تبعات تصمیم بنزینی و رفت‌ و‌ برگشت پرهزینه کارت سوخت؛ زنگنه استیضاح می شود؟

گروه سیاسی الف،   3980903175 ۳۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

سیاست اجرای افزایش قیمت بنزین به صورت یکباره و بدون اطلاع قبلی و بازگشت کارت سوخت موجب ایراد انتقادات تندی از دولت روحانی بخصوص بیژن زنگنه شده است. در حال حاضر نمایندگان مجلس عزم خود را جزم کرده اند تا وزیر نفت را برای پاسخگویی به مجلس احضار کنند...

تبعات تصمیم بنزینی و رفت‌ و‌ برگشت پرهزینه کارت سوخت؛ زنگنه استیضاح می شود؟

به گزارش الف، دو روز قبل احمد امیرآبادی فراهانی، نماینده قم در مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران اظهار کرد طرح استیضاح زنگنه با امضای 50 نماینده تحویل هیات رئیسه شده است. اما دیروز علی اکبر کریمی، نماینده  اراک در مجلس شورای اسلامی گفت که این استیضاح با استقبال تعداد دیگری از نمایندگان هم مواجه شده و«هم اکنون تعداد امضا‌های استیضاح وزیر نفت به بیش از ۷۰ امضا رسیده و به نظر می‌رسد که تعداد آن افزایش بیشتری پیدا خواهد کرد».

بنا به گفته های امیرآبادی، استیضاح زنگنه دارای محورهای متعددی است که عمده آن ها به افزایش قیمت بنزین در روزهای اخیر بازمی گردد. این عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی از حذف کارت سوخت و بازگشت آن، عدم صداقت درباره علت گران شدن بنزین، افزایش قاچاق سوخت و ... به عنوان دلایل استیضاح نام برده است. 

سهمیه بندی و افزایش قیمت بنزین در آخرین دقایق پنج شنبه روز 23 آبان ماه توسط شرکت ملی پخش فراورده های نفتی اعلام شد. در اطلاعیه شرکت ملی پخش عنوان شده بود که سهمیه بندی برای تمام وسایل نقلیه بنزین سوز بر اساس مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی از ساعت صفر روز 24 آبان ماه انجام می شود. همچنین قیمت بنزین سهمیه ای به 1500 و آزاد به 3000 تومان افزایش یافت.  

این اتفاق در حالی رخ داد که تا قبل از آن مقامات به صراحت تغییر قیمت بنزین را منتفی می دانستند. یکی از اعضای دولت که بارها در مصاحبه های خود بر روی این موضوع تاکید داشت، بیژن زنگنه بود. 

 به عنوان مثال زنگنه روز آخر شهریور در حاشیه برگزاری سیزدهمین نمایشگاه بین المللی ایران پلاست به صراحت اعلام کرد: « هیچ برنامه ای برای افزایش قیمت بنزین نداریم و قانون نیز اجازه انجام این کار را نداده است».

وزیر نفت روز 21 آبان ماه، یعنی دقیقاً دو روز قبل از عملیاتی شدن طرح افزایش قیمت نیز بعد از حضور در کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در مصاحبه ای با خبرنگاران، سهمیه بندی بنزین را رد کرد و گفت:« در این رابطه شایعه‌پراکنی نشود چراکه مطالب منتشر شده در برخی رسانه‌ها نتیجه‌ای جز نگران کردن مردم ندارد. وزارت نفت هر وقت دستوری در رابطه با سهمیه‌بندی بنزین دریافت کند آن را به اطلاع مردم خواهد رساند». 

بعداً مشخص شد که تکذیب سهمیه بندی توسط بیژن زنگنه بدلیل اخذ این تصمیم  بوده که قرار بر عدم اطلاع قبلی و اجرایی شدن افزایش قیمت بنزین به صورت یکباره شده است. اما پیامد شوک درمانی موجب شد که مردم نه تنها همراهی لازم را برای گران شدن بنزین نداشته باشند بلکه برخی برای بیان اعتراض خود به خیابان بیایند. تجمعاتی که بلافاصله با انحراف از اهداف خود توسط عده ای محدود به آشوب و تخریب تبدیل شد. 

موضوع دیگری که احمد امیرآبادی فراهانی از آن به عنوان یکی از محورهای استیضاح نام برده، حذف و بازگشت کارت سوخت توسط دولت است.

سهمیه بندی بنزین و استفاده از کارت سوخت از تیرماه سال 1386 آغاز شد که موجب شد اثرات آن از جمله کاهش مصرف و قاچاق در آمار و اطلاعات نمودار و آشکار شود. این کاهش مصرف به گونه ای بود که در همان سال اول اجرایی شدن کارت سوخت، میزان مصرف از حدود 74 میلیون لیتر در سال 1385 به 66 میلیون لیتر در سال بعد کاهش یافت. همچنین بعد از عملیاتی شدن مرحله اول هدفمندی یارانه ها در آذر 1389، روند کاهش مصرف بنزین سیر صعودی به خود گرفت و سال بعد به حدود 60 میلیون لیتر در روز رسید. این صرفه جویی در حالی رخ داد که برخی از آمارها حتی از افزایش دو برابری تعداد خودروها طی این سال ها سخن به میان آورده اند. با وجود این مزایای غیرقابل انکار، اما دولت روحانی در سال 1394 تصیم گرفت طرح سهمیه بندی و کارت سوخت را کنار بگذارد. اقدامی که موجب افزایش سرسام آور مصرف بنزین شد و از 70 میلیون لیتر در سال 1394 به حدود 92 میلیون لیتر در سال 1397 رسید. حتی برخی از مصرف 100 میلیون لیتر نیز سخن گفته اند.

دلیل وزیر نفت برای کنار گذاشتن طرح کارت سوخت نیز این بود که چنین پروژه ای در هیچ کشوری انجام نمی شود. دلیلی که هیچ گاه مورد پذیرش کارشناسان قرار نگرفت.

 در سال های اخیر اما افزایش مصرف بنزین تا بدان حد بوده که حتی خود مسئولان نیز ادامه روند موجود را موجب سوق دادن سریع ایران به کشورهای وارد کننده ارزیابی کرده بودند. چنان چه علی ربیعی، سخنگوی دولت گفته بود اگر روند مصرف بنزین ادامه می یافت ایران در سال 1400 به واردکننده بنزین تبدیل می شد.

 اما همان طور که گفته شد دولت در روز 24 آبان ماه سال جاری دوباره به طرح استفاده از کارت سوخت بازگشت.

درباره هزینه رفت و برگشت کارت سوخت، ارقام مختلفی عنوان شده است.

علیرضا زاکانی، نماینده سابق مجلس چند روز قبل در این باره گفته بود دولت« کارت‌های سوخت را جمع کرد و بیش از 150 هزار میلیارد تومان به کشور آسیب زد، مبلغی که چند برابر بودجه عمرانی کل کشور است». ابوالفضل ابوترابی، نماینده مردم نجف‌آباد در مجلس نیز می گوید: «حذف کارت سوخت 200 هزار میلیارد تومان برای کشور هزینه به دنبال داشته است».

در هفته های آینده مشخص خواهد شد نمایندگان مجلس تا چه میزان عزم این را دارند که وزیر نفت را به مجلس احضار کنند تا او پاسخگوی ابهامات فراوانی باشد که درباره سیاست دولت درباره نحوه اجرایی شدن افزایش قیمت بنزین و حذف و برگشت کارت سوخت باشد، طرح هایی که خسارات فراوانی را برای کشور به همراه داشت.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۲۰۶۵۶۸۰۷:۳۰:۲۹ ۱۳۹۸/۹/۵
بنزین وسیله ای شده است برای درآوردن پول از جیب ملت. سوال این است که دولت ها با این پول چه کار می کنند که ملت آثار آن را نمی بینند!!!
سیامک۱۲۰۷۴۸۳۱۲:۴۸:۰۶ ۱۳۹۸/۹/۵
یکبار بخاطر سهمیه بندی هزینه کردیم چرا لغو شد؟ چرا الان اجرا شد؟ کرسنت، استات اویل چه شد؟ زنگنه سالها قبل نه تنها استیضاح که باید محاکمه میشد وزیر کشور برای چه استیضاح میخواهد بشود؟؟ آیا فتنه گران برای انتخابات آتی برنامه‌ها دارند!؟
ناشناس۱۲۰۶۵۹۲۰۷:۴۹:۰۶ ۱۳۹۸/۹/۵
اگر کل کابینه دولت هم استیضاح و برکنار شوند چیزی از خسارت و زیانی که به مملکت و درد و رنجی که به مردم وارد کردند کم نمیشه
ناشناس۱۲۰۶۵۹۳۰۷:۴۹:۳۳ ۱۳۹۸/۹/۵
از مجلس نمیشه هیچ انتظاری داشت
محسن۱۲۰۶۶۴۶۰۸:۰۹:۵۹ ۱۳۹۸/۹/۵
برخی از کارهای دولتمردان ما ، با هیچ منطقی سازگار نیست ، مثل کارت سوخت ، دلار ۴۲۰۰ تومنی ، خصوصی سازی ، انتقال سند خودرو در دفترخانه من گاها" فکر می کنم ، نکند عمدی باشد
ناشناس۱۲۰۷۰۴۰۱۰:۲۶:۴۵ ۱۳۹۸/۹/۵
شک نکن عمدی است
ناشناس۱۲۰۶۶۵۲۰۸:۱۱:۳۶ ۱۳۹۸/۹/۵
زنگنه را که عامل خسارت عظیم به اقتصاد کشور ناشی از لغو کارت سوخت . قاچاق ناشی از آن ،تحمیل جرایم کرسنت ،نقش در ارتشا توتال ،استات اویل ،قرارداد های محرمانه با توتال فاسد پرور دارد استیضاح و برکنار کنید ..طبق قانون مناقصات باید توتال بدلیل ارتشا در فهرست سیاه مناقصات کشور قرار می‌گرفت و ممنوع المعامله میشد چرا نشد ...
ناشناس۱۲۰۷۵۴۷۱۳:۱۰:۰۲ ۱۳۹۸/۹/۵
والا شما نفستون از جای گرم بلند میشه
ناشناس۱۲۰۶۶۶۳۰۸:۱۲:۵۲ ۱۳۹۸/۹/۵
در هر کشوری وزیر اینهمه تخلفات مرتکب میشد نه تنها برکنار بلکه محاکمه میشد ...پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمود: «نابودى مردمان پيش‏تر از شما از آنجا بود كه اگر سرشناسى دزدى می‌كرد، رهايش می‌‌ساختند و چون ناتوانى دزدى می‌‏نمود، مجازاتش می‌‏كردند»
ناشناس۱۲۰۶۶۶۷۰۸:۱۴:۱۱ ۱۳۹۸/۹/۵
با اتمام گاز سانی و توسعه خطوط لوله سراسری گاز و افزایش ضریب غیراقتصا ی نفوذ گاز به ۹۵ درصد دیگر وجود شرکت های مانند شرکت مهندسی و توسعه گاز که ماموریتش پایان یافته و ده ها مجتمع بزرگ آپارتمانی تجاری اداری در تهران دارد ،ضروری نیست و بایستی بسیار کوچک شده و به معاونت توسعه در داخل گاز تبدیل شده و تعدیل نیرو با بازنشستگی نیروهای خود داشته باشند متاسفانه مدیران شرکت برای منافع خود پروژه های صوری وصل کردن خطوط به یکدیگر به بهانه واهی تقویت فشار را به نفع حفظ منافع و صندلی خود و به ضرر کشور تعریف میکنند و کسی هم جلودارشلن نیست مدیریت در این کشور جزیره ای و حتی در این شرکت ها آنقدر پیمانکاران قوی هستند که مدیران ارشد مهره های آنان به حساب می‌آیند و به حسابهای مالی هم پولهای حرام واریز می‌شود کمیسیون پورسانت .ووووو
مهدیار۱۲۰۶۶۷۱۰۸:۱۵:۱۴ ۱۳۹۸/۹/۵
این نمایندگان عزیز اگر کمی تخصص (و حتی صداقت) داشتند، همان زمان که جناب زنگنه کارت سوخت را حذف کرد باید ایشان را استیضاح می کردند، نه الان بعد از اعتراض عمومی مردم و در نزدیکی انتخابات مجلس!
ناشناس۱۲۰۶۶۷۲۰۸:۱۵:۳۱ ۱۳۹۸/۹/۵
گفت باید حد زند هوشیار مردم مست را.. گفت هوشیاری بیار اینجا کسی هوشیار نیست.....
ناشناس۱۲۰۶۷۱۹۰۸:۳۱:۲۹ ۱۳۹۸/۹/۵
انشاله با برکناری زنگنه پرونده کرسنت به جریان بیافتد ....
ناشناس۱۲۰۶۷۳۸۰۸:۴۱:۱۳ ۱۳۹۸/۹/۵
زنگنه باید محاکمه بشه نه استیضاح. البته همراه با حسن روحانی چون روی کارهای زنگنه مهر تایید زده.
امیر حسین!۱۲۰۶۷۸۷۰۸:۵۴:۲۲ ۱۳۹۸/۹/۵
اگر نگرانی بابت افزایش مصرف سوخت مطرح است، چرا ۲ گزینه مهم اصلاح نمیگردد ۱- اصلاح اتومبیل های تولید داخل که دارای مصرف سوخت بالایی هستند، ضمن اینکه آلودگی هوا و تبعات امراض مختلف را برای مردم در پی دارد. ۲-قاچاق بی حد و حصر بنزین از مرزهای شرقی و جنوبی کشور. این وضعیت من رو یاد وضعیت مصرف آب می اندازد که حجم فوق‌العاده ای از آب در کشاورزی و بعد صنایع مصرف ویا هدر میرود آنوقت پیامهای مدام بر صرفه جویی مصارف خانگی میدهند در صورتی که هدر رفت اصلی در بخشهای دیگر است
ناشناس۱۲۰۶۸۷۰۰۹:۲۷:۱۳ ۱۳۹۸/۹/۵
دولت و مجلس یکی از یکی بدتر
ناشناس۱۲۰۶۹۰۱۰۹:۳۹:۴۶ ۱۳۹۸/۹/۵
تنها کار این دولت تخریب احمدی نژاد بود و بس
ناشناس۱۲۰۶۹۸۰۱۰:۰۶:۲۳ ۱۳۹۸/۹/۵
کارت سوخت زمینه ساز فساد شده بود در تمامی پمپ بنزین ها خریدو فروش سهمیه جریان داشت بازهم تکرار خواهد شد در این میان کارگران پمپ بنزین بهره برداران اصلی بودند .
ناشناس۱۲۰۷۲۸۲۱۱:۴۰:۰۸ ۱۳۹۸/۹/۵
هرکس سهمیه اضافه داشت میفروخت و سودش را می بُرد و هیچ مشکلی هم نبود.
ناشناس۱۲۰۷۰۰۳۱۰:۱۳:۲۶ ۱۳۹۸/۹/۵
استیضاح این یا آن چه دردی از مردم دوا می‌کند ؟
ناشناس۱۲۰۷۰۶۳۱۰:۳۶:۱۳ ۱۳۹۸/۹/۵
نماینده ها هم دنبال این هستن که از نمد برای خود کلاهی درست کنند وگرنه دغدغه اونها مردم نیستن
ناشناس۱۲۰۷۱۰۶۱۰:۵۰:۳۷ ۱۳۹۸/۹/۵
زنگنه باید بخاطر کرسنت و خسارت 53 میلیارد دلاری آن و حذف کارت سوخت و سهمیه بندی و خسارت 100 میلیارد دلاری آن استیضاح بشود.
ناشناس۱۲۰۷۱۱۱۱۰:۵۱:۵۳ ۱۳۹۸/۹/۵
زنگنه ماندنی است خواهید داد. فقط بیچاره مردم
ناشناس۱۲۰۷۱۳۰۱۰:۵۶:۱۱ ۱۳۹۸/۹/۵
قاچاق بی حد و حصر بنزین از مرزهای شرقی و جنوبی کشور بخاطر بی ارزش شدن پول کشور توسط دولت تدبیر وامید!!!!!!. این وضعیت من رو یاد وضعیت مصرف آب می اندازد که حجم فوق‌العاده ای از آب در کشاورزی و بعد صنایع مصرف ویا هدر میرود آنوقت پیامهای مدام بر صرفه جویی مصارف خانگی میدهند در صورتی که هدر رفت اصلی در بخشهای دیگر است
مهدی۱۲۰۷۲۰۶۱۱:۱۴:۱۶ ۱۳۹۸/۹/۵
اگه تنها راه کاهش مصرف سوخت و اصلاح قیمت، سهمیه بندی بوسیله کارت سوخت است، چرا آن را بعد از چند سال تجربه حذف کردند و باعث خسارت شدند؟! زنگنه و تمام عواملی که باعث این خسارت شدند باید محاکمه شوند.
ناشناس۱۲۰۷۲۲۷۱۱:۲۰:۳۴ ۱۳۹۸/۹/۵
مگه همه جای دنیا کارت سوخت دارن ؟؟؟
ناشناس۱۲۰۷۵۳۲۱۳:۰۱:۴۹ ۱۳۹۸/۹/۵
مگه همه جای دنیا خوردوهاشون پر مصرف و قدیمیه؟ مگه مسولین مارو دارن؟
بی نام۱۲۰۷۲۵۸۱۱:۳۲:۱۹ ۱۳۹۸/۹/۵
مملکت مسوولینی خیرخواه و دلسوز و خدامحور می طلبد با تمام وجود
ناشناس۱۲۰۷۳۱۲۱۱:۴۶:۴۰ ۱۳۹۸/۹/۵
اگر مجلس حافظ منافع مردم و بیت المال بود همان موقعی که می خواستند کارت سوخت رااز میان بردارند باید رئیس جمهور و وزیر را به مجلس می کشاندند نه بعد از وارد آمدن خسارت میلیاردی !
ناشناس۱۲۰۷۳۵۱۱۲:۰۰:۲۱ ۱۳۹۸/۹/۵
اگر رسیدگی به عملکردهای مقامات طراز اول به خصوص و به ویژه آقایان زنگنه ، جهانگیری ، آخوندی ، نعمت زاده ، ترکان ، شریعتمداری ، ............... در نهادی فرا قوه ای انجام شود قطعاً نتیجه ای عالی خواهد داشت .
هادی۱۲۰۷۵۰۴۱۲:۵۵:۱۵ ۱۳۹۸/۹/۵
تا حواله های قیر هست. دغدغه نماینده مجلس اشتغال فرزند و اطرافیان و خودش در پایان نمایندگی، این استیضاح راه به جایی نمی برد.
ناشناس۱۲۰۹۲۷۱۰۸:۴۴:۵۴ ۱۳۹۸/۹/۶
زنگنه خیلی زودتر از اینها باید استیضاح وبرکنار میشدولی بده وبستان ها مانع این اتفاق شده.

پربحث‌های هفته

 1. دعوا در ماجرای الزام قانونی حجاب بر سر چیست؟

 2. حمله با قمه به یک مغازه‌دار در تهران

 3. قوه قضائیه و پرسش‌ها از حکم دادگاه طبری

 4. «آیا واشنگتن کر است»؟!/ واکنش منفی جهانی به ادعای بازگشت تحریم های سازمان ملل/ روسیاهی دوباره برای کاخ سفید

 5. روحانی: شنبه و یکشنبه روز پیروزی ایران و شکست آمریکا است/ نباید اجازه دهیم مردم در رنج قرار گیرند

 6. هشدار فرمانده سپاه به رئیس جمهور آمریکا: انتقام ما قطعی است/ اهل شرف و جوانمردی هستیم و سفیر زن را هدف قرار نمی‌دهیم

 7. گرانی خودرو تا کجا!؟

 8. قیمت سکه به ۱۳,۲۰۰,۰۰۰ تومان رسید/ دلار ۲۶,۹۰۰ تومان شد + جدول

 9. وزیر بهداشت: دیشب به خاطر خیز جدید کرونا نخوابیدم/تقسیم بندی مناطق غلط است

 10. برادر من! انقلابی‌گری با سیاست زدگی بیگانه است

 11. تورم امارات برای نوزدهمین ماه متوالی منفی ماند!

 12. ترامپ برای به نتیجه رسیدن تحریم‌ عجله ندارد/ هیچ دموکراتی به دستاورد او دست نمی‌زند

 13. جهانگیری: امیدوارم آثار مثبت مقابله با گرانی روزهای آینده روشن شود

 14. بلاتکلیفی وزارت صمت/ روحانی وزیر جدید را معرفی می‌کند؟

 15. قفل فعلی بازار خودرو به یک کلید نیاز دارد؟

 16. اطلاعیه دادگستری استان فارس درباره شبهات مطرح شده در خصوص پرونده «نوید افکاری»

 17. مقصر سونامی افزایش قیمت خودرو کیست

 18. خیز دوباره کرونا/ورود نواب رئیس به انتخابات ریاست جمهوری/کنایه رسانه اصلاح‌طلب به روحانی/ ربیعی: رنج مردم با تک تک سلول‌های اعضای هیات دولت حس می‌شود

 19. گرداندن اراذل و اوباش در محله تهران‌پارس

 20. مطالبه از مجلس انقلابی...

 21. ترامپ: توافق فوق‌العاده‌ای با ایران خواهم کرد منتهی باید تا بعد از انتخابات صبر کنند

 22. قیمت دلار و سکه پایین آمد + جدول قیمت‌ها

 23. تمرینات نظامی شاهزاده خانم بلژیکی

 24. واکنش رسانه‌های صهیونیستی و عربی به توافق سازش تل‌آویو با امارات و بحرین

 25. افکار عمومی منتظر چه حکمی برای اکبر طبری بود؟

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. دعوا در ماجرای الزام قانونی حجاب بر سر چیست؟

 2. قوه قضائیه و پرسش‌ها از حکم دادگاه طبری

 3. «آیا واشنگتن کر است»؟!/ واکنش منفی جهانی به ادعای بازگشت تحریم های سازمان ملل/ روسیاهی دوباره برای کاخ سفید

 4. روحانی: شنبه و یکشنبه روز پیروزی ایران و شکست آمریکا است/ نباید اجازه دهیم مردم در رنج قرار گیرند

 5. هشدار فرمانده سپاه به رئیس جمهور آمریکا: انتقام ما قطعی است/ اهل شرف و جوانمردی هستیم و سفیر زن را هدف قرار نمی‌دهیم

 6. برادر من! انقلابی‌گری با سیاست زدگی بیگانه است

 7. بلاتکلیفی وزارت صمت/ روحانی وزیر جدید را معرفی می‌کند؟

 8. خیز دوباره کرونا/ورود نواب رئیس به انتخابات ریاست جمهوری/کنایه رسانه اصلاح‌طلب به روحانی/ ربیعی: رنج مردم با تک تک سلول‌های اعضای هیات دولت حس می‌شود

 9. مطالبه از مجلس انقلابی...

 10. افکار عمومی منتظر چه حکمی برای اکبر طبری بود؟

 11. ضرب و شتم یک کارشناس در استودیویِ شبکه«من و تو» به جرم بیان نظر مخالف + فیلم

 12. روحانی: نحوه خرید و فروش خودرو به نفع مصرف‌کننده باید اصلاح شود

 13. ایزدی: واکنش صحیح به فعال‌شدن مکانیسم ماشه، خروج از NPT است/ خروج از برجام برای ما سودی ندارد

 14. جزئیات تازه از پرونده نوید افکاری/ماموریت جدید جهانگیری/روایت زیباکلام از دلیل حمایت کارگزاران از لاریجانی/روحانی: چرا مردم در فشار قرار می‌گیرند؟ 

 15. نظر کاربران بحرینی در خصوص سازش با رژیم صهیونیستی

 16. حسین شریعتمداری: دست‌مریزاد سردار سلامی

 17. قوی تر از سالهای دفاع مقدسیم

 18. زنان می‌توانند کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ شوند؟

 19. رصد دشمن!

 20. تاکید رئیسی بر تفکیک جرم سیاسی از جرم امنیتی/ کنایه باهنر به روحانی درباره اختیارات رئیس‌جمهور/ احتمال حضور جلیلی در انتخابات ۱۴۰۰ جدی‌ شده است؟

 21. چرا مجلس به نقش نظارتی خود در مورد شوراهای اسلامی شهر و روستا عمل نمی‌کند!؟

آخرین عناوین