حق اعتراض مدنی؛ چرا و چگونه؟/۱ سلیمی‌نمین: احزاب و تشکل‌های موجود باید منعکس‌کننده نظرات واقعی جامعه باشند/ مردم باید به راحتی مطالبه خود را بیان کنند

گروه سیاسی الف،   3980829069 ۲۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

یک فعال سیاسی گفت: احزاب، گروه‌ها و همچنین رسانه‌ها نقش مهمی در کنترل و هدایت اعتراضات مردمی دارند و باید زمینه ای فراهم شود که مردم به راحتی مطالبات خود را مطرح کنند.

سلیمی‌نمین: احزاب و تشکل‌های موجود باید منعکس‌کننده نظرات واقعی جامعه باشند/ مردم باید به راحتی مطالبه خود را بیان کنند

بنابر اطلاعیه شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی، از ساعت صفر روز ۲۴ ماه آبان سهمیه بندی بنزین برای تمام وسایل نقلیه بنزین سوز آغاز شد و همزمان دولت اعلام کرد برای جلوگیری از فشار اقتصادی به مردم، علاوه بر یارانه نقدی، مبلغ ۵۵ تا ۲۰۰ هزار تومان به خانواده های ۱ تا ۵ نفره پرداخت خواهد کرد. این تصمیم دولت موجب شد تا از روز جمعه تجمع‌های اعتراضی در برخی شهرهای ایران نسبت به افزایش قیمت بنزین برگزار شود که این اعتراض ها از روز شنبه ۲۵ آبان نیز ادامه و موجب سوءاستفاده افراد اغتشاشگر و ضد انقلاب از اعتراضات مردمی شد.

گسترده شدن دامنه اعتراض ها و ابهام های موجود درباره نحوه استفاده از حق مدنی اعتراض و تجمعات اعتراضی نکته ای است که در چند روز گذشته مورد توجه تحلیلگران سیاسی قرار گرفته است. 

سید عباس سلیمی، کارشناس سیاسی اصواگرا در این زمینه به  الف گفت: متاسفانه در فقدان احزاب، انعکاس صدای مردم دشوار می‌شود و  برای افرادی که دارای سازمان هستند،  فرصت بهره برداری ایجاد می‌کند. ما در حال حاضر با فقدان احزاب قوی مواجه هستیم، بدین معنی که احزاب و امکانات لازم برای هدایت و کنترل یک تظاهرات یا تجمع اعتراضی وجود ندارد. اما از طرف دیگر احزاب و تشکل‌های موجود می‌توانند به طرق مختلف، منعکس کننده نظرات مختلف جامعه باشند، مثلا از طریق رسانه‌ها و حضور نمایندگان سلایق مختلف  در رسانه ملی، در کنار دعوت از دولت. لذا دو راه‌حل برای این بحث وجود دارد؛ ابتدا اینکه رسانه ملی و همچنین رسانه‌های مکتوب منعکس کننده نظرات واقعی مردم باشند و مردم احساس کنند که نظرات آن‌ها عینا منتقل و پاسخ هم داده می‌شود و راه‌حل بعدی این است که بتوانیم برخی تشکل‌ها را به این وادی سوق دهیم که به میدان آمده و مردم نمایندگی کنند و بتوانند تجمعاتی مسالمت‌آمیز به وجود بیاورند.

وی در عین حال تاکید کرد: درست است که احزاب کاملا جامع نداریم ولی گروه‌هایی وجود دارند که دارای اعتبار بوده و می‌توانند تضمین‌های لازم را برای جلوگیری از اغتشاش ها بدهند.  این راهکارها باید هرچه سریع‌تر عملیاتی شود. معتقدم حتی تشکل‌های صنفی هم می‌توانند این اقدام را انجام دهند چراکه دارای سازمان بوده و قدرت هدایت این موضوع را دارند، البته به این شرط که آن را بپذیرند چراکه امکان دارد افرادی وارد عمل شده و کارهایی انجام دهند که به هیچ وجه قابل پیش بینی نباشد. در این روزها شاهد بودیم که برخی از مردم برای اعتراض به قیمت بنزین به میدان آمدند و لی بلافاصله عده‌ای که با بیرون ارتباط داشته و یا شرور بودند، برای اهداف دیگری از این اعتراضات سوءاستفاده کردند.

به گفته وی قطعا احزاب، گروه‌ها و همچنین رسانه‌ها می‌توانند نقش مهمی در کنترل و هدایت اعتراضات مردمی داشته باشند و با تجارب خود وارد میدان شوند.

سلیمی نمین افزود: در طی دو سال گذشته، در ارتباط با مطالبات محدود با این بحث مواجه بودیم، به طور مثال؛ کارگران برای مطالبات خود مقابل مجلس شورای اسلامی و همچنین ریاست‌جمهوری تجمع کردند و نیروهای انتظامی هم از آنها پشتیبانی کرده و کارگران توانستند مطالبات خود را مطرح کنند، اما امروز سطح مطالبات گسترده‌تر بوده و قشر وسیعی از جامعه درگیر افزایش قیمت بنزین هستند، لذا این رسانه‌ها و احزاب هستند که باید اوضاع را ساماندهی و کنترل کنند. متاسفانه در دوسال اخیر فرصتی برای طرح مطالبات ایجاد شد اما نتوانستیم از آن استفاده کنیم. 

وی در پاسخ به این پرسش که آیا ظرفیت‌های قانونی برای این اقدام کافی است یا خیر و اگر کافی نیست چگونه باید این ظرفیت‌ها را فراهم کرد؟ گفت:‌این ظرفیت‌ها با تمرین حاصل ‌می‌شود و صرفا داشتن قانون کفایت نمی‌کند، این‌ها رشدیافتگی است که در عرصه تمرین حاصل می‌شود و نه در عرصه قانون، لذا این موضوع امری ابلاغی نبوده و اکتسابی است و جامعه باید این آمادگی لازم را کسب نماید . باید تمرین کنیم که چگونه می‌توانیم نظم را رعایت کرده و مقابل فرصت‌طلبی‌ها بایستیم. همچنین چگونه نیروی انتظامی می‌تواند با کمک سازمان‌دهندگان تجمعات، تعامل داشته و مسیرها و شعارها کاملا مشخص باشد و سازمان دهندگان و افرادی که مجور صادر می‌کنند نیز باید بتوانند با یکدیگر همراه شده و این موضوع را تمرین کنند که این نشانه رشد یافتگی جامعه است یعنی جامعه می‌تواند مطالبه خود را به راحتی بیان کند. ما وارد این فاز شدیم اما در حال حاضر نه نیروی انتظامی و نه گروه‌ها و سازمان‌های ما آمادگی لازم را در این خصوص ندارند که البته دولت نیز باید در این موضوع همکاری کند.

این فعال سیاسی تصریح کرد:  مرز اعتراض و اغتشاش نیز کاملا معلوم است. شما در مطالبات، بالا بردن ظرفیت‌ها و در اغتشاشات نابودی ظرفیت‌ها را دنبال می‌کنید. زمانی که می‌خواهید بهره‌مندی را در جامعه افزایش بدهید، آنچه که در اختیار دارید را حفظ می‌کنید و بعد مطالبه بیشتر می‌کنید. به طور مثال پمپ‌بنزین‌ها سرویسی را به جامعه می‌دهند که مربوط به بخش خصوصی هم هستند، این سرویس را جامعه دریافت می‌کند ولی در حال حاضر، جامعه نیز معترض است که تعداد پمپ‌بنزین‌ها باید افزایش پیدا کرده و دولت باید دیتای مجوز را تسهیل کند تا افراد بیشتری به تاسیس پمپ بنزین روی بیاورند تا مردم راحت‌تر باشند، پس این مطالبه افزایش ظرفیت‌ها را دنبال می‌کند، اما اغتشاش ها این مطالبات و ظرفیت ها را تخریب می‌کنند.

سلیمی نمین در عین حال یادآوری کرد:  در این تظاهرات گاه شعارهای افراطی داده می‌شود که مردم همراهی نمی‌کنند، اما آیا مردم می‌توانند مقابل سلاح گرم برخی عناصر وابسته بایستند؟ قطعا ایستادگی در مقابل این اشرار، موجب می‌شود تا مردم با مخاطره جدی روبرو شوند، لذا دستگاه‌های انتظامی و اطلاعاتی باید از قبل به این موضوع اشراف داشته باشند. خبرهایی از گذشته وجود داشت که برخی از عناصر شرور از ورای مرزها سلاح تهیه می‌کنند، این وظیفه دستگاه‌های اطلاعاتی است تا به این قضیه اشراف داشته باشند. 

وی تاکید کرد: در جوامعی که تظاهرات گسترده صورت می‌گیرد، از قبل عناصر فرصت‌طلب را شناسایی کرده و سعی می‌کنند تا آن‌ها را مهار کنند. لذا این خود مردم و نیروهای برقرار کننده امنیت و متصدی آرامش هستند که باید مسوولیت چشم‌گیری در اعتراضات ایفا کنند. شما مشاهده می‌کنید که مردم در جوامع دیگر سعی می‌کنند در مسیر هدایت شده اعتراض کرده و سازمان‌دهی شوند. چنین امری باید تمرین شود و هم گروه‌های متصدی امنیت و هم گروه‌های مهار و هم احزاب و سازمان‌ها باید این کاستی ها را جبران کنند.

 

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۱۸۷۳۲۵۱۴:۵۵:۰۱ ۱۳۹۸/۸/۲۹
میدانند چه می گویند؟درخواست فضای باز سیاسی را می کنند؟امکان ندارد چون حتما تشخیص داده شده که این اولویت نیست!
ناشناس۱۱۹۱۸۲۴۱۸:۲۹:۱۹ ۱۳۹۸/۸/۳۰
همه از واژه باید استفاده میکنند تاکی؟
ناشناس۱۱۸۷۳۵۱۱۴:۵۷:۱۶ ۱۳۹۸/۸/۲۹
بالاخره راه اعتراض مدنی چیست؟ من همین الان به قطع اینترنت اعتراض دارم، باید چکار کنم؟
ناشناس۱۱۸۹۴۴۹۰۱:۰۶:۱۹ ۱۳۹۸/۸/۳۰
رو یه کاغذ بنویس اعتراض دارم بعد بگیر دستت چند دور تو خونتون بچرخ تا دلت خنک شه اینم حق اعتراض و شهروندی دیگه چی میخوای اونوقت هی بشینین بگین ما نمیتونیم اعتراض کنیم !!!
ناشناس۱۱۸۷۳۵۹۱۴:۵۹:۰۴ ۱۳۹۸/۸/۲۹
مردم شهرستان ها که امروز راهپیمایی کردن برای حمایت از رهبری منعکس نظرات جامعه هستند نه کسی دیگر
ناشناس۱۱۸۷۳۶۳۱۴:۵۹:۲۲ ۱۳۹۸/۸/۲۹
ما هم خیلی خوب می دانیم. شما حرفهایت را به کسی بگو که می گوید احزاب نباید باشند.
ناشناس۱۱۸۸۷۱۶۲۰:۴۶:۰۳ ۱۳۹۸/۸/۲۹
اصلا حزب نداریم جریان داریم
ناشناس۱۱۸۷۴۲۷۱۵:۰۷:۴۵ ۱۳۹۸/۸/۲۹
تو این سیستم هیچ کس به فکر ملت نیست
ناشناس۱۱۸۷۵۳۱۱۵:۲۵:۵۴ ۱۳۹۸/۸/۲۹
احزاب بزرگ هم اگر باشند چون عملا مردم هیچ نقشی در ادراه کشور ندارند و نظر آنها در ادراه کشور دیده نمی شود
ناشناس۱۱۸۷۵۴۴۱۵:۲۸:۵۵ ۱۳۹۸/۸/۲۹
تشکلهای کارگری که اعلام کردند دستیگر شدند
ناشناس۱۱۸۷۸۲۷۱۶:۳۲:۵۹ ۱۳۹۸/۸/۲۹
همه در ایران وقتی از حزب می گویند در واقع از حزب خودشان می گویند.
ناشناس۱۱۸۷۸۵۱۱۶:۳۸:۴۷ ۱۳۹۸/۸/۲۹
خب فاتحه تشکلی که بخواد منعکس کننده نظرات واقعی جامعه باشه کلا خونده اس
ناشناس۱۱۸۸۲۵۸۱۸:۲۹:۱۹ ۱۳۹۸/۸/۲۹
از آزادی پشیمان گشته ایم مرحمت فرموده قدری نان دهید
محمد۱۱۸۸۲۸۸۱۸:۳۵:۴۰ ۱۳۹۸/۸/۲۹
در ساختار سیاسی ایران هیچ جایی برای اعتراض وجود ندارد، تا حرفی زده شود فورا به مردم برچسب منافق و آمریکایی زده میشود
ناشناس۱۱۸۹۷۷۷۰۷:۳۲:۵۸ ۱۳۹۸/۸/۳۰
مهمترين مشكل اين هست كه معلوم نيست چه كسي مسول هست؟ قانون اساسي قدرت و مسوليت ناشي از قدرت رو متناسب تقصميم نكرده.
ناشناس۱۱۸۸۴۳۹۱۹:۳۴:۱۰ ۱۳۹۸/۸/۲۹
ساعت خواب آقای سلیمی نمین !!
ناشناس۱۱۸۹۱۲۸۲۳:۰۸:۱۴ ۱۳۹۸/۸/۲۹
مردم کلا باید موافق باشند با همه چیز.با احمدی نژاد،هاشمی،روحانی گرانی دوره هرکدام...
شاهرخ۱۱۸۹۳۹۴۰۰:۵۰:۵۴ ۱۳۹۸/۸/۳۰
حزب!!!؟؟؟کدوم حزب!!!؟؟؟ مگه ما حزب داریم که حرف بزنن.....
ناشناس۱۱۸۹۴۳۵۰۱:۰۱:۱۰ ۱۳۹۸/۸/۳۰
الان دررمورد کدوم کشور دارین صحبت میکنید ؟ منظورتون سوئیس هست دیگه؟ چون مطمئنم ایران و نمیگین
ناشناس۱۱۹۱۷۰۰۱۷:۳۷:۲۴ ۱۳۹۸/۸/۳۰
هر حزب و تشکلی که با اینها مختصر اختلاف نظری داشته باشد بلافاصله نوکر اجنبی و عامل استکبار و جاسوس امریکا میشود و از کجا سر در می اورد همه ما میدانیم پس سرت رابینداز پایینپو گنده گویی نکن که خطر داره
ناشناس۱۱۹۲۱۰۵۲۰:۲۲:۵۶ ۱۳۹۸/۸/۳۰
در جهان سوم این حرف ها فقط در حد حرف می مونه!

پربحث‌های دیروز

 1. رمزگشایی از حمله روحانی به شورای نگهبان!

 2. آقای روحانی شما را به خدا یک چیزی برای این نظام باقی بگذارید

 3. تمرینات پیش‌مرگان کرد در برف کوهستان

 4. سناریوهای سقوط هواپیمای آمریکایی در افغانستان به روایت رأی الیوم

 5. چند نکته درباره جاروجنجال ها پیرامون ردصلاحیت های اخیر

 6. دریده شدن "دختربچه گلفروش" توسط سگ‌های خیابانی + عکس

 7. امیدواری عارف به تایید صلاحیت بیشتر اصلاح‌طلبان/ انتقاد لاریجانی از سیاه‌نمایی درباره عملکرد مجلس/ روایت عضو اصلاح‌طلب مجمع تشخیص از نظر رهبری درباره FATF

 8. «تتلو» بازداشت شد

 9. سقوط قیمت طلا و سکه + آخرین قیمت دلار در بازار

 10. فارین پالیسی: معامله قرن، هدیه بزرگ ترامپ به نتانیاهو است

 11. روحانی: زندگی در این دو سال سخت شده/ مردم دلاورانه ایستادگی می‌کنند/ کارهای انجام شده را کافی نمی‌دانیم

 12. طرح خروج ایران از NPT اعلام وصول شد

 13. آمریکا با رد بیانیه طالبان: نشانه‌ای از شلیک دشمن به هواپیمای سرنگون شده وجود ندارد

 14. تاجگردون و فرار از اثبات بی‌گناهی!

 15. دیدار و گفتگوی صمیمانه سید حسن نصرالله با فرزند سپهبد قاسم سلیمانی

 16. کیمیای مراقبت از سرمایه‌های ملی

 17. شکایت ۲۳ نماینده مجلس از ظریف به قوه قضائیه + جزئیات

 18. علت دریافت حقوق ۲۴ میلیونی یکی از مدیران مجلس چیست؟

 19. انگلیس: نمی‌پذیریم حزب‌الله دیگری در یمن شکل بگیرد

پربحث‌های هفته

 1. مذاکره مجدد با آمریکا به‌ چه بهانه و بهایی؟

 2. رمزگشایی از حمله روحانی به شورای نگهبان!

 3. ۱۰ نکته درباره گفت‌گوی ظریف و اشپیگل 

 4. تجربه‌ای برای آیندگان تا دیگر ماشه‌ای را علیه ما نچکانند!...

 5. آیا جهان، ایران را در نقطه اتخاذ «تصمیم بزرگ» قرار خواهد داد؟

 6. انتقاد حسین شریعتمداری از ظریف؛ وزیر خارجهِ کدام ایران؟!

 7. واکنش ترامپ به سخنان ظریف درباره مذاکره با آمریکا: نه مرسی!

 8. حمله بی‌سابقه روحانی به شورای نگهبان/ توضیحات جدید درباره کاخ مرمر/ باهنر: اصلاح‌طلبان هم طرفدار دارند و هم کاندیدا برای بستن لیست

 9. علت عجیب ردصلاحیت علی مطهری/ جلسه خاتمی و ناطق با روحانی؛ از تکذیب تا تایید/کرباسچی: مردم و تاریخ درباره زندگی بدون تشریفات مرحوم هاشمی قضاوت خواهند کرد

 10. آقای روحانی شما را به خدا یک چیزی برای این نظام باقی بگذارید

 11. احمد توکلی خواستار پاسخگویی مدیرعامل بانک کشاورزی به مردم و مسئولان شد

 12. هواپیما تهران - بندرماهشهر از باند فرودگاه خارج شد + عکس و فیلم

 13. واکنش رسمی سپاه به سخنان حسن عباسی/ دفاع کدخدایی از ردصلاحیت‌ها/ سلیمی‌نمین: اصلاح‌طلبان مظلوم‌نمایی می‌کنند

 14. تمرینات پیش‌مرگان کرد در برف کوهستان

 15. پاسخ بانک کشاورزی به احمد توکلی

 16. سناریوهای سقوط هواپیمای آمریکایی در افغانستان به روایت رأی الیوم

 17. چند نکته درباره جاروجنجال ها پیرامون ردصلاحیت های اخیر

 18. «تبریزیان» کیست و چرا «هاریسون» را آتش زد؟

 19. دریده شدن "دختربچه گلفروش" توسط سگ‌های خیابانی + عکس

 20. مقصر ماییم!     

 21. ظریف: مذاکره دوجانبه با ایران خیال باطل ترامپ است

 22. تردید نشریه هیل در انتخاب مجدد ترامپ

 23. زمستان سخت دروغ و روسیاهی دشمنان مردم ایران

 24. روایت شاهدان عینی سقوط هواپیمای اوکراینی + عکس

 25. طالبان مسئولیت سرنگونی هواپیمای آمریکایی را پذیرفت

پربحث‌های هفته

 1. مذاکره مجدد با آمریکا به‌ چه بهانه و بهایی؟

 2. رمزگشایی از حمله روحانی به شورای نگهبان!

 3. ۱۰ نکته درباره گفت‌گوی ظریف و اشپیگل 

 4. تجربه‌ای برای آیندگان تا دیگر ماشه‌ای را علیه ما نچکانند!...

 5. آیا جهان، ایران را در نقطه اتخاذ «تصمیم بزرگ» قرار خواهد داد؟

 6. انتقاد حسین شریعتمداری از ظریف؛ وزیر خارجهِ کدام ایران؟!

 7. حمله بی‌سابقه روحانی به شورای نگهبان/ توضیحات جدید درباره کاخ مرمر/ باهنر: اصلاح‌طلبان هم طرفدار دارند و هم کاندیدا برای بستن لیست

 8. علت عجیب ردصلاحیت علی مطهری/ جلسه خاتمی و ناطق با روحانی؛ از تکذیب تا تایید/کرباسچی: مردم و تاریخ درباره زندگی بدون تشریفات مرحوم هاشمی قضاوت خواهند کرد

 9. آقای روحانی شما را به خدا یک چیزی برای این نظام باقی بگذارید

 10. احمد توکلی خواستار پاسخگویی مدیرعامل بانک کشاورزی به مردم و مسئولان شد

 11. واکنش رسمی سپاه به سخنان حسن عباسی/ دفاع کدخدایی از ردصلاحیت‌ها/ سلیمی‌نمین: اصلاح‌طلبان مظلوم‌نمایی می‌کنند

 12. چند نکته درباره جاروجنجال ها پیرامون ردصلاحیت های اخیر

 13. مقصر ماییم!     

 14. زمستان سخت دروغ و روسیاهی دشمنان مردم ایران

 15. توصیه ظریف به ترامپ در پاسخ به «نه مرسی!»

 16. ترور؛ دکترین جدید سیاست‌ خارجی آمریکا

 17. محمود کریمی: مجلس بعدی دیگر جای بخور بخور نیست/ مشکل ما این است که پدافند سیاسی نداریم/ زندگی مردم سخت‌تر شده

 18. قالیباف: مشکلات اقتصادی قابل حل است/ شهید سلیمانی با اتکا به جوانان موفق شد

 19. خودداری جعفرزاده از مصاحبه درباره رد صلاحیتش بر خلاف اظهارات واعظی

 20. جهانگیری: برای مبارزه با فساد نیازمند عزم ملی هستیم

 21. «پول‌کراسی» در انتخابات؛ نتیجه لجاجت مجلس/ مخالفان شورای نگهبان یک سوزن هم به خود بزنند

 22. امیدواری عارف به تایید صلاحیت بیشتر اصلاح‌طلبان/ انتقاد لاریجانی از سیاه‌نمایی درباره عملکرد مجلس/ روایت عضو اصلاح‌طلب مجمع تشخیص از نظر رهبری درباره FATF

 23. واکنش خانواده سردار سلیمانی به بازداشت جوانی که به تصویر حاج قاسم اهانت کرد

 24. یکی از مهمترین پروژه‌های موشکی ایران را بشناسید + تصاویر

 25. روحانی: زندگی در این دو سال سخت شده/ مردم دلاورانه ایستادگی می‌کنند/ کارهای انجام شده را کافی نمی‌دانیم

آخرین عناوین