راشاتودی: رسانه های غربی ذوق زده شدند؛ ایرانی‌ها امنیت و ثبات را به آشوب و اغتشاش ترجیح دادند

گروه جهان الف،   3980909031 ۲۴ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲۶ تکراری یا غیرقابل انتشار

شبکه راشاتودی در پایگاه اینترنتی خود نوشت: تحلیل گران خارجی می توانند تحولات داخل ایران را آن گونه که می خواهند توصیف کنند، اما تاکنون ایرانی ها هر بار امنیت و ثبات را به آشوب و اغتشاش ترجیح داده اند.

راشاتودی: رسانه های غربی ذوق زده شدند؛ ایرانی‌ها امنیت و ثبات را به آشوب و اغتشاش ترجیح دادند

به گزارش الف شبکه راشاتودی یادآوری کرد دو نظرسنجی خارجی پیشین درباره اعتراضات مشابه اعتراضات اخیر در ایران نشان می دهد به رغم اوضاع سخت اقتصادی، اکثر ایرانی ها از اقدامات امنیتی دولت خود حمایت کرده، مخالف آشوب های داخلی هستند. 

راشاتودی با اشاره به اعتراضات ناشی از افزایش بهای بنزین در ایران و بازداشت عده ای از آشوب گران می نویسد تلاش تحلیل گران غربی برای سوء استفاده از ناآرامی های کوتاه مدت بی فایده بوده است. به گفته "سوزان مالونی" از موسسه بروکینگز، "معترضین ایرانی در بحبوحه مشروعیت حکومت، تظاهرات کردند." شبکه فرانسه 24 نیز در سوالی پرسید: "آیا این یک انقلاب جدید است؟" لوس آنجلس تایمز نیز از آنچه "سرکوب خشونت بار" علیه مردم ایران خواند، انتقاد کرد. آنها همچنین تلاش کردند اعتراضات در عراق و لبنان را علیه ایران جلوه دهند و مخالفان حکومت ایران هم در حساب های توییتری خود ویدئوهای غیرقابل تاییدی منتشر می کردند که در آن ادعا می شد مردم خواستار سرنگونی رژیم اند.

به نوشته راشاتودی، اعتراضات اولیه مردم در مخالفت با افزایش بهای بنزین واقعی بود، مساله ای که دولت هم بلافاصله پذیرفت، زیرا کاهش یارانه بنزین مساله ای بود که سالها در دستور کار سیاسی ایران بوده است، و این مساله به ویژه بعد از خروج آمریکا از برجام در سال گذشته و تشدید تحریم های اقتصادی، ضرورت بیشتری یافت. ولی برای درک واکنش ایرانی ها در روزهای اخیر نگاهی به نظرسنجی مشترک مرکز مطالعات امنیتی و بین المللی دانشگاه مریلند، و موسسه نظرسنجی ایران پل مستقر در تورنتو، می اندازیم که بلافاصله بعد از شورش ها و اعترضات 2017 و 2018 و همچنین در ماه های می، آگوست و اکتبر 2019 یعنی در اوج سیاست "فشار حداکثری" دولت آمریکا علیه ایران انجام شد. 

این گزارش می افزاید آنچه در نگاه اول به چشم می خورد اینکه ایرانی ها در نظرسنجی سال 2018 از اقتصاد راکد کشور مایوس بودند و 86 درصدشان مشخصا با افزایش قیمت بنزین مخالفت کردند. آن مخالفت ها عمدتا در پاسخ به شرایط اقتصادی و نه ابتکارات سیاسی خارجی ایران یا "سرکوب گسترده ای" بود که رسانه ها و سیاستمداران غربی آن را برجسته کردند. در نظرسنجی سال 2018 تنها 16 درصد ایرانی ها از این ادعا که مردم ایران خواستار تغییرات اساسی در سیستم سیاسی هستند، حمایت کردند و 77 درصد مخالف آن بودند. 

راشاتودی با اشاره به اقدام نیروهای امنیتی در مقابله با آشوب افزود به رغم سرخبر رسانه های خارجی که واکنش نیروهای امنیتی را "وحشی گری" می نامیدند، بیشتر ایرانی ها از واکنش دولت در قبال شورشیان حمایت کرده اند به گونه ای که 85 درصد ایرانی ها موافقت کرده اند که دولت برای مقابله با شورشیانی که به خشونت متوسل شده و یا به اموال عمومی آسیب می رسانند، باید سرسخت تر باشد. 

راشاتودی با اشاره به ناامنی در همسایگی ایران و همچنین تشدید فشارهای اقتصادی آمریکا در قالب "فشار حداکثری" می نویسد ایرانی ها خود را در حال جنگ با آمریکا می بینند که باید مقابل براندازی، خرابکاری، جاسوسی، توطئه چینی، نفوذ مرزی و غیره بایستند. 

نویسنده این مقاله با اشاره به قطع موقت اینترنت در ایران در دوران اغتشاشات می نویسد، ایران از جانب آمریکا و برخی متحدانش نظیر انگلیس، اسرائیل و عربستان هدف جنگ سایبری است و لذا جای تعجب ندارد که مقامات تهران در مدت شورش ها، اینترنت را قطع کردند. 

این گزارش با بیان آنکه از اعتراضات سال 2009 رسانه های غربی اتهامات فساد، سرکوب خشونت بار و مخالفت عمومی با جمهوری اسلامی را برجسته کرده اند، می افزاید این اعتراضات در اوایل سال 2011 موقتا بروز کرد یعنی زمانی که کشورهای غربی مایل بودند "بهار ایرانی" را به "بهار عربی" متصل کنند و در اعتراضات 2017 و 2018 نیز که رسانه های اجتماعی به آنها به صورت گسترده می پرداختند، باردیگر خودنمایی  کردند. در نوامبر امسال اما این قرائت ها بار دیگر  آشکار شد. 

راشاتودی با اشاره به نتایج دو نظرسنجی مشترک از ایرانی ها که بیشترشان از حکومت اسلامی اعلام حمایت کرده بودند، می افزاید با این نتایج می توان گفت که "انقلاب دوم" در افق ایران وجود ندارد و بین دولت و مردم نیز در خصوص مسایل کلی و مهم سیاسی، اقتصادی و امنیتی اختلاف ناگهانی جایگاهی ندارد. تحلیل گران خارجی می توانند تحولات داخل ایران را آن گونه که می خواهند توصیف کنند، اما تاکنون ایرانی ها هر بار امنیت و ثبات را به آشوب و اغتشاش ترجیح داده اند.

 

 

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۲۱۵۳۲۴۱۰:۱۶:۰۳ ۱۳۹۸/۹/۹
مردم از گرانی، تورم، فساد، ندانم کاری مسئولان، آلودگی هوا و ..... خسته و بی تحمل شده اند.
ناشناس۱۲۱۵۴۲۸۱۰:۴۴:۲۸ ۱۳۹۸/۹/۹
ترسم نرسی به کعبه، ای اعرابی که این ره که تو می روی به ترکستان است
ناشناس۱۲۱۵۴۵۷۱۰:۵۲:۱۵ ۱۳۹۸/۹/۹
دشمن خسته است
ناشناس۱۲۱۵۵۹۷۱۱:۳۳:۳۴ ۱۳۹۸/۹/۹
تو مردمی؟
مجتبی۱۲۱۶۸۳۶۲۱:۲۲:۲۳ ۱۳۹۸/۹/۹
شما چه طوری نمایندگی از مردم گرفتی؟ که از طرف اونها حرف می زنی.
ناشناس۱۲۱۵۳۳۱۱۰:۱۷:۳۷ ۱۳۹۸/۹/۹
این امنیت و ثبات است که تابعی از رضایتمندی مردم است.
ناشناس۱۲۱۵۳۵۵۱۰:۲۵:۱۰ ۱۳۹۸/۹/۹
روسیه بیشتر خوشحاله
ناشناس۱۲۱۵۳۶۰۱۰:۲۶:۱۶ ۱۳۹۸/۹/۹
کشوری که تا به حال80 درصد بودجه اش از فروش نفت تامین می شده، با محدود شدن فروش نفت، تا چه میزان می تواند با افزایش مالیاتها، قیمت فروش حامل های انرژی و خدمات و.. کمبود بودجه اش را جبران کند؟ مردم می پرسند چرا باید فروش نفت دچار محدودیت شود، در حالیکه مسئولان تا پیش از این با دادن انواع وعده ها و شعار ها می گفتند که چنین و چنان می کنیم، تنگه هرمز را می بندیم و ..؟؟؟ پس چه شد آن وعده ها و شعارها؟
ناشناس۱۲۱۵۳۶۵۱۰:۲۷:۱۹ ۱۳۹۸/۹/۹
عمده نارضایتی مردم از پاسخگو نبودن مسئولان به وعده ها و شعارهایشان است.
ناشناس۱۲۱۵۳۷۶۱۰:۲۹:۰۴ ۱۳۹۸/۹/۹
اگر نیست باید برای همه نباشد. چرا برای عده ای از ما بهتران همیشه همه چیز فراهم است؟
ناشناس۱۲۱۵۳۸۸۱۰:۳۲:۱۳ ۱۳۹۸/۹/۹
روسیه خودش در قطع اینترنت استاد است.
ناشناس۱۲۱۵۴۱۳۱۰:۳۹:۰۲ ۱۳۹۸/۹/۹
تا وقتی اراذل از حمایت امثال "بی بی سی" و "محمد خاتمی" برخوردار هستند باید انتظار باز گشت فتنه و آشوب را داشت - نمی دانم اگر اوباش به خانه .. خاتمی در آن محله اعیان نشین حمله کنند، باز هم وی برای آن ها سینه چاک می کند؟ و مثلا بیانیه می دهد حمله جزو حقوق مدنی اوباش است؟
ناشناس۱۲۱۵۴۱۵۱۰:۳۹:۵۱ ۱۳۹۸/۹/۹
این بیگانگان فقط نسبت به ما مردم بیگانه هستند نسبت به اقازاده های گرین کارتی دوست هستند!
ناشناس۱۲۱۵۴۵۱۱۰:۵۰:۱۲ ۱۳۹۸/۹/۹
همین که روسیه تعریف می کند معلوم است یک جای کار اشکال دارد
امل۱۲۱۵۴۹۹۱۱:۰۶:۴۵ ۱۳۹۸/۹/۹
مسئولان همگی درسخنرانی دم ازاعتراضات که حق مردم هست را میزنند البته حقی که دم میزنند صرفا جنبه رسانه ای واقناع افکارعمومی را دارد وتاامروز مسئولی نیومده بگه مردم من صدای شمادردشمارا شنیده ام دستور دادم نسبت به آنچه اعتراض دارید مسئولان رسیدگی کنند ومتعاقبا نتایج را به عرض مردم میرسانم و این کارنشد و..
ناشناس۱۲۱۵۷۰۲۱۱:۵۸:۱۵ ۱۳۹۸/۹/۹
ما همه چیز رو تحمل می کنیم جز لبخندهای بسیار تلخ .....
ناشناس۱۲۱۵۸۱۸۱۲:۳۸:۴۱ ۱۳۹۸/۹/۹
کاش یکی به این غربی ها حالی میکرد که قوم مغول با دوبار یورش یکی چنگیز و یکی تیمور به ما حمله کرد و داغون کرد نتونست مارو شکست بده، غرب بو گندو و بربر که از تمدن بویی نبرده عمرا بتونه :))
ناشناس۱۲۱۵۸۳۳۱۲:۴۴:۰۳ ۱۳۹۸/۹/۹
خیلی خوشان خوشانتون نشه ما از آشوب بدمون میاد ولی حقمون رو با آرامش به دست میاریم و حکومت باید به نیازهای جامعه توجه کنه .. خودتون رو باید اصلاح کنید :)
ناشناس۱۲۱۵۹۶۸۱۳:۳۹:۲۴ ۱۳۹۸/۹/۹
قیمت بنزین باید پلکانی افزایش مییافت و قاچاق آن کم میشدو دولت در این چند سال پوپولیستی عمل کرد. نقلیه های عمومی باپیمایش سهمیه بگیرند وگسترش یابند تاثیر 500 تومانی افزایش قیمت در حمل نقل عمومی بسیار کم است.بنزین آزاد قیمتش بیشتر باید باشد. دشمن همیشه مترصد است. بر موج نارضایتی سوار میشوند.لازم نیست بگوئیم.چرا مردم ناراضی اند(فساد وبی عدالتی وخالی شدن سفره هایشان به نفع زیاده خواهان).
ناشناس۱۲۱۶۲۵۱۱۵:۳۲:۰۳ ۱۳۹۸/۹/۹
مردم از فساد مسئولین که روزی نیست که قسمتی از آن برملا نشود ناراحت هستند و اینکه تحریم و فشارش مال مردم و راحتی و تامین راحتی و مفت خوری آقازاده ها و ژن خوبها مال مسئولین است اگر مسئولین یک سوزن به خودشان بزنند حق دارند از جوالدوز زدن به دیگران صحبت کنند
ناشناس۱۲۱۶۳۵۷۱۶:۳۰:۳۳ ۱۳۹۸/۹/۹
روسیه بزرگترین دشمن مردم ایران است
ناشناس۱۲۱۶۳۷۶۱۶:۳۷:۱۱ ۱۳۹۸/۹/۹
یعنی روسیه خیرخواه ما شده؟
ناشناس۱۲۱۶۶۳۹۱۸:۵۹:۳۹ ۱۳۹۸/۹/۹
وقتی نارضایتها جمع بشه و انباشته بشه ناگهان یک انفجار درست میشه و این نارضایتیها میتونه باعث خشونت زیاد بشه. یعنی حتی اگر بپذیریم که همه این خشونتها توسط معترضان انجام گرفته بازهم مسئولان باید پاسخگو باشند که چرا کار به اینجا رسیده .. به خشونت کشیده میشه.
ناشناس۱۲۱۶۶۴۹۱۹:۱۱:۰۱ ۱۳۹۸/۹/۹
زنده باد روسیه.

پربحث‌های دیروز

 1. احمد توکلی خواستار پاسخگویی مدیرعامل بانک کشاورزی به مردم و مسئولان شد

 2. قالیباف: مشکلات اقتصادی قابل حل است/ شهید سلیمانی با اتکا به جوانان موفق شد

 3. تظاهرات میلیونی عراقی ها علیه آمریکا ، فرصتی برای اتحاد دوباره

 4. بازتاب تظاهرات "جمعه استقلال" عراقی ها در رسانه های جهان

 5. نظرات برگزیده مخاطبین الف: چرا دولت به پیشنهادات اقتصاددانان گوش نمی‌کند؟/ برخی هنرمندان در صداوسیما مشهور شدند اما حالا ژست اپوزیسیون می‌گیرند/ حاکمیت باید با دانشجویان مدارا کند

 6. سخنگوی ارتش صهیونیستی: اسلام حقیقی در عربستان سعودی است

 7. ظریف خطاب به عادل الجبیر: کشورهای عادی کشتارگاه هایشان را به کنسولگری مبدل نمی کنند

 8. تصویر باورنکردنی از غرق شدن خودروها در برف پیرانشهر

 9. واکنش وزارت بهداشت به آتش‌زدن کتاب‌ پزشکی توسط یک مدعی طب‌ اسلامی

 10. دادکان: کدام پیروزی؛ AFC تره هم برایتان خرد نمی‌کند!

 11. عصائب اهل الحق: ترامپِ احمق با پای خودش از عراق نرود به زور بیرون انداخته می‌شود

پربحث‌های هفته

 1. تجربه‌ای برای آیندگان تا دیگر ماشه‌ای را علیه ما نچکانند!...

 2. آیا جهان، ایران را در نقطه اتخاذ «تصمیم بزرگ» قرار خواهد داد؟

 3. از مذاکره به بهانه «سایه جنگ» تا مذاکره به دلیل «شرایط جنگی»...

 4. آیا مدیرعامل فراری نیسان، کپی ژاپنی محمود رضا خاوری است؟!

 5. آقای روحانی! از این حرفها چه باید بفهمیم؟ 

 6. پاسخ شهاب حسینی به هجمه‌ها: منتقد اتفاقات تلخ هستم/ در فیلم‌ با بودجه دولتی بازی می‌کنید اما از فجر انصراف می‌دهید؟

 7. ایران و «توافق ترامپ» که قاسم سلیمانی به آن اشاره کرده بود

 8. «بلد نبودن» یا «نخواستن»؛ آقای روحانی، مسئله این است!

 9. احمد توکلی خواستار پاسخگویی مدیرعامل بانک کشاورزی به مردم و مسئولان شد

 10. حسابرسی نهادهای تحت پوشش دفتر رهبری و زیرمجموعه های آنها / نظر محمد قوچانی درباره برنامه‌های شبکه افق/ تعیین جایزه برای قتل ترامپ از تریبون مجلس

 11. ماجرای مخالفت رئیس صداوسیما با درخواست عجیب روحانی/ اعمال فشار حداکثری دولت به علی‌عسکری

 12. ماجرای کاخ مرمر که مرحوم هاشمی رفسنجانی در آن مستقر بودند

 13. معاون فرمانده کل سپاه: در حمله به عین الاسد ۱۳۴ نفر کشته و ۲۴۵ نفر زخمی شده‌اند

 14. "شیر" را از سبد غذایی حذف نکنید/ تکذیب ادعاهای یک کارشناس

 15. زمستان سخت دروغ و روسیاهی دشمنان مردم ایران

 16. اوضاع را شیر تو شیر نکنیم!..

 17. تیم‌های ایرانی از حضور در لیگ قهرمانان آسیا انصراف دادند

 18. روایت شاهدان عینی سقوط هواپیمای اوکراینی + عکس

 19. نامه خصوصی محسن هاشمی به فتاح درباره آیت‌الله هاشمی و ماجرای کاخ مرمر

 20. وقتی ترامپ خودش را حرامزاده توصیف می‌کند

 21. اعتراف آمریکا: شمار تلفات انتقام موشکی ایران افزایش پیدا کرده است

 22. استدلال‌های جالب برای نقد سخنان علی مطهری/ ظریف اروپا را به خروج ایران از NPT تهدید کرد/ سکوت رسانه‌ای درباره محرومیت باشگاهها از میزبانی قابل پذیرش نیست

 23. کنفدراسیون فوتبال آسیا از تصمیم ضدایرانی خود عقب‌نشینی کرد + جزئیات

 24. جهان‌آرا، عصرانه و ثریا دیگر «زنده» نخواهند بود

 25. ترامپ: قاسم سلیمانی را کشتیم چون او حرف‌های بدی درباره کشور ما (آمریکا) می‌زد

پربحث‌های هفته

 1. ایران و «توافق ترامپ» که قاسم سلیمانی به آن اشاره کرده بود

 2. معاون فرمانده کل سپاه: در حمله به عین الاسد ۱۳۴ نفر کشته و ۲۴۵ نفر زخمی شده‌اند

 3. اعتراف آمریکا: شمار تلفات انتقام موشکی ایران افزایش پیدا کرده است

 4. ترامپ: قاسم سلیمانی را کشتیم چون او حرف‌های بدی درباره کشور ما (آمریکا) می‌زد

 5. آمریکا، سردار قاآنی را به ترور تهدید کرد

 6. نشنال اینترست: ایران برنده نظامی خاورمیانه 

 7. ۱۱ سنگ بزرگ پیش پای ایران و چین برای همکاری اقتصادی

 8. تظاهرات میلیونی عراقی ها علیه آمریکا ، فرصتی برای اتحاد دوباره

 9. چرا آمریکایی‌ها تلفات حمله موشکی به پایگاه عین الاسد را اعلام نمی‌کنند؟ + عکس

 10. بلایی که ویروس کرونا بر سر اقتصاد چین می‌آورد

 11. نظرسنجی «سی‌ان‌ان»: تمام نامزدهای دموکرات ترامپ را شکست می‌دهند

 12. نیویورک تایمز: ابلیس ترامپ واگیر است

 13. بازتاب تظاهرات "جمعه استقلال" عراقی ها در رسانه های جهان

 14. توماس فریدمن درنیویورک تایمز: ترامپ مثل آب خوردن دروغ  می‌گوید !

 15. نقطه زن بودن موشک‌ها دیگر در سیطره آمریکا نیست/ دقت موشک‌های سپاه واقعی و بالا است

 16. سخنگوی ارتش صهیونیستی: اسلام حقیقی در عربستان سعودی است

 17. ناگفته‌هایی از ترور سردار سلیمانی؛ سردار حاجی زاده: آمریکایی‌ها را رصد می‌کردیم و می‌دیدیم اما نمی‌دانستیم برنامه آنها چیست

 18. دیپلمات آلمانی خطاب به ایران: اسرائیل را به رسمیت بشناسید!

 19. روایت اقتصاددان مشهور آمریکایی از لاف‌زنی‌ها درباره موفقیت اقتصادی ترامپ

 20. ترامپ: مجروح شدن نیروهایمان در عین‌الاسد خیلی جدی نبود/ درباره تعداد مجروحین از پنتاگون سوال کنید

 21. دولت جدید و جوان لبنان؛ ماموریت غیر ممکن یا معجزه‌ وحدت ملی؟

 22. تاکید کانادا بر ارسال جعبه‌ سیاه هواپیمای اوکراینی به اوکراین یا فرانسه

 23. راهپیمایی زنان آمریکایی به تظاهرات علیه ترامپ تبدیل شد + تصاویر

 24. بازداشت مفتی داعش و بردارش در موصل + عکس

 25. مکرون خواستار توافق با ایران بر سر برنامه موشکی بالستیک شد

آخرین عناوین