رئیس شورای شهر: تصمیم‌گیر نهایی درباره پلاسکو شهردار تهران است

گروه اجتماعی الف،   3980910090

رئیس شورای اسلامی شهر تهران در خصوص موضوع ساخت پلاسکو گفت: تصمیم گیر نهایی در مورد پلاسکو شهردار تهران است.

رئیس شورای شهر: تصمیم‌گیر نهایی درباره پلاسکو شهردار تهران است

به گزارش ایسنا، محسن هاشمی رفسنجانی در پایان جلسه امروز شورای اسلامی شهر تهران در جمع خبرنگاران در خصوص مصوبات امروز شورا گفت: در این جلسه گزارشی توسط آقای اعطا درباره حذف نام شهدا از تابلوهای معابر شهری ارائه شد موضوعی که برای مردم تهران و همه کشور مهم تلقی شد. بر همین اساس کمیته ویژه‌ای تشکیل شد و اعلام کردیم گزارش دقیقی در این خصوص تهیه شود.

وی افزود: نتیجه بررسی‌ها در قالب گزارشی امروز قرائت شد و این گزارش در اختیار همه مطبوعات و مسئولین قرار می‌گیرد. در نتیجه این گزارش مشخص شد که بیش از 16 هزار تابلوی معابر شهری تنها 2 درصد حذف کلمه شهید به دلیل تخریب داشتند که باید دلایل آن بررسی شود. همچنین 2 درصد هم اشتباه پیمانکار بود که طی 10 سال گذشته رخ داده بود و مربوط به دوره پنجم شورای شهر نبود. آماری که در این دوره داشتیم بسیار انگشت شمار بود. لذا از رسانه ملی که در این خصوص برنامه‌های مفصلی ساخته بود و به تخریب شورا و مدیریت شهری در دوره پنجم پرداخته بود درخواست می‌کنم که واقعیت‌ها را اعلام کنند. در حقیقت صدا و سیما در آن موقع موجب تخریب حیثیتی شورا و مدیریت شهری در دوره پنجم شده بود که لازم است امروز واقعیت‌ها را اعلام کند.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران در ادامه تشریح جلسه امروز شورا به حضور سردار یزدی فرمانده سپاه محمدرسول الله تهران در شورا اشاره کرد و افزود: سردار یزدی سخنان مبسوطی را ارائه کردند و در خصوص همکاری شورا صحبت‌هایی را داشتیم. در ادامه این جلسه طرح دو فوریتی که با 20 امضاء برای رسیدگی به حادثه دیدگان اتفاقات اخیر به هیات رئیسه ارسال شده بود مورد بررسی قرار گرفت که دو فوریت و متن آن به تصویب اعضا رسید.

وی ادامه داد: بر اساس این طرح اگر کسی در اتفاقات اخیر خسارتی دیده باشد آسیب‌ها احیاء و مشکلاتی که سبب نگرانی مردم تهران شده بود نیز حل و فصل خواهد شد.

هاشمی در خصوص پرسشی درباره آلودگی هوای شهر تهران و دستگاه‌های دخیل در این موضوع گفت: همه اقدامات از جمله اجرای طرح ترافیک و زوج و فرد قطعا باعث از بین رفتن آلودگی هوا نمی‌شود و تنها در هنگام انباشت آلودگی می‌تواند جلوی رشد آن را بگیرد. بی تردید اگر آلودگی قوی باشد با این تصمیمات برطرف نمی‌شود و آلودگی هوا در تهران باقی می‌ماند.

وی ادامه داد: یکی از موضوعات مورد بحث در این زمینه گرمایش در تهران است که با توجه به استفاده از سوخت گاز و گازوئیل به دلیل قیمت پایین آن مصرف بالاست، به شکلی که گاهی وسیله گرمایشی روشن است و پنجره‌ها را نیز باز می‌کنیم. حتی در شورای شهر نیز به وفور این اتفاق رخ می‌دهد.

هاشمی تاکید کرد: اولین منشأ آلودگی هوا مصرف سوخت‌های فسیلی است، همانطور که رهبر معظم انقلاب نیز اشاره کردند ما در استفاده سوخت‌های فسیلی مصرف گرا هستیم. خودرو محوری دومین دلیل آلودگی هوای تهران است که می‌توان برای آن نقش 50 درصدی در نظر گرفت. آلودگی هوا به دلیل خودرومحوری باید مورد توجه قرار گیرد و حل و فصل شود. بی تردید با حمل و نقل عمومی ایمن و سریع می‌توانیم در مسیر حل این معضل گام برداریم.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران در بخش دیگری از صحبت‌های خود تاکید کرد: دلیل آلودگی ناشی از سوخت فسیلی و خودرومحوری باید توسط مسئولین مورد توجه قرار گیرد و این موضوع را مدیریت کنند. هر چه به حمل و نقل عمومی توجه کنیم در حوزه کاهش آلودگی هوا موفق‌تر خواهیم بود. در برخی از کشورهای پیشرفته مالیات‌های کلانی به سوخت تعلق می‌گیرد. به این ترتیب مصرف کاهش پیدا می‌کند. از طرفی درآمد حاصل از این رویداد نیز باید سریعا وارد مسیر توسعه حمل و نقل عمومی به ویژه حمل و نقل انبوه بر و ریلی شود.

وی ادامه داد: امروز پکن در حال افزایش خطوط متروی خود به 21 خط است. ما نیز باید به این سو پیش برویم. البته در مورد توسعه حمل و نقل عمومی به شکلی عمل شده که 10 درصد قوانین هم اجرا نمی‌شود. چرا که ناهماهنگی‌ها سبب مغفول ماندن قوانین می‌شود و نیاز به هماهنگی سازمان برنامه و بودجه، وزارت سمت، وزارت نفت و سایر دستگاه‌ها هستیم.

هاشمی در پاسخ به سوالی در خصوص تصمیم نهایی در مورد ساخت پلاسکو گفت: مالکیت پلاسکو متعلق به بنیاد مستضعفان است و سرقفلی‌های آن واگذار شده، حادثه پلاسکو سبب وارد شدن ضرر به بنیاد شده و اکنون که دوباره این ساختمان می‌خواهد ساخته شود به دلیل بالا بودن هزینه‌ها، بنیاد به دنبال تراکم بیشتر است تا از این طریق به نوعی هزینه ساخت را تامین کند. لذا این مسئله موجب بروز اختلاف با شهرداری تهران شده است.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه شهردار تهران قبلا در معاونت شهرسازی بوده به این مسئله حساس است ولی باید خودش تصمیم نهایی را بگیرد.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران در پاسخ به سوالی در مورد اختصاص مکانی برای اعتراضات مردمی گفت: تجمع‌های مردمی موضوع پیچیده‌ای است، در کشورهای توسعه یافته اصولا مردم برای تجمع به یک نقطه نمی‌روند. در کشوری پارکی برای این کار اختصاص پیدا کرده اما نه به این شکل که افراد در آنجا تجمع کنند. بلکه در حد یکی دو نفر می‌توانند در این پارک حضور پیدا کنند روی یک پیت بنشینند، اعتراض خود را به هر یک از مسئولین و سایر دستگاه‌ها اعلام کنند ولی اجازه تجمع در این پارک وجود ندارد و تنها برای افراد اندک این کار قابل انجام است.

وی ادامه داد: در برخی کشورها نیز در نامه‌ای تعداد تجمع کنندگان، مکانشان به مسئولین کشور ارائه می‌شود و برای این کار مجوز دریافت می‌کنند. هنگامی که من در کانادا بودم برای راهپیمایی روز قدس و 22 بهمن در نامه‌ای درخواست تجمع خود، شعارها و مکان تجمع را اعلام می‌کردیم و پس از اخذ مجوز می‌توانستیم به راحتی حتی شعارهای تند هم در این تجمع بدهیم و پلیس نیز تامین امنیت این تجمع را انجام می‌داد.

رییس شورای شهر تهران تاکید کرد:‌ در حال حاضر در کشور ما نیز قانون در مورد تجمع وجود دارد و تجمع کنندگان باید نامه‌ای به شورای امنیت بنویسند و پس از بررسی مسئله مجوز برای تجمع صادر شود اما متاسفانه این بند از قانون به درستی اجرا نمی‌شود.

هاشمی ادامه داد: قطعا اینکه نقطه‌ای برای تجمعات تعیین شود در هیچ کشوری وجود ندارد. باید اجازه اعتراض را وزارت کشور بدهد. حتی برای شعارهای به اصطلاح خفن نیز باید این اجازه داده شود. چرا که این موضوع به نفع نظام است و سبب می‌شود اعتراضات از زیر پوست شهر بیرون بیاید.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص زیست شبانه نیز، گفت: با زیست شبانه موافقم اما با زیست شبانه‌ای که تا ساعت 10 شب باشد و زیست نصف شبانه را قبول ندارم.

رییس شورای شهر تهران در پاسخ به سوالی در خصوص اولویت‌های بودجه بندی مدیریت شهری در سال 99 گفت: اولویت‌های کمیسیون حمل و نقل به نظر من حمل و نقل عمومی به ویژه حمل و نقل انبوه بر و مکمل آن همانند مینی بوس است. البته پروژه‌های عمرانی نیز در این حوزه باید مورد توجه قرار گیرد و قولی که دادیم برای افتتاح ایستگاه‌های مترو در هر ماه نیز باید فعال شود. همچنین موضوع پارک حاشیه‌ای و TOD نیز برای تحقق این اهداف لازم است.

عناوین مرتبط

پربحث‌های دیروز

 1. تعدیل‌تان کردیم ؛ اشک ما بدرقه راهتان!..

 2. بازی با طرح فاصله‌گذاری در وضعیت قرمز !

 3. ترامپ سازمان جهانی بهداشت را به توقف تامین مالی تهدید کرد

 4. پایتخت۶ و سندروم دست بی‌قرار !..

 5. نحوه پرداخت وام ۱ میلیونی به یارانه بگیران/ متقاضیان باید در سایت ثبت نام کنند

 6. آمار به روز جهانی درباره کرونا/ کاهش چشمگیر مبتلایان در ایران

 7. المانیتور: آمریکا با درخواست وام ایران از صندوق بین‌المللی پول مخالفت کرده است

 8. تبلیغ «منکر» و سانسور «معروف»

 9. روایت رئیسی از کروناهای اقتصادی و اخلاقی/محاکمه معتمد دو رئیس قوه پیشین دستگاه قضا/ روحانی: می‌گویند تعطیل باشد و حقوق هم صد‌در‌صد بگیریم

 10. توصیۀ آقا مجتبی تهرانی به قرائت دعای شب نیمه‌ شعبان برای دفع بلا

 11. غسالخانه بهشت زهرا (س) در روزهای مبارزه با کرونا

 12. یک سناتور آمریکایی: شهروندان ایرانی به خاطر تحریم‌های آمریکا جان خود را از دست می‌دهند

 13. کلاغ و قناری

 14. کروناویروس در آزمایشگاه‌های آمریکا تولید شده است؟

 15. تلاش صلیب سرخ برای انتقال کمک‌های مالی بین‌المللی به ایران

 16. آیت الله رئیسی: قضات مراقبت کنند جامعه به کروناهای مجرمانه مبتلا نشود

 17. اعلام آمادگی سپاهان برای بازی با پرسپولیس حتی در آزادی!

 18. توئیت مشترک ۶ نماینده در واکنش به رد طرح سه فوریتی قرنطینه یک ماهه کشور

پربحث‌های هفته

 1. آقای رئیس‌جمهور، اندکی سنجیده تر!..

 2. شوخی تلخ سخنگو با روابط خارجی کشور

 3. آقای مطهری، «دست الهی مجلس را تعطیل کرد»؟!

 4. خرید کردن بوریس جانسون از سوپرمارکت ایرانی با دوچرخه

 5. عشق تلویزیون به سلبریتی‌ها کی پایان می‌پذیرد؟

 6. واکنش‌ها به «وامی که اگر به بچه ها بدهید قهر می‌کنند»!...

 7. دستور ویژه رئیس سازمان صداوسیما برای بررسی حواشی قسمت آخر «پایتخت۶»

 8. آیا اشتباهات «معمولی» هم به «ستون پنجم نفوذی» ربط دارد؟

 9. چرا مردم بايد قرباني منافع فعالان ارز شوند؟! 

 10. انگشتر حاج قاسم در اختیار شرکت کننده عصرجدید

 11. تعدیل‌تان کردیم ؛ اشک ما بدرقه راهتان!..

 12. دارویی که توزیع هر چه زودترش درمان بسیاری از شایعه‌هاست!..

 13. خیر‌خواهان خوب _ خیر‌خواهان بد/چه کسی دچار سندرم توهم توطئه است؟

 14. گزارش پولیتیکو از تراژدی مرگ گروهی در خانه های سالمندان آمریکا

 15. زمان خلاصی از شر كرونا/ طرح سه فوریتی تعطیلی کامل کشور/قرنطینه در تهران شکسته شد!

 16. سی ان ان: ترامپِ دروغ گو و مسئولیت ناپذیر، حریف کرونا نمی شود

 17. اژدهای رسانه‌ها و پادشاه فیلترشکن‌ها: کرونا ! ...

 18. زائری: این نقی دیگر «معمولی» نیست/ نظارت‌های صداوسیما حداقلی و ظاهری است/ رواج حجم بالایی از «دروغ» در میان خانواده

 19. تناقض‌های کرونائی دولت تدبیر و امید

 20. بازگشت روحانی به پاستور/نقطه داغ کرونا در کشور/ زاکانی: تجربه ناموفق مجلس دهم، برای نابودی هر مجلسی کافی است

 21. روحانی خطاب به وزیر بهداشت: تمامی فعالیت‌های اقتصادی از ۲۰ فروردین باید با پروتکل آغاز شود

 22. فارین پالیسی: کمک های کرونایی روسیه و چین، خیرخواهانه نیست

 23. روحانی مدعی طب اسلامی بازداشت شد + عکس

 24. تهران در وضعیت قرمز کرونایی/ادامه جنجال حواشی پایتخت ۶/استقبال مطهری از عفو و آزادی زندانیان/ بعد از یک ماه ژست نمایندگی گرفته اند!

 25. وزیر بهداشت: مژده رسید که گشایشی حاصل می شود

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. واکنش‌ها به «وامی که اگر به بچه ها بدهید قهر می‌کنند»!...

  2. انگشتر حاج قاسم در اختیار شرکت کننده عصرجدید

  3. تعدیل‌تان کردیم ؛ اشک ما بدرقه راهتان!..

  4. دارویی که توزیع هر چه زودترش درمان بسیاری از شایعه‌هاست!..

  5. تهران را در برابر کرونا بی دفاع نکنیم!...

  6. بازی با طرح فاصله‌گذاری در وضعیت قرمز !

  7. جهانپور: مردم عادی هم از ماسک استفاده کنند/ وضعیت تهران قرمز است/ تعطیلی کامل کشور امکان پذیر نیست

  8. مدرسه مجازی و کارکردهای تربیتی

  9. حجت‌الاسلام فرحزاد: با "صلوات" گرفتاری و بلا دور می‌شود

  10. فرمانده مقابله با کرونا در تهران: ریشه‌کنی زودتر، مداخلات جدی‌تر می‌خواهد

  11. دل‌های پُر تاکسی‌رانان در روزهای کرونایی شیراز

  12. شهردار تهران: نمی‌توان حمل و نقل عمومی را تعطیل کرد/ تابع تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا هسیتم

  13. وزیر بهداشت: امیدواریم تا پایان اردیبهشت به یک مرحله مهم در مقابله با کرونا برسیم/ به مرحله مهار و کنترل کرونا نرسیده‌ایم

  14. طرح سه فوریتی نمایندگان برای قرنطینه کامل کشور

  15. نگاه مادی به جان انسان

  16. کادر درمانی خسته و احتمال شیوع موج دوم ویروس کرونا

  17. سازمان قضایی نیروهای مسلح: پرونده سقوط هواپیمای اوکراینی چند بازداشتی دارد/ برای این افراد پرونده قضایی تشکیل شده

  18. توضیح سازمان ثبت احوال در مورد دسترسی غیرمجاز به اطلاعات ایرانیان

  19. بی عدالتی، مهم ترین مانع ظهور 

  20. وزارت علوم تکلیف دانشگاه‌ها را روشن کرد

  21. آیت الله رئیسی: قضات مراقبت کنند جامعه به کروناهای مجرمانه مبتلا نشود

  22. کرونا جان ۱۵۸ نفر دیگر را در ایران گرفت/ آخرین آمار تعداد مبتلایان و بهبودیافتگان

  23. سوگ‌های خاموش با بغض‌های در گلو مانده

  24. دکتر زالی: هنوز به نقطه اوج کرونا در تهران نرسیده‌ایم/ پایتخت برای مقابله با کرونا باید الگوی متفاوت‌تری را دنبال کند

  25. رییسی: اقتضای تدبیر این است که در تعارض بین سلامت مردم و گشایش کسب و کار‌، حفظ جان مردم در اولویت قرار گیرد

  آخرین عناوین