حق اعتراض مدنی؛ چرا و چگونه؟/۱ سلیمی‌نمین: احزاب و تشکل‌های موجود باید منعکس‌کننده نظرات واقعی جامعه باشند/ مردم باید به راحتی مطالبه خود را بیان کنند

گروه سیاسی الف،   3980829069 ۲۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

یک فعال سیاسی گفت: احزاب، گروه‌ها و همچنین رسانه‌ها نقش مهمی در کنترل و هدایت اعتراضات مردمی دارند و باید زمینه ای فراهم شود که مردم به راحتی مطالبات خود را مطرح کنند.

سلیمی‌نمین: احزاب و تشکل‌های موجود باید منعکس‌کننده نظرات واقعی جامعه باشند/ مردم باید به راحتی مطالبه خود را بیان کنند

بنابر اطلاعیه شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی، از ساعت صفر روز ۲۴ ماه آبان سهمیه بندی بنزین برای تمام وسایل نقلیه بنزین سوز آغاز شد و همزمان دولت اعلام کرد برای جلوگیری از فشار اقتصادی به مردم، علاوه بر یارانه نقدی، مبلغ ۵۵ تا ۲۰۰ هزار تومان به خانواده های ۱ تا ۵ نفره پرداخت خواهد کرد. این تصمیم دولت موجب شد تا از روز جمعه تجمع‌های اعتراضی در برخی شهرهای ایران نسبت به افزایش قیمت بنزین برگزار شود که این اعتراض ها از روز شنبه ۲۵ آبان نیز ادامه و موجب سوءاستفاده افراد اغتشاشگر و ضد انقلاب از اعتراضات مردمی شد.

گسترده شدن دامنه اعتراض ها و ابهام های موجود درباره نحوه استفاده از حق مدنی اعتراض و تجمعات اعتراضی نکته ای است که در چند روز گذشته مورد توجه تحلیلگران سیاسی قرار گرفته است. 

سید عباس سلیمی، کارشناس سیاسی اصواگرا در این زمینه به  الف گفت: متاسفانه در فقدان احزاب، انعکاس صدای مردم دشوار می‌شود و  برای افرادی که دارای سازمان هستند،  فرصت بهره برداری ایجاد می‌کند. ما در حال حاضر با فقدان احزاب قوی مواجه هستیم، بدین معنی که احزاب و امکانات لازم برای هدایت و کنترل یک تظاهرات یا تجمع اعتراضی وجود ندارد. اما از طرف دیگر احزاب و تشکل‌های موجود می‌توانند به طرق مختلف، منعکس کننده نظرات مختلف جامعه باشند، مثلا از طریق رسانه‌ها و حضور نمایندگان سلایق مختلف  در رسانه ملی، در کنار دعوت از دولت. لذا دو راه‌حل برای این بحث وجود دارد؛ ابتدا اینکه رسانه ملی و همچنین رسانه‌های مکتوب منعکس کننده نظرات واقعی مردم باشند و مردم احساس کنند که نظرات آن‌ها عینا منتقل و پاسخ هم داده می‌شود و راه‌حل بعدی این است که بتوانیم برخی تشکل‌ها را به این وادی سوق دهیم که به میدان آمده و مردم نمایندگی کنند و بتوانند تجمعاتی مسالمت‌آمیز به وجود بیاورند.

وی در عین حال تاکید کرد: درست است که احزاب کاملا جامع نداریم ولی گروه‌هایی وجود دارند که دارای اعتبار بوده و می‌توانند تضمین‌های لازم را برای جلوگیری از اغتشاش ها بدهند.  این راهکارها باید هرچه سریع‌تر عملیاتی شود. معتقدم حتی تشکل‌های صنفی هم می‌توانند این اقدام را انجام دهند چراکه دارای سازمان بوده و قدرت هدایت این موضوع را دارند، البته به این شرط که آن را بپذیرند چراکه امکان دارد افرادی وارد عمل شده و کارهایی انجام دهند که به هیچ وجه قابل پیش بینی نباشد. در این روزها شاهد بودیم که برخی از مردم برای اعتراض به قیمت بنزین به میدان آمدند و لی بلافاصله عده‌ای که با بیرون ارتباط داشته و یا شرور بودند، برای اهداف دیگری از این اعتراضات سوءاستفاده کردند.

به گفته وی قطعا احزاب، گروه‌ها و همچنین رسانه‌ها می‌توانند نقش مهمی در کنترل و هدایت اعتراضات مردمی داشته باشند و با تجارب خود وارد میدان شوند.

سلیمی نمین افزود: در طی دو سال گذشته، در ارتباط با مطالبات محدود با این بحث مواجه بودیم، به طور مثال؛ کارگران برای مطالبات خود مقابل مجلس شورای اسلامی و همچنین ریاست‌جمهوری تجمع کردند و نیروهای انتظامی هم از آنها پشتیبانی کرده و کارگران توانستند مطالبات خود را مطرح کنند، اما امروز سطح مطالبات گسترده‌تر بوده و قشر وسیعی از جامعه درگیر افزایش قیمت بنزین هستند، لذا این رسانه‌ها و احزاب هستند که باید اوضاع را ساماندهی و کنترل کنند. متاسفانه در دوسال اخیر فرصتی برای طرح مطالبات ایجاد شد اما نتوانستیم از آن استفاده کنیم. 

وی در پاسخ به این پرسش که آیا ظرفیت‌های قانونی برای این اقدام کافی است یا خیر و اگر کافی نیست چگونه باید این ظرفیت‌ها را فراهم کرد؟ گفت:‌این ظرفیت‌ها با تمرین حاصل ‌می‌شود و صرفا داشتن قانون کفایت نمی‌کند، این‌ها رشدیافتگی است که در عرصه تمرین حاصل می‌شود و نه در عرصه قانون، لذا این موضوع امری ابلاغی نبوده و اکتسابی است و جامعه باید این آمادگی لازم را کسب نماید . باید تمرین کنیم که چگونه می‌توانیم نظم را رعایت کرده و مقابل فرصت‌طلبی‌ها بایستیم. همچنین چگونه نیروی انتظامی می‌تواند با کمک سازمان‌دهندگان تجمعات، تعامل داشته و مسیرها و شعارها کاملا مشخص باشد و سازمان دهندگان و افرادی که مجور صادر می‌کنند نیز باید بتوانند با یکدیگر همراه شده و این موضوع را تمرین کنند که این نشانه رشد یافتگی جامعه است یعنی جامعه می‌تواند مطالبه خود را به راحتی بیان کند. ما وارد این فاز شدیم اما در حال حاضر نه نیروی انتظامی و نه گروه‌ها و سازمان‌های ما آمادگی لازم را در این خصوص ندارند که البته دولت نیز باید در این موضوع همکاری کند.

این فعال سیاسی تصریح کرد:  مرز اعتراض و اغتشاش نیز کاملا معلوم است. شما در مطالبات، بالا بردن ظرفیت‌ها و در اغتشاشات نابودی ظرفیت‌ها را دنبال می‌کنید. زمانی که می‌خواهید بهره‌مندی را در جامعه افزایش بدهید، آنچه که در اختیار دارید را حفظ می‌کنید و بعد مطالبه بیشتر می‌کنید. به طور مثال پمپ‌بنزین‌ها سرویسی را به جامعه می‌دهند که مربوط به بخش خصوصی هم هستند، این سرویس را جامعه دریافت می‌کند ولی در حال حاضر، جامعه نیز معترض است که تعداد پمپ‌بنزین‌ها باید افزایش پیدا کرده و دولت باید دیتای مجوز را تسهیل کند تا افراد بیشتری به تاسیس پمپ بنزین روی بیاورند تا مردم راحت‌تر باشند، پس این مطالبه افزایش ظرفیت‌ها را دنبال می‌کند، اما اغتشاش ها این مطالبات و ظرفیت ها را تخریب می‌کنند.

سلیمی نمین در عین حال یادآوری کرد:  در این تظاهرات گاه شعارهای افراطی داده می‌شود که مردم همراهی نمی‌کنند، اما آیا مردم می‌توانند مقابل سلاح گرم برخی عناصر وابسته بایستند؟ قطعا ایستادگی در مقابل این اشرار، موجب می‌شود تا مردم با مخاطره جدی روبرو شوند، لذا دستگاه‌های انتظامی و اطلاعاتی باید از قبل به این موضوع اشراف داشته باشند. خبرهایی از گذشته وجود داشت که برخی از عناصر شرور از ورای مرزها سلاح تهیه می‌کنند، این وظیفه دستگاه‌های اطلاعاتی است تا به این قضیه اشراف داشته باشند. 

وی تاکید کرد: در جوامعی که تظاهرات گسترده صورت می‌گیرد، از قبل عناصر فرصت‌طلب را شناسایی کرده و سعی می‌کنند تا آن‌ها را مهار کنند. لذا این خود مردم و نیروهای برقرار کننده امنیت و متصدی آرامش هستند که باید مسوولیت چشم‌گیری در اعتراضات ایفا کنند. شما مشاهده می‌کنید که مردم در جوامع دیگر سعی می‌کنند در مسیر هدایت شده اعتراض کرده و سازمان‌دهی شوند. چنین امری باید تمرین شود و هم گروه‌های متصدی امنیت و هم گروه‌های مهار و هم احزاب و سازمان‌ها باید این کاستی ها را جبران کنند.

 

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۱۸۷۳۲۵۱۴:۵۵:۰۱ ۱۳۹۸/۸/۲۹
میدانند چه می گویند؟درخواست فضای باز سیاسی را می کنند؟امکان ندارد چون حتما تشخیص داده شده که این اولویت نیست!
ناشناس۱۱۹۱۸۲۴۱۸:۲۹:۱۹ ۱۳۹۸/۸/۳۰
همه از واژه باید استفاده میکنند تاکی؟
ناشناس۱۱۸۷۳۵۱۱۴:۵۷:۱۶ ۱۳۹۸/۸/۲۹
بالاخره راه اعتراض مدنی چیست؟ من همین الان به قطع اینترنت اعتراض دارم، باید چکار کنم؟
ناشناس۱۱۸۹۴۴۹۰۱:۰۶:۱۹ ۱۳۹۸/۸/۳۰
رو یه کاغذ بنویس اعتراض دارم بعد بگیر دستت چند دور تو خونتون بچرخ تا دلت خنک شه اینم حق اعتراض و شهروندی دیگه چی میخوای اونوقت هی بشینین بگین ما نمیتونیم اعتراض کنیم !!!
ناشناس۱۱۸۷۳۵۹۱۴:۵۹:۰۴ ۱۳۹۸/۸/۲۹
مردم شهرستان ها که امروز راهپیمایی کردن برای حمایت از رهبری منعکس نظرات جامعه هستند نه کسی دیگر
ناشناس۱۱۸۷۳۶۳۱۴:۵۹:۲۲ ۱۳۹۸/۸/۲۹
ما هم خیلی خوب می دانیم. شما حرفهایت را به کسی بگو که می گوید احزاب نباید باشند.
ناشناس۱۱۸۸۷۱۶۲۰:۴۶:۰۳ ۱۳۹۸/۸/۲۹
اصلا حزب نداریم جریان داریم
ناشناس۱۱۸۷۴۲۷۱۵:۰۷:۴۵ ۱۳۹۸/۸/۲۹
تو این سیستم هیچ کس به فکر ملت نیست
ناشناس۱۱۸۷۵۳۱۱۵:۲۵:۵۴ ۱۳۹۸/۸/۲۹
احزاب بزرگ هم اگر باشند چون عملا مردم هیچ نقشی در ادراه کشور ندارند و نظر آنها در ادراه کشور دیده نمی شود
ناشناس۱۱۸۷۵۴۴۱۵:۲۸:۵۵ ۱۳۹۸/۸/۲۹
تشکلهای کارگری که اعلام کردند دستیگر شدند
ناشناس۱۱۸۷۸۲۷۱۶:۳۲:۵۹ ۱۳۹۸/۸/۲۹
همه در ایران وقتی از حزب می گویند در واقع از حزب خودشان می گویند.
ناشناس۱۱۸۷۸۵۱۱۶:۳۸:۴۷ ۱۳۹۸/۸/۲۹
خب فاتحه تشکلی که بخواد منعکس کننده نظرات واقعی جامعه باشه کلا خونده اس
ناشناس۱۱۸۸۲۵۸۱۸:۲۹:۱۹ ۱۳۹۸/۸/۲۹
از آزادی پشیمان گشته ایم مرحمت فرموده قدری نان دهید
محمد۱۱۸۸۲۸۸۱۸:۳۵:۴۰ ۱۳۹۸/۸/۲۹
در ساختار سیاسی ایران هیچ جایی برای اعتراض وجود ندارد، تا حرفی زده شود فورا به مردم برچسب منافق و آمریکایی زده میشود
ناشناس۱۱۸۹۷۷۷۰۷:۳۲:۵۸ ۱۳۹۸/۸/۳۰
مهمترين مشكل اين هست كه معلوم نيست چه كسي مسول هست؟ قانون اساسي قدرت و مسوليت ناشي از قدرت رو متناسب تقصميم نكرده.
ناشناس۱۱۸۸۴۳۹۱۹:۳۴:۱۰ ۱۳۹۸/۸/۲۹
ساعت خواب آقای سلیمی نمین !!
ناشناس۱۱۸۹۱۲۸۲۳:۰۸:۱۴ ۱۳۹۸/۸/۲۹
مردم کلا باید موافق باشند با همه چیز.با احمدی نژاد،هاشمی،روحانی گرانی دوره هرکدام...
شاهرخ۱۱۸۹۳۹۴۰۰:۵۰:۵۴ ۱۳۹۸/۸/۳۰
حزب!!!؟؟؟کدوم حزب!!!؟؟؟ مگه ما حزب داریم که حرف بزنن.....
ناشناس۱۱۸۹۴۳۵۰۱:۰۱:۱۰ ۱۳۹۸/۸/۳۰
الان دررمورد کدوم کشور دارین صحبت میکنید ؟ منظورتون سوئیس هست دیگه؟ چون مطمئنم ایران و نمیگین
ناشناس۱۱۹۱۷۰۰۱۷:۳۷:۲۴ ۱۳۹۸/۸/۳۰
هر حزب و تشکلی که با اینها مختصر اختلاف نظری داشته باشد بلافاصله نوکر اجنبی و عامل استکبار و جاسوس امریکا میشود و از کجا سر در می اورد همه ما میدانیم پس سرت رابینداز پایینپو گنده گویی نکن که خطر داره
ناشناس۱۱۹۲۱۰۵۲۰:۲۲:۵۶ ۱۳۹۸/۸/۳۰
در جهان سوم این حرف ها فقط در حد حرف می مونه!

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های دیروز

  1. ضرب و شتم پزشک متخصص توسط همراهان بیمار + عکس

  2. شما بگویید به چه قیمتی ؟!

  3. احمد توکلی: با استیضاح روحانی بیشتر موافقم

  4. جهانگیری: مردم سهام عدالت خود را نفروشند/ دردی از جامعه را حل کنیم/ به مشکلات معیشتی آگاه هستیم

  5. روزنامه انگلیسی: ترامپ ضربه سختی در موضوع تحریم تسلیحاتی ایران خورد

  6. توهین به آیت‌الله سیستانی، حلقه جدید زنجیره فتنه‌‌انگیزی ریاض در عراق

  7. روحانی: اقتصاد کشور تحت مدیریت قرار دارد/ در ماه‌های آینده به ثبات در اقتصاد و بازار ارز خواهیم رسید

  8. ظریف: هیچ‌گاه مسائل داخلی را به خارج نبرده‌ام/ آمریکا را قدر قدرت ندانیم/ برجام سند افتخار ایران است

  9. طرح سؤال از رئیس‌جمهور با ۲۰۰ امضا تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس شد + محورهای سوال

  10. حاشیه‌های حضور ظریف در مجلس

  11. طرح «سوال از روحانی» به ۱۰۰ امضا رسید

  12. دولت در انتظار معجزه ماسک ؟!

  13. بودجه معاونت برون مرزی به یک سوم کاهش پیدا کرده است/ مسئولین با شفافیت بودجه ارزی صدا و سیما را اعلام کنند

  14. نماینده مجلس: دلار ۲۰ هزار تومانی، همان گلابی‌هایی است که به مردم وعده دادید!

  15. قالیباف: مجلس اجازه نخواهد داد آژانس بدون محدودیت کاری را انجام دهد

  16. مدیری، قاسم‌خانی و رامبد دست‌به‌کار شدند

  پربحث‌های هفته

  1. اصرار بر تحقیر ایران در ماجراي واکسن کرونا !

  2. از تنور سوال از رییس جمهور نانی گرم ‌می‌شود؟!

  3. پایان شوروی گونه آمریکا ؟

  4. عروسی میلیاردی به سبک سیندرلا در لواسان!

  5. تاملی در نامه موسوی خوئينی‌ها

  6. مغالطه عجیب تاجگردون درباره «شیشه کثیف و دستمال تمیز» 

  7. به چه قیمت؟

  8. دوره آموزشی سربازی ۲ ماهه شد

  9. جهانگیری: رای ۲۴ میلیونی مردم در انتخابات تایید کارنامه اقتصادی دولت روحانی بود/ ۳.۵ میلیون شغل ایجاد کردیم

  10. جنگنده تهاجمی پیشرفته «قاهر۳۱۳» چه پیامی به آمریکا و روسیه داد؟

  11.  ردپای زنگنه در هپکو به نقل از نماینده تهران/ وزارت نفت: بیژن زنگنه از سال ۸۵ بازنشسته است  

  12. ضرب و شتم پزشک متخصص توسط همراهان بیمار + عکس

  13. شما بگویید به چه قیمتی ؟!

  14. تهیه طرح تغییر الگوی سهمیه بندی بنزین در مجلس/ اختصاص سهمیه بنزین به خانواده به جای خودرو

  15. معجزه ای که اتفاق نیفتاد!

  16. مرامنامهٔ انقلابیون ساده انگار ...

  17. واکنش همتی به برخی اقتصاددانان؛ نقدینگی موجود نمی‌تواند به تورم بالا منجر ‌شود

  18. سیروس گرجستانی درگذشت

  19. پایان داستان غم انگیز زم

  20. حکم یک دادگاه آمریکایی: محموله نفتکش‌های ایرانی که به ونزوئلا رفته بودند، مصادره شود

  21. سیف: بانک مرکزی استقلال ندارد و تابع نظرات رئیس‌جمهور است/ برجام مشکل روابط بانکی ایران را حل نکرد

  22. مجلس «مچ‌گیری» نکند،‌ دولت هم «وظیفه» ‌اش را انجام دهد

  23. جزئیاتی از سند ۲۵ ساله ایران و چین/ واگذاری کیش به چینی‌ها صحت دارد؟

  24. واکسن کرونای آمریکا موفق عمل کرد

  25. کرونا هنوز تنوره می‌زند/ فکری هم به حال جامعه پزشکی کنید

  ابر آروان

  پربحث‌های اخیر

   پربحث‌های هفته

   1. از تنور سوال از رییس جمهور نانی گرم ‌می‌شود؟!

   2. تاملی در نامه موسوی خوئينی‌ها

   3. مغالطه عجیب تاجگردون درباره «شیشه کثیف و دستمال تمیز» 

   4. به چه قیمت؟

   5. جنگنده تهاجمی پیشرفته «قاهر۳۱۳» چه پیامی به آمریکا و روسیه داد؟

   6. شما بگویید به چه قیمتی ؟!

   7. مرامنامهٔ انقلابیون ساده انگار ...

   8. پایان داستان غم انگیز زم

   9. سیف: بانک مرکزی استقلال ندارد و تابع نظرات رئیس‌جمهور است/ برجام مشکل روابط بانکی ایران را حل نکرد

   10. مجلس «مچ‌گیری» نکند،‌ دولت هم «وظیفه» ‌اش را انجام دهد

   11. جزئیاتی از سند ۲۵ ساله ایران و چین/ واگذاری کیش به چینی‌ها صحت دارد؟

   12. احمد توکلی: با استیضاح روحانی بیشتر موافقم

   13. دوای درد کارگران هفت‌تپه چیست؟

   14. احیای چپ رادیکال به روایت قوچانی/سناریوی جدید درباره مرگ قاضی منصوری/محسن رضایی نامزد انتخابات ۱۴۰۰ می‌شود؟

   15. حل مشکلات حمل‌ونقل عمومی تهران با «هل دادن»مدیران شهری!

   16. طرح «سوال از رئیس‌جمهور» آماده شد / یکشنبه ۱۵ تیر، این طرح را به جریان می‌اندازیم

   17. درخواست تاجگردون از هیئت رئیسه مجلس/افزایش عجیب قیمت سکه/ انتقادات تند کرباسچی از اصلاح‌طلبان/ پشت‌بام‌خوابی واقعاً وجود دارد؟

   18. ظریف: هیچ‌گاه مسائل داخلی را به خارج نبرده‌ام/ آمریکا را قدر قدرت ندانیم/ برجام سند افتخار ایران است

   19. روایت رئیس‌جمهور از آشنایی با یک بیمار کرونایی/اعتراض توکلی به استخدام داماد روحانی در وزارت نفت/ صف‌آرایی اصلاح‌طلبان علیه عارف/ عمر سیاسی لاریجانی تمام شده است؟

   20. محسن رضایی: سیاست‌های لیبرالی این دولت، پول ملی را از خاصیت انداخته/ خوئینی‌ها، آدرس غلط داده است

   21. عبدی: موضوع تحول خواهی ساختارها هستند نه افراد / سه نهاد در خط مقدم برای ایجاد تحول

   22. سخنگوی قوه قضائیه: روح‌الله زم به اعدام محکوم شد/ دریافت تصویر منتسب به جنازه قاضی منصوری/ حسن رعیت بازداشت است

   23. دعوت یک پژوهشگر تاریخ از موسوی خوئینی‌ها به مناظره

   24. واعظی: روحانی به امور اجرایی تسلط کامل دارد/ در ماجرای ملک جماران به رئیس‌جمهور، جفا شد/ تحولات اخیر در بازار ارز موقت است

   25. جایگاه ایران در آینده جهان 

   آخرین عناوین