تاثیر سرطان‌ بر باروری زنان

گروه سلامت الف،   3980901023

عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن‌سینا، انواع سرطان‌های دخیل در ناباروری زنان را برشمرد و چگونگی جلوگیری از ناباروری تحت تاثیر شیمی درمانی و درمان‌های سرطان را تشریح کرد.

دکتر افسانه شه‌بخش در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه مهم‌ترین سرطان‌های اثر گذار بر تولیدمثل، سرطان تخمدان، رحم و دهانه رحم است، گفت: این بیماری‌ها می‌توانند بر تولیدمثل و کیفیت آن در زنان اختلالاتی وارد کنند. مهم‌ترین عامل اما سرطان‌هایی است که تخمدان را درگیر می‌کنند؛ چراکه تخمدان عامل تخمک‌گذاری است و اولین واحد زنانه برای تولید مثل است. متاسفانه بیشترین میزان بروز سرطان‌های تخمدان در سنین باروری ایجاد می‌شود و مجبور به خروج تخمدان یا مداخلات درمانی می‌شوند که می‌تواند منجر به تغییر در روند باروری شود.

وی با اشاره باه اینکه سرطان‌های اثرگذار بر سیستم باروری بر دو نوع مستقیم و غیر مستقیم تقسیم بندی می‌شوند، اظهار کرد: گاهی علاوه بر درگیری اعضای تولید مثل به سرطان، اعضای مجاور دستگاه تولیدمثل در لگن و شکم مانند مثانه، کبد، مجاری صفراوی و روده نیز به سرطان مبتلا می‌شوند که این ابتلا هم می‌تواند به دلیل مجاورت فیزیکی با گسترش یافتن بر دستگاه تولیدمثل اثرگذار باشد که در نهایت می‌تواند منجر به از بین رفتن تخمک‌ها و بروز مشکل در محل نگهداری جنین یا رحم شوند.

این متخصص زنان و زایمان در خصوص نقش کیست‌هایی در تخمدان برای بروز سرطان در این عضو اظهار کرد: کیست‌های تخمدان دارای چندین نوع هستند، کیست‌هایی که معمولا در زنان شیوع دارد کیست‌های ساده و بدون خطر است که اگر تخمک‌ها در طی روند رشد خود با مانعی روبه‌رو شوند که مانع آزادسازی آنها شود، کیسه‌ای دور آنها ایجاد می‌شود و مایعی شفاف در آن به وجود می‌آید که نمی‌تواند عامل مستعد بروز سرطان تخمدان شود. اما کیست‌های سرطانی کیسه مشخصی ندارند، ماده درون آن شفاف نیست و قوام سخت‌تری نسبت به کیست‌های ساده دارند. اینها کیست‌هایی هستند که می‌توانند بدخیم بوده و در آینده منجر به بروز سرطان شوند.

شه‌بخش با بیان اینکه اکثر سرطان‌های تخمدان از بخش بیرونی آن آغاز می‌شود، اظهار کرد: از آنجایی که عامل تکثیر سلول در این قسمت‌ها بیشتر است، هر عاملی که تکثیر سلول‌ها را بر هم بزند می‌تواند عاملی برای بروز سرطان باشد. به طور مثال مصرف هورمون‌ها به طور غیرطبیعی و یا برخی هورمون‌های درونی می‌تواند در فرایند تشکیل کیست‌های تخمدان موثر باشد.

وی در ادامه به میزان موفقیت باروری پس از درمان سرطان اشاره کرد و گفت: در صورتی که تومورهای خوش‌خیم، تخمدان را درگیر کرده باشد می‌توان امیدوار بود که لازم نیست تخمدان را به شکل کلی خارج کرد و از آنجایی که تخمدان یک عضو بسیار فعال است، حتی اگر میزان اندکی از آن باقی بماند فرد می‌تواند امیدوار باشد که باردار می‌شود. اما اگر تومور در تخمدان دو طرفه باشد و به طور کلی تخمدان را درگیر کند که پزشک مجبور به تخلیه کامل تخمدان شود، در آن صورت عامل تولید تخمک از بین می‌رود که منجر به ناباروری فرد می‌شود. همین موضوع اهمیت کشف به موقع تومور را نشان می‌دهد تا اگر به صورت یک طرفه ایجاد شده است، از بروز آن در تخمدان دیگر جلوگیری کرده و مداخلات درمانی را آغاز کنیم تا شانس فرد برای بارداری افزایش یابد. 

این عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن‌سینا نوع دیگر تومورهایی که تخمدان را  درگیر می‌کنند، تومورهای بینابینی معرفی کرد و افزود: این تومورها نه خوش‌خیم هستند و نه بدخیم که معمولا در سنین پایین در بیمار عود می‌کنند و از آنجایی که طی روند درمان کل تخمدان خارج نمی‌شود و احتمال عود مجدد آن پایین است، احتمال بارداری در آینده برای فرد وجود خواهد داشت.

وی درباره نوع باروری در افرادی که هر دو تخمدان از بدن‌شان خارج شده است، اظهار کرد: در این زمان می‌توان از روش‌های کمکی مانند«IVF» برای باروری استفاده کرد و یا پیش از آغاز درمان در صورتیکه شرایط بیمار اجازه دهد، تخمک‌های باقی‌مانده را از بدن خارج کرده و آنها را فریز کرده و بعدا آن را مجددا در رحم کاشت. البته‌ روش‌های دیگری مانند باروری با تخمک اهدایی نیز وجود دارد که درصورتی که رحم درگیر نشده باشد می‌توان با کاشت آن در رحم، امید به باروری داشت.

شه‌بخش با بیان اینکه اکثر موارد ابتلا به ویروس پاپیلومای انسانی«HPV» بر اثر تماس جنسی محافظت نشده با فرد آلوده اتفاق می‌افتد، گفت: این موضوع در اکثر کتاب‌های علمی به این نحو بیان شده و بسیار نادر و حتی بعید به نظر می‌رسد شخصی بدون تماس جنسی و به طور مثال با حضور در مراکز عمومی مانند استخر به این ویروس مبتلا شود. ابتلا به انواعی از ویروس «HPV» می‌تواند باعث ابتلا به سرطان دهانه رحم شود.

وی با اشاره به اینکه درمان انواع سرطان‌ها در کشور بسیار موفقیت‌آمیزتر از گذشته است، افزود: البته بیماران باید آگاهی داشته باشند که برخی از مراحل درمانی مانند شیمی‌درمانی و پرتودرمانی می‌تواند تاثیر مستقیم بر عملکرد تخمدان‌ها و یا کاهش ذخیره تخمک در آنها داشته و منجر به از بین‌ رفتن آن شود. توصیه ما به خانم‌هایی که به انواع سرطان‌ها مبتلا می‌شوند این است که پیش از آغاز روند درمانی خود، با مراجعه به مراکز ما اقدام به خارج کردن بافت تخمدان و یا تخمک‌ها کرده و آن را فریز کنند تا در آینده با روش‌های لقاح مصنوعی و ‌«IVF»، جنین تولید کنیم. این روش به خانم‌ها کمک می‌کند پیش از آغاز روند درمان، بدون نگرانی از اثرات شیمی‌درمانی و پرتودرمانی بر باروری خود و تخمدان‌هایشان به روند درمانی خود ادامه دهند و پس از بهبود یافتن اقدام به بچه‌دار شدن کنند. این روش همچنین می‌تواند برای خارج کردن اسپرم از آقایان مبتلا به سرطان‌ها نیز صادق است تا اقدام به فریز کردن اسپرم شود. 

عناوین مرتبط

پربحث‌های دیروز

 1. روحانی: بر اساس بودجه ۹۹ حقوق کارمندان و بازنشستگان ۱۵درصد افزایش می‌یابد/ بودجه سال آتی، بودجه استقامت است

 2. لیلاز: مردم دیگر نگران قیمت بنزین نباشند

 3. روغن ریخته‌ای که رییس جمهور نذر امامزاده کرد!...

 4. پایان ثبت نام نامزدهای انتخابات مجلس/ رقابت اصولگرایان و اصلاح طلبان چگونه خواهد بود؟

 5. طرح «استیضاح» و «محاکمه» همزمان زنگنه در مجلس و دادگاه

 6. گزارش نیویورک تایمز از نقاشی های یک زندانی شکنجه‌ شده در گوانتانامو

 7. آیا محسن لرستانی اعدام شد؟

 8. هدیه خداحافظی آمریکا به دانشمند ایرانی

 9. وزیر ارتباطات در دوره دانشجویی/عکس

 10. جایگزین موگرینی کارش را با دخالت در امور ایران آغاز کرد

 11. بهترین زمان خرید مسکن چه موقع است؟/ پیش‌بینی قیمت مسکن در ادامه سال ۹۸

 12. تبانی برخی بانک‌های خصوصی برای ارائه تسهیلات ۷ هزار میلیاردی به شرکت‌های صوری

 13. اسرائیل: علیه ایران به گزینه نظامی متوسل می شویم

 14. محدودیت جدید صرافی‌ها برای فروش دلار

 15. بودجه سال ۹۹ صداوسیما ۱۰۰ میلیارد تومان کاهش یافت

 16. ولایت فقیه در عراق

 17. آخرین وضعیت مصوبه «تعیین محل تجمعات»

 18. دو اقدام لازم قضایی که نیازمند دستور رئیسی است      

 19. نحوه افزایش حقوق بگیران مشخص شد

 20. استقبال لاریجانی از روحانی در یک روز بارانی

 21. پول کارگران در جیب ویلموتس/آقای وزیر زیر بار پرداخت نروید

 22. مدیرعامل مجتمع نیشکر هفت‌تپه: آماده جذب صدها جوان بیکار هستیم/ ماهانه ۱۸ میلیارد تومان حقوق می‌دهیم

 23. آخرین قیمت طلا، دلار و سکه + جدول

 24. قالیباف در مجلس به‌دنبال چیست؟

 25. زنگنه: امیدواریم بتوانیم به جوانان روحیه دهیم

پربحث‌های هفته

 1. تبعیض آشکار در اخذ مالیات/ آیا همه هنرمندان باید از پرداخت مالیات معاف می‌شدند؟

 2. شما چه فکر می‌کنید؟ | آشنا: جماعت زیادی از راه مسافرکشی با ماشین شخصی زندگی می‌کنند...

 3. یک عکس؛ یک شرح | «رضا جان انقلاب این طور نیست که تو فهمیده‌ای...»

 4. ترامپ از ایران تشکر کرد؛ مبادله زندانیان حاصل «یک مذاکره بسیار منصفانه» بود

 5. سعید ملایی تبعه مغولستان شد+عکس

 6. روحانی: بر اساس بودجه ۹۹ حقوق کارمندان و بازنشستگان ۱۵درصد افزایش می‌یابد/ بودجه سال آتی، بودجه استقامت است

 7. وزیر کشور: یک مقدار افزایش قیمت‌ها،‌ در برابر افزایش قیمت بنزین طبیعی است

 8. ده چیز که برای اولین بار در عربستان باب شد

 9. مطهری: افزایش قیمت بنزین ضروری بود/ اگر شرایط مناسب بود روحانی را استیضاح می‌کردیم/ یک خانه ۵۷۶ متری و یک پژو دارم

 10. علت طولانی بودن روند صدور کارت ملی چیست؟

 11. ترفند کارمند بانک در برابر اغتشاشگران + عکس

 12. داماد رئیس جمهور در انتخابات ثبت نام کرد!

 13. توضیحات رامبد جوان درباره مهاجرت و خندوانه

 14. ابطحی: روحانی هویت امنیتی خود را در این روزها نشان داد/ انتقاد منیژه حکمت از معافیت مالیاتی هنرمندان/ آخرین اخبار از حضور جلیلی و قالیباف در انتخابات

 15. در نیزارهای ماهشهر چه گذشت؟! / روایتی تازه از وقایع اخیر در بندر ماهشهر

 16. سازمان مبارزه با فساد تشکیل دهید...

 17. اقتصاددانان خطاب به رئیس‌جمهور: اسامی کارشناسان موافق و اسناد کارشناسی طرح افزایش قیمت بنزین را منتشر کنید

 18. لیلاز: مردم دیگر نگران قیمت بنزین نباشند

 19. صندلی اتوبوس‌های پایتخت فروشی می‌شود!

 20. خسارت ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی زنگنه به کشور

 21. تجمع پراکنده و ساختارشکنانه در چند دانشگاه تهران

 22. «اعتراض»، «آشوب»، «اغتشاش» یا «فتنه»؟ ؛ هر چه بود درسی شد برای عبرت...

 23. سخنان عجیب مطهری درباره طرح افزایش قیمت بنزین/ وقتی یک نهاد نظارتی به نمایندگان هدیه می‌دهد!/ قوچانی: نمی‌توان از کارنامه اصلاح‌طلبان دفاع کرد

 24. مطهری: عملکرد خوبی در مجلس داشتم/ نیاز زیادی به تبلیغات ندارم

 25. آغاز مصادره اموال مقامات فاسد ترکمنستان+ تصاویر

آخرین عناوین