یک عکس؛ یک شرح | «رضا جان انقلاب این طور نیست که تو فهمیده‌ای...»

گروه سیاسی الف،   3980911047 ۱۰۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
یک عکس؛ یک شرح | «رضا جان انقلاب این طور نیست که تو فهمیده‌ای...»

«... در زمان انقلاب از جمله خاطرات جالبم دیدار با شهید بهشتی بود. روزی به خانه ایشان در پل رومی‌ رفتم . برایم جالب بود که در اتاق پذیرایی مبل داشت و بوی ادکلن می‌داد...

-  شما چطور انقلابی هستید که مبل و یخچالی مدل بالا و پر از گوشت و دارید و این طور زندگی می‌کنید؟

-... رضا جان تئوری‌های انقلاب این طور نیست که تو فهمیده‌ای. تو نمی‌توانی زیبایی و رفاه را نفهمی و بعد از انقلاب رفاه را به وجود آوری. باید تمرین کنیم که زندگی خوب چطوری است تا بتوانیم زندگی خوبی به مردم بدهیم.... ما اگر نفهمیم خوبی چیست هیچ وقت نمی‌توانیم خوبی را به مردم هدیه کنیم. ... اینها (ادکلن ومبل و...) از پول تدریس خودم تهیه شده‌اند. ادکلن هم می‌زنم چون همه باید روزی ادکلن بزنند...» *

نزدیک چهل سال از آن روزهایی که «رضا جان ها» نمی گذاشتند آب خوش از گلوی بهشتی پایین برود، می‌گذرد. او متهم بود به داشتن مبل و یخچالی که در آن شیر و گوشت هم بود! یعنی چیزی که هر انسانی به طور طبیعی باید به آن‌ها دسترسی داشته باشد.

 نزدیک چهل سال می گذرد از آن روزهایی که خوش لباسی و خوش بو بودن مساوی بود با «‌طاغوت» و کوچکترین نشانه ای از رفاه نشانه زالو صفت بودن! 

آن سال ها گذشت و رفته رفته مزه شیرین رفاه زیر دندان همان هایی آمد که در ستایش فقر شعرها می سرودند. حالا اما باید باز هم موقعیت جدید را با اقتدا به بزرگان توجیه کرد و از ماشین شیک مطهری و نحوه زندگی بهشتی در خانه و ادکلن زدن و خوش پوشی خاطره گفت و خلاصه یعنی اینکه: ما هنوز هم در همان راه هستیم!

راه اما کدام است؟

 آن بهشتی که ادکلن می زد و روی مبل می نشست، همان کسی است که این ها را برای «همه» می خواست. او خوب می دانست که رفاه نسبی لازمه و شرط رشد انسانی است و بشر اول باید از چاه طبیعت بیرون بیاید تا سر به آسمان بساید. اما به همان اندازه نیز از «تک خورها» و «تبعیض» بیزار بود. به همین دلیل هم در همان روزهای نخست پیروزی انقلاب پیشنهاد عجیبی به همه اهل «بازار» داد: بیایید به توصیه همان پیامبری که عطر را دوست می داشت و تجارت هم کرده بود اقتدا کنید و همچون انصار که مهاجرین را در روزهای حضور پیامبر در مدینه در آغوش گرفتند بخشی از داشته هایتان را با دیگران قسمت کنید تا این انقلاب بوی خوش دین واقعی را بیابد چرا که انقلاب بدون اثر در زندگی و بازار و برابری هیچ معنایی ندارد.... و ... «مادام که در جامعه در یک سو گرسنه وجود دارد و در سوی دیگر متنعمان برخوردار، این جامعه لجن است حتی اگر تمام چهره اش را با قرآن بپوشانید!» 

بهشتی خودش هم می گفت حاضر است برای این منظور پیش قدم شود و از زندگی متوسط و رفاه نسبی اش که حتی با معیار های آن زمان «ثروت» محسوب نمی شد در این «راه» هزینه کند؛ راهی که معلوم نیست اصلا ما شناخته باشیم! چرا که هنوز هم اسیر تقابل های کاذب هستیم. اگر دیروز رفاه و آسایش مادی را در برابر دین و اخلاق و برابری و انقلاب تعریف می کردیم امروز چشم مان را با توسل به همان دین و اخلاق بر روی تبعیض و فقر و فاقه روز افزون مردمان بسته ایم و رفاه را برای «همه» نمی خواهیم. 

نه ما هنوز در بیراهه‌ایم !
---------------------------------------
* گفت‌گوی رضا کیانیان با ماهنامه «صنعت سینما»

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۲۱۹۳۸۱۱۰:۲۸:۰۹ ۱۳۹۸/۹/۱۱
جناب نوبخت بايد وزير فرهنگ و هنر ميشد خيلي علاقه داره به اين جشن ها و ..
ناشناس۱۲۱۹۴۷۷۱۰:۵۶:۴۵ ۱۳۹۸/۹/۱۱
زمانی شیر و گوشت در یخچال فریزر بهشتی بود که نان و ماست در سفره مردم نبود .
ناشناس۱۲۱۹۵۰۸۱۱:۰۷:۰۴ ۱۳۹۸/۹/۱۱
گیریم که اینطور باشد. او خواستار تقسیم داشته ها بود نه نداشته ها !
ناشناس۱۲۱۹۵۸۸۱۱:۴۱:۴۷ ۱۳۹۸/۹/۱۱
داشته ها را نباید در یخچال خود گذاشت !
ناشناس۱۲۱۹۷۶۱۱۲:۴۶:۰۷ ۱۳۹۸/۹/۱۱
شما گوشت و مرغ را در کمد نگه می‌دارید؟
ناشناس۱۲۱۹۵۹۷۱۱:۴۵:۳۲ ۱۳۹۸/۹/۱۱
داشته های قابل تقسیم ؛ در یخچال شخصی جایی ندارد .
ناشناس۱۲۲۰۰۰۲۱۳:۴۹:۲۷ ۱۳۹۸/۹/۱۱
هیچ کی نمی تونه مثل نوبخت همه را بدبخت کنه
ناشناس۱۲۲۰۵۶۱۱۸:۳۳:۳۲ ۱۳۹۸/۹/۱۱
به نظرم سلبریتی یا هر کس دیگه‌ای که مالیات نمیده در معضلات جامعه شریکه و حق نداره برای دیگران نسخه بپیچه.
ناشناس۱۲۱۹۵۴۵۱۱:۲۲:۳۲ ۱۳۹۸/۹/۱۱
شما که میگید قبل انقلاب بهشت بوده؟؟؟
علی۱۲۱۹۶۲۶۱۱:۵۴:۵۵ ۱۳۹۸/۹/۱۱
مضخرف نگو، درد مردم در آنزمان آزادی بود نه اقتصاد. در فاصله سال های 54 تا 57 نیروی کار داخلی برای پروژه های در دست اقدام و برنامه شده کافی نبود و آدم بیکار پیدا نمیشد مگر اینکه خودش تنه لش بود و بنابراین ماست بعنوان کنار غذا در سفره مردم بود نه غذای اصلی. راستی تو اصلا چند سالته؟!
ناشناس۱۲۱۹۷۲۹۱۲:۳۶:۱۱ ۱۳۹۸/۹/۱۱
عزیز امار ان زمان هم مانند الان بیکاری یکی بود
مری۱۲۱۹۸۷۱۱۳:۱۶:۰۷ ۱۳۹۸/۹/۱۱
الان چه کسی با واردات بی رویه از چین و .. باعث و بانی تعطیلی تمام کارخانجات و بیکاری شده همین دولته دیگه
نیما۱۲۲۰۰۲۲۱۳:۵۶:۱۳ ۱۳۹۸/۹/۱۱
واقعا؟ بودی و داری میگی یا شنیدی؟ ما که بیکار نبودیم و بیگاری بود اما نان نداشتیم. آزادی وقتی شکم خالی بود به درد در کوزه میخورد
ناشناس۱۲۲۰۲۳۵۱۵:۲۱:۴۷ ۱۳۹۸/۹/۱۱
خداوند رحمت کن شهید مظلوم بهشتی را. دندان جلو ایشان توسط شکنجه طاغوتیان شکست و در تصاویر معلوم است. حال پیدا کنید چه وضعی آن زمان بود؟
ناشناس۱۲۲۰۳۶۲۱۶:۲۱:۳۷ ۱۳۹۸/۹/۱۱
کارگر کره‌ جنوبی برای کار به ايران می آمد.
ناشناس۱۲۲۰۵۹۳۱۸:۵۷:۱۸ ۱۳۹۸/۹/۱۱
چون تخصصی نداشتین مانند پزشکان هندی که می امدن به دلیل کمبود نیروی ماهر
ناشناس۱۲۲۰۵۵۱۱۸:۳۰:۱۲ ۱۳۹۸/۹/۱۱
راستش تا جایی که شنیدیم و خوندیم اون موقع هم وضع کار مثل همین حالا خراب بود. تورم سال‌های ۵۴ و ۵۵ همین حالا هم رکورد دارن برای خودشون. دغدغه های اقتصادی در انگیزه‌های انقلاب زیاد بود. کلا اگه وضع اینجوری که شما میفرمایید بوده باشه انقلاب بعید بود به نتیجه برسه
ناشناس۱۲۲۲۴۶۸۲۰:۴۰:۴۷ ۱۳۹۸/۹/۱۲
حلبی آبادهای تهران و شهرستانها یادتون درست در زمان ورود به دروازه های تمدن بزرگ .
ناشناس۱۲۱۹۶۳۸۱۱:۵۹:۵۵ ۱۳۹۸/۹/۱۱
شیر و گوشت آخر دورات شاه و اوایل انقلاب در یخچال عموم مردم نبود؟؟!!!
ناشناس۱۲۲۰۳۶۵۱۶:۲۳:۲۸ ۱۳۹۸/۹/۱۱
پدر آمرزیده یخچال در بعضی خانه ها پیدا می شد
ناشناس۱۲۱۹۸۳۱۱۳:۰۴:۵۴ ۱۳۹۸/۹/۱۱
عقده از انقلاب و بهشتی و امثال بهشتی دیگه کی میخواد صاف بشه؟ بعضی ها که رنگ و بوی انقلاب رو عوض کردند ، بزرگان انقلاب را هم که شهید کردند، آرمانهای انقلاب را هم به حوزه فراموشی راندند ، هنوز هم دلشون آروم و خنک نشده؟
ناشناس۱۲۱۹۸۷۵۱۳:۱۶:۴۳ ۱۳۹۸/۹/۱۱
آنزمان بهشت نبود برای همین هم انقلاب شد اما قبل از انقلاب مرغ و گوشت آنقدر برای مردم ارزان بود که ساده ترین غذا حتی برای افراد کم درآمد آب گوشت بود که گوشت و سیب زمینی و نخود و ... بار بگذارند با سنگک بخورند! و مردم بیشتر کباب برگ می خوردند تا کوبیده! یکنفر کار می کرد کفاف زندگی متوسط یک خانواده چهار نفری براحتی فراهم بود . تورم پایین و ریال ایران جز با ثبات ترین ارزها بود البته مانند الان به روستاها رسیدگی کمتری نسبت به شهرها می شد و مردم به شهرهای بزرگ کوچ می کردند. برای همین انقلاب شد تا وضعیت اقتصادی مردم بهتر شود و پول نفت بیشتر برای مردم و کشور خرج شود اما انقلاب منحرف و همه چیز برعکس شد ! گفته شد انقلاب برای اقتصاد مردم نبود بلکه انقلاب برای اسلام بود !
ناشناس۱۲۲۰۰۲۰۱۳:۵۵:۰۶ ۱۳۹۸/۹/۱۱
این خزعبلات را از کجا آورده ای ؟؟ شما در کجا زندگی می کردی که می گویی مردم کباب برگ می خوردند نه کوبیده؟؟ واقعا شما آمار روستانشینی را در آن زمان داری؟؟ چگونه کشوری که بیش از 55 درصد جمعیتش روستانشین بودند و راه های روستایی مناسبی نداشت و تنها ممر درآمدش نفت بود و خیلی از شهرهای کشور نه برق داشتند و نه آب بهداشتی شما داری می گویی مردم کباب برگ می خوردند؟؟ شما حتما در تهران زندگی می کردی آن همه حتما میدان ونک به بالا وگر در همین تهران عکس های خیابان های پایین شهر هنوز در آرشیوها موجود است وضعیت فلاکت بار مردم کاملا عیان است آن وقت شما از کباب برگ سخن می گویی بیسوادی زیادی که در میان مردم وجود داشت راندیدی عدم وجود بهداشت کافی برای جمع کثیری از مردم خارج از مرکز همه اینها را کتمان می کنید؟؟ البته در جایی که جای شهید و قاتل عوض می شود باید هم این قدر راحت خزعبل بافی کنی و دروغ سر هم کنی
ناشناس۱۲۲۰۱۰۱۱۴:۲۷:۳۸ ۱۳۹۸/۹/۱۱
خطاب به خزعبلات این ها تقصیری ندارن وقتی بعضی رسانه ها دارند تحریف تاریخی می کنند ازان زمان یک عده ای هم باور می کنند خنده دارش این است که کباب می خوردن:)))
ناشناس۱۲۲۰۶۴۱۱۹:۱۹:۴۲ ۱۳۹۸/۹/۱۱
نکند شما فکر می کنی باید آنزمان روستائیان حتما باید کباب از رستوران نایب می خوردند یا البرز ! که نمی توانید در ذهن خود این مسئله که قیمت گوشت و مرغ بسیار ارزان بود تصور کنید ! آنزمان برعکس الان روستائیان برای خرید پنیر و حتی گوشت به شهر مراجعه نمی کردند !
ناشناس۱۲۲۱۰۳۸۰۱:۲۹:۴۷ ۱۳۹۸/۹/۱۲
خزعبلات یا واقعیت ها هم عیب ها را گفته هم واقعیت ها را ! مگر متن را نخوندی ! نوشته به روستا ها کمتر رسیدگی میشد مانند الان ! الان هم بهداشت در بسیاری از روستا های باقی مانده وجود ندارد.
ناشناس۱۲۲۱۰۴۵۰۱:۴۳:۱۸ ۱۳۹۸/۹/۱۲
نه تنها گوشت و مرغ و کباب برگ و جوجه کباب و جگر و پاچه و سیرابی شیردان و مغز بسیار ارزان بود بلکه خاویار که مردم فقط اسمش را الان می شنوند و عکس آنرا را می بینند یا در فیلم ها آنرا می بینند آن هم بسیار ارزان بود. بطوری که فروشگاه های زنجیره ای مثل کوروش که الان بسته شده اند یا فروشگاه های شیلات همیشه فروش بالای برای خاویار داشتند حتی این مسئله تا سالهای اوایل انقلاب هم بود متاسفانه فقر با مردم کاری کرده که وقتی گفته می شود بجای کوبیده مردم بیشتر کباب برگ می خوردند انگار از نا ممکن ها سخن گفته می شود ! نکند تا چند وقت دیگر هم کیک تولد یا شیرینی تر می شود رویا ! و بعضی ها می آیند می گویند چرا خزعبلات می گویی !
علی۱۲۲۱۲۴۰۰۸:۵۱:۴۰ ۱۳۹۸/۹/۱۲
عزیز جان حقوق یک کارگر در انزمان حدود ۷۰۰ الی ۸۰۰ تومان بود و یک‌دست چلوکباب برگ ممتاز ۱۲ تومان. حالا پرتقال فروش را پیدا کردی؟
ناشناس۱۲۲۱۲۴۹۰۸:۵۸:۴۷ ۱۳۹۸/۹/۱۲
نه آن بهشتی بود که طرفداران پهلوی ترسیم می کنند نه این جهنمی که شما می گویی
ناشناس۱۲۲۰۱۰۳۱۴:۳۱:۳۰ ۱۳۹۸/۹/۱۱
ان زمان اصلا مردم توان خرید مرغ نداشتند و سالی ماهی یبار می خوردن
علی۱۲۲۱۲۵۸۰۹:۰۲:۲۸ ۱۳۹۸/۹/۱۲
مرغ فرانسوی کیلویی ۱۰ تومان بود و نسبت به متوسط درآمد جامعه پایین. شما که سن ات به انزمان قد نمی‌دهد و زندگی آنوقت را تجربه نکرده ای این نظرات را از کجا در میاری؟
ناشناس۱۲۲۰۲۵۰۱۵:۲۷:۳۴ ۱۳۹۸/۹/۱۱
یا شوخی می کنی یا پاتو از محله اعیون نشینا اونورتر نذاشته بودی.
ناشناس۱۲۲۰۸۷۱۲۱:۴۱:۱۳ ۱۳۹۸/۹/۱۱
دهه پنجاه که پول نفت وارد اقتصاد شد تورم دو رقمی بود جالبه که اینقدر اطلاعات تاریخ اقتصادی شما کم هست و با اعتماد به نفس صحبت می کنید به داده های بانک جهانی مراجعه کنید
ناشناس۱۲۲۱۰۱۸۰۰:۵۹:۴۵ ۱۳۹۸/۹/۱۲
تو کباب برگ می خوردی فکر نکن بقیه هم ..
محمد۱۲۲۱۲۳۸۰۸:۵۰:۲۷ ۱۳۹۸/۹/۱۲
قبل از انقلاب قریب به 70% مردم در روستاها زندگی می کردند که نه جاده درست داشت نه آب بهداشتی نه برق نه مراکز درمانی مناسب پس چگونه می توان اظهار نظر کرد که مردم در آن زمان از حیث رفاهی شرایط مناسبی داشته اند مردم در همین تهران عموما" از لوازم با دوام مثل یخچال ،ماشین لباسشویی وجارو برقی بی بهره بودند .درست است که قبل از انقلاب نسبت به شرایط کنونی اجناس ارزان بود ولی درآمد مردم هم بسیار پایین بود وامکان خرید همان اجناس ارزان را هم نداشتن بتعبیر بهتر در آن زمان اجناس با توجه به در آمد مردم گران بوده است
ناشناس۱۲۲۰۰۰۳۱۳:۴۹:۴۲ ۱۳۹۸/۹/۱۱
چگونه چنین حرفی می زنی همه می گویند زمان شاه همه ثروتمند بودند و می دانیم بهشتی خیلی بعد از انقلاب عمر نکرد که بخواهید نداشتن ماست ونان در یخچال مردم (بماند که چگونه مردم یخچال داشتند و لی ماست و نان نداشتند) را به انقلاب نسبت بدهید.
Hossein۱۲۲۰۸۲۷۲۱:۰۶:۳۵ ۱۳۹۸/۹/۱۱
... اون زمان رفاه اقتصادی کامل کامل بود
علی۱۲۲۱۰۷۳۰۳:۲۷:۱۸ ۱۳۹۸/۹/۱۲
اقا از کجا میگی؟مردم اتفاقا داشتن خوبم داشتن.گوشت بود .ماستم بود.شکم مردم خیلی سیر تر از حالا بود
ناشناس۱۲۱۹۵۰۳۱۱:۰۵:۲۹ ۱۳۹۸/۹/۱۱
مسئولان نباید منزلشون توی پل رومی و ولنجک و کاخ سعدآباد و جماران و شمیران باشه . اونا باید خونه شون ته جوادآباد باشه
ناشناس۱۲۱۹۷۱۵۱۲:۲۹:۴۸ ۱۳۹۸/۹/۱۱
رفاه متوسط معقول و زيبايي زندگي كه از راه حلال و تلاش و كار بدست امده عقلا ، منطقا ، عرفا ، شرعا ، پذيرفته است ..... اما صحبت بر سر رفاه و تجمل و باغ پر از ببر و كاخ و كوه خواري است كه آن هم از راه چپاول و غارت ملي و بيت المال بدست امده به اسم كار آفريني و ايجاد اشتغال و به قيمت حيف و ميل پول بانكها و وامها بدست امده اين زندگي هاي... نكبت بار و اين ها عامل شكاف طبقاتي عظيمي است كه در كشور ما متاسفانه بوجود امده .... حال اميدي بوجود امده كه توسط رياست قوه قضاييه ميارزه اي بي امان با مفاسد انجام شود ملت تيز بين ايران صبر ميكند و در انتظار آن است ببيند آيا وعده هاي مبارزه با فساد تحقق واقعي ميابد با خير ......
ناشناس۱۲۱۹۸۳۲۱۳:۰۴:۵۵ ۱۳۹۸/۹/۱۱
نوبخت وسازمان مالیات باید جواب اقدامات خود از عدم اخذ مالیات از پزشکان و وکلا مالیات برعایدی سرمایه وطلافروشان وآهن فروشان وکسبه پولدار و هنرمندان پردرآمد و دلالان درهر صنف. به مردم بدهند.فقط کارمند وکارگر باید مالیات دهند. لطفا حسابهای ملت را بررسی کنید یکبار برای همیشه بدانیم چه کسی در مملکت درآمدبالا دارد اما مالیات نمیدهد.حلالتان نمیکنم.
ملت۱۲۲۰۰۳۲۱۳:۵۷:۳۳ ۱۳۹۸/۹/۱۱
نوبخت ، به هنرمندان برای روز مبادا نیازداره!!
ناشناس۱۲۱۹۳۸۷۱۰:۳۰:۳۸ ۱۳۹۸/۹/۱۱
ديدگاه "رضا جان"ی است که ملت را به فلاکت انداخته.
ناشناس۱۲۱۹۴۲۰۱۰:۳۹:۵۷ ۱۳۹۸/۹/۱۱
دکترین و خالقین ژن برتر و آقا زاده ها و ذخایر انقلاب که اقتصاد ایران را ویران و بباد دادند و خزانه را خالی کردند و مجبور شدند برای اداره کشور دست در جیب مردم کنند و قیمت بنزین را گران کنند و آن فاجعه را برای کشور رقم بزنند ...
ناشناس۱۲۱۹۴۲۳۱۰:۴۱:۴۲ ۱۳۹۸/۹/۱۱
ربطش به عکس ؟؟!!!! نوبخت و بهشتی تنها شباهتشان احتمالا همین شیک پوشی است
ناشناس۱۲۱۹۴۳۰۱۰:۴۲:۵۸ ۱۳۹۸/۹/۱۱
هدف کوبیدن سلبریتی ها است
ناشناس۱۲۲۰۰۹۱۱۴:۲۱:۵۹ ۱۳۹۸/۹/۱۱
سلبریتی ها خودشون کوبیده هستند و احتیاجی به کوبیدن ندارند!!!
ناشناس۱۲۱۹۴۳۲۱۰:۴۴:۰۷ ۱۳۹۸/۹/۱۱
شما (نویسنده) فهمت را از انقلاب بیان کن، تا ما مطلع شویم.
ناشناس۱۲۱۹۴۷۳۱۰:۵۵:۳۰ ۱۳۹۸/۹/۱۱
شما (خواننده) خوب متن را بخوان تا منظور بهشتی را از هدف انقلاب متوجه شوی
ناشناس۱۲۱۹۴۹۳۱۱:۰۳:۰۵ ۱۳۹۸/۹/۱۱
مردم انقلاب کردند تا مسئولان کاخ نشین و اشرافی نداشته باشیم اما متاسفانه حالا کاخ نشینی و اشرافیگری برخی مسئولان به اوج خود رسیده است در حالیکه 60 میلیون نفر فقیر داریم که کمک معیشتی دریافت می کنند.
ناشناس۱۲۱۹۴۳۸۱۰:۴۵:۳۵ ۱۳۹۸/۹/۱۱
به صدیق تعریف هم بپردازید رضا کیانیان و صدیق تعریف دو لیدر اصلی روحانی در جمع کردن رای هنرمندان برای روحانی بودند
ناشناس۱۲۱۹۵۷۱۱۱:۳۴:۰۳ ۱۳۹۸/۹/۱۱
واقعا؟!! صدیق تعریف هم بود؟ چه بد! ناامیدکننده بود..
ناشناس۱۲۱۹۴۳۹۱۰:۴۵:۵۹ ۱۳۹۸/۹/۱۱
آیا داریم به اهداف انقلاب نزدیک می شویم، یا این که روز به روز از آن دورتر می شویم؟
ناشناس۱۲۱۹۴۴۰۱۰:۴۶:۰۷ ۱۳۹۸/۹/۱۱
امام خمینی(ره) چه نیکو فرمودند که نگذارید انقلاب بدست نااهلان و نامحرمان بیفتد بی شک اگر امروز شهید بهشتی و شهید مطهری و آیت الله طالقانی و غیره در قید حیات بودند کشوری پیشرفته تر داشتیم و اینقدر فاصله طبقاتی و فقر و تبعیض وجود نداشت.
هادی۱۲۱۹۴۴۵۱۰:۴۶:۵۲ ۱۳۹۸/۹/۱۱
با این عکس؛ کلا نظرم در مورد رضا جان عوض شد.
ناشناس۱۲۱۹۴۵۶۱۰:۴۹:۳۱ ۱۳۹۸/۹/۱۱
متن ونوشته ای پرازتناقض.
ناشناس۱۲۱۹۴۵۷۱۰:۴۹:۳۷ ۱۳۹۸/۹/۱۱
هر کسی که زندگی خوبی دارد دلیل بر فاسد بودن ندارد مهم این است که دنبال زد وبند نباشد که عموم مردم ضرر کنند چیزی که خیلی از این افراد موجود در ندارن
سعید۱۲۱۹۴۶۲۱۰:۵۱:۳۷ ۱۳۹۸/۹/۱۱
واسه همین شهیدش کردن دیگه
ناشناس۱۲۱۹۵۹۱۱۱:۴۲:۴۹ ۱۳۹۸/۹/۱۱
برای شیر و گوشت و ادکلن ؟
ناشناس۱۲۲۰۳۵۴۱۶:۱۹:۵۲ ۱۳۹۸/۹/۱۱
والا از کسانی که پونز میکردن توی پیشونی زنانی که چهار تا نخ موهاشون بیرون بود و سر چهارراه‌ها می‌ایستادن که هر کی آستین کوتاه پوشیده بود رو بزنن اصلا بعید نیست... متاسفانه تاریخ انقلاب رو ارائه نکردن به مردم وگرنه امروزه فاشیست‌ها نمی‌تونستن مدعی آزادی بشن
سعید۱۲۱۹۴۶۷۱۰:۵۳:۲۵ ۱۳۹۸/۹/۱۱
خسته نباشید، اون اول انقلاب بود و الان 40 سال ازش گذشته.
ناشناس۱۲۱۹۴۸۵۱۱:۰۰:۰۳ ۱۳۹۸/۹/۱۱
پس صبح تا شب تو کتاب های درسی ما می نوشتید که امام ها نان و نمک میخوردن و اگه همزمان شیر و نان و نمک در سفر بود شیر را برای فردا می گذاشتن و نان و نمک را میخوردن!!؟!؟
ناشناس۱۲۱۹۷۳۴۱۲:۳۸:۲۰ ۱۳۹۸/۹/۱۱
ان امام بود و درد همه را میخواست بفهمد
ناشناس۱۲۲۱۰۹۷۰۶:۱۷:۴۸ ۱۳۹۸/۹/۱۲
اون امام علی بود
ناشناس۱۲۱۹۴۹۰۱۱:۰۱:۱۰ ۱۳۹۸/۹/۱۱
باز هم عوام فریبی وزیر و رییس و رهبر میلیاردر باشند و بفکر ملت و سرزمین بهتر از فقیر و بی سواد و بی بطلاع از امور جهان و مملکت خودش
سمیرا مظفری۱۲۱۹۵۱۵۱۱:۰۹:۱۹ ۱۳۹۸/۹/۱۱
خیلیییییی خنده داره همون سلبریتی های سینه چاک حالا شدن منتقد شدید دولت آقاااا مگه شما همونایی نبودید چه طوفانها که به پا نکردید که آی ملت اینا تنها ناجی هاتون هستن فقط اینا و همین و بس، حالا انتقادهای شدیدتون به چه درد ملت میخوره؟؟؟؟؟ میخواید بگید خیلی خوبید؟واقعا روتون میشه شما حزب باد نه ، شما حزب نسیمید از بس براحتی جهت هاتون رو تغییر میدید کمتر رنگ عوض کنید خواهشااااا
ناشناس۱۲۱۹۵۲۱۱۱:۱۲:۳۶ ۱۳۹۸/۹/۱۱
از همه ی نظرات دکتر بهشتی فقط این قسمت اش خوبه براتون؟بقیه مواردی که شهید بزرگوار گفتن رو در نظر نمی گیرین؟حالا که مسئولین انقلابی اون روز به زندگی اشرافی رسیدن جمله شهید بهشتی مد نظر قرار گرفت؟چرا به جمله ی امام اقتدا نمی کنید که فرمودند "انقلاب ما انقلاب پابرهنگان و مستضعفان است"
مولانا۱۲۲۰۰۵۷۱۴:۰۶:۲۲ ۱۳۹۸/۹/۱۱
پابرهنه ها را نميدونم اما گفته شده منظور قران از مستضعفان ، افراد فرودست و فقير و اسيب پذير نيست، منظور قران افرادي است كه قراراست مديران جامعه بشوند و زمين و هرچه كه در ان است را به ارث ببرند.
ناشناس۱۲۲۱۵۴۳۱۲:۰۰:۲۰ ۱۳۹۸/۹/۱۲
از نظر قرآن مستضعف دو معنا داره. یکی همان که رهبری اخیرا گفت ( مستضعف سیاسی) و کمتر شنیده شده بود. یکی هم همان معنای مستضعف اقتصادی که همه شنیده اند و صحبت رهبری هم آن را نفی نکرد و فقط گفت دو معنا از مستضعف از قرآن استنباط می شود .
ناشناس۱۲۱۹۵۵۹۱۱:۲۹:۲۵ ۱۳۹۸/۹/۱۱
اینکه حاکمان جامعه باید زندگی مرفه داشته باشند تا بتوانند برای مردم رفاه بیاورند کاملاً اشتباه است حضرت پیامبر ص همواره زندگی بسیار ساده و فقیرانه ای داشته اند حضرت فاطمه س زندگی بسیار ساده و فقیرانه ای داشته اند حضرت علی ع زندگی بسیار ساده و فقیرانه ای داشته اند پیامبر میفرماید : الفقر فخری
ناشناس۱۲۱۹۶۴۰۱۲:۰۰:۰۳ ۱۳۹۸/۹/۱۱
از هر دری که فقر وارد شود از همان درب ایمان خارج می‌شود در ضمن کلمه فقیر در زبان عرب معنای وسیعی دارد که یکی از آنها به معنای تواضع و فروتنی و مظلومیت است نه فقر مالی
ناشناس۱۲۲۰۵۳۳۱۸:۱۸:۰۴ ۱۳۹۸/۹/۱۱
پس حاکمان برای اینکه بی دین نشن رفتن سراغ ثروت!
حسین۱۲۲۰۹۱۹۲۲:۲۱:۴۳ ۱۳۹۸/۹/۱۱
فقر هیچ مدلیش خوب نیست تو که می گی خوبه الان شکمت سیره
خالصی۱۲۱۹۵۷۷۱۱:۳۷:۲۲ ۱۳۹۸/۹/۱۱
درود بر بهشتی / سلام بر کیانی
ناشناس۱۲۲۰۱۳۳۱۴:۴۴:۳۶ ۱۳۹۸/۹/۱۱
سلام بر درازهی درود بر سلمان خداداد
ناشناس۱۲۱۹۵۸۲۱۱:۳۹:۰۶ ۱۳۹۸/۹/۱۱
کاش اینو برسونن به دست رضا کیانیان تا دیگه نگه ما ۴۰ ساله داریم سختی میکشیم و... امثال کیانیان‌ها خودشون رو بستن با پول‌های سینما و حالا میان میگن ما چرا اینجوریم!!!
محمد۱۲۱۹۵۹۲۱۱:۴۳:۵۲ ۱۳۹۸/۹/۱۱
اولا مشخص نیست طعنه ای که آقای کیانیان به شهید بهشتی زده عقیده خودش باشد. به احتمال زیاد نظر دوستان انقلابی خود شهید بهشتی را - به طنز- بیان کرده و به رخ ایشان کشیده.بنابراین این که نوشته اید «... «رضا جان ها» نمی گذاشتند آب خوش از گلوی بهشتی پایین برود» منصفانه نیست. ثانیا: تجربه نشان داد که توصیه اقای بهشتی به بازاریان هم چاره کار نیست. و اصولا اقتصاد با توصیه به سامان نمی شود و عدالت اجتماعی مدنظر شهید بهشتی و دوستانش با نصیحت به داراها که «پولتان را با ندارها تقسیم کنید» به وجود نمی آید. سوگمندانه در این چهل سال هیچ یک از مراجع،مراکز و موسسات تحقیقاتی دینی در قم و ... راهکار عملی اسلام برای تحقق عدالت اجتماعی که مدنظرشان هست و حل مسایل اقتصادی ارائه نکرده اند و فقط به بیان آرماانها اکتفا نموده اند.
ناشناس۱۲۱۹۶۳۲۱۱:۵۸:۲۴ ۱۳۹۸/۹/۱۱
اظهارات خود آقای کیانیان را درباره این مصاحبه در این لینک ببینید. در اینجا صراحتا از نگاه خودش در این باره می‌گوید https://www.aparat.com/v/Rws41/%D9%81%DB%8C%D9%84%D9%85%2F_%D8%AE%D8%A7%D8%B7%D8%B1%D9%87_%D8%AC%D8%A7%D9%84%D8%A8_%D8%B1%D8%B6%D8%A7_%DA%A9%DB%8C%D8%A7%D9%86%DB%8C%D8%A7%D9%86_%D8%A7%D8%B2_%D8%B4%D9%87%DB%8C%D8%AF_%D8%A8%D9%87%D8%B4%D8%AA%DB%8C
محمد۱۲۲۰۳۰۰۱۵:۵۳:۲۹ ۱۳۹۸/۹/۱۱
ممنون هموطن. با این حساب قسمت «اولا» کامنت بنده منتفیه.
ناشناس۱۲۱۹۶۰۹۱۱:۴۸:۵۴ ۱۳۹۸/۹/۱۱
خب اقای نوبخت الان خبر رسید پسر شما هم کاندیدای انتخاب مجلس شد برنامه ی نمایشی خوبی بود حذف مالیات هنرمندان تا پسرتون رای بیاره اونم رای هنرمندها رو حالا از امروز پیج هنرمندان میشه پوستر تبلیغاتی پسر ایشون برای انتخابات مجلس... هزار افسوس بر ما
ناشناس۱۲۱۹۶۹۶۱۲:۲۲:۳۵ ۱۳۹۸/۹/۱۱
... مطمئنم خود نویسنده این مقاله هم تا حالا چندبار تولد دعوت شده و هم کیک فوت کرده و هم کیک فوت کردن دیده ...همه افرادی هم که میخوان به این کامنت منفی بدن هم مطمئنم هم کیک فوت کردن و هم کیک فوت کردن دیدن ...
ناشناس۱۲۱۹۷۲۲۱۲:۳۲:۲۰ ۱۳۹۸/۹/۱۱
مادام که در جامعه در یک سو گرسنه وجود دارد و در سوی دیگر متنعمان برخوردار، این جامعه لجن است حتی اگر تمام چهره اش را با قرآن بپوشانید! چقدر این جامعه آشناست !
ناشناس۱۲۲۰۹۷۹۲۳:۳۴:۵۳ ۱۳۹۸/۹/۱۱
من به شخصه عاشق شخصیت و طرز فکر شهید بهشتیم واینکه ایشون ... از لحاظ سواد ودرک و بینش همتا نداشتن اما متاسفانه کشور ما به جای امثال ایشون آدمهای بیسوادی .....رو ... اگر آقای بهشتی در اون زمان مبل داشتن نشان از این هست که خودشون زحمت کشیدن چون اون زمان فرصت چپاول نداشتن ...
فرحناد۱۲۱۹۸۰۶۱۲:۵۷:۳۹ ۱۳۹۸/۹/۱۱
بجای طعنه و کنایه زدن به دیگران و به قولی پیاده کردن آنها از قطار انقلاب ، راه حلهای عملی و درست پیشنهاد دهید .اگر هم ندارید سکوت کنید ، به صلاح نزدیکتر است .
Teymour۱۲۲۰۹۳۶۲۲:۴۳:۲۳ ۱۳۹۸/۹/۱۱
...اگر جامعه ما مسلمان و مدعی مسلمانی است پس دهن کجی به خدا و دین و مقابل ولی خدا ایستادن چرا؟؟چطور سفره انقلاب برای بعضی مسئولین غیر متعهد وعافیت طلب... باید همیشه چرب وچیلی باشد ...اما دهان اکثریت مردم خشک وشکمشان خالی باشد ؟؟واما تنها فکر همانی است که آقا فرمودند ،وقتی نمیتوانند مدیریت کنند وجلوی هوای نفسشان را بگیرند همان بهتر که مسئولیت قبول نکنند.،استاندار یک شهر یعنی والی وهمه کاره آن شهر ،کدام مسئول واستانداروحتی دهیار یک روز خود را دربین مردمش گذرانده ودرد آنها رافقط گوش کرده ؟؟؟ قطار انقلاب به قطار بی ارزش دیدن ومرگ تدریجی جوانهای این مرزوبوم توسط نمایندگان جناح باز ووزرای بی فکر تبدیل شده.کشور ایران فقیر نیست بلکه از اعراب حوزه خلیج فارس هم ثروتمندتر است ودلیل واضح دشمنی چهل ساله استکبار هم همین است که میخواهد با قلدری بچاپد وتابحال هم کم نچاپیده .درد مردم این است که جامعه یکدست اول انقلاب .الان شده دومنهای نودوهشت !!!
ناشناس۱۲۱۹۸۱۳۱۲:۵۹:۳۹ ۱۳۹۸/۹/۱۱
فعلا که ... اکثر اشخاص از داشتن نیازهای اولیه(مسکن و شغل) محروم هستند.انهایی هم که دارند سالها قبل تهیه کرده اند.
شاهرخ۱۲۱۹۸۲۴۱۳:۰۱:۱۳ ۱۳۹۸/۹/۱۱
مقاله خوبی بود......دولتها تا زمانی که بستر کسب و کار مناسب و تامین اجتماعی قوی برای مردم ایجاد نکنن حس تبعیض همواره در ذهن عموم مردم هست.....و چون این دو بستر با حداقل ها هم در کشور ما وجود ندارد از نگاه عموم هر پولداری دزده مگر عکسش ثابت شه و هر فقیری بدشانسه مگر عکسش ثابت شه......
ناشناس۱۲۱۹۸۶۰۱۳:۱۲:۵۳ ۱۳۹۸/۹/۱۱
در زمان شاه هم حلب أباد ها در حاشيه تهران بودواز اهداف انقلاب از بين بردن فقر،فسادوتبعيض بود كه متاسفانه هم اكنون همان سه قلم خيلي بيشتر از قبل انقلاب شده
ناشناس۱۲۲۰۰۷۲۱۴:۱۴:۰۰ ۱۳۹۸/۹/۱۱
نوبخت وسازمان مالیات باید جواب اقدامات خود از عدم اخذ مالیات از پزشکان و وکلا مالیات برعایدی سرمایه وطلافروشان وآهن فروشان وکسبه پولدار و هنرمندان پردرآمد و دلالان درهر صنف... به مردم بدهند.فقط کارمند وکارگر باید مالیات دهند. لطفا حسابهای ملت را بررسی کنید یکبار برای همیشه بدانیم چه کسی در مملکت درآمدبالا دارد اما مالیات نمیدهد.حلالتان نمیکنم......................
ناشناس۱۲۲۰۹۸۴۲۳:۴۰:۰۱ ۱۳۹۸/۹/۱۱
من خودم وکیلم آقای ناشناس هر سال دارم مالیات میدم و تا مالیات ندم دفترچه وکالت تمدید نمیشه پس لطفا تا از چیزی کاملا اطلاع پیدا نکردین لطفا حرف مفت نزنید ضمن اینکه شماها در حد و اندازه شهید بهشتی نیستید ک بخواهید در مورد ایشون اظهار نطر کنید تهمت‌های ک بهشون زدن تا چهره انقلابیون خدشه دار شه زیاده یکیش اینکه فندکس طلاست در حالی اعلام کرده بودن ک من اصلا سیگاری نیستم ک فندک داشته باشم تازه طلا هم باشه
ناشناس۱۲۲۰۰۸۵۱۴:۱۸:۲۴ ۱۳۹۸/۹/۱۱
افسوس که چه زود دیر می شود. سلامی دوباره بر انتخابات!
ناشناس۱۲۲۰۱۱۸۱۴:۳۶:۱۸ ۱۳۹۸/۹/۱۱
از وقتی دانشگاه آزادیها با پول و پارتی همه مناصب را گرفتند وضعیت مملکت خراب اندر خراب شد.
صمصام۱۲۲۰۱۵۲۱۴:۵۱:۵۳ ۱۳۹۸/۹/۱۱
... وقتی مسئولی با افتخار از لکسوس سواری اش میگوید و اینکه حق خودش را سوار شدن خودروی لوکس میداند ،خب این خطرناک است برای نظامی که ادعای ام القرای جهان اسلام دارد .. با عرض تاسف باید گفت انقلاب 57 سالهاست که به بیراهه رفته است و کسانی که ان را از مسیر واقعی اش منحرف کردند امروز از همه گناهکارترند !!
ناشناس۱۲۲۰۱۷۴۱۴:۵۶:۳۶ ۱۳۹۸/۹/۱۱
خسته شدیم از این آقایون! آقا بجز اصولگرا و اصلاح طلب نمیشه یه حزب دیگه هم مجوز بگیره؟
ناشناس۱۲۲۰۳۷۱۱۶:۲۶:۵۴ ۱۳۹۸/۹/۱۱
نه! باید هرکه هست تو اسمش ص داشته باشه!
باهر۱۲۲۰۲۹۱۱۵:۵۰:۲۲ ۱۳۹۸/۹/۱۱
ستونهای انقلاب نظیر بهشتی و مطهری و ....را بلافاصله ازمیان برداشتند و خیلی از نیروهای ررمنده واقعی و مدیر و مفید و موثر هم توسط منافقین و یا در جنگ تحمیلی از بین بردند و ....
حمید۱۲۲۰۴۳۰۱۷:۰۰:۱۴ ۱۳۹۸/۹/۱۱
بزرگانی چون بهشتی و عصاره انقلاب اسلامی توسط جریان ثروت و قدرت ترور شدند تا انقلاب رو از مسیر خودش خارج کردند.
ناشناس۱۲۲۰۴۵۰۱۷:۱۳:۲۵ ۱۳۹۸/۹/۱۱
اول انقلاب روحانیون طراز اول عبارت بودند از طالقانی، مطهری و بهشتی ولی امروز چه کسانی به جای آنها نشسته اند؟...
Ali۱۲۲۱۰۰۰۰۰:۲۲:۱۵ ۱۳۹۸/۹/۱۲
نان به نرخ روز خوردن ،ما ادما خدا رو با نان میخوریم ،خدایی که نان نداشته باشه غریبه کسی دوسش نداره،الله در قران میفرماید من همان حقم.
تابلو۱۲۲۱۰۸۹۰۵:۳۳:۰۱ ۱۳۹۸/۹/۱۲
ضمن تشکر ازگزارشتان رضا جان ! حالا میفهمم که چرا در متن موندی، مبارکه.
ناشناس۱۲۲۱۰۹۹۰۶:۲۰:۴۷ ۱۳۹۸/۹/۱۲
این عکس نوبخت رو میبینم و خنده هایش و همچنین روحانی و قهقهه هایش آدم یاد پادشاههای ستمگر و ظالم میفته که به بیچارگی مردم میخندیدن
مجید۱۲۲۱۲۶۹۰۹:۰۹:۲۴ ۱۳۹۸/۹/۱۲
البته شهید مطهری روی چشم ما اما توصیه ای که امام خمینی(ره) برای مسئولین نظام داشتند این بوده که باید در سطح متوسط رو به پایین جامعه زندگی کنند تا درد مردم ضعیف رو بهتر درک کنند. هم چنین این انقلاب از اولم به اسم انقلاب پا برهنگان و مستضعفین معروف بوده و هست بنابراین توقعی که مردم علی الخصوص از مسئولین داشته اند که باید در سطح متوسط رو به پایین جامعه زندگی کنند توقع بی جا و تندروانه ای نبوده، چه شهید مطهری بوده باشه و چه شهید بهشتی و... وضع زندگی خود امام(ره) الگوی مناسبی در این زمینه برای همه بوده و هست. البته باید بحث رفاه رو با بحث سبک زندگی متفاوت کنیم یه زمانی یکی هست که پول چندانی نداره و سطحش متوسط و یا حتی ضعیفه، اما تر و تمیز و شیک و خوش لباس می گرده و زندگی می کنه شاید منظور شهید بهشتی چنین چیزی بوده
محمد سبزواری - رهجو۱۲۲۲۹۸۳۰۸:۴۶:۴۹ ۱۳۹۸/۹/۱۳
بنام آرامبخش دلها . رضا جان انقلاب اینطور نیست که بعضی فهمیده اند . در اسلام ۲ پدیدهُ اقتصادی منع شده است : ۱- اختلاف طبقاتی فاحش ( نظامِ سرمایه داری نامتعادل ) . تساوی اقتصادی که از اهداف نظام کمونیستی است . رهجو .

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های دیروز

  1. فرصت طلبی ترامپ در عراق به بهانه کرونا

  2. در عراق چه خبر است: کودتا، تهاجم نظامی یا عملیات فریب؟

  3. لطفا برای جهش تولید دنبال "راهکار" نروید، فقط موانع را بردارید !

  4. نیوزویک: تعداد قربانیان کرونا در آمریکا، از جنگ افغانستان فراتر رفت

  5. سیروس مقدم: قسمت‌های آخر پایتخت۶ بعد از کرونا تولید و پخش می‌شود

  6. نمایندگان خواستار همسان سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران کارگران شدند

  7. بازدید رئیسی از نقاهتگاه ارتش برای بیماران کرونایی

  8. ۴ سناریوی احتمالی از پایان شیوعِ ویروس کرونا و بازگشتِ زندگی به شرایط عادی

  9. سپاه پاسداران: کوچکترین خطای دشمن آخرین خطای آنان خواهد بود

  10. جزئیات تازه از افزایش حقوق بازنشستگان در سال ۹۹

  11. کرونا و مشکل اجاره‌نشین‌ها/ مستأجرانی که نمی‌توانند خانه پیدا کنند

  12. روحانی: ورودی بیمارستان‌ها کمتر شده است/ محدودیت‌ها تا ۲۰ فروردین ادامه دارد

  13. بهار تبریز

  14. تصویری باورنکردنی از آزادراه تهران - کرج

  15. تمدید معافیت‌های هسته‌ای ایران توسط آمریکا برای ۶۰ روز دیگر

  16. حمله به پایگاه عین الاسد عراق و رهگیری توسط پاترویت آمریکا

  17. اطلاعات ۴۲ میلیون کاربر تلگرام لو رفت

  18. ادامه تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها تا ۲۰ فروردین/فوت ۳۲۰ نفردر کشور به دلیل مصرف فرآورده‌های الکلی

  19. آخرین آمار کرونا در کشور/ شناسایی ۳۱۱۱ مورد جدید و فوت ۱۴۱ نفر در ۲۴ ساعت گذشته

  20. روزی روزگاری تهران

  21. چهره نزدیک به چلبی نامزد نخست وزیری عراق شد

  22. پیش بینی بازار مسکن در سال جاری

  23. آخرین تحولات میدانی استان الانبار عراق؛ جزئیات دفع حملات سنگین عناصر مخفی داعش در منطقه مهم و راهبردی « عکاشات» + نقشه میدانی و عکس

  پربحث‌های هفته

  1. «پایتخت ۶» و شوخی‌های مبتذل با ارزش‌های اساسی جامعه

  2. انتقادات تند مسیح مهاجری از سریال پایتخت

  3. قالیباف: با خوش‌بینی کرونا کنترل نمی‌شود/ قرنطینه شدید تنها راه مقابله با کروناست

  4. طرح فاصله گذاری اجتماعی؛ لازم اما دیرهنگام

  5. حضور پزشکان بدون مرز در اصفهان منتفی شد/ نمکی در جریان نبود

  6. کرونا و برخوردهای جناحی

  7. طلاب ایرانی، پرستار سالمندان آمریکایی و اروپایی

  8. بی‌هراس از کرونا در جستجوی زندگی در سطل‌های زباله

  9. "سخنان فریبنده" کافی است / دو روزنامه مهم آمریکایی خواستار رفع تحریم های ایران برای مقابله کرونا شدند

  10. ترامپ برای مبارزه با کرونا دست به دامن کره جنوبی شد/ دست رد کره به ترامپ

  11. کرونا و اشک کباب! ...

  12. ایران و آمریکا در پیچ کرونا

  13. تکذیب ساخت داروی کرونا/ تحقیق روی درمان کرونا با «سلول بنیادی»

  14. زیر پوست پایتخت...

  15. گرامیداشت روز جمهوری اسلامی، آن هم وسط بحران کرونا !؟

  16. وزیر بهداشت: به نقطه روشنی از کنترل بیماری‌های ویروسی رسیده‌ایم/ دستاوردی جدید به‌زودی ایران را در رتبه نخست دنیا قرار می‌دهد

  17. طبخ و توزیع غذای متبرک رضوی برای بیماران کرونایی

  18. اتهام زنی پمپئو به ایران در خصوص اهداف کشورمان برای رفع تحریم‌ها

  19. ماجرای شبیه‌سازی پاندمی بیماری شبه کرونا در سال ۲۰۱۹ میلادی چه بود؟

  20. ارتش کاری کرد،کارستان/افتتاح نقاهتگاه بی‌نظیر ارتش

  21. روحانی: طرح فاصله‌گذاری تا ۲۰ فروردین است/اختصاص ۱۰۰هزار میلیارد به کرونا

  22. کرونا چگونه ممکن است نظم جهانی را تغییر دهد؟ / چین جای آمریکا را می گیرد؟

  23. فرصت طلبی ترامپ در عراق به بهانه کرونا

  24. وزیر کار؛ حقوق بازنشستگان ۱۵ تا ۷۷ درصد افزایش می‌یابد

  25. برادر علیرضا فغانی پناهنده شد

  پربحث‌های اخیر

   پربحث‌های هفته

   1. قالیباف: با خوش‌بینی کرونا کنترل نمی‌شود/ قرنطینه شدید تنها راه مقابله با کروناست

   2. حضور پزشکان بدون مرز در اصفهان منتفی شد/ نمکی در جریان نبود

   3. کرونا و برخوردهای جناحی

   4. "سخنان فریبنده" کافی است / دو روزنامه مهم آمریکایی خواستار رفع تحریم های ایران برای مقابله کرونا شدند

   5. کرونا و اشک کباب! ...

   6. ایران و آمریکا در پیچ کرونا

   7. گرامیداشت روز جمهوری اسلامی، آن هم وسط بحران کرونا !؟

   8. ماجرای شبیه‌سازی پاندمی بیماری شبه کرونا در سال ۲۰۱۹ میلادی چه بود؟

   9. اولین اقدامی که مجلس یازدهم باید انجام دهد

   10. تصمیمات سخت برای حفاظت از جان مردم است/ مردم از فردا آمادگی سختگیری‌ها را داشته باشند

   11. آمریکا ، کرونا؛ از اتهام تا خوش بینی

   12. تعطیلی مجلس و بدعت‌هایی اجتناب پذیر  

   13. روایت کریمی قدوسی از اهداف پزشکان بدون مرز در ایران

   14. نمایندگان خواستار همسان سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران کارگران شدند

   15. سپاه پاسداران: کوچکترین خطای دشمن آخرین خطای آنان خواهد بود

   16. ممانعت آمریکا از ارسال دارو به ایران ترور بیولوژیک و جنایت جنگی است

   17. روحانی: ورودی بیمارستان‌ها کمتر شده است/ محدودیت‌ها تا ۲۰ فروردین ادامه دارد

   18. روحانی: هیچ مشکلی برای تامین بنزین وجود ندارد / از اقدامات سهل‌گیرانه و سختگیرانه پرهیز شود

   19. موسوی: آقای روحانی! پیگیری منافع مردم و مصالح کشور، جنگ سیاسی نیست

   20. قالیباف: تلاش کنیم کارگران و کارمندان در مشاغل خود حفظ شوند

   21. هاشمی: اصلاح طلبان توهم قدرت و مهره چینی را کنار بگذارند/ عدم مشارکت در انتخابات با هدف آبروداری بود

   22. درس های آموختنی از سال سخت ۹۸

   23. واعظی: این روزهای سرنوشت‌ساز زمان مناسبی برای تسویه حساب‌های کهنه سیاسی نیست

   24. علیرضا رحیمی: بخش قابل توجهی از درخواست ۵ میلیارددلاری ایران از صندوق بین المللی پول موافقت شد

   25. ظریف: آیا آمریکا به دنبال یک «همه‌گیری بی‌پایان» است؟

   آخرین عناوین