عقب‌نشینی دولت از یک شعار پوپولیستی و ضرر هزاران میلیاردی

گروه اقتصادی الف،   3980909155 ۲۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۲ تکراری یا غیرقابل انتشار

دولت در یک دوراهی سخت قرار گرفته است، دوراهی عذرخواهی از مردم بابت رفتار و گفتار دوگانه‌ای که باعث هزاران میلیارد تومان خسارت طی شش سال گذشته شد یا ادامه رفتار کج‌دار و مریز در مواجهه با سایر کارکردهای شفافیت تراکنش‌های بانکی!

عقب‌نشینی دولت از یک شعار پوپولیستی و ضرر هزاران میلیاردی

فارس نوشت: «اگر یارانه بنزین را می‌خواهید، دولت به زندگی خصوصی شما سرک خواهد کشید. از حساب‌های بانکی گرفته تا اموال و املاک و سفرهای خارجی.» این خلاصه حرف‌های معاون وزیر رفاه در یک برنامه تلویزیونی است.

برملا شدن بی‌صداقتی دولت در سرک نکشیدن به زندگی شخصی مردم بزرگترین شوک خبری بعد از افزایش شبانه قیمت بنزین بود. این درحالی است که رئیس جمهور و نزدیکان وی  در شش سال گذشته  بارها با افتخار از سرک نکشیدن به زندگی خصوصی و اموال مردم سخن گفته بودند.

برای مثال به این دو اظهارنظر توجه کنید:

روحانی؛ آذرماه 1392: «به حساب‌های مردم سرک نمی‌کشیم، این کار اعتماد مردم را سلب می‌کند و ضررش بیش از منفعتش است.»

نوبخت؛ بهمن ماه 1396: «این طرحی که برای حذف یارانه‌ها مطرح شده غیرعملیاتی است و دولت حاضر نیست یارانه‌ها را بی‌جهت حذف کند، چراکه بررسی حساب‌های مردم در دستور کار نیست.»

ده‌ها جمله با مضمون مشابه طی شش سال گذشته از دولتمردان شنیده شده است. اما زمزمه‌های تناقض رفتار دولت با این شعار از زمانی مطرح شد که رئیس جمهور در جمع مردم رفسنجان اعلام کرد: «در روزهای آتی طرحی برای خانواده‌هایی که در فشار اقتصادی هستند اعلام می‌کنیم. از 24میلیون و 600هزار خانوار ایرانی عده‌ای زندگی مناسبی دارند اما اکثریت 18میلیون خانوار نیاز به مساعدت و کمک دارند و امیدواریم از ماه آینده به هر خانوار، حمایتی ماهانه داشته باشیم.»

این سخنان نشان از عدم صداقت دولت در پایبندی به شعار «سرک نکشیدن به زندگی خصوصی مردم» داشت، زیرا بدون سرک کشیدن، دولت هرگز قادر به شناسایی خانوارهای برخوردار و خانوارهای نیازمند کمک نمی‌بود. و نهایتاً صحبت‌های معاون وزیر رفاه که در بالا به آن اشاره شد، بازهم عدم صداقت بیشتر با مردم بود چون وانمود می‌کرد که پیشتر به حساب مردم سرک نکشیده‌اند.

با برملا شدن این بی‌صداقتی دولت در یک دوراهی سخت قرار گرفته است، دوراهی عذرخواهی از مردم بابت این رفتار و گفتار دوگانه که باعث هزاران میلیارد تومان خسارت طی شش سال گذشته شد یا ادامه رفتار  کج‌دار و مریز در مواجهه با سایر کارکردهای شفافیت تراکنش‌های بانکی!

برای نشان دادن آسیب‌های این شعار به ظاهر حقوق بشری که زمنیه فرار دولت از بسیاری از مسئولیت‌های خود و آسیب غیرقابل جبران به کشور را فراهم کرد، یک محاسبه ساده می‌کنیم:

صرفاً در موضوع پرداخت یارانه‌ها اگر محاسبات دولت در اختصاص یارانه بنزین به 60 میلیون نفر را مبنا قرار دهیم، به این نتیجه می‌رسیم که حدود 24 میلیون نفر از شهروندان مستحق دریافت یارانه نیستند.

طبعاً این افراد که بعد از گرانی بنزین و تورم ناشی از آن مستحق دریافت یارانه نیستند، پیش از آن نیز به طریق اولی باید از لیست یارانه بگیران حذف می‌شدند. با این وجود همکاران رئیس جمهور محترم در دولت باوجود تصریح قوانین مختلف از جمله قانون هدفمندی یارانه‌ها و قوانین بودجه سنوات گذشته، تاکنون از حذف این افراد خودداری کرده‌اند.

با یک محاسبه ساده مبلغ حاصل از این سیاست پوپولیستی را طی 6 سال گذشته می‌توان حدود 78هزار میلیارد تومان تخمین زد. (24میلیون نفر*45500 تومان*12 ماه*6 سال)

موارد متعدد دیگری مانند عدم دریافت مالیات از اصناف پردرآمدی مانند پزشکان، وکلا، صرافان و طلافرشان که در مجموع بالغ بر 70 هزار میلیارد تومان در سال (یعنی بیش از بودجه عمرانی کشور در سال 1398) برآورد می‌شود، همه و همه ناشی از این سیاست غلط و غیرمنطقی است.

برای توضیح بهتر مفهوم شفافیت تراکنش‌های بانکی و لزوم تحقق این موضوع باید گفت، سیاستگذاری درست و در راستای منافع ملی مهمترین وظیفه و ابزار دولت برای مدیریت اقتصادی کشور است. لازمه تعیین خط‌مشی‌های عقلایی و در راستای اهداف کلان کشور، وجود اشراف اطلاعاتی دولت بر تمام جریانات پول و ثروت است. اشراف دولت بر جریانات مالی با شفافیت تراکنش‌ها حداقل در پنج کلان‌حوزه ریالی، ارزی، طلا و سکه، خودرو و املاک محقق می‌شود.

لذا سالهاست که دولت‌ها در تلاشند تا اشراف خود را بر این پنج حوزه را بیشتر و بیشتر کنند. با اشراف بر این حوزه‌ها، مالیات‌ستانی عادلانه، پرداخت منطقی یارانه‌ها و نیز ردیابی مالی انواع فسادهای مالی از جمله پولشویی، فروش چندباره یک ملک، ورود پول‌های کثیف به انتخابات ممکن می‌شود.

از طرفی باید تصریح کرد که با وجود میلیون‌ها تراکنش در حوزه‌های پنج‌گانه فوق در هر روز، طبعاً بررسی فردی و تک به تک تراکنش‌های شهروندان توسط مسئولان سازمان‌های متولی این امر، محال و غیرمعقول است. بنابراین دولت‌ها با استفاده از فناوری‌های نوین رایانه‌ای تمام تراکنش‌ها را به‌صورت سامانه‌ای غربال کرده و صرفاً تراکنش‌های غیرمعمول را به بررسی انسانی واگذار می‌کنند.

با این تعریف از شفافیت تراکنش‌های مالی، علاوه بر حفظ محرمانگی اطلاعات شهروندان، اشراف اطلاعاتی دولت نیز حاصل شده و تعیین خط‌مشی‌های عقلایی میسر می‌گردد.

حال اگر کشوری از درآمد نفتی محروم، دچار رکود سنگین اقتصادی، افزایش فقر و رشد اقتصادی منفی شود، لزوم شفافیت تراکنش‌ها بیش از پیش خواهد بود. زیرا دولت با استفاده از این اطلاعات می‌تواند به کمک دهک‌های کم درآمد رفته و از دهک‌های پردرآمد مالیات مناسب و عادلانه دریافت کند. یارانه‌های نقدی و غیر نقدی را مناسب شرایط اقتصادی افراد و خانوارها توزیع کرده و به فکر نظام تأمین اجتماعی فراگیر باشد.

بنابراین می‌توان گفت که شعار «به حساب‌های مردم سرک نمی‌کشیم» که در تناقض آشکار با مفهوم «شفافیت تراکنش‌های بانکی» است، به‌رغم ظاهر مردم‌فریبی که دارد، سیاستی در خدمت فراریان مالیاتی و مجرمین اقتصادی و امنیتی است. زیرا «شفافیت تراکنش‌های بانکی» هیچ تغییری در وضع مالیات‌ستانی از اقشار با درآمد ثابت و قاطبه  کسبه جزء و شرکت‌های کوچک و متوسط ندارد و صرفاً راه را برای دریافت مالیات از سرمایه‌سالاران فراری از مالیات، جلوگیری از جرائم مالی مانند پولشویی و استفاده از پول‌های کثیف در انتخابات، حذف یارانه ثروتمندان و افزایش کمک‌های معیشتی به نیازمندان واقعی هموار می‌کند.

اما متاسفانه باید گفت که تعیین خط‌مشی‌ها همواره بر اساس عقل و عقلانیت پیش نمی‌رود. مثلاً ممکن است نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری با صدای بلند همین موضوع بدیهی شفافیت تراکنش‌های مالی را با عنوان «سرک کشیدن به حساب‌های مردم» تخطئه کرده و از قضا رأی هم بیاورد و همین امر باعث شش سال سیاستگذاری پوپولیستی و از بین رفتن هزاران میلیارد تومان از اموال مردم باشد.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۲۱۶۶۰۱۱۸:۳۶:۴۵ ۱۳۹۸/۹/۹
در همه کشور های پیشرفته دولت ها از ریز حساب ها و دارایی های مردم آگاه هستند. مردم هم از دارایی های مسئولان آگاه هستند.
ناشناس۱۲۱۷۳۰۰۰۸:۳۹:۰۴ ۱۳۹۸/۹/۱۰
از حسابهای ملت خبر نداشته باشن چطور میخوان FATF و مبارزه با پولشویی رو اجرا کنن؟..
ناشناس۱۲۱۶۶۰۳۱۸:۴۰:۳۲ ۱۳۹۸/۹/۹
دروغگو کم حافظه میشود, مثل برخی مسئولین ما!!!
ناشناس۱۲۱۶۶۰۵۱۸:۴۴:۱۹ ۱۳۹۸/۹/۹
پوپولیست ترین دولت تاریخ .. ایران
ناشناس۱۲۱۶۶۰۸۱۸:۴۵:۲۵ ۱۳۹۸/۹/۹
فقط این نیست. اینا آمدند هر چه به اسم محمود است را فنا دهند، درست باشد یا غلط، به ضرر ملت باشد یا نباشد .. کارت سوخت را دو سال پیش میگفتند مسخره است و بیهوده است، الان دوباره احیاء شده. واقعا آدم نمی دونه با این همه تناقض چه کار کنه. بیافزایید به اینها دروغگویی امثال زنگنه که البته دیگه ازش بیش از این انتظاری نیست
ناشناس۱۲۱۷۲۰۵۰۶:۴۲:۲۶ ۱۳۹۸/۹/۱۰
از محمود نگو که هر چه میکشیم از بی برنامگیهای اوست .سنگی که او در چاه انداخت را هنوز هیچ کس نتوانسته خارج کند در ضمن هنوز رتبه اول پوپولیستی را یدک می کشد .
مهدی۱۲۱۶۶۶۰۱۹:۲۴:۴۰ ۱۳۹۸/۹/۹
بنام خدا. قرار بود که مسئولین اموالشان را اعلام کنند، ظاهرا ترجیح داده شد که مردم اموالشان را به اطلاع مسئولین برسانند
ملت۱۲۱۶۶۸۴۱۹:۳۸:۲۴ ۱۳۹۸/۹/۹
الف تورو خدا یه کمپین راه بنداز که" لطفا به حساب های مردم سرک بکشید" درکشورهای دیگه اگر یک دلار پول جابجابشه مبدا ومقصدسریع مشخص میشه ومالیاتش گرفته میشه ، سالها ازانقلاب گذشته ومسئولین ماباشعارعدالت طلبی تابه حال جرات نکردن به حساب های میلیاردی پزشکان، وکلا، دلالان، اختلاس کنندگان، رانت خواران و .. سرک بکشن فقط اول هرماه به حساب کارمندان بدبخت باچندرغاز سرک میکشن ومالیاتشون رو کم میکنن همین میشه که بعداز سالها پزشکان حاضربه دادن مالیات نیستن وبه این در و آن درمیزنن تاهمین مقدارروهم کم کنن واگر روزی دیدید که مالیات پزشکان ازمعلمان هم کمتره تعجب نکنید!!!
ناشناس۱۲۱۶۷۳۶۲۰:۱۱:۱۲ ۱۳۹۸/۹/۹
ایجاد شفافیت و اجرای واقعی عدالت بجز با رصد تمامی تراکنش های مالی و دارایی افراد و شرکت‌ها امکان پذیر نیست، حرف رئیس جمهور در مورد سرک کشیدن غلط بود، لطفا شما با تمسخر آن حرف کار صحیح اخیر دولت را تحت شعاع قرار ندهید.
ناشناس۱۲۱۶۸۱۰۲۱:۰۳:۳۹ ۱۳۹۸/۹/۹
دولت راستگویان !!!!
ممقانی۱۲۱۶۸۴۶۲۱:۲۹:۵۷ ۱۳۹۸/۹/۹
اگر به حساب مردم سرک نمی کشند از کجا می دانند اولین دریافتی ها مستحق مشمول یارانه معیشت شدند از کجا به آن یکی دادند وبه این یکی نه
ناشناس۱۲۱۶۸۸۲۲۱:۴۶:۴۷ ۱۳۹۸/۹/۹
دولتی با چنین خصوصیات باید استیضاح و برود
ناشناس۱۲۱۶۹۳۴۲۲:۱۱:۲۹ ۱۳۹۸/۹/۹
ممنون که نشان دادین چقدر راستگو هستین. از همه مسولینی که دستی بر آتش داشتن تشکر می کنم.بابت .. تورم درست کردن و حالا مجبور به گران کردن بنزین هستن تشکر می کنیم.
ناشناس۱۲۱۷۱۱۷۰۱:۱۱:۳۱ ۱۳۹۸/۹/۱۰
همه اش دست پخت مردم است دولتش و مجلسش. تا مردم آگاه نشوند و نخواهند درست زندگی کنند چیزی عوض نخواهد شد.
ناشناس۱۲۱۷۱۷۴۰۳:۲۶:۲۶ ۱۳۹۸/۹/۱۰
دولت و مجلس از خودش شروع کند، آقای روحانی شما که قبل از انقلاب هیچ نداشتی چگونه الان در خانه میلیاردی زندگی می کنی!؟ وزرای شما هم همین طور . همه شفاف شوند هم مال مردم هم مال دولتی ها و مجلسی ها ببینید چه کسی نگران می شود؟
ناشناس۱۲۱۷۲۰۸۰۶:۴۶:۳۵ ۱۳۹۸/۹/۱۰
دولت به اشتباه خود در مورد سرک نکشیدن به اموال مردم پی برده وتصمیم دارد خطای خود را جبران کند اشکال این کار کجاست ؟
محمد۱۲۱۷۲۷۹۰۸:۲۲:۱۴ ۱۳۹۸/۹/۱۰
خوب توی مناظره ها این قدر دروغ گفتند مگر نشنیدید اول و آخر شان دروغ ..
ناشناس۱۲۱۷۳۳۳۰۸:۵۹:۳۰ ۱۳۹۸/۹/۱۰
دولت اعلام کرده است که به افراد دارای خانه ی بالای یک میلیارد و دارای ماشین بالای دویست و پنجاه میلیون تومان یارانه تعلق نگرفته است . به بنده هم تعلق نگرفته . بنده خانه و ماشینم را روی هم به دولت میدهم پانصد میلیون .
ناشناس۱۲۱۷۳۴۵۰۹:۰۵:۴۷ ۱۳۹۸/۹/۱۰
دولت طرفدار زندگی اشرافی است. بنابراین نمی توان از چنین دولتی انتظار اخذ مالیات از ثروتمندان را داشت. چون اصطلاحا کارد دسته خودش را نمی برد! مردمی هم که به چنین دولتهایی رای می دهند لایق چنین رفتاری هستند. در یک کلام خلایق هر چه لایق.
ناشناس۱۲۱۷۳۵۷۰۹:۱۴:۲۶ ۱۳۹۸/۹/۱۰
دولت تبخیر امید
ناشناس۱۲۱۷۳۶۱۰۹:۱۹:۲۶ ۱۳۹۸/۹/۱۰
دولت پاک باید به تمام حساب ها سرک بکشه و با اخذ مالیات از مشمولین و همچنین پرداخت کمک و یارانه به مستمندان و همچنین جلوگیری از مفاسدی مانند پولشویی و غیره اقدام کند.
ناشناس۱۲۱۷۳۶۳۰۹:۱۹:۵۰ ۱۳۹۸/۹/۱۰
دولت به خاطر دروغ گفتن تو هيچ دو راهي سختي قرار نگرفته و نخواهد گرفت!! فقط يه راه رو ميره جلو اونم تکرار..مكرر به مردم و افزايش فضاي بي اعتماديه كه ظاهرا نگران هزينه هاي چنين اقداماتي هم نيست
ناشناس۱۲۱۷۴۳۳۰۹:۵۷:۱۱ ۱۳۹۸/۹/۱۰
به حساب های میلیارد دلاری خارج ازکشور آقازاده ها هم سرک بکشند بپرسنداز کجا؟

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های دیروز

  1. ضرب و شتم پزشک متخصص توسط همراهان بیمار + عکس

  2. شما بگویید به چه قیمتی ؟!

  3. احمد توکلی: با استیضاح روحانی بیشتر موافقم

  4. جهانگیری: مردم سهام عدالت خود را نفروشند/ دردی از جامعه را حل کنیم/ به مشکلات معیشتی آگاه هستیم

  5. روزنامه انگلیسی: ترامپ ضربه سختی در موضوع تحریم تسلیحاتی ایران خورد

  6. توهین به آیت‌الله سیستانی، حلقه جدید زنجیره فتنه‌‌انگیزی ریاض در عراق

  7. روحانی: اقتصاد کشور تحت مدیریت قرار دارد/ در ماه‌های آینده به ثبات در اقتصاد و بازار ارز خواهیم رسید

  8. ظریف: هیچ‌گاه مسائل داخلی را به خارج نبرده‌ام/ آمریکا را قدر قدرت ندانیم/ برجام سند افتخار ایران است

  9. طرح سؤال از رئیس‌جمهور با ۲۰۰ امضا تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس شد + محورهای سوال

  10. حاشیه‌های حضور ظریف در مجلس

  11. طرح «سوال از روحانی» به ۱۰۰ امضا رسید

  12. دولت در انتظار معجزه ماسک ؟!

  13. بودجه معاونت برون مرزی به یک سوم کاهش پیدا کرده است/ مسئولین با شفافیت بودجه ارزی صدا و سیما را اعلام کنند

  14. نماینده مجلس: دلار ۲۰ هزار تومانی، همان گلابی‌هایی است که به مردم وعده دادید!

  15. قالیباف: مجلس اجازه نخواهد داد آژانس بدون محدودیت کاری را انجام دهد

  16. مدیری، قاسم‌خانی و رامبد دست‌به‌کار شدند

  پربحث‌های هفته

  1. اصرار بر تحقیر ایران در ماجراي واکسن کرونا !

  2. از تنور سوال از رییس جمهور نانی گرم ‌می‌شود؟!

  3. پایان شوروی گونه آمریکا ؟

  4. عروسی میلیاردی به سبک سیندرلا در لواسان!

  5. تاملی در نامه موسوی خوئينی‌ها

  6. مغالطه عجیب تاجگردون درباره «شیشه کثیف و دستمال تمیز» 

  7. به چه قیمت؟

  8. دوره آموزشی سربازی ۲ ماهه شد

  9. جهانگیری: رای ۲۴ میلیونی مردم در انتخابات تایید کارنامه اقتصادی دولت روحانی بود/ ۳.۵ میلیون شغل ایجاد کردیم

  10. جنگنده تهاجمی پیشرفته «قاهر۳۱۳» چه پیامی به آمریکا و روسیه داد؟

  11.  ردپای زنگنه در هپکو به نقل از نماینده تهران/ وزارت نفت: بیژن زنگنه از سال ۸۵ بازنشسته است  

  12. ضرب و شتم پزشک متخصص توسط همراهان بیمار + عکس

  13. شما بگویید به چه قیمتی ؟!

  14. تهیه طرح تغییر الگوی سهمیه بندی بنزین در مجلس/ اختصاص سهمیه بنزین به خانواده به جای خودرو

  15. معجزه ای که اتفاق نیفتاد!

  16. مرامنامهٔ انقلابیون ساده انگار ...

  17. واکنش همتی به برخی اقتصاددانان؛ نقدینگی موجود نمی‌تواند به تورم بالا منجر ‌شود

  18. سیروس گرجستانی درگذشت

  19. پایان داستان غم انگیز زم

  20. حکم یک دادگاه آمریکایی: محموله نفتکش‌های ایرانی که به ونزوئلا رفته بودند، مصادره شود

  21. سیف: بانک مرکزی استقلال ندارد و تابع نظرات رئیس‌جمهور است/ برجام مشکل روابط بانکی ایران را حل نکرد

  22. مجلس «مچ‌گیری» نکند،‌ دولت هم «وظیفه» ‌اش را انجام دهد

  23. جزئیاتی از سند ۲۵ ساله ایران و چین/ واگذاری کیش به چینی‌ها صحت دارد؟

  24. واکسن کرونای آمریکا موفق عمل کرد

  25. کرونا هنوز تنوره می‌زند/ فکری هم به حال جامعه پزشکی کنید

  ابر آروان

  آخرین عناوین