نامه واعظی به چند وزیر برای لغو نمایشگاه‌های دریایی موازی

گروه اقتصادی الف،   3980910154

رئیس انجمن مهندسی دریایی ایران، از نامه رئیس دفتر رئیس جمهور به تعدادی از وزرا برای پرهیز از موازی کاری در برگزاری نمایشگاه های دریایی متعدد خبر داد.

به گزارش مهر، حسین ابراهیم زاده فاضل گفت: انجمن مهندسی دریایی نامه ای به دفتر رئیس جمهور ارسال کرد که در آن به وجود نمایشگاه های متعدد دریایی اشاره شده بود و از رئیس جمهور درخواست داشتیم تا به دستگاههای دولتی نسبت به برگزاری نمایشگاه های متعدد دریایی، تذکر بدهد.

وی ادامه داد: طی نامه ای که محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهور به وزرای مربوطه و همچنین دبیر شورای عالی مناطق آزاد ارائه کرده، اعلام شده که تنها باید نمایشگاه صنایع دریایی از سوی انجمن مهندسی دریایی ایران برگزار شود و سایر دستگاه های دولتی از جمله سازمان منطقه آزاد کیش که قرار است نمایشگاهی را در دی ماه امسال با نام نمایشگاه صنایع دریایی در جزیره کیش برگزار کند، با هدف جلوگیری از موازی کاری و اتلاف منابع، برگزاری چنین نمایشگاه هایی را لغو کنند.

ابراهیم زاده فاضل، در پاسخ به سؤالی مبنی براینکه این انجمن چه تلاش‌هایی برای تجمیع نمایشگاه‌های دریایی مختلف و جلوگیری از موازی‌سازی در این حوزه داشته است، گفت: پیش از این تلاش کردیم تا نمایشگاه‌های دریایی یکی شودکه در این راستا تفاهم‌نامه‌ای با سازمان بنادر و دریانوردی در شورای عالی صنایع دریایی امضا کردیم که نمایشگاه‌ها یکسان شود.

رئیس انجمن مهندسی دریایی افزود: در این راستا مقرر بود سازمان منطقه آزاد کیش نیز نمایشگاه دریایی برگزار کند که طی پیگیری‌های ما رئیس دفتر رئیس جمهور در نامه‌ای به وزرای علوم و صنعت و معدن و تجارت و رئیس شورای عالی مناطق آزاد ارسال کرد و در آن اعلام شد که انجمن مهندسی دریایی متولی نمایشگاه‌های دریایی است و باید این رویداد را انجام دهد و در این نامه تأکید شده است دبیرخانه شورای عالی صنایع دریایی و بقیه ارگان‌های دریایی هم از ورود به این حوزه جلوگیری کنند.

ابراهیم زاده فاضل افزود: به هر حال برگزاری نمایشگاه در دنیا توسط بخش خصوصی انجام می‌شود و بخش دولتی ورود نمی‌کند اما اینکه اینجا دولت تصمیم‌گیری می‌کند که نمایشگاهی را برگزار کند که برند آن متعلق به انجمن مهندسی دریایی است قابل قبول نیست و شورای عالی صنایع دریایی که در مورد موضوعات دولتی تصمیم می‌گیرد، در این باره هم نباید تصمیم بگیرد؛ پس انجمن همه تلاش‌های خود را انجام می‌دهد که هماهنگی‌ها انجام شود اما اینکه دولتی‌ها دور هم بنشینند تا برای شرکت‌های خصوصی تصمیم بگیرند، مورد قبول ما نیست.

وی گفت: نباید سازمان بنادر و دریانوردی و یا دبیرخانه شورای عالی صنایع دریایی تصمیم بگیرند که همایش و نمایشگاه را چگونه برگزار کنیم.  

رئیس انجمن مهندسی دریایی افزود: ما یک نمایشگاه و همایش دولتی موفق نداشته‌ایم و اصولاً این کارها در حیطه اختیارات بخش خصوصی است؛ اما متأسفانه مدیران ما تلاش می‌کنند برندهای محبوب را مصادره کنند.

فاضل ادامه داد: ما در انجمن مهندسی دریایی تلاش کردیم این را به دولتی‌ها تفهیم کنیم و تفاهم‌نامه‌ای هم با سازمان بنادر و دریانوردی و شورای عالی صنایع دریایی به امضا رساندیم که نمایشگاه‌های دریایی تجمیع شود. حال آنکه برخی دوستان تخطی می‌کنند و ما نمی‌توانیم مانع آنها شویم.

وی با اشاره به برگزاری بیست و یکمین همایش و نمایشگاه بین‌المللی صنایع دریایی و دریانوردی گفت: در این نمایشگاه به محورهایی نظیر طراحی و ساخت شناور و تجهیزات دریایی، لجستیگ و حمل و نقل دریایی، اقتصاد دریا، گردشگری دریایی و سرمایه‌های انسانی، اجتماعی و فرهنگی پرداخته شده است.

رئیس انجمن مهندسی دریایی افزود: همچنین با صندوق شکوفایی و نوآوری معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور نیز هماهنگی‌هایی شده است و آنها مبلغ ۲۰۰ میلیون ریال تسهیلات به استارت‌آپ‌ها برای حضور در نمایشگاه امسال پرداخت می‌کنند که در این راستا، ما نیز به عنوان انجمن در تخصیص غرفه به استارت‌آپ‌ها تخفیفاتی اعمال می‌کنیم.

فاضل گفت: برگزاری این همایش از سوی انجمن مهندسی دریایی ایران با تأیید دبیر کمیسیون‌ انجمن‌های علمی ایران و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است.

رئیس انجمن مهندسی دریایی در پاسخ به پرسشی مبنی بر درآمدزایی این انجمن از محل برگزاری همایش و نمایشگاه های دریایی خاطرنشان کرد: این رویداد به هیچ وجه علمی نیست و درآمدهایی که به دست می آوریم بلافاصله در همایش و مجامع عمومی ما مصرف می شود؛ چرا که همایش صنایع دریایی سودآور نیست؛ ضمن اینکه در مجامع عمومی انجمن نیز سالانه درآمدها و هزینه هایی که انجمن مهندسی دریایی در طول سال وارد یا خارج می شود، به اعضای این مجمع گزارش می‌شود.

در جلسه هماهنگی و بررسی بیست و یکمین همایش و نمایشگاه صنایع دریایی و دریانوردی که بعدازظهر امروز یکشنبه ۱۰ آذر توسط انجمن مهندسی دریایی و با حضور نمایندگان برخی از بخش‌های مختلف دریایی اعم از دولتی و خصوصی برگزار شد، اظهار داشت: این همایش و نمایشگاه جانبی آن از ۱۱ تا ۱۳ دی‌ماه در جزیره قشم با هدف تبادل نظر میان فعالان بخش خصوصی صنایع دریایی برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه قرار است در بیانیه پایانی همایش صنایع دریایی، به مشکلات این صنعت به صورت کاربردی اشاره شده و از کلی گویی پرهیز شود، گفت: تا کنون ۷۰ مقاله به این همایش ارسال شده است.

عناوین مرتبط

پربحث‌های هفته

 1. از مذاکره به بهانه «سایه جنگ» تا مذاکره به دلیل «شرایط جنگی»...

 2. آیا جهان، ایران را در نقطه اتخاذ «تصمیم بزرگ» قرار خواهد داد؟

 3. آیا مدیرعامل فراری نیسان، کپی ژاپنی محمود رضا خاوری است؟!

 4. آقای روحانی! از این حرفها چه باید بفهمیم؟ 

 5. پاسخ شهاب حسینی به هجمه‌ها: منتقد اتفاقات تلخ هستم/ در فیلم‌ با بودجه دولتی بازی می‌کنید اما از فجر انصراف می‌دهید؟

 6. ایران و «توافق ترامپ» که قاسم سلیمانی به آن اشاره کرده بود

 7. «بلد نبودن» یا «نخواستن»؛ آقای روحانی، مسئله این است!

 8. حسابرسی نهادهای تحت پوشش دفتر رهبری و زیرمجموعه های آنها / نظر محمد قوچانی درباره برنامه‌های شبکه افق/ تعیین جایزه برای قتل ترامپ از تریبون مجلس

 9. ماجرای مخالفت رئیس صداوسیما با درخواست عجیب روحانی/ اعمال فشار حداکثری دولت به علی‌عسکری

 10. ماجرای کاخ مرمر که مرحوم هاشمی رفسنجانی در آن مستقر بودند

 11. معاون فرمانده کل سپاه: در حمله به عین الاسد ۱۳۴ نفر کشته و ۲۴۵ نفر زخمی شده‌اند

 12. "شیر" را از سبد غذایی حذف نکنید/ تکذیب ادعاهای یک کارشناس

 13. اوضاع را شیر تو شیر نکنیم!..

 14. تیم‌های ایرانی از حضور در لیگ قهرمانان آسیا انصراف دادند

 15. روایت شاهدان عینی سقوط هواپیمای اوکراینی + عکس

 16. نامه خصوصی محسن هاشمی به فتاح درباره آیت‌الله هاشمی و ماجرای کاخ مرمر

 17. وقتی ترامپ خودش را حرامزاده توصیف می‌کند

 18. اعتراف آمریکا: شمار تلفات انتقام موشکی ایران افزایش پیدا کرده است

 19. استدلال‌های جالب برای نقد سخنان علی مطهری/ ظریف اروپا را به خروج ایران از NPT تهدید کرد/ سکوت رسانه‌ای درباره محرومیت باشگاهها از میزبانی قابل پذیرش نیست

 20. کنفدراسیون فوتبال آسیا از تصمیم ضدایرانی خود عقب‌نشینی کرد + جزئیات

 21. جهان‌آرا، عصرانه و ثریا دیگر «زنده» نخواهند بود

 22. ترامپ: قاسم سلیمانی را کشتیم چون او حرف‌های بدی درباره کشور ما (آمریکا) می‌زد

 23. احمد توکلی خواستار پاسخگویی مدیرعامل بانک کشاورزی به مردم و مسئولان شد

 24. آمریکا، سردار قاآنی را به ترور تهدید کرد

 25. طرح دریافت غرامت از انگلیس برای قتل عام ۹ میلیون ایرانی

آخرین عناوین