اشتباهات را بپذیرید؛ راه برای اصلاح باز است

 بیژن مقدم،   3980829107 ۱۱۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۵۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
اشتباهات را بپذیرید؛ راه برای اصلاح باز است

۱ـ مساله اصلاح قیمت بنزین مورد اجماع کارشناسان اقتصادی بوده است . اما در خصوص روش و احیانا قیمت آن اختلافاتی به چشم می خورد که طبعا برای تصمیم گیری نهایی امکان لحاظ کردن همه دیدگاهها وجود نداشته است. اما این بدین معنی نیست که دولت بهترین روش را انتخاب کرده است .

۲ـ در خصوص اطلاع رسانی و زمینه سازی برای جامعه و اقناع افکار عمومی هیچ کار درستی انجام نشد . دولت از ابتدای سال چنین تصمیمی داشت اما هر بار به نحوی عقب نشست. تجربه گذشته صفهای طولانی و درگیری در پمپ بنزین ها هنگام افزایش قیمت اعلامی ، دولت را بر آن داشت که از اصل «غافلگیری» استفاده کند . در این روش مردم عملا موضوعیتی نداشتند . حتی رسانه ها نیز ۸ ساعت قبل از اعلام خبردار شدند که قاعدتا آنها هم نباید اطلاع رسانی می کردند و در  ۸ ساعت هم امکانی برای اقناع افکار عمومی وجود نداشت . این نگاه غلط باعث شد تا دولت با اعتراضات مردمی خود دچار غافلگیری شود . آنچنان که مجلسی ها هم مثل مردم احساس کردند با بی اعتمادی به آنها مساله ای به این مهمی از آنها پنهان نگاه داشته شده است .

این نارhحتی بیشتر از دیدن بی صداقتی های برخی مسئولین نشأت می گرفت .وقتی مسئولان دولت چند روز قبل با قاطعیت هرگونه سهمیه بندی و افزایش را رد می کنند و مردم یکدفعه با پیامکی مبنی بر افزایش قیمت بنزین و سهمیه بندی مواجه می شوند احساس بی اعتمادی شدید در آنها بروز می کند . دولت با بی تدبیری سرمایه اجتماعی و اعتماد مردم را زائل کرد. بماند که مسئولان همین دولت و جناب زنگنه بارها از فساد آور بودن اقدام دولت قبل از خود ، در سهمیه بندی سوخت سخن گفته بودند و امروز همان راه را با غلط های بسیار پیمودند. اشتباهاتی که در نفی و حمله به مسکن مهر انجام شد و با نام های دیگری نظیر «مسکن اجتماعی » و یا « مسکن ملی » به آن تن دادند. یا طرحهایی مشابه در حوزهٔ سلامت و حتی خود یارانه ها و میزان آن.

۳ـ انتخاب زمان اعلام افزایش قیمت (شب میلاد ) از جمله اشتباهات فاحش بود که بسیاری بر آن تاکید کرده اند در نازلترین سطح ، نوعی کج سلیقگی بود .

۴ـ عدم استفاده از تجربیات دولتهای قبل در سهمیه بندی بنزین از جمله اشکالات طرح بود . این اقدام هم در دولت آقای روحانی و هم در دولت آقای احمدی نژاد صورت گرفته بود می شد با جمع بندی تجربیات انباشته به راهکار های بهتر و کاملتری رسید .

۵ـ اعتراض مردم به افزایش قیمت بنزین با نگرانی از تاثیر آن در سبد زندگی آنان و تورم ناشی از آن به سرعت به خیابانها سرازیر شد . از آنجا که نظامی برای بیان اعتراضات طراحی نشده است . این گونه تجمعات به سرعت توسط جریانهای سازمان یافته مصادره و مردم سپر اقدامات خشونت آمیز آنان می شوند.

بدیهی است همانقدر که نسبت دادن شرارت به مردم نگران و ناراحت، ظلم و جفاست ، نادیده گرفتن و چشم بستن بر اقدامات وحشیانه اشرار و گروههای سازمان یافته و غارتگر اموال مردم هم ساده لوحی و خود فریبی است . باید این مرزبندی را رعایت کرد و حساب هر کدام را جدا داشت .

از سوی دیگر صرف بیان اینکه « اعتراض حق مردم است» و یا یاد آوری اصل ۲۷ قانون اساسی مشکلی را حل نمی کند و باید ساز و کار آن را فراهم کرد . این اعتراضات در بسیاری از کشور ها رخ می دهد،  مهم نحوهٔ رفتار معترضین و عکس العمل دولت و نیروهای انتظامی است . تا زمانی که این پرونده را کامل نکنیم باید بدانیم باز مردم قربانی و سپر بلای فرصت طلبان خواهد بود .

۶- دولت باید نشان دهد صدای مردم را شنیده است . عذر خواهی از شیوه نادرست اعلامی حداقل کاری است که باید توسط رییس دولت صورت گیرد . ضمن آنکه راه برای اصلاح طرح معیشت باید باز باشد و دولت خود را از مشورت کارشناسان دلسوز محروم نکند .

حمایت مقام رهبری از کلیت طرح، نباید مانع انجام اصلاحات در جزییات و روشها تلقی شود . در ادامه اجرای طرح همانگونه که تاکید شده است باید مانع گرانی‌های افسار گسیخته شد  اما اینکه تصور شود می توان اثرات واقعی افزایش قیمت بنزین را صفر کرد نگاهی غیر واقع بینانه به موضوع است و اشتباهی دیگر .

7- متاسفانه حوادثی چنین همواره با خسارتهای جانی و مالی بزرگی همراه بوده است . فضا آنچنان غبار آلود می‌شود که گاهی خونهایی به ناحق بر زمین ریخته می‌شود . بی تردید نمی توان همه آسیب دیدگان و حتی کشته شدگان را به آشوبگران و … نسبت داد. باید در فرصتی مناسب ضمن اعلام جزییات بیشتر خسارات جانی و مالی به تفکیک این امر اقدام نمود .

نیروهای اطلاعاتی و انتظامی با دستگیری سرکردگان آشوبها به سرنخهای خوبی رسیده‌اند . خوب است این مسایل را با مردم در میان بگذارند تا معلوم شود کسانی که از شهری دوردست و یا یکی از کشورهای همسایه به شکل گروهی برای بستن بزرگراهها و خیابانها و تخریبها به پایتخت و اطراف آمده اند وابسته به کجایند و از کدام جریان ضدانقلاب ماموریت گرفته‌اند؟

8- متاسفانه در اجرای این طرح پر هزینه ، هیچ فکری برای اصلاح زیر ساختها نشده است . دولت اعلام کرد : تمام درآمدهای های ناشی از افزایش قیمت بنزین مستقیم به مردم داده می‌شود . اما هیچ توضیحی درباره مطالبه مردم در خصوص گسترش ناوگان حمل و نقل عمومی و اصلاح زیر ساختها داده نشد .

9- طولانی شدن قطع دسترسی مردم به اینترنت فارغ از ضرورتهای امنیتی قابل توجیه نیست . بسیاری از کسب و کارهای مردم در این حوزه رقم میخورد که همین قطعی طولانی باعث وارد آمدن خسارتهای بیشماری به مردم شده است. هر چند معتقدم اگر مسولان مرتبط با این بخش پیش از این با اراده و اعتقاد دنبال شبکه ملی اطلاعات بودند می‌شد از میزان خسارت وارده تا حد زیادی کاست .

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۱۸۷۴۸۶۱۵:۱۸:۴۸ ۱۳۹۸/۸/۲۹
امان از دروغ
ناشناس۱۱۸۸۰۱۸۱۷:۲۲:۴۱ ۱۳۹۸/۸/۲۹
در دولت قبل هدفمندی یارانه ها اجرا شد از دماغ یک نفر خون نیامد. با اینکه اون طرح در تاریخ ایران بی سابقه بود و برای اولین بار اجرا می شد. باید دید مشکل کار کجاست. و چه کسانی از ناامن شدن کشور در این زمانی که دستگاه قضاء در حال محاکمه مفسدان اقتصادی است سود می برند.
ناشناس۱۱۸۸۶۱۲۲۰:۱۹:۰۱ ۱۳۹۸/۸/۲۹
حذف کارت سوخت در سال 93 که باعث افزایش قاچاق و افزایش مصرف سوخت و ضرر 66 هزار میلیارد تومانی کشور شد اوج بی تدبیری مسئولان بود.
ناشناس۱۱۸۹۲۲۲۲۳:۳۸:۲۶ ۱۳۹۸/۸/۲۹
علت اینکه دفعه قبل اعتراضات کمتر بود هنر دولت بی کفایت قبلی نبود بلکه دلیلش این بود که دفعه قبل رئیس جمهور قبلیش شخصی مثل خاتمی بود و مردم تجربه اینکه یک رئیس جمهور میتونه براحتی توی چشم مردم نگاه کنه و در باغ سبز نشون بده و دروغ بگه نداشتند ولی اینبار تجربه دفعه قبل و دولت احمدی نژاد رو دارند و به ساده گی قبل نیستند.
شهاب۱۱۸۹۵۰۳۰۱:۳۶:۴۹ ۱۳۹۸/۸/۳۰
اونایی که منفی دادند دقیقا مشکلشون چیه؟؟؟یعنی سهمیه بندی در دولت قبل نبوده؟؟؟یا چون کسی رو قبول نداریم به قیمت نابودی مملکت باید با کارهای درستش هم مخالفت کنیم؟؟؟لج بازی تاکجا؟؟
ناشناس۱۱۹۱۵۸۱۱۶:۵۶:۲۳ ۱۳۹۸/۸/۳۰
در دولت قبل وضعیت مردم بهتر بود ولی الان تحریم ها کمر مردم را شکسته
ناشناس۱۱۹۴۵۳۹۱۳:۴۶:۲۴ ۱۳۹۸/۹/۱
تحریم ها یادگار همون دولت است
ناشناس۱۱۸۸۰۶۴۱۷:۳۷:۳۱ ۱۳۹۸/۸/۲۹
اینترنت تا موقعی برقرار است که بچه های خوبی باشید! اگر بچه های بدی باشید، اینترت هم قطع می شود!
ناشناس۱۱۸۹۲۷۳۲۳:۵۸:۰۳ ۱۳۹۸/۸/۲۹
ما اصلا بچه های خوبی نیستیم
ناشناس۱۱۸۸۰۷۶۱۷:۳۹:۵۷ ۱۳۹۸/۸/۲۹
وزیر جوان من دستش روی دکمه فیلترینگ نمی رود!!!!!!!
ناشناس۱۱۸۸۸۷۵۲۱:۵۱:۰۲ ۱۳۹۸/۸/۲۹
البته این مورد با دستور شورای امنیت کشور انجام شده وزیر مجبوره دستورات اجرا کنه
ناشناس۱۱۸۹۱۲۹۲۳:۰۹:۱۵ ۱۳۹۸/۸/۲۹
لابد استعفا هم نمیتونست بده؟! اخراج که میتونست بشه!
ناشناس۱۱۹۰۲۶۵۱۰:۲۶:۵۳ ۱۳۹۸/۸/۳۰
می تواند شرافتمندانه استعفا بدهد
ناشناس۱۱۹۰۴۲۶۱۱:۱۷:۵۰ ۱۳۹۸/۸/۳۰
دست خودش رو فیلترینگ رفته!!!
ناشناس۱۱۹۳۵۳۸۱۰:۱۳:۲۲ ۱۳۹۸/۹/۱
مسوولیتش کم می شود؟!
ناشناس۱۱۸۷۵۰۹۱۵:۲۳:۲۴ ۱۳۹۸/۸/۲۹
شغلم برنامه نويسي است و تنها درامدم از اينترنت است، اين طور كه مشخصه به اين زوديا اينترنت وصل نميشه، با مخارج زندگي و اجاره خانه چه كنم؟ خيلي نااميد شدم.
سعید۱۱۸۷۹۹۰۱۷:۱۱:۳۷ ۱۳۹۸/۸/۲۹
سلام همین امروز آگهی استخدام کدنویس زدیم دوست من با اینترنت ملی هنوز ارتباطات برقرار است هرچند می دانم ماژولهای زیادی هست که بدون گوگل و دسترسی به جهانی کارتان تقریبا غیرممکن می شود
ناشناس۱۱۸۸۵۵۴۲۰:۰۴:۳۶ ۱۳۹۸/۸/۲۹
وقتی می دانی دیگه چی میگی؟ برنامه نویسی کردن بدون دسترسی به اینترنت، مثل اینه که بخوای با یه سبد پلاستیکی بری تو معدن سنگ استخراج کنی.
ناشناس۱۱۸۸۶۳۰۲۰:۲۳:۲۶ ۱۳۹۸/۸/۲۹
اینکه مثلا تو کار نرم افزار هستی و آگهی استخدام کد نویس دادی دلیل نمیشه همه چیز رو میدونی دوست من ! میدونستی تمام کسانی که کدهای App های موبایلی رو می نویستند IDE و پلت فرم هاشون باید وصل به اینترنت باشه وگرنه کد کامپایل نمیشه ؟؟؟
ناشناس۱۱۸۸۶۴۵۲۰:۲۶:۲۴ ۱۳۹۸/۸/۲۹
شما که ظاهرا تخصص نداری لطفا دهنتو باز نکن، خیلی از اطلاعات و موقع انجام کار باید پیدا کرد اینم نمی فهمی ما هم از اینور فیلتریم هم از اونور مشکلات به اندازه کافی هست توضیحش برای شما نه فایده داره نه می فهمی
ناشناس۱۱۹۰۶۵۶۱۲:۱۵:۰۵ ۱۳۹۸/۸/۳۰
اگر شما دو کلام سواد ای تی داشته باشی !!!! تفاوت بین مفهوم اینترنت و اینترانت و اکسترانت و.. رو باید بدونی و اینترنت ملی مفهوم علمی و عملی ندارد... پس لطفا اینقدر دروغ نگویید
ناشناس۱۱۸۸۳۳۹۱۸:۵۴:۰۵ ۱۳۹۸/۸/۲۹
قطعا راه جایگزینی هست...
ناشناس۱۱۸۸۶۶۷۲۰:۳۱:۵۰ ۱۳۹۸/۸/۲۹
دوست عزیز داستان نت تازه اولشه .احتمال اتصال خیلی کمه در صورت اتصال بارها و بارها قطع خواهد شد.بفکر راه جایگزین باشید
ناشناس۱۱۹۲۷۲۸۲۳:۳۸:۱۴ ۱۳۹۸/۸/۳۰
ما که در مرخصی اجباری بدون حقوق می باشیم. من مانده ام کجای دنیا اینترنت را قطع می کنند؟ اون زردهای فرانسه هم شلوغ می کردند اینترنت قطع بود اونجا؟ گناه ما چیه واقعا هم بنزین ۳ تومن بخریم هم اینترنت قطع باشه کار هم نکنیم؟
ناشناس۱۱۸۷۵۱۷۱۵:۲۴:۱۴ ۱۳۹۸/۸/۲۹
کسب و کار مردم مرتبط با شبکه های اجتماعی است اگر اینستاگرام و واتس اپ تعطیل شوند شبکه داخلی هیچ دردی را دوا نمی کند
ناشناس۱۱۸۸۰۴۸۱۷:۳۴:۱۶ ۱۳۹۸/۸/۲۹
بله خوب است.امکاناتش از واتس آپ هم بیشتره یکم به فکر هموطنان کار آفرین مون باشیم.
ناشناس۱۱۸۸۹۰۹۲۱:۵۸:۵۸ ۱۳۹۸/۸/۲۹
فرض که اینطور باشه وقتی یه نفر هم توش نیست به چه درد میخوره
ناشناس۱۱۸۹۱۵۳۲۳:۱۸:۱۰ ۱۳۹۸/۸/۲۹
یه بار از موتور جستجوگر ایرانی پارسی جو استفاده کردم تا دوساعت میخندیدم، امتحان بفرمایید
ناشناس۱۱۹۲۴۴۶۲۲:۰۵:۳۹ ۱۳۹۸/۸/۳۰
نسخه دسکتاپ بله اکثرا کار نمیکنه. نسخه دسکتاپ سروش هم گاهی کار میکنه و گاهی کار نمیکنه. قطعا منم دوست دارم داخلی ها عالی باشند ولی انصافا راه داریم تا اون زمان
ناشناس۱۱۸۷۵۴۰۱۵:۲۸:۱۷ ۱۳۹۸/۸/۲۹
چرا ما نمی توانیم مانند سایر ملتها زندگی کنیم .هر روز این کشور مسئله دارد.فقر تورم بیکاری. گرانی تا کی این ملت باید تاوان بی تدبیری مسئولان را بدهد.خسته شدیم
امیر۱۱۸۹۱۸۱۲۳:۲۷:۵۳ ۱۳۹۸/۸/۲۹
بقول جناب ظریف این خود ما بودیم که انتخاب کردیم اینگونه زندگی بکنیم! بنابراین همینی هست که میبینی! مشکل از مردم بی تفاوت هست نه از مسئولین! هرجای دنیا هم که باشه اگر مثل ایران مردم اونجا بی تفاوت باشن مسئولین سوء استفاده میکنند!
ناشناس۱۱۹۱۰۱۷۱۳:۵۵:۱۳ ۱۳۹۸/۸/۳۰
"ما خودمون انتخاب كرديم اينجوري زندگي كنيم" عزيز من. چرا يادمون ميره؟
ناشناس۱۱۹۴۲۱۲۱۲:۲۹:۰۵ ۱۳۹۸/۹/۱
ملت های دیگر اقتصاد را علم می دانند و از میان خود افراد شایسته را برای اداره مملکت بر می گزینند و در صورت ناتوانی ، آنان را برکنار می کنند .مسولان در سایر کشور ها خود را پاسخگو می دانند .
ناشناس۱۱۸۷۵۵۳۱۵:۳۰:۰۷ ۱۳۹۸/۸/۲۹
مورد اجماع مردم نبوده و نخواهد بود نظر بسیاری از مردم بازگشت قیمت بنزین یه حابت قبله اگر قراره بنزین گرون شه حقوقها هم باید افزایش پیدا کنه
ناشناس۱۱۸۸۳۹۳۱۹:۱۸:۳۴ ۱۳۹۸/۸/۲۹
چرا روحانی دراین مورد رفراندم نمیذاره؟
ناشناس۱۱۸۸۶۵۷۲۰:۲۹:۰۷ ۱۳۹۸/۸/۲۹
همه با افزایش حقوق ها موافق هستند رفراندوم نمی خواهد.
ناشناس۱۱۹۱۷۹۹۱۸:۱۸:۵۵ ۱۳۹۸/۸/۳۰
جلل الخالق !!! رفراندوم برای چی؟ یکبار رفراندوم انجام شد برای هفت پشت مردم بس است .
ناشناس۱۱۸۸۵۵۰۲۰:۰۳:۵۱ ۱۳۹۸/۸/۲۹
پول چاپ بکنن حقوق شما رو زیاد کنن تا تورم برسه به 10 هزار درصد مثل ونزوئلا پایین نگه داشتن قیمت بنزین به بهای پرداخت سهم مردم کم مصرف به پر مصرف ها ظلم کمی نیست ...
موسی۱۱۸۷۵۸۹۱۵:۳۸:۵۰ ۱۳۹۸/۸/۲۹
برخی مردم وقتی می فهمند هفته بعد بنزین گرون میشه می رند صف خرید بنزین تا سود ببرند ..روحانی می خواست اینها را غافلگیر کنه نرند بنزین بخرند
ناشناس۱۱۸۸۰۴۲۱۷:۳۰:۲۴ ۱۳۹۸/۸/۲۹
سود ببرند !! چند تا باک می تونندپر کنند چقدر می تواننذ از این بابت سود ببرند چه توجیه مضحکی
ناشناس۱۱۸۸۱۷۴۱۸:۱۱:۴۸ ۱۳۹۸/۸/۲۹
در عوض کل نظام رو غافلگیر کرد
ناشناس۱۱۸۸۶۶۴۲۰:۳۱:۰۴ ۱۳۹۸/۸/۲۹
دولت می خواست مردم یک باک بنزین 1000 تومانی کمتر بزنند اما حالا صد برابر خسارت به اموال عمومی و خصوصی وارد شد.
ناشناس۱۱۸۷۶۰۵۱۵:۴۱:۰۲ ۱۳۹۸/۸/۲۹
کولیوند در ادامه تاکید کرد: تصمیم قطع اینترنت یک تصمیم جمعی بود و تصمیم گیری برای برقراری مجدد آن نیز به تصمیم جمع و وضعیت کشور باز می گردد لطفا افراد با ذکر نام مشخص کنید
ناشناس۱۱۸۷۶۲۴۱۵:۴۴:۰۴ ۱۳۹۸/۸/۲۹
این‌جا مسئله نوع اعلام مسئله نیست، به هر طریقی اعمال می‌شد مردم ناراضی بودند، دولت باید شرایط تولید و رشد اقتصادی را ایجاد کنه. از این طرح خواه‌ناخواه عده ای متضرر و عده‌ای بهره‌مند می‌شن، مردم تصور غلطی از تورم ناشی از افزایش بنزین دارن، این عدم اطلاع ناشی کم‌کاری‌ها اقتصادان‌هاست.
احسان۱۱۸۷۶۳۹۱۵:۴۷:۲۵ ۱۳۹۸/۸/۲۹
درود برشما دیدگاه کارشناسی بود
ناشناس۱۱۸۷۶۴۲۱۵:۴۸:۱۴ ۱۳۹۸/۸/۲۹
مشکل اصلی اینجاست که دولت با انکار سعی میکنه اوضاع رو عادی جلوه بده و با سپر کردن رهبری میخواد اشتباهات خودش رو بپوشونه و تازه از حمایت رهبری سو استفاده کنه. ولی این همه خون ریخته شده و خرابی و ضرر مالی نشون میده که دولت باید تجدید نظر کنه. اجتماعاتی هم که گاها انجام میشه در حمایت از دولت نیست. صحبت های امروز رییس جمهور به من یکی فهموند که ایشون از این تجمعات سو استفاده میکنن و در همه حال باید به ایشون اعتراض کرد و بس.
ناشناس۱۱۸۷۶۴۵۱۵:۴۸:۲۶ ۱۳۹۸/۸/۲۹
فاطمه سعیدی (نماینده مجلس): حق دسترسی به اینترنت حق‌الناس است
ناشناس۱۱۹۱۱۳۷۱۴:۲۹:۲۷ ۱۳۹۸/۸/۳۰
چقدر هم اجرا میشه واقعا
ناشناس۱۱۸۷۶۷۶۱۵:۵۵:۱۰ ۱۳۹۸/۸/۲۹
این که جرات کردند اینترنت را قطع کنند فقط نشان از وضعیت دهشتناک اقتصاد کشور دارد. این کار بهترین لطف به نتانیاهو بود.
ناشناس۱۱۸۷۷۰۰۱۶:۰۱:۲۳ ۱۳۹۸/۸/۲۹
مشکل اینجاست همه ارکان موجود در کشور قبول ندارند اشتباه می کنند !!!
ناشناس۱۱۸۷۷۰۶۱۶:۰۲:۱۰ ۱۳۹۸/۸/۲۹
مهمترین سوالات در طرح اصلاح قیمت گذاری انرژی مهمترین سوال : اثرات بودجه بر نقدینگی و پول چقدر است؟ آیا اثر مستقیم دارد و یا این که بودجه فقط به مالیاتها وابسته است و اثر غیر مستقیم دارد؟ • آیا طرح شامل همه حاملهای انرژی می شود؟ • آیا منابع فقط به افراد پرداخت می شود و یا به زیر ساختها، طرحهای افزایش بهره وری و تولید نیز تعلق می گیرد؟ • آیا سهمیه انرژی با قیمت یارانه ای در صورت وجود، به همه افراد یکسان تعلق می گیرد؟ • آیا منابع سهم افراد، به صورت یکسان به ایشان پرداخت می شود؟ • آیا قیمت گذاری انرژی ثابت است و یا تابع عرضه و تقاضا است؟ • آیا پرداخت منابع به افراد ثابت است و یا تابع منابع دریافتی است؟ مهمتر از روش برنامه ریزی و اجرای طرح هدف مندی یارانه ها فراهم کردن مقدمه آن است که همان سوال اول در خصوص مهار نقدینگی و اتکای بودجه به مالیاتها است. بدون آن براساس تجربیات گذشته رشد نقدینگی باعث جهش دوره ای نرخ ارز شده و می تواند برنامه ریزی صورت گرفته در این طرح را با شکست مواجه سازد. به عنوان مثال اگر با سیاستهای مالیاتی مانند مالیات بر خانه های خالی و مالیات بر سفته بازی به ویژه در بخش املاک و زمین نرخ تورم این بخش کاهش می یافت که باعث کاهش قابل توجه تورم به صورت کلی و افزایش معاملات آن هم می شد و با توجه به اینکه طبق آمار 30 تا 40 درصد هزینه های خانوار به صورت عمومی مربوط به این بخش است کمک بزرگی به مردم برای خرید مسکن می گردید، و همچنین با این اقدام اتکا بودجه نیز به مالیاتها به جای دست اندازی در نظام پولی بیشتر می گردید، و بعد طرح اصلاح قیمت انرژی اجرا می شد، آنگاه استقبال از این طرح چگونه بود؟
ناشناس۱۱۸۷۷۲۵۱۶:۰۷:۱۹ ۱۳۹۸/۸/۲۹
راه اصلاح باز نیست.
ناشناس۱۱۸۷۷۳۲۱۶:۰۹:۱۷ ۱۳۹۸/۸/۲۹
بحث بحث قیمت نیست بحث مشروعیت است. مشرعیت به مجلسی که قانونی تصویب کرده است و دولتی که قرار است انرا اجرا کند. بحث زمان و مکان نیست. بحث شعور و حقارت است. دولتی مجلسی را دور زد . هر کسی در طرفی. کسانی که با دروغ کار پیش می برند در برابر قدرت خدا تسلیم خواهند شد. برسد به دست مسولین باشد که پند گیرند
عجایب شهر۱۱۹۰۰۹۲۰۹:۴۰:۱۷ ۱۳۹۸/۸/۳۰
حرف شما درست است اما آن مجلس هم به شدت ضعیف است. بارها دولت با لابی گری از استیضاح وزرایش جلوگیری کرد یا مصوبات خودش را تصویب کرد.
ناشناس۱۱۸۷۷۵۱۱۶:۱۲:۲۵ ۱۳۹۸/۸/۲۹
تو شهر کرج الان سالهاست پروژه مترو درحال اجرا شدن هست اما دریغ از افتتاح .دولت کنونی شش سال وقت داشت تا زیرساختهای حمل ونقل عمومی تو کلانشهرها رو درست کنه اما افسوس که کارهای چشمگیری اصلا انجام نشد .همین پول افزایش قیمت بنزین اگر صرف خرید اتوبوسهای مدرن شهری وواگنهای مترو وتاکسیهای جدید برای رانندگان بشه مردم هم به دولت کمک می کنند اما افسوس که این پول قطعا صرف این امور نخواهد شد/
جلال۱۱۸۷۷۷۶۱۶:۱۸:۳۶ ۱۳۹۸/۸/۲۹
اولا اصلاح نیست و گرانی فوق العاده سه برابری است ثانیا این آقایان ظرفیت پذیرش اشتباه و قابلیت اصلاح را ندارند
ناشناس۱۱۹۰۱۲۸۰۹:۵۵:۱۱ ۱۳۹۸/۸/۳۰
افزايش نيم برابری در سطح وسيع(سهميه) و افزايش دو برابری محدود.
ناشناس۱۱۸۷۷۹۶۱۶:۲۳:۳۹ ۱۳۹۸/۸/۲۹
قطعی اینترنت -عدم عذرخواهی از مردم- خالی کردن جیب مردم - غلط کردن مردم و موارد از این دست فقط به اندازه ی ذره ای در کشور های دیگر اتفاق میافتاد رسانه های کشور من تمام مسوولان اون کشور رو خیانتکار میخواندن ولی در ایران قطعی اینترنت امنیتی است اعتراض مردم آشوبگری است حق مردم ناحقی است خواسته مردم از سیری است
ناشناس۱۱۸۷۸۰۲۱۶:۲۵:۲۰ ۱۳۹۸/۸/۲۹
منصفانه نوشتید.
امیر۱۱۸۷۸۱۱۱۶:۲۷:۴۱ ۱۳۹۸/۸/۲۹
گفتن اعتراض حق مردم است همان حلوا حلوا گفتن است که دهان را شیرین نمیکند. برخورد با اعتراضات معلمان،کارگران،رانندگان و دیگر اقشار نشان میدهد که اعتراض را حق مردم نمی دانند.
دانشجو۱۱۸۹۷۵۶۰۷:۲۳:۴۹ ۱۳۹۸/۸/۳۰
مسئولان بفرمایند که مردم چگونه اعتراض و نقد خود را بیان کنند به کجا و به چه کسی؟ روش چیست؟ و چگونه پاسخ انتقاد خود را دریافت کنند؟
معلم۱۱۸۷۸۹۸۱۶:۴۸:۴۸ ۱۳۹۸/۸/۲۹
چرا مسئولین نظام نمی خواهند قبول کنند که در شرایط اقتصاد وابسته به نفت و تحریم و درامد ناچیز نمی توان مملکت را بدون تنش اداره کرد. در جنگ هم عقب نشینی تاکتیکی داریم و پس از تجدید قوا ممکن است پیروزی بدست اورد.
ناشناس۱۱۸۸۵۹۸۲۰:۱۵:۳۸ ۱۳۹۸/۸/۲۹
باید بپذیریم که تشدید تحریم ها و فشار حداکثری دشمن نتیجه برجام است.
حسین۱۱۸۷۹۱۲۱۶:۵۱:۱۸ ۱۳۹۸/۸/۲۹
الان دیگر اعتراض بر سر قیمت بنزین نیست بلکه بر سر قطعی اینترنت است.
باهر۱۱۸۷۹۲۰۱۶:۵۳:۱۴ ۱۳۹۸/۸/۲۹
ازقدیم به کچل میگفتند زلفلی!! این حکایت دولت باصطلاح تدبیر امید است که در منتهای اعلای بی تدبیری و بی امیدی و بی عملی فقط به صورت روز مره گذران می کند و فاقد هرگونه پیش بینی و برنامه ریزی برای پیش گیری است!!! فقط حراف هستند و وعده های دروغ میدهند و گفتار درمانی می کنند!!!علی برکت الله!!!
ناشناس۱۱۸۸۱۲۹۱۷:۵۷:۴۱ ۱۳۹۸/۸/۲۹
آیا مثلا بهتر نبود اعلام می کردند بنزین 1500 تومان شد و باید با کارت سوخت بنزین دریافت شود آنگاه بعد از عید هم اگر مشکل داشتند می توانستند بنزین را 2000 تومان بکنند لازم هم نبود از ترسشان به 60 میلیون نفر یارانه بدهند. و این پول را می توانستند روی زیرساخت های شبکه حمل و نقل کشور سرمایه گذاری کنند.
سهمیه بندی بنزین هستم۱۱۸۸۱۵۸۱۸:۰۵:۲۱ ۱۳۹۸/۸/۲۹
و یک سوال دیگر جهت شفاف سازی آیا واقعیت درآمد حاصل از سهمیه بندی بنزین به حساب افراد کم درآمد و قشر آسیب پذیر جامعه منتقل میشه بینی و بین الله
ناشناس۱۱۸۸۱۷۹۱۸:۱۳:۲۱ ۱۳۹۸/۸/۲۹
با نرخ گذاری دستوری زمینه فساد و رانت قویتر می‌شود
محمد۱۱۸۸۲۱۸۱۸:۲۱:۴۴ ۱۳۹۸/۸/۲۹
متاسفانه مبلغ در نظر گرفته شده برای جبران گرانی بنزین مناسب و جوابگوی قشر ضعیف نیست، ۶۰ لیتر ماهانه یک باک بنزین است و برای یک ماه کسی که برای حقوق یک میلیون و پانصد از یک شهر کوچک مسافت زیادی تا محل کار طی میکند خیلی کم است، درصد زیادی افراد اینگونه زندگی میکنند، این قانون باید اصلاح شود.
مهران۱۱۸۸۳۵۲۱۸:۵۹:۲۳ ۱۳۹۸/۸/۲۹
سلام و تشكر از مطلبتان راستش مي گويند قيمت بنزين واقعي بايد مثل قيمت بنزين در كشورهاي همسايه بشود، سوال من اين است شما اول حقوق كارمندات و كارگران را به قيمت خليج فارس در بياريد، بنزين هم مثل كشورهاي خليج فارس كنيد.
ناشناس۱۱۹۲۸۲۶۰۰:۱۳:۴۹ ۱۳۹۸/۹/۱
افغانستان و پاکستان و کشورهای آسیای میانه چی؟ شما حاضری قیمت بنزین مثل اونجا بشه و درامدت هم اندازهٔ اونها؟ در افغانستان لیتری ده هزار تومن و پاکستان هم نه هزار تومنه!
ناشناس۱۱۸۸۳۶۳۱۹:۰۵:۱۱ ۱۳۹۸/۸/۲۹
با تشكر از نقد مسله بنزين خواستم بگويم كه من اصلا با سهميه بنزين مشكلي ندارم، اما خواستم بگم، شما كه مي خواهيد صرفه جويي بنزين كنيد، مثل بقيه كشورها ، حداقل اتوبوس راني را در كل محله هاي شهر نظام مند كنيد تا ١٢ شب كل شهر ، محلات را پوشش اتوبوس راني قراردهيد. وقتي وسيله نقليه عمومي باشد، هيچ كس از اتومبيل استفاده نمي كند. اين را يك بچه مدرسه اي مي داند، اما با گران كردن معضل مصرف بنزين حل نمي شود. چرا ايران در دنيا در مصرف بنزين جز پر مصرف هاست. چون دولت عزيز نمي خواهد خطوط وسايل نقليه عمومي را مجهز كند. با گران كردن چيزي حل نمي سود.
ایرانی وطن دوست۱۱۸۸۳۷۳۱۹:۰۸:۳۳ ۱۳۹۸/۸/۲۹
درود ....اصلن نظر من هیچ ! شما که به عنوان یک مسئول کشور نباشید و یک فرد معمولی ! اگر سیستمی بدون نظر خواهی و یک شبه قیمت سوخت را افزایش دهد ایا ناراحت نمیشود ؟ قطعا ناراحت خواهید شد . این حرکت یعنی بی انظباطی حاکم در دولت محترم است . مردم اگر علمکرد ضد و نقیض از طرف مسولین نشنوند و نبینند همیشه پشت مسئولین خود خواهند ایستاد . وگرنه هر روز مردم ایران از مسئولین دور خواهند افتاد . به فکر امروز نباشید به فکر اینده باشید .
علی۱۱۹۱۱۲۷۱۴:۲۶:۲۲ ۱۳۹۸/۸/۳۰
من طرفدار دولت بی تدبیر نیستم، ولی نمیدونم چرا میگید هی دولت دولت این سیستم کلا مشکل داره دولت بخشی از سیستمه، دولت اراده ای ندارد
ناشناس از تهران۱۱۸۸۳۷۸۱۹:۱۱:۲۰ ۱۳۹۸/۸/۲۹
راستش سوالي داشتم ، ما كه الان زير تحريم نظام استكبار هستيم، چرا از اقتصاد داناني دلسوز كه مي توانند بهتر از اين ها كشور را اداره كنند، استفاده نمي كنيم،؟ يكي از آنان آقاي ابراهيم رزاقي مي باشد، حسين راغفر. بنده يك پيشنهاد هم دارم، كشور عزيزمان زير فشار هست، چرا ما بايد اجناس خارجي را وارد كنيم خودمان مي تونيم توليد كنيم، وقتي ماشين ها مختلف وارد كنيم، دارو و ويتامين كه خودمان عين آن توليد مي كنيم، وارد كنيم، آيا اين يك اشتباه نيست؟ در همه چيز مي شود صرفه چويي كرد، در مسله بنزين هم شما خطوط نقليه عمومي را اينقدر زياد كنيد، و كل مناطق شهري را پوشش درست دهيد، ببينيد، آيا مردم استقبال نمي كنند، صرفه جويي انجام نمي شود. با تشكر. از شما
ناشناس۱۱۸۸۶۰۰۲۰:۱۵:۵۱ ۱۳۹۸/۸/۲۹
جناب دانشمند مواد اولیه همه اون هایی هم که نامبردی داره از خارج وارد میشه
ناشناس۱۱۸۹۲۹۰۰۰:۰۴:۲۲ ۱۳۹۸/۸/۳۰
دوست عزیز گویا شما در جریان نیستی اگر واردات قطع شود آغازاده ها متضرر میشوند
ناشناس۱۱۸۸۳۸۱۱۹:۱۳:۳۷ ۱۳۹۸/۸/۲۹
اصلا مفهوم نیست چرا پول رو جیب به جیب میکنن؟ چه تضمینی وجود دارد که بعد از مدتی پشیمان نشوند ؟ به آثار تورمی پخش کردن پول فکر کردن؟ با این سطح تورم آیا مبالغ گفته شده دردی را هم دوا خواهد کرد؟ آیا برای جبران بخش کوچکی از کسری بودجه سال آینده دست به این کار نزدند؟
ناشناس۱۱۸۸۳۸۶۱۹:۱۶:۰۴ ۱۳۹۸/۸/۲۹
تو این یک‌ دهه دولت ها دست تو جیب ملت کرده اند اما مسئولین هیچگاه علنا و‌جدا طرفدار ملت نبوده اند
ناشناس۱۱۸۸۵۰۹۱۹:۵۵:۴۰ ۱۳۹۸/۸/۲۹
من اصلا منظور نویسنده از شبکه ملی رو نمیفهمم!!! شبکه ملی همون چیزیه که الان توشیم و داریم میبینیم ... قرار نیست چیزی خارق العاده تر یا هیجان انگیزتر از اینی باشه که الان توشیم! ارتباط شما با جهان قطع میشه ... اپلیکیشن های گوشیتون از کار می افته... ایمیل هاتون کار نمیکنه ... به هیچ سایت خارج از کشوری نه علمی نه ورزشی نه فرهنگی و اقتصادی و خبری دسترسی ندارید ...دیگه گوگل ندارید که هر چیزی که ذهنتون تراوش کرد رو سرچ کنید و ... اسم این میشه شبکه اینترنت ملی!
فرهنگ۱۱۸۸۵۲۷۱۹:۵۹:۱۱ ۱۳۹۸/۸/۲۹
قطع اینترنت نشان داد که ملت را فقط برای فداکاری می‌خواهند و ارزشی برای نظرات مردم قائل نیستند
ناشناس۱۱۸۸۵۴۳۲۰:۰۲:۰۶ ۱۳۹۸/۸/۲۹
راه برای اصلاح باز است ولی چرا راه برای اصلاحات بسته است مگر در دولت اصلاحات پیشنهاد افزایش سالانه 10% نرخ سوخت در برنامه پنجساله توسعه در مجلس هفتم رد نشد چون اصلاح طلبان داده بودند اگر اصلاحات را طی این 22 سال زمین گیر نکرده بودند امروز مشکلات کمتری داشت. امیدوارم در پیشگاه خداوند پاسخگو باشند.
ناشناس۱۱۸۸۵۷۱۲۰:۱۰:۱۱ ۱۳۹۸/۸/۲۹
بایستی حقوق بازنشستگان و خانواده های مستمند و به شدت نیازمندشان که جمعیت قابل توجهی از خانوارهای طبقه متوسط و محروم و خدوم و رنج کشیده مدافع نظام و انقلاب رو با خدمت صادقانه ۳۰ ساله بدون فساد( دزدی ، رشوه ، اختلاس و فرار از کشور)تشکیل می دهند با توجه به منابع حاصل از اصلاح قیمت بنزین بطور کامل در سال ۹۹ همسان سازی شود.تا شرایط برای ادامه حیات و زندگی خانوارهای بدنه اصلی مدافع نظام و انقلاب در تمامی عرصه های مهم کشور، فراهم گردد.
ناشناس۱۱۸۸۶۰۵۲۰:۱۷:۰۶ ۱۳۹۸/۸/۲۹
مردم به روحانی رای دادن مشکل فقر بیکاری تحریم و فیلتر اینترنت رو حل کنه. آمده اینترنت رو از ریشه کنده طلبکار هم هست.
ناشناس۱۱۸۹۰۷۵۲۲:۴۸:۲۷ ۱۳۹۸/۸/۲۹
روحانی تنها و تنها و تنها آسیب شناس و سخنران ماهری است نه راه حل میداند و نه درمان
مردم۱۱۸۸۶۱۱۲۰:۱۸:۲۲ ۱۳۹۸/۸/۲۹
قطع اینترنت بنا بر گفته ی خود آقایان ظرف 5رور 180میلبون دلار به اقتصاد کشور صدمه زده یعنی اگر سی روز اینترنت قطع باشه و دلار را 12 هرار تومان بگیریم دو برابر در امد سالانه بنزین با نرج جدید به اقتصاد صدمه وارد کردند
ناشناس۱۱۸۸۶۳۸۲۰:۲۴:۵۱ ۱۳۹۸/۸/۲۹
راستش كاشكي در تلويزيون هم مي شد مثل اينجا ما نظر بدهيم. سوال من اين هست، چرا دولت عزيز، مي خواهد قيمت بنزين را به قيمت بنزين در خليج فارس برساند؟ راستش من حقير فكر مي كنم، كه آزادسازي قيمت ها چه بنزين ، برق ، آب و گاز، كلا كشور را فقير مي كند، دولت بايد از مشاوراني كمك بخواهد كه نگذارند طبقه فقير هر روز بيشتر مشكل پيدا كنند، راستش نتيجه آزادسازي قيمت ها را شما مي توانيد، در برزيل، شيلي ، يونان ، ... متوجه شويد، اما اگر ما راه كشور بوليوي ، و اكوادور را برويم اونها كشورشان را بهتر اداره كردند. يك بار هم شده بياييد، از انسانهايي كمك بگيريم كه راه حل شان آزادسازي قيمت ها نيست. ما از اين انسانها كم نداريم، اينها تمام معضلات و شوك ها را به ريس جمهور عزيز گوشزد كردند، بيش از ٣٠ اقتصاد دان ملي و مهين پرست ٢ سال پيش راه حل شان را براي جلوگيري از تضعيف پول ملي اعلام كردند. شما از اين بخواهيد كه نظراتشان را در سايت شما نشر دهند. مي دانيد آرزوي ما اين هست كه كشورمان در مقابل شيطنت هاي استكبار جهاني مقاوم و با اراده قوي بايستد.
ناشناس۱۱۸۸۶۶۰۲۰:۳۰:۰۷ ۱۳۹۸/۸/۲۹
تا وقتی مشکل تحریم حل نشه اقتصا.د هر روز بدتر میشه
ناشناس۱۱۸۸۶۷۱۲۰:۳۳:۳۸ ۱۳۹۸/۸/۲۹
خواستم بدونم، ما وقتي اقتصادمان قوي تر مي شود كه بحاي آزادسازي قيمت ها، كه راه خل بانك جهاني و صندوق بين المللي پول هست، راه بهتري را پيش ببريم. بياييم راه كشورهايي كه مثل كوبا را برويم كه بيش از ٦٠ سال از تحريم هاي آمريكا مي گذرد، اما كشورشان را. بخوبي گرداندند. شما لطف كنيد از تجربه ها و سيستم اقتصادي كه توانست كشور كوبا در سخترين تحريم ها دوام بيارد استفاده كنيد. چرا از راه آنها كه موفق بودند درس نمي گيريم.؟. لطفا در مورد كشورهاي ديگر مثل برزيل ،اكوادور و كوبا .... كه تحربه هاي موفقي داشتند ، مطلب بنويسيد زنده باشين
ناشناس۱۱۸۸۷۹۵۲۱:۲۴:۲۹ ۱۳۹۸/۸/۲۹
یک شانه تخم مرغ خریدم امروز که مبلغش شد ۲۰ هزار تومان گفتم چرا گرون میفروشی؟دولت که گفتن کنترل میشه،گفتن این تخم مرغ ها از مرغ داری با پیکان وانت میاد و متاسفانه ماشین ما هم با بنزین کار میکنه اگه نمیخوایین بزارین بمونه. پس چطور میگن تاثیری نداره؟
ناشناس۱۱۸۹۰۶۵۲۲:۴۴:۲۱ ۱۳۹۸/۸/۲۹
چرا تاثیر نداره همش وابسته به بنزین هست منم امروز رفتم تایر بخرم که دیدم گرون شده شدیدا و تازه بعضی ها هم نمیفروشن
ناشناس۱۱۹۰۳۵۷۱۰:۵۶:۲۲ ۱۳۹۸/۸/۳۰
بله ،متاسفانه افزایش قیمت از حالا کاملا مشهود است از کرایه ها گرفته تا خورد و خوراک،جالب اینه که ابزار هم خیلی تغییر کرده من یک جفت لنت ترمز جلو پرشیا گرفتم شد 350 تومن بخدا از انسانیت هم افتادیم من کارمند چجوری با این وضع زندگی کنم ؟
ناشناس۱۱۸۸۸۳۴۲۱:۴۰:۴۷ ۱۳۹۸/۸/۲۹
بنزین باید گرون میشد اما خیلی از کارهای دیگه هم باید میشد
بهروز۱۱۸۸۹۵۹۲۲:۰۸:۴۳ ۱۳۹۸/۸/۲۹
من این تجمعات رو دیده ام. هم در محمد شهر کرج و هم خود کرج. بنظر من هیچ سازماندهی وجود نداشت. اینها مردم کوچه و بازار بودند.من شخصا احساس بدبختی میکنم.
تازه پدر۱۱۸۸۹۸۷۲۲:۱۷:۳۷ ۱۳۹۸/۸/۲۹
ما یارانه نخوایم کی باید ببینیم؟ سالانه ۱۰۰ میلیارد دلار پول فروش نفت و گاز مملکته هزینه در رفته ماهی ۱۰۰ دلار به هر ایرانی میرسه. این حق مسلمه نه یارانه. ۱۰۰ ساله پول منابع به خزانه رفته و دولت خرج کرده حالا یا خرج عیالواریش یا یارانه به بنزین و گازاییل و برق و گاز. حالا آقا مردی کنید چنگتون از نفت و گاز بردازید پولش بدید دست مردم بدون کم و کاست. مردم خودشون عقل دارند و بهترین تصمیم میگیرند و درست خرج می کنند. ۱۰۰ سال دولت خورد و برد ۱۰ سالم بذارید به ملت برسه. یارانه پیش کش. پول نفت و گاز بدید بهمون #حقوق_مالکانه
سعید۱۱۸۹۰۶۶۲۲:۴۵:۰۲ ۱۳۹۸/۸/۲۹
قرار بود یارانه ی دهک های بالا رو قطع کنند با این اوضاع و ترسشون محاله دیگه این کار رو بکنن الان اونا به کنار باید به شصت میلیون نفر دوباره ماهانه مساعدت بدهند و این عکس العمل مردم باعث که هر دولتی بعد از این به راحتی از این کار ها نتونه بکنه الان حال روحانی پرسیدن داره
هادی۱۱۸۹۱۲۴۲۳:۰۷:۰۳ ۱۳۹۸/۸/۲۹
دنیا دار مکافاته. هر چی از دولت قبل گفتن.سر خودشون اومد.
ناشناس۱۱۸۹۱۸۰۲۳:۲۷:۳۷ ۱۳۹۸/۸/۲۹
شما خودتون با قطع کردن اینترنت آرامش رو از مردم گرفتید، حالا دارید منت میگذارید بر مردم که به خاطر آرامش اونها این کار رو کردید؟ واقعا که ..
ناشناس۱۱۹۱۱۳۴۱۴:۲۸:۱۱ ۱۳۹۸/۸/۳۰
شخصا معتقدم دولت در نحوه آغاز و اجرای این مورد گند زد و باید پاسخگو باشد! در مورد اینترنت هم هرچه سریعتر وصل کنید که در دنیای امروز اینکار ابروریزی است
ناشناس۱۱۹۱۷۱۸۱۷:۴۴:۴۵ ۱۳۹۸/۸/۳۰
جناب رییس جمهور بجای قبول اشتباهات با دوربینها مردم را تهدید میکند
ناشناس۱۱۹۱۷۳۷۱۷:۵۵:۲۰ ۱۳۹۸/۸/۳۰
رفتم توی موتور جستجو پارسی جو دنبال تحقیق میگردم زده سایت نی نی جون رو برو.آدم باید خون گریه کنه که توی عصر ارتباطات و تکنولوژی ملت ایران رو به این حال و روز انداختن.
ناشناس۱۱۹۲۰۴۵۲۰:۰۰:۴۱ ۱۳۹۸/۸/۳۰
این وضعیت نمی تواند ادامه یابد راه های اصلاح همه بسته شده اند. قطعا یا انقلاب خواهد شد و یا جنگ داخلی.
ناشناس۱۱۹۲۱۱۸۲۰:۲۵:۳۱ ۱۳۹۸/۸/۳۰
حکومت باید راه اصلاح را پیش گیرد، حصر و حبس ها را پایان دهد تا جامعه از دو پارگی خارج و وحدت شکل گیرد.
کامران۱۱۹۲۱۴۵۲۰:۳۴:۱۱ ۱۳۹۸/۸/۳۰
آزادی اعتراض یعنی چه؟ می گویند برای اعتراض حداقل سه روز قبل باید درخواست مجوز شود( که صد در صد مجوز داده نمی شود) حالا سئوال اینجاست خود مسئولان برای اعلام چنین تصمیم بزرگی چند روز قبل باید آن را با مردم در میان بگذارند؟
ناشناس۱۱۹۲۷۴۹۲۳:۴۴:۵۲ ۱۳۹۸/۸/۳۰
خودی جوش باشه مجوز نمیخواد که
اینترنتی۱۱۹۲۶۵۲۲۳:۱۳:۳۸ ۱۳۹۸/۸/۳۰
اخرش ماهواره میفرستن اینترنت هم مجانی میشه و دودش هم میره تو چشم دولت
ناشناس۱۱۹۲۷۸۷۲۳:۵۶:۳۵ ۱۳۹۸/۸/۳۰
گرچه ایراد شوک داشتن وجود داره ولی کلیت طرح واقعا چیز خوبیه. چرا بنیاد یارانه ای که میشه مستقیم تو جیب مستحقش بره تو باک شاسی بلند مرفه بیدرد بسوزه؟
ناشناس۱۱۹۴۰۸۴۱۲:۰۴:۱۲ ۱۳۹۸/۹/۱
گران کردن سوخت برای جلوگیری از قاچاق بهانه است چرا که جمع اوری سوخت ار پمپ بنزین ها و قاچاق با وانت و گالن دراین حجم غیر ممکن این کار خود دولتی ها است
ناشناس۱۱۹۴۵۷۴۱۳:۵۶:۰۴ ۱۳۹۸/۹/۱
نویسنده همه مسائل را منحصر به افزایش قیمت بنزین دونسته. اما واقعیت اینه که مردم تحمل و صبرشان از مشکلاتی که بدلیل ندانم کاری و بی لیاقتی مسئولین ایجاد شده، تمام شده است.
ناشناس۱۱۹۵۷۲۸۲۰:۵۱:۵۲ ۱۳۹۸/۹/۱
در حال دولت قول کنترل قیمتها را داده است که در اخبار جمعه رسما قیمتهای خودرو را با افزایش اعلام کردند . البته طلا هم گران شده و موبایل هم همچنین . در این هیاهو برخی کالاها در سایه گران میشوند و چهل هزار بازرس هم بسپارند و هواسشون هست ؟

پربحث‌های اخیر

پربحث‌های هفته

 1. قمه کشی در بیمارستان پورسینای رشت

 2. نماینده مجلس: آقای روحانی دیگر حرف نزنید؛ حرف‌تان مردم را عصبانی و بازار را به هم می‌‎ریزد/ هر روز یک سلطان جدید سبز می‌شود

 3. طرح جمع‌آوری اراذل و اوباش تهران

 4. اشکهای یک تولید کننده ایرانی/ به دادم برسید/ جز عدالت هیچ نمی‌خواهم

 5. سرقت وحشیانه ۳ مرد مسلح از یک زن در دزفول

 6. چرا مستند بی‌بی‌سی درباره جنگ مورد توجه قرار می‌گیرد؟

 7. اعتراض مشاورین املاک به دیوان عدالت اداری

 8. صندلی‌ها به دنبال دانشجو/ چرا نصف کنکوری‌ها قید دانشگاه را زدند؟

 9. کمر خمیده نظام سلامت در موج سوم کرونا

 10. اوج بدسلیقه‌گی! / به بهانه ساخت تندیس‌هایی از سردار دلها

 11. آقای روحانی! انفعال را تجویز نکنید و این پنجره را ببندید

 12. این حق مردم است 

 13. واکنش نوری المالکی به یادداشت روزنامه کیهان

 14. واکنش‌های داغ به یک مقاله

 15. بازار بورس، بمانیم یا برویم؟

 16. چرا مسکن ارزان نمی شود

 17. ماجرای تذکر رهبر انقلاب به سید جواد هاشمی

 18. استعفای روحانی راهگشاست یا راهی برای فرار؟

 19. توضیح حسین شریعتمداری درباره یادداشتی پیرامون مواضع آیت الله سیستانی

 20. مونتاژ قطعات پهپاد ساقط‌شده «گلوبال‌هاوک» آمریکا

 21. انتقاد حسین شریعتمداری از آیت‌الله سیستانی

 22. انتقال پایتخت؛ تهران پیر همچنان مقاومت می کند

 23. هشدار حریرچی؛ موج سوم کرونا رکورد شکست/تعطیلی مدارس و دانشگاه ها

 24. آیا هنوز هم کسی نمی‌خواهد از آنها بپرسد که از کجا آورده‌اند؟

 25. به فکر معیشت این «ملت پیروز» باشید

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. نماینده مجلس: آقای روحانی دیگر حرف نزنید؛ حرف‌تان مردم را عصبانی و بازار را به هم می‌‎ریزد/ هر روز یک سلطان جدید سبز می‌شود

  2. چرا مستند بی‌بی‌سی درباره جنگ مورد توجه قرار می‌گیرد؟

  3. آقای روحانی! انفعال را تجویز نکنید و این پنجره را ببندید

  4. این حق مردم است 

  5. واکنش‌های داغ به یک مقاله

  6. استعفای روحانی راهگشاست یا راهی برای فرار؟

  7. انتقاد حسین شریعتمداری از آیت‌الله سیستانی

  8. به فکر معیشت این «ملت پیروز» باشید

  9. لعنت بر واشنگتن اما مقصر شمایید

  10. وضعیت ۱۵ کاندیدای احتمالی انتخابات ۱۴۰۰ / از «ضرغامی» و «جلیلی» تا «لاریجانی» و «ظریف»

  11. جنجال علیه مجلس با اسم رمز واکسن و دناپلاس

  12. تصویری از مهدی کروبی روی تخت بیمارستان

  13. به نام سردار، به کام اغیار

  14. واعظی: رئیس جمهور مبتلا به کرونا شود به کشور لطمه وارد می شود / خون مقامات از مردم رنگین‌تر نیست

  15. روحانی: برای کمبودها و مشکلات،کاخ سفید را لعنت کنید/ تعیین مجازات برای افرادی که پروتکل‌ها را رعایت نمی‌کنند

  16. نمایندگان محترم ! چتر بلاتکلیفی را از سر وزارت صمت بردارید  

  17. آقای رییس جمهور ! با مردم باشید

  18. قالیباف: با یک برنامه ۵ ساله می‌توان چرخ کارخانه‌ها را به راه انداخت/ مردم از ما کار می‌خواهند

  19. نظر ۱۲ نماینده درباره صلاحیت رزم حسینی جهت تصدی وزارت صمت/ آیا او تابعیت دوگانه دارد؟

  20. اصلاح طلبان تند رو تمایلی به پایان حصر کروبی و موسوی ندارند

  21. پایان بلاتکلیفی وزارت صنعت؛ «رزم‌حسینی» وزیر صمت شد

  22. امیری: روحانی برای معرفی رزم حسینی به مجلس نمی رود

  23. دستور فوری جهانگیری در پی انتشار یک فیلم جنجالی در فضای مجازی

  24. حال‌و‌هوای دیدارهای سردار سلیمانی با رهبر انقلاب/دلیل جنجال در جلسه امروز مجلس/ واکنش زاکانی به دریافت خودروی دناپلاس توسط نمایندگان/ زیباکلام از تیر خلاص به شقیقه اصلاحات می‌گوید

  25. توضیح رئیس کمیسیون بهداشت مجلس درباره واکسن آنفلوانزا / قصد تخریب مجلس داشتند

  آخرین عناوین