چه دستگاه‌هایی حاضر به افشا نشدند؟

گروه اقتصادی الف،   3980903078 ۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲ تکراری یا غیرقابل انتشار

حسینی عضو کمیسیون برنامه‌و‌بودجه گفت: بحث این است که حتی خود دارایی حاضر به ثبت اطلاعاتش نیست و نمی‌خواهد افشا کند که مدیرانش چقدر حقوق و دستمزد می‌گیرند، چه رسد به بقیه. تنها کاری که از دست ما برمی‌آید تهیه گزارش و ارائه آن به کمیسیون است و کمیسیون هم آن را در دستور کارش قرار دهد و وزرای مربوطه بیایند و توضیح دهند.

روزنامه شرق نوشت: دولت در نهایت حاضر به ایجاد شفافیت و افشای فیش‌های حقوقی مدیران و مسئولان خواهد شد یا ماده 29 برنامه ششم توسعه قرار است بایگانی شود؟ جست‌وجو برای پاسخ این سؤال میان اظهار‌نظرهای متفاوت یا حتی متضاد مسئولان ظاهرا بی‌نتیجه مانده و سامانه‌‌ای که مدت‌ها از ایجاد آن و پایان زمان مقرر برای ثبت اطلاعات پرداختی آنان می‌گذرد، هنوز در ابهام است. اطلاعات مربوط به حقوق و مزایای مسئولان هنوز در سامانه شفافیت ثبت نشده است و بدعهدی در راه‌اندازی این سامانه و دسترسی عموم مردم به آن تا آنجا پیش رفته که محمد حسینی، عضو کمیسیون برنامه‌و‌بودجه مجلس شورای اسلامی، اذعان می‌کند تا نمایندگان سامانه را با چشم خود نبینند، گفته‌ها و ادعاها درباره‌ آن را باور نخواهند کرد.

به گفته این نماینده فقط سازمان اداری و استخدامی اطلاعات پرداخت‌های خود را در سامانه وارد کرده و حتی خود وزارت اقتصاد و دارایی، به‌عنوان نهاد ناظر بر این سامانه، هنوز حاضر به افشای اطلاعات از این طریق نشده است. در شرایطی که ظاهرا دولت عزمی برای ایجاد شفافیت ندارد و حتی نهادهای مشخص دولتی آن هنوز حاضر به ورود به سامانه نشده‌اند، نباید توقع داشت بخش‌هایی مثل صندوق‌ها یا نهادهای عمومی غیردولتی اطلاعاتی بدهند؛ بنابراین هفته آینده کمیسیون برنامه‌و‌بودجه دولت برای پیگیری این مسئله در سازمان اداری و استخدامی حاضر خواهد شد و سامانه را بررسی می‌کند.

مجلس تا سامانه را نبیند، باور نمی‌کند

طبق ماده (29) قانون برنامه ششم توسعه، دولت باید سامانه ثبت حقوق و مزایا را راه‌اندازی کرده و با تجمیع تمامی پرداخت‌ها به مقامات، رؤسا و مدیران دستگاه‌های اجرائی مورد اشاره در قانون، امکان دسترسی به اطلاعات حقوقی برای نهادهای نظارتی و عموم مردم را فراهم آورد. با اینکه از پایان سال ۱۳۹۶ سازمان اداری و استخدامی سامانه ثبت حقوق و مزایا را راه‌اندازی کرد، اما تاکنون دستگاه‌های ملزم به اجرای قانون، اطلاعات حقوقی کارکنان و مدیران را در سامانه وارد نکرده‌اند و دسترسی عموم به اطلاعات نیز در ابهام قرار دارد.

اواخر مردادماه روابط عمومي سازمان اداري و استخدامي كشور در پاسخ به نامه رئيس هيئت‌مديره ديده‌بان شفافيت و عدالت تصريح كرد: بخش قابل‌توجهي از دستگاه‌هاي قوه مجريه اقلام مربوط به حقوق و مزاياي كاركنان خود را در سامانه ثبت كرده و در حال ثبت و تكميل اطلاعات هستند ولي متأسفانه هيچ‌يك از دستگاه‌های اجرائي خارج از قوه مجريه ازجمله مجلس شوراي اسلامي و دستگاه‌هاي تابعه مانند ديوان محاسبات كشور و قوه قضائيه و دستگاه‌هاي تابعه و وابسته ازجمله بازرسي كل كشور تاكنون اقدامي در اين زمينه انجام نداده‌اند.

اواخر شهریورماه هم مژگان خانلو، سخنگوی ستاد بودجه به «شرق» گفته بود برخي نهادها ازجمله بنياد مستضعفان و صندوق توسعه ملي خود را مستثنا مي‌دانند و به سامانه وارد نمی‌شوند. به گفته او اطلاعات مربوط به شرکت‌هاي دولتي از ابتدا کامل‌‌تر بوده زيرا بخشي از اطلاعات آنها در سامانه‌هاي مرتبط در سازمان برنامه‌و‌بودجه وجود داشته و اطلاعات لازم از آن استنتاج شده و فقط از آنان درخواست شده است که اين اطلاعات را تکميل کنند، اما نهادهاي عمومي غيردولتي از اين نظر متفاوت‌اند؛ زيرا تاکنون هيچ بستر اطلاعاتي‌اي نداشته‌اند. همچنین او با بیان اینکه سازمان برنامه‌و‌بودجه وظیفه‌ای مبنی بر ایجاد دسترسی همگانی یا الزام شرکت‌ها برای ثبت اطلاعات ندارد، اظهار کرده بود باوجود چندین بار هشدار و مکاتبه این سازمان برخی هنوز از شفافیت فرار می‌کنند.

حالا محمد حسینی، نماینده مردم تفرش و عضو کمیسیون برنامه‌و‌بودجه، اعلام می‌کند تا هفته‌ آینده کمیسیون صحت‌و‌سقم این ادعاها را بررسی خواهد کرد. او توضیح می‌دهد: ما می‌خواهیم برویم سامانه مربوط به ماده 29 برنامه ششم را که سازمان اداری و استخدامی نزدیک دو سال است تهیه کرده و می‌گویند اطلاعاتی در آن وجود دارد، از نزدیک ببینیم تا بررسی کنیم کدام دستگاه این کار را کرده و کدام دستگاه این کار را انجام نداده است. چیزی که تا به امروز در این سامانه انجام شده فقط ثبت اطلاعات تعدادی از دستگاه‌های اجرائی بوده که آن‌هم حقوق و مزایایی بوده که صرفا محدود به خالص دریافتی حقوق می‌شده؛ یعنی همان چیزی که در حکم کارگزینی هست در آنجا ثبت شده است. البته سازمان امور اداری و استخدامی برای آزمایش سامانه تمام پرداخت‌های مربوط به سازمان خودشان، حتی پرداخت‌های غیرنقدی را در سامانه ثبت کرده‌اند و امروز مدعی هستند که این سامانه برای اجرای چنین احکامی پاسخ‌گوی نیاز دستگاه‌های اجرائی است.

کمتر عزمی مبنی بر اجرای این احکام در دستگاه‌های اجرائی داریم؛ بنابراین قرار شد ما گزارشمان را نهایی کرده و تحویل کمیسیون بدهیم تا مسئولان مربوطه در کمیسیون برنامه‌و‌بودجه حاضر شوند. اگر توضیحات قانع‌کننده‌ای دادند که خوب است وگرنه، در اجرای قانون آیین‌نامه داخلی مجلس ما گزارشش را به صحن علنی مجلس ارائه می‌کنیم. این نماینده می‌افزاید: ما جلسه‌ای در ارتباط با دو بحث اول تبصره 21 قانون بودجه 98 و دوم ماده 29 قانون برنامه ششم توسعه که مقداری باهم متفاوت‌اند، با حضور همه دستگاه‌های مرتبط برگزار کردیم. در بحث انجام تکالیف تبصره 21 بودجه سال 98 جمع‌بندی ما این است که تا به امروز دستگاه‌های اجرائی هیچ‌گونه اطلاعاتی به وزارت امور اقتصاد و دارایی ارسال نکرده‌اند و سازمان برنامه‌و‌بودجه که مکلف بوده، در ارائه علت ارسال‌نشدن این اطلاعات به وزارت امور اقتصاد و دارایی از تخفیف خودداری کند، متأسفانه به وظیفه خودش عمل نکرده است. وزارت دارایی هم با جلساتی که گذاشته به سمت اجرائی‌شدن این حکم به‌صورت دقیق نرفته است و نگاهی که دوستان در این زمینه داشتند، مبنی بر این است که دستگاه‌های اجرائی وظیفه داشتند به ما اطلاعات بدهند؛ نه اینکه ما خودمان اقدامی در جهت دریافت اطلاعات کنیم.

دولت عزم جدی برای شفافیت ندارد

حسینی تأکید می‌کند: جمع‌بندی مباحثی که ما در دو جلسه کمیته در کمیسیون برنامه و بودجه داشتیم، نشان داد که دولت عزم جدی برای اجرای این حکم ندارد چراکه از افشای اطلاعات پرداختی در این زمینه استقبال نمی‌کند و نخواهد کرد.

او می‌افزاید: سامانه ماده 29 براساس قانون برنامه ششم توسط سازمان اداری و استخدامی مدیریت می‌شود و در سال 96 طراحی و در سال 97 آماده بهره‌برداری شده است. در سال 97 و 98 ‌ اکثر دستگاه‌های اجرائی ‌ برای ثبت اطلاعات حکم مذکور در اختیار دستگاه‌های مورد نیاز قرار گرفته و همچنین دسترسی به دستگاه‌های نظارتی از جمله دیوان محاسبات هم داده شده است. براساس اطلاعاتی که نماینده سازمان امور اداری و استخدامی در جلسه ارائه کردند، مقرر شد ما جلسه‌ای را در خود سازمان داشته باشیم تا این سامانه را از نزدیک ببینیم؛ همچنین قرار بر این شد که یک درگاه دسترسی هم برای کمیسیون برنامه و بودجه قرار دهند. این جلسه موکول شد به هفته آینده که ما خودمان برویم و سامانه را با چشم ببینیم چراکه هر بار گفته‌اند انجام می‌دهیم و عملا هیچ اقدامی انجام نداده‌اند؛ دیگر باورهای ما کمتر شده است. در این زمینه مدعی هستند که از نظر زیرساخت و سامانه هیچ‌گونه مشکلی ندارد؛ حتی برای اجرای دقیق حکم تبصره 21 بودجه سال 98 هم این امکان وجود دارد که دستگاه‌ها بتوانند اطلاعات خودشان را در این سامانه ثبت کنند و نیازی نباشد که سامانه جدید دیگری ایجاد شود و دسترسی به همین سامانه را در اختیار وزارت امور اقتصاد و دارایی قرار دهند. دو حکم جدا وجود دارد؛ یکی حکم ماده 29 ‌ که برای یک‌سری اطلاعات است و دامنه مشخصی دارد و دیگری حکم تبصره 21 قانون بودجه امسال ‌ که آن هم استثناها را مشخص کرده است. ما آنهایی که نباید این اطلاعات را بدهند، در این قانون اعلام کرده‌ایم.

هنوز وزارت اقتصاد اطلاعات نداده است، چه رسد به بقیه

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه در واکنش به اظهارات سخنگوی ستاد بودجه مبنی بر سرپیچی از قانون توسط برخی نهادهای خاص می‌گوید: در حال حاضر طبق اطلاعاتی که در دست داریم، حتی دستگاه‌های اجرائی مشخص هم این اطلاعات را ندادند، چه رسد به صندوق‌ها و زیرمجموعه‌هایی که مشخص نیست جزء نهادهای عمومی غیردولتی باشند یا نباشند یا اینکه وابسته باشند یا نباشند. اینها در مرحله دوم است. هنوز دستگاه‌های اجرائی وزارت اقتصاد و دارایی این اطلاعات را ثبت نکرده‌اند. در این شرایط شما دنبال این هستید که مثلا صندوق توسعه ملی یا صندوق‌های زیرمجموعه دستگاه‌های اطلاعاتی و سایر دستگاه‌های خاص اطلاعات داده‌اند یا نه؟! آنها جای خود دارند؛ ما هنوز در همان موضوع اولیه گیر هستیم. ما حکمی داریم در بند ط تبصره 2 قانون بودجه که به موجب آن مثلا قرار است شرکت‌ها و نهادهای بزرگ غیردولتی اطلاعات بودجه‌ای خود را به سازمان برنامه و بودجه بدهند. حالا آمده و اعلام کرده‌اند که از 400 شرکت 370 شرکت این اطلاعات را دادند و 30 شرکت آن را ندادند. باید اعلام شود؛ اینکه دائم سعی می‌كنيم خودمان را ‌ پشت برخی نهادهای خاص پنهان کنیم نشان می‌دهد که مشکل از خودمان است. من ‌ به نماینده دارایی پیشنهاد دادم که نامه‌ای بزند و به ذی‌حساب‌ها اعلام کند که این ماه حقوقتان داده نمی‌شود مگر اینکه اطلاعات را به ما برسانید؛ او تعجب کرد و گفت مگر می‌شود؟ من صراحتا پاسخ دادم اگر بخواهید، بله می‌شود.

در آخر نیز تأکید می‌‍‌کند: بحث این است که حتی خود دارایی حاضر به ثبت اطلاعاتش نیست و نمی‌خواهد افشا کند که مدیرانش چقدر حقوق و دستمزد می‌گیرند، چه رسد به بقیه. تنها کاری که از دست ما برمی‌آید تهیه گزارش و ارائه آن به کمیسیون است و کمیسیون هم آن را در دستور کارش قرار دهد و وزرای مربوطه بیایند و توضیح دهند.

عناوین مرتبط

پربحث‌های دیروز

 1. «پایتخت ۶» و شوخی‌های مبتذل با ارزش‌های اساسی جامعه

 2. روحانی: طرح فاصله‌گذاری تا ۲۰ فروردین است/اختصاص ۱۰۰هزار میلیارد به کرونا

 3. تکذیب ساخت داروی کرونا/ تحقیق روی درمان کرونا با «سلول بنیادی»

 4. واکنش وزیر ارتباطات به یک طرفه شدن تلفن مجری صداوسیما

 5. مقتدی صدر: کرونا پیام آسمان علیه همجنس گرایی است

 6. کاهش قیمت نفت در جهان / نگرانی فراتر از کرونا

 7. سردار غلامرضا سلیمانی: به‌زودی شاهد مهار کامل کرونا خواهیم بود

 8. واعظی: طرح فاصله گذاری اجتماعی مطمئن تر از قرنطینه سنتی است

 9. رونمایی از نخستین آزمایشگاه سیار کرونا

 10. اجرای طرح محدودیت تردد در عوارضی قم - تهران

 11. تحلیلگر آمریکایی: ویروس کرونا ساختِ آمریکا و یک سلاح بیولوژیک است

 12. تست کرونای ملکه انگلیس مثبت شد

 13. ماجرای شبیه‌سازی پاندمی بیماری شبه کرونا در سال ۲۰۱۹ میلادی چه بود؟

 14. دفاع مسیح مهاجری از نقدهایش به سریال پایتخت

 15. آیا شهرسازی نامناسب در آمریکا، بحرانِ شیوع ویروس کرونا را بدتر کرد؟

 16. بزرگترین بسته مالی نجات در تاریخ آمریکا و پرداخت یارانه نقدی

 17. برخورد شدید با ضاربان مامور نیروی انتظامی در «دهلران»

 18. مخالفت ستاد ملی کرونا با پیشنهاد تعطیلی مترو و ناوگان حمل و نقل عمومی در تهران

 19. آمار ابتلا به کرونا در کشور به ۳۵۴۰۸ نفر رسید/ غربالگری بیش از ۷۰درصد مردم

 20. مخالفت واشنگتن با آزادسازی دارائی‌های ایران جهت مقابله با کرونا

 21. حمله به مأموران پلیس حین جلوگیری از تردد یک خودروی غیربومی

 22. موسوی: نامه ۸ کشور به سازمان ملل برای رفع تحریم ایران اقدامی بی‌نظیر است

 23. ۱۱ سناتور آمریکایی خواستار معافیت ۹۰ روزه ایران از تحریم‌ها شدند

 24. طعم کرونا به کام کودکان

 25. قیمت روز ۲۰ محصول پر تقاضا در میادین میوه و تره بار

پربحث‌های هفته

 1. «پایتخت ۶» و شوخی‌های مبتذل با ارزش‌های اساسی جامعه

 2. اعتراض به حضور پزشکان بدون مرز در اصفهان/ احتمال ارتباط این پزشکان با سازمانهای جاسوسی

 3. هنگامه حیرانی است...!

 4. گزارش میدل ایست آی از رسوایی برخی خوانندگان لس آنجلسی در جشنواره بن سلمان

 5. انتقادات تند مسیح مهاجری از سریال پایتخت

 6. وزارت بهداشت: حضور پزشکان بدون مرز در ایران منتفی شد

 7. وزیر سابق بهداشت: از اواخر آذر نگرانی خود را از کرونا به رییس جمهور رسانده ام؛ اکثر تلاشهایم کم ثمر بوده

 8. طرح فاصله گذاری اجتماعی؛ لازم اما دیرهنگام

 9. سفرهای نوروزی و شیوع کرونا؛ چرا فقط خواهش و تمنا؟

 10. نوبخت:نرخ بیکاری به ۱۰ درصد رسید

 11. طلبه جهادگر که مورد حمله جوان مست قرار گرفت، زیر تیغ جراحان است

 12. شریعتمداری: پزشکان ظاهراً بدون مرز از کدام مرز اجازه ورود گرفته‌اند

 13. کرونا و برخوردهای جناحی

 14. "سخنان فریبنده" کافی است / دو روزنامه مهم آمریکایی خواستار رفع تحریم های ایران برای مقابله کرونا شدند

 15. ترامپ برای مبارزه با کرونا دست به دامن کره جنوبی شد/ دست رد کره به ترامپ

 16. ایران و آمریکا در پیچ کرونا

 17. تلاش مذبوحانه آمریکا برای مقصر جلوه دادن ایران در تشدید بحران کرونا

 18. زیر پوست پایتخت...

 19. رهبر انقلاب: اگر صادقانه عمل کنیم و کوته‌بینی نکنیم می‌توانیم ایران را به قلّه حکومت اسلامی برسانیم

 20. قالیباف: با خوش‌بینی کرونا کنترل نمی‌شود/ قرنطینه شدید تنها راه مقابله با کروناست

 21. راهکار حجت‌الاسلام رئیسی برای تحقق جهش تولید

 22. ارتش کاری کرد،کارستان/افتتاح نقاهتگاه بی‌نظیر ارتش

 23. اعلام جرم دیده بان علیه خریدار کشت و صنعت مغان و برخی دیگر از مسئولان مرتبط با این واگذاری غیرقانونی+ متن کامل شکایت

 24. روحانی: طرح فاصله‌گذاری تا ۲۰ فروردین است/اختصاص ۱۰۰هزار میلیارد به کرونا

 25. کرونا چگونه ممکن است نظم جهانی را تغییر دهد؟ / چین جای آمریکا را می گیرد؟

پربحث‌های اخیر

  آخرین عناوین