آخرین وضعیت مجروحان اغتشاشات اخیر + تصاویر

گروه حوادث الف،   3980906115

مجروحان اتفاقات یک هفته اخیر که قربانی گلوله‌های اغتشاشگران شدند، روایت‌هایی از چگونگی مجروحیت خود در خیابان‌ها و کوچه‌های شهریار، قلعه‌حسن‌خان و... دارند.

آخرین وضعیت مجروحان اغتشاشات اخیر + تصاویر

تسنیم نوشت: هفته گذشته و پس از افزایش قیمت بنزین، اعتراضاتی نسبت به تصمیم دولت و نحوه اجرای آن در برخی شهرها صورت گرفت؛ اما در مدت زمان کوتاهی چهره اعتراضات تغییر پیدا کرد و با سوءاستفاده اغتشاشگران و عوامل نفوذی ضدانقلاب، آشوب‌هایی به‌وجود آمد که طی آن به امول عمومی و جان مردم خسارت‌هایی وارد شد.

اغتشاشگران و اشرار با حضور در جمع معترضان، ابتدا اقدام به تحریک مردم و برپایی آشوب کردند و سپس با سلاح‌های گرم و سردی که در اختیار داشتند به‌صورت ناشناس اقدام به تیراندازی و حمله به‌سوی مردم کردند. براساس گفته‌های شاهدان عینی در اغتشاشات اخیر، افراد ناشناس بسیاری که اسلحه، قمه و چاقو به‌همراه داشتند با حضور در جمع مردم، اقدام به آشوب‌ و تیراندازی به‌سوی مردم کردند.

عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور میزان خسارت‌های واردآمده به اموال عمومی را این‌گونه عنوان کرده است: "در اغتشاشات اخیر به بیش از 50 پایگاه و پاسگاه نظامی و انتظامی حمله شد و 34 آمبولانس، 731 بانک، 140 مکان عمومی، 9 مرکز مذهبی، 70 پمپ‌بنزین، 307 خودروی شخصی و غیردولتی، 183 خودروی انتظامی و 1076 موتورسیکلت شخصی مورد حمله قرار گرفتند."

اگرچه تاکنون آمار دقیقی از تعداد مجروحان و کشته‌شدگان حوادث اخیر اعلام نشده است، اما وزیر کشور اعلام کرده که "نیرو‌های زخمی در حوزه امنیتی 2 برابر نیرو‌های مصدوم‌شده عادی است."

برای بررسی اینکه مردم عادی چگونه مصدوم شدند و از سوی چه‌کسانی مورد هجمه قرار گرفتند، به یکی از بیمارستان‌های تهران در جنوب شرق تهران که محل مداوای بسیاری از مجروحان اغتشاشات اخیر است، رفتیم.

این بیمارستان در هفته گذشته شب‌ها و روزهای شلوغی را تجربه کرده است. این مرکز درمانی علاوه بر اینکه محل مداوای مجروحان بوده، مورد هجوم اغتشاشگران هم قرار گرفت. آشوب‌طلبان  اگرچه نتوانستند وارد بیمارستان شوند، اما بانک کناری بیمارستان را به‌آتش کشیدند و اموال آن را به‌غارت بردند.

یکی از مسئولان این بیمارستان می‌گوید: در هفته گذشته و به‌خصوص در روزهای یکشنبه و دوشنبه حدود 87 نفر مجروح به این بیمارستان منتقل شدند که در درگیری‌ها و اغتشاشات جراحت‌های عمیق پیدا کردند. میان آنان، زنان و کودکانی هم بودند که توسط اشرار زخمی شدند.

از آن 87 نفر، بسیاری طی روزهای گذشته مرخص شده بودند و حدود 15 نفر همچنان در بیمارستان بستری بودند، دو نفر از آنان وضعیتشان بسیار وخیم بود و در بخش ICU بستری بودند، یکی از آنها به‌دلیل اینکه گلوله به چشم راستش اصابت کرده بود، چشمش تخلیه شده بود.

یکی از مجروحان که جوانی 20ساله است، می‌گوید: محل کار من در آریاشهر است. پس از اینکه از محل کارم برگشتم، متوجه شدم که محله ما شلوغ شده است، به همین دلیل تصمیم گرفتم ماشینم را در منزل مادربزرگم که کمی آن‌طرف‌تر بود، پارک کنم. ماشین را پارک کردم و از منزل مادربزرگم خارج شدم. سر چهارراه شلوغ بود. از چند کوچه آن‌طرف‌تر رفتم تا برای من اتفاقی نیفتد.

او ادامه می‌دهد: در یکی از کوچه‌های باریکی که نزدیک خانه‌مان بود، دو نفر جلوی من بودند. از آنان خواستم کنار بروند تا من رد شوم. به صورتشان که نگاه کردم هر دو صورتشان را پوشانده بودند و یکی از آنان خالکوبی داشت. چهره‌هایشان اصلاً برای من آشنا نبود و معلوم بود که از بچه‌های محله ما نیستند. بینشان که قرار گرفتم، به‌یک‌باره سمت راست بدنم به‌شدت داغ شد. ابتدا فکر کردم سنگی به بدنم برخورد کرده است، اما دو سه قدم که جلوتر رفتم دیدم از بدنم خون می‌ریزد و لباس‌هایم خونی است.

این جوان می‌افزاید: پس از مدت کوتاهی از هوش رفتم و به زمین افتادم. مردم من را بلند کردند، در ماشین گذاشتند و به بیمارستان رساندند. گلوله از کنار قلبم گذشته بود و از بدنم خارج شده بود، دکتر می‌گفت "به‌احتمال زیاد با اسلحه کلت مورد هدف قرار گرفتی".

جوان دیگری که دارای همسر و فرزند است نیز در اغتشاشات هفته گذشته مورد اصابت گلوله تفنگ قرار گرفت و مجروح شد. او در این خصوص می‌گوید: آن شب خانه پدرخانمم بودیم. منزل خودم کنار کلانتری بود و آنجا بسیار شلوغ بود. خانمم گفت داروهای فرزندمان را در منزل جا گذاشته‌ایم. او درخواست کرد تا با هم برویم و بیاوریم. گفتم "آنجا درگیری است، خودم می‌روم و می‌آورم".

او ادامه می‌دهد: به نزدیکی خانه که رسیدم، دو نفر از مأموران جلوی من را گرفتند و پرسیدند که "اینجا چه‌کار می‌کنی"؟، گفتم: "منزل من کنار این کلانتری است، آمده‌ام داروهای فرزندم را بردارم و ببرم."، گفتند "پس زودتر داروها را بردار و برو. اصلاً اینجا نایست چون امنیت ندارد". از مأموران که دور شدم، دیدم یک نفر با لباس زردرنگ به‌سمت من شلیک کرد و من پس از مدتی به زمین افتادم.

این جوان همچنین می‌گوید: آن افرادی که روبه‌روی کلانتری تجمع کرده بودند، برای بنده ناآشنا بودند و از اهالی محل ما نبودند، بیشترشان چهره‌هایشان را پوشانده بودند، اجازه تصویربرداری نمی‌دادند و هر را چراغی هم بود می‌شکستند تا زیر نور شناسایی نشوند. آنان حتی تابلوهای تبلیغاتی را هم که دارای نور بود تخریب کردند.

بیشتر افرادی که در اغتشاشات اخیر مجروح شدند، جوانانی بودند که نقشی در درگیری‌های اخیر نداشتند. جوان دیگری که از اهالی شهر قدس است، می‌گوید: برای خرید به بیرون از منزل رفته بودم که به‌یک‌باره اطرافم شلوغ شد و در این بین تیری به پایم اصابت کرد و به زمین افتادم، اصلاً نفهمیدم که این تیر از کجا به‌سمت من شلیک شد.

بیشتر مجروحان اغتشاشات با تیر غیرجنگی هدف قرار گرفته بودند. یکی از آنان که سه بخش از بدنش با ساچمه‌های تیر مصدوم شده است، می‌گوید: بنده در قلعه‌حسن‌خان کار بنایی انجام می‌دهم. بعدازظهر که از سر کار به منزل برگشتم، تصمیم گرفتم به تهران بیایم تا برخی از وسایل خود را که قبلاً در آنجا کار می‌کردم، بردارم. در مسیر متوجه شلوغی و ازدحام جمعیت شدم، منصرف شدم و تصمیم گرفتم که برگردم، در همین حین به‌یک‌باره مورد اصابت گلوله قرار گرفتم. در آن تاریکی شب متوجه نشدم که چه‌کسی و از کجا به‌سمت من شلیک کرد. یکی از ساچمه‌ها به پا، یکی به پهلو و یکی به دستم اصابت کرد.

پربحث‌های دیروز

 1. گشایش اقتصادی برای مردم یا دولت؟

 2. هشدار احمد توکلی به روحانی: نام ساقط کردن کشور «گشایش» است؟/ دولت‌های بعد شما، بدهی خود را چگونه بپردازند؟

 3. ستاد کرونا با تعویق کنکور مخالفت کرد/ برگزاری کنکور در موعد مقرر قبلی

 4. ۵ شرط رئیسی برای موافقت با طرح دولت/هشدار توکلی به روحانی/تغییر سیمای کرونا در پاییز/ نماینده سابق مجلس بازداشت شد

 5. پوتین: نخستین واکسن کرونا در روسیه ثبت شد

 6. جزئیات تازه از فروش نفت توسط دولت به مردم از زبان پورابراهیمی

 7. سهم خواهی جریان های سیاسی لبنان از کیک دولت آینده

 8. روحانی: مردم در زمینه تلاش دولت برای ایجاد ثبات و آرامش در اقتصاد، اطمینان خاطر داشته باشند

 9. دوچرخه سواری حاکم دبی

 10. اعترافات ۳ عضو داعش در دادگاه کیفری/ سردار سلیمانی نبود، عراق را فتح می‌کردیم

 11. آینده تاریک سعودی‌ها به روایت میدل ایست آی

 12. ختم رسیدگی به پرونده اکبر طبری اعلام شد/ طبری: تمام ۱۶ اتهامی که در کیفرخواست آمده را رد می‌کنم

 13. تصویب نام‌گذاری خیابانی در تهران به نام مهندس بازرگان

 14. نامه بسیج دانشجویی به نمایندگان / مجلس به طرح «گشایش اقتصادی» دولت ورود کند

 15. برایان هوک: ترامپ دنبال توافق جدید با ایران است

 16. روحانی: تلاش برای تولید دارو و واکسن کرونا تا رسیدن به نتیجه نهایی ادامه خواهد داشت

پربحث‌های هفته

 1. با فتح کجا جنگ برای ما تمام می‌شود؟

 2. حمله وحشیانه با قمه به صاحب مغازه در کرمانشاه

 3. آیا پیروزی بایدن بر ترامپ به نفع ایران است؟

 4. ماجرای یک قاضی که علیه خودش حکم صادر کرد

 5. بازگشت به سیاست‌های هاشمی ؟!

 6. وعده سربسته روحاني درباره گشايش اقتصادي/ گرهي گشوده مي شود؟!

 7. املاک بنیاد مستضعفان و فرصت‌های برابر

 8. گشایش اقتصادی برای مردم یا دولت؟

 9. توصیه های جمعیتی مسوولان به مردم از کنار گود

 10. هشدار احمد توکلی به روحانی: نام ساقط کردن کشور «گشایش» است؟/ دولت‌های بعد شما، بدهی خود را چگونه بپردازند؟

 11. دستورالعمل اخذ مالیات بر خانه‌های خالی یکماهه تدوین می شود + جزئیات

 12. صحبت‌های «فتاح» درباره کاخ مرمر، مدرسه حدادعادل، ساختمان مرکز پژوهش‌ها و املاک در دست نیروهای مسلح

 13. صحنه آهسته انفجار بیروت

 14. برجام ۹۹ به روایت زیباکلام/واکنش کدخدایی به اظهارات علی مطهری/احمدی‌نژاد دوباره ردصلاحیت می شود؟

 15. زیباکلام: باید برجام ۹۹ را با آمریکا امضا کنیم!

 16. پاساژگردها معترض برگزاری محرم

 17. صفر تا ۱۰۰ داستان وضع مالیات بر محتکران خانه

 18. انتقاد حسین شریعتمداری از پرویز فتاح

 19. جهانگیری: مخالف کالابرگ هستیم

 20. خبر خوش واعظی درباره پایان تحریم ها و سیگنال مثبت کشورهای اروپایی و آسیایی

 21. ستاد کرونا با تعویق کنکور مخالفت کرد/ برگزاری کنکور در موعد مقرر قبلی

 22. گوژپشت نوتردام، زيباترين زن پاريس و دشنه ظريف عروس خاورميانه

 23. ثبت واکسن روسی کرونا؛ پایان رنج بشر یا تبلیغات زودهنگام؟!

 24. زمان توزیع عادلانه یارانه بنزینی فرا رسیده است؟

 25. ترامپ: اگر در انتخابات پیروز شوم سریع با ایران به توافق می‌رسیم

ابر آروان

آخرین عناوین