چطور تحریمِ صنعت نفت و گاز ایران بی‌اثر شد؟

گروه اقتصادی الف،   3980901106 ۱۸ نظر، ۰ در صف انتشار و ۷ تکراری یا غیرقابل انتشار

آنچه طی سه دهه‌ی گذشته توسط سازندگان صنعت نفت ایران اتفاق افتاد یک انقلاب صنعتی همراه با خلق یک فرهنگ مبتنی بر ارزشهای تولید است به گونه ای که تحریمهای دهه‌ی ۹۰ قادر نبوده چرخی از چرخهای عظیم صنایع نفت و گاز کشور را از حرکت باز بدارد.

به گزارش تسنیم، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی شب سه‌شنبه 1398/08/28 در دیدار 2500 نفر از تولیدکنندگان، کارآفرینان و فعالان اقتصادی با اشاره به اهمیت ثروت ملی و گسترش رفاه عمومی در نظام اسلامی و ضرورت امید نبستن به خارج از کشور، تأکید کردند: کار و راهبرد اساسی «مصون‌سازی اقتصاد از آسیب تحریمها از طریق تقویت و رونق تولید داخلی» است و بنده پشت این قضیه ایستاده‌ام و از مسیر پیشرفت حقیقی کشور کاملاً دفاع میکنم.

در ابتدای این دیدار و پیش از سخنان رهبر انقلاب، چند تن از تولیدکنندگان، کارآفرینان و فعالان اقتصادی، دیدگاه‌های خود را بیان کردند. یکی از این افراد آقای سیروس تالاری، رئیس هیئت مدیره‌ انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران بود.

متن سخنان سیروس تالاری به شرح زیر است: 

با عرض سلام و ادب و تحیات، ضمن تقدیر و تشکر فراوان از معاونت محترم بررسی‌های دفتر مقام معظّم رهبری که موجبات تشکیل این جلسه را فراهم نموده است، افتخار دارد به نمایندگی از خیل عظیم صنعتگران و تولیدکنندگان عضو انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران متشکل از 700 عضو و همچنین انجمن سازندگان تجهیزات صنعتی ایران، انجمن سازندگان صنایع نفت و گاز و پتروشیمی خوزستان و انجمن سازندگان نفت و گاز استان مرکزی که مجموعاً 1200 شرکت سازنده را در بر دارد روند شکل‌گیری، توسعه‌ِی سازمانی و ارتقای پایدار و رو به جلوی‌ انجمن و اعضایشان را به لحاظ اقتضای وقت و به اختصار به استحضار برساند.

انجمن سازندگان تجهیزات صنعت ایران در سال 1379 به اقتضای یک دهه توسعه‌ی فرایند ساخت داخل تشکیل گردید و با سابقه‌ِی دو دهه‌ فعالیت فراگیر، امروز در کنار سایر انجمنهای یاد شده تبلور بخش مهمّی از خواسته‌ها و آرمانهای ملت بزرگ ایران، در طول بیش از یک قرن فعالیت صنعت نفت است. صنعتگران و تولیدکنندگان داخلی در آغاز دهه‌ی 70 در شرایطی وارد عرصه‌ی ساخت‌وساز داخلی شدند که صنایع نفت و گاز و پتروشیمی کشور وابستگی مطلق و همه‌جانبه‌ی قبل از انقلاب و بلوک غرب را تا مقطعی یدک کشیده است. عمق این وابستگی‌ها نه تنها همه‌ی شریانها و شبکه‌های وسیع تجهیزات، قطعات، کالا و مواد را در چنگال اهریمنی خود به اسارت گرفته بود بلکه فرهنگی از باور و یقین را به بقا بر وابستگی بر اذهان مدیریت صنعت نفت کشور القا نموده بود.

به یاری خداوند متعال و اراده‌ی خلل‌ناپذیر تولیدکنندگان با عبور از مسیرهای بسیار صعب و دشوار همراه با نهایت خوف و رجای دهه‌ی 70 در مقابل سیل واردات بی‌حساب و کتاب دهه‌ی 80 که به یُمن درآمدهای نفتی حاصل شد نیز تاب آوردند. و مصرّتر از دهه‌ی 70 برای توسعه و پایداری خود ادامه داده‌اند و سربلند و مفتخر پا به دهه‌ی 90 گذاشتند که با طوفان تحریمهای بی‌سابقه‌ی تاریخ بشر بر علیه ایران عزیز ما روبرو گردیدند.

با استشهاد از قداست تولید و به دور از هرگونه از مبالغه و گزافه‌گویی و با افتخار و سربلندی اعلام میدارد که حاصل تحریمهای همه‌جانبه در صنوف ما سازندگان، رشد و توسعه‌ی فراگیر در سه حوزه‌ی: دانش و فناوری بومی، توسعه‌ِی تکنولوژی ساخت داخل وافزایش ظرفیتهای تولیدی عموم اعضای انجمنها بوده است. به نحوی که در همین دهه بالغ بر 150 شرکت از مراجع ذی‌صلاح گواهینامه‌ی دانش‌بنیانی دریافت نمودند و ده‌ها شرکت دیگر در صف اخذ گواهی میباشد و به یُمن این ظرفیتها و امیدوار به رفع مشکلات موجود به راه برگشت‌ناپذیر خود ادامه خواهیم داد.

با نهایت افتخار و سربلندی و به نیابت از کاروان عظیم سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران قویاً اعلام می نمایم که آنچه در طی سه دهه‌ی گذشته به‌ویژه در دهه‌ی 90 توسط سازندگان اتفاق افتاد یک انقلاب صنعتی همراه با خلق یک فرهنگ مبتنی بر ارزشهای تولید است که خود شاخص‌ترین عامل پیوند اتحاد و وفاق سازندگان برای ادامه‌ی راه و مسیر مشترک میباشد. فرهنگی که جان‌مایه‌ی آن پاکدامنی و قداست و عاری از هرگونه فساد و زندگی اشرافیگری است. مجموعه‌ی ظرفیتهای ایجاد شده طی سه دهه‌ی گذشته به نمادی استوار از خودکفایی ملی بدل شد و به سطحی از ظرفیتهای حرفه‌ای در تولید، عرضه‌ی محصول و پشتیبانی‌های فراگیر از حوزه‌ی مصرف دست یازیده است که تحریمهای دهه‌ی 90 قادر نبوده است چرخی از چرخهای عظیم صنایع نفت و گاز کشور را از حرکت باز بدارد.

 انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران با تدوین نقشه‌ی راهبردی به ایجاد سازمانی کم‌نظیر متشکل از کمیسیون‌های حرفه‌ای سیاست‌گذار و کمیته‌های تخصصی به منظور ایجاد شبکه‌ی فراگیر حرفه‌ای در بین اعضا فرایند دستیابی به اهداف کلان ملی خود را بی‌‌وقفه و در تقابل فراگیر به همه‌ی ذی‌نفعان ازجمله دولت محترم دنبال می نماید.

تمامی نیازمندی‌های صنایع نفت و گاز و پتروشیمی کشور شناسایی و در ده گروه تجهیزات شامل: تجهیزات ثابت، تجهیزات دوّار، تجهیزات حفاری، تجهیزات برقی، تجهیزات سیستم کنترل، اتوماسیون و ابزار دقیق، لوله و اتصالات، مواد شیمیایی و کاتالیست، شیرآلات و تجهیزات سرجایی، تجهیزات ایمنی و آتش‌نشانی و نهایتاً اقلام عمومی و همه‌ی سازندگان انجمن در قالب کمیته‌های تخصصی در این گروه‌ها جانمایی شدند.

با لحاظ نهایت احتیاط و محافظه‌کاری اعلام می دارد که کف خودکفایی گروه‌های ده‌گانه‌ی فوق بر اساس دانش و فناوری بومی 65 درصد، مهندسی معکوس مبتنی بر تکنولوژی بومی 25 درصد و ورود به 15 درصد باقیمانده اولاً نیازمند دستیابی به دانش ساخت پیچیده‌ِی آنها است، ثانیاً نیازمند به تأمین مواد اولیه‌ای هستند که دسترسی به آنها در شرایط تحریم دشوار و تولیدشان توجیه اقتصادی ندارد.

عظمت و شکوه بومی‌سازی تجهیزات را میتوان در طراحی و ساخت تجهیزاتی پیچیده‌ای مانند برجهای فرایندی، مخازن تحت فشار، توربوکمپروسورهای گازی، انواع مته‌های حفاری، مگادیراو‌ها و رله‌های الکترونیکی آنها، تابلوهای سیستم کنترل و نرم‌افزارهای مرتبط با آن، لوله‌های بدون درز و اتصالات، بسیاری از کاتالیست‌های فرایندی، گیت‌ولوها(1) و چک‌ولوهایی(2) که در پروژه‌ی ملی خط لوله‌ی گل جاسک مورد استفاده قرار خواهند گرفت و همچنین الکتروموتورهای 2.5 مگاواتی قابل استفاده در همین پروژه. در رسایی بیان این دستاوردهای غیرقابل تصور بر این جمله تأ‌کید مؤکد مینماید که نقش و تولید داخلی تجهیزات، پوشش دادن 60 الی 65 درصد ارزش همه‌ی پروژه‌های بالادستی و پایین‌دستی نفت و گاز، ایجاد مجتمعهای پتروشیمی و بهره‌برداری از نگهداشت میباشد.

 من از بقیه‌ی مطالب میگذرم چند مورد درخواست ویژه دارم از محضر مبارک حضرتعالی.

یک، به منظور توسعه و تأمین پایدار ساخت داخل به شدت نیازمند ایجاد یا اجرای زیرساخت‌ها‌یی مانند اصلاح قانون مناقصات بر مبنای توسعه، تدوین قرارداد ساخت بار اول با لحاظ نمودن هزینه‌های توسعه‌ی فناوری و زیرساخت‌های دانش‌بنیان از یک سو و بازار مطمئن بعد از ساخت از سوی دیگر، اجرایی شدن عاجل و همه‌جانبه‌ی طرح صدور گواهی کیفیت محصولات داخلی و نهایتاً تجمیع همه‌ی نیازمندی‌های صنایع نفت و گاز و پتروشیمی در سامانه‌ی یکپارچه‌ی کالای وزارت نفت به منظور تجمیع تقاضا و شفافیت قریب به معنای فهرست سازندگان معتبر داخلی و پرهیز اکید خرید از سازندگان نامعتبر داخل و یا خارج، لذا خواهشمند است این مورد مورد عنایت خاص حضرتعالی باشد.

دو، بیش از یک دهه است که انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران تلاش زیادی نموده است تا شرایط بازرگانی و تعاملات مالی اعضای خود را با کارفرمایان محترم همسان با منابع خرید خارجی نماید. بدین معنا که اعتبار اسنادی_ریالی را جایگزین قراردادهای فعلی نماید و متولی تراکنشهای مالی فی‌مابین ما و کارفرماها، بانک‌ها قرار داده شود که به نفع هر سه‌جانبه میباشد. در این خصوص از جناب آقای مهندس زنگنه تقاضا داریم مساعدتهای لازم را بفرماید.

سه، در شرایط موجود و براساس برآوردها به منظور حفظ پویایی و ایجاد شرایط لازم برای توسعه‌ِی همه‌ی ظرفیتهای شرکت سازنده‌ی تجهیزات صنعت نفت نیاز به تعریف حداقل سالیانه ده میلیارد دلار پروژه و تزریق منابع مالی به این بخش میباشد تا ان‌شاءاللّه سازندگان با طراوت به فعالیت خودشان ادامه بدهند.

چهار، در راستای سیاستهای اقتصادی نظام جمهوری اسلامی ایران و برنامه‌های دولت، قویاً از دولت فعلی و دولتهای آینده خواهانیم درهای اقتصاد مملکت را به روی بخش خصوصی باز نماید به نحوی که اکثریت کرسی‌های تصمیم‌سازی در سیاستهای راهبردی و کلان اقتصاد ملی در اختیار بخش خصوصی قرار گیرد تا بدین وسیله اراده‌ی بخش خصوصی در تعیین سرنوشتشان در همه‌ نوع تصمیم‌سازی‌ها متبلور گردد. و قویاً تأکید دارد شورای راهبردی  توان ملی متشکل از نماینده‌ِی دفتر مقام معظّم رهبری، نماینده‌ِی دولت محترم و نمایندگان صنعت و تولید تشکیل تا جایگاه بخش خصوصی را در اقتصاد کلان کشور بازخوانی و تثبیت نماید.

پنج، ساختار اجرایی و عملیاتی نهادهای اقتصاد ملی ما اولاً در تزاحم با بسیاری از اسناد بالادستی، قوانین حمایتی و حتی فرامین حضرتعالی در حمایتهای راهبردی از کالای ایرانی قرار دارد و ثانیاً متناسب با توسعه و رشد صنعت و تولید در کشور ارتقای ساختاری پیدا نکرده است و لذا نظام مالی، بازار سرمایه، بانک و حتی بیمه و مالیات و گمرک فرایند توسعه‌ِی ما را به چالش کشیدند. رفع این مشکلات با تشکیل شورای راهبردی تکمیل و توسعه‌ی زنجیره‌ی ارزش اقتصادی با مشارکت وزارت اقتصاد و دارایی،‌ وزارت صنعت، معدن، تجارت، وزارت نفت، معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، بانک مرکزی و نمایندگان بخش صنعت و تولید امکان‌پذیر است تا زمینه‌ی تحقق کامل و جامع اقتصاد مقاومتی را مطابق با مصرّحات آن از جمله مدیریت بازار سرمایه و ایجاد صندوق پروژه‌ها، خودکفایی راهبردی در ساخت داخل، صادرات تجهیزات و خدمات فنی و مهندسی، تدوین و تعیین جایگاه زنجیره‌ی ارزش ساخت داخل در اقتصاد را فراهم نماید. برای حضور در بازارهای منطقه و جهانی تجمیع و همسوسازی همه‌ی ظرفیتهای ملی در حوزه‌ی نفت، گاز، پتروشیمی از طراحی و مهندسی گرفته تا ساخت تجهیزات و نصب و ساختمان باید سرلوحه‌ی همکاری فراگیر ملی با مدیریت وزارت محترم نفت و مشارکت فعال همه‌ی صنوف و انجمنهای ذی‌ربط قرار گیرد تا بدین‌ وسیله اولاً نقاط ضعف و قوّت داشته‌های ملی ما رخ بنماید، ثانیاً‌ ظرفیتهای مختلف در تناظر چندجانبه با همدیگر به هم‌افزایی بینجامند و ثالثاً هلدینگ‌های توانمند ای‌پی‌سی از دل آنها ایجاد شود جهت انجام پروژه‌های بزرگ و حضور در بازارهای منطقه‌ای.

مطمئنیم حضرت آقا و رجای واثق داریم که حاصل این جلسه با صدور دستورات مقتضی از سوی حضرتعالی راه تعاملات همه‌جانبه و فراگیر میان بخش خصوصی و نهادهای ذی‌ربط دولت محترم و سایر دستگاه‌ها را به جهت حل مسائل فوق‌الاشاره هموار خواهد نمود و با عنایت به خداوند متعال دست در دست یکدیگر افق روشن‌تر آینده‌ی ایران بزرگ را رقم خواهیم زد.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۱۹۵۹۵۴۲۲:۲۱:۰۲ ۱۳۹۸/۹/۱
برای کی بی اثر شد برای مردم یا مسولین ؟
ناشناس۱۱۹۷۳۷۵۱۱:۳۶:۳۷ ۱۳۹۸/۹/۲
برای تو که از گاز و بنزین استفاده میکنی
ناشناس۱۱۹۵۹۷۰۲۲:۲۳:۵۰ ۱۳۹۸/۹/۱
از طریق تحریم ملت
ناشناس۱۱۹۵۹۷۷۲۲:۲۶:۱۲ ۱۳۹۸/۹/۱
از فشار بی حسی مردم ایران بی اثر شد
ناشناس۱۱۹۶۰۱۹۲۲:۳۷:۴۵ ۱۳۹۸/۹/۱
با دیدن یک خواب شیرین
ناشناس۱۱۹۶۰۶۲۲۲:۵۴:۳۲ ۱۳۹۸/۹/۱
اینترنت را چرا قطع کردید؟
ناشناس۱۱۹۶۱۳۷۲۳:۱۷:۰۶ ۱۳۹۸/۹/۱
واقعاتحریمها کاملا بی اثر شده!!!!!!..
ناشناس۱۱۹۶۲۲۰۲۳:۴۱:۱۸ ۱۳۹۸/۹/۱
اگه بی اثرشد الان اوضاع کشور این نبودبنزین300درصد افزایش پیدانمیکرد کشور .. اقتصاد .. ملت .. الامسئولان پر..
ناشناس۱۱۹۶۲۴۱۲۳:۴۹:۴۶ ۱۳۹۸/۹/۱
در بخش خصوصي تقريبا اكثريت صنعت گران وتوليد كنندگان در ابداع ونوع آوري موفق بودند ولي در جاهايي كه پول وبودجه وحمايت دولتي داشته پس رفت وجود داشته يك نمونه موفق همين شركتهاي خصوصي توليد كننده صنائع مربوط به نفت ونمونه نا موفق آن شركتهاي مورد حمايت دولت مانندشركتهاي خودروسازي كه خودروهاي جديدشان با شرايط بدتر از سالهاي گذشته توليد شده بدنه ضعيف تر،قطعات غير استاندارد،قيمت خيلي بيشترومصرف بنزين بيشتر
علی۱۱۹۶۳۹۴۰۰:۵۴:۳۳ ۱۳۹۸/۹/۲
آقای تسنیم تجهیزات سرچاهی درسته، نه سرجایی
ناشناس۱۱۹۶۶۱۳۰۶:۳۸:۰۳ ۱۳۹۸/۹/۲
بی اثر شد؟
ناشناس۱۱۹۷۰۲۲۱۰:۱۶:۰۴ ۱۳۹۸/۹/۲
عجب چه بی اثری که خودتون میگید گرانی بنزین به خاطر اینه که نمیتونیم نفت بفروشیم حالا بی اثر شده دیگه اینهمه شعار ..
ناشناس۱۱۹۷۲۶۶۱۱:۱۵:۰۶ ۱۳۹۸/۹/۲
از طریق گرون کردن بنزین و دلار و کالاهای اساسی ! جیب مردم تحریم‌ها رو برای دولت بی‌اثر کرد. هرچی کسری بودجه و منابع بود از طریق جیب مردم جور شد با ..
ناشناس۱۱۹۷۴۳۸۱۱:۵۶:۲۴ ۱۳۹۸/۹/۲
تحریم کالایی که نتونی بفروشی معنا نداره
ناشناس۱۱۹۷۵۱۱۱۲:۱۶:۵۳ ۱۳۹۸/۹/۲
کجا بی اثر شد؟ از تولید و صادرات نفت سراغ بگیرید که یک ششم شده تازه پولش هم نمیاد تا بدونید چی شده
ناشناس۱۱۹۷۵۷۹۱۲:۳۱:۱۹ ۱۳۹۸/۹/۲
با گران شدن بنزین
ناشناس۱۱۹۷۶۷۷۱۲:۴۹:۴۹ ۱۳۹۸/۹/۲
آفرين به اين مردان غیور و تلاشگرخدا قوت قهرمانان
ناشناس۱۱۹۸۰۲۳۱۳:۴۵:۵۴ ۱۳۹۸/۹/۲
با گران کردن بنزین و تامین درآمد هزینه های داخلی و خارجی از جیب مردم .. ..

پربحث‌های دیروز

 1. ترامپ بازنده انتخابات رياست جمهوری می‌شود؟

 2. تحریف در روایت تاریخی مشروطه

 3. چرا آمریکا "تیک‌تاک" را فیلتر می‌کند؟

 4. رئیس‌جمهور دستکم موافقان سیاسی خود را تحمل کند!

 5. تصویری کمتر دیده شده از رهبر انقلاب

 6. روحانی: با وجود جنگ اقتصادی، دولت کشور را مدیریت کرده/ از تعطیل شدن تولید و تشدید بیکاری جلوگیری کرده‌ایم

 7. وزیر اقتصاد: سهامی برای جاماندگان سهام عدالت نداریم

 8. نیوزلندی‌ها برق بی‌سیم اختراع کردند

 9. دستورالعمل وزارت بهداشت برای محرم: جلسات به فضای باز می‌رود/ افراد مسن در مجالس عمومی شرکت نکنند

 10. ریچارد گلدبرگ کیست و چرا ایران او را تحریم کرد؟ + تصاویر

 11. ظریف: اشتباهات محاسباتی ابرقدرتها تبعات فاجعه‌بار بدنبال داشته است

 12. هفت عامل که مانع فرزندآوری می‌شود

 13. طرح سوال از رئیس جمهور تا فردا تعیین تکلیف می شود

 14. خبر خوش برای بازنشستگان تامین اجتماعی

 15. افتتاح موزه و سراسرنمای سردار قاسم سلیمانی

 16. مراسم تودیع و معارفه رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس

 17. چراغ سبز کره‌ای‌ها برای پرداخت بدهی ایران

 18. علت برچیده نشدن بزرگ‌ترین داروخانه غیرقانونی کشور

 19. بورس به کانال سه میلیون واحد می‌رسد؟!

 20. کلیات «طرح شفافیت آرا» در کمیسیون آئین‌نامه داخلی مجلس تصویب شد

 21. چگونه گوشی موبایلی که خیس شده را نجات دهیم

 22. ارتباط مستقیم شیوع مجدد کرونا و افزایش تعداد مبتلایان، با رشد سفرها + نمودار

پربحث‌های هفته

 1. خانه‌های خالی در محاصره مالیاتی / سامانه ملی املاک را دریابید!

 2. آقای حدادیان زودتر تکذیب کنید !

 3. ماجرای عضویت دختر رئیس جمهور در هیئت علمی دانشگاه/در سفر احمدی‌نژاد به قم چه گذشت؟/ تحلیل لیلاز از قرارداد ایران و چین/روحانی: اقتصاد کشور در حداقل ضرورت مردم به خوبی اداره شده است

 4. جزئیاتی از طرح مالیات خانه‌های خالی/ مالیات ۴۰ میلیون تومانی از یک خانه خالی

 5. نمایندگانی که خانه سازمانی ۳۸۰ متری مجلس را از آنِ خود کردند!

 6. خداحافظی دکتر احمد توکلی از صاحب‌ ‌امتیازی الف

 7. ساده‌انگاری پیری‌ جمعیت حتما عیب است

 8. ترامپ بازنده انتخابات رياست جمهوری می‌شود؟

 9. روحانی درباره کالاهای اساسی چه گفت؟

 10. درخواست قالیباف برای تعویق کنکور/توکلی: مردم اشکنه هم نمی‌توانند بخورند/رویای ریاست جمهوری؛ از جهانگیری و لاریجانی تا سیدحسن خمینی

 11. چرا کره جنوبی پول‌های ایران را پس نمی‌دهد؟

 12. پشت پرده تجمع طالبان در تهران/احتمال خط خوردن لاریجانی و ناطق نوری از فهرست اصلاح‌طلبان/وضعیت وخیم بیماران کرونایی در پایتخت/تابلویی از تصویر رهبری که به قالیباف هدیه داده شد

 13. آیا تعویق کنکور سراسری امکان‌پذیر است؟

 14. رصد پایگاه آمریکایی العدید با ماهواره نور + تصاویر

 15. ترس و تردیدهای برگزاری کنکور در کرونا رنگ باخت اما ...

 16. تحریف در روایت تاریخی مشروطه

 17. روحانی: هدف دشمنان ایجاد هیجان‌زدگی و بی‌برنامه‌گی در مدیریت کشور است

 18. چرا آمریکا "تیک‌تاک" را فیلتر می‌کند؟

 19. پایانی بر یک مجادله درباره عزاداری محرم امسال

 20. توکلی: برخی دولتمردان مشکل معیشتی ندارند/ کوپن بدتر از نابودی پول ملی نیست

 21. روحانی: زندگی مردم در حد ضرورت به خوبی اداره شد/ صادرکنندگان در ده روز اخیر ۲.۵ میلیارد دلار ارز را بازگرداندند

 22. پیشگیری از گره کوری که به دندان هم باز نمی‌شود!

 23. واقفین دماوند و جنگل‌های هیرکانی چه کسانی هستند؟

 24. رئیس‌جمهور دستکم موافقان سیاسی خود را تحمل کند!

 25. تازه‌ترین قیمت خودروها در بازار / پراید ۹۳ میلیون تومان شد!

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. خانه‌های خالی در محاصره مالیاتی / سامانه ملی املاک را دریابید!

 2. جزئیاتی از طرح مالیات خانه‌های خالی/ مالیات ۴۰ میلیون تومانی از یک خانه خالی

 3. روحانی: هدف دشمنان ایجاد هیجان‌زدگی و بی‌برنامه‌گی در مدیریت کشور است

 4. توکلی: برخی دولتمردان مشکل معیشتی ندارند/ کوپن بدتر از نابودی پول ملی نیست

 5. پیشگیری از گره کوری که به دندان هم باز نمی‌شود!

 6. تازه‌ترین قیمت خودروها در بازار / پراید ۹۳ میلیون تومان شد!

 7. خرید سکه مشمول پرداخت مالیات شد

 8. روحانی: با وجود جنگ اقتصادی، دولت کشور را مدیریت کرده/ از تعطیل شدن تولید و تشدید بیکاری جلوگیری کرده‌ایم

 9. وزیر اقتصاد: سهامی برای جاماندگان سهام عدالت نداریم

 10. رفت و برگشت «دلار» به کانال پایین‌تر

 11. ترمز افزایش قیمت خودرو را چه کسی می‌کشد؟/ علت افزایش قیمت‌ها چیست؟

 12. قیمت آپارتمان در تهران روزانه چقدر گران می‌شود؟ + جدول

 13. دارایی مالکان سهام عدالت آب رفت

 14. آیا پراید ۱۰۰ میلیونی در راه است؟ 

 15. مدرس خیابانی: دولت نسبت به افزایش قیمت کالاها بی‌تفاوت نیست/ کمبود کالایی در بازار وجود ندارد

 16. ارزان‌ترین خودروی حال حاضر جهان کجا تولید می‌شود؟

 17. تلاش بانک مرکزی برای کنترل تورم/ تأمین کسری بودجه با فروش سهام و اوراق دولتی

 18. کاهش اعتبار چک توسط کلاهبرداران/ بانک مرکزی و قوه ‌قضاییه ورود کنند!

 19. پشت پرده افزایش ۲۰۰ درصدی قیمت میلگرد

 20. رئیسی: بانک‌ها اجازه ندهند گیرندگان تسهیلات پول ملت را صرف اموری غیر از تعهدشان کنند

 21. دلار در سرازیری

 22. رانا بخریم یا ۲۰۶ صندوقدار؟

 23. قیمت پراید از ۹۰ میلیون تومان گذشت!

 24. آغاز مرحله دوم طرح فروش فوق العاده ایران خودرو از امروز

 25. یک طرح جدید برای واریز یارانه ۴۰ لیتری بنزین

آخرین عناوین