تبعات تصمیم بنزینی و رفت‌ و‌ برگشت پرهزینه کارت سوخت؛ زنگنه استیضاح می شود؟

گروه سیاسی الف،   3980903175 ۳۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

سیاست اجرای افزایش قیمت بنزین به صورت یکباره و بدون اطلاع قبلی و بازگشت کارت سوخت موجب ایراد انتقادات تندی از دولت روحانی بخصوص بیژن زنگنه شده است. در حال حاضر نمایندگان مجلس عزم خود را جزم کرده اند تا وزیر نفت را برای پاسخگویی به مجلس احضار کنند...

تبعات تصمیم بنزینی و رفت‌ و‌ برگشت پرهزینه کارت سوخت؛ زنگنه استیضاح می شود؟

به گزارش الف، دو روز قبل احمد امیرآبادی فراهانی، نماینده قم در مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران اظهار کرد طرح استیضاح زنگنه با امضای 50 نماینده تحویل هیات رئیسه شده است. اما دیروز علی اکبر کریمی، نماینده  اراک در مجلس شورای اسلامی گفت که این استیضاح با استقبال تعداد دیگری از نمایندگان هم مواجه شده و«هم اکنون تعداد امضا‌های استیضاح وزیر نفت به بیش از ۷۰ امضا رسیده و به نظر می‌رسد که تعداد آن افزایش بیشتری پیدا خواهد کرد».

بنا به گفته های امیرآبادی، استیضاح زنگنه دارای محورهای متعددی است که عمده آن ها به افزایش قیمت بنزین در روزهای اخیر بازمی گردد. این عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی از حذف کارت سوخت و بازگشت آن، عدم صداقت درباره علت گران شدن بنزین، افزایش قاچاق سوخت و ... به عنوان دلایل استیضاح نام برده است. 

سهمیه بندی و افزایش قیمت بنزین در آخرین دقایق پنج شنبه روز 23 آبان ماه توسط شرکت ملی پخش فراورده های نفتی اعلام شد. در اطلاعیه شرکت ملی پخش عنوان شده بود که سهمیه بندی برای تمام وسایل نقلیه بنزین سوز بر اساس مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی از ساعت صفر روز 24 آبان ماه انجام می شود. همچنین قیمت بنزین سهمیه ای به 1500 و آزاد به 3000 تومان افزایش یافت.  

این اتفاق در حالی رخ داد که تا قبل از آن مقامات به صراحت تغییر قیمت بنزین را منتفی می دانستند. یکی از اعضای دولت که بارها در مصاحبه های خود بر روی این موضوع تاکید داشت، بیژن زنگنه بود. 

 به عنوان مثال زنگنه روز آخر شهریور در حاشیه برگزاری سیزدهمین نمایشگاه بین المللی ایران پلاست به صراحت اعلام کرد: « هیچ برنامه ای برای افزایش قیمت بنزین نداریم و قانون نیز اجازه انجام این کار را نداده است».

وزیر نفت روز 21 آبان ماه، یعنی دقیقاً دو روز قبل از عملیاتی شدن طرح افزایش قیمت نیز بعد از حضور در کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در مصاحبه ای با خبرنگاران، سهمیه بندی بنزین را رد کرد و گفت:« در این رابطه شایعه‌پراکنی نشود چراکه مطالب منتشر شده در برخی رسانه‌ها نتیجه‌ای جز نگران کردن مردم ندارد. وزارت نفت هر وقت دستوری در رابطه با سهمیه‌بندی بنزین دریافت کند آن را به اطلاع مردم خواهد رساند». 

بعداً مشخص شد که تکذیب سهمیه بندی توسط بیژن زنگنه بدلیل اخذ این تصمیم  بوده که قرار بر عدم اطلاع قبلی و اجرایی شدن افزایش قیمت بنزین به صورت یکباره شده است. اما پیامد شوک درمانی موجب شد که مردم نه تنها همراهی لازم را برای گران شدن بنزین نداشته باشند بلکه برخی برای بیان اعتراض خود به خیابان بیایند. تجمعاتی که بلافاصله با انحراف از اهداف خود توسط عده ای محدود به آشوب و تخریب تبدیل شد. 

موضوع دیگری که احمد امیرآبادی فراهانی از آن به عنوان یکی از محورهای استیضاح نام برده، حذف و بازگشت کارت سوخت توسط دولت است.

سهمیه بندی بنزین و استفاده از کارت سوخت از تیرماه سال 1386 آغاز شد که موجب شد اثرات آن از جمله کاهش مصرف و قاچاق در آمار و اطلاعات نمودار و آشکار شود. این کاهش مصرف به گونه ای بود که در همان سال اول اجرایی شدن کارت سوخت، میزان مصرف از حدود 74 میلیون لیتر در سال 1385 به 66 میلیون لیتر در سال بعد کاهش یافت. همچنین بعد از عملیاتی شدن مرحله اول هدفمندی یارانه ها در آذر 1389، روند کاهش مصرف بنزین سیر صعودی به خود گرفت و سال بعد به حدود 60 میلیون لیتر در روز رسید. این صرفه جویی در حالی رخ داد که برخی از آمارها حتی از افزایش دو برابری تعداد خودروها طی این سال ها سخن به میان آورده اند. با وجود این مزایای غیرقابل انکار، اما دولت روحانی در سال 1394 تصیم گرفت طرح سهمیه بندی و کارت سوخت را کنار بگذارد. اقدامی که موجب افزایش سرسام آور مصرف بنزین شد و از 70 میلیون لیتر در سال 1394 به حدود 92 میلیون لیتر در سال 1397 رسید. حتی برخی از مصرف 100 میلیون لیتر نیز سخن گفته اند.

دلیل وزیر نفت برای کنار گذاشتن طرح کارت سوخت نیز این بود که چنین پروژه ای در هیچ کشوری انجام نمی شود. دلیلی که هیچ گاه مورد پذیرش کارشناسان قرار نگرفت.

 در سال های اخیر اما افزایش مصرف بنزین تا بدان حد بوده که حتی خود مسئولان نیز ادامه روند موجود را موجب سوق دادن سریع ایران به کشورهای وارد کننده ارزیابی کرده بودند. چنان چه علی ربیعی، سخنگوی دولت گفته بود اگر روند مصرف بنزین ادامه می یافت ایران در سال 1400 به واردکننده بنزین تبدیل می شد.

 اما همان طور که گفته شد دولت در روز 24 آبان ماه سال جاری دوباره به طرح استفاده از کارت سوخت بازگشت.

درباره هزینه رفت و برگشت کارت سوخت، ارقام مختلفی عنوان شده است.

علیرضا زاکانی، نماینده سابق مجلس چند روز قبل در این باره گفته بود دولت« کارت‌های سوخت را جمع کرد و بیش از 150 هزار میلیارد تومان به کشور آسیب زد، مبلغی که چند برابر بودجه عمرانی کل کشور است». ابوالفضل ابوترابی، نماینده مردم نجف‌آباد در مجلس نیز می گوید: «حذف کارت سوخت 200 هزار میلیارد تومان برای کشور هزینه به دنبال داشته است».

در هفته های آینده مشخص خواهد شد نمایندگان مجلس تا چه میزان عزم این را دارند که وزیر نفت را به مجلس احضار کنند تا او پاسخگوی ابهامات فراوانی باشد که درباره سیاست دولت درباره نحوه اجرایی شدن افزایش قیمت بنزین و حذف و برگشت کارت سوخت باشد، طرح هایی که خسارات فراوانی را برای کشور به همراه داشت.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۲۰۶۵۶۸۰۷:۳۰:۲۹ ۱۳۹۸/۹/۵
بنزین وسیله ای شده است برای درآوردن پول از جیب ملت. سوال این است که دولت ها با این پول چه کار می کنند که ملت آثار آن را نمی بینند!!!
سیامک۱۲۰۷۴۸۳۱۲:۴۸:۰۶ ۱۳۹۸/۹/۵
یکبار بخاطر سهمیه بندی هزینه کردیم چرا لغو شد؟ چرا الان اجرا شد؟ کرسنت، استات اویل چه شد؟ زنگنه سالها قبل نه تنها استیضاح که باید محاکمه میشد وزیر کشور برای چه استیضاح میخواهد بشود؟؟ آیا فتنه گران برای انتخابات آتی برنامه‌ها دارند!؟
ناشناس۱۲۰۶۵۹۲۰۷:۴۹:۰۶ ۱۳۹۸/۹/۵
اگر کل کابینه دولت هم استیضاح و برکنار شوند چیزی از خسارت و زیانی که به مملکت و درد و رنجی که به مردم وارد کردند کم نمیشه
ناشناس۱۲۰۶۵۹۳۰۷:۴۹:۳۳ ۱۳۹۸/۹/۵
از مجلس نمیشه هیچ انتظاری داشت
محسن۱۲۰۶۶۴۶۰۸:۰۹:۵۹ ۱۳۹۸/۹/۵
برخی از کارهای دولتمردان ما ، با هیچ منطقی سازگار نیست ، مثل کارت سوخت ، دلار ۴۲۰۰ تومنی ، خصوصی سازی ، انتقال سند خودرو در دفترخانه من گاها" فکر می کنم ، نکند عمدی باشد
ناشناس۱۲۰۷۰۴۰۱۰:۲۶:۴۵ ۱۳۹۸/۹/۵
شک نکن عمدی است
ناشناس۱۲۰۶۶۵۲۰۸:۱۱:۳۶ ۱۳۹۸/۹/۵
زنگنه را که عامل خسارت عظیم به اقتصاد کشور ناشی از لغو کارت سوخت . قاچاق ناشی از آن ،تحمیل جرایم کرسنت ،نقش در ارتشا توتال ،استات اویل ،قرارداد های محرمانه با توتال فاسد پرور دارد استیضاح و برکنار کنید ..طبق قانون مناقصات باید توتال بدلیل ارتشا در فهرست سیاه مناقصات کشور قرار می‌گرفت و ممنوع المعامله میشد چرا نشد ...
ناشناس۱۲۰۷۵۴۷۱۳:۱۰:۰۲ ۱۳۹۸/۹/۵
والا شما نفستون از جای گرم بلند میشه
ناشناس۱۲۰۶۶۶۳۰۸:۱۲:۵۲ ۱۳۹۸/۹/۵
در هر کشوری وزیر اینهمه تخلفات مرتکب میشد نه تنها برکنار بلکه محاکمه میشد ...پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمود: «نابودى مردمان پيش‏تر از شما از آنجا بود كه اگر سرشناسى دزدى می‌كرد، رهايش می‌‌ساختند و چون ناتوانى دزدى می‌‏نمود، مجازاتش می‌‏كردند»
ناشناس۱۲۰۶۶۶۷۰۸:۱۴:۱۱ ۱۳۹۸/۹/۵
با اتمام گاز سانی و توسعه خطوط لوله سراسری گاز و افزایش ضریب غیراقتصا ی نفوذ گاز به ۹۵ درصد دیگر وجود شرکت های مانند شرکت مهندسی و توسعه گاز که ماموریتش پایان یافته و ده ها مجتمع بزرگ آپارتمانی تجاری اداری در تهران دارد ،ضروری نیست و بایستی بسیار کوچک شده و به معاونت توسعه در داخل گاز تبدیل شده و تعدیل نیرو با بازنشستگی نیروهای خود داشته باشند متاسفانه مدیران شرکت برای منافع خود پروژه های صوری وصل کردن خطوط به یکدیگر به بهانه واهی تقویت فشار را به نفع حفظ منافع و صندلی خود و به ضرر کشور تعریف میکنند و کسی هم جلودارشلن نیست مدیریت در این کشور جزیره ای و حتی در این شرکت ها آنقدر پیمانکاران قوی هستند که مدیران ارشد مهره های آنان به حساب می‌آیند و به حسابهای مالی هم پولهای حرام واریز می‌شود کمیسیون پورسانت .ووووو
مهدیار۱۲۰۶۶۷۱۰۸:۱۵:۱۴ ۱۳۹۸/۹/۵
این نمایندگان عزیز اگر کمی تخصص (و حتی صداقت) داشتند، همان زمان که جناب زنگنه کارت سوخت را حذف کرد باید ایشان را استیضاح می کردند، نه الان بعد از اعتراض عمومی مردم و در نزدیکی انتخابات مجلس!
ناشناس۱۲۰۶۶۷۲۰۸:۱۵:۳۱ ۱۳۹۸/۹/۵
گفت باید حد زند هوشیار مردم مست را.. گفت هوشیاری بیار اینجا کسی هوشیار نیست.....
ناشناس۱۲۰۶۷۱۹۰۸:۳۱:۲۹ ۱۳۹۸/۹/۵
انشاله با برکناری زنگنه پرونده کرسنت به جریان بیافتد ....
ناشناس۱۲۰۶۷۳۸۰۸:۴۱:۱۳ ۱۳۹۸/۹/۵
زنگنه باید محاکمه بشه نه استیضاح. البته همراه با حسن روحانی چون روی کارهای زنگنه مهر تایید زده.
امیر حسین!۱۲۰۶۷۸۷۰۸:۵۴:۲۲ ۱۳۹۸/۹/۵
اگر نگرانی بابت افزایش مصرف سوخت مطرح است، چرا ۲ گزینه مهم اصلاح نمیگردد ۱- اصلاح اتومبیل های تولید داخل که دارای مصرف سوخت بالایی هستند، ضمن اینکه آلودگی هوا و تبعات امراض مختلف را برای مردم در پی دارد. ۲-قاچاق بی حد و حصر بنزین از مرزهای شرقی و جنوبی کشور. این وضعیت من رو یاد وضعیت مصرف آب می اندازد که حجم فوق‌العاده ای از آب در کشاورزی و بعد صنایع مصرف ویا هدر میرود آنوقت پیامهای مدام بر صرفه جویی مصارف خانگی میدهند در صورتی که هدر رفت اصلی در بخشهای دیگر است
ناشناس۱۲۰۶۸۷۰۰۹:۲۷:۱۳ ۱۳۹۸/۹/۵
دولت و مجلس یکی از یکی بدتر
ناشناس۱۲۰۶۹۰۱۰۹:۳۹:۴۶ ۱۳۹۸/۹/۵
تنها کار این دولت تخریب احمدی نژاد بود و بس
ناشناس۱۲۰۶۹۸۰۱۰:۰۶:۲۳ ۱۳۹۸/۹/۵
کارت سوخت زمینه ساز فساد شده بود در تمامی پمپ بنزین ها خریدو فروش سهمیه جریان داشت بازهم تکرار خواهد شد در این میان کارگران پمپ بنزین بهره برداران اصلی بودند .
ناشناس۱۲۰۷۲۸۲۱۱:۴۰:۰۸ ۱۳۹۸/۹/۵
هرکس سهمیه اضافه داشت میفروخت و سودش را می بُرد و هیچ مشکلی هم نبود.
ناشناس۱۲۰۷۰۰۳۱۰:۱۳:۲۶ ۱۳۹۸/۹/۵
استیضاح این یا آن چه دردی از مردم دوا می‌کند ؟
ناشناس۱۲۰۷۰۶۳۱۰:۳۶:۱۳ ۱۳۹۸/۹/۵
نماینده ها هم دنبال این هستن که از نمد برای خود کلاهی درست کنند وگرنه دغدغه اونها مردم نیستن
ناشناس۱۲۰۷۱۰۶۱۰:۵۰:۳۷ ۱۳۹۸/۹/۵
زنگنه باید بخاطر کرسنت و خسارت 53 میلیارد دلاری آن و حذف کارت سوخت و سهمیه بندی و خسارت 100 میلیارد دلاری آن استیضاح بشود.
ناشناس۱۲۰۷۱۱۱۱۰:۵۱:۵۳ ۱۳۹۸/۹/۵
زنگنه ماندنی است خواهید داد. فقط بیچاره مردم
ناشناس۱۲۰۷۱۳۰۱۰:۵۶:۱۱ ۱۳۹۸/۹/۵
قاچاق بی حد و حصر بنزین از مرزهای شرقی و جنوبی کشور بخاطر بی ارزش شدن پول کشور توسط دولت تدبیر وامید!!!!!!. این وضعیت من رو یاد وضعیت مصرف آب می اندازد که حجم فوق‌العاده ای از آب در کشاورزی و بعد صنایع مصرف ویا هدر میرود آنوقت پیامهای مدام بر صرفه جویی مصارف خانگی میدهند در صورتی که هدر رفت اصلی در بخشهای دیگر است
مهدی۱۲۰۷۲۰۶۱۱:۱۴:۱۶ ۱۳۹۸/۹/۵
اگه تنها راه کاهش مصرف سوخت و اصلاح قیمت، سهمیه بندی بوسیله کارت سوخت است، چرا آن را بعد از چند سال تجربه حذف کردند و باعث خسارت شدند؟! زنگنه و تمام عواملی که باعث این خسارت شدند باید محاکمه شوند.
ناشناس۱۲۰۷۲۲۷۱۱:۲۰:۳۴ ۱۳۹۸/۹/۵
مگه همه جای دنیا کارت سوخت دارن ؟؟؟
ناشناس۱۲۰۷۵۳۲۱۳:۰۱:۴۹ ۱۳۹۸/۹/۵
مگه همه جای دنیا خوردوهاشون پر مصرف و قدیمیه؟ مگه مسولین مارو دارن؟
بی نام۱۲۰۷۲۵۸۱۱:۳۲:۱۹ ۱۳۹۸/۹/۵
مملکت مسوولینی خیرخواه و دلسوز و خدامحور می طلبد با تمام وجود
ناشناس۱۲۰۷۳۱۲۱۱:۴۶:۴۰ ۱۳۹۸/۹/۵
اگر مجلس حافظ منافع مردم و بیت المال بود همان موقعی که می خواستند کارت سوخت رااز میان بردارند باید رئیس جمهور و وزیر را به مجلس می کشاندند نه بعد از وارد آمدن خسارت میلیاردی !
ناشناس۱۲۰۷۳۵۱۱۲:۰۰:۲۱ ۱۳۹۸/۹/۵
اگر رسیدگی به عملکردهای مقامات طراز اول به خصوص و به ویژه آقایان زنگنه ، جهانگیری ، آخوندی ، نعمت زاده ، ترکان ، شریعتمداری ، ............... در نهادی فرا قوه ای انجام شود قطعاً نتیجه ای عالی خواهد داشت .
هادی۱۲۰۷۵۰۴۱۲:۵۵:۱۵ ۱۳۹۸/۹/۵
تا حواله های قیر هست. دغدغه نماینده مجلس اشتغال فرزند و اطرافیان و خودش در پایان نمایندگی، این استیضاح راه به جایی نمی برد.
ناشناس۱۲۰۹۲۷۱۰۸:۴۴:۵۴ ۱۳۹۸/۹/۶
زنگنه خیلی زودتر از اینها باید استیضاح وبرکنار میشدولی بده وبستان ها مانع این اتفاق شده.

پربحث‌های دیروز

 1. روند سقوط قدرت خرید کارمندان در سالهای اخیر+جدول

 2. زنگنه: کارت سوخت حذف نشده بود!/ علی مطهری: حوادث آبان را به گردن سلطنت‌طلبان نیندازیم/ علت‌ خنده‌های روحانی در جلسه بعد از گرانی بنزین

 3. ۳ دلیل روانی افزایش قیمت ارز

 4. وزیر اقتصاد نرخ واقعی دلار را اعلام کرد

 5. جهانگیری: برخورد با فساد و مفسدین به‌ تنهایی کافی نیست/ توکلی: مبارزه با فساد باید بدون تبعیض انجام شود

 6. رفتارهایی که در کشورهای دیگر بی ادبی محسوب می‌شود

 7. موجه سازی یارانه پنهان خصولتی-رانتی ها توسط مدعیان اقتصاد آزاد و رقابتی

 8. دژپسند: افشاکنندگان فساد از وزارت اقتصاد جایزه می‌گیرند

 9. قالیباف: خدا همان خدای زمان جنگ است؛ اگر در اقتصاد درست حرکت کنیم

 10. گلوبال ریسرچ: ایران را رها کنید؛ اسرائیل تهدید علیه بشریت

 11. شرط عجیب برانکو برای ایران

 12. آن‌ها که آمدند و آن‌ها که نیامدند؛‌ مجلس آینده را چه کسانی اداره ‌می‌کنند؟

 13. اتباع ایران بخصوص نخبگان و دانشمندان از سفر به آمریکا اجتناب کنند

 14. خسارت ۳۶ میلیاردی ویلموتس به کشور!

 15. فرصت طلبی با وکالت مردم...

 16. رفع فیلتر تلگرام تکذیب شد

 17. پرونده "پسر آخوندی" به دادگاه ارسال شد/ پای ۵۰۰ میلیارد تومان در وسط است!

 18. لاریجانی: عده‌ای با منفی‌بافی ‌دل مردم را خالی می‌کنند/ مسئولان به مکان‌هایی بروند که مشکلات مردم بیشتر است

 19. خودداری وزیر اقتصاد از اظهارنظر درباره معافیت مالیاتی سلبریتی‌ها

 20. افزایش بودجه ارتش و سپاه/ کاهش بودجه ستاد کل نیروهای مسلح

 21. دلار در صرافی‌ها به ۱۳۹۰۰ تومان رسید

 22. شرط استراماچونی پذیرفته شد/ استقلال در انتظار بازگشت سرمربی

 23. انتقاد حجت الاسلام قرائتی به تعطیلی ۵شنبه‌ها

 24. سردار جعفری: تنها راه خروج مردم از بن‌بست تغییر انتخاب‌هایشان است/ مشکل اصلی ما ساختار نیست

 25. تصویب افزایش سقف وام مسکن تا ۲ هفته دیگر

پربحث‌های هفته

 1. شما چه فکر می‌کنید؟ | آشنا: جماعت زیادی از راه مسافرکشی با ماشین شخصی زندگی می‌کنند...

 2. ترامپ از ایران تشکر کرد؛ مبادله زندانیان حاصل «یک مذاکره بسیار منصفانه» بود

 3. جهانگیری: تفاوت ما با دولت قبل در مبارزه با فساد است؛ هیچ خط قرمزی نداریم/ مردم باید باور داشته باشند که قوه قضائیه پاک است

 4. روحانی: بر اساس بودجه ۹۹ حقوق کارمندان و بازنشستگان ۱۵درصد افزایش می‌یابد/ بودجه سال آتی، بودجه استقامت است

 5. روغن ریخته‌ای که رییس جمهور نذر امامزاده کرد!...

 6. وزیر کشور: یک مقدار افزایش قیمت‌ها،‌ در برابر افزایش قیمت بنزین طبیعی است

 7. ده چیز که برای اولین بار در عربستان باب شد

 8. آیا محسن لرستانی اعدام شد؟

 9. روند سقوط قدرت خرید کارمندان در سالهای اخیر+جدول

 10. واکنش کاربران به اولین اجرای مزدک میرزایی

 11. ترفند کارمند بانک در برابر اغتشاشگران + عکس

 12. داماد رئیس جمهور در انتخابات ثبت نام کرد!

 13. توضیحات رامبد جوان درباره مهاجرت و خندوانه

 14. در نیزارهای ماهشهر چه گذشت؟! / روایتی تازه از وقایع اخیر در بندر ماهشهر

 15. سازمان مبارزه با فساد تشکیل دهید...

 16. کاهش سهمیه ۳۰ درصدی ایثارگران در کنکور به ۵ درصد

 17. لیلاز: مردم دیگر نگران قیمت بنزین نباشند

 18. صندلی اتوبوس‌های پایتخت فروشی می‌شود!

 19. تجمع پراکنده و ساختارشکنانه در چند دانشگاه تهران

 20. نماینده مجلس: ممکن است نرخ بنزین دو هزار تومان شود/ دو نرخی بودن بنزین در بودجه ۹۹ حذف می‌شود

 21. «اعتراض»، «آشوب»، «اغتشاش» یا «فتنه»؟ ؛ هر چه بود درسی شد برای عبرت...

 22. زنگنه: کارت سوخت حذف نشده بود!/ علی مطهری: حوادث آبان را به گردن سلطنت‌طلبان نیندازیم/ علت‌ خنده‌های روحانی در جلسه بعد از گرانی بنزین

 23. ۳ دلیل روانی افزایش قیمت ارز

 24. خودتان راجع به این تصاویر قضاوت کنید!

 25. حکم عجیب مشاور وزیر بهداشت برای پسرش + سند

پربحث‌های دیروز

پربحث‌های هفته

 1. شما چه فکر می‌کنید؟ | آشنا: جماعت زیادی از راه مسافرکشی با ماشین شخصی زندگی می‌کنند...

 2. روحانی: بر اساس بودجه ۹۹ حقوق کارمندان و بازنشستگان ۱۵درصد افزایش می‌یابد/ بودجه سال آتی، بودجه استقامت است

 3. داماد رئیس جمهور در انتخابات ثبت نام کرد!

 4. در نیزارهای ماهشهر چه گذشت؟! / روایتی تازه از وقایع اخیر در بندر ماهشهر

 5. سازمان مبارزه با فساد تشکیل دهید...

 6. «اعتراض»، «آشوب»، «اغتشاش» یا «فتنه»؟ ؛ هر چه بود درسی شد برای عبرت...

 7. زنگنه: کارت سوخت حذف نشده بود!/ علی مطهری: حوادث آبان را به گردن سلطنت‌طلبان نیندازیم/ علت‌ خنده‌های روحانی در جلسه بعد از گرانی بنزین

 8. حکم عجیب مشاور وزیر بهداشت برای پسرش + سند

 9. مطهری: عملکرد خوبی در مجلس داشتم/ نیاز زیادی به تبلیغات ندارم

 10. نماینده بسیج دانشجویی خطاب به روحانی: قرار بود رفاه بیاورید؛ نه اینکه مردم گرفتار نان شب شوند/ کلیدتان شکسته است یا آن را برعکس چرخانده‌اید؟

 11. پیشنهاد عباس عبدی برای برگزاری انتخابات زودرس ریاست‌جمهوری/ انتقاد قوچانی از عارف و شورای عالی اصلاح‌طلبان/چرا احمدی‌نژاد در انتخابات مجلس ثبت‌نام نکرد؟

 12. پشیمانیم؛ حرف پرتَکرار حامیان و هواداران رئیس‌جمهور

 13. پایان ثبت نام نامزدهای انتخابات مجلس/ رقابت اصولگرایان و اصلاح طلبان چگونه خواهد بود؟

 14. ربیعی: تحریم‌ها را می‌توان دور زد، اما جامعه را نمی‌توان دور زد/ پس از آبان دیگر نمی‌توان انتخابات را به شیوه سابق برگزار کرد

 15. فیلم| تصاویر ویژه از لیدرهای عملیاتی اغتشاشگران

 16. احمد توکلی: سال ۹۶ نسبت به طغیان فرودستان هشدار دادم/ تکذيب‌های مکرر زنگنه درباره افزایش قیمت بنزین فريب جامعه بود

 17. بازداشت رئیس مستعفی هلال احمر تایید شد

 18. قالیباف: کلید روحانی قلابی است؛ دنبال کلید واقعی باشید/ ریشه اصلی فساد، ضعف و ناکارآمدی در شیوه اداره است

 19. طبیعی بودن افزایش قیمت‌ها به روایت وزیر کشور/ تکذیب سخنان علی مطهری توسط واعظی و ربیعی/توکلی: افزایش قیمت بنزین پس از چند بار تکذیب، فریب مردم بود

 20. روایت ازغدی از مجادله با روحانی/ ثبت‌نام قالیباف در انتخابات مجلس/آیا نمایندگان، وزیر کشور را استیضاح می‌کنند؟

 21. آذری‌جهرمی: پنجشنبه برای مردم سورپرایز خواهیم داشت

 22. روحانی: پاسخ تلفن اوباما را دادم و در کمتر از ۱۰۰ روز به توافق رسیدیم/ مذاکره ظریف و جان کری کار عظیمی بود

 23. هجوم داوطلبان نمایندگی مجلس؛ فرصت یا تهدید؟

 24. موجه سازی یارانه پنهان خصولتی-رانتی ها توسط مدعیان اقتصاد آزاد و رقابتی

 25. پاسخ ضرغامی به روحانی درباره گم‌شدن ۹۴۷ میلیون دلار/ روایت جهانگیری از مبارزه با فساد در دولت روحانی/ دلیل عدم ثبت‌نام لاریجانی در انتخابات از نظر زیباکلام

آخرین عناوین