ما و بی‌بی‌سی

ناصر ایمانی،   3980830081 ۱۰۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۶۵ تکراری یا غیرقابل انتشار
ما و بی‌بی‌سی

 بنگاه سخن‌پراکنی بریتانیا با عنوان اختصاری بی‌بی‌سی در حدود یک قرن پیش با بودجه دولت بریتانیا تأسیس شد. هدف دولت انگلستان از تأسیس این بنگاه خبری از ابتدا، پخش برنامه‌های خبری و تحلیلی برای کشورهای دیگر و نه داخل انگلستان بود.

دقت داشته باشید که در آن زمان – یعنی حوالی جنگ جهانی اول – بخش بزرگی از جهان از آفریقا گرفته تا خاورمیانه و آسیای دور و شبه قاره هند، رسما مستعمره انگلستان بودند و این دولت برای استمرار سیاست‌های استعماری خود، ضروری می‌دانست که با راه‌اندازی یک شبکه رادیویی، افکار عمومی مردم جهان را با سیاست‌های زیرکانه خود همراه کند. لذا بی‌بی‌سی به سرعت رشد نمود و به تدریج برنامه‌های خود را به بسیاری از زبان‌های مردم جهان پخش می‌کرد و در این راه بسیار موفق بود.

بطوریکه بسیاری از مردم کشورهای آفریقایی و آسیایی، عملاً به اخبار و تحلیل‌های بی‌بی‌سی بیشتر از رسانه‌های خود توجه می‌کردند. این وضعیت حتی هم‌اکنون نیز ادامه دارد و بی‌بی‌سی یک مرجع نسبتاً قابل اعتماد در میان افکار عمومی کشورهای جهان است. بالاخص اینکه مردم کشورهای مختلف در آسیا و خاورمیانه و آفریقا، عمدتا از رژیم‌های مستبد و جامعه دیکتاتوری خود (که البته بسیاری از این رژیم‌ها هم وابسته به همین انگلستان بودند) چاره‌ای جز پناه بردن به کسب اطلاعات از کشور خود از طریق بی‌بی‌سی نداشتند.

صد البته این بنگاه خبری دولتی، سیاست‌های مرموزانه و استعماری دولت انگلستان را رهگیری می‌نمود اما در سیاست‌های خبری و تبلیغاتی خود بگونه‌ای رفتار می‌نمود که شنونده احساس نکند که به طور غیرمستقیم تحت تأثیر سیاست‌های دولتی بیگانه است و احساس می‌نمود که اخباری «بی‌طرفانه» را دریافت می‌کند.

همین سیاست، روش اصلی راهبری بی‌بی‌سی از ابتدای تشکیل آن بود. ظاهری کاملاً بی‌طرفانه – منصفانه و بدون جانبداری از هیچ دولت ، جریان  و فردی در آن کشور راز موفقیت بی‌بی‌سی طی دهها سال گذشته بوده است .

استفادهٔ بی‌بی‌سی از کارشناسان بسیار نخبه در زمینه جامعه‌شناسی و روانشناسی اجتماعی و اساتید رسانه‌ای و غیره، این رسانه را به یک بنگاه خبری موفق در سطح جهان تبدیل کرد که در موارد متعددی حتی دولت‌های کشورهای دیگر را تغییر دادند بدون اینکه افکار عمومی جامعه مذکور از تأثیر مهم بی‌بی‌سی آگاه باشد. این سیاست به ظاهر بی‌طرفانه و منصفانه بی‌بی‌سی در مورد ایران نیز قبل و بعد از انقلاب ادامه یافت. بیاد داریم که در دوران یکسال مانده به پیروزی انقلاب اسلامی و در کوران حوادث انقلاب، مرجع خبری بسیاری از مردم، رادیو بی‌بی‌سی بود که اتفاقاً همین رادیو و دولت متبوعش، از مهمترین حامیان دولت پهلوی بودند. اما چنان سیاست خبری بر آن حاکم بود که مورد اعتنای افکار عمومی قرار می‌گرفت.

این وضعیت تا سال‌ها پس از انقلاب نیز ادامه داشت و سیاست خبری بی‌بی‌سی کماکان رعایت ظاهری بی‌طرفی و انصاف و بدور از جانبداری خاصی بود. اما در سال‌های اخیر – و بالاخص از حوادث سال ۱۳۸۸ ایران به بعد – شاهد تغییر سیاست خبری عجیب و غیرقابل باور بی‌بی‌سی درباره ایران بودیم. این تغییر سیاست در مورد فقط یک کشور، برای کارشناسان و اهل سیاست، بسیار عجیب و تعجب‌آور بود.

بی‌بی‌سی طی دهها سال گذشته و در دهها کشور جهان و کوران حوادث سیاسی متنوع جهان، توانست بر سیاست اصلی خود پایدار بماند اما ظاهراً صبر و تحمل آن طی چند سال گذشته در مورد جامعه ایران به سر‌آمده و نتوانست چهره خود را پنهان نگاه دارد، طی چند سال اخیر و حوادث سال‌‌های ۸۸، ۹۶ و ۹۸ ایران، بی‌بی‌سی دیگر بی‌بی‌سی سابق نبود و بطور آشکار و بی‌پروائی از هر اغتشاشی (و نه تظاهراتی) در ایران حمایت علنی کرد و آن را پوشش کامل خبری داد. بی‌بی‌سی پا را از این هم فراتر گذاشت و عملاً و علناً اغتشاش‌گران و تخریب‌کنندگان را هدایت می‌کرد و حتی اخبار کاملاً کذب را هم منتشر می‌کرد.

تکلیف بنگاه‌های خبری ضدانقلاب و حتی صدای آمریکا از پیش روشن بود اما بی‌بی‌سی با سیاست‌تر و پیچیده‌تر از آن بود که روش آنان را در حوادث ایران پیش بگیرد .

اما سؤال مهم این است که چرا بی‌بی‌سی در مورد ایران تغییر جهت داد؟ چه عواملی در این تغییر مسیر قدیمی‌ترین و پرنفوذترین شبکه خبری مؤثر بود؟ بنظرم دو پاسخ مشخص در این باره وجود دارد: اول اینکه صبر و تحمل آمریکا و انگلستان در مورد نظام جمهوری اسلامی ایران واقعاً به سر آمده است. اهمیت و نقش ایران در حال حاضر در تحولات منطقه و جهان به گونه‌ای است که روزانه و به طور مستمر مقامات بلندپایه آمریکایی در هر سخنرانی خود، نامی از ایران می‌برند. جمهوری اسلامی برای آن‌ها غیرقابل تحمل شده است.

لذا بی‌بی‌سی در بزنگاه‌های حوادث ایران اصطلاحاً شمشیر را از رو می‌بندد و دیگر سیاست تبلیغات سنتی خود را دنبال نمی‌کند. دومین علت این است که پس از حوادث فتنه سال ۸۸، تعداد زیادی از روزنامه‌نگاران و فعالین مطبوعاتی ایران به لندن گریختند و جذب بی‌بی‌سی شدند. نقش این افراد در رادیکالیزه شدن این بنگاه خبری نیز می‌تواند یکی از دلایل سیاست اخیر بی‌بی‌سی باشد. ذکر این نکته را ضروری می‌دانیم که جمهوری اسلامی باید از کانال‌های دیپلماتیک، اعتراضات رسمی خود را به دولت انگلستان در مورد دخالت‌های آشکار و حمایت‌های بنگاه خبری آن کشور از اغتشاش‌گران را منعکس نماید. این حداقل اقدام لازم در این خصوص است.

دیدگاه کاربران

ر. ن۱۱۹۱۲۸۰۱۵:۱۷:۲۸ ۱۳۹۸/۸/۳۰
از این به بعد چون اینترنت قطع هست فقط الف میخونیم! .. دیگه میشه شما و BBC..
ناشناس۱۱۹۲۱۲۳۲۰:۲۶:۴۹ ۱۳۹۸/۸/۳۰
در وصف بی بی سی و صدا سیما باید گفت که: من از بیگانگان هرگز ننالم که هرکه هرچه کرد با من آشنا کرد
ناشناس۱۱۹۱۲۸۷۱۵:۱۸:۰۱ ۱۳۹۸/۸/۳۰
بهتر است بنویسید ما و شبکه های ماهواره ای. چه عواملی باعث شده اند که مردم شبکه های ماهواره ای را به صدا و سیما و دیگر رسانه های داخلی ترجیح دهند؟ مردم دوست دارند حق انتخاب داشته باشند، نه اینکه دیگران برای آنها انتخاب کنند تا چه ببینند و چه بشنوند و چه بخوانند.
بیگی29۱۱۹۱۹۵۸۱۹:۲۳:۴۶ ۱۳۹۸/۸/۳۰
با توجه به بی طرفی رسانه های داخلی و رسانه های خارجی ،بیننده تا حدی میتواند واقعیت را از بین اخبار طرفین تشخیص دهد..آنه طبیعتا معاند هستند اینها هم که خود میبینید......
ناشناس۱۱۹۲۱۵۹۲۰:۳۸:۴۸ ۱۳۹۸/۸/۳۰
بحث بی بی سی نیست . بحث مسئولینیه که شبونه سفارت انگلیس در تهران رو بازگشایی کردن . بحث جماعتی که خرج جشن تولد ملکه اونها رو در سفارت دادن . مشکل در وابستگی برخی تصمیمات به خواسته های انگلیسه وگرنه بی بی سی فقط ویترین این رابطه ست !
ناشناس۱۱۹۲۲۴۷۲۱:۰۳:۳۲ ۱۳۹۸/۸/۳۰
فاشیست یعنی آنکه من بر اساس معیارهای خودم، شاخص های خودم، اندیشه های خودم شما را به آزمون بگذارم. اگر در آزمون من نمره مطلوب آوردید پذیرفته میشوید و گر نه مردد
ناشناس۱۱۹۲۵۹۸۲۲:۵۶:۲۹ ۱۳۹۸/۸/۳۰
حالا خوبه نظر سنجی خارجی گفته فقط۲۴ درصد اخبار مردم را این شبکه های لندنی پوشش می دهند
سیامک۱۱۹۳۴۵۶۰۹:۴۸:۴۹ ۱۳۹۸/۹/۱
بله حق با شماست یکسری دوست دارند دروغ، نفرت، کینه بشنوند حق انتخاب هم دارند حق دارند اخبار را از رسانه‌هایی بشنوند که بیش از 2 قرن است دستشان به خون ملت ایران آغشته شده
ناشناس۱۱۹۱۲۹۶۱۵:۲۰:۲۶ ۱۳۹۸/۸/۳۰
اتفاقا کاملا برعکس. دلیل اقبال به شبکه ایران اینترنشنال و مهاجرت تعداد زیادی از عوامل شبکه بی بی سی به ان , متهم شدن این شبکه به پخش اخبار جهت دار به نفع ایران یا منفعل بودن این شبکه است.
ناشناس۱۱۹۱۸۹۰۱۸:۵۴:۱۵ ۱۳۹۸/۸/۳۰
به این میگن فرار رو به جلو
ناشناس۱۱۹۱۳۰۱۱۵:۲۱:۲۳ ۱۳۹۸/۸/۳۰
اینترنت را وصل کنید ...
ناشناس۱۱۹۱۹۱۴۱۹:۰۵:۵۷ ۱۳۹۸/۸/۳۰
شنبه وصل میشه!
ناشناس۱۱۹۱۳۰۳۱۵:۲۲:۰۵ ۱۳۹۸/۸/۳۰
از یک طرف تیتر می زنید 99% مردم فقط به رسانه های داخل اعتماد دارند همه تلوزیون خودمون رو نگاه می کنند! دوشاخه اینترنتم که از برق کشیدید!
ناشناس۱۱۹۱۳۱۰۱۵:۲۵:۱۳ ۱۳۹۸/۸/۳۰
باید دید که اصحاب رسانه اعم از دیداری و شنیداری با افکار مردم چه کار کرده اند، که اکنون درصد بالایی از مردم صحت خبرهای بی بی سی را بیشتر از رسانه های داخلی می دانند. همینکه شما همه روزه علیه شبکه های خارجی مطلب منتشر می کنید، خود گویای این امر هست که در عرصه رقابت رسانه ای، عقب هستید.
بیگی29۱۱۹۲۰۲۱۱۹:۵۱:۳۹ ۱۳۹۸/۸/۳۰
وقتی کم می آورند،به فحاشی پناه میبرند.
ناشناس۱۱۹۲۶۰۱۲۲:۵۷:۱۵ ۱۳۹۸/۸/۳۰
بیاد ماجرای تلگرام صدا سیما افتادم ما که از وقتس اینترنت قطع شده بیشتر بابامون رو می‌بینیم
ناشناس۱۱۹۱۳۲۰۱۵:۲۸:۵۱ ۱۳۹۸/۸/۳۰
کسی که صدا و سیما نگاه نمیکنه اطلاعات رو از شبکه های اجتماعی میگرفتیم که اونم قطع شد مجبوریم شبکه های خارجی ها و بی بی سی ببینیم.
ناشناس۱۱۹۲۵۷۶۲۲:۴۹:۲۱ ۱۳۹۸/۸/۳۰
ما که صدا و سیما می بینیم
ناشناس۱۱۹۱۳۴۷۱۵:۳۶:۱۶ ۱۳۹۸/۸/۳۰
بی بی سی از روانشناس و نخبگان برای تحت تاثیر قرار دادن مخاطبان ولو با اخبار دروغ استفاده می کند
ناشناس۱۱۹۱۳۶۴۱۵:۴۱:۲۶ ۱۳۹۸/۸/۳۰
رسانه روباه پیر انگل ستان بهتره به برگزیت و بدبختی مردم انگلیس بپردازد و در امور داخلی ایران مداخله نکند.
علی۱۱۹۲۰۶۸۲۰:۱۰:۲۵ ۱۳۹۸/۸/۳۰
برگزیت انتخاب مغرورانه و خودخواهانه اکثریت مردم انگلستان بود که اکنون به حماقت خود پی برده اند و نمیدانند چگونه از آن رهایی یابند.
ناشناس۱۱۹۳۳۸۵۰۹:۱۴:۳۰ ۱۳۹۸/۹/۱
اتفاقا برگزیت نماد کامل مردم سالاری است که ما در اینجا فقط شعارش را می دهیم
ناشناس۱۱۹۴۹۰۷۱۵:۴۶:۴۹ ۱۳۹۸/۹/۱
نگران نباش، در مورد آن موضوع هم کلی برنامه دارند
ناشناس۱۱۹۱۳۸۸۱۵:۴۹:۲۳ ۱۳۹۸/۸/۳۰
شما اجازه بده تو ایران خبرنگار داشته باشه اونوقت توقع داشته باش خبر اشتباه کار نکنه.
ناشناس۱۱۹۱۹۸۷۱۹:۳۷:۳۰ ۱۳۹۸/۸/۳۰
خبر اشتباه؟؟؟؟؟؟؟؟
ناشناس۱۱۹۱۳۹۰۱۵:۵۰:۲۳ ۱۳۹۸/۸/۳۰
اینترنتو که قطع کردین تمام شبکه ها رو هم پارازیت کنین بریم به عصر حجر
محمد۱۱۹۱۳۹۲۱۵:۵۰:۳۸ ۱۳۹۸/۸/۳۰
یک سوال چرا بسته های اینترنت اینقدر زود تموم میشه؟
ما هم یابو!!۱۱۹۲۲۴۵۲۱:۰۳:۰۷ ۱۳۹۸/۸/۳۰
داداش این اینترنت ملیشون خیلی مصرفش بالاست گویا..چون برا منم داره مث چی بسته میخوره
ناشناس۱۱۹۷۹۳۵۱۳:۳۰:۴۵ ۱۳۹۸/۹/۲
برای منم که بسته اینترنتم از روز قبل قطعی اینترنت فعال شده بود الان نگاه کردم ۴ گیگش رفته.جالبه!!!
محمدرضا۱۱۹۱۴۱۱۱۵:۵۶:۳۴ ۱۳۹۸/۸/۳۰
از بی بی سی بدتر شبکه ایران انترنشنال هست که با پول سعودی بعضی آگاهانه( و البته بعضی از کارکنان و کارشناسان ناآگاهانه) در مسیر سوریه کردن ایران تبلیغ و حرکت میکنند که البته به جائی نخواهند رسید. اینها رسما از سعودی پول میگیرند و یک شبکه تلویزیونی مجهز و پر هزینه را ( بر خلاف کانالهایی مثل سی ان ان) حتی بدون یک آگهی اداره میکنند و کیست که نداند آرزوی اسرائیل و عربستان ، ایران چند پاره و ذلیل است.
sasan ki۱۱۹۱۴۱۵۱۵:۵۸:۱۹ ۱۳۹۸/۸/۳۰
مردم حتی از کوچکترین رسانه برای ابراز دیدگاه و اعتراض خودشون محرومند حداقلش همین اینترنت بود که رسما تعطیل کردین. اونوقت مردم چطور باید حرف مسئولین و نگارنده این تحلیل رو باور کنند.تو یه خونواده اگه بزرگای خونواده پای درد و دل اعضای خونواده نشینن بچه هاشون میرن جایی که پای درد و دلشون بشینن
سید فرهاد۱۱۹۱۴۹۱۱۶:۲۲:۱۳ ۱۳۹۸/۸/۳۰
بی بی سی و ایران ایترنشنال کارشونو خوب بلدن. به نظرم بهتره کمتر دستشون آتو بدید. یاد صحبت رییس دفتر خاتمی (رییس جمهور) افتادم که ضمن نقل حوادث کوی گفت صبح روز اول به سید محمد خاتمی زنگ زدم گفتم اوضاع به هم ریخته، و خاتمی گفت میدونم الان دارم از طریق بی بی سی اخبار رو پیگیری میکنم!
ناشناس۱۱۹۱۵۰۸۱۶:۲۷:۰۴ ۱۳۹۸/۸/۳۰
وقتی اینترنت نداریم که صحت اخبار رو خودمون بتونیم بسنجیم، مردم‌ به اخبار منابع موجود اتکا میکنن، حالا هی بیا بگو بی بی سی فلان و بهمان. خودتون مردمو میندازید تو دامن اونا
ناشناس۱۱۹۱۵۴۲۱۶:۳۹:۴۳ ۱۳۹۸/۸/۳۰
همینکه تا اواسط نوشتار تلاش کردید منصفانه و مودبانه بنویسید پیشرفت خوبی برای الف و جناب ایمانی است و جای تبریک دارد. مگر رسانه ما اتفاقات جنبش 99% آمریکا یا تظاهرات جلیقه زرد ها در فرانسه را چطور گزارش میکنند ؟ آیا با ذوق زدگی از فروپاشی غرب به محض وقوع یه تظاهرات سیمای ما آن را با آب و تاب منتشر نمیکند ؟ فکر کنم چیزی که عوض دارد گله نداشته باشد.
ناشناس۱۱۹۱۵۴۴۱۶:۳۹:۵۷ ۱۳۹۸/۸/۳۰
به جای اینکار خودتان اخبار واقعی را بگید تا مردم جذب این و ان نشوند.
ناشناس۱۱۹۱۵۵۳۱۶:۴۴:۴۶ ۱۳۹۸/۸/۳۰
هرگز بی بی سی از زمان آغاز غیر از منافع دولت کبیره بریتانیا را مد نظر نداشته و نخواهد داشت ومانند هر بنگاه رسانه ای دولتی غیر از این نمیتواند باشد چنانچه زمانی همسویی با مواضع کشوری داشته مطمئن باشید که منافعی در آن وجود داشته
محمد قاسمی۱۱۹۱۵۷۹۱۶:۵۶:۰۸ ۱۳۹۸/۸/۳۰
تا پارازیت هست غصه چرا الان فقط همین مونده تا قضیه تموم بشه
ناشناس۱۱۹۱۶۹۱۱۷:۳۴:۰۹ ۱۳۹۸/۸/۳۰
مشکل از اون طرف نیست. مشکل لز این طرف است که بخش عمده ای از فعالان سیاسی کشور حتی در دولت و حکومت هیچ صدایی در رسانه ملی ندارند. تعداد زیادی از شاعران نویسندگان و هنرمندان اساسا اسمی از انها برده نمی شود و ممنوع النام و ممنوع الصوت و ممنوع التصویرند. بی بی سی تریبون در اختیار اینها قرار می دهد و مردم هم وقتی صدای اینها را می شنوند قاعدتا جذب این ممنوع التصویر و ممنوع الصداها می شوند. شده است یکبار نام محمود دولت ابادی یا شاملو در تلویزیون ملی به نیکی برده شود. یا حتی فردی مانند شجریان. یا شده است یکبار از اصلاح طلبان شاخص و اهل فکر در صدا و سیما نامی برده شود یا حرفی از انها زده شود. روشن است که امثال بی بی سی از این خلا و شکاف حداکثر سو استفاده را می کنند.
ناشناس۱۱۹۱۷۱۴۱۷:۴۳:۰۷ ۱۳۹۸/۸/۳۰
بی بی سی رو ولش کن، اینترنت کی وصل میشه؟شما مگه دنبال بیان واقعیات نیستید؟ خب اینترنت رو وصل کنید تا واقعیت حوادث آشکار بشه اگر هم نمی خواد اینترنت وصل بشه، مسئله ای نیست اعتراض کنندگان اینترنتی به اعتراض کنندگان بنزینی ملحق میشن. روزی ۷۰۰ میلیارد دلار داره بخاطر قطعی اینترنت به اقتصاد کشور ضرر وارد میشه.
ناشناس۱۱۹۱۸۶۵۱۸:۴۳:۲۱ ۱۳۹۸/۸/۳۰
یعنی بودجه یک سال پنتاگون ؟
ناشناس۱۱۹۲۱۷۷۲۰:۴۴:۱۹ ۱۳۹۸/۸/۳۰
منظورش ۷۰۰ میلیارد تومن بوده.
ناشناس۱۱۹۲۰۶۵۲۰:۰۹:۰۰ ۱۳۹۸/۸/۳۰
هفتصد میلیارد دلار! چه مردم فهیمی داریم ماشالله! خدایا حکمتتو شکر!
ناشناس۱۱۹۲۴۳۱۲۲:۰۰:۳۶ ۱۳۹۸/۸/۳۰
کل فرمایشات شما صحیح ولی خدا وکیلی اصلا میدونی 700 میلیارد دلار چقدره؟! اونم در روز!!!
ناشناس۱۱۹۳۰۵۴۰۲:۴۱:۴۰ ۱۳۹۸/۹/۱
یعنی هفت برابر بودجه ی سالانه ی نفتی ایران قبل از تحریم های جدید؟!!!
ناشناس۱۱۹۳۱۸۰۰۷:۰۱:۳۸ ۱۳۹۸/۹/۱
700 مبلیارد دلار....... واااااااووووووو
ناشناس۱۱۹۱۷۲۱۱۷:۴۵:۵۷ ۱۳۹۸/۸/۳۰
آقای ایمانی حالا یک مقاله هم تحت این عنوان بنویس "ما و صدا و سیما"
ناشناس۱۱۹۱۷۶۲۱۸:۰۶:۴۸ ۱۳۹۸/۸/۳۰
اگه سایت و تلویزیون ما مثل بی بی سی عمل کنند می توانند مخاطب جذب کنند ولی در عمل یک طرف‌های عمل می کنند
ناشناس۱۱۹۱۷۶۳۱۸:۰۷:۱۷ ۱۳۹۸/۸/۳۰
کی بشه اینترنت باز بشه و مجبور نباشیم این مطالب رو تحمل کنیم
ناشناس۱۱۹۲۴۴۹۲۲:۰۷:۱۵ ۱۳۹۸/۸/۳۰
آی گفتی! دیروز یه سر رفتم سایت صداسیما، فکرش رو هم نمیکردم هیچوقت مجبور بشم برم تو اون سایت !
احمد۱۱۹۱۷۷۸۱۸:۱۲:۰۳ ۱۳۹۸/۸/۳۰
البته بی بی سی معمولا در هنگام بروز حوادث مثل اعتراضات به افزایش قیمت بنزین در خبر پراکنی کاملا جهت دار عمل می کند اما در روزهای عادی با ظاهری بی طرفانه عمل می کند ولیکن در همین ایام اعتراضات بنزینی از دیدگاههای موافق و مخالف هم استفاده می کند . چیزی که در صدا و سیمای خودمان اصلا نمی بینیم .
ناشناس۱۱۹۱۷۸۳۱۸:۱۴:۰۸ ۱۳۹۸/۸/۳۰
البته که به جای امریکا می بایست سفارت انگلیس بسته می شد ولی چرا بر عکس شد خدا میداند
ناشناس۱۱۹۲۰۱۵۱۹:۴۹:۲۶ ۱۳۹۸/۸/۳۰
شما هنوز فکر بستنید ؟
ناشناس۱۱۹۲۴۶۹۲۲:۱۴:۳۴ ۱۳۹۸/۸/۳۰
برادر ارزشی سفارت انگلیس هم ریختن ولی رهبری فرمودند کار بسیار اشتباهی بوده. مخاطبت رو اشتباه انتخاب کردی
ناشناس۱۱۹۱۸۲۲۱۸:۲۸:۵۸ ۱۳۹۸/۸/۳۰
شما رسانۀ قوی و پاسخ‌گو به مردم کشورت داشتن باشی، بی‌بی‌سی هیچ غلطی نمی‌تونه بکنه. این‌ها همه‌ش توجیحه.
ناشناس۱۱۹۱۹۲۴۱۹:۰۹:۰۳ ۱۳۹۸/۸/۳۰
من اعتمادم سلب شد. اینترنت رو قطع کردین و کسب و کارم دچار مشکل شد. چرا مردم آزاری میکنید؟ جواب خسارت منو کی میده؟
ناشناس۱۱۹۳۰۷۲۰۳:۱۲:۱۷ ۱۳۹۸/۹/۱
قطع اینترنت حق الناس است به هزاران کسب و کار میلیون ها تومان زیان وارد شده . کسی هم پاسخگو نیست مگه اینترنت بچه بازی هی قطع میکنید ؟؟؟
ناشناس۱۱۹۱۹۲۵۱۹:۰۹:۳۵ ۱۳۹۸/۸/۳۰
در جریان وصل اینترنت نیز شاهد تبعیض ونابرابری مناطق از سوی مجریان هستیم
ناشناس۱۱۹۱۹۴۰۱۹:۱۴:۳۷ ۱۳۹۸/۸/۳۰
خوب صدا و سیما هم سعی کنه از نخبگان دانشگاهی ایرانی استفاده کنه تا مثل بی بی سی موفق باشه ولی متاسفانه صدا و سیما ترجیح می ده اکثر نیروهاش رو از طیف خاصی جذب کنه
ایرانی۱۱۹۱۹۵۲۱۹:۱۹:۲۰ ۱۳۹۸/۸/۳۰
در عصر تکنولوژی و فناوری میاید اینترنتو قطع میکنید،بنزین رو ساعت دوازده سه برابر میکنید،هرکس اعتراض میکنه بهش برچسپ ضد انقلاب میزنید
ناشناس۱۱۹۴۵۰۹۱۳:۳۸:۳۶ ۱۳۹۸/۹/۱
خیالت راحت کسی برچسب اشتباهی نخورده همه چشم دارن میبینن کی خونه و زندگی مردمو آتش زده
ناشناس۱۱۹۱۹۸۸۱۹:۳۸:۲۷ ۱۳۹۸/۸/۳۰
اینترنت رو وصل کنید، بس کنید. خسته شدیم.
ناشناس۱۱۹۲۰۱۴۱۹:۴۹:۲۱ ۱۳۹۸/۸/۳۰
صدا و سیما و رسانه‌های داخلی حتی یک تصویر از اعتراضات مردم نشون ندادن فقط تخریب اموال و آتش نشون دادن..خب مردم حق دارند برن سراغ رسانه های خارجی ..
ناشناس۱۱۹۲۵۸۰۲۲:۵۱:۳۲ ۱۳۹۸/۸/۳۰
اعتراضات؟ از کی تا حالااشوب شده اعتراضات شما مردم را می خواهی ببینی راهپیمایی را ببین
ناشناس۱۱۹۲۰۵۱۲۰:۰۳:۰۹ ۱۳۹۸/۸/۳۰
هدف تندروها بردن کشور به سمت یک جنگ داخلی است. مردم نباید اجازه دهند مشکل تحریم ها باید حل شود
ناشناس۱۱۹۲۶۱۹۲۳:۰۵:۲۷ ۱۳۹۸/۸/۳۰
در نهایت طرح بزرگ استعمارگران و همدستان منطقه ای آنها تجزیه ایران به چند کشور ضعیف و کوچک است تا همگی یک نفس راحت بکشند. همدستان قدرتمندی هم در داخل دارند . که نقاب های دلفریب بر چهره دارند. اما نهایتا هدفشان عصبانی کردن مردم و انداختن آنها به جان هم است بخصوص ایرانیان مرز نشین و غیر فارس زبان
ناشناس۱۱۹۶۹۰۲۰۹:۴۰:۲۴ ۱۳۹۸/۹/۲
به نظر میرسه اگه هدفشون عصبانی کردن مردمه
ناشناس۱۱۹۲۱۳۷۲۰:۳۱:۱۴ ۱۳۹۸/۸/۳۰
گیریم بی بی سی دروغ میگه سوال اینه آیا شما راست میگید؟
ناشناس۱۱۹۲۱۵۵۲۰:۳۷:۳۳ ۱۳۹۸/۸/۳۰
مقاله خوبی بود.از نظرم کاملا درست بود.سپاس آقای ایمانی.
ناشناس۱۱۹۲۳۶۱۲۱:۴۰:۰۹ ۱۳۹۸/۸/۳۰
واقعا دولت روحانی با اين حرکت بنزين و قطع کردن اينترنت عملا نشان داد نه تدبيري دارد و نه اميدي براي جوانها باقي گذاشته ......
ناشناس۱۱۹۲۳۷۸۲۱:۴۵:۴۴ ۱۳۹۸/۸/۳۰
بی بی سی همون شکاف هایی رو پر می کنه که صدا و سیما خالی میذاره. راه حلش هم داشتن شبکه های تلویزیونی مجاز و مستقل داخلی ه که بتونن گپ های صدا و سیما رو پوشش بدن، خبرها و تحلیل هایی که صدا و سیما فدای مصلحت می کنه.
ناشناس۱۱۹۲۳۸۲۲۱:۴۶:۴۸ ۱۳۹۸/۸/۳۰
امان از دست این روباه پیر: تر و تمیزه، مغروره، فریبکار بالا دستش نیست، از هر سو تعقیبش کنی از سمت دیگه سر درمیاره، پرروه، ... درود بر آن شاعر پاکستانی که اولین بار لقب روبا پیر را به دولت خبیث انگلیس داد، شرافتا حواس جمع bbcفریبکار، باشید.
ناشناس۱۱۹۲۴۴۲۲۲:۰۴:۴۴ ۱۳۹۸/۸/۳۰
همه بدی های بی بی سی قبول، فقط یک خوبی داره؛ اصلا تبلیغ نداره. بابا این همه شبکه داخلی میخوایم چه کار که هی آلیس و پشتم گرمه تبلیغ کنه؟ اینا رو چهار تا یکی کنید هزینه هاتون کم بشه انقدر تبلیغ نشون ندید که حالمون بهم بخوره.
ناشناس۱۱۹۲۴۸۴۲۲:۱۹:۵۹ ۱۳۹۸/۸/۳۰
شما اول برادریتو ثابت کنین بعد تقاضای ارث کنین اول ثابت کنین تو درگیریهای اخیر جانبداری کرده؟اینکه صحنه درگیری و کشته شدن و عصیان مردم رو نشون میده ممکنه از نظر شما اتش بیاری باشه ولی از نظر یکی دیگه انعکاس اتفاقات باشه حتما باید مثل صدا سیما شب قبل از گسترده شدن اعتراضات،تکذیب کنه و بگه همش فتوشاپه اونوقت میشه بیطرف؟
ناشناس۱۱۹۲۵۶۸۲۲:۴۶:۳۹ ۱۳۹۸/۸/۳۰
چرا اینترنت وصل نمیشه
رضا۱۱۹۲۶۸۶۲۳:۲۴:۰۸ ۱۳۹۸/۸/۳۰
شما قیم مردم نیستید ... این موضوع رو درک کنید . به شما ارتباطی نداره مردم چه شبکه ای یا رسانه ای را انتخاب می کنند
ناشناس۱۱۹۲۷۴۶۲۳:۴۳:۲۴ ۱۳۹۸/۸/۳۰
اینترنت رو وصل کنید
ناشناس۱۱۹۲۷۷۲۲۳:۵۳:۱۰ ۱۳۹۸/۸/۳۰
روحانی = اقای فیلتر چی ! اینترنت چی
ناشناس۱۱۹۲۸۳۳۰۰:۱۷:۴۰ ۱۳۹۸/۹/۱
روحانی به جای حل مشکل تحریم ها بنزین رو گرون کرد
تنها۱۱۹۲۹۷۶۰۱:۲۸:۵۰ ۱۳۹۸/۹/۱
وقتی اینترنت قطعه دیگه bbc هم نگه معلومه چه خبره
ابراهیم۱۱۹۲۹۹۷۰۱:۴۵:۵۸ ۱۳۹۸/۹/۱
چه قدر باید یگ دولت ضعیف باشه که اینترنت را قطع کنه ؟
سید۱۱۹۳۱۲۶۰۵:۵۸:۴۷ ۱۳۹۸/۹/۱
بخاطر زیرکی که دولت داشت حتی بی بی سی هم از قافله خبر عقب ماند .چرا که اگر کار عوامل خارجی بود بلافاصله بیانیه میدادند اما کسی از خودزنی خبر نداشت
بهلول۱۱۹۳۱۴۳۰۶:۱۹:۲۲ ۱۳۹۸/۹/۱
صدای امریکا کاملا مغرضانه است. صدا و سیما اصلا قابل دیدن نیست. کار حرفه ای نمی کند. تفسیر یکطرفه ایست از اتفاقات.اصلا قابل استناد نیست. BBCکار حرفه ای خبری می کند.قطعا بی نظر هم‌نیست که طبیعی است. ولی نسبتا قابل قبول است.
ناشناس۱۱۹۳۴۷۲۰۹:۵۵:۱۸ ۱۳۹۸/۹/۱
این هم از اینترنت ملی دیگه چی می خواهید! اگه مصدق نفت رو ملی کرد در جمهوری اسلامی و بعد از چهل سال اینترنت ملی شد مثل همه اختراعات دیگر نمونه خارجی هم ندارد
ناشناس۱۱۹۳۷۹۲۱۱:۰۰:۲۴ ۱۳۹۸/۹/۱
اگر مثلا مثل تلویزیون ایران یکسری رو بیاره که هیچکس نمی شناسه و نظر بدهند خوبه؟
ناشناس۱۱۹۳۷۹۵۱۱:۰۰:۴۵ ۱۳۹۸/۹/۱
متوجه شدیم‌وضع مالیمون خیلی خیلی خوبهداما خودمون متوجه نیستیم بل مسئولان ما هشیار ترند نسبت به این مسئله
ناشناس۱۱۹۳۸۰۶۱۱:۰۲:۳۰ ۱۳۹۸/۹/۱
فهمیدیم میشه بنزین و تو شب میلادرسوالل..ص گران کرد و‌در قالب یک عیدی به ملت داد
ناشناس۱۱۹۳۸۰۹۱۱:۰۳:۴۰ ۱۳۹۸/۹/۱
فهمیدیم گرانی ۳برابر بنزین در یک شب تورم بیشتر از ۴درصد نخواهد داشت
ناشناس۱۱۹۳۸۱۳۱۱:۰۴:۳۵ ۱۳۹۸/۹/۱
متوجه شدیم گرانی بنزین با گرانی سایر کالاها و خدمات هیچ رابطه ای نداره
ناشناس۱۱۹۳۸۲۴۱۱:۰۶:۵۰ ۱۳۹۸/۹/۱
اقا اجازه فهمیدیم که حقوق شما سال بعد قراره همش ۱۵درصد زیاد بشه در حالیکه بنزین ۳برابر گران شده
ابراهیمی۱۱۹۴۷۶۱۱۴:۵۳:۲۳ ۱۳۹۸/۹/۱
وقتی بصیرت نباشه بایستی کشوری که در جنگ جهانی اول با وجود بی طرفی ۹ میلیون نفر از مردم کشورمان را کشت به شما خط بدهد
رضا۱۱۹۵۵۸۵۲۰:۰۱:۳۲ ۱۳۹۸/۹/۱
حداقل در چند روز اخیر که به دلیل قطعی اینترنت بین الملل اخبار بی بی سی را پیگیر می کردم در اکثر بحث ها دو کارشناس با نظرات کاملا متفاوت حضور داشتند و حتی برخی متهم به طرفداری از جمهوری اسلامی می شدند.
سعید۱۱۹۵۸۸۰۲۱:۵۰:۲۳ ۱۳۹۸/۹/۱
در سطح رسانه های خارجی نیستین
ناشناس۱۱۹۵۹۴۹۲۲:۱۸:۴۴ ۱۳۹۸/۹/۱
وقتی نظرات رو میخونم فکر میکنم مردم ما مثل اون جونی شدن که مادر و پدرشون نظارت سختی روش دارن و او عقده ای شده متاسفانه مردم ما از روی عقلشون رای نمیدن از روی عقده هاشون رای میدن بعد که پاشو میخورن
ناشناس۱۱۹۶۰۸۳۲۳:۰۳:۲۰ ۱۳۹۸/۹/۱
این فشارها فقط برای برنامه موشکی و ... است. خود آمریکایی ها اعلام کردند 80 درصد شما مردم قهرمان پشت و حامی برنامه های نظام هستید. مثل همیشه پاینده باشید
ج۱۱۹۶۶۶۰۰۷:۳۴:۴۵ ۱۳۹۸/۹/۲
قطع اینترنت زیر سر دولت است نمیدانم چرا شما مشکل داری باقوه قضایی خوب بروید مشکلتون را حل کنید چرا ما را وارد بازیتون میکنید
ناشناس۱۱۹۶۷۰۱۰۸:۰۷:۴۸ ۱۳۹۸/۹/۲
اخبار نیمروزی در میان اینهمه مشکلی که افزایش قیمت بنزین برای مردم به وجود آورده میاد و معترضین رو عده ای اوباش و اراذل معرفی میکنه و از اون طرف هم حسینی بای خبرنگار صدا و سیما میره پارک و گزارشی پروپاگاندایی از شادی مردم تهیه میکنه و میفرستن رو آنتن . این یعنی چی ؟ یعنی اینکه همه از وضعیت موجود راضی هستن و حال میکنن و تو پارک املت درست میکنن و این چند نفر اوباش هستن که مشکل می سازند .
ناشناس۱۱۹۷۲۵۲۱۱:۱۱:۲۶ ۱۳۹۸/۹/۲
اخبار صدا و سیما اخبار نیست . در اصطلاح علم رسانه به اینگونه برگزاری برنامه خبری شوی خبری گفته میشود .
ناشناس۱۱۹۷۲۹۴۱۱:۲۲:۱۹ ۱۳۹۸/۹/۲
کشور استقلالش از دست رفت انقدر که ما وابسته به اینترنت هستیم
ناشناس۱۱۹۷۳۰۳۱۱:۲۴:۵۰ ۱۳۹۸/۹/۲
یکی کلینیک ترک اعتیاد مجازی بزنه کارش میگیره دیروز پسرم بعد از چند ماه امد خونه ما همدیگر را دیدیم علتش رو پرسیدم فهمیدم اینترنت قطعه
ناشناس۱۱۹۷۳۷۳۱۱:۳۶:۰۰ ۱۳۹۸/۹/۲
فعلا که صدا وسیما دست همه شبکه هارو از پشت بسته

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. جدول/ نرخ امروز طلا و سکه؛ دلار ترمز برید

  2. دعوا در ماجرای الزام قانونی حجاب بر سر چیست؟

  3. حمله با قمه به یک مغازه‌دار در تهران

  4. اشکهای یک تولید کننده ایرانی/ به دادم برسید/ جز عدالت هیچ نمی‌خواهم

  5. چند نکته درباره تحویل «دناپلاس» به نمایندگان مجلس

  6. محصولات مدیران‌خودرو ۶۳ تا ۱۷۰ میلیون تومان گران شد + قیمت‌ها

  7. ترامپ برای به نتیجه رسیدن تحریم‌ عجله ندارد/ هیچ دموکراتی به دستاورد او دست نمی‌زند

  8. نیویورک تایمز: آمریکا نتوانست ایرانی ها را به زانو درآورد

  9. «آیا واشنگتن کر است»؟!/ واکنش منفی جهانی به ادعای بازگشت تحریم های سازمان ملل/ روسیاهی دوباره برای کاخ سفید

  10. هشدار فرمانده سپاه به رئیس جمهور آمریکا: انتقام ما قطعی است/ اهل شرف و جوانمردی هستیم و سفیر زن را هدف قرار نمی‌دهیم

  11. نامه قرارگاه خاتم‌الانبیاء به رئیس جمهور درباره انتقال پایتخت

  12. چرا نمایندگان مجلس خودروی دناپلاس گرفته‌اند؟/ عضو هیئت رئیسه: به مردم حق می‌دهیم حساس باشند، اما چه باید ‌کرد

  13. انقلابی‌گری و دنا پلاس

  14. توکلی به نمایندگان: خودروهای ارزان تر را جایگزین خودروهای لوکس تحویلی کنید/ تصمیم مجلس در تامین خودرو اشتباه بود

  15. جهانگیری: فشار بر دولت جز افزایش مشکلات مردم دستاوردی ندارد/ دولت نمی‌تواند به تنهایی مسائل را حل کند

  16. نماینده مجلس: شاسی بلند می‌خواهم/ چرا باید به مردم توضیح دهیم!

  17. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: در پی رسیدن به توافقی جدید با ایران هستیم

  18. ماجرای تحویل خودروی «دناپلاس» به «نمایندگان مجلس» چیست؟

  19. بلاتکلیفی وزارت صمت/ روحانی وزیر جدید را معرفی می‌کند؟

  20. رهگیری ناو هواپیمابر «نیمیتز» توسط پهپادهای نیروی دریایی سپاه

  21. واکنش یک امام جمعه به خودروی دناپلاس نماینده مجلس

  22. رکورد حباب سکه زده شد/ دلیل افزایش قیمت طلا و سکه چیست؟

  23. آتش‌سوزی گسترده در شهر لبنیات میهن

  24. ضرب و شتم یک کارشناس در استودیویِ شبکه«من و تو» به جرم بیان نظر مخالف + فیلم

  25. پومپئو: در ۳ سال گذشته ایران را از ثروتی ۷۰ میلیارد دلاری محروم کرده‌ایم / بسیار عالی خواهد بود اگر ایران به حق موجودیت دولت اسرائیل اذعان کند

  ابر آروان

  پربحث‌های اخیر

   پربحث‌های دیروز

    پربحث‌های هفته

    1. دعوا در ماجرای الزام قانونی حجاب بر سر چیست؟

    2. چند نکته درباره تحویل «دناپلاس» به نمایندگان مجلس

    3. «آیا واشنگتن کر است»؟!/ واکنش منفی جهانی به ادعای بازگشت تحریم های سازمان ملل/ روسیاهی دوباره برای کاخ سفید

    4. هشدار فرمانده سپاه به رئیس جمهور آمریکا: انتقام ما قطعی است/ اهل شرف و جوانمردی هستیم و سفیر زن را هدف قرار نمی‌دهیم

    5. چرا نمایندگان مجلس خودروی دناپلاس گرفته‌اند؟/ عضو هیئت رئیسه: به مردم حق می‌دهیم حساس باشند، اما چه باید ‌کرد

    6. توکلی به نمایندگان: خودروهای ارزان تر را جایگزین خودروهای لوکس تحویلی کنید/ تصمیم مجلس در تامین خودرو اشتباه بود

    7. نماینده مجلس: شاسی بلند می‌خواهم/ چرا باید به مردم توضیح دهیم!

    8. بلاتکلیفی وزارت صمت/ روحانی وزیر جدید را معرفی می‌کند؟

    9. واکنش یک امام جمعه به خودروی دناپلاس نماینده مجلس

    10. ضرب و شتم یک کارشناس در استودیویِ شبکه«من و تو» به جرم بیان نظر مخالف + فیلم

    11. به فکر معیشت این «ملت پیروز» باشید

    12. واکنش سخنگوی هیات رئیسه مجلس به تحویل خودروی دناپلاس: برخی نمایندگان خودروی مناسبی برای سرکشی ندارند

    13. پیروز جدال اخیر برجامی بین آمریکا و ایران

    14. نماینده مجلس از دریافت خودرو انصراف داد

    15. اصلاح طلبان تند رو تمایلی به پایان حصر کروبی و موسوی ندارند

    16. دستور فوری جهانگیری در پی انتشار یک فیلم جنجالی در فضای مجازی

    17. بخشی از دستاوردهای دولت تدبیر و امید در یک نگاه + جدول

    18. مجلس ۱۵۰۰ واکسن آنفلوآنزا را بازگرداند

    19. آن جنگ، این جنگ، هفته‌ی جنگ

    20. افزایش نگران‌کننده مبتلایان به کرونا/حرکت زیرپوستی یار دیرین احمدی‌نژاد به سمت پاستور/لاریجانی ناطق‌ ۷۶ می‌شود؟/ روحانی: امروز آمریکا شکست خورد

    21. جزییات تازه از اقدام ایران برای پیش‌خرید واکسن کرونا/ روایت رفیق ۴۰ ساله از قاسم سلیمانی/ دلایل عجیب زیباکلام برای حمایت از بایدن/ احتمال حضور نزدیکان روحانی در انتخابات وجود دارد

    22. حسین شریعتمداری: دست‌مریزاد سردار سلامی

    23. قوی تر از سالهای دفاع مقدسیم

    24. رسوایی شبکه سلطنت‌طلب/ پاسخ ظریف به سوالی درباره قصاص نوید افکاری/ دلیل ادامه جنگ بعد از فتح خرمشهر به روایت سردار کوثری/ روحانی بعد از پایان ریاست جمهوری کجا می‌رود؟

    25. باید ابرقدرت شویم ؛ امپراتوری مستضعفین

    آخرین عناوین