انگیزه اصلی شوهرکشی در ایران

گروه اجتماعی الف،   3980907060

با بررسی بسیاری از پرونده‌های قتل در محاکم ایران که در آن زنی متهم به ارتکاب قتل همسر خویش شده است، مشاهده می‌شود این افراد علت ارتکاب جنایت را این‌گونه توجیه کرده‌اند که چون راهی برای جدایی از همسر نداشته و شوهر نیز حاضر به طلاق نبوده است، تنها مسیر خود را قتل همسر یافته‌اند.

محمدصادق امانی، وکیل پایه یک دادگستری و مدرس دانشگاه، در شرق نوشت:

در سال‌های اخیر در کشور ایران، هم‌زمان با گذار از دوران سنتی و ورود به دنیای مدرن، تغییرات اجتماعی و فرهنگی وسیعی را نیز در بافت زندگی مردم رؤیت می‌کنیم و این تغییرات را می‌توان با وقوع جرائم نوظهور مشاهده کرد. یکی از این جرائم که در چند سال گذشته افزایش بی‌سابقه‌ای داشته، قتل شوهر به وسیله همسر است. بسیاری از این قتل‌ها بازتاب وسیع رسانه‌ای دارد و اخبار رسیدگی به این پرونده‌ها مورد توجه عامه مردم است.

جامعه‌شناسان و حقوق‌دانان عوامل متعددی را علل وقوع این دسته از جنایات بر شمرده‌اند و بر عوامل اجتماعی از قبیل: تأثیر ساخت اجتماعی و خرده‌فرهنگ‌ها و نیز تغییر نگرش والدین در تربیت فرزندان نسبت به دوران گذشته تأکید می‌کنند. در دهه‌های ۵۰ یا ۶۰ شمسی در کشور، بسیاری از بانوان با وجود همه مشکلات در پی حفظ زندگی بوده و طلاق رسمی یا حتی طرح این موضوع تابویی ناپسند در بین عامه مردم بوده است و از بیان آن اجتناب داشتند البته شواهد بسیاری از وجود طلاق عاطفی در اعصار گذشته در دست داریم. اما در زمان حاضر، جدایی زن و شوهر از یکدیگر حداقل در بافت شهری، امری عادی تلقی شده و در راه رسیدن به این هدف هر از چند گاهی ارتکاب جنایت علیه زوج نیز مشاهده شده است.

از نگاه حقوق‌دانان، عوامل متعددی در ارتکاب این دسته از جرائم دخیل هستند؛ یکی از این موارد، قدیمی‌بودن قوانین ماهوی خانواده در کشور است که نیاز است با توجه به تغییرات گسترده در فرهنگ و روابط بین مردم نسبت به بازنگری آن اقدام شود. در قوانین حقوقی ایران، چنانچه شوهر قصد جدایی از همسر خویش را داشته باشد، بدون هیچ‌گونه دلیلی و صرفا با پرداخت حقوق مالی زن، مانند مهریه و نفقه می‌تواند از دادگاه تقاضای گواهی عدم امکان سازش کند که البته در سال‌های گذشته با افزایش قیمت سکه طلا کمتر دیده شده که در محاکم مردان پیش‌قدم در درخواست طلاق باشند.

اما درباره بانوان وضعیت کمی متفاوت است و قوانین مدنی ایران که بیش از ۸۰ سال از تصویب آن سپری شده، سخت‌گیری‌های بیشتری برای زنان برای طلاق و جدایی از همسر پیش‌بینی کرده است. البته ماده ۱۱۳۰ قانون مدنی اصلاحی سال ۱۳۷۰، شرایطی مانند اعتیاد به مواد مخدر که به اساس زندگی خلل وارد کرده، یا ضرب و شتم یا هرگونه سوءرفتار مستمر زوج را پیش‌بینی کرده است که زن با اثبات آن در دادگاه می‌تواند به استناد عسر و حرج خود، الزام زوج به طلاق را درخواست کند.

البته در عمل اثبات بسیاری از این شرایط در دادگاه دشوار و شاید غیرممکن باشد و با توجه به سه‌مرحله‌ای‌بودن رسیدگی به دعوای طلاق و طولانی‌بودن روند رسیدگی به آن، شاید کمتر زنانی حاضر به طی این مسیر باشند، به دلیل سخت و طولانی‌بودن فرایند رسیدگی به پرونده‌های جدایی از همسران، در برخی موارد زنانی را مشاهده می‌کنیم که بدون توجه به قانون، عقوبت و نتیجه رفتار خویش، در یک تصمیم هیجانی و آنی، متأسفانه برای خلاصی از دست همسر و شاید تصور غلط به دست‌آوردن آزادی، دست به جنایت و همسرکشی زده‌اند.

با بررسی بسیاری از پرونده‌های قتل در محاکم ایران که در آن زنی متهم به ارتکاب قتل همسر خویش شده است، مشاهده می‌شود این افراد علت ارتکاب جنایت را این‌گونه توجیه کرده‌اند که، چون راهی برای جدایی از همسر نداشته و شوهر نیز حاضر به طلاق نبوده است، تنها مسیر خود را قتل همسر یافته‌اند، البته باید به این موضوع نیز اشاره کرد که در غالب قتل‌هایی که مستقیم به وسیله زن علیه شوهر صورت می‌گیرد، به دلیل عدم توازن در قدرت بدنی، جنایت به صورت مسمومیت شوهر صورت می‌گیرد و به سبب شبیه‌بودن غالب شیوه‌های ارتکاب قتل زوج از سوی زوجه، کارآگاهان خبره قتل در سریع‌ترین زمان ممکن عامل جنایت را شناسایی می‌کنند.

در برخی از موارد زنانی نیز مشاهده شده‌اند که برای ارتکاب قتل از افراد ناشناس یاری گرفته‌اند و در این‌گونه موارد نیز به‌ویژه ورود آسان مرتکب جنایت به منزل و ارتکاب قتل، اولین شخصی که در معرض اتهام قرار می‌گیرد، همسر مقتول است.

فارغ از این موضوع که ارتکاب این نوع از جنایات هولناک نمی‌تواند راه‌حل مناسبی برای این دسته از زنان باشد و بسیاری از آنان که مرتکب چنین جنایت‌هایی شده‌اند یا دستور آن را صادر کرده و معاون در قتل بوده‌اند، سال‌های جوانی خود را در گوشه زندان سپری کرده‌اند یا به درخواست اولیای دم به قصاص محکوم شده‌اند و حکم نیز اجرا شده است.

شایسته است دولت یا مجلس شورای اسلامی با بررسی علمی علل مختلف ارتکاب این دسته از جنایات و شور با جامعه‌شناسان، روان‌شناسان، قضات باتجربه محاکم کیفری و وکلای دخیل در این‌گونه پرونده‌ها، با تصویب قوانین جدید، علی‌رغم قبح طلاق بین عامه مردم، این حق را برای زن و مرد شناسایی کنند که در صورت تمایل‌نداشتن برای ادامه زندگی و تأیید آن از سوی مشاوران خبره، بتوانند بدون هرگونه تنش و درگیری با شرایط آسان‌تر مشکلات مابین را حل کنند یا از یکدیگر جدا شوند، زیرا طولانی‌شدن اختلافات خانوادگی نمی‌تواند نتایج و بازتاب مناسبی در جامعه داشته باشد.

عناوین مرتبط

پربحث‌های دیروز

 1. آیا مدیرعامل فراری نیسان، کپی ژاپنی محمود رضا خاوری است؟!

 2. «بلد نبودن» یا «نخواستن»؛ آقای روحانی، مسئله این است!

 3. ماجرای مخالفت رئیس صداوسیما با درخواست عجیب روحانی/ اعمال فشار حداکثری دولت به علی‌عسکری

 4. "شیر" را از سبد غذایی حذف نکنید/ تکذیب ادعاهای یک کارشناس

 5. جهان‌آرا، عصرانه و ثریا دیگر «زنده» نخواهند بود

 6. ماجرای کاخ مرمر که مرحوم هاشمی رفسنجانی در آن مستقر بودند

 7. نشنال اینترست: ایران برنده نظامی خاورمیانه 

 8. اقدام عجیب AFC / برنامه بازی‌های استقلال و شهر خودرو از تقویم آسیا حذف شد

 9. زیبا کلام برای خودش نوشابه باز کرد؟!

 10. نقطه زن بودن موشک‌ها دیگر در سیطره آمریکا نیست/ دقت موشک‌های سپاه واقعی و بالا است

 11. برای کشیدن کارت سوخت عجله نکنید/ اعلام نحوه صحیح سوخت‌گیری

 12. چرا ترامپ درباره تلفات عین‌الاسد دروغ گفت؟/ آزمون شفافیت شورای نگهبان/ واکنش کدخدایی به انتقاد لاریجانی از ردصلاحیت نمایندگان

 13. جدیدترین تصاویر از حمله موشکی سپاه به پایگاه آمریکایی عین‌الاسد

 14. حرکت اول تحول در گام دوم انقلاب 

 15. راهپیمایی زنان آمریکایی به تظاهرات علیه ترامپ تبدیل شد + تصاویر

 16. تصاویری از برخورد خشونت آمیز نیروهای پلیس فرانسه با معترضان

 17. فتاح: کار آزادراه تهران شمال تمام شده است/ کاخ مرمر به موزه تبدیل می‌شود/ مالیات پرداخت می‌کنیم

 18. آشوبگران نفوذی در لبنان

 19. مدیرعامل دیده‌بان شفافیت و عدالت: رد صلاحیت‌های اخیر عمدتا برای اختلاس بوده است

 20. عضو شورای نگهبان: نباید به افراد گرفتار در مسائل اخلاقی و مالی رحم کرد/ اجازه ندهیم افراد فاسد در کشور حاکم شوند

پربحث‌های هفته

 1. نمک‌پاشی بر زخم مردم و سوءاستفاده از داغ ملی/ بیانیه احمد توکلی در مورد حوادث اخیر در کشور

 2. نامه ۲۴ اقتصاددان به رئیس‌جمهور: با این ۱۰راهکار، بدون کمک خارجی اقتصادایران را نجات دهید

 3. محسن تنابنده: پس از «پایتخت ۶» دیگر با تلویزیون کار نخواهم کرد!

 4. لطفا در زمین ترامپ بازی نکنید

 5. تظاهرات دانشجویان و گسست های اجتماعی و سیاسی

 6. عذرخواهی خانمی که صحبت‌هایش جنجال به پا کرد

 7. واکنش‌ها به اعلام نتایج بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس/ چهره های شاخص اصلاح طلب و اصولگرایی که تایید یا رد شدند

 8. چرا ترامپ توییت فارسی منتشر می‌کند؟

 9. واکنش کدخدایی به انتقاد روحانی از ردصلاحیت‌ها/ نظر علی مطهری درباره تجمعات روزهای اخیر/ آمریکا می‌خواهد سقوط هواپیما را بهانه تحریم جدید قرار دهد؟

 10. آیا مدیرعامل فراری نیسان، کپی ژاپنی محمود رضا خاوری است؟!

 11. تجمعات محدود با شعارهای تند سیاسی

 12. آلمان، فرانسه و انگلیس مکانیسم ماشه برجام را فعال کردند

 13. انتقاد توکلی از اقدام عجیب وزارت نفت برای تاسیس مجتمع اداری عظیم

 14. «بلد نبودن» یا «نخواستن»؛ آقای روحانی، مسئله این است!

 15. شهاب حسینی: انصراف از جشنواره فجر دامن‌زدن به افتراق‌هاست/پشت احساسات پاک مردم قایم نشویم

 16. ماجرای مخالفت رئیس صداوسیما با درخواست عجیب روحانی/ اعمال فشار حداکثری دولت به علی‌عسکری

 17. "شیر" را از سبد غذایی حذف نکنید/ تکذیب ادعاهای یک کارشناس

 18. از منشور سازمان ملل تا تار سبیل نداشته جان کری!

 19. نقش آمریکا در سقوط هواپیمای اوکراینی

 20. تصاویر جدید از ویرانه‌های عین الاسد

 21. تیم‌های ایرانی از حضور در لیگ قهرمانان آسیا انصراف دادند

 22. لزوم برگزاری تشییع و یادبود ملی برای شهدای سقوط هواپیما/پنهانکاری درباره سقوط هواپیما به روایت عباس عبدی/ نادران: نمایندگانی که به‌دلیل فساد مالی ردصلاحیت شده‌اند به دادگاه معرفی شوند

 23. وقتی ترامپ خودش را حرامزاده توصیف می‌کند

 24. منتشرکننده تصاویر اصابت موشک به هواپیمای مسافربری شناسایی شد

 25. جهان‌آرا، عصرانه و ثریا دیگر «زنده» نخواهند بود

آخرین عناوین