راشاتودی: رسانه های غربی ذوق زده شدند؛ ایرانی‌ها امنیت و ثبات را به آشوب و اغتشاش ترجیح دادند

گروه جهان الف،   3980909031 ۲۴ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲۶ تکراری یا غیرقابل انتشار

شبکه راشاتودی در پایگاه اینترنتی خود نوشت: تحلیل گران خارجی می توانند تحولات داخل ایران را آن گونه که می خواهند توصیف کنند، اما تاکنون ایرانی ها هر بار امنیت و ثبات را به آشوب و اغتشاش ترجیح داده اند.

راشاتودی: رسانه های غربی ذوق زده شدند؛ ایرانی‌ها امنیت و ثبات را به آشوب و اغتشاش ترجیح دادند

به گزارش الف شبکه راشاتودی یادآوری کرد دو نظرسنجی خارجی پیشین درباره اعتراضات مشابه اعتراضات اخیر در ایران نشان می دهد به رغم اوضاع سخت اقتصادی، اکثر ایرانی ها از اقدامات امنیتی دولت خود حمایت کرده، مخالف آشوب های داخلی هستند. 

راشاتودی با اشاره به اعتراضات ناشی از افزایش بهای بنزین در ایران و بازداشت عده ای از آشوب گران می نویسد تلاش تحلیل گران غربی برای سوء استفاده از ناآرامی های کوتاه مدت بی فایده بوده است. به گفته "سوزان مالونی" از موسسه بروکینگز، "معترضین ایرانی در بحبوحه مشروعیت حکومت، تظاهرات کردند." شبکه فرانسه 24 نیز در سوالی پرسید: "آیا این یک انقلاب جدید است؟" لوس آنجلس تایمز نیز از آنچه "سرکوب خشونت بار" علیه مردم ایران خواند، انتقاد کرد. آنها همچنین تلاش کردند اعتراضات در عراق و لبنان را علیه ایران جلوه دهند و مخالفان حکومت ایران هم در حساب های توییتری خود ویدئوهای غیرقابل تاییدی منتشر می کردند که در آن ادعا می شد مردم خواستار سرنگونی رژیم اند.

به نوشته راشاتودی، اعتراضات اولیه مردم در مخالفت با افزایش بهای بنزین واقعی بود، مساله ای که دولت هم بلافاصله پذیرفت، زیرا کاهش یارانه بنزین مساله ای بود که سالها در دستور کار سیاسی ایران بوده است، و این مساله به ویژه بعد از خروج آمریکا از برجام در سال گذشته و تشدید تحریم های اقتصادی، ضرورت بیشتری یافت. ولی برای درک واکنش ایرانی ها در روزهای اخیر نگاهی به نظرسنجی مشترک مرکز مطالعات امنیتی و بین المللی دانشگاه مریلند، و موسسه نظرسنجی ایران پل مستقر در تورنتو، می اندازیم که بلافاصله بعد از شورش ها و اعترضات 2017 و 2018 و همچنین در ماه های می، آگوست و اکتبر 2019 یعنی در اوج سیاست "فشار حداکثری" دولت آمریکا علیه ایران انجام شد. 

این گزارش می افزاید آنچه در نگاه اول به چشم می خورد اینکه ایرانی ها در نظرسنجی سال 2018 از اقتصاد راکد کشور مایوس بودند و 86 درصدشان مشخصا با افزایش قیمت بنزین مخالفت کردند. آن مخالفت ها عمدتا در پاسخ به شرایط اقتصادی و نه ابتکارات سیاسی خارجی ایران یا "سرکوب گسترده ای" بود که رسانه ها و سیاستمداران غربی آن را برجسته کردند. در نظرسنجی سال 2018 تنها 16 درصد ایرانی ها از این ادعا که مردم ایران خواستار تغییرات اساسی در سیستم سیاسی هستند، حمایت کردند و 77 درصد مخالف آن بودند. 

راشاتودی با اشاره به اقدام نیروهای امنیتی در مقابله با آشوب افزود به رغم سرخبر رسانه های خارجی که واکنش نیروهای امنیتی را "وحشی گری" می نامیدند، بیشتر ایرانی ها از واکنش دولت در قبال شورشیان حمایت کرده اند به گونه ای که 85 درصد ایرانی ها موافقت کرده اند که دولت برای مقابله با شورشیانی که به خشونت متوسل شده و یا به اموال عمومی آسیب می رسانند، باید سرسخت تر باشد. 

راشاتودی با اشاره به ناامنی در همسایگی ایران و همچنین تشدید فشارهای اقتصادی آمریکا در قالب "فشار حداکثری" می نویسد ایرانی ها خود را در حال جنگ با آمریکا می بینند که باید مقابل براندازی، خرابکاری، جاسوسی، توطئه چینی، نفوذ مرزی و غیره بایستند. 

نویسنده این مقاله با اشاره به قطع موقت اینترنت در ایران در دوران اغتشاشات می نویسد، ایران از جانب آمریکا و برخی متحدانش نظیر انگلیس، اسرائیل و عربستان هدف جنگ سایبری است و لذا جای تعجب ندارد که مقامات تهران در مدت شورش ها، اینترنت را قطع کردند. 

این گزارش با بیان آنکه از اعتراضات سال 2009 رسانه های غربی اتهامات فساد، سرکوب خشونت بار و مخالفت عمومی با جمهوری اسلامی را برجسته کرده اند، می افزاید این اعتراضات در اوایل سال 2011 موقتا بروز کرد یعنی زمانی که کشورهای غربی مایل بودند "بهار ایرانی" را به "بهار عربی" متصل کنند و در اعتراضات 2017 و 2018 نیز که رسانه های اجتماعی به آنها به صورت گسترده می پرداختند، باردیگر خودنمایی  کردند. در نوامبر امسال اما این قرائت ها بار دیگر  آشکار شد. 

راشاتودی با اشاره به نتایج دو نظرسنجی مشترک از ایرانی ها که بیشترشان از حکومت اسلامی اعلام حمایت کرده بودند، می افزاید با این نتایج می توان گفت که "انقلاب دوم" در افق ایران وجود ندارد و بین دولت و مردم نیز در خصوص مسایل کلی و مهم سیاسی، اقتصادی و امنیتی اختلاف ناگهانی جایگاهی ندارد. تحلیل گران خارجی می توانند تحولات داخل ایران را آن گونه که می خواهند توصیف کنند، اما تاکنون ایرانی ها هر بار امنیت و ثبات را به آشوب و اغتشاش ترجیح داده اند.

 

 

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۲۱۵۳۲۴۱۰:۱۶:۰۳ ۱۳۹۸/۹/۹
مردم از گرانی، تورم، فساد، ندانم کاری مسئولان، آلودگی هوا و ..... خسته و بی تحمل شده اند.
ناشناس۱۲۱۵۴۲۸۱۰:۴۴:۲۸ ۱۳۹۸/۹/۹
ترسم نرسی به کعبه، ای اعرابی که این ره که تو می روی به ترکستان است
ناشناس۱۲۱۵۴۵۷۱۰:۵۲:۱۵ ۱۳۹۸/۹/۹
دشمن خسته است
ناشناس۱۲۱۵۵۹۷۱۱:۳۳:۳۴ ۱۳۹۸/۹/۹
تو مردمی؟
مجتبی۱۲۱۶۸۳۶۲۱:۲۲:۲۳ ۱۳۹۸/۹/۹
شما چه طوری نمایندگی از مردم گرفتی؟ که از طرف اونها حرف می زنی.
ناشناس۱۲۱۵۳۳۱۱۰:۱۷:۳۷ ۱۳۹۸/۹/۹
این امنیت و ثبات است که تابعی از رضایتمندی مردم است.
ناشناس۱۲۱۵۳۵۵۱۰:۲۵:۱۰ ۱۳۹۸/۹/۹
روسیه بیشتر خوشحاله
ناشناس۱۲۱۵۳۶۰۱۰:۲۶:۱۶ ۱۳۹۸/۹/۹
کشوری که تا به حال80 درصد بودجه اش از فروش نفت تامین می شده، با محدود شدن فروش نفت، تا چه میزان می تواند با افزایش مالیاتها، قیمت فروش حامل های انرژی و خدمات و.. کمبود بودجه اش را جبران کند؟ مردم می پرسند چرا باید فروش نفت دچار محدودیت شود، در حالیکه مسئولان تا پیش از این با دادن انواع وعده ها و شعار ها می گفتند که چنین و چنان می کنیم، تنگه هرمز را می بندیم و ..؟؟؟ پس چه شد آن وعده ها و شعارها؟
ناشناس۱۲۱۵۳۶۵۱۰:۲۷:۱۹ ۱۳۹۸/۹/۹
عمده نارضایتی مردم از پاسخگو نبودن مسئولان به وعده ها و شعارهایشان است.
ناشناس۱۲۱۵۳۷۶۱۰:۲۹:۰۴ ۱۳۹۸/۹/۹
اگر نیست باید برای همه نباشد. چرا برای عده ای از ما بهتران همیشه همه چیز فراهم است؟
ناشناس۱۲۱۵۳۸۸۱۰:۳۲:۱۳ ۱۳۹۸/۹/۹
روسیه خودش در قطع اینترنت استاد است.
ناشناس۱۲۱۵۴۱۳۱۰:۳۹:۰۲ ۱۳۹۸/۹/۹
تا وقتی اراذل از حمایت امثال "بی بی سی" و "محمد خاتمی" برخوردار هستند باید انتظار باز گشت فتنه و آشوب را داشت - نمی دانم اگر اوباش به خانه .. خاتمی در آن محله اعیان نشین حمله کنند، باز هم وی برای آن ها سینه چاک می کند؟ و مثلا بیانیه می دهد حمله جزو حقوق مدنی اوباش است؟
ناشناس۱۲۱۵۴۱۵۱۰:۳۹:۵۱ ۱۳۹۸/۹/۹
این بیگانگان فقط نسبت به ما مردم بیگانه هستند نسبت به اقازاده های گرین کارتی دوست هستند!
ناشناس۱۲۱۵۴۵۱۱۰:۵۰:۱۲ ۱۳۹۸/۹/۹
همین که روسیه تعریف می کند معلوم است یک جای کار اشکال دارد
امل۱۲۱۵۴۹۹۱۱:۰۶:۴۵ ۱۳۹۸/۹/۹
مسئولان همگی درسخنرانی دم ازاعتراضات که حق مردم هست را میزنند البته حقی که دم میزنند صرفا جنبه رسانه ای واقناع افکارعمومی را دارد وتاامروز مسئولی نیومده بگه مردم من صدای شمادردشمارا شنیده ام دستور دادم نسبت به آنچه اعتراض دارید مسئولان رسیدگی کنند ومتعاقبا نتایج را به عرض مردم میرسانم و این کارنشد و..
ناشناس۱۲۱۵۷۰۲۱۱:۵۸:۱۵ ۱۳۹۸/۹/۹
ما همه چیز رو تحمل می کنیم جز لبخندهای بسیار تلخ .....
ناشناس۱۲۱۵۸۱۸۱۲:۳۸:۴۱ ۱۳۹۸/۹/۹
کاش یکی به این غربی ها حالی میکرد که قوم مغول با دوبار یورش یکی چنگیز و یکی تیمور به ما حمله کرد و داغون کرد نتونست مارو شکست بده، غرب بو گندو و بربر که از تمدن بویی نبرده عمرا بتونه :))
ناشناس۱۲۱۵۸۳۳۱۲:۴۴:۰۳ ۱۳۹۸/۹/۹
خیلی خوشان خوشانتون نشه ما از آشوب بدمون میاد ولی حقمون رو با آرامش به دست میاریم و حکومت باید به نیازهای جامعه توجه کنه .. خودتون رو باید اصلاح کنید :)
ناشناس۱۲۱۵۹۶۸۱۳:۳۹:۲۴ ۱۳۹۸/۹/۹
قیمت بنزین باید پلکانی افزایش مییافت و قاچاق آن کم میشدو دولت در این چند سال پوپولیستی عمل کرد. نقلیه های عمومی باپیمایش سهمیه بگیرند وگسترش یابند تاثیر 500 تومانی افزایش قیمت در حمل نقل عمومی بسیار کم است.بنزین آزاد قیمتش بیشتر باید باشد. دشمن همیشه مترصد است. بر موج نارضایتی سوار میشوند.لازم نیست بگوئیم.چرا مردم ناراضی اند(فساد وبی عدالتی وخالی شدن سفره هایشان به نفع زیاده خواهان).
ناشناس۱۲۱۶۲۵۱۱۵:۳۲:۰۳ ۱۳۹۸/۹/۹
مردم از فساد مسئولین که روزی نیست که قسمتی از آن برملا نشود ناراحت هستند و اینکه تحریم و فشارش مال مردم و راحتی و تامین راحتی و مفت خوری آقازاده ها و ژن خوبها مال مسئولین است اگر مسئولین یک سوزن به خودشان بزنند حق دارند از جوالدوز زدن به دیگران صحبت کنند
ناشناس۱۲۱۶۳۵۷۱۶:۳۰:۳۳ ۱۳۹۸/۹/۹
روسیه بزرگترین دشمن مردم ایران است
ناشناس۱۲۱۶۳۷۶۱۶:۳۷:۱۱ ۱۳۹۸/۹/۹
یعنی روسیه خیرخواه ما شده؟
ناشناس۱۲۱۶۶۳۹۱۸:۵۹:۳۹ ۱۳۹۸/۹/۹
وقتی نارضایتها جمع بشه و انباشته بشه ناگهان یک انفجار درست میشه و این نارضایتیها میتونه باعث خشونت زیاد بشه. یعنی حتی اگر بپذیریم که همه این خشونتها توسط معترضان انجام گرفته بازهم مسئولان باید پاسخگو باشند که چرا کار به اینجا رسیده .. به خشونت کشیده میشه.
ناشناس۱۲۱۶۶۴۹۱۹:۱۱:۰۱ ۱۳۹۸/۹/۹
زنده باد روسیه.

پربحث‌های هفته

 1. دعوا در ماجرای الزام قانونی حجاب بر سر چیست؟

 2. حمله با قمه به یک مغازه‌دار در تهران

 3. قوه قضائیه و پرسش‌ها از حکم دادگاه طبری

 4. «آیا واشنگتن کر است»؟!/ واکنش منفی جهانی به ادعای بازگشت تحریم های سازمان ملل/ روسیاهی دوباره برای کاخ سفید

 5. روحانی: شنبه و یکشنبه روز پیروزی ایران و شکست آمریکا است/ نباید اجازه دهیم مردم در رنج قرار گیرند

 6. هشدار فرمانده سپاه به رئیس جمهور آمریکا: انتقام ما قطعی است/ اهل شرف و جوانمردی هستیم و سفیر زن را هدف قرار نمی‌دهیم

 7. گرانی خودرو تا کجا!؟

 8. قیمت سکه به ۱۳,۲۰۰,۰۰۰ تومان رسید/ دلار ۲۶,۹۰۰ تومان شد + جدول

 9. وزیر بهداشت: دیشب به خاطر خیز جدید کرونا نخوابیدم/تقسیم بندی مناطق غلط است

 10. برادر من! انقلابی‌گری با سیاست زدگی بیگانه است

 11. تورم امارات برای نوزدهمین ماه متوالی منفی ماند!

 12. ترامپ برای به نتیجه رسیدن تحریم‌ عجله ندارد/ هیچ دموکراتی به دستاورد او دست نمی‌زند

 13. جهانگیری: امیدوارم آثار مثبت مقابله با گرانی روزهای آینده روشن شود

 14. بلاتکلیفی وزارت صمت/ روحانی وزیر جدید را معرفی می‌کند؟

 15. قفل فعلی بازار خودرو به یک کلید نیاز دارد؟

 16. اطلاعیه دادگستری استان فارس درباره شبهات مطرح شده در خصوص پرونده «نوید افکاری»

 17. مقصر سونامی افزایش قیمت خودرو کیست

 18. خیز دوباره کرونا/ورود نواب رئیس به انتخابات ریاست جمهوری/کنایه رسانه اصلاح‌طلب به روحانی/ ربیعی: رنج مردم با تک تک سلول‌های اعضای هیات دولت حس می‌شود

 19. گرداندن اراذل و اوباش در محله تهران‌پارس

 20. مطالبه از مجلس انقلابی...

 21. ترامپ: توافق فوق‌العاده‌ای با ایران خواهم کرد منتهی باید تا بعد از انتخابات صبر کنند

 22. قیمت دلار و سکه پایین آمد + جدول قیمت‌ها

 23. تمرینات نظامی شاهزاده خانم بلژیکی

 24. واکنش رسانه‌های صهیونیستی و عربی به توافق سازش تل‌آویو با امارات و بحرین

 25. افکار عمومی منتظر چه حکمی برای اکبر طبری بود؟

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. «آیا واشنگتن کر است»؟!/ واکنش منفی جهانی به ادعای بازگشت تحریم های سازمان ملل/ روسیاهی دوباره برای کاخ سفید

  2. ترامپ: توافق فوق‌العاده‌ای با ایران خواهم کرد منتهی باید تا بعد از انتخابات صبر کنند

  3. واکنش رسانه‌های صهیونیستی و عربی به توافق سازش تل‌آویو با امارات و بحرین

  4. میدل ایست مانیتور: پرچم اسرائیل به زودی در عربستان برافراشته خواهد شد!

  5. آمریکا: تمام تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران فعال شد/ تحریم‌ها متعاقب فرایند مکانیسم ماشه بازگشته‌اند

  6. تصویری که آمریکایی‌ها میخواهند از ایران ارايه دهند !+ فیلم

  7. روایت الجزیره از توافق سازشکاران عرب با صهیونیست‌ها پیش از مراسم امضا در کاخ سفید

  8. بایدن: فشار حداکثری علیه ایران، شکست منافع آمریکا بود/ راه هوشمندانه‌تری برای سخت‌گرفتن به تهران وجود دارد

  9. ادعای ترامپ درباره ایران: هر حمله‌ای را ۱۰۰۰ برابر پاسخ می‌دهیم

  10. نظر کاربران بحرینی در خصوص سازش با رژیم صهیونیستی

  11. انتظار برای پیروزی بایدن، وقت‌کشی است

  12. ظریف: ۲۰ سپتامبر هیچ اتفاق جدیدی رخ نمی‌دهد

  13. ظریف: آمریکایی‌ها از روش قلدری استفاده می‌کنند/ برای ایران تفاوتی نمی‌کند چه کسی رئیس جمهور آمریکا شود

  14. حجاب دانشجوی محجبه جلسه پارلمان فرانسه را به هم ریخت+فیلم

  15. ظریف: ترامپ عاجزانه به دنبال عکس انتخاباتی است/توافقنامه‌های صلح بین متحدان دیرینه امضا می‌شود

  16. آمریکا به دنبال هکر ایرانی

  17. سرلشکر سلامی: قادریم منافع آمریکا در منطقه را به آتش بکشیم و اشغال کنیم/ فروپاشی نظام سیاسی آمریکا تاوان ترورحاج قاسم

  18. ان بی سی نیوز: این توافق ِ صلح نیست، پیمان سرکوب مردم در کشورهای عربی است

  19. پمپئو: زندگی را برای ایرانی‌ها سخت کردیم

  آخرین عناوین