راشاتودی: رسانه های غربی ذوق زده شدند؛ ایرانی‌ها امنیت و ثبات را به آشوب و اغتشاش ترجیح دادند

گروه جهان الف،   3980909031 ۲۴ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲۶ تکراری یا غیرقابل انتشار

شبکه راشاتودی در پایگاه اینترنتی خود نوشت: تحلیل گران خارجی می توانند تحولات داخل ایران را آن گونه که می خواهند توصیف کنند، اما تاکنون ایرانی ها هر بار امنیت و ثبات را به آشوب و اغتشاش ترجیح داده اند.

راشاتودی: رسانه های غربی ذوق زده شدند؛ ایرانی‌ها امنیت و ثبات را به آشوب و اغتشاش ترجیح دادند

به گزارش الف شبکه راشاتودی یادآوری کرد دو نظرسنجی خارجی پیشین درباره اعتراضات مشابه اعتراضات اخیر در ایران نشان می دهد به رغم اوضاع سخت اقتصادی، اکثر ایرانی ها از اقدامات امنیتی دولت خود حمایت کرده، مخالف آشوب های داخلی هستند. 

راشاتودی با اشاره به اعتراضات ناشی از افزایش بهای بنزین در ایران و بازداشت عده ای از آشوب گران می نویسد تلاش تحلیل گران غربی برای سوء استفاده از ناآرامی های کوتاه مدت بی فایده بوده است. به گفته "سوزان مالونی" از موسسه بروکینگز، "معترضین ایرانی در بحبوحه مشروعیت حکومت، تظاهرات کردند." شبکه فرانسه 24 نیز در سوالی پرسید: "آیا این یک انقلاب جدید است؟" لوس آنجلس تایمز نیز از آنچه "سرکوب خشونت بار" علیه مردم ایران خواند، انتقاد کرد. آنها همچنین تلاش کردند اعتراضات در عراق و لبنان را علیه ایران جلوه دهند و مخالفان حکومت ایران هم در حساب های توییتری خود ویدئوهای غیرقابل تاییدی منتشر می کردند که در آن ادعا می شد مردم خواستار سرنگونی رژیم اند.

به نوشته راشاتودی، اعتراضات اولیه مردم در مخالفت با افزایش بهای بنزین واقعی بود، مساله ای که دولت هم بلافاصله پذیرفت، زیرا کاهش یارانه بنزین مساله ای بود که سالها در دستور کار سیاسی ایران بوده است، و این مساله به ویژه بعد از خروج آمریکا از برجام در سال گذشته و تشدید تحریم های اقتصادی، ضرورت بیشتری یافت. ولی برای درک واکنش ایرانی ها در روزهای اخیر نگاهی به نظرسنجی مشترک مرکز مطالعات امنیتی و بین المللی دانشگاه مریلند، و موسسه نظرسنجی ایران پل مستقر در تورنتو، می اندازیم که بلافاصله بعد از شورش ها و اعترضات 2017 و 2018 و همچنین در ماه های می، آگوست و اکتبر 2019 یعنی در اوج سیاست "فشار حداکثری" دولت آمریکا علیه ایران انجام شد. 

این گزارش می افزاید آنچه در نگاه اول به چشم می خورد اینکه ایرانی ها در نظرسنجی سال 2018 از اقتصاد راکد کشور مایوس بودند و 86 درصدشان مشخصا با افزایش قیمت بنزین مخالفت کردند. آن مخالفت ها عمدتا در پاسخ به شرایط اقتصادی و نه ابتکارات سیاسی خارجی ایران یا "سرکوب گسترده ای" بود که رسانه ها و سیاستمداران غربی آن را برجسته کردند. در نظرسنجی سال 2018 تنها 16 درصد ایرانی ها از این ادعا که مردم ایران خواستار تغییرات اساسی در سیستم سیاسی هستند، حمایت کردند و 77 درصد مخالف آن بودند. 

راشاتودی با اشاره به اقدام نیروهای امنیتی در مقابله با آشوب افزود به رغم سرخبر رسانه های خارجی که واکنش نیروهای امنیتی را "وحشی گری" می نامیدند، بیشتر ایرانی ها از واکنش دولت در قبال شورشیان حمایت کرده اند به گونه ای که 85 درصد ایرانی ها موافقت کرده اند که دولت برای مقابله با شورشیانی که به خشونت متوسل شده و یا به اموال عمومی آسیب می رسانند، باید سرسخت تر باشد. 

راشاتودی با اشاره به ناامنی در همسایگی ایران و همچنین تشدید فشارهای اقتصادی آمریکا در قالب "فشار حداکثری" می نویسد ایرانی ها خود را در حال جنگ با آمریکا می بینند که باید مقابل براندازی، خرابکاری، جاسوسی، توطئه چینی، نفوذ مرزی و غیره بایستند. 

نویسنده این مقاله با اشاره به قطع موقت اینترنت در ایران در دوران اغتشاشات می نویسد، ایران از جانب آمریکا و برخی متحدانش نظیر انگلیس، اسرائیل و عربستان هدف جنگ سایبری است و لذا جای تعجب ندارد که مقامات تهران در مدت شورش ها، اینترنت را قطع کردند. 

این گزارش با بیان آنکه از اعتراضات سال 2009 رسانه های غربی اتهامات فساد، سرکوب خشونت بار و مخالفت عمومی با جمهوری اسلامی را برجسته کرده اند، می افزاید این اعتراضات در اوایل سال 2011 موقتا بروز کرد یعنی زمانی که کشورهای غربی مایل بودند "بهار ایرانی" را به "بهار عربی" متصل کنند و در اعتراضات 2017 و 2018 نیز که رسانه های اجتماعی به آنها به صورت گسترده می پرداختند، باردیگر خودنمایی  کردند. در نوامبر امسال اما این قرائت ها بار دیگر  آشکار شد. 

راشاتودی با اشاره به نتایج دو نظرسنجی مشترک از ایرانی ها که بیشترشان از حکومت اسلامی اعلام حمایت کرده بودند، می افزاید با این نتایج می توان گفت که "انقلاب دوم" در افق ایران وجود ندارد و بین دولت و مردم نیز در خصوص مسایل کلی و مهم سیاسی، اقتصادی و امنیتی اختلاف ناگهانی جایگاهی ندارد. تحلیل گران خارجی می توانند تحولات داخل ایران را آن گونه که می خواهند توصیف کنند، اما تاکنون ایرانی ها هر بار امنیت و ثبات را به آشوب و اغتشاش ترجیح داده اند.

 

 

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۲۱۵۳۲۴۱۰:۱۶:۰۳ ۱۳۹۸/۹/۹
مردم از گرانی، تورم، فساد، ندانم کاری مسئولان، آلودگی هوا و ..... خسته و بی تحمل شده اند.
ناشناس۱۲۱۵۴۲۸۱۰:۴۴:۲۸ ۱۳۹۸/۹/۹
ترسم نرسی به کعبه، ای اعرابی که این ره که تو می روی به ترکستان است
ناشناس۱۲۱۵۴۵۷۱۰:۵۲:۱۵ ۱۳۹۸/۹/۹
دشمن خسته است
ناشناس۱۲۱۵۵۹۷۱۱:۳۳:۳۴ ۱۳۹۸/۹/۹
تو مردمی؟
مجتبی۱۲۱۶۸۳۶۲۱:۲۲:۲۳ ۱۳۹۸/۹/۹
شما چه طوری نمایندگی از مردم گرفتی؟ که از طرف اونها حرف می زنی.
ناشناس۱۲۱۵۳۳۱۱۰:۱۷:۳۷ ۱۳۹۸/۹/۹
این امنیت و ثبات است که تابعی از رضایتمندی مردم است.
ناشناس۱۲۱۵۳۵۵۱۰:۲۵:۱۰ ۱۳۹۸/۹/۹
روسیه بیشتر خوشحاله
ناشناس۱۲۱۵۳۶۰۱۰:۲۶:۱۶ ۱۳۹۸/۹/۹
کشوری که تا به حال80 درصد بودجه اش از فروش نفت تامین می شده، با محدود شدن فروش نفت، تا چه میزان می تواند با افزایش مالیاتها، قیمت فروش حامل های انرژی و خدمات و.. کمبود بودجه اش را جبران کند؟ مردم می پرسند چرا باید فروش نفت دچار محدودیت شود، در حالیکه مسئولان تا پیش از این با دادن انواع وعده ها و شعار ها می گفتند که چنین و چنان می کنیم، تنگه هرمز را می بندیم و ..؟؟؟ پس چه شد آن وعده ها و شعارها؟
ناشناس۱۲۱۵۳۶۵۱۰:۲۷:۱۹ ۱۳۹۸/۹/۹
عمده نارضایتی مردم از پاسخگو نبودن مسئولان به وعده ها و شعارهایشان است.
ناشناس۱۲۱۵۳۷۶۱۰:۲۹:۰۴ ۱۳۹۸/۹/۹
اگر نیست باید برای همه نباشد. چرا برای عده ای از ما بهتران همیشه همه چیز فراهم است؟
ناشناس۱۲۱۵۳۸۸۱۰:۳۲:۱۳ ۱۳۹۸/۹/۹
روسیه خودش در قطع اینترنت استاد است.
ناشناس۱۲۱۵۴۱۳۱۰:۳۹:۰۲ ۱۳۹۸/۹/۹
تا وقتی اراذل از حمایت امثال "بی بی سی" و "محمد خاتمی" برخوردار هستند باید انتظار باز گشت فتنه و آشوب را داشت - نمی دانم اگر اوباش به خانه .. خاتمی در آن محله اعیان نشین حمله کنند، باز هم وی برای آن ها سینه چاک می کند؟ و مثلا بیانیه می دهد حمله جزو حقوق مدنی اوباش است؟
ناشناس۱۲۱۵۴۱۵۱۰:۳۹:۵۱ ۱۳۹۸/۹/۹
این بیگانگان فقط نسبت به ما مردم بیگانه هستند نسبت به اقازاده های گرین کارتی دوست هستند!
ناشناس۱۲۱۵۴۵۱۱۰:۵۰:۱۲ ۱۳۹۸/۹/۹
همین که روسیه تعریف می کند معلوم است یک جای کار اشکال دارد
امل۱۲۱۵۴۹۹۱۱:۰۶:۴۵ ۱۳۹۸/۹/۹
مسئولان همگی درسخنرانی دم ازاعتراضات که حق مردم هست را میزنند البته حقی که دم میزنند صرفا جنبه رسانه ای واقناع افکارعمومی را دارد وتاامروز مسئولی نیومده بگه مردم من صدای شمادردشمارا شنیده ام دستور دادم نسبت به آنچه اعتراض دارید مسئولان رسیدگی کنند ومتعاقبا نتایج را به عرض مردم میرسانم و این کارنشد و..
ناشناس۱۲۱۵۷۰۲۱۱:۵۸:۱۵ ۱۳۹۸/۹/۹
ما همه چیز رو تحمل می کنیم جز لبخندهای بسیار تلخ .....
ناشناس۱۲۱۵۸۱۸۱۲:۳۸:۴۱ ۱۳۹۸/۹/۹
کاش یکی به این غربی ها حالی میکرد که قوم مغول با دوبار یورش یکی چنگیز و یکی تیمور به ما حمله کرد و داغون کرد نتونست مارو شکست بده، غرب بو گندو و بربر که از تمدن بویی نبرده عمرا بتونه :))
ناشناس۱۲۱۵۸۳۳۱۲:۴۴:۰۳ ۱۳۹۸/۹/۹
خیلی خوشان خوشانتون نشه ما از آشوب بدمون میاد ولی حقمون رو با آرامش به دست میاریم و حکومت باید به نیازهای جامعه توجه کنه .. خودتون رو باید اصلاح کنید :)
ناشناس۱۲۱۵۹۶۸۱۳:۳۹:۲۴ ۱۳۹۸/۹/۹
قیمت بنزین باید پلکانی افزایش مییافت و قاچاق آن کم میشدو دولت در این چند سال پوپولیستی عمل کرد. نقلیه های عمومی باپیمایش سهمیه بگیرند وگسترش یابند تاثیر 500 تومانی افزایش قیمت در حمل نقل عمومی بسیار کم است.بنزین آزاد قیمتش بیشتر باید باشد. دشمن همیشه مترصد است. بر موج نارضایتی سوار میشوند.لازم نیست بگوئیم.چرا مردم ناراضی اند(فساد وبی عدالتی وخالی شدن سفره هایشان به نفع زیاده خواهان).
ناشناس۱۲۱۶۲۵۱۱۵:۳۲:۰۳ ۱۳۹۸/۹/۹
مردم از فساد مسئولین که روزی نیست که قسمتی از آن برملا نشود ناراحت هستند و اینکه تحریم و فشارش مال مردم و راحتی و تامین راحتی و مفت خوری آقازاده ها و ژن خوبها مال مسئولین است اگر مسئولین یک سوزن به خودشان بزنند حق دارند از جوالدوز زدن به دیگران صحبت کنند
ناشناس۱۲۱۶۳۵۷۱۶:۳۰:۳۳ ۱۳۹۸/۹/۹
روسیه بزرگترین دشمن مردم ایران است
ناشناس۱۲۱۶۳۷۶۱۶:۳۷:۱۱ ۱۳۹۸/۹/۹
یعنی روسیه خیرخواه ما شده؟
ناشناس۱۲۱۶۶۳۹۱۸:۵۹:۳۹ ۱۳۹۸/۹/۹
وقتی نارضایتها جمع بشه و انباشته بشه ناگهان یک انفجار درست میشه و این نارضایتیها میتونه باعث خشونت زیاد بشه. یعنی حتی اگر بپذیریم که همه این خشونتها توسط معترضان انجام گرفته بازهم مسئولان باید پاسخگو باشند که چرا کار به اینجا رسیده .. به خشونت کشیده میشه.
ناشناس۱۲۱۶۶۴۹۱۹:۱۱:۰۱ ۱۳۹۸/۹/۹
زنده باد روسیه.

پربحث‌های دیروز

 1. روند سقوط قدرت خرید کارمندان در سالهای اخیر+جدول

 2. زنگنه: کارت سوخت حذف نشده بود!/ علی مطهری: حوادث آبان را به گردن سلطنت‌طلبان نیندازیم/ علت‌ خنده‌های روحانی در جلسه بعد از گرانی بنزین

 3. ۳ دلیل روانی افزایش قیمت ارز

 4. وزیر اقتصاد نرخ واقعی دلار را اعلام کرد

 5. جهانگیری: برخورد با فساد و مفسدین به‌ تنهایی کافی نیست/ توکلی: مبارزه با فساد باید بدون تبعیض انجام شود

 6. رفتارهایی که در کشورهای دیگر بی ادبی محسوب می‌شود

 7. موجه سازی یارانه پنهان خصولتی-رانتی ها توسط مدعیان اقتصاد آزاد و رقابتی

 8. دژپسند: افشاکنندگان فساد از وزارت اقتصاد جایزه می‌گیرند

 9. قالیباف: خدا همان خدای زمان جنگ است؛ اگر در اقتصاد درست حرکت کنیم

 10. گلوبال ریسرچ: ایران را رها کنید؛ اسرائیل تهدید علیه بشریت

 11. شرط عجیب برانکو برای ایران

 12. آن‌ها که آمدند و آن‌ها که نیامدند؛‌ مجلس آینده را چه کسانی اداره ‌می‌کنند؟

 13. اتباع ایران بخصوص نخبگان و دانشمندان از سفر به آمریکا اجتناب کنند

 14. خسارت ۳۶ میلیاردی ویلموتس به کشور!

 15. فرصت طلبی با وکالت مردم...

 16. رفع فیلتر تلگرام تکذیب شد

 17. پرونده "پسر آخوندی" به دادگاه ارسال شد/ پای ۵۰۰ میلیارد تومان در وسط است!

 18. لاریجانی: عده‌ای با منفی‌بافی ‌دل مردم را خالی می‌کنند/ مسئولان به مکان‌هایی بروند که مشکلات مردم بیشتر است

 19. خودداری وزیر اقتصاد از اظهارنظر درباره معافیت مالیاتی سلبریتی‌ها

 20. افزایش بودجه ارتش و سپاه/ کاهش بودجه ستاد کل نیروهای مسلح

 21. دلار در صرافی‌ها به ۱۳۹۰۰ تومان رسید

 22. شرط استراماچونی پذیرفته شد/ استقلال در انتظار بازگشت سرمربی

 23. انتقاد حجت الاسلام قرائتی به تعطیلی ۵شنبه‌ها

 24. سردار جعفری: تنها راه خروج مردم از بن‌بست تغییر انتخاب‌هایشان است/ مشکل اصلی ما ساختار نیست

 25. تصویب افزایش سقف وام مسکن تا ۲ هفته دیگر

پربحث‌های هفته

 1. شما چه فکر می‌کنید؟ | آشنا: جماعت زیادی از راه مسافرکشی با ماشین شخصی زندگی می‌کنند...

 2. ترامپ از ایران تشکر کرد؛ مبادله زندانیان حاصل «یک مذاکره بسیار منصفانه» بود

 3. جهانگیری: تفاوت ما با دولت قبل در مبارزه با فساد است؛ هیچ خط قرمزی نداریم/ مردم باید باور داشته باشند که قوه قضائیه پاک است

 4. روحانی: بر اساس بودجه ۹۹ حقوق کارمندان و بازنشستگان ۱۵درصد افزایش می‌یابد/ بودجه سال آتی، بودجه استقامت است

 5. روغن ریخته‌ای که رییس جمهور نذر امامزاده کرد!...

 6. وزیر کشور: یک مقدار افزایش قیمت‌ها،‌ در برابر افزایش قیمت بنزین طبیعی است

 7. ده چیز که برای اولین بار در عربستان باب شد

 8. آیا محسن لرستانی اعدام شد؟

 9. روند سقوط قدرت خرید کارمندان در سالهای اخیر+جدول

 10. واکنش کاربران به اولین اجرای مزدک میرزایی

 11. ترفند کارمند بانک در برابر اغتشاشگران + عکس

 12. داماد رئیس جمهور در انتخابات ثبت نام کرد!

 13. توضیحات رامبد جوان درباره مهاجرت و خندوانه

 14. در نیزارهای ماهشهر چه گذشت؟! / روایتی تازه از وقایع اخیر در بندر ماهشهر

 15. سازمان مبارزه با فساد تشکیل دهید...

 16. کاهش سهمیه ۳۰ درصدی ایثارگران در کنکور به ۵ درصد

 17. لیلاز: مردم دیگر نگران قیمت بنزین نباشند

 18. صندلی اتوبوس‌های پایتخت فروشی می‌شود!

 19. تجمع پراکنده و ساختارشکنانه در چند دانشگاه تهران

 20. نماینده مجلس: ممکن است نرخ بنزین دو هزار تومان شود/ دو نرخی بودن بنزین در بودجه ۹۹ حذف می‌شود

 21. «اعتراض»، «آشوب»، «اغتشاش» یا «فتنه»؟ ؛ هر چه بود درسی شد برای عبرت...

 22. زنگنه: کارت سوخت حذف نشده بود!/ علی مطهری: حوادث آبان را به گردن سلطنت‌طلبان نیندازیم/ علت‌ خنده‌های روحانی در جلسه بعد از گرانی بنزین

 23. ۳ دلیل روانی افزایش قیمت ارز

 24. خودتان راجع به این تصاویر قضاوت کنید!

 25. حکم عجیب مشاور وزیر بهداشت برای پسرش + سند

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. ترامپ از ایران تشکر کرد؛ مبادله زندانیان حاصل «یک مذاکره بسیار منصفانه» بود

  2. ده چیز که برای اولین بار در عربستان باب شد

  3. آغاز مصادره اموال مقامات فاسد ترکمنستان+ تصاویر

  4. گزارش نیویورک تایمز از نقاشی های یک زندانی شکنجه‌ شده در گوانتانامو

  5. نیویورک تایمز: ترامپ، تمسخر در خارج و استیضاح در داخل

  6. جایگزین موگرینی کارش را با دخالت در امور ایران آغاز کرد

  7. هدیه خداحافظی آمریکا به دانشمند ایرانی

  8. چرا روسیه از سایت فردو کنار کشید؟

  9. گلوبال ریسرچ: ایران را رها کنید؛ اسرائیل تهدید علیه بشریت

  10. روایت واشنگتن پست از زندگی تندروترین فرقه های یهودی در سرزمین‌های اشغالی 

  11. گزارش اختصاصی الف/ کنار رفتن پرده‌ها در روزهای پر تلاطم و ناآرام؛ «درگیری شیعی - شیعی» و انحلال «حشدالشعبی» سناریوی اصلی آمریکایی‌ها برای عراق + عکس

  12. اتباع ایران بخصوص نخبگان و دانشمندان از سفر به آمریکا اجتناب کنند

  13. اسرائیل: علیه ایران به گزینه نظامی متوسل می شویم

  14. آشوب‌های عراق و استعفای عادل عبدالمهدی؛ داعش بازمی گردد؟

  15. عکس/برایان هوک در کنار تبعه آمریکایی که با دانشمند ایرانی معاوضه شد

  16. عراقچی: تمام اعضای برجام آمریکا را ریشه تنش‌ها می‌دانند

  17. فیس بوک صفحه کاربری عربی رهبر انقلاب را پاک کرد

  18. عفو بین الملل: عربستان اول حقوق بشر را رعایت کند بعد در گروه ۲۰ نگران بقیه جاها باشد!

  19. سلیمانی: آمریکایی‌ها به دیگر زندانی‌ها گفته بودند که من تروریست و بمب‌گذار هستم

  20. چرا شبکه ایتالیایی از پخش مصاحبه بشار اسد طفره می رود؟!

  21. پلوسی رسما دستور استیضاح ترامپ را صادر کرد

  22. نشنال اینترست: "داووس صحرا" در عربستان شکست خواهد خورد

  23. هشدار مشاور فرمانده کل سپاه به اسرائیل/ تهدیدات رژیم اشغالگر قدس علیه ایران نشانه ضعف و ناتوانی آنهاست

  24. مدودف: قطع دسترسی روسیه به سوئیفت اعلام جنگ است

  25. ماهیت واقعی FATF چیست؟/ وقتی اندیشکده انگلیسی هم ادعاهای FATF را زیر سوال می‌برد

  آخرین عناوین