استفاده دو دهه‌ای ایران از تراریخته‌ها/عمده گیاهان تراریخته در دنیا

گروه سلامت الف،   3980829002 ۸ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

دبیر اولین نشست تخصصی زیست فناوری کشاورزی با بیان اینکه کاربردهای تراریخته در مواد غذایی و خوراک دام است، گفت: در ایران نزدیک به دو دهه از تراریخته‌ها استفاده می‌شود و شاهد تحول فناوری تراریخته در این مدت بودیم.

به گزارش فارس، اولین نشست تخصصی زیست فناوری کشاورزی، با حضور اساتید دانشگاه، دانشگاه شهید بهشتی تهران و دانشگاه علوم پزشکی امروز در سالن امفی تئاتر شهدای گمنام دانشگاه کشاورزی ساری برگزار شد.

 

این نشست برای بار اول با همکاری ستاد توسعه زیست فناوری کشور و دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی استان مازندران برگزار شد.

علی دهستانی دبیر اولین نشست تخصصی زیست فناوری کشاورزی در ابتدای این نشست اظهار کرد: هدف از برگزاری این نشست آشنایی بیشتر مردم و مخاطبان با محصولات تراریخته و مرور وضعیت محصولات تراریخته در ایران و کل دنیا، جا انداختن این تراریخته‌ها و بحث در مورد خطرات احتمالی آن است.

وی به تعریف مفاهیم مهمی چون ژن، دستورژی ژنتیکی، انتقال ژن، افزایش یا خاموشی ژن یا کاهش و تراریخته پرداخت و اظهار کرد: تفاوت‌هایی بین روش‌های به‌نژادی سنتی و مهندسی ژنتیک وجود دارد، که این اختلاف در بحث‌های انتقال ژن، ساختار ژنتیکی، استفاده از واسطه‌ها، فناوری جدید و تغییرات بزرگ است.

*استفاده دو دهه‌ای ایران از تراریخته‌ها

دهستانی خاطرنشان کرد: کاربردهای تراریخته در مواد غذایی و خوراک دام است که در ایران نزدیک به دو دهه در  استفاده می‌شود و شاهد تحول فناوری تراریخته در این مدت بودیم، عمده گیاهان تراریخته در دنیا؛  سویا، ذرت، کلزا و پنبه هستند که به صورت مستقیم و غیرمستقیم استفاده می‌شوند، البته میوه‌ها و سبزیجاتی چون پاپایای مقاوم در هاوایی و بادمجان مقاوم به حشرات در هند تولید شدند که تولیدشان با وجود موفقیت بنا بر دلایلی متوقف شد.

وی تصریح کرد: حساسیت گیاهان صنعتی کمتر از میوه‌ها و سبزیجات است، با مروری بر سوابق تولید تجاری، شرق آسیا در تولید محصولات تراریخته هنوز به دلایل حقوقی به مقدار انبوه نرسیده، یا اینکه به دلیل عدم استقبال کشاورزان تولیدش کم شده است، کشورهایی از دنیای جدید یا کشورهایی که دچار زیادی جمعیت هستند در این بحث فعالند.

*وجود نوسانات در دنیا در بحث محصولات تراریخته

وی اضافه کرد: در اکثر کشورها سازمان‌هایی چون سلامت بهداشت، محیط زیست و کشاورزی از نهادهای تصمیم‌گیر در این زمینه هستند‌، با مروری بر وضعیت کشورهای مختلف در بخش تولیدات تراریخته درمی که همه دچار نوساناتی شدند.

دهستانی گفت: کشور آمریکا اولین کشور تولیدکننده محصولات تراریخته بوده و استقبال عمومی مردم آن در این بخش زیاد شده است،  اکثر محصولاتشان تراریخته است، در اروپا هم تولید می‌شود که برچسب گذاری محصولاتش الزامی است ولی طی سال‌های اخیر اقبال عمومی کمتر شده است، چین هم تولید می‌کند ولی توسعه ندارد، در کشور هند رشد اولیه داشته به‌طوری که پنبه BT آن در دنیا شاخص است و بیش از هزار نوع آن در هند کشت می‌شود، در مجموع در هند در سه سال اخیر فعالیت تراریخته کمتر شد.

*دهه ۸۰ اوج فعالیت‌های تراریخت در ایران بود

این مسؤول یادآور شد: در کشور نیوزیلند تولید محصولات تراریخته ممنوعیت تولید دارد ولی مصرف می‌کنند، در کل کشورهای جدید که زمین کشاورزی زیادی دارند استقبال  بیشتری در بخش تولید محصولات تراریخته دارند، در مورد وضعیت پژوهش در ایران آمار دقیقی نداریم ولی دهه ۸۰ اوج فعالیت‌های تراریخته در ایران بود که الان فاصله گرفتیم و نیاز به جبران است، الان تکنولوژی ژنومی در دنیا و ایران مطرح است ولی در بخش تراریخته بخش دولتی ورود پیدا نمی‌کند.

*تشریح دلایل موافقان با تولید محصولات تراریخته

وی با اشاره اینکه طرح تولید محصولات تراریخته موافقانی دارد، اظهار کرد: از عمده دلایل موافقان این طرح می‌توان به کاهش افزایش محصولات اساسی غذایی، کاهش فشار بر منابع طبیعی، وجود فرایندهای طبیعی طی تکامل،  مقایسه با روش اصلاح، کاهش مصرف نهاده‌ها، آلودگی محیط، استفاده از منابع غیرقابل استفاده، کاهش هزینه‌ها و افزایش سود کشاورزان اشاره کرد.

دهستانی گفت: مخالفان این طرح هم دلایلی چون انحصار کشورها و دولت‌های بزرگ، حذف کشاورزان خرد، نامتوازن شدن مناسبات و قدرت‌های جهانی در تولیدات غذایی، کاهش تنوع زیستی، افزایش آلودگی محیط زیست، فرار ژن، صدمه به موجودات مفید غیر هدف، ایجاد مقاومت و آثار سوء بر سلامتی اشاره کرد.

*تحلیل نهایی

دبیر این نشست تخصصی افزود: بر این اساس طبق تحلیل می‌توان گفت که ترس ایران از محصولات تراریخته، عدم آگاهی به فرآیند تولید، نوهراسی غذایی چون جوش شیرین، پالم یا شیر پاستوریزه که قبلا وجود داشت، تروریستم، بیوتروریسم و اگروتروسیم  ایجاد آرامش، وحشت و بی‌ثباتی، روانی، اجتماعی، اقتصادی وجود دارد.

وی اظهار کرد: طبق بررسی روانشناسی در دنیا، کشاورز یا مصرف کننده حس نمی‌کند محصولات تراریخته برایش مفید است و  بیشتر ضررها را می‌بیند، به نظر من وضعیت کشور ایران با توجه به اقلیم متفاوت و کمبود منابع تولیدش شاید چندان مناسب نباشد که نیاز به بررسی دارد، چرا که بازارهای محصولات دیگر دچار خطر می‌شود، برخی می‌گویند ژن‌ها اثرگذار است و ممکن است وارد بدن بشود ولی در واقع اینجور نیست.

در ادامه دکتر شعبانعلی خداشناس در مورد چشم‌انداز بازار و تحقیقات زیست فناوری پزشکی در جهان در مورد وضعیت بازار بیوتکنولوژی پزشکی در دنیا و میزان تجارت و محصولاتش مطالبی را عنوان کرد و گفت: در ایران در سال ۲۰۱۱، بوتاکس به ارزش ۵۰ میلیارد تومان وارد شد با اینکه در کشور تولید داریم، ما خودمان می‌توانیم در این بخش تولیدات بهتری داشته باشیم.

وی افزود: بیوتکنولوژی علمی است که بیش از ۴ هزار سال قدمت دارد، بیوتکنولوژی مدرن از سال ۱۹۲۰ با کشف پنی‌سیلین آغاز شد در پی آن اولین شرکت در سال ۱۹۷۶ در دنیا با نام جینتک به ساخت انسولین، پنیسیلین و غیره پرداخت که درآمد بالایی کسب کرد،  قرن بیست و یک را قرن طلایی این محصولات نامیدند که دوبرابر بودجه کشور ایران در ۲۰۱۱ دارو در دنیا فروختند نرخ رشد آن ۱۵ درصد در سال است که بیش از نرخ رشد جهانی است.

خداشناس گفت: از نظر میزان و سرعت تولید در این بخش کشور آمریکا حرف اول را در دنیا می‌زند، سال‌های سال طول می‌کشد تا طرحی در بخش بیوتکنولوژی از مرحله تحقیق به تولید برسد،  بیشترین داروهایی که فناوری زیستی دارند داروهای متابولیک هستند.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

مهدی۱۱۸۵۶۱۸۰۸:۳۱:۵۲ ۱۳۹۸/۸/۲۹
بنام خدا- آقای دهستانی نفرموده اند که در این دو دهه چه مقدار کالای تراریخته وارد و یا در کشور تولید شده است. بر اساس اطلاعات موسسه تحقیقات بیوتکنولوژی کشاورزی در ایران محصول تراریخته تجاری تولید نمی شود اما دانش تولید آن وجود دارد. مراجع تایید کننده واردات هم که تا چندی پیش میزان واردات رسمی را اعلام نکردند. ایشان اطلاعاتشان مستند به چیست؟ آیا قصدشان عادی سازی واردات و مصرف تراریخته ها است؟ علاوه بر این چرا به علل کاهش میزان تولید یا مصرف تراریخته ها در کشورهای هند و اروپا نپرداخته اند؟ نکند اینجا هم معامله سیاسی یا اقتصادی در جریان است؟
ناشناس۱۱۸۵۹۸۶۱۰:۳۲:۰۰ ۱۳۹۸/۸/۲۹
تراریخته سرطان زاست انقدر توجیه چرا
ناشناس۱۱۸۶۱۷۵۱۱:۳۴:۲۹ ۱۳۹۸/۸/۲۹
ابتدا وزارت جهاد کشاورزی به وظیفه اصلی خود یعنی بررسی وضعیت خاک مزارع، استفاده بهینه از کود های آلی (دورریزهای محصولات کشاورزی)، تشخیص نوع کاشت بر حسب هر اقلیم، ایجاد برنامه کشت و توسعه اراضی (بی برنامگی در کاشت محصولات و معدوم سازی انبوهی از آنها در حال حاضر)، توجه به فراوری محصولات و بهره مندی کشاورزان و باغداران از منافع مربوط به منابع ژنتیکی و .... بپردازد، آنگاه سراغ روشهای مدرن بروید. در حال حاضر وضعیت استفاده مازاد از کود و سموم شیمیایی در اراضی ایران وحشتناک و خارج از استانداردهای دنیاست!!!!!! علت بسیاری از بیماریهای دهه های اخیر استفاده بیش از حد از کود ها و سموم شیمیایی است.
ناشناس۱۱۸۶۶۴۹۱۳:۰۰:۵۳ ۱۳۹۸/۸/۲۹
لیبرالهای وطنی مدافع سرسخت ورود و کشت تراریخته ها هستند
ناشناس۱۱۸۷۱۶۴۱۴:۲۱:۲۴ ۱۳۹۸/۸/۲۹
کشت گستره برنج تراریخته در کشور که به مصرف خود ملت ایران میرسد چه کسی باید مانع بشود ؟
ناشناس۱۱۸۷۲۷۳۱۴:۴۵:۰۷ ۱۳۹۸/۸/۲۹
چقدر هم با افتخار میگید؟ این همه مریضی و سرطان و... نتیجه محصولات غیر ارگانیک و تراریخته هست. دنیا دوباره دارد به محصولات طبیعی روی می آورد ولی ما باید خودمون این ضررها رو تجربه کنیم تا برسیم سر خونه اول
علی کرمی۱۱۹۲۱۲۶۲۰:۲۷:۴۶ ۱۳۹۸/۸/۳۰
ما آمادگی داریم در یک برنامه زنده در صدا و سیما که کاملا علمی و کارشناسی و غیر سیاسی با حضور دانشمندان باشد با اسناد و مدارک کاملا علمی و مستند به همه دانشمندان و مردم عزیز ایران نشان دهیم که واردات و کشت و مصرف تراریخته ها و همچنین سموم و کودها و علف کش های شیمیایی چون گلایفوسایت هیچ ضرورت و مزیتی برای ایران ندارد و ملت ایران همانطور که رهبری در بند 8.1 سیاست های ابلاغی محیط زیست و همچنین دستور رئیس جمهور به وزیر کشاورزی نیازمند توسعه کشاورزی سالم و ارگانیک و تولید غذای سالم و ارگانیک است امیدواریم بجای فکر به منافع شخصی و جناحی به فکر امنیت ملی و سلامت مردم و میط زیست و ذخایر ژنتیک ارزمند کشور باشیم نه اینکه دولتی صد درصد مخالف و دولت دیگری صد درصد موافق باشد که نشان می دهد دیدگاه سیاسی است نه علمی و ما کاری با تفکرات سیاسی نداریم و به دنبال فظ سلامت کشور هستیم ما آماده ایم البته ار اینها انتقاد پذیر باشند و تمل شنیدن حقیقت را داشته باشند که برنامه های قبلی نشان داده است ندارند.
علی کرمی۱۱۹۶۷۰۸۰۸:۱۳:۰۲ ۱۳۹۸/۹/۲
سلام خبری با عنوان : استفاده دو دهه ای از ایران از تراریخته ها در تاریخ 29 آبان در این سایت منتشر شد که https://www.alef.ir/news/3980829002.html متاسفانه اطلاعات ارائه شده در این نشست بسیار سطحی غیر علمی و غیر کارشناسانه است یا خبر به نو نامناسبی ارائه شده به نظر می رسد ارائه دهندگان تفاوت بین بیوتکنولوژی پزشکی و دارویی، بیوتکنولوژی کشاورزی و فرایند تولید مصولات غذایی تراریخته را متوجه نشده یا بسیار نامناسب مطر کرده اند . به این جمله در جمع بندی توجه کنید: خداشناس گفت: سال‌های سال طول می‌کشد تا طرحی در بخش بیوتکنولوژی از مرحله تحقیق به تولید برسد، بیشترین داروهایی که فناوری زیستی دارند داروهای متابولیک هستند.؟؟ اینگونه ارائه اطلاعات اشتباه اصلا درست نیست و سبب خلط بحث و گمراهی مخاطب می شود. تولید دارو در بیوتکنولوژی دارویی با تولید محصولات تراریخته تفاوت اساسی دارد. گیاه تراریخته یک موجود زنده و قابل تکثیر با ده ها هزار ژن و پروتئین است و کشت و مصرف آن بسیار متفاوت است با یک داروی تولیدی در بیوتکنولوژی؟ دارو یک ترکیب مرده و خالص شده است؟ موجب حیرت است که در نشستی که علمی عنوان شده حتی چنین مطالب بدیهی درک نشده باشد و تفاوت داروهای تولیدی بیوتکنولوژی مثل داروهای نوترکیب با گیاهان زنده تراریخته مقایسه شود؟ هیچ کس با داروهای نوترکیب تولیدی بیوتکنولوژی مخالفتی ندارد و لزرگترین کاربرد بیوتکنولوژی در وزه پزشکی و دارویی است مثلا این نشست قرار بوده در باره تراریخته ها بحث شود نه داروها و محصولات پزشکی بیوتکنولوژی . محصولات تراریخته یا گیاهان دستکاری شده ژنتیکی بر اساس اسناد و مدارک و تحقیقات معتبر جهانی برای سلامت انسان، میط زیست و ذخایر ژنتیک مناسب نیست و به همین دلیل 39 کشور جهان کشت آن را ممنوع کرده و واردات نیز بشدت نظارت و برچسب زنی می شود. برای جمهوری اسلامی باید واردات کشت و مصرف تراریخته ها ممنوع و بر اساس دستور رهبری در بند 8.1 سیاست های ابلاغی کلان محیط زیست کشاورزی سالم و ارگانیک در الویت باشد و همچنین در دستور رئیس جمهور به وزیر جهاد کشاورزی در پیوست ابلاغ حکم توسعه محصولات سالم و ارگانیک در الویت قرار گیرد مراقب باشیم که در توطئه بنیاد های صهیونیستی چون راکفلر برای کنترل غذا و جمعیت گرفتار نشویم و دانش آموختگان این بنیاد ایران را تراریخته نکنند در صورت نیاز به مطالعه بیشتر اسناد پرونده مزرعه پدری در سایت تسنیم در این مورد را تا مطالعه فرمایید در اینجا https://www.tasnimnews.com/fa/keyword/604/%D9%BE%D8%B1%D9%88%D9%86%D8%AF%D9%87-%D9%85%D8%B2%D8%B1%D8%B9%D9%87-%D9%BE%D8%AF%D8%B1%DB%8C?page=1

پربحث‌های دیروز

 1. جهانگیری: تفاوت ما با دولت قبل در مبارزه با فساد است؛ هیچ خط قرمزی نداریم/ مردم باید باور داشته باشند که قوه قضائیه پاک است

 2. واکنش کاربران به اولین اجرای مزدک میرزایی

 3. بودجه ۹۹ بوی نفت نمی دهد

 4. نماینده مجلس: ممکن است نرخ بنزین دو هزار تومان شود/ دو نرخی بودن بنزین در بودجه ۹۹ حذف می‌شود

 5. کاهش سهمیه ۳۰ درصدی ایثارگران در کنکور به ۵ درصد

 6. نماینده بسیج دانشجویی خطاب به روحانی: قرار بود رفاه بیاورید؛ نه اینکه مردم گرفتار نان شب شوند/ کلیدتان شکسته است یا آن را برعکس چرخانده‌اید؟

 7. خودتان راجع به این تصاویر قضاوت کنید!

 8. آذری‌جهرمی: پنجشنبه برای مردم سورپرایز خواهیم داشت

 9. نوبخت: آمریکا اجازه واردات بنزین به ایران را نمی‌داد/ حذف یارانه به استرس آن برای مردم نمی‌ارزد

 10. سکه ۴ میلیون و ۶۲۰ هزار تومان شد + قیمت روز دلار و طلا در بازار

 11. هوای حسابتان را داشته باشید/ رمز یکبار مصرف و کاهش آمار برداشت اینترنتی غیر مجاز از حساب های بانکی

 12. نوبخت: پرداخت حمایت معیشتی دهم و یارانه ۲۰ هر ماه/ وعده ایجاد یک میلیون فرصت شغلی در سال آینده

 13. استراماچونی در هواپیما هنگام ترک ایران

 14. چرا می‌گوییم مجلس در راس امور نیست؟

 15. روحانی:‌ چه زمانی گفتم مشکلات را ۱۰۰ روزه حل می‌کنیم؟/ برجام نه مقدس است و نه لعنتی/ مذاکره کار انقلابی است

 16. چرا روسیه از سایت فردو کنار کشید؟

 17. روایت واشنگتن پست از زندگی تندروترین فرقه های یهودی در سرزمین‌های اشغالی 

 18. مناجات‌خوان سحرهای رمضان خاموش شد/ موسوی قهار درگذشت

 19. گزارش اختصاصی الف/ کنار رفتن پرده‌ها در روزهای پر تلاطم و ناآرام؛ «درگیری شیعی - شیعی» و انحلال «حشدالشعبی» سناریوی اصلی آمریکایی‌ها برای عراق + عکس

 20. درد دل مردم | در خواست از نیرو‌های انقلابی برای نجات ایران/ ترافیک جاده چالوس/ قاچاق سازمان یافته

 21. سخنگوی دولت: درباره آمار کشته‌شدگان حوادث اخیر نمی‌توانیم مثل آمریکا آمار فله‌ای بدهیم

 22. منابع هدفمندی یارانه‌ها کسری بودجه کدام نهادها را جبران کرد؟ + جدول

 23. پاسخ ضرغامی به روحانی ! گزارش دقیق ۹۴۷ میلیون دلار در بانک مرکزی است از آنها بخواهید+فیلم

 24. باشگاه ورزشی مختلط در تهران پلمب شد + فیلم

 25. عفو بین الملل: عربستان اول حقوق بشر را رعایت کند بعد در گروه ۲۰ نگران بقیه جاها باشد!

پربحث‌های هفته

 1. شما چه فکر می‌کنید؟ | آشنا: جماعت زیادی از راه مسافرکشی با ماشین شخصی زندگی می‌کنند...

 2. ترامپ از ایران تشکر کرد؛ مبادله زندانیان حاصل «یک مذاکره بسیار منصفانه» بود

 3. روحانی: بر اساس بودجه ۹۹ حقوق کارمندان و بازنشستگان ۱۵درصد افزایش می‌یابد/ بودجه سال آتی، بودجه استقامت است

 4. روغن ریخته‌ای که رییس جمهور نذر امامزاده کرد!...

 5. جهانگیری: تفاوت ما با دولت قبل در مبارزه با فساد است؛ هیچ خط قرمزی نداریم/ مردم باید باور داشته باشند که قوه قضائیه پاک است

 6. وزیر کشور: یک مقدار افزایش قیمت‌ها،‌ در برابر افزایش قیمت بنزین طبیعی است

 7. ده چیز که برای اولین بار در عربستان باب شد

 8. واکنش کاربران به اولین اجرای مزدک میرزایی

 9. مطهری: افزایش قیمت بنزین ضروری بود/ اگر شرایط مناسب بود روحانی را استیضاح می‌کردیم/ یک خانه ۵۷۶ متری و یک پژو دارم

 10. علت طولانی بودن روند صدور کارت ملی چیست؟

 11. ترفند کارمند بانک در برابر اغتشاشگران + عکس

 12. داماد رئیس جمهور در انتخابات ثبت نام کرد!

 13. توضیحات رامبد جوان درباره مهاجرت و خندوانه

 14. ابطحی: روحانی هویت امنیتی خود را در این روزها نشان داد/ انتقاد منیژه حکمت از معافیت مالیاتی هنرمندان/ آخرین اخبار از حضور جلیلی و قالیباف در انتخابات

 15. در نیزارهای ماهشهر چه گذشت؟! / روایتی تازه از وقایع اخیر در بندر ماهشهر

 16. سازمان مبارزه با فساد تشکیل دهید...

 17. لیلاز: مردم دیگر نگران قیمت بنزین نباشند

 18. صندلی اتوبوس‌های پایتخت فروشی می‌شود!

 19. خسارت ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی زنگنه به کشور

 20. تجمع پراکنده و ساختارشکنانه در چند دانشگاه تهران

 21. آیا محسن لرستانی اعدام شد؟

 22. «اعتراض»، «آشوب»، «اغتشاش» یا «فتنه»؟ ؛ هر چه بود درسی شد برای عبرت...

 23. بودجه ۹۹ بوی نفت نمی دهد

 24. مطهری: عملکرد خوبی در مجلس داشتم/ نیاز زیادی به تبلیغات ندارم

 25. آغاز مصادره اموال مقامات فاسد ترکمنستان+ تصاویر

آخرین عناوین