چطور تحریمِ صنعت نفت و گاز ایران بی‌اثر شد؟

گروه اقتصادی الف،   3980901106 ۱۸ نظر، ۰ در صف انتشار و ۷ تکراری یا غیرقابل انتشار

آنچه طی سه دهه‌ی گذشته توسط سازندگان صنعت نفت ایران اتفاق افتاد یک انقلاب صنعتی همراه با خلق یک فرهنگ مبتنی بر ارزشهای تولید است به گونه ای که تحریمهای دهه‌ی ۹۰ قادر نبوده چرخی از چرخهای عظیم صنایع نفت و گاز کشور را از حرکت باز بدارد.

به گزارش تسنیم، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی شب سه‌شنبه 1398/08/28 در دیدار 2500 نفر از تولیدکنندگان، کارآفرینان و فعالان اقتصادی با اشاره به اهمیت ثروت ملی و گسترش رفاه عمومی در نظام اسلامی و ضرورت امید نبستن به خارج از کشور، تأکید کردند: کار و راهبرد اساسی «مصون‌سازی اقتصاد از آسیب تحریمها از طریق تقویت و رونق تولید داخلی» است و بنده پشت این قضیه ایستاده‌ام و از مسیر پیشرفت حقیقی کشور کاملاً دفاع میکنم.

در ابتدای این دیدار و پیش از سخنان رهبر انقلاب، چند تن از تولیدکنندگان، کارآفرینان و فعالان اقتصادی، دیدگاه‌های خود را بیان کردند. یکی از این افراد آقای سیروس تالاری، رئیس هیئت مدیره‌ انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران بود.

متن سخنان سیروس تالاری به شرح زیر است: 

با عرض سلام و ادب و تحیات، ضمن تقدیر و تشکر فراوان از معاونت محترم بررسی‌های دفتر مقام معظّم رهبری که موجبات تشکیل این جلسه را فراهم نموده است، افتخار دارد به نمایندگی از خیل عظیم صنعتگران و تولیدکنندگان عضو انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران متشکل از 700 عضو و همچنین انجمن سازندگان تجهیزات صنعتی ایران، انجمن سازندگان صنایع نفت و گاز و پتروشیمی خوزستان و انجمن سازندگان نفت و گاز استان مرکزی که مجموعاً 1200 شرکت سازنده را در بر دارد روند شکل‌گیری، توسعه‌ِی سازمانی و ارتقای پایدار و رو به جلوی‌ انجمن و اعضایشان را به لحاظ اقتضای وقت و به اختصار به استحضار برساند.

انجمن سازندگان تجهیزات صنعت ایران در سال 1379 به اقتضای یک دهه توسعه‌ی فرایند ساخت داخل تشکیل گردید و با سابقه‌ِی دو دهه‌ فعالیت فراگیر، امروز در کنار سایر انجمنهای یاد شده تبلور بخش مهمّی از خواسته‌ها و آرمانهای ملت بزرگ ایران، در طول بیش از یک قرن فعالیت صنعت نفت است. صنعتگران و تولیدکنندگان داخلی در آغاز دهه‌ی 70 در شرایطی وارد عرصه‌ی ساخت‌وساز داخلی شدند که صنایع نفت و گاز و پتروشیمی کشور وابستگی مطلق و همه‌جانبه‌ی قبل از انقلاب و بلوک غرب را تا مقطعی یدک کشیده است. عمق این وابستگی‌ها نه تنها همه‌ی شریانها و شبکه‌های وسیع تجهیزات، قطعات، کالا و مواد را در چنگال اهریمنی خود به اسارت گرفته بود بلکه فرهنگی از باور و یقین را به بقا بر وابستگی بر اذهان مدیریت صنعت نفت کشور القا نموده بود.

به یاری خداوند متعال و اراده‌ی خلل‌ناپذیر تولیدکنندگان با عبور از مسیرهای بسیار صعب و دشوار همراه با نهایت خوف و رجای دهه‌ی 70 در مقابل سیل واردات بی‌حساب و کتاب دهه‌ی 80 که به یُمن درآمدهای نفتی حاصل شد نیز تاب آوردند. و مصرّتر از دهه‌ی 70 برای توسعه و پایداری خود ادامه داده‌اند و سربلند و مفتخر پا به دهه‌ی 90 گذاشتند که با طوفان تحریمهای بی‌سابقه‌ی تاریخ بشر بر علیه ایران عزیز ما روبرو گردیدند.

با استشهاد از قداست تولید و به دور از هرگونه از مبالغه و گزافه‌گویی و با افتخار و سربلندی اعلام میدارد که حاصل تحریمهای همه‌جانبه در صنوف ما سازندگان، رشد و توسعه‌ی فراگیر در سه حوزه‌ی: دانش و فناوری بومی، توسعه‌ِی تکنولوژی ساخت داخل وافزایش ظرفیتهای تولیدی عموم اعضای انجمنها بوده است. به نحوی که در همین دهه بالغ بر 150 شرکت از مراجع ذی‌صلاح گواهینامه‌ی دانش‌بنیانی دریافت نمودند و ده‌ها شرکت دیگر در صف اخذ گواهی میباشد و به یُمن این ظرفیتها و امیدوار به رفع مشکلات موجود به راه برگشت‌ناپذیر خود ادامه خواهیم داد.

با نهایت افتخار و سربلندی و به نیابت از کاروان عظیم سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران قویاً اعلام می نمایم که آنچه در طی سه دهه‌ی گذشته به‌ویژه در دهه‌ی 90 توسط سازندگان اتفاق افتاد یک انقلاب صنعتی همراه با خلق یک فرهنگ مبتنی بر ارزشهای تولید است که خود شاخص‌ترین عامل پیوند اتحاد و وفاق سازندگان برای ادامه‌ی راه و مسیر مشترک میباشد. فرهنگی که جان‌مایه‌ی آن پاکدامنی و قداست و عاری از هرگونه فساد و زندگی اشرافیگری است. مجموعه‌ی ظرفیتهای ایجاد شده طی سه دهه‌ی گذشته به نمادی استوار از خودکفایی ملی بدل شد و به سطحی از ظرفیتهای حرفه‌ای در تولید، عرضه‌ی محصول و پشتیبانی‌های فراگیر از حوزه‌ی مصرف دست یازیده است که تحریمهای دهه‌ی 90 قادر نبوده است چرخی از چرخهای عظیم صنایع نفت و گاز کشور را از حرکت باز بدارد.

 انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران با تدوین نقشه‌ی راهبردی به ایجاد سازمانی کم‌نظیر متشکل از کمیسیون‌های حرفه‌ای سیاست‌گذار و کمیته‌های تخصصی به منظور ایجاد شبکه‌ی فراگیر حرفه‌ای در بین اعضا فرایند دستیابی به اهداف کلان ملی خود را بی‌‌وقفه و در تقابل فراگیر به همه‌ی ذی‌نفعان ازجمله دولت محترم دنبال می نماید.

تمامی نیازمندی‌های صنایع نفت و گاز و پتروشیمی کشور شناسایی و در ده گروه تجهیزات شامل: تجهیزات ثابت، تجهیزات دوّار، تجهیزات حفاری، تجهیزات برقی، تجهیزات سیستم کنترل، اتوماسیون و ابزار دقیق، لوله و اتصالات، مواد شیمیایی و کاتالیست، شیرآلات و تجهیزات سرجایی، تجهیزات ایمنی و آتش‌نشانی و نهایتاً اقلام عمومی و همه‌ی سازندگان انجمن در قالب کمیته‌های تخصصی در این گروه‌ها جانمایی شدند.

با لحاظ نهایت احتیاط و محافظه‌کاری اعلام می دارد که کف خودکفایی گروه‌های ده‌گانه‌ی فوق بر اساس دانش و فناوری بومی 65 درصد، مهندسی معکوس مبتنی بر تکنولوژی بومی 25 درصد و ورود به 15 درصد باقیمانده اولاً نیازمند دستیابی به دانش ساخت پیچیده‌ِی آنها است، ثانیاً نیازمند به تأمین مواد اولیه‌ای هستند که دسترسی به آنها در شرایط تحریم دشوار و تولیدشان توجیه اقتصادی ندارد.

عظمت و شکوه بومی‌سازی تجهیزات را میتوان در طراحی و ساخت تجهیزاتی پیچیده‌ای مانند برجهای فرایندی، مخازن تحت فشار، توربوکمپروسورهای گازی، انواع مته‌های حفاری، مگادیراو‌ها و رله‌های الکترونیکی آنها، تابلوهای سیستم کنترل و نرم‌افزارهای مرتبط با آن، لوله‌های بدون درز و اتصالات، بسیاری از کاتالیست‌های فرایندی، گیت‌ولوها(1) و چک‌ولوهایی(2) که در پروژه‌ی ملی خط لوله‌ی گل جاسک مورد استفاده قرار خواهند گرفت و همچنین الکتروموتورهای 2.5 مگاواتی قابل استفاده در همین پروژه. در رسایی بیان این دستاوردهای غیرقابل تصور بر این جمله تأ‌کید مؤکد مینماید که نقش و تولید داخلی تجهیزات، پوشش دادن 60 الی 65 درصد ارزش همه‌ی پروژه‌های بالادستی و پایین‌دستی نفت و گاز، ایجاد مجتمعهای پتروشیمی و بهره‌برداری از نگهداشت میباشد.

 من از بقیه‌ی مطالب میگذرم چند مورد درخواست ویژه دارم از محضر مبارک حضرتعالی.

یک، به منظور توسعه و تأمین پایدار ساخت داخل به شدت نیازمند ایجاد یا اجرای زیرساخت‌ها‌یی مانند اصلاح قانون مناقصات بر مبنای توسعه، تدوین قرارداد ساخت بار اول با لحاظ نمودن هزینه‌های توسعه‌ی فناوری و زیرساخت‌های دانش‌بنیان از یک سو و بازار مطمئن بعد از ساخت از سوی دیگر، اجرایی شدن عاجل و همه‌جانبه‌ی طرح صدور گواهی کیفیت محصولات داخلی و نهایتاً تجمیع همه‌ی نیازمندی‌های صنایع نفت و گاز و پتروشیمی در سامانه‌ی یکپارچه‌ی کالای وزارت نفت به منظور تجمیع تقاضا و شفافیت قریب به معنای فهرست سازندگان معتبر داخلی و پرهیز اکید خرید از سازندگان نامعتبر داخل و یا خارج، لذا خواهشمند است این مورد مورد عنایت خاص حضرتعالی باشد.

دو، بیش از یک دهه است که انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران تلاش زیادی نموده است تا شرایط بازرگانی و تعاملات مالی اعضای خود را با کارفرمایان محترم همسان با منابع خرید خارجی نماید. بدین معنا که اعتبار اسنادی_ریالی را جایگزین قراردادهای فعلی نماید و متولی تراکنشهای مالی فی‌مابین ما و کارفرماها، بانک‌ها قرار داده شود که به نفع هر سه‌جانبه میباشد. در این خصوص از جناب آقای مهندس زنگنه تقاضا داریم مساعدتهای لازم را بفرماید.

سه، در شرایط موجود و براساس برآوردها به منظور حفظ پویایی و ایجاد شرایط لازم برای توسعه‌ِی همه‌ی ظرفیتهای شرکت سازنده‌ی تجهیزات صنعت نفت نیاز به تعریف حداقل سالیانه ده میلیارد دلار پروژه و تزریق منابع مالی به این بخش میباشد تا ان‌شاءاللّه سازندگان با طراوت به فعالیت خودشان ادامه بدهند.

چهار، در راستای سیاستهای اقتصادی نظام جمهوری اسلامی ایران و برنامه‌های دولت، قویاً از دولت فعلی و دولتهای آینده خواهانیم درهای اقتصاد مملکت را به روی بخش خصوصی باز نماید به نحوی که اکثریت کرسی‌های تصمیم‌سازی در سیاستهای راهبردی و کلان اقتصاد ملی در اختیار بخش خصوصی قرار گیرد تا بدین وسیله اراده‌ی بخش خصوصی در تعیین سرنوشتشان در همه‌ نوع تصمیم‌سازی‌ها متبلور گردد. و قویاً تأکید دارد شورای راهبردی  توان ملی متشکل از نماینده‌ِی دفتر مقام معظّم رهبری، نماینده‌ِی دولت محترم و نمایندگان صنعت و تولید تشکیل تا جایگاه بخش خصوصی را در اقتصاد کلان کشور بازخوانی و تثبیت نماید.

پنج، ساختار اجرایی و عملیاتی نهادهای اقتصاد ملی ما اولاً در تزاحم با بسیاری از اسناد بالادستی، قوانین حمایتی و حتی فرامین حضرتعالی در حمایتهای راهبردی از کالای ایرانی قرار دارد و ثانیاً متناسب با توسعه و رشد صنعت و تولید در کشور ارتقای ساختاری پیدا نکرده است و لذا نظام مالی، بازار سرمایه، بانک و حتی بیمه و مالیات و گمرک فرایند توسعه‌ِی ما را به چالش کشیدند. رفع این مشکلات با تشکیل شورای راهبردی تکمیل و توسعه‌ی زنجیره‌ی ارزش اقتصادی با مشارکت وزارت اقتصاد و دارایی،‌ وزارت صنعت، معدن، تجارت، وزارت نفت، معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، بانک مرکزی و نمایندگان بخش صنعت و تولید امکان‌پذیر است تا زمینه‌ی تحقق کامل و جامع اقتصاد مقاومتی را مطابق با مصرّحات آن از جمله مدیریت بازار سرمایه و ایجاد صندوق پروژه‌ها، خودکفایی راهبردی در ساخت داخل، صادرات تجهیزات و خدمات فنی و مهندسی، تدوین و تعیین جایگاه زنجیره‌ی ارزش ساخت داخل در اقتصاد را فراهم نماید. برای حضور در بازارهای منطقه و جهانی تجمیع و همسوسازی همه‌ی ظرفیتهای ملی در حوزه‌ی نفت، گاز، پتروشیمی از طراحی و مهندسی گرفته تا ساخت تجهیزات و نصب و ساختمان باید سرلوحه‌ی همکاری فراگیر ملی با مدیریت وزارت محترم نفت و مشارکت فعال همه‌ی صنوف و انجمنهای ذی‌ربط قرار گیرد تا بدین‌ وسیله اولاً نقاط ضعف و قوّت داشته‌های ملی ما رخ بنماید، ثانیاً‌ ظرفیتهای مختلف در تناظر چندجانبه با همدیگر به هم‌افزایی بینجامند و ثالثاً هلدینگ‌های توانمند ای‌پی‌سی از دل آنها ایجاد شود جهت انجام پروژه‌های بزرگ و حضور در بازارهای منطقه‌ای.

مطمئنیم حضرت آقا و رجای واثق داریم که حاصل این جلسه با صدور دستورات مقتضی از سوی حضرتعالی راه تعاملات همه‌جانبه و فراگیر میان بخش خصوصی و نهادهای ذی‌ربط دولت محترم و سایر دستگاه‌ها را به جهت حل مسائل فوق‌الاشاره هموار خواهد نمود و با عنایت به خداوند متعال دست در دست یکدیگر افق روشن‌تر آینده‌ی ایران بزرگ را رقم خواهیم زد.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۱۹۵۹۵۴۲۲:۲۱:۰۲ ۱۳۹۸/۹/۱
برای کی بی اثر شد برای مردم یا مسولین ؟
ناشناس۱۱۹۷۳۷۵۱۱:۳۶:۳۷ ۱۳۹۸/۹/۲
برای تو که از گاز و بنزین استفاده میکنی
ناشناس۱۱۹۵۹۷۰۲۲:۲۳:۵۰ ۱۳۹۸/۹/۱
از طریق تحریم ملت
ناشناس۱۱۹۵۹۷۷۲۲:۲۶:۱۲ ۱۳۹۸/۹/۱
از فشار بی حسی مردم ایران بی اثر شد
ناشناس۱۱۹۶۰۱۹۲۲:۳۷:۴۵ ۱۳۹۸/۹/۱
با دیدن یک خواب شیرین
ناشناس۱۱۹۶۰۶۲۲۲:۵۴:۳۲ ۱۳۹۸/۹/۱
اینترنت را چرا قطع کردید؟
ناشناس۱۱۹۶۱۳۷۲۳:۱۷:۰۶ ۱۳۹۸/۹/۱
واقعاتحریمها کاملا بی اثر شده!!!!!!..
ناشناس۱۱۹۶۲۲۰۲۳:۴۱:۱۸ ۱۳۹۸/۹/۱
اگه بی اثرشد الان اوضاع کشور این نبودبنزین300درصد افزایش پیدانمیکرد کشور .. اقتصاد .. ملت .. الامسئولان پر..
ناشناس۱۱۹۶۲۴۱۲۳:۴۹:۴۶ ۱۳۹۸/۹/۱
در بخش خصوصي تقريبا اكثريت صنعت گران وتوليد كنندگان در ابداع ونوع آوري موفق بودند ولي در جاهايي كه پول وبودجه وحمايت دولتي داشته پس رفت وجود داشته يك نمونه موفق همين شركتهاي خصوصي توليد كننده صنائع مربوط به نفت ونمونه نا موفق آن شركتهاي مورد حمايت دولت مانندشركتهاي خودروسازي كه خودروهاي جديدشان با شرايط بدتر از سالهاي گذشته توليد شده بدنه ضعيف تر،قطعات غير استاندارد،قيمت خيلي بيشترومصرف بنزين بيشتر
علی۱۱۹۶۳۹۴۰۰:۵۴:۳۳ ۱۳۹۸/۹/۲
آقای تسنیم تجهیزات سرچاهی درسته، نه سرجایی
ناشناس۱۱۹۶۶۱۳۰۶:۳۸:۰۳ ۱۳۹۸/۹/۲
بی اثر شد؟
ناشناس۱۱۹۷۰۲۲۱۰:۱۶:۰۴ ۱۳۹۸/۹/۲
عجب چه بی اثری که خودتون میگید گرانی بنزین به خاطر اینه که نمیتونیم نفت بفروشیم حالا بی اثر شده دیگه اینهمه شعار ..
ناشناس۱۱۹۷۲۶۶۱۱:۱۵:۰۶ ۱۳۹۸/۹/۲
از طریق گرون کردن بنزین و دلار و کالاهای اساسی ! جیب مردم تحریم‌ها رو برای دولت بی‌اثر کرد. هرچی کسری بودجه و منابع بود از طریق جیب مردم جور شد با ..
ناشناس۱۱۹۷۴۳۸۱۱:۵۶:۲۴ ۱۳۹۸/۹/۲
تحریم کالایی که نتونی بفروشی معنا نداره
ناشناس۱۱۹۷۵۱۱۱۲:۱۶:۵۳ ۱۳۹۸/۹/۲
کجا بی اثر شد؟ از تولید و صادرات نفت سراغ بگیرید که یک ششم شده تازه پولش هم نمیاد تا بدونید چی شده
ناشناس۱۱۹۷۵۷۹۱۲:۳۱:۱۹ ۱۳۹۸/۹/۲
با گران شدن بنزین
ناشناس۱۱۹۷۶۷۷۱۲:۴۹:۴۹ ۱۳۹۸/۹/۲
آفرين به اين مردان غیور و تلاشگرخدا قوت قهرمانان
ناشناس۱۱۹۸۰۲۳۱۳:۴۵:۵۴ ۱۳۹۸/۹/۲
با گران کردن بنزین و تامین درآمد هزینه های داخلی و خارجی از جیب مردم .. ..

پربحث‌های دیروز

 1. روحانی: بر اساس بودجه ۹۹ حقوق کارمندان و بازنشستگان ۱۵درصد افزایش می‌یابد/ بودجه سال آتی، بودجه استقامت است

 2. لیلاز: مردم دیگر نگران قیمت بنزین نباشند

 3. روغن ریخته‌ای که رییس جمهور نذر امامزاده کرد!...

 4. پایان ثبت نام نامزدهای انتخابات مجلس/ رقابت اصولگرایان و اصلاح طلبان چگونه خواهد بود؟

 5. طرح «استیضاح» و «محاکمه» همزمان زنگنه در مجلس و دادگاه

 6. گزارش نیویورک تایمز از نقاشی های یک زندانی شکنجه‌ شده در گوانتانامو

 7. آیا محسن لرستانی اعدام شد؟

 8. هدیه خداحافظی آمریکا به دانشمند ایرانی

 9. وزیر ارتباطات در دوره دانشجویی/عکس

 10. جایگزین موگرینی کارش را با دخالت در امور ایران آغاز کرد

 11. بهترین زمان خرید مسکن چه موقع است؟/ پیش‌بینی قیمت مسکن در ادامه سال ۹۸

 12. تبانی برخی بانک‌های خصوصی برای ارائه تسهیلات ۷ هزار میلیاردی به شرکت‌های صوری

 13. اسرائیل: علیه ایران به گزینه نظامی متوسل می شویم

 14. محدودیت جدید صرافی‌ها برای فروش دلار

 15. بودجه سال ۹۹ صداوسیما ۱۰۰ میلیارد تومان کاهش یافت

 16. ولایت فقیه در عراق

 17. آخرین وضعیت مصوبه «تعیین محل تجمعات»

 18. دو اقدام لازم قضایی که نیازمند دستور رئیسی است      

 19. نحوه افزایش حقوق بگیران مشخص شد

 20. استقبال لاریجانی از روحانی در یک روز بارانی

 21. پول کارگران در جیب ویلموتس/آقای وزیر زیر بار پرداخت نروید

 22. مدیرعامل مجتمع نیشکر هفت‌تپه: آماده جذب صدها جوان بیکار هستیم/ ماهانه ۱۸ میلیارد تومان حقوق می‌دهیم

 23. آخرین قیمت طلا، دلار و سکه + جدول

 24. قالیباف در مجلس به‌دنبال چیست؟

 25. زنگنه: امیدواریم بتوانیم به جوانان روحیه دهیم

پربحث‌های هفته

 1. تبعیض آشکار در اخذ مالیات/ آیا همه هنرمندان باید از پرداخت مالیات معاف می‌شدند؟

 2. شما چه فکر می‌کنید؟ | آشنا: جماعت زیادی از راه مسافرکشی با ماشین شخصی زندگی می‌کنند...

 3. یک عکس؛ یک شرح | «رضا جان انقلاب این طور نیست که تو فهمیده‌ای...»

 4. ترامپ از ایران تشکر کرد؛ مبادله زندانیان حاصل «یک مذاکره بسیار منصفانه» بود

 5. سعید ملایی تبعه مغولستان شد+عکس

 6. روحانی: بر اساس بودجه ۹۹ حقوق کارمندان و بازنشستگان ۱۵درصد افزایش می‌یابد/ بودجه سال آتی، بودجه استقامت است

 7. وزیر کشور: یک مقدار افزایش قیمت‌ها،‌ در برابر افزایش قیمت بنزین طبیعی است

 8. ده چیز که برای اولین بار در عربستان باب شد

 9. مطهری: افزایش قیمت بنزین ضروری بود/ اگر شرایط مناسب بود روحانی را استیضاح می‌کردیم/ یک خانه ۵۷۶ متری و یک پژو دارم

 10. علت طولانی بودن روند صدور کارت ملی چیست؟

 11. ترفند کارمند بانک در برابر اغتشاشگران + عکس

 12. داماد رئیس جمهور در انتخابات ثبت نام کرد!

 13. توضیحات رامبد جوان درباره مهاجرت و خندوانه

 14. ابطحی: روحانی هویت امنیتی خود را در این روزها نشان داد/ انتقاد منیژه حکمت از معافیت مالیاتی هنرمندان/ آخرین اخبار از حضور جلیلی و قالیباف در انتخابات

 15. در نیزارهای ماهشهر چه گذشت؟! / روایتی تازه از وقایع اخیر در بندر ماهشهر

 16. سازمان مبارزه با فساد تشکیل دهید...

 17. اقتصاددانان خطاب به رئیس‌جمهور: اسامی کارشناسان موافق و اسناد کارشناسی طرح افزایش قیمت بنزین را منتشر کنید

 18. لیلاز: مردم دیگر نگران قیمت بنزین نباشند

 19. صندلی اتوبوس‌های پایتخت فروشی می‌شود!

 20. خسارت ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی زنگنه به کشور

 21. تجمع پراکنده و ساختارشکنانه در چند دانشگاه تهران

 22. «اعتراض»، «آشوب»، «اغتشاش» یا «فتنه»؟ ؛ هر چه بود درسی شد برای عبرت...

 23. سخنان عجیب مطهری درباره طرح افزایش قیمت بنزین/ وقتی یک نهاد نظارتی به نمایندگان هدیه می‌دهد!/ قوچانی: نمی‌توان از کارنامه اصلاح‌طلبان دفاع کرد

 24. مطهری: عملکرد خوبی در مجلس داشتم/ نیاز زیادی به تبلیغات ندارم

 25. آغاز مصادره اموال مقامات فاسد ترکمنستان+ تصاویر

پربحث‌های هفته

 1. تبعیض آشکار در اخذ مالیات/ آیا همه هنرمندان باید از پرداخت مالیات معاف می‌شدند؟

 2. روحانی: بر اساس بودجه ۹۹ حقوق کارمندان و بازنشستگان ۱۵درصد افزایش می‌یابد/ بودجه سال آتی، بودجه استقامت است

 3. وزیر کشور: یک مقدار افزایش قیمت‌ها،‌ در برابر افزایش قیمت بنزین طبیعی است

 4. اقتصاددانان خطاب به رئیس‌جمهور: اسامی کارشناسان موافق و اسناد کارشناسی طرح افزایش قیمت بنزین را منتشر کنید

 5. لیلاز: مردم دیگر نگران قیمت بنزین نباشند

 6. خسارت ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی زنگنه به کشور

 7. احمد توکلی: سال ۹۶ نسبت به طغیان فرودستان هشدار دادم/ تکذيب‌های مکرر زنگنه درباره افزایش قیمت بنزین فريب جامعه بود

 8. طرح «استیضاح» و «محاکمه» همزمان زنگنه در مجلس و دادگاه

 9. همتی: بانک مرکزی برای بازگرداندن ثبات به بازار ارز تلاش می‌کند

 10. بهترین زمان خرید مسکن چه موقع است؟/ پیش‌بینی قیمت مسکن در ادامه سال ۹۸

 11. ریزش مشترکان دامن ایرانسل و رایتل را گرفت

 12. جهانگیری: نفت را به روش‌های دیگر می‌فروشیم/ کشورهای دوست جرات اینکه از ما نفت بخرند را تقریبا ندارند

 13. وکلا و پزشکان فرار مالیاتی گسترده‌ای دارند/ درخواست وزیر ارشاد درباره معافیت مالیاتی هنرمندان عجیب است

 14. فرار مالیاتی پزشکان و وکلا معادل نیمی از یارانه نقدی

 15. آیت الله علوی گرگانی: طرح جدید بانکداری باید به نظر رهبر انقلاب و بعضی از کارشناسان خبره در بحث اقتصاد و فقه برسد

 16. تبانی برخی بانک‌های خصوصی برای ارائه تسهیلات ۷ هزار میلیاردی به شرکت‌های صوری

 17. نامه مصباحی‌مقدم به آیت‌الله نوری همدانی: اگر طرح مجلس مسکوت بماند، بانک‌های خصوصی جشن خواهند گرفت

 18. انگلیس در اخراج کارکنان بخش تولیدی رکورد زد

 19. آخرین مهلت مراجعه به سایت حمایت معیشتی اعلام شد

 20. قیمت سکه و طلا در بازار / یورو و پوند گران شدند + جدول

 21. محدودیت جدید صرافی‌ها برای فروش دلار

 22. سالار عقیلی: از شنیدن خبر معافیت مالیاتی هنرمندان خوشحال شدم/ هیچ حمایتی از هنرمندان نمی‌شود

 23. اعلام نتیجه ثبت‌نام برای کمک هزینه معیشتی تا سه هفته آینده

 24. بودجه سال ۹۹ صداوسیما ۱۰۰ میلیارد تومان کاهش یافت

 25. کاهش قابل‌توجه مصرف بنزین سوپر در کشور

آخرین عناوین