ترکیه ۲۰ هزار قبضه مین در مرزهای خود با ایران را خنثی کرد

گروه جهان الف،   3980828155

ترکیه در یک عملیات دو مرحله‌ای ، بیست هزار قبضه مین در مرزهای شرقی خود با ایران را خنثی کرده است.

به گزارش فارس، ترکیه در پروژه‌ای با کمک مالی اتحادیه اروپا، موفق شد در دو مرحله عملیات، ۲۰ هزار قبضه مین در مرزهای شرقی خود با ایران را خنثی کند.

به نوشته <span< span="" style="box-sizing: border-box;">وبگاه</span<> «بایانت»، «کریستین برگر» نماینده اتحادیه اروپا در آنکارا با اشاره به انجام موفق این پروژه گفت که به حمایت از  ترکیه برای پاکسازی مرزهای خود ادامه خواهد داد.

نماینده اتحادیه اروپا گفت که در مرحله دوم این پروژه، حدود ۲۰ هزار قبضه مین در مرز ترکیه و ایران خنثی شده است.

مین‌های خنثی شده احتمالا متعلق به حزب کارگران کردستان ترکیه (پ‌ک‌‌ک) بوده که سال‌ها با حکومت مرکزی این کشور در  حال مبارزه است و در جریان درگیری‌های پیش آمده دو طرف تلفات زیادی داده‌اند.

بر اساس این گزارش، اتحادیه اروپا برای انجام این پروژه بیش از ۱۰ میلیون یورو به ترکیه کمک مالی ارائه کرده و این مبلغ در عملیات خنثی سازی مین در استان «آغری» هزینه شده است. مقداری از این مبلغ نیز صرف امور آموزش پرسنل لازم و مطالعات و تحقیقات در این زمینه شد.

نماینده اتحادیه اروپا در ترکیه همچنین گفت که اروپا اخیرا ۱۸.۵ میلیون یوروی دیگر نیز برای یک پروژه خنثی‌سازی مین در این کشور اختصاص داده است.

 ترکیه به هدف ممانعت از تردد مخفیانه و غیرقانونی عناصر حزب کارگران کردستان و قاچاق کالا  در بخشی از مرزهای خود با ایران  نیز یک دیوار ۱۴۴ کیلومتری بنا کرده است.