حفاظت از پادشاهی سعودی انجام داده است. 

عربستان سعودی در شرایط کنونی، از خطر تحریم های آمریکا بر علیه راهبرد سرمایه گذاری خود گریز کرده است. با این حال، چالش های دیگر همچنان پیش رو هستند. در این راستا، به طور خاص می توان به چشم انداز تنش این کشور با ایران و نبود شفافیت در مورد اواویت بندی های ریاض اشاره کرد. همزمان با آغاز سال 2020، پادشاهی عربستان، با سرمایه گذاران در شریطی که در مورد چشم انداز 2030 مردد هستند و آن را به چالش می کشند، مواجه خواهد شد. عربستان پاسخ های آسانی برای سوال ها و دغدغه های آن ها نخواهد داشت. 

 

***نویسنده: این گزارش توسط شرکت استراتفور ورلد ویو/ Stratfor Worldviewتهیه شده است. این نهاد، یک شرکت مشورتی و اطلاعاتی در حوزه ژئوپلیتیک است. 

 

***لینک: https://nationalinterest.org/blog/buzz/why-saudi-arabias-vision-2030-plan-might-fail-98962

 

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۲۲۳۲۹۰۱۱:۱۲:۱۲ ۱۳۹۸/۹/۱۳
من هنوز نمی فهمم سرمایه گذار در کور عربی مثل امارات و عربستان چه معنی داره تا اونجا که می دونیم اعراب خلیج فارس به دلیل نفت خودشون سرمایه گذارند اهان منظورتون اینه که کشورهای غربی با پول خود اعراب میان ایده هاشون رو پیاده می کنند این که نشد سرمایه گذاری این ایجاد بستر برای جذب خلاقیت توسط اعرابه
ناشناس۱۲۲۳۳۰۲۱۱:۱۶:۵۸ ۱۳۹۸/۹/۱۳
کشورهای جهان سومی مثل اعراب خودشان سرمایه گذارند فقط دنبال پیمانکار می گردنند که آن را هم غربی ها در اختیارشان قرار می دهند دانش و تکنولوژی رو می خرند برای من سوال چرا میگویید سرمایه گذار درحالی که خود اعراب سرمایه گذارند و دنبال پیمانکار
ناشناس۱۲۲۳۳۱۵۱۱:۲۱:۱۱ ۱۳۹۸/۹/۱۳
شاید تنش با ایران یک تهدید باشد اما عدم سرمایه گذاری بخاطرموارد نقص حقوق بشری در جوامع بسته و حاکمیت دیکتاتوری افسانه است
ناشناس۱۲۲۳۵۱۴۱۲:۴۴:۲۹ ۱۳۹۸/۹/۱۳
همه دنیا شکست خورده اند!!!
amin۱۲۲۳۶۰۹۱۳:۰۹:۱۴ ۱۳۹۸/۹/۱۳
فعلا کنترل بازار ما شکست خورده فنر دلار و سکه و طلا دررفته سکه 4.5 دلار12.800
ناشناس۱۲۲۳۶۸۲۱۳:۳۵:۲۰ ۱۳۹۸/۹/۱۳
عربستان با ریال معادل 35000 ریال ایرانی بدبخت شد و رفت
محمد مهدی۱۲۲۴۹۲۸۰۶:۵۳:۴۶ ۱۳۹۸/۹/۱۴
بنظرم بهره مندی امریکا از منابع مردم مسلمان عربستان بارها امریکا را از خطر سقوط رهانده و بی شک دولت امریکا و شرکت های بزرگ امریکایی مایلند با توسعه فعالیت های خود و مهره چینی در ساختار دولت عربستان کماکان به استعمار خود ادامه دهند و چون دست یابی و کنترل این منطقه مهم منوط به کنترل قدرت ایران است از طرفی ایران نیز باید بتواند مطابق نیاز های خود از منابع حوزه خلیج فارس بهره مند شود سران مزدور دولت های عرب همکاری با ایران را به یکدیگر به منزله پذیرفتن سروری و قیومت ایرانیان میدانند که بی شک منجر به قدرتمندتر شدن ایران میشود ، لذا گمان میکنند راه دیگری دارند که آن متوصل شدن به قدرتهای جهانی برای بدست گرفتن قدرت و منابع منطقه و عقب راندن ایرانیان در عرصه نظامی و اقتصادیست راهی که هیچ گاه به تحقق نمیرسد و خوابیست که تعبیری ندارد جز ویرانی و ذلت

پربحث‌های دیروز

 1. کمر خمیده نظام سلامت در موج سوم کرونا

 2. چرا مستند بی‌بی‌سی درباره جنگ مورد توجه قرار می‌گیرد؟

 3. آقای روحانی! انفعال را تجویز نکنید و این پنجره را ببندید

 4. واکنش نوری المالکی به یادداشت روزنامه کیهان

 5. توضیح حسین شریعتمداری درباره یادداشتی پیرامون مواضع آیت الله سیستانی

 6. استعفای روحانی راهگشاست یا راهی برای فرار؟

 7. ترمز قیمت دلار و سکه برید + جدول قیمت‌ها

 8. تصویری از مهدی کروبی روی تخت بیمارستان

 9. نمایندگان محترم ! چتر بلاتکلیفی را از سر وزارت صمت بردارید  

 10. طرح جمع‌آوری اراذل و اوباش تهران

 11. رئیس قوه قضائیه: نمی‌گذاریم تولیدکنندگان زمین بخورند/ کاهش ارزش پول ملی خسارت بار است

 12. امیری: روحانی برای معرفی رزم حسینی به مجلس نمی رود

 13. افزایش حقوق کارکنان در سال ۱۴۰۰ مشخص شد

 14. تجربه ای از منش و روش علیرضا رزم حسینی

 15. واکنش اکبر نبوی به پیشنهاد استعفای رییس جمهور

 16. خفه کردن یک دختر به دلیل نداشتن ماسک

 17. تغییر در شیوه ارسال پیامک بدحجابی برای خودروها

 18. قالیباف: تولید مسکن باعث اشتغال می‌شود/ با رویکرد ساخت مسکن دولتی مخالفیم

 19. پاسخ زیباکلام به عباس عبدی/ اولین نامزد انتخابات ریاست جمهوری/«مرد خاکستری» بدنبال حذف خاتمی/ ظریف: شرمنده و بدهکار مردم هستیم

 20. مردم با صندوق آرای انتخابات ۱۴۰۰ قهر نمی‌کنند

 21. مقصد روحانی بعد از پایان دولت کجاست؟

 22. سردار کوثری: بعضی خودفروخته‌ها مثل اکبرگنجی دنبال تخریب سپاه بودند

 23. زیباکلام: ماندن یا رفتن روحانی مشکلی را حل نمی‌کند/ استعفای رئیس جمهور بحث انحرافی است

 24. زنان آتش‌نشان آماده رویارویی با خطر

 25. نماینده مجلس سکته قلبی کرد

پربحث‌های هفته

 1. جدول/ نرخ امروز طلا و سکه؛ دلار ترمز برید

 2. نماینده مجلس: آقای روحانی دیگر حرف نزنید؛ حرف‌تان مردم را عصبانی و بازار را به هم می‌‎ریزد/ هر روز یک سلطان جدید سبز می‌شود

 3. اشکهای یک تولید کننده ایرانی/ به دادم برسید/ جز عدالت هیچ نمی‌خواهم

 4. چند نکته درباره تحویل «دناپلاس» به نمایندگان مجلس

 5. محصولات مدیران‌خودرو ۶۳ تا ۱۷۰ میلیون تومان گران شد + قیمت‌ها

 6. نیویورک تایمز: آمریکا نتوانست ایرانی ها را به زانو درآورد

 7. کمر خمیده نظام سلامت در موج سوم کرونا

 8. چرا مستند بی‌بی‌سی درباره جنگ مورد توجه قرار می‌گیرد؟

 9. اوج بدسلیقه‌گی! / به بهانه ساخت تندیس‌هایی از سردار دلها

 10. آقای روحانی! انفعال را تجویز نکنید و این پنجره را ببندید

 11. واکنش نوری المالکی به یادداشت روزنامه کیهان

 12. سرقت وحشیانه ۳ مرد مسلح از یک زن در دزفول

 13. چرا مسکن ارزان نمی شود

 14. توضیح حسین شریعتمداری درباره یادداشتی پیرامون مواضع آیت الله سیستانی

 15. انتقال پایتخت؛ تهران پیر همچنان مقاومت می کند

 16. واکنش‌های داغ به یک نامه

 17. آیا هنوز هم کسی نمی‌خواهد از آنها بپرسد که از کجا آورده‌اند؟

 18. به فکر معیشت این «ملت پیروز» باشید

 19. این حق مردم است 

 20. انقلابی‌گری و دنا پلاس

 21. استعفای روحانی راهگشاست یا راهی برای فرار؟

 22. توکلی به نمایندگان: خودروهای ارزان تر را جایگزین خودروهای لوکس تحویلی کنید/ تصمیم مجلس در تامین خودرو اشتباه بود

 23. ترمز قیمت دلار و سکه برید + جدول قیمت‌ها

 24. جهانگیری: فشار بر دولت جز افزایش مشکلات مردم دستاوردی ندارد/ دولت نمی‌تواند به تنهایی مسائل را حل کند

 25. قالیباف: سرپرست های خانوار برای خریدن کالای اساسی نباید شرمنده فرزندان شوند

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. نیویورک تایمز: آمریکا نتوانست ایرانی ها را به زانو درآورد

  2. واکنش نوری المالکی به یادداشت روزنامه کیهان

  3. توضیح حسین شریعتمداری درباره یادداشتی پیرامون مواضع آیت الله سیستانی

  4. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: در پی رسیدن به توافقی جدید با ایران هستیم

  5. پومپئو: در ۳ سال گذشته ایران را از ثروتی ۷۰ میلیارد دلاری محروم کرده‌ایم / بسیار عالی خواهد بود اگر ایران به حق موجودیت دولت اسرائیل اذعان کند

  6. آمریکا آب پاکی را روی دست امارات ریخت

  7. ترامپ نمی‌خواهد قطار سازش با اسراییل متوقف شود

  8. مشاور بایدن: اگر ایران به پایبندی کامل به برجام بازگردد ما هم به آن برمی‌گردیم

  9. ترامپ: انتخابات در نهایت به دیوان عالی کشیده خواهد شد

  10. همنوایی دوباره اروپا با آمریکا ضد تهران/ احضار سفیران ایران

  11. آیا شمارش معکوس خروج نیروهای آمریکایی از عراق آغاز شده است؟

  12. ظریف؛ روسیه و چین نقش رهبری را در برابر قانون شکنی آمریکا ایفا کردند

  13. ادعاهای ضد ایرانی پادشاه سعودی در سازمان ملل

  آخرین عناوین