سخنگوی وزارت خارجه: قطعی اینترنت اقدامی ضروری بود/ واکنش به قتل مرموز یک تبعه ایرانی در ترکیه/ شکایت جیسون رضائیان از ایران سوءاستفاده است

گروه سیاسی الف،   3980904063 ۶ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار

عباس موسوی در پاسخ به سوال الف درباره قتل یک تبعه ایران در ترکیه که گفته می‌شود ادمین یکی از کانال‌های معروف تلگرامی است، تصریح کرد: او به عنوان یک ایرانی، مورد توجه وزارت خارجه است منتظر دریافت گزارش دستگاه‌های قضایی و امنیتی ترکیه در مورد دلایل قتل هستیم همکاران ما آماده ارائه خدمات کنسولی هستند.

قطعی اینترنت اقدامی ضروری بود/ واکنش به قتل مرموز یک تبعه ایرانی در ترکیه/ شکایت جیسون رضائیان از ایران سوءاستفاده است

به گزارش الف، سیدعباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه ایران در ابتدای نشست خبری هفتگی با اصحاب رسانه گفت: هم دولت و هم وزارت خارجه همیشه تعامل گسترده و سازنده‌ای را با مجلس داشته و کمتر وزیر خارجه‌ای بعد از انقلاب بوده که مثل دکتر ظریف به مجلس پاسخگو بوده و به سوالات نمایندگان پاسخ داده باشد.

عباس موسوی در پاسخ به سوال الف درباره قتل یک تبعه ایران در ترکیه که گفته می‌شود ادمین یکی از کانال‌های معروف تلگرامی است، تصریح کرد: او به عنوان یک ایرانی، مورد توجه وزارت خارجه است منتظر دریافت گزارش دستگاه‌های قضایی و امنیتی ترکیه در مورد دلایل قتل هستیم همکاران ما آماده ارائه خدمات کنسولی هستند.

سخنگوی وزارت خارجه با اشاره به تحولات اخیر در کشور و دخالت کشورهای خارجی در این زمینه گفت: اتفاقاتی در کشور رخ داد و اتفاقات ناخوشایند بود و از آن ناخوشایندتر دخالت برخی از خارجی‌ها بود. ما تجمعات مسالمت آمیز را در کشور به رسمیت می‌شناسیم و در گذشته مردم اعتراضات خود را بیان کردند. اما حساب اغتشاشگران از معترضان جدا است. امیدواریم کشورهایی که دانسته و نادانسته که بیشتر دانسته است، از این اغتشاشات حمایت کردند، مسئولیت آن را بپذیرند. تعجب می‌کنیم که سطح سیاست خارجی و وزرای خارجه برخی کشورها به سطحی تنزل یافته که می‌خواهند از بانک سوزی و خودپرداز سوزی فیلم تهیه کنند و برایشان بفرستند. حق قانونی و حق اعتراض مردم ما به رسمیت شناخته شده و در چارچوب قانون می‌توانند اعتراض کنند.

موسوی در ادامه و درباره سفر مقام‌های کشورهای دیگر به ایران گفت: یک سری سفرهای مقامات خارجی به ایران داشتیم که سفر فرستاده نخست وزیر مالزی به ایران بود که سفر بی نظیری داشتند. سفر آقای عراقچی به هلند را داشتیم. امروز هم سفر فرستاده کره جنوبی را داریم که به ایران خواهد آمد.

وی در خصوص درخواست مقامات آمریکایی برای فشار بیشتر بر ایران و راهبرد وزرات خارجه برای مقابله با آن، گفت: حمایت این‌ها را ما دخالت در امور داخلی ایران می‌دانیم و آن را در راستای سیاست فشار حداکثری و خصمانه می‌بینیم. ما این اظهارات و مداخلات را از باب خیرخواهی و دوستی با مردم ایران نمی‌بینیم. این‌ها به دنبال افزایش فشار و اغتشاشات هستند. اقداماتی هم اندیشیده شده برای مقابله با این فشارها که از طریق قانونی و مستندسازی بتوانیم آنها را به سازمان‌های بین‌المللی ارائه کنیم.

ما در اتفاقات اخیر در کشور علاوه بر اینکه حساب مردم را از اغتشاشگران جدا کردیم، دیدیم که برخی بیگانگان از اغتشاشات هم حمایت امنیتی و هم حمایت رسانه‌ای کردند. دیدیم که برخی شبکه‌ها برنامه خود را قطع کردند و سعی کردند با نوع پوشش خود مسیر دیگری را به اتفاقات اخیر بدهند. ما شکایت‌هایی که تنظیم کردیم را ارائه خواهیم کرد و آنها باید پاسخگو باشند.

سخنگوی وزارت خارجه در ادامه گفت: ما هرگونه ورود و نقش آفرینی نیروهای بیگانه در منطقه را محکوم می‌کنیم و آن را باعث افزایش بی ثباتی و تنش در منطقه می‌دانیم. همه کشورهای (منطقه) باید در تامین امنیت منطقه نقش داشته باشند. طرح ایران در همین راستای تامین امنیت منطقه است. امیدواریم کشورهای منطقه به این ندای صلح خواهی ایران پاسخ مثبت بدهند. اعلام کردیم که کشورهای بیگانه هر جا ورود کردند با خودشان ناامنی آورده‌اند. چند کشور پاسخ نامه رئیس جمهور را مکتوب داده و از طرح استقبال کرده‌اند. سه کشور این کار را کرده‌اند.

شنیدیم که قرار است در مکانیزم دسته جمعی طرح (صلح) ایران در بین کشورهای خلیج فارس بررسی شود.

عادل الجبیر هر از گاهی سخنانی بر زبان می‌راند که با واقعیت‌های عربستان همخوانی ندارد. لفاظی‌های او را دیروز جواب دادم. اظهارات او را محکم و قانع کننده نمی‌بینیم. اینکه ایران خواهان گفتگو و منطقه امن است نباید آنها را به توهم و تعیین شرط و شروط بیندازد. ایران اعلام کرده و در عمل هم نشان داده که ایران خواهان روابط خوب بر اساس حسن همجواری است.

وی درباره مواضع اروپایی‌ها در قبال ایران نیز گفت: موضع دائمی کشورهای اروپایی است که در لفظ بیان می‌کنند ولی در عمل به آن عمل نمی‌کنند. شیوه لفظی و گفتار درمانی اروپایی خوب نیست. اظهارات مقام فرانسوی (وزیر دفاع فرانسه) را که آمریکا را علیه ایران تشویق کرده محکوم می‌کنیم.

آنچه که دکتر روحانی فرمودند، طرحی بود که توسط کشورهای باقیمانده برجام مطرح شد که با بن بست هوایی برخورد کردند. همانطور که فرمودند در کلیات به تفاهم رسیده شد که در اجرا به مشکل خوردند و آنها نیاز داشتند که از کسی دیگری اجازه بگیرند. با این وجود تلاش‌ها و بن بست شکنی‌ها ادامه دارد تا ببینیم می‌توانند به تعهدات خود عمل کنند یا خیر.

سخنگو در واکنش به سفر جنجالی معاون رئیس جمهور آمریکا به عراق نیز گفت: روابط ما هم با دولت مرکزی عراق و هم با دولت اقلیم کردستان عراق روابط خوبی بوده است. ایران در مواقع سختی به کمک هم دولت مرکزی عراق و هم دوستانمان در اربیل رفته است. پایتخت عراق متحد بغداد است و مناسبات از آن طریق پیگیری خواهد شد.

موسوی همچنین درباره وضعیت روابط ایران و یمن هم گفت: دولت مستقر در صنعا دولت قانونی است که مراودات منطقه‌ای و جهانی دارد. ایران هم سفیر آنها را می‌پذیرد و با آنها به عنوان کشور دوست رفتار خواهد شد.

سخنگوی وزارت خارجه درباره سفر فرمانده ارتش پاکستان به ایران گفت: پاکستان با توجه به روابط خوبی که با ایران داشته‌، علاقمند به کاهش تنش‌ها در منطقه است و خواهان گفتگو بین کشورهای موثر در منطقه است که ایران هم از آن استقبال می‌کند.

وی همچنین گفت: ما مقامات آمریکایی را در موقعیتی نمی‌بینیم که درباره تعهدات ما در برجام اظهار نظر کنند و اینکه ایران چه‌کار خواهد کرد هیچ ارتباطی به آنها ندارد. اما همکاری‌های ایران با آژانس همواره برقرار بوده و امیدواریم که مدیرکل جدید تعیین شده آژانس دور از سوگیری سیاسی با ایران به همکاری ادامه دهد.

موسوی درباره اتفاقات پیرامون جیسون رضاییان محکوم امنیتی در ایران و طرح دعوی وی علیه کشورمان گفت: جیسون رضاییان بر اساس اسناد و مدارک و اعترافات خودش متهم امنیتی بوده و ایران در همان زمان که اشد مجازات صادر شده بود تخفیف داد و به حبس تقلیل یافت. بعداً عفو گرفت و در تبادلی که شکل گرفت آزاد شد. اینکه بعداً مبلغ تعیین و اینکار را می‌کنند، مردود است. ایران لطف کرد و او را آزاد کرد و می‌توانست این کار را نکند. در خصوص صدور اینگونه حکم‌ها هم هشدار می‌دهیم که مراقب باشند که چه کاری می‌کنند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان درباره کشته شدن یک تبعه ایرانی در استانبول گفت:‌ منتظر گزارش های بیشتر درباره فرد کشته شده در ترکیه هستیم و درباره علت این حادثه باید منتظر گزارش رسمی دولت ترکیه باشیم.

وی در خصوص گزارش نیویورک تایمز (700 سند) و ادعاهای صورت گرفته در آن درباره روابط ایران و عراق گفت: بررسی‌های اولیه که صورت گرفته، این اسناد ادعایی مورد تایید نیست. ما چیز پنهانی در عراق نداریم. روابط بسیار خوبی با عراق داریم. زمانی که داعش به عراق حمله کرد بر اساس درخواست دولت رسمی عراق، ایران به این کشور کمک کرد. اولین کشوری بودیم که به درخواست کمک دولت عراق پاسخ دادیم. اگر می‌خواهند از اینها سند دربیاورند، خوش به حالشان.

قرار است که حدود 6 دسامبر (15 آذرماه) نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونین وزرا برگزار شود آخرین تحولات برجام بررسی شده و گام‌هایی که ایران برداشته از طرف آنها مطرح شود.

وی در خصوص اینکه آیا نشست در وین برگزار خواهد شد یا نه گفت: احتمالا. باب دیپلماسی باز است و مذاکراتی در جریان است. مذاکراتی که با کشورهای اروپایی نتیجه مشخصی نداشته است. نشست کمیسیون مشترک برجام در همین راستا است. ما معطل این گفتگو نیستیم و بخش‌های مختلف کار خود را انجام می‌دهند.

موسوی در واکنش به مانور آمریکا در دریای عرب هم گفت: از این مانورها زیاد دارند و در حد مانور خواهد ماند. ایران هم به وظایف ذاتی خود برای تامین امنیت ادامه خواهد داد.

سخنگوی وزارت خارجه با اشاره به وضعیت عراق گفت: با توجه به شرایط جاری در عراق فکر می‌کنم توصیه سفری ما کماکان پابرجا باشد و این را آژانس‌های گردشگری می‌توانند با مقامات مطرح کنند و آخرین وضعیت را بگیرند و بعد از آن به کشور عراق سفر کنند.

وی در مورد آیا اتفاقات اخیر بر کیفیت مذاکرات ایران با طرف‌های خارجی و سیاست خارجی ایران تاثیر خواهد داشت یا نه، گفت: اتفاقات که افتاد اتفاقات ناخوشایندی بود. اما عده‌ای تصور کنند که بر اثر فشارهای آنها این اتفاقات رخ داده این را قبول ندارم. اما سواستفاده آنها را رد نمی‌کنم و مستندهایی برای این وجود دارد. پامپئو گفته بود که باید به مردم ایران آنقدر گرسنگی داد تا تغییر ایجاد کنند. ما خیلی اثرگذاری ویژه‌ای را در این حوزه (مذاکرات) نمی‌بینیم و امیدواریم که برخی کشورها به خود بیایند.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

محمد۱۲۰۴۰۱۳۱۱:۴۱:۰۳ ۱۳۹۸/۹/۴
آقای جیسون رضاییان که غرامت خودش را خواهد گرفت ما هم مطابق معمول فقط حرف خواهیم زد، مهم اینست که چه راهکاری دارید برای اینکه پول ملت را بالا نکشند و هر کسی مدعی می‌شود دادگاهی در امریکا ایران را محکوم و سپس پولهای ایران را طبق می‌کنند، در این زمینه هم امریکا گویا علطی که میخواهد می‌کند
ناشناس۱۲۰۴۰۴۹۱۱:۵۱:۵۵ ۱۳۹۸/۹/۴
آزاد کردنش عجیب تر بود
ناشناس۱۲۰۴۱۴۰۱۲:۱۶:۲۸ ۱۳۹۸/۹/۴
درجا اعدامش می کردین که پرو نشود وقتی مبادله می کردین ان زمان
ناشناس۱۲۰۴۱۸۴۱۲:۲۶:۱۳ ۱۳۹۸/۹/۴
باید از جیسون رضاییان شکایت کنید و اموال خودش و زنش رو مصادره کنید یا مشابه اون :)
ناشناس۱۲۰۴۳۳۲۱۳:۰۱:۱۲ ۱۳۹۸/۹/۴
آقا ضروری بود بله بود . الان که مملکت آرومه چرا نت موبایل رو وصل نمیکنید . همه وای فای ندارن . به والله قسم کار داریم گرفتاریم وصلش کنیبییید
ناشناس۱۲۰۴۳۸۲۱۳:۱۷:۴۰ ۱۳۹۸/۹/۴
ما تجمعات مسالمت آمیز را در کشور به رسمیت می‌شناسیم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

پربحث‌های دیروز

 1. آیا مدیرعامل فراری نیسان، کپی ژاپنی محمود رضا خاوری است؟!

 2. «بلد نبودن» یا «نخواستن»؛ آقای روحانی، مسئله این است!

 3. ماجرای مخالفت رئیس صداوسیما با درخواست عجیب روحانی/ اعمال فشار حداکثری دولت به علی‌عسکری

 4. "شیر" را از سبد غذایی حذف نکنید/ تکذیب ادعاهای یک کارشناس

 5. ماجرای کاخ مرمر که مرحوم هاشمی رفسنجانی در آن مستقر بودند

 6. جهان‌آرا، عصرانه و ثریا دیگر «زنده» نخواهند بود

 7. نشنال اینترست: ایران برنده نظامی خاورمیانه 

 8. اقدام عجیب AFC / برنامه بازی‌های استقلال و شهر خودرو از تقویم آسیا حذف شد

 9. چرا ترامپ درباره تلفات عین‌الاسد دروغ گفت؟/ آزمون شفافیت شورای نگهبان/ واکنش کدخدایی به انتقاد لاریجانی از ردصلاحیت نمایندگان

 10. زیبا کلام برای خودش نوشابه باز کرد؟!

 11. حرکت اول تحول در گام دوم انقلاب 

 12. نقطه زن بودن موشک‌ها دیگر در سیطره آمریکا نیست/ دقت موشک‌های سپاه واقعی و بالا است

 13. برای کشیدن کارت سوخت عجله نکنید/ اعلام نحوه صحیح سوخت‌گیری

 14. تصاویری از برخورد خشونت آمیز نیروهای پلیس فرانسه با معترضان

 15. احمد توکلی: روی پای خود ایستادن به معنای قطع رابطه با دنیا نیست/ روحانی فرافکنی می‌کنند

 16. جدیدترین تصاویر از حمله موشکی سپاه به پایگاه آمریکایی عین‌الاسد

 17. راهپیمایی زنان آمریکایی به تظاهرات علیه ترامپ تبدیل شد + تصاویر

 18. فتاح: کار آزادراه تهران شمال تمام شده است/ کاخ مرمر به موزه تبدیل می‌شود/ مالیات پرداخت می‌کنیم

 19. ذوالنور: سقوط هواپیمای اوکراینی بر اثر حمله سایبری منتفی است/ خطای انسانی محرز است

 20. آشوبگران نفوذی در لبنان

 21. مدیرعامل دیده‌بان شفافیت و عدالت: رد صلاحیت‌های اخیر عمدتا برای اختلاس بوده است

 22. عضو شورای نگهبان: نباید به افراد گرفتار در مسائل اخلاقی و مالی رحم کرد/ اجازه ندهیم افراد فاسد در کشور حاکم شوند

پربحث‌های هفته

 1. نمک‌پاشی بر زخم مردم و سوءاستفاده از داغ ملی/ بیانیه احمد توکلی در مورد حوادث اخیر در کشور

 2. نامه ۲۴ اقتصاددان به رئیس‌جمهور: با این ۱۰راهکار، بدون کمک خارجی اقتصادایران را نجات دهید

 3. محسن تنابنده: پس از «پایتخت ۶» دیگر با تلویزیون کار نخواهم کرد!

 4. لطفا در زمین ترامپ بازی نکنید

 5. تظاهرات دانشجویان و گسست های اجتماعی و سیاسی

 6. عذرخواهی خانمی که صحبت‌هایش جنجال به پا کرد

 7. از مذاکره به بهانه «سایه جنگ» تا مذاکره به دلیل «شرایط جنگی»...

 8. آیا مدیرعامل فراری نیسان، کپی ژاپنی محمود رضا خاوری است؟!

 9. واکنش‌ها به اعلام نتایج بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس/ چهره های شاخص اصلاح طلب و اصولگرایی که تایید یا رد شدند

 10. چرا ترامپ توییت فارسی منتشر می‌کند؟

 11. واکنش کدخدایی به انتقاد روحانی از ردصلاحیت‌ها/ نظر علی مطهری درباره تجمعات روزهای اخیر/ آمریکا می‌خواهد سقوط هواپیما را بهانه تحریم جدید قرار دهد؟

 12. تجمعات محدود با شعارهای تند سیاسی

 13. آلمان، فرانسه و انگلیس مکانیسم ماشه برجام را فعال کردند

 14. انتقاد توکلی از اقدام عجیب وزارت نفت برای تاسیس مجتمع اداری عظیم

 15. «بلد نبودن» یا «نخواستن»؛ آقای روحانی، مسئله این است!

 16. شهاب حسینی: انصراف از جشنواره فجر دامن‌زدن به افتراق‌هاست/پشت احساسات پاک مردم قایم نشویم

 17. ماجرای مخالفت رئیس صداوسیما با درخواست عجیب روحانی/ اعمال فشار حداکثری دولت به علی‌عسکری

 18. "شیر" را از سبد غذایی حذف نکنید/ تکذیب ادعاهای یک کارشناس

 19. از منشور سازمان ملل تا تار سبیل نداشته جان کری!

 20. ماجرای کاخ مرمر که مرحوم هاشمی رفسنجانی در آن مستقر بودند

 21. نقش آمریکا در سقوط هواپیمای اوکراینی

 22. تصاویر جدید از ویرانه‌های عین الاسد

 23. تیم‌های ایرانی از حضور در لیگ قهرمانان آسیا انصراف دادند

 24. لزوم برگزاری تشییع و یادبود ملی برای شهدای سقوط هواپیما/پنهانکاری درباره سقوط هواپیما به روایت عباس عبدی/ نادران: نمایندگانی که به‌دلیل فساد مالی ردصلاحیت شده‌اند به دادگاه معرفی شوند

 25. آقای روحانی! از این حرفها چه باید بفهمیم؟ 

پربحث‌های هفته

 1. نمک‌پاشی بر زخم مردم و سوءاستفاده از داغ ملی/ بیانیه احمد توکلی در مورد حوادث اخیر در کشور

 2. لطفا در زمین ترامپ بازی نکنید

 3. تظاهرات دانشجویان و گسست های اجتماعی و سیاسی

 4. از مذاکره به بهانه «سایه جنگ» تا مذاکره به دلیل «شرایط جنگی»...

 5. آیا مدیرعامل فراری نیسان، کپی ژاپنی محمود رضا خاوری است؟!

 6. واکنش‌ها به اعلام نتایج بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس/ چهره های شاخص اصلاح طلب و اصولگرایی که تایید یا رد شدند

 7. چرا ترامپ توییت فارسی منتشر می‌کند؟

 8. واکنش کدخدایی به انتقاد روحانی از ردصلاحیت‌ها/ نظر علی مطهری درباره تجمعات روزهای اخیر/ آمریکا می‌خواهد سقوط هواپیما را بهانه تحریم جدید قرار دهد؟

 9. تجمعات محدود با شعارهای تند سیاسی

 10. «بلد نبودن» یا «نخواستن»؛ آقای روحانی، مسئله این است!

 11. ماجرای مخالفت رئیس صداوسیما با درخواست عجیب روحانی/ اعمال فشار حداکثری دولت به علی‌عسکری

 12. از منشور سازمان ملل تا تار سبیل نداشته جان کری!

 13. لزوم برگزاری تشییع و یادبود ملی برای شهدای سقوط هواپیما/پنهانکاری درباره سقوط هواپیما به روایت عباس عبدی/ نادران: نمایندگانی که به‌دلیل فساد مالی ردصلاحیت شده‌اند به دادگاه معرفی شوند

 14. آقای روحانی! از این حرفها چه باید بفهمیم؟ 

 15. منتشرکننده تصاویر اصابت موشک به هواپیمای مسافربری شناسایی شد

 16. طرح دریافت غرامت از انگلیس برای قتل عام ۹ میلیون ایرانی

 17. آزمون بزرگ شورای نگهبان پیش از برگزاری انتخابات مجلس/ مفسدان اقتصادی نباید تایید شوند

 18. باید دوباره جبران کنیم

 19. درخواست پیگیری پرونده نمایندگان متخلف از قوه قضاییه/ تشکر دیده بان شفافیت از شورای نگهبان

 20. چرا ترامپ درباره تلفات عین‌الاسد دروغ گفت؟/ آزمون شفافیت شورای نگهبان/ واکنش کدخدایی به انتقاد لاریجانی از ردصلاحیت نمایندگان

 21. یادداشت جدید عباس عبدی درباره سناريوهای احتمالی سقوط هواپیما

 22. زیبا کلام برای خودش نوشابه باز کرد؟!

 23. انتقاد فرشاد مومنی از صحبت‌های اخیر رئیس جمهور/خاطره عماد افروغ از سردار سلیمانی/چه کسی جانشین لاریجانی می‌شود؟

 24. امان از دروغ / با تاسیس انجمن‌های مردم نهاد دروغ‌ را از جامعه ریشه‌کن کنیم...

 25. شورای نگهبان: سخنان رئیس‌جمهور، نشانه بی‌اطلاعی از روند بررسی‌ها در هیات‌های نظارت بر انتخابات است

آخرین عناوین