آیا فقط گرانی بنزین «عدالت» را بر قرار می‌کند؟!

گروه اقتصادی الف،   3980909177 ۵۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲۶ تکراری یا غیرقابل انتشار

از زمانی که طرح سهمیه بندی و افزایش قیمت بنزین اجرایی شد این سوال بارها تکرار شده آیا سه نرخی شدن بنزین راه کار صحیحی بوده و دولت راه حل دیگری در اختیار نداشته است؟ این مسئله در حالی مطرح شده که در همین چند ماه اخیر بارها راه های دیگری مطرح شده بود اما هیچ کدام از آنها مورد توجه قرار نگرفت.

آیا فقط گرانی بنزین «عدالت» را بر قرار می‌کند؟!

به گزارش الف، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران دقایق پایانی روز 23 آبان ماه با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد قیمت بنزین از جمعه 24 آبان ماه افزایش یافته و به شکل سهمیه بندی ارائه خواهد شد. بر اساس اطلاعیه شرکت ملی پخش این تصمیم توسط شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران سه قوه اخذ شده و بنزین سهمیه ای هر لیتر 1500 تومان؛ بنزین معمولی غیرسهمیه ای 3000 تومان و بنزین سوپر هر لیتر 3500 تومان به فروش می رسد.

بر اساس گفته های محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه با اصلاح قیمت بنزین، دولت 30 هزار میلیارد تومان درآمد خواهد داشت که تمام این درآمد به مردم بازگردانده خواهد شد.

اما از همان روزی که این خبر اعلام شد تحلیل های متفاوتی درباره این تصمیم بیان شده است. یکی از مسائلی که بسیاری از کارشناسان و اقتصاددانان روی آن تاکید داشته اند پیشنهاد راه کارهایی به غیر از افزایش قیمت بنزین بوده است. البته این موضوع به معنای این نیست که قیمت بنزین نباید تغییر می کرد اما بهتر بود روشی اتخاذ می شد که به انصاف و عدالت نزدیک تر بود. در حال حاضر که میان فردی که چند خودرو میلیاردی دارد و فردی که یک خودرو پراید دارد تفاوت و تمایزی در قیمت بنزین دیده نمی شود. همچنین گران شدن کالاهای دیگر در پی افزایش قیمت بنزین بیشتر به ضرر قشر فقیر و کم درآمد تمام خواهد شد. به علاوه اینکه بسیاری از اقشار متوسط و ضعیف از خودرو به عنوان منبع درآمد استفاده می‌کنند. 

با وجود گران شدن قیمت بنزین، اجرایی شدن راه حل های دیگر می تواند به شکل گیری اقتصادی سالم تر و منطبق بر عدالت کمک کند. در ادامه برخی از این پیشنهادات که در هفته ها و ماه های اخیر در رسانه های جمعی توسط مسئولان و کارشناسان بیان شده آمده است. 

حذف یارانه سه دهک پردرآمد: یکی از راهکارهایی که هم محمل قانونی و هم منطبق بر عدالت است حذف یارانه نقدی اقشار پردرآمد است. مطابق تبصره 14 قانون بودجه سال 1398 کل کشور، دولت مکلف به حذف یارانه سه دهک درآمدی بالای جامعه است.  اما بعد از چند بار کش و قوس و اعلام خبرهایی در این باره در حال حاضر که کمتر از چهارماه به پایان سال مانده مشخص نیست تا چه میزان این ردیف قانونی در بودجه 98 اجرایی شده است. از صحبت ها و اظهارنظرهای مسئولان این گونه بر می آید توجهی به اجرایی شدن چنین موضوعی نشدهاست.  از این رو ضرورت دارد نمایندگان مجلس و نهادهای نظارتی در این باره ورود کنند و عملکرد دولت را در این زمینه بررسی و ارزیابی کنند تا مشخص شود تا چه میزان تبصره 14 بودجه اجرایی شده است.

مالیات بر سیگار: علیرضا رئیسی، معاون بهداشت وزارت بهداشت در هفتمین کنگره ملی پیشگیری و درمان چاقی که روز 6 آذر برگزار شد بر نقش مافیای دخانیات در جلوگیری از افزایش مالیات بر مواد دخانی تاکید کرد و گفت: مالیات بر سیگار به تنهایی می‌توانست سالانه 20 هزار میلیارد تومان درآمد برای کشور داشته باشد، اما مافیای سیگار اجازه این کار را نداد. رئیسی در ادامه عنوان می کند که «در حال حاضر ارزان‌ترین سیگار دنیا در کشور ما عرضه می‌شود». 

اتفاقاً این موضوع( یعنی ارزانی) یکی از دلایلی بوده که در افزایش قیمت بنزین نیز نقش داشته؛ چرا که بر اساس قانون هدفمندی یارانه ها قیمت فروش داخلی بنزین تا پایان برنامه پنجم توسعه نمی بایست کمتر از 90 درصد قیمت آن در فوب خلیج فارس باشد.

نکته جالب این جاست که معاون وزیر بهداشت اعلام می کند در کشور مافیای بزرگ دخانیات وجود دارد به گونه ای که در وضعیت تحریم در حالی که دارو به ایران تحویل داده نمی شود اما« چند کمپانی بزرگ آمریکایی به ما سیگار می‌دهند و هیچ تحریمی برای سیگار وجود ندارد».

وضع مالیات بر عایدی سرمایه: در ایران هیچ سیستم و نگاه منطقی بر اخذ مالیات از سرمایه جهت بازتوزیع ثروت و مقابله با دلالی و سفته بازی وجود ندارد. به همین دلیل است که در مقاطع زمانی مختلف، سرمایه های سرگردان به سمت بازار مسکن، بورس، طلا، خودرو، ارز و ... هجوم می برند. وضعیت آن قدر بغرنج و عجیب و غریب است که حتی خبرهایی منتشر می شود در خانه یکی از نمایندگان مجلس مقادیر زیادی طلا و ارز پیدا شده است. 

در یکی دو سال گذشته بارها، اقتصاددانان از دولت خواسته بودند تا ترتیباتی برای اخذ مالیات از افرادی که در این بازارها حضور دارند پیش بینی کند اما نه تنها این اتفاق رخ نداد بلکه دولت گاه با تصمیمات و سیاست هایی که اتخاذ می کرد به دلالی و سوداگری در بازارهای مختلف دامن زده و موجب سوق دادن مردم به سوداگری شده است.

مقابله با فرار مالیاتی: یکی از مسائل دیگری که بارها بر آن تاکید شده جلوگیری از فرار مالیاتی بوده است. اتفاقی که هر چند بارها مطرح شده اما چندان توجهی به عملیاتی شدن آن صورت نگرفته است. در واقع هر چند در حرف و اظهارنظر بر آن زیاد تاکید شده اما در عمل اصلاً اتفاقی رخ نداده است. در این بین اعداد و ارقام بسیار متفاوتی از میزان فرار مالیاتی در کشور بیان می شود که بیانگر عدم وجود شفافیت و اقتصاد زیرزمینی در کشور است.

در این باره اگر چه سازمان امور مالیاتی از از فرار مالیاتی 30 تا 35 هزار میلیاردی سخن می گوید اما بسیاری درباره اصالت و صحت این عدد تشکیک کرده اند و میزان فرار مالیاتی را بسیار بیشتر از این رقم برآورد می کنند. علاوه بر رقم کلی، درباره حوزه های مختلف اقتصادی نیز اعداد و ارقام متفاوتی بیان شده است. 

به عنوان مثال اسماعیل جلیلی، معاون امور مجلس وزارت اقتصاد و دارایی روز 10 آبان ماه با اشاره به فرار مالیاتی 10 هزار میلیاردی بخش خصوصی در سال گذشته گفت: سال جاری نیز این رقم تکرار شده است.

یکی دیگر از مسائلی که در هفته ها و ماه های اخیر جنجال بسیاری ایجاد کرد اما به نتیجه ای منجر نشد بحث نصب کارتخوان در مطب پزشکان و و وکلا و مقابله با فرار مالیاتی بوده است. در این باره برخی از عدد 19 هزار میلیاردی فرار مالیاتی این دو صنف سخن گفته اند. 

همچنین چندی پیش، امیدعلی پارسا، رئیس کل سازمان امور مالیاتی عنوان کرده بود 300 هزار نفر بیش از یک‌میلیارد تومان درآمدِ مشمول مالیات دارند که 52 درصد این میلیاردرها به هیچ وجه پرونده مالیاتی ندارند. در این باره رئیس سازمان امور مالیاتی به صراحت اذعان می کند« اعلام خبری مبنی بر اینکه نیمی از میلیاردرهای کشور مالیات نمی‌دهند دیگر برآورد و تخمین نیست بلکه یک حقیقت مسلم است».

البته سازمان امور مالیاتی وعده داده «از ابتدای سال 99، صنوفی مانند وکلای دادگستری و مشاوران حقوقی، مشاوران املاک و مشاوران خانواده، رستوران ها، مراکز اقامتی و غیره باید تبادلات مالی خود را با کارت خوان‌های سازمان امور مالیاتی انجام دهند». 

علاوه بر این مسائل می باید به فرار مالیاتی 28 هزار میلیارد تومانی اشاره داشت که بدلیل صدور کارت‌های بازرگانی یکبار مصرف صورت می گیرد. در این باره همچنین می توان به گردش مالی خیریه ها نیز اشاره کرد که بعضاً به عنوان پوششی برای فرار مالیاتی از آنها استفاده می شود. در سال 1396، از وجود 15 هزار موسسه خیریه و گردش مالی 40 هزار میلیاردی سخن گفته شده است. البته فهرست فرار مالیاتی به این موارد ختم نمی شود بلکه لیست بسیار بلند و بلاتر را شامل می شود.

در نهایت باید گفت با وجود ادامه تحریم فروش نفت کشور، فرصتی تاریخی در اختیار مسئولان و دولت قرار گرفته تا به سمت تقویت شفافیت اقتصادی حرکت کنند و با وضع مالیات زمینه توسعه و پیشرفت کشور را مطرح کنند. البته ناگفته پیداست تا کنون دولت به هیچ وجه نمره قبولی در این زمینه کسب نکرده چرا که ساده ترین گزینه و راه حل یعنی افزایش درآمد بنزین و تحمیل فشار یکسان به مردم فارغ از توانایی آنها را انتخاب کرده است. موضوعی که نه تنها منطبق بر عدالت نیست بلکه موجب شکل گیری اعتراضات در جامعه نیز شده است. شاید از این دیدگاه بیراه نباشد اگر گفته شود آینده اقتصاد کشور از گذرگاه شفافیت، مقابله با فرار مالیاتی، وضع مالیات متناسب با درآمد و بازتوزیع ثروت می گذرد.

دیدگاه کاربران

علی۱۲۱۷۵۰۹۱۰:۵۰:۲۳ ۱۳۹۸/۹/۱۰
عدالت هرچه باشد،این نیست که کسی که ماشین پرایدداره وکسی که ماشین پرادو داره ،هردوبنزین ۳۵۰۰تومنی بزنن...!!!!
ناشناس۱۲۱۸۱۱۹۱۵:۲۵:۵۵ ۱۳۹۸/۹/۱۰
کلا عدالتدانمان پره. نیاز به عدالت بیشتر نیست!
محمد قاسمی۱۲۱۸۱۶۸۱۶:۰۹:۰۲ ۱۳۹۸/۹/۱۰
آقا فقط یه جا رو به ما نشون بده عدالت باشه بنزین پیشکش
مصطفي۱۲۱۸۶۳۵۲۰:۲۹:۲۷ ۱۳۹۸/۹/۱۰
كاملاً يكي از راههاي عدالت اقتصادي ، تصحيح الگوي مصرف انرژي ست ما متاسفانه ٨٠٠ هزار ميليارد تومان ، يعني فقط سالي ٨٠ ميليارد دلار ، ""سوبسيد انرژي "" ميدهيم يعني افزايش ١٠٠٠ دلار درآمد سرانه ( خيليه ) دولت حتي نمي تواند اين موضوع مهم و تبعات وحشتناك هدر رفت انرژي را درست براي مردم توضيح دهد مطمئنا بعد از آگاهي دادن درست و آشنا كردن دقيق ، مردم مثل هميشه مثل كوه پشت تصميمات نظام و حمايت از اينگونه طرحها مي ايستند
خیرخواه۱۲۱۹۲۹۳۰۹:۴۴:۴۶ ۱۳۹۸/۹/۱۱
باید دلایل افزایش قیمت بنزین را جناب آقای توکلی و اقتصاد دانان تحلیل کنند وراه حل های جایگزین را پیشنهاد بدهند هیچوقت برای قبول اشتباه و جلوگیری از عواقب آن دیر نیست. در همه موارد باید دقت شود جامعه و آحاد مردم آسیب نبینند . اما راه حل های جایگزین. 1- بجای افزایش 3 برابری قیمت بنزین مالیات دخانیات را زیاد میکردند الان قیمت یک پاکت سیگار حدود دو تا شش برابر قیمت یک لیتر بنزین است. 2- بجای پرداخت یارانه از قبل هر گونه افزایش روی ایجاد شغل وتامین اجتماعی سرمایه گذاری شود البته بدون رانتخواری وبا کمک کارشناسان داخلی و خارجی 3- مبارزه با مفسدان وبرگرداندن پول ها بنحوی که مردم در زندگی خود آن ها رااحساس کنند
حسن۱۲۲۵۴۰۲۱۳:۰۴:۲۲ ۱۳۹۸/۹/۱۴
قیمت بنزین چه ربطی به مدل ماشین داره؟
ناشناس۱۲۱۷۵۳۱۱۱:۰۸:۱۱ ۱۳۹۸/۹/۱۰
اگر دنبال عدالت بودید صاحبین پراید و پورشه رو هر دو با یک چوب نمیزدید!!!سهمیه ماشین های کمتر از 200 میلیون رو میکردید 120 لیتر در ماه و الباقی خودروها همین 60 لیتر.با توجه به سیستم جامع ثبت احوال و اسناد کشور هم قطعا میتونستید براحتی جلوی سوء استفاده پورشه سواره با خرید پراید برای گرفتن سهمیه رو مسدود کنید
حسنعلی سبد سبد گل یاس۱۲۱۸۰۸۹۱۵:۰۹:۳۸ ۱۳۹۸/۹/۱۰
با همت والای مردم نگذاریم حتی یک نماینده از دوره قبل بهرمجلس جدید راه یابد این مجلس فعلی در حق مردم خیانت های بزرگی کرد
ناشناس۱۲۱۸۰۹۳۱۵:۱۱:۳۷ ۱۳۹۸/۹/۱۰
همین دیگه ایده زدی! فکر کردی به همین راحتی هاست، ۱۰۰ تا راه هست که طرف پراید رو بخره بدون این که به نامش بشه!
ناشناس۱۲۱۷۵۴۰۱۱:۱۱:۲۰ ۱۳۹۸/۹/۱۰
آيا فقط گراني بنزين عدالت را بر قرار مي كند ؟!! ... تيتر نه برادر جان ، برقراري " عدالت " كه اين عدالت ، هميشه گمشده فرزندان بابا آدم و ننه حوا در روي اين كره خاكي بوده ، كار بنزين و گراني بنزين و ارزاني بنزين نيست !! ....هيهات ، هيهات كه بنزين بتواند عدالت بر قرار كند !! بر قراري عدالت كار و وظيفه ما آدميان يعني اشرفات مخلوقات ، در روي كره ارض است !! بنزين و برقراري عدالت ؟!! ... خدا پدرت را يبامرزه برادر !!
ناشناس۱۲۱۸۱۱۲۱۵:۲۳:۵۶ ۱۳۹۸/۹/۱۰
3 نون اقتصادی کشور نوبخت نیلی نهاوندیان که در این چند سال ثروت کشور را بباد دادند و پیشنهاد گران کردت بنزین را هم این سه نفر به رییس جمهور دادند باید اینات ممنوع الخروج دستگیر و محاکمه شوند
ناشناس۱۲۲۱۴۷۴۱۱:۲۳:۵۲ ۱۳۹۸/۹/۱۲
چرا دولت ها در گرانی خدمات دولتی دست و دلبازند اما در افزایش ضریب حقوق گدا صفت؟عدالت این بود برابر در صد افزایش بنزین به حقوق کارمندان و کارگران شاغل و بازنشسته اضاف می شد.
ناشناس۱۲۱۷۵۷۵۱۱:۲۵:۲۴ ۱۳۹۸/۹/۱۰
اقایان به جای حل مشکل تحریم ها دنبال گرفتن مالیات بیشتر از مردم و گران کردن بنزین هستن !
ناشناس۱۲۱۷۶۹۱۱۲:۱۸:۰۳ ۱۳۹۸/۹/۱۰
عراقچی: نتیجه پایبندی به برجام تحریم بیشتر بود.
ناشناس۱۲۱۷۷۵۷۱۲:۴۳:۲۲ ۱۳۹۸/۹/۱۰
در طول مذاکرات و پس از برجام تا قبل از خروج امریکا دلار ثابت بود
ناشناس۱۲۱۸۰۸۶۱۵:۰۷:۴۸ ۱۳۹۸/۹/۱۰
یعنی از عراقچی بیشتر بلدی؟
ناشناس۱۲۱۸۲۱۵۱۶:۳۹:۰۴ ۱۳۹۸/۹/۱۰
آره نه تو بلدی !
ناشناس۱۲۱۸۴۵۷۱۸:۴۰:۰۳ ۱۳۹۸/۹/۱۰
دلار ثابت نبود، به زور ثابت نگهش داشتن تا دور دوم رای بیارن. اگه سال ۹۶ به حرف کارشناسای اقتصادی توجه میکردید، فریب نمی خوردید.
ناشناس۱۲۱۸۶۶۲۲۱:۰۱:۳۳ ۱۳۹۸/۹/۱۰
به قول خود جان کری اگر برجام نبود دیوار تحریم های ضد ایرانی فرو ریخته بود.
ناشناس۱۲۱۹۰۴۱۰۷:۰۵:۱۶ ۱۳۹۸/۹/۱۱
خوب الان هم دیر نشده فرو بریزد و ما هم تماشا کنیم کیفش ببریم
ناشناس۱۲۱۷۷۶۱۱۲:۴۴:۲۳ ۱۳۹۸/۹/۱۰
مگر همه کشورهای دنیا تحریم هستن ؟ مشکل تحریم به هر شکل باید حل شود
ناشناس۱۲۱۸۶۶۵۲۱:۰۲:۵۹ ۱۳۹۸/۹/۱۰
تشدید تحریم ها و فشار حداکثری دشمن نتیجه برجام است.
ناشناس۱۲۱۸۹۳۳۰۰:۵۱:۰۹ ۱۳۹۸/۹/۱۱
آدم شاخ در میآره از تناقض گویی تا دیروز مشکل اصلی کشور که تحریم های شورای امنیت هم بود، فقط بی کفایتی محمود و یاران بود الان با برجام و رفع تحریم شورای امنیت، مشکل اصلی بی کفایتی مفتخوران نیست که از روز روشن هم روشنتره بلکه تحریم هاست !!!! بله حق ماست با این انتخاب
ناشناس۱۲۱۷۷۴۲۱۲:۳۷:۳۲ ۱۳۹۸/۹/۱۰
علیرضا رئیسی، معاون وزیر بهداشت اخیرا گفته مافیای سیگار اجازه نداد مالیات سیگار سالانه ۱۰ درصد افزایش یابد. به گفته او، این کار سالانه ۲۰ هزار میلیارد تومان درآمد برای کشور داشت درحالیکه درآمد گرانی بنزین ۳۰ هزار میلیارد است. اما چه پول هایی در صنعت سیگار رد و بدل می شود؟
رامین۱۲۱۷۶۱۲۱۱:۴۴:۲۰ ۱۳۹۸/۹/۱۰
بله به نظر من گرانی بنزین کار بسیار درستی بوده وبه عدالت نزدیک تر است. به شخصه از این تصمیم حمایت میکنم برای این حرف هم دلایلی دارم که در ذیل عنوان کرده ام(با عرض پوزش از طولانی بودن ) 1-وقتی شما روی بنزین یا دیگر حامل های انرژی یارانه پرداخت میکنید در اصل دارید به شخصی که مصرف بیشتری داره و متمول تر و مصرف گرا تر هست یارانه بیشتری پرداخت میکنید و به طور غیر مستقیم تشویق شان میکنید .شما در نظر بگیرید یک فرد ثروتمند که سه خودرو شخصی تحت مالکیت خودش و خانواده اش است به اندازه سه خودرو از یارانه بنزین استفاده میکند ولی یک روستایی که هیچ خودرویی ندارد و برای یک بار به شهر آمدن باید چه مشقت ها ومرارت هایی را تحمل کند هیچ بهره ایی از این یارانه بنزین ندارد به نظر این تصمیم که ما بنزین را به نرخ صحیح اش عرضه کنیم ودر کنارش سهم هر فرد را به صورت نقدی به خودش پرداخت کنیم به عدالت نزدیک تر باشد یک نفر دوست دارد یارانه اش را صرف خرید بنزین برای سفر به مناطق خوش آب و هوای شمال کشور کند و من ترجیح میدهم یارانه نقدی که در اختیار دارم را صرف خرید لباس، کتاب، غذا ، دارو یا غیره کنم. و شما خواننده محترم تصمیم دیگری دارید در نتیجه با پرداخت سهم نقدی این آزادی انتخاب به همگان هدیه میشود 2-نکته دیگری که در این بین نباید از نظر دور داشت رساندن سطح حقوق و دستمزد ها به سطح صحیح است بارها اینجانب این مسئله را از افرادی که تحصیلات آکادمیک در زمینه اقتصاد دارند یا حتی افراد عادی شنیده ام که اگر به طور مثال حقوق شما کمتر از فردی است که در قطر یا ترکیه با همین تخصص و تجربه کار میکند این است که شما با همین حقوق قدرت خریدی برابر با آن ها دارید و یارانه های پرداختی دولت در همین مقوله انرژی را به عنوان برهان خود مطرح میکنند که به نظر حقیر در این مورد هم اشتباه است بنده و جمعی از افراد دوست داریم حقوق و دستمزدمان برابر سطح جهانی باشد و در کنارش هیچ یارانه ایی به هیچ کالا ویا خدماتی تعلق نگیرد و هرکس درآمد خود را در زمینه ایی که به نظرش واجب تر است هزینه کند به طور مثال شاید من یک مهندس باشم که حقوق اندکی میگیرم و هرگاه از این حقوق کم صحبت میکنم میگویند شما بنزین رو به قیمت ترکیه بزن تا ما هم حقوق ترکیه رو به شما بدیم عزیز دل شما بنزین رو آزاد کن حقوق مرا نیز آزاد کن شاید من اصلا علاقه ایی به داشتن خودرو شخصی نداشته باشم که بخواهم از بنزین استفاده کنم دوست دارم از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنمو قطعا این افزایش هزینه حمل و نقل عمومی را نیز میپذیرم و مابقی حقوقم را به طور مثال صرف خرید کامپیوتر شخصی یا یک گوشی تلفن همراه میکنم یا هر تصمیم که به نظرم صحیح است در مورد حقوق خودم در نظر میگیرم 3- در نهایت شما یک کارخانه را در نظر بگیرید این کارخانه به طور چشمگیری از یارانه های انرژی استفاده میکند گازوئیل،برق،بنزین و....... حال از سوی دیگر نیروی کار ارزان که دلایلش در بالا گفته شد تمام سود این سیاست ها را در جیب مالکان این کارخانه میریزد و جالب تر این که مالک این کارخانه که خودرو گران قیمتی هم دارد از یارانه بنزین که دولت میپردازد تمام وکمال استفاده میکند ولی من که هیچ وسیله نقلیه ایی ندارم بهره ایی از یارانه بنزین ندارم ببخشد که صحبت ها زیاد شد غرض رساندن منظور بودو همچنین تشکر از شما عزیزان که وقت گران بهایتان را در اختیار من قرار داید و همچنین عزیزان جامعه خبری الف که این فرصت را برای بیان دیدگاه و ها و نظرات فراهم نموده اند امید است که از این تقابل و تضارب اندیشه ها به نتیجه مطلوب برسیم.
میلاد حمیدی۱۲۱۷۸۱۵۱۳:۰۹:۵۶ ۱۳۹۸/۹/۱۰
الان هم فرقی نمیکنه و آدم متمول بنزین کمتری مصرف نمیکنه. آدم متمول اگر هزار لیتر بنزین هم در ماه مصرف کنه با لیتری صد هزار تومن هم مشکلی نداره ولی اون روستایی فلک زده اگر مصرف کنه فقیرتر میشه. بماند که ما از هر کی پرسیدیم پولی دریافت نکرده بابت یارانه بنزین.
بیچاره۱۲۱۸۷۵۸۲۲:۱۱:۴۵ ۱۳۹۸/۹/۱۰
جناب رامین خان شما معلومه هیچ زمان مشکل اقتصادی نداشته ودر این موقعیت وآشفته بازار مملکت دارید خوب پول درو میکنید واین حرفها از سیر بودن به و الله باید روز قیامت جواب بدید اگر حرف های شما حق مردم فقیر را ضایع کند وقطعا همه مردم محروم از شما شاکیند خدا انشاا... به شما توفیق توبه بدهد
ناشناس۱۲۱۹۴۵۹۱۰:۴۹:۴۶ ۱۳۹۸/۹/۱۱
1، اون ادم پول دار هزینه زندگیش رو از همون ادم فقیر در می اره مثلا فروش جنس و یا کارخانه داره و تولید کننده و اون هزینه رو می کشه رو اجناس پس اگر هزینه بیشتر = محصول تمام شده گرانتر ادم فقیر هم فقیر تر و کم توان تر در خریدن ۲،چاره کار در اخذ مالیات بیشتر از درامد ادم پولدار تر هست و دادن یارانه به مواد اولیه و انرژی تا محصول ارزون در بیاد تا بشه صادر کرد یا به فقرا ارزان فروخت هر چی هم موند برای پولدار ازش مالیات گرفت هرچه بیشتر مالیات بیشتر به شرطی که سیستم مالیات گیری اصلاح و کارامد بشه نه مثل الان پر از معافیت و عدم شفافیت
ناشناس۱۲۱۷۶۵۲۱۲:۰۴:۴۱ ۱۳۹۸/۹/۱۰
چرا اجناس قاچاق اعم از مواد مخدر تا لوازم خانگی و مواد غذایی تا دارو و .... در دور افتاده ترین نقاط ایران به وفور یافت می شوند؟ چرا چندین سال است که مالیات سیگار ثابت مانده است؟ چه دست هایی پشت این موارد و امثالهم وجود دارند؟
ناشناس۱۲۱۷۶۶۶۱۲:۰۹:۱۹ ۱۳۹۸/۹/۱۰
چرا از سیگار که زیانبار است مالیات نمی گیرند؟
ناشناس۱۲۱۷۷۸۷۱۲:۵۱:۴۹ ۱۳۹۸/۹/۱۰
باید دید کدام آدم کله گنده فاسدی پشت مافیای سیگار قرار دارد .
ناشناس۱۲۱۸۱۲۲۱۵:۲۹:۰۴ ۱۳۹۸/۹/۱۰
من هم با گران شدن مفرط سیگار و نوشابه و چیپس و پفک و دیگر خوراکی های مضر موافقم چون مریض شدن جامعه و از بین رفتن سلامتی یعنی تحمیل شدن هزینه های درمان به جامعه و بوجود آمدن فرزندان بیمار و وضعیف که همه به ضرر جامعه است کسی که می خواهد به سلامت خود ضرر بزند باید در هنگام خرید هزینه هایی که در آینده به دلیل سهل انگاری امروز به جامعه و نسل های آینده تحمیل میشود بپردازد نه اینکه این اقلام با قیمت نازل در اختیار همه باشد
ناشناس۱۲۱۷۶۸۲۱۲:۱۴:۵۷ ۱۳۹۸/۹/۱۰
چرا هنرپیشه ها و کارگردانها و تهیه کننده ها و خواننده ها با درآمد میلیاردی نباید مالیات دهند و بعد کارگر و کارمند قبل از دریافت حقوق مالیاتش کم شود ؟؟؟؟؟ کجای دنیا همچین فاجعه و بی عدالتی وجود دارد ؟؟؟؟
ناشناس۱۲۱۷۷۶۳۱۲:۴۵:۳۰ ۱۳۹۸/۹/۱۰
آیا فقط گرانی بنزین «عدالت» را بر قرار می‌کند؟! اگر قیمت دلار دوباره چند برابر شد ، تاوان آن را بازهم ما باید بدهیم ؟ یادتان رفته بنزین 100 تومانی قرار بود به 90 درصد فوب خلیج فارس برسد که رسید به 700 تومان ؟
ناشناس۱۲۱۷۸۰۹۱۳:۰۵:۰۸ ۱۳۹۸/۹/۱۰
هر چند راهکارهایی که در این مقاله آورده شده همگی مفید و ضروری بنظر می‌رسند ولی باز هم نویسنده دست به محافظه کاری زده و ..از بخشی از رانتها و تبعیض‌های اقتصادی سخنی به میان نیاورده مثلاً از پنج یا شش مؤسسه و نهاد اقتصادی که گفته می‌شود بیش از ۲۰۰ میلیارد دلار سرمایه دارند..صاد کشور را در دست دارند و حتی مالیات هم نمی‌دهند نامی برده نشده و یا از مؤسساتی که ردیف بودجه‌هایی تا چند صد میلیارد تومان دارند نامی آورده نشده است. به امید ریشه‌کنیِ کاملِ فساد و رانت در ایران
ناشناس۱۲۱۷۹۱۰۱۳:۳۷:۲۴ ۱۳۹۸/۹/۱۰
حقوق های نجومی نیاز به بودجه داره! بفهمید اینو. توقع دارید ...
ناشناس۱۲۱۷۹۴۸۱۳:۵۰:۲۸ ۱۳۹۸/۹/۱۰
از نظر مسؤولین هرچیزی که فشارش بر مردم باشه عدالت رو برقرار میکنه !
ناشناس۱۲۱۸۰۵۷۱۴:۵۱:۰۳ ۱۳۹۸/۹/۱۰
حذف خودی وغیر خودی و نبود رانت و تبعیض سازماندهی شده عدالت را برقرار میکند
ناشناس۱۲۱۸۰۷۸۱۵:۰۲:۰۹ ۱۳۹۸/۹/۱۰
حذف یارانه خوراک پتروشیمی ها حدود 12 میلیارد دلار است انگار مافیا اینها هم خیلی پر قدرت می باشد
ناشناس۱۲۱۸۴۷۸۱۸:۵۱:۳۱ ۱۳۹۸/۹/۱۰
پتروشیمی ها دیگر مال ملت نیست مال خودمانی هاست خدا بیامرزه مصدق که ملیش کرد اینها خودمانیش کردند
علی۱۲۱۸۰۹۱۱۵:۱۰:۳۱ ۱۳۹۸/۹/۱۰
"در نهایت باید گفت با وجود ادامه تحریم فروش نفت کشور، فرصتی تاریخی در اختیار مسئولان و دولت قرار گرفته تا به سمت تقویت شفافیت اقتصادی حرکت کنند و با وضع مالیات زمینه توسعه و پیشرفت کشور را مطرح کنند" نویسنده گرامی ,فرصت تاریخی زمانی است که کمترین فشار بر روی قشر پایین دست وجود داشته باشد و کشور شرایط خوب یا حداقل نرمالی داشته باشد. از کدام فرصت تاریخی صحبت می کنید؟ تورم 48 درصدی؟ تحریم های همه جانبه مالی و بانکی و نفتی؟ اختلاسهای هزاران میلیارد تومانی؟ کم شدن درآمد اقشار ضعیف و پایین دست؟ رکود کسب و کارهای کوچک؟ بیکاری 25 درصدی جوانان زیر 30 سال؟ خواهش می کنم نفرمایید تحریم نفت نعمت است. نروژ نفت دارد, امارات و قطر و کویت هم نفت دارند, عمان هم نفت دارد, همه شان هم صادر می کنند اقتصاد و رفاه مردمشان هم رو به بهبود است.
حسن۱۲۱۸۲۴۵۱۶:۴۹:۰۳ ۱۳۹۸/۹/۱۰
با افزایش ۱۵ درصدی مالیات سیگار دولت می تونست به اندازه گرون کردن بنزین درآمد کسب کنه ولی ..
ناشناس۱۲۱۸۲۶۶۱۶:۵۸:۰۲ ۱۳۹۸/۹/۱۰
نون شما ها در تحریم کشور وگر نه فقط 4 کشور در دنیا تحریم هستند
زهرا۱۲۱۸۲۸۹۱۷:۱۳:۴۲ ۱۳۹۸/۹/۱۰
درمورد گرونی بنزین بحثی نیست, پنهانکاری وغافلگیری وصحبت نکردن با مردم فاجعه است ,این طرح ناقص نه درآمد آنچنانی برای دولت داره , تورم وگرونی حاصل ازافزایش اون یارانه نقدی ۵۵ هزارتومن ناچیزو بی اثرترش میکنه ,وروی مصرف تاثیر گذار نیست چون مردم روی نرخ کالا وخدماتشون میکشند وسه هزارتومنو ازبازاردرمیاورند وبه این قیمت عادت میکنن .بازدودوترافیک میشه مثل قبل .فقط این وسط خون کسانی که الکی کشته شدند و آبروی نظام که بازیچه دست ..دشمنان این خاک شد
ناشناس۱۲۱۸۳۶۴۱۷:۵۰:۰۵ ۱۳۹۸/۹/۱۰
اصل مساله اینه که در این شرایط اقتصادی دولت قبل از اینکه سراغ مفسدان بره یا از بنیادهایی که مالیات نمیدن مالیات بگیره، یا از طبقه مرفه ای که عمدتا وابسته .. هستند پول بیشتری بگیره اول رفت سراغ جیب مردم!
ناشناس۱۲۱۸۴۰۰۱۸:۱۳:۱۳ ۱۳۹۸/۹/۱۰
فرار مالیاتی پزشکان و وکلا و بسازبفروش ها رو شما آمارش رو از همین اینترنت طبق گفته خود مسوولین در بیار مگر از محل ذخیره بنزین و گرانی بنزین چقدر درامد حاصل کشور میشه من حساب کردم خنده دار هست کدوم عدالت عرضه گرفتن مالیات از این اقشار رو ندارند فشار به قشر ضعیف میآرن
باهر۱۲۱۸۴۸۶۱۸:۵۵:۳۱ ۱۳۹۸/۹/۱۰
تمام مواردگفته شده دراین مقاله خیلی خوب و مفید و موثرخواهند بودو بایستی اجرایی شوند.
ناشناس۱۲۱۸۵۸۹۱۹:۵۳:۵۸ ۱۳۹۸/۹/۱۰
فكر مي كنندمردم گراني بنزين با عدالت قاطي مي كنند وفريب مي خورنداگر بدنبال اجراي عدالت هستند رانت،ويژه خواري وسهميه خواري را از بين ببريد افزايش قيمت بنزين فقط به ضررطبقه ضعيف است يارانه بنزين هم شير ياخطي واريز شده كلا عدالت را تغيير شكل دادند
ناشناس۱۲۱۸۶۱۹۲۰:۱۵:۱۶ ۱۳۹۸/۹/۱۰
نفت ثروت ملی است یعنی متعلق به تمام ایرانیان است پس سهم همه باید برابر باشد حال اگر در توزیع ثروت ناتوان بوده اید ناتوانی خود را به داستان دارا و ندار پیوند نزنید
مهدی۱۲۱۸۶۶۳۲۱:۰۱:۵۰ ۱۳۹۸/۹/۱۰
بنام خدا. عدالت در دعوای سیاسی و برخی سیاست ها ذبح شده است. اگر به هر دلیل خودروهای دود زا را روانه خیابان کنیم و بعد تعطیلی اجباری مدارس و ممنوعیت تردد خودرو، ترازوی عدالت چه میگوید؟ اگر بواسطه عدم انجام وظایف دولت و شهرداری در چاله عمیق افتادی و دست و پایت شکست، عدالت کجاست؟ اگر ۶۰ درصد ظرفیت کنکور سهمیه است و جوان با استعداد نمی تواند بر اساس توانایی اش در جای خودش بنشیند، عدالت جاری شده است؟ اگر دولت بر خلاف قانون اساسی نتواند امکان تحصیل رایگان را فراهم کند، چراغ عدالت روشن است؟ امیدمان به این است که عدالت خداوند را در این دنیا شاهد باشیم
علی۱۲۲۴۹۹۷۰۸:۳۸:۵۳ ۱۳۹۸/۹/۱۴
مشکل جای دیگر است؟؟؟؟!!!!!وقتی بدنه دولت پر شده از کارمندانی که نه برای آنها کار مهم بود و نه کارایی و دولت شده بود دانشگاه و دانشجویان آن کارمندانش چنانکه از بد ورود با توجه به امنیت شغلی شروع به ادامه تحصیل در موسسات بی اسم و رسم کردند و فقط به فکر کسب مدرکی برای ارائه به نهاد برای افزایش رتبه حقوقی و شغلی بودند. با دیپلم استخدام شده و الان دکتری میخونه فقط جنبه مدرک گرایی دولت همواره با کسری بودجه و ناتوان از پرداخت حقوق کارمندانش برای جبران کسری دست در جیب مردم و فرودستان میکند و با افزایش قیمت ها و تورم روز افزون کمبود خودرا جبران میکنند نتیجه ای جز این ندارد. جدا از همه چیز سیستم دولتی فساد..ه و محکوم به شکست است

پربحث‌های دیروز

 1. آیا پیروزی بایدن بر ترامپ به نفع ایران است؟

 2. املاک بنیاد مستضعفان و فرصت‌های برابر

 3. حمله وحشیانه با قمه به صاحب مغازه در کرمانشاه

 4. صحنه آهسته انفجار بیروت

 5. زیباکلام: باید برجام ۹۹ را با آمریکا امضا کنیم!

 6. برجام ۹۹ به روایت زیباکلام/واکنش کدخدایی به اظهارات علی مطهری/احمدی‌نژاد دوباره ردصلاحیت می شود؟

 7. بیژن مقدم : آقای فتاح رسما و شفاف اعلام کند که قصد کاندیداتوری ندارد

 8. واکنش سردار جباری به اظهارات رئیس بنیاد مستضعفان

 9. روایت آسوشیتدپرس از رویای «ماکرون بناپارت» در لبنان

 10. ریش و قیچی قیمت خودرو در دستان خودروسازها/ قیمت ماشین هر سه ماه یک‌بار تغییر می‌کند!

 11. وزیر بهداشت: پیشنهاد تعویق یک ماهه کنکور در ستاد ملی کرونا بررسی می شود

 12. وعده انتخاباتی ترامپ: اگر پیروز شوم ظرف چهار هفته توافقی با ایران خواهم داشت

 13. جزئیاتی از تغییر طرح فروش نفتی دولت توسط مجلس به نفع مردم

 14. توضیحات نیروی دریایی ارتش پیرامون اظهارات فتاح

 15. امضاهای استیضاح زنگنه در حال افزایش است/ نوع مدیریت زنگنه به صورتی است که مشکلات زیادی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به وجود می‌آورد

 16. جزئیات احتمالی از وعده «گشایش اقتصادی»

 17. موضع‌گیری دژپسند علیه وزارت نفت/ نفتی‌ها آماده عرضه «دارا دوم» نبودند

 18. جزئیات طرح مجلس برای تغییر در شیوه سهمیه‌بندی بنزین

 19. تصاویر هوایی از اعتراضات بیروت

 20. جزئیاتی از آسانسور پرماجرای کاخ مرمر + عکس

 21. پشت پرده توقیف روزنامه جهان صنعت

 22. کدخدایی: توصیه می‌شود کسانی که در دوران قبل صلاحیت‌شان تایید نشده، در انتخابات ۱۴۰۰ شرکت نکنند/ مرحله دوم انتخابات مجلس با رعایت اصول بهداشتی برگزار می‌شود

 23. مالیات خانه‌های خالی بانک‌ها و دستگاه‌های دولتی ۲ برابر می‌شود

 24. همتی: بانک‌ها خانه‌های مسکونی خالی ندارند

 25. اعلام آمادگی دانشجویان جهادی ایران برای کمک به بازسازی بیروت

پربحث‌های هفته

 1. با فتح کجا جنگ برای ما تمام می‌شود؟

 2. ماجرای یک قاضی که علیه خودش حکم صادر کرد

 3. آیا پیروزی بایدن بر ترامپ به نفع ایران است؟

 4. بازگشت به سیاست‌های هاشمی ؟!

 5. وعده سربسته روحاني درباره گشايش اقتصادي/ گرهي گشوده مي شود؟!

 6. املاک بنیاد مستضعفان و فرصت‌های برابر

 7. حمله وحشیانه با قمه به صاحب مغازه در کرمانشاه

 8. توصیه های جمعیتی مسوولان به مردم از کنار گود

 9. دستورالعمل اخذ مالیات بر خانه‌های خالی یکماهه تدوین می شود + جزئیات

 10. صحبت‌های «فتاح» درباره کاخ مرمر، مدرسه حدادعادل، ساختمان مرکز پژوهش‌ها و املاک در دست نیروهای مسلح

 11. گشایش اقتصادی برای مردم یا دولت؟

 12. وقوع انفجار مهیب در بندر بیروت لبنان با صدها کشته و هزاران زخمی + فیلم | پیام همدردی کشورهای مسلمان با لبنان

 13. شايعات مربوط به آذری جهرمی به روایت روزنامه اصلاح‌طلب/ مانور تجمل در خاطرات آیت‌الله هاشمی/ احمدی‌نژاد، مهره سوخته عرصه سیاست/وزارت اطلاعات: فساد بشدت امنیت ملی را تهدید می‌کند

 14. ترامپ بازنده انتخابات رياست جمهوری می‌شود؟

 15. صحنه آهسته انفجار بیروت

 16. زیباکلام: باید برجام ۹۹ را با آمریکا امضا کنیم!

 17. هشدار احمد توکلی به روحانی: نام ساقط کردن کشور «گشایش» است؟/ دولت‌های بعد شما، بدهی خود را چگونه بپردازند؟

 18. پاساژگردها معترض برگزاری محرم

 19. رئیس‌جمهور دستکم موافقان سیاسی خود را تحمل کند!

 20. برجام ۹۹ به روایت زیباکلام/واکنش کدخدایی به اظهارات علی مطهری/احمدی‌نژاد دوباره ردصلاحیت می شود؟

 21. صفر تا ۱۰۰ داستان وضع مالیات بر محتکران خانه

 22. جهانگیری: مخالف کالابرگ هستیم

 23. تحریف در روایت تاریخی مشروطه

 24. چرا آمریکا "تیک‌تاک" را فیلتر می‌کند؟

 25. تصویری کمتر دیده شده از رهبر انقلاب

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. وعده سربسته روحاني درباره گشايش اقتصادي/ گرهي گشوده مي شود؟!

 2. دستورالعمل اخذ مالیات بر خانه‌های خالی یکماهه تدوین می شود + جزئیات

 3. گشایش اقتصادی برای مردم یا دولت؟

 4. هشدار احمد توکلی به روحانی: نام ساقط کردن کشور «گشایش» است؟/ دولت‌های بعد شما، بدهی خود را چگونه بپردازند؟

 5. صفر تا ۱۰۰ داستان وضع مالیات بر محتکران خانه

 6. جهانگیری: مخالف کالابرگ هستیم

 7. روحانی: با وجود جنگ اقتصادی، دولت کشور را مدیریت کرده/ از تعطیل شدن تولید و تشدید بیکاری جلوگیری کرده‌ایم

 8. جدیدترین خبر از تبدیل ریال به تومان/ ۲.۵ میلیارد دلار ارز برگشت

 9. قیمت خودرو همچنان صعودی است/ قیمت پژو ۴۰۵ به ۱۴۲ میلیون رسید

 10. تهران پنجمین شهر گران دنیا در مسکن

 11. وزیر اقتصاد: سهامی برای جاماندگان سهام عدالت نداریم

 12. واکنش سردار جباری به اظهارات رئیس بنیاد مستضعفان

 13. ریش و قیچی قیمت خودرو در دستان خودروسازها/ قیمت ماشین هر سه ماه یک‌بار تغییر می‌کند!

 14. همتی: نرخ ارز در روزهای آینده پایین‌ می‌آید

 15. جزئیاتی از تغییر طرح فروش نفتی دولت توسط مجلس به نفع مردم

 16. امضاهای استیضاح زنگنه در حال افزایش است/ نوع مدیریت زنگنه به صورتی است که مشکلات زیادی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به وجود می‌آورد

 17. نوبخت: ما ارز خودمان را فروختیم، اگر بانک مرکزی نگه داشته عرضه کند / افزایش قیمت ها را به فروش ارز صندوق ربط ندهید

 18. جزئیات احتمالی از وعده «گشایش اقتصادی»

 19. گمانه زنی‌ها از "گشایش اقتصادی" رئیس جمهور/ پای عرضه اوراق سلف نفتی در میان است؟

 20. دندان طمع دولت‌ها به درآمد نفت کنده می‌شود؟

 21. موضع‌گیری دژپسند علیه وزارت نفت/ نفتی‌ها آماده عرضه «دارا دوم» نبودند

 22. جزئیات طرح مجلس برای تغییر در شیوه سهمیه‌بندی بنزین

 23. بورس به کانال سه میلیون واحد می‌رسد؟!

 24. دلار در سراشیبی قرار گرفت

 25. مسکن ارزان می‌شود؟

آخرین عناوین