نامه دیده بان شفافیت و عدالت به زنگنه احمد توکلی خواستار حمایت از تولیدکنندگان داخلی لوله‌های ترش شد

گروه سیاسی الف،   3980903097 ۱۴ نظر، ۰ در صف انتشار و ۶ تکراری یا غیرقابل انتشار
احمد توکلی خواستار حمایت از تولیدکنندگان داخلی لوله‌های ترش شد

دیده بان شفافیت و عدالت با ارسال نامه ای به وزیر نفت خواستار حمایت کامل این  وزارتخانه از تولید داخلی لوله‌ی ترش و برطرف کردن زمینه‌های عدم حمایت از تولید داخلی شد.

گفتنی است سال گذشته برای نخستین بار تولید لوله‌های ترش از سنگ معدن آهن در کشور تحقق یافت. این اقدام می تواند کارخانه های مطرح فولاد سازی کشور که ،به دلیل وجود تحریم ها ،دچار افت شدید تولید شده بودند را از رکود بیرون آورده و از خروج سالانه چند میلیون دلار ارز جلوگیری و اشتغال قابل توجهی را فراهم نماید.

این درحالیست که به دلیل کاهلی ساختاری شرکت ملی نفت هیچگونه وجهی برای تأمین گردش مالی در پروژه گوره، جاسک به پیمانکار داخلی تأمین لوله پرداخت نشده و حتی قراردادهای متعددی برای تأمین ورق مورد نیاز ساخت لوله از خارج کشور بدون رقابت و با قیمت‌های سرسام‌آور منعقد گردیده است.

به گزارش الف متن کامل این نامه بدین شرح است:

برادر ارجمند جناب آقای مهندس زنگنه

وزیر محترم نفت

موضوع: برطرف کردن زمینه‌های عدم حمایت از تولید داخلی لوله‌ی ترش به ارزش ۵۰۰ میلیون یورو

سلام علیکم

همان‌گونه که مستحضرید در پناه فرصت ایجاد شده در سایه تحریم و تلاش فراگیر چندین کارخانه، طی سال گذشته برای اولین بار در کشور تولید لوله‌های ترش از سنگ معدن آهن تحقق یافت. این اقدام مبارک به تنهایی قادر است کارخانه‌ای همچون فولاد اکسین و لوله‌سازی‌های مهم کشور را از رکود خارج نموده و با ارتقای محصولات فولاد مبارکه اصفهان، فضا را برای سایر کارخانه‌های فولادسازی برای تولید گریدهای تجاری هموار کند این زنجیره‌ی تولید عظیم می‌تواند از خارج شدن سالانه چند میلیون دلار ارز جلوگیری و اشتغال قابل توجهی را فراهم نماید.

مرور مسیر تأمین داخلی در زنجیره‌ی تأمین لوله در پروژه گوره، جاسک نکات زیر را هویدا می‌کند:

۱. از زمانی که نتایج آزمایشگاهی در آزمایشگاه‌های مرجع برای تولید داخلی لوله ترش به اثبات رسیده است، بیش از پنج ماه می‌گذرد ولیکن تنها کمتر از چهل روز از ظرفیت کارخانجات این زنجیره تولید استفاده شده است.

۲. ظرف سه ماه گذشته کمتر از ده روز از ظرفیت کارخانه فولاد مبارکه اصفهان استفاده شده است.

۳. به دلیل کاهلی ساختاری شرکت ملی نفت از ابتدای اثبات این تولید داخلی هرگونه وجهی برای تأمین گردش مالی این پروژه عظیم به پیمانکار داخلی تأمین لوله پرداخت نشده است و صرفاً کار با پیش پرداخت اولیه به پیش رفته است.

۴. طی سه ماه گذشته، در شرکت ملی نفت (شرکت متن)، قراردادهای متعددی برای تأمین ورق مورد نیاز ساخت لوله از خارج کشور بدون رقابت و بدون برگزاری مناقصه و با قیمت‌های سرسام‌آور نسبت به تولید داخلی منعقد شده است. در این خصوص در یک مورد جناب‌عالی نیز مجوز خرید با ترک تشریفات مناقصه و با قیمتی بسیار گران‌تر را نیز به‌صورت خیلی محرمانه و رسمی صادر کرده‌اید و پیگیر قراردادهای دیگر هم هستید.

۵. طبیعی است که پروژه انتقال نفت گوره به جاسک که اولین مشتری لوله‌های فوق است محدود به زمان‌بندی خود می‌باشد اما متأسفانه سوء مدیریت در تأمین مالی و گردش مالی این پروژه توجیهی شده (و خواهد شد) تا برای تحقق برنامه زمان‌بندی پروژه، مجوز تأمین ورق‌های این پروژه از خارج از کشور صادر شود.

۶. از قریب به چهارصد هزار تن ورق مورد نیاز طرح انتقال نفت گوره به جاسک (اعم از ورق مورد نیاز لوله و مخازن) حدود 370 هزار تن آن در داخل کشور قابل تولید است؛ لذا عدم رفع موانع کارسپاری به شرکت‌های فولاد مبارکه و فولاد اکسین، زمینه رانت‌های چند ده میلیون و یا چند صد میلیون یورو را فراهم می‌کند تا ویژه خواران و خواص از مجوزهای خرید با قیمت‌های سرسام‌آور، بدون مناقصه و با ترک تشریفات استفاده کنند و قیمت تمام شده پروژه را بسیار افزایش دهند.

با عنایت به موارد فوق از جناب‌عالی که در مجالس و محافل مختلف خود را حامی تولید داخلی معرفی کرده‌اید انتظار می‌رود:

الف- با استقرار جریان مالی مناسب از کل ظرفیت تولید داخلی کشور در کارخانه‌های فولاد مبارکه اصفهان و فولاد اکسین و کارخانه‌های لوله‌سازی استفاده شود تا برای تأمین ۱۰۰۰ کیلومتر لوله و حدود ۲۵درصد ورق مورد نیاز مخازن ذخیره این پروژه مجبور به تأمین ورق از خارج از کشور شویم. با این کار با توجه به اینکه تأمین لوله در مسیر بحرانی پروژه نیست زمینه‌سازی تصنعی برای تأمین ورق از خارج کشور نیز رفع می گردد.

ب- از صحنه‌گردانان خرید خارج از کشور پرده برداری شود تا همگان بدانند چه کسانی خرید ورق این پروژه را از خارج از کشور زمینه‌سازی می‌کنند تا واردات با قیمت گزاف نسبت به قیمت تولید داخلی و آن هم به شرکتی فاقد سابقه در کشور صورت گیرد و مشخص شود شرکت مذکور با چه حمایتی توانسته است بدون رقابت و با مجوز ترک تشریفات مناقصه جناب‌عالی به صورت محرمانه صاحب یک قرارداد بیش از ۹۰ میلیون یورویی شده و بقیه‌ی ویژه خواهان نیز برای تصاحب چنین امتیازهایی صف بکشند.

ج- بازگشت مدیر قبلی در این پروژه، فرد بازنشسته‌ای خارج از صنعت نفت با ۷۰ سال سن که چهار دوره سابقه حضور در مجلس دارد، طی سه سال دوره غصب این مدیریت، تنها حدود پنج درصد پیشرفت را در پروژه محقق نموده است. بازگرداندن این شخص با تشبث به دستاویزها و مجوزهای خاص نقطه تاریکی در کارنامه مدیریتی است که نقطه‌ی توقف یا تأخیر این پروژه می‌شود و این موضوع طی چند ماه بازگشت ایشان نیز هویدا شده و ابقای ایشان موجبات دلسردی متخصصین مجرب و با ارزش در صنعت نفت است که حفظ نشاط کاری آنان وظیفه شماست.

مقتضی است موارد طرح شده سریعاً اصلاح گردد، چرا که اقدام بعدی تعقیب قضایی آمران و مباشران خرید به قیمت‌های بالا از خارج آن هم بدون مناقصه و خرید از افراد یا شرکت‌های خاص است که امیدواریم لازم نیاید. علاوه بر این ترک مناقصه برای خرید خارج از صنعتی که ظرفیت‌های توانای داخلی وجود دارد و اهمال در حفظ منافع دولت طبق ذیل ماده ۵۹۷ قانون مجازات اسلامی جرم و مستحق تعقیب است. ما امیدواریم وزارت نفت با درایت شما رأسا مسئله را حل کند. (تغییر سرپرست و انتقال تقاضا به صنعت داخلی) تا به اقدام دیگری نیاز نباشد.

 

با تشکر

احمد توکلی

رئیس هیات مدیره

دیده بان شفافیت و عدالت

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

nasr۱۲۰۱۵۳۲۱۴:۳۰:۵۰ ۱۳۹۸/۹/۳
خدا خیرت دهد که بدون واهمه بیان مطلب میکنید و پیگیری ایفای حق هستید
ناشناس۱۲۰۱۶۰۷۱۴:۵۲:۵۸ ۱۳۹۸/۹/۳
جناب دکتر طرح استیضاح و عدم کفایت سیاسی و صلاحیت دولت و رییس جمهور باید کلید بخورد جلوی ضرر را هر چه زودتر باید گرفت
۱۱۲۰۱۶۲۴۱۴:۵۸:۵۶ ۱۳۹۸/۹/۳
آقای توکلی خدا قوت فقدان شما در مجلس مایه تاسف و تاثر است منتظر بازگشت شما هستیم
سروش۱۲۰۲۰۳۹۱۶:۵۴:۵۸ ۱۳۹۸/۹/۳
جناب آقای دکتر توکلی با سلام احتراماً عطف به نامه ارسالی جنابعالی درخصوص حمایت از تولیدکنندگان داخلی لوله‌های ترش، اینجانب بعنوان کارشناس ارشد مواد و با سابقه بیش از 10 سال کار در زمینه انتخاب مواد برای سرویس های ترش، به اطلاع می رساند اساساً مکانیزم تخریب سازه های فولادی در سرویس های ترش بر مبنای دو تخریب SSC و HIC بوده که شرکت فولاد مبارکه بعنوان تولید کننده شمش و شرکت فولاد اکسین بعنوان سازنده ورق از شمش مذکور موفق به تولید فولادی با مقاومت استاندارد در برابر تخریب SSC شدند اما نتایج آزمون های کنترل کیفی HIC این سازندگان مردود شده فلذا استفاده از این ورق ها در ساخت لوله می تواند به وقوع ترک خوردگی هیدروژنی HIC مشابه آنچه که به انفجار لوله های لخته گیر پالایشگاه تنگ بیجار منتهی گردید شود. لذا علیرغم احترام فراوان به اهمیت حمایت از تولیدکنندگان داخلی، خواهشمند است توجه بیشتری به این مهم فرمایید. اینجانب بعنوان یک کارشناس دلسوز آماده هرگونه همکاری بصورت کاملاً رایگان و در راه رضای خدا با جنابعالی هستم
ولایت مدار۱۲۰۵۸۹۷۲۱:۱۷:۰۹ ۱۳۹۸/۹/۴
یک سوال فنی از شخصی ک ظاهرا ده سال کارشناس مواد بوده : آیا برای ساخت ورق فولادی سرویس ترش از تختال/ اسلب مقاوم به سرویس ترش استفاده می‌شود و یا شمش!! همین یک پاسخ را در خلوت خود پاسخ دهید کافی است...
نقدی بر کارشناس متالورژی۱۲۰۵۹۲۵۲۱:۲۸:۴۲ ۱۳۹۸/۹/۴
سوال :سیال عبوری از لوله های لخته گیر تنگ بیجار چه سیالی بوده است؟ میزان سولفید هیدروژن در این لوله ها چند پی پی ام بوده است؟ سطح سرویس ترش این لوله ها چقدر بوده است؟ هموطن عزیز و کارشناس متالورژی!، زمان مقایسه باید شرایط بهره برداری یکسان را در نظر گرفت. بنده اطلاع دارم سرویس و سیال عبوری از خطوط لوله های گوره جاسک در سطح سرویس ترش _متوسط است. اسناد قانونی و بروز در آزمایشگاه های خارج کشور گواه تایید نتایج تست HIC است، (به اسناد موجود در آرشیو بازرسی فنی مجری طرح گوره جاسک مراجعه کنید)، ضمنا جهت آموزش رایگان مطلع باشید تست HIC چهار روزه است و تست SSC درمحلول مشابه و درصد گاز مشابه با تست HIC بصورت سی روزه انجام می‌گیرد. لذا احتمال مردود شدن تست SSC نسبت به HIC حدود ده برابر بیشتر است. خیلی ممنون از اینکه در فرافکنی اشتباه نمودید و امکان تصحیح گزارش ادعایی را ندارید. ضمنا در هیچ سرویسی صد در صد نتایج قابل قبول نیستند و برای فرایند ساخت مطمئنا باید تست های تایید فرایند ساخت MPQT مبنای آغاز کار قرار گیرد که در این خصوص مستندات کافی با تایید ذی نفعان متعدد پروژه وجود دارد.
غیر کارشناس۱۲۰۶۱۶۴۲۲:۴۳:۳۵ ۱۳۹۸/۹/۴
متخصص گرامی انشاله که فی سبیل اله اسم و ادرس ایمیل وشماره شناسنامه گذاشتید وانشاله که دلیل کافی در خصوص عدم توانایی تولیدکنندگان داخلی وپاس نشدن تست های فنی شان دارید
ناشناس۱۲۰۶۸۲۷۰۹:۱۱:۰۷ ۱۳۹۸/۹/۵
باعرض سلام . همانگونه که مطلع هستید هر متریالی قبل از خارج شدن از کارخانه بایستی تمامی آزمایشهای کنترل کیفی مطابق ITP مصوب را طی کند . لذا اگر متریالی در آزمایشات HIC ,SSC مشکلی داشته باشد حمل نخواهد شد. حال اگر متریالی پس از راه اندازی دچار عیب شد مقصر بازرسین و ناظرین TPA میباشند نه تولید کننده . تضعیف نمودن تولید کنندگان داخل احتمال علاقه افراد به ماموریتهای خارج از کشور میباشد.
ح.ع۱۲۰۶۸۸۲۰۹:۳۱:۵۳ ۱۳۹۸/۹/۵
با سلام خدمت کارشناس ارشد متالورژی! تا آنجا که بنده به عنوان کارشناس مواد و متالورژی اطلاع دارم، تست SSC تابعی از استحکام ماده و شرایط تحویل ماده از جمله فرآیند نورد TMCPمی باشد و با توجه به زمان طولانی تر در معرض مواد خورنده بودن فولاد به همراه تنش، شرایط سخت تر بوده و تست HIC نیز تابعی از ساختار های باندینگ موجود در فولاد و ناخالصی و آنالیز شیمیایی در آن است که هم به فولاد سازی و هم به نورد باز می گردد، طبق اظهارات و نتیجه گیری از بحث فوق باید نورد در فولاد اکسین مناسب بوده و فولاد سازی در فولاد مبارکه باید دارای اشکال باشد!! اگر این چنین است، چگونه است که فولاد مبارکه در حال حاضر بالغ بر ۵ سال است که فولاد با خلوص بالا و عناصر آلیاژی مناسب به نام IF که بسیار از سطح تکنولوژی بالاتری نسبت به فولاد مورد نیاز ورق ترش است تولید می نماید. به جنابعالی پیشنهاد می گردد با توجه به خبرویت و وقت آزاد جهت همکاری رایگان با برادر ارزشی جناب آقای دکتر توکلی که خود همکاران بسیار توانمند و قطعا با اشراف بیشتر در این حوزه دارند مطالعاتی در حوزه های فرآیندهای فولاد سازی و شکل دهی گرم و تفاوت مکانیزم های خوردگی HIC و SSC داشته باشید و با نییت خیری که در مکاتبه جنابعالی جهت همکاری بعنوان فردی دلسوز دارید، شاید روزی بدرد نظام مقدس جمهوری اسلامی خورده و بخشی از وظیفه ملی خود را درست بانجام برسانید. ضمنا مزید اطلاع جنابعالی عرض شود که فولادی که در لخته گیر تنگ بیجار منجر به حادثه انفجار گردید از لوله های ساخته شده با ورق های تولیدی شرکت آلمانی سالزگیترز بوده و دلایل فنی آن نیز موجود و قابل آموزش برای جنابعالی و امثال کارشناسان ارشد این حوزه است. بنا بدلایل فوق با حفظ احترام کاملا با نظر شما مخالف هستم.
ع.۱۲۰۶۹۳۲۰۹:۴۸:۴۶ ۱۳۹۸/۹/۵
برادر متالورژ عزیز! پیشنهاد می شود یک دوره در خصوص تفاوت شمش و تختال را نیز به سوابق علمی و تجربی خود اضافه کنید. فولاد مبارکه اصلا شمش تولید نمی نماید. خواهشا مباحث را جوری جلوه ندهید که ما نمی توانیم. اتفاقا ما می توانیم و به زودی فولاد مبارکه فولاد API X70 نیز تولید می نماید.
کار گروه نفت دیدبان۱۲۰۷۱۶۱۱۱:۰۳:۱۰ ۱۳۹۸/۹/۵
ضمن تشکر از التفات جنابعالی، حسب اطلاعات موجود در دیدبان شفافیت نتایج آزمایشگاهی چندین آزمایشگاه مرجع داخلی و خارجی، تطابق محصول ساخته شده با استانداردهای API 5L و NACE MR0175 را تایید نموده اند و تاکنون قریب به ۸۲ هزارتن از این محصول با تطابق کامل با استاندارد تولید شده است. برای تولید این محصول چندین بار تولید آزمایشی صورت گرفته که ممکن است داده های مورد استناد شما مرتبط با تولید های آزمایشی اولیه بوده است که کاملا طبیعی است. دیدبان از تماس شما برای رویت اسناد و مدارک فنی مرتبط استقبال میکند. با آرزوی توفیق کارگروه نفت دیدبان
ناشناس۱۲۰۲۶۴۹۲۰:۱۹:۰۳ ۱۳۹۸/۹/۳
اقای توکلی اینترنت رو پیگیری کنید خسته شدیم
ر. ن۱۲۰۲۷۹۱۲۱:۰۸:۲۶ ۱۳۹۸/۹/۳
دکتر توکلی دوستتون داریم..
حامد۱۲۰۳۵۶۸۰۸:۴۱:۵۰ ۱۳۹۸/۹/۴
صنعت نفت و پتروشیمی به این معضل دچار هستند که خارجی دوست هستند، به چند دلیل، بی دردسر و دغدغه بودن خرید از خارج، امکان سفر تفریحی به منظور بررسی اقلام و جلسه با شرکت های خارجی، امکان رد و بدل کردن درصدی از قرارداد به صورت پورسانت با شرکت خارجی که مبلغ مناسبی عاید افراد مربوطه میشه

پربحث‌های دیروز

 1. تیم‌های ایرانی از حضور در لیگ قهرمانان آسیا انصراف دادند

 2. ترامپ: قاسم سلیمانی را کشتیم چون او حرف‌های بدی درباره کشور ما (آمریکا) می‌زد

 3. طرح دریافت غرامت از انگلیس برای قتل عام ۹ میلیون ایرانی

 4. پاسخ شهاب حسینی به هجمه‌ها: منتقد اتفاقات تلخ هستم/ در فیلم‌ با بودجه دولتی بازی می‌کنید اما از فجر انصراف می‌دهید؟

 5. ۱۱ سنگ بزرگ پیش پای ایران و چین برای همکاری اقتصادی

 6. نیویورک تایمز: ابلیس ترامپ واگیر است

 7. وقتی ترامپ خودش را حرامزاده توصیف می‌کند

 8. جبهه پایداری و انتخابات پیش رو    

 9. ولیعهد دبی در مراسم فارغ التحصیلی پلیس

 10. آیا سخنان رهبری تکراری و معمولی بود؟

 11. کدام دادگاه باید به بی‌تدبیری‌های پرتلفات شما رسیدگی کند؟

 12. بازداشت مفتی داعش و بردارش در موصل + عکس

 13. ادعای پمپئو: ترور سلیمانی قطعا قانونی بوده!

 14. جو سنگین علیه ترامپ بعد از دروغگویی درباره تلفات انتقام موشکی ایران

 15. تصویری از مقام بلندپایه ارتش در مناطق سیل زده چابهار

 16. وزیر صنعت: برای حل مشکلات کشور باید وقت بگذاریم و تدبیر کنیم/ توانایی عبور از شرایط سخت امروز را داریم

 17. گاوبازی به سبک هندی

 18. پشیمانی زودهنگام از تحریم جشنواره‌ها

پربحث‌های هفته

 1. نمک‌پاشی بر زخم مردم و سوءاستفاده از داغ ملی/ بیانیه احمد توکلی در مورد حوادث اخیر در کشور

 2. نامه ۲۴ اقتصاددان به رئیس‌جمهور: با این ۱۰راهکار، بدون کمک خارجی اقتصادایران را نجات دهید

 3. سفیر انگلیس مقابل دانشگاه امیرکبیر دستگیر شد+واکنش انگلیس

 4. محسن تنابنده: پس از «پایتخت ۶» دیگر با تلویزیون کار نخواهم کرد!

 5. لطفا در زمین ترامپ بازی نکنید

 6. تظاهرات دانشجویان و گسست های اجتماعی و سیاسی

 7. عذرخواهی خانمی که صحبت‌هایش جنجال به پا کرد

 8. سرلشکر سلامی: هیچ وقت این‌قدر شرمنده نبوده‌ام؛ هیچ وقت/ آرزویی جز تکه‌تکه شدن پای امنیت و رفاه مردم نداریم

 9. واکنش‌ها به اعلام نتایج بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس/ چهره های شاخص اصلاح طلب و اصولگرایی که تایید یا رد شدند

 10. چرا ترامپ توییت فارسی منتشر می‌کند؟

 11. واکنش کدخدایی به انتقاد روحانی از ردصلاحیت‌ها/ نظر علی مطهری درباره تجمعات روزهای اخیر/ آمریکا می‌خواهد سقوط هواپیما را بهانه تحریم جدید قرار دهد؟

 12. تجمعات محدود با شعارهای تند سیاسی

 13. آلمان، فرانسه و انگلیس مکانیسم ماشه برجام را فعال کردند

 14. انتقاد توکلی از اقدام عجیب وزارت نفت برای تاسیس مجتمع اداری عظیم

 15. شهاب حسینی: انصراف از جشنواره فجر دامن‌زدن به افتراق‌هاست/پشت احساسات پاک مردم قایم نشویم

 16. از منشور سازمان ملل تا تار سبیل نداشته جان کری!

 17. نقش آمریکا در سقوط هواپیمای اوکراینی

 18. تصاویر جدید از ویرانه‌های عین الاسد

 19. تیم‌های ایرانی از حضور در لیگ قهرمانان آسیا انصراف دادند

 20. لزوم برگزاری تشییع و یادبود ملی برای شهدای سقوط هواپیما/پنهانکاری درباره سقوط هواپیما به روایت عباس عبدی/ نادران: نمایندگانی که به‌دلیل فساد مالی ردصلاحیت شده‌اند به دادگاه معرفی شوند

 21. منتشرکننده تصاویر اصابت موشک به هواپیمای مسافربری شناسایی شد

 22. ترامپ: قاسم سلیمانی را کشتیم چون او حرف‌های بدی درباره کشور ما (آمریکا) می‌زد

 23. گزارش پایگاه خبری الجزیره از شلیک های تصادفی به هواپیماهای مسافربری در جهان

 24. آزمون بزرگ شورای نگهبان پیش از برگزاری انتخابات مجلس/ مفسدان اقتصادی نباید تایید شوند

 25. باید دوباره جبران کنیم

پربحث‌های هفته

 1. نمک‌پاشی بر زخم مردم و سوءاستفاده از داغ ملی/ بیانیه احمد توکلی در مورد حوادث اخیر در کشور

 2. لطفا در زمین ترامپ بازی نکنید

 3. تظاهرات دانشجویان و گسست های اجتماعی و سیاسی

 4. واکنش‌ها به اعلام نتایج بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس/ چهره های شاخص اصلاح طلب و اصولگرایی که تایید یا رد شدند

 5. چرا ترامپ توییت فارسی منتشر می‌کند؟

 6. واکنش کدخدایی به انتقاد روحانی از ردصلاحیت‌ها/ نظر علی مطهری درباره تجمعات روزهای اخیر/ آمریکا می‌خواهد سقوط هواپیما را بهانه تحریم جدید قرار دهد؟

 7. تجمعات محدود با شعارهای تند سیاسی

 8. از منشور سازمان ملل تا تار سبیل نداشته جان کری!

 9. لزوم برگزاری تشییع و یادبود ملی برای شهدای سقوط هواپیما/پنهانکاری درباره سقوط هواپیما به روایت عباس عبدی/ نادران: نمایندگانی که به‌دلیل فساد مالی ردصلاحیت شده‌اند به دادگاه معرفی شوند

 10. منتشرکننده تصاویر اصابت موشک به هواپیمای مسافربری شناسایی شد

 11. آزمون بزرگ شورای نگهبان پیش از برگزاری انتخابات مجلس/ مفسدان اقتصادی نباید تایید شوند

 12. باید دوباره جبران کنیم

 13. درخواست پیگیری پرونده نمایندگان متخلف از قوه قضاییه/ تشکر دیده بان شفافیت از شورای نگهبان

 14. یادداشت جدید عباس عبدی درباره سناريوهای احتمالی سقوط هواپیما

 15. احضار سفیر انگلیس به وزارت خارجه/ توضیح شمخانی درباره طولانی‌شدن اعلام دلایل سقوط هواپیمای اوکراینی/مسئولیت لغو پروازهای مسافری برعهده کدام نهاد بود؟

 16. امان از دروغ / با تاسیس انجمن‌های مردم نهاد دروغ‌ را از جامعه ریشه‌کن کنیم...

 17. آیا وزارت خارجه می‌تواند سفیر بریتانیا را از ایران اخراج کند؟

 18. شورای نگهبان: سخنان رئیس‌جمهور، نشانه بی‌اطلاعی از روند بررسی‌ها در هیات‌های نظارت بر انتخابات است

 19. سناريويی احتمالی درباره سقوط هواپیمای اوکراینی/ ارائه پیشنهاد به حسام‌الدين آشنا برای استعفا/ توصیه علم‌الهدی به اخراج سفیر انگلیس/ کدام روسای کمیسیون‌های مجلس تایید یا رد صلاحیت شدند؟

 20. طرح دریافت غرامت از انگلیس برای قتل عام ۹ میلیون ایرانی

 21. رهبر معظم انقلاب: باید قوی شویم/ دشمن از حادثه هواپیما خوشحال شد/ پاسخ موشکی سپاه و تشییع میلیونی سردار سلیمانی از ایام الله است

 22. روایت کاربران «الف» از مهم ترین ویژگی شهید قاسم سلیمانی

 23. روایت شریعتمداری از صداقت مثال‌زدنی در حادثه تلخ!

 24. یک منبع آگاه در گفتگو با الف: انگلیس سفیرش را از تهران برای بازخواست فراخواند

 25. روحانی: موشک‌باران عین‌الاسد پنتاگون را ۲۴ ساعت بیدار نگه داشت/ اگر از برجام خارج می‌شدیم وارد باتلاق شده‌بودیم

آخرین عناوین