عوامفریبی با برچسب پوپولیسم/ چه کسی یا چه چیزی در اجرای تصمیم بنزینی فدا شد؟

علی اباذریِ گروه سیاسی الف،   3980828140 ۲۱۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲ تکراری یا غیرقابل انتشار
عوامفریبی با برچسب پوپولیسم/ چه کسی یا چه چیزی در اجرای تصمیم بنزینی فدا شد؟

پس از اجرای تصمیم افزایش قیمت بنزین برخی مقامات دولتی و طرفداران آن ها در دفاع از این تصمیم امتیازهای بزرگی را به خود دادند و اجرای این تصمیم را شاهدی بر فدایی بودن رییس جمهور برای مصالح کشور و اخذ تصمیمات غیر پوپولیستی در دولت دانستند و این در حالی است که موضوع اصلاح قیمت بنزین به هیچ وجه ربطی به شجاعت این دولت ندارد و تقریبا همه دولت ها طی سالهای طولانی به این موضوع اندیشیده اند و البته هیچ دولتی نیز چنین بی برنامه و نسنجیده به آب نزده و دولت قبل نیز که دایما از سوی روحانی متهم به بی تدبیری شده است در اجرای آن بسیار هوشمندانه تر و بهتر عمل کرد.

اما درباره ادعای گزاف فدا شدن روحانی برای مصالح کشور باید گفت که آنچه در این میان فدا شده سرمایه اجتماعی حاکمیت و اعتماد عمومی است که به دلیل اجرای بسیار بد این تصمیم درست به شدت آسیب دیده است. این موضوع به خصوص پس از مرور اظهارات اکید دولتمردان در روزهای نزدیک به اجرای تصمیم افزایش قیمت بنزین قابل مشاهده است. جملگی این دولتمردان بر افزایش نیافتن قیمت بنزین تاکید داشتند و اجرای ناگهانی این تصمیم علیرغم اظهارات یادشده چیزی جز دروغگویی را به ذهن افکار عمومی متبادر نمی کند.

توسل به تجربه‌های قبلی و رفتارعمومی در مواجهه با افزایش قیمت بنزین و بیم مخاطرات ناشی از آن از جمله انبار کردن بنزین و هجوم به پمپ بنزین‌ها در صورت اعلام قبلی ِ زمان این تصمیم نیز (آنگونه که آقای «باهنر» به ‌آن متوسل شد) به هیچ وجه رفتار دولتمردان را توجیه نمی کند. فارغ از درستی و نادرستی ادعای یاد شده دولتمردان می‌توانستند بدون دروغ گویی نیز از خطر ادعایی یاد شده بکاهند. به علاوه اگر قرار بر امتیاز دادن باشد و بخواهیم به کسی در این تصمیم  امتیاز بدهیم آن شخص نه روحانی بلکه رهبری انقلاب است که با علم به نارضایتی عمومی و همچنین بی تدبیری دولت در این میان حاضر به پا پس کشیدن از این تصمیم اتخاذ شده از سوی مسوولان نشد و «جوانمردانه» از ساختار تصمیم گیری در کشور و دولتی که در شرایط سختی گرفتار آمده دفاع کرد. هر چند که باید گفت آنچه مصالح کشور را تامین می کند نه اخلاق فردی یا رفتارهای فردی سیاستمداران بلکه تصمیمات متناسب با موقعیت اجتماعی است.

ادعای پوپولیستی نبودن تصمیم یاد شده دولتی هم متاسفانه مضحک تر از آن است که کسی آن را باور کند. اگر دولت روحانی واقعا بدون پوپولیسم می خواست به اصلاح قیمت بنزین یا حتی ارز بپردازد باید در همان دوره اول حضور در قوه مجریه این کار را می کرد نه در ماههای پایانی. وانگهی اظهارات نوبخت درباره بازگشت همه مابه التفاوت افزایش قیمت بنزین به مردم خود گویای میزان باور دولتمردان ما به حقیقت و دوری از عوامگرایی است. اگر قرار باشد آنگونه که نوبخت می‌گوید تمام درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین دوباره به خود مردم برگردد اساسا چرا باید قیمت آن افزایش یابد!

اگر هدف از این طرح، کاهش مصرف سوخت است با راه های دیگری نیز می شد به این هدف مهم رسید. متاسفانه برچسب پوپولیسم در میان طرفداران دولت به طرز بی رویه و اغلب نادرستی در جدال با منتقدانشان به کار می شود به گونه ای که می توان گفت در میان اهل نظر ارزش و اهمیت خود را از دست داده و حتی می توان گفت رویکرد یاد شده در استفاده از این تعبیر خودش عوامفریبانه و عوامگرایانه است

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۱۸۵۱۵۰۰۰:۱۰:۳۵ ۱۳۹۸/۸/۲۹
اگر نگویم همه، 99.9% از مسئولین پوپولیسم تشریف دارند. همه کار می کنند تا در قدرت باشند و آن را هم وظیفه دانسته و به خاطر آن بر سر مردم منت هم می گذارند!!!
ناشناس۱۱۸۶۰۶۰۱۱:۰۲:۱۱ ۱۳۹۸/۸/۲۹
دولت روحانی کپی برابر با اصل دولت حجت الاسلام هاشمی رفسنجانی است در دولت کارگزاران هم قیمت دلار و سکه و مسکن و بنزین چندین برابر شد و در شهرهای قزوین و مشهد و چهاردانگه ناآرامی هایی بوجود آمد که باعث کشته و مجروح شدن عده ای از مردم شد و اکنون هم اتفاقات در حال تکرار است.
ناشناس۱۱۸۶۳۲۶۱۲:۰۴:۴۶ ۱۳۹۸/۸/۲۹
تازه اون موقع همین وزرا خیلی جوونتر و فعالتر بودن . این دولت بدترین دولت بعد از انقلابه و مملکت رو به خاک سیاه نشونده .
ناشناس۱۱۸۶۷۵۲۱۳:۱۷:۰۳ ۱۳۹۸/۸/۲۹
دولت ها و مجلس ها آمده اند و رفته اند اما مشکلات باقی مانده اند. ...
ناشناس۱۱۸۷۹۶۰۱۷:۰۴:۵۱ ۱۳۹۸/۸/۲۹
و دیگر این که اینجا می شود دلار را گران کرد حتی 10 برابر، گوشت و نان را ایضا تا حد گرسنگی کامل و قحطی اما سوخت را نمی توان. این که چرا هم بماند جزو همان مشکلات ریشه دار و قدیمی!
ناشناس۱۱۸۷۸۳۰۱۶:۳۴:۰۴ ۱۳۹۸/۸/۲۹
زمان اقاي رفسنجاني كشور تحريم و موتور سازندگي روشن شده رشد اقتصادي مثبت شده و اميد به بهبود بعد از جنگ زياد بود. الان اميد به چي هست؟
ناشناس۱۱۸۹۵۴۵۰۲:۱۱:۴۳ ۱۳۹۸/۸/۳۰
بله دولت سازندگی با دولت تدبیر و امید خیلی تفاوت دارد.
ناشناس۱۱۸۶۱۰۱۱۱:۱۴:۵۲ ۱۳۹۸/۸/۲۹
انچه فدا شد اعتماد مردم به نظام و دولتمردان معتدل نظام شد ،چون تندرو ها جز بدبختی برای ملت نداشتند و مردم برای بهتر شدن اوضاع زندگی شون به معتدلین رای دادند.
ناشناس۱۱۸۶۲۷۱۱۱:۵۳:۵۱ ۱۳۹۸/۸/۲۹
32 سال بعد از انقلاب کارگزارانی ها و اصلاح طلبان زمام اداره امور کشور را بعهده داشتن و نتیجه عملکردشون افزایش فاصله طبقاتی و فقر و فساد و تبعیض و بیکاری بوده ، آزموده را دوباره آزمودن خطا بود.
ناشناس۱۱۸۶۵۰۵۱۲:۳۴:۲۵ ۱۳۹۸/۸/۲۹
اگر چنین است میبایست نتیجه گرفت مردم در این 32 سال طیف همسو با شما را نخواستند. پس برای منتخبین مردم مانع نتراشید
ناشناس۱۱۸۷۱۶۸۱۴:۲۲:۱۳ ۱۳۹۸/۸/۲۹
میتوان نتیجه گرفت در این 32 سال فقط یک طیف در کشور به انتخاب مردم گذاشته شده بود اما با نام های مختلف !
ناشناس۱۱۸۷۵۲۴۱۵:۲۴:۵۹ ۱۳۹۸/۸/۲۹
امثال شما که این همه بی لیاقتی و ناکارآمدی منتخبین خود را نمی بینید و هنوز هم باور دارید که عده ای نمی گذارند منتخبین شما کاری انجام دهند!!!! حقیقتا لیاقتتان بیش از همین دولت پیر و ناکارآمد و طرفدار فساد نیست. الف هم که کلا اینگونه پیام ها را فیلتر می کند.
ناشناس۱۱۸۶۸۱۰۱۳:۲۵:۴۸ ۱۳۹۸/۸/۲۹
بله ولی سی سال از این سی و دوسال رو صرف تمیزکاری گل و بلبل بازی اصولگراها کردن!
ناشناس۱۱۸۷۱۷۸۱۴:۲۳:۳۸ ۱۳۹۸/۸/۲۹
8 سال موسوی 8 سال هاشمی 8 سال خاتمی و 8 سال روحانی همه اصلاح طلب و کارگزارانی بودند.
ناشناس۱۱۹۵۶۹۶۲۰:۴۱:۰۴ ۱۳۹۸/۹/۱
برادر عزیز لطفا خانمی رو به این کارگزاران نچسبون. واقعیت اینه که خاتمی مثل ماهاتیر محمد هست اما بقیه یک طرفن
ناشناس۱۱۹۷۴۱۶۱۱:۵۱:۱۳ ۱۳۹۸/۹/۲
نه بابا شوخی می کنی 88 سال دست اصلاح طلبا بوده! طفلکی اصولگران که دستشون از دنیا کوتاه بود!!!
ناشناس۱۱۸۶۳۱۹۱۲:۰۳:۴۷ ۱۳۹۸/۸/۲۹
معتدل ؟؟؟ منظورت بی تدبیرِ عوام فریبه ؟
ناشناس۱۱۸۶۶۸۶۱۳:۰۶:۰۶ ۱۳۹۸/۸/۲۹
نه منظورش دولت عدالت محور مهرورز هست
ناشناس۱۱۸۷۱۹۱۱۴:۲۶:۴۹ ۱۳۹۸/۸/۲۹
دولت قبل طرح سهمیه بندی بنزین و هدفمندی یارانه ها را با کمترین تنش اجرا کرد اما حالا دولت اعتدال با بی تدبیری تمام باعث آشوب و هرج و مرج در 70 شهر شد.
ناشناس۱۱۸۷۷۴۰۱۶:۰۹:۵۷ ۱۳۹۸/۸/۲۹
دوست عزیز مثل اینکه شما باید مملکت نابود شود تا بفهمی آنچه تو معتدل می نامی اشرافیت و تنبلی است و بی عرضگی می فرمایید مردم به اعتدال رای دادند تا زندگیشان بهرت شود باید بفهمی اشتباه در انتخاب همواره ممکن بوده و هست حتی اگر بنزین گران نمی شد شما از این دولت و شعارهایش باید بفهمی خیلی از آنچه در توهمات شماو گروهی از مردم که معتدل می نامیشان می گذرد در واقع و عمل قابل اجرا نیست و آنچه شماها تندروی می خوانید در حقیت واقعیت گرایی و نمای درست دنیای کنونی است شماها با توهمات خویش رای داده اید این تقصیر نظام نیست این تقصیر خودتان است که به جای واقعیت در توهم و تخیل زندگی می کنید
ناشناس۱۱۹۴۲۴۷۱۲:۳۶:۳۹ ۱۳۹۸/۹/۱
روحانی عید نوروز گفت معنی ندارد چیزی گران شود! دولت هنوز دست به قیمت برق و گاز و بنزین نزده! دولت عالی عمل کرده.حالا که بعد از عید قیمت برق و گاز و بنزین سر به فلک کشید...
آزاده۱۱۸۵۱۵۱۰۰:۱۰:۴۸ ۱۳۹۸/۸/۲۹
آنچه فدا شد نه روحانی ونه مسئولین دولتی بلکه اعتماد عمومی به دولت و راستگویی و صداقت مسئولین فدا شد و بسیاری از مبانی حکمرانی و در این راه خونهایی که براساس همین موضوع به ناحق ریخته شد
ناشناس۱۱۸۶۰۳۶۱۰:۵۱:۲۶ ۱۳۹۸/۸/۲۹
در اصل ۱۱۵ آمده است که «رییس‌جمهور باید از میان رجال مذهبی و سیاسی که واجد شرایط زیر باشند، انتخاب گردد: ایرانی‌الاصل، تابع ایران، مدیر و مدبر، دارای حسن سابقه و امانت و تقوی، مومن و معتقد به مبانی جمهوری اسلامی ایران و مذهب رسمی کشور.» مرجع تشخیص این ویژگی‌ها هم شورای نگهبان شده است. خب شورای نگهبان کسی را که واجد این ویژگی‌ها دانسته‌ است، باید پاسخگو باشید. ما که بسیاری از آن‌ها را مصداق مناسب هیچ یک از نامزد‌ها نمی‌دانیم. ولی چه کنیم که میان دو گزینه یکی را بر دیگری باید ترجیح داد. ...
ناشناس۱۱۸۶۱۱۴۱۱:۱۷:۳۸ ۱۳۹۸/۸/۲۹
متاسفانه آقای روحانی قبل از سال 92 سابقه هیچگونه کار مدیریتی و اجرایی نداشت و علت مشکلات کشور همین است.
ناشناس۱۱۸۶۳۳۱۱۲:۰۶:۰۹ ۱۳۹۸/۸/۲۹
دقیقا . روحانی بر موج نارضایتی مردم از احمدی نژاد سوار شد و با تقلید از رفسنجانی و حمایت نسنجیده خاتمی ، به پاستور رفت
ناشناس۱۱۸۶۵۱۶۱۲:۳۵:۵۱ ۱۳۹۸/۸/۲۹
روحانی کارش را به درستی انجام داد منتها کانون های قدرت که اصل داستان را به مردم نمی گویند برای او مشکل ها ساختند
ناشناس۱۱۸۷۳۴۹۱۴:۵۷:۰۰ ۱۳۹۸/۸/۲۹
یک ضرب المثل قدیمی داریم که میگه : عروس بلد نیست برقصه میگه زمین کجه !
ناشناس۱۱۸۷۵۴۲۱۵:۲۸:۲۳ ۱۳۹۸/۸/۲۹
امثال شما لیاقتتان همین دولت است واقعا متاسفم تا کی میخواهید سرتان را در برف فرو کنید ؟...
ناشناس۱۱۸۶۱۴۸۱۱:۲۶:۵۷ ۱۳۹۸/۸/۲۹
و دروغگو هم نباشد: آنچنان رونق اقتصادی ایجاد کنیم که مردم نیازی به 45.500 نداشته باشند... هم سانتریفیوژ میچرخد و هم چرخ اقتصاد ... آره دیدیم چی شد آخرش آقای روحانی! در دین ما گفته شده دروغگو دشمن خداست و احادیثی که در مذمت دروغ گفتن است، بسیار زیاد من اگه دادستان بودم بخاطر همین دروغهای پوپولیستی علیه ایشان اعلام جرم میکردم.
ناشناس۱۱۸۶۱۵۸۱۱:۲۹:۵۷ ۱۳۹۸/۸/۲۹
اگر شورای نگهبان تایید نکنه میگید سیستم فیلتر داره و دیکتاتوریه، اگر هم گزینه مورد نظرتون انتخاب بشه و گند بزنه به همه چیز میشه تقصیر شورای نگهبان که چرا تاییدش کرده!! داداش بیدار شو
ناشناس۱۱۸۶۷۷۰۱۳:۱۹:۴۸ ۱۳۹۸/۸/۲۹
نه دیگه مغلطه نکن ما میگیم اصلا نظارت استصوابی نباشه اگر هست پس شورای نگهبان مسووله اگر نباشه اونوقت خود ملت میدونه که خودش اشتباه کرده یا نه
ناشناس۱۱۸۷۲۰۶۱۴:۲۹:۴۳ ۱۳۹۸/۸/۲۹
حالا تو شورای شهر که نظارت استصوابی نبود چه گُلی به سر ملت زدند ؟! قالیباف پل و مترو و اتوبان و فرهنگسرا و پارک میساخت اما اکنون شورای شهر جدید فقط اسم و فامیل بازی می کند.
ناشناس۱۱۸۷۳۲۲۱۴:۵۴:۴۸ ۱۳۹۸/۸/۲۹
شورای نگهبان گزینه مطلوب اصلاح طلبان یعنی آقای م.خ رو پیشاپیش رد کرده بود.
ناشناس۱۱۸۸۶۳۱۲۰:۲۳:۲۶ ۱۳۹۸/۸/۲۹
هرچی بدبختی میکشیم نتیجه تکرار میکنم آقای م خ است.
ناشناس۱۱۸۸۱۳۰۱۷:۵۷:۴۷ ۱۳۹۸/۸/۲۹
حرف ما اینه که معکوس عمل میکنه، فاسدها رو عبور میده صلحا رو نگه میداره
ناشناس۱۱۸۷۵۵۶۱۵:۳۰:۵۰ ۱۳۹۸/۸/۲۹
دوست عزیز آخر این چه استدلالی است؟ شورای نگهبان صرفا حداقل ها را تعیین می کند حالا اگر شما به ضعیف ترین و دروغگوترین و مسئله دار ترین کاندیدا رای دادی چه ربطی به شورای نگهبان دارد لااقل مسئولیت انتخاب اشتباهت را بپذیر که دیگر تکرار نکنی
ناشناس۱۱۹۰۶۳۸۱۲:۱۱:۰۶ ۱۳۹۸/۸/۳۰
شما مارو متهم می کنید که رای ما باعث این کار شده خوب اگه نسبت به منطق شما جلو بریم به این می رسیم که شما مخالف علی لاریجانی برای مجلس بودید و در قم همه به ذوالنور و امیر آبادی رای دادن و طیف فریب خورده به قول شما به لاریجانی ولی طیف فریب خورده رای آورده در ریاست مجلس به عارف رای دادن ، تمام طیف انتخابی شما به لاریجانی ، میشه استاد اینم توجیه کنی ما کسب علم کنیم از جناب عالی
ناشناس۱۱۸۶۱۵۹۱۱:۳۰:۱۳ ۱۳۹۸/۸/۲۹
البته چند سالي است که جريانات سياسي خاصي در پي متهم کردن مديران کشورند و غافل از اين هستند که دارند يک سرمايه عظيم اجتماعي رانابود ميکنند و دود اين کار به چشم نظام خواهد رفت.
ناشناس۱۱۸۶۳۰۸۱۲:۰۱:۴۰ ۱۳۹۸/۸/۲۹
اگر کشور بدست افراد متخصص و متعهد اداره می شد اینهمه نابسامانی و مشکلات اقتصادی نداشتیم.
ناشناس۱۱۸۸۹۳۵۲۲:۰۴:۱۴ ۱۳۹۸/۸/۲۹
هر متخصصی آمد گفتند متعهد نیست پس یک عده بی تخصص متعهد نما راس امور قرار گرفتند
ناشناس۱۱۸۵۱۵۴۰۰:۱۱:۱۴ ۱۳۹۸/۸/۲۹
...زمان‌احمدی هم از این دورغ ها کم گفته نشد ‌ تحریم‌کاغذ پاره بود ؟ بنزین ۳۰۰۰
ناشناس۱۱۸۶۰۴۴۱۰:۵۵:۵۴ ۱۳۹۸/۸/۲۹
روحانی هی میگفت گلابی های برجام کم کم میرسه ! ما باور نمی کردیم اما حالا متوجه شدیم که دلار 12 هزار تومانی و گوشت 120 هزار تومانی و بنزین 3000 تومانی همان گلابی برجام است !
ناشناس۱۱۸۶۰۸۴۱۱:۱۰:۴۰ ۱۳۹۸/۸/۲۹
برجام بسیار خوب بود منتها ترامپ با هم دستانش در ایران آنرا بهم زدند
ناشناس۱۱۸۶۲۸۶۱۱:۵۷:۳۶ ۱۳۹۸/۸/۲۹
نقض فاحش برجام از دولت اوباما با تصویب قانون تحریم ویزای امریکا برای اتباع 38 کشور که به ایران سفر می کنند و تمدید 10 ساله تحریم آیسا و غارت 2 میلیارد دلاری اموال ایران شروع شد.
ناشناس۱۱۸۶۳۱۴۱۲:۰۲:۳۴ ۱۳۹۸/۸/۲۹
تشدید تحریم ها و فشار حداکثری دشمن نتیجه برجام است.
ناشناس۱۱۸۶۳۳۹۱۲:۰۷:۴۱ ۱۳۹۸/۸/۲۹
قصه نگو . زمان احمدی نژاد دلار از هزار تومن رسید به سه هزار تومن . یعنی سه برابر . ولی روحانی دلار رو از سه تومن رسوند به بیست تومن یعنی نزدیک هفت برابر .
ناشناس۱۱۸۶۳۴۶۱۲:۰۸:۱۱ ۱۳۹۸/۸/۲۹
قرار بود برجام مشکلات ما را حل کند ! اما حالا ما باید مشکلات برجام را حل کنیم !
ناشناس۱۱۸۶۷۰۵۱۳:۰۹:۱۸ ۱۳۹۸/۸/۲۹
خوب برای برجام مشکل درست نمی کردید تا اکنون مجبور به حل آن باشید
ناشناس۱۱۸۷۲۱۵۱۴:۳۱:۲۳ ۱۳۹۸/۸/۲۹
به قول خود جان کری اگر برجام نبود دیوار تحریم های ضد ایرانی فرو ریخته بود.
ناشناس۱۱۸۶۷۵۸۱۳:۱۷:۵۸ ۱۳۹۸/۸/۲۹
قرار بود با برجام تحریم نباشد وقتی برجام هست تحریم هم هست یعنی خسارت محض.
ناشناس۱۱۸۷۱۳۲۱۴:۱۶:۱۳ ۱۳۹۸/۸/۲۹
روحانی و ظریف باید پاسخگو باشند که چرا با برجام منافع ایران تامین نشد ؟ و چرا تحریم ها تشدید شدند ؟!
ناشناس۱۱۹۰۰۰۹۰۹:۱۲:۵۳ ۱۳۹۸/۸/۳۰
برادر عزیز گفته گلابی برجام میرسه.گلابی میوه گرونیه.یادتون باشه
علی۱۱۸۶۴۳۱۱۲:۲۱:۲۳ ۱۳۹۸/۸/۲۹
اگه این حرف‌ها برای اینه که خودت رو آروم کنی و وجدان دردی که بابت رای دادن به روحانی سراغت اومده رو تسکین بدی اشکال نداره. اما چیزی رو در واقعیت تغییر نمیده. روحانی توی هر حوزه‌ای دست گذاشته متاسفانه اغلب گند زده به‌ش.
ناشناس۱۱۸۷۷۵۹۱۶:۱۴:۵۳ ۱۳۹۸/۸/۲۹
واقعا با این استدلال های مضحک می خواهید چه جیز را ثابت کنید همگان دارند به این نتیجه می رسند که عدم مدیریت داخلی بدتر از هر تحریمی است و شما هنوز دربند آن جمله هستید که احمدی نژاد سال 87 در خصوص قطعنامه های سازمان ملل گفته بود و اگر کمی بدون تعصب و بدون جانبداری قضاوت کنی می بینی که او در همان زمان نشان داد واقعا آن قصعنامه ها را کاغذپاره نامیده بود نه تحریم ها را و قطعنامه ها را ترامپ هم کاغذی بودن آنها را نشان داد در این سخن تحریف شده ات می خواهی فقط و فقط بر تعصب جاهلانه ات به گروه سیاسی و دولت بی عرضه روحانی مهر تائید بزنی
ناشناس۱۱۸۵۱۶۱۰۰:۱۴:۱۴ ۱۳۹۸/۸/۲۹
حالا که بنزین را 300% با انواع بهانه ها گران کردید. چند وقت بعد که دوباره کم آوردید، چیزی مانده است که 300% گران تر کنید؟ آن وقت می خواهید چه کار کنید؟
ناشناس۱۱۸۵۹۶۲۱۰:۲۲:۲۸ ۱۳۹۸/۸/۲۹
بنزین 300% گران نشده، 3 برابر شده (برای عده ای که بیشتر مصرف میخواهند بکنن). درستش اینه: بنزین 200% گران شده. (البته بازهم برای کسانی که بیشترمیخواهند مصرف کنند)
ناشناس۱۱۸۶۲۵۷۱۱:۵۱:۱۶ ۱۳۹۸/۸/۲۹
خوت هم فهمیدی چی گفتی؟
ناشناس۱۱۸۶۸۵۰۱۳:۳۲:۴۷ ۱۳۹۸/۸/۲۹
درست گفته
ناشناس۱۱۸۷۰۱۲۱۳:۵۷:۱۲ ۱۳۹۸/۸/۲۹
یه عده میان اینجا کامنت میزارن ادعاشون هم زیاده ولی هنوز فرق 3 برابر شدن با 300 درصد افزایش رو نمیدونن! وقتی چیزی 3 برابر میشه مساوی اینه که 200 درصد افزایش پیدا کرده.
ناشناس۱۱۸۶۳۸۹۱۲:۱۵:۰۴ ۱۳۹۸/۸/۲۹
مثل اینکه خوابی شما. بنزین برای کسی که میخواد "به اندازه" مصرف کنه، از 1000 شده 1500. یعنی حداقل 50 درصد گران شده حتی برای کسی که نمیخواد زیاد مصرف کنه. نکنه پمپ بنزین سر کوچه شما بنزین سهمیه ای رو میده 1000؟!!!
ناشناس۱۱۸۷۰۸۳۱۴:۰۸:۵۷ ۱۳۹۸/۸/۲۹
آها! باریکلا ، آفرین اونوقت دیگه نوبت قیمت دلاره!
حضرت۱۱۹۰۳۲۳۱۰:۴۴:۴۹ ۱۳۹۸/۸/۳۰
26 تا موافق و 66 تا مخالف!!! این سطح فکر و قدرت تشخیص مردم ماست؟! واقعاً دمتون گرم!!! تو این مملکت هر جا دیدید انبوه مردم چیزی رو انتخاب کردن، شک نکنید که بدترین انتخابه. والسلام ...
علی۱۱۸۶۰۰۱۱۰:۳۵:۱۷ ۱۳۹۸/۸/۲۹
ان زمان هم گازوئیل را گران میکنند .
ناشناس۱۱۹۵۶۳۷۲۰:۱۹:۰۲ ۱۳۹۸/۹/۱
گازوییل وسی ان جی و نان مونده
ناشناس۱۱۸۵۱۶۴۰۰:۱۵:۴۵ ۱۳۹۸/۸/۲۹
مردمی که مخالف 3 هزار تومان شدن قیمت بنزین غیرسهمیه‌ای هستند در عین حال موافق وارد آمدن خسارت به بیت‌المال نیز نیستند. اشرار باید دستگیر شده و تا ریال آخر خسارت‌هایی که زده‌اند پس بدهند و بعد هم به اشد مجازات برسند، حساب اعتراض از شرارت جداست.
امید۱۱۸۵۱۶۹۰۰:۲۰:۳۶ ۱۳۹۸/۸/۲۹
از دروغ و‌ ریاکاری خسته شدیم.
ناشناس۱۱۸۵۱۷۰۰۰:۲۰:۴۷ ۱۳۹۸/۸/۲۹
احسنت
ناشناس۱۱۸۶۱۲۱۱۱:۱۹:۰۸ ۱۳۹۸/۸/۲۹
روحانی قربانی برجام نافرجام و اعتماد به کدخدا شد.
ناشناس۱۱۸۶۳۴۷۱۲:۰۸:۱۵ ۱۳۹۸/۸/۲۹
عاقبت کدخداپرستی همینه
ناشناس۱۱۸۶۳۵۲۱۲:۰۹:۱۲ ۱۳۹۸/۸/۲۹
هرکه بغیر خدا(کدخدا) امید ببندد ناامید خواهد شد و این یک سنت الهی است.
ناشناس۱۱۸۶۵۳۸۱۲:۳۸:۵۳ ۱۳۹۸/۸/۲۹
شما هم به یک غیر خدا امید بستی منتها این عمل خود را توجیه میکنی
ناشناس۱۱۸۷۲۲۸۱۴:۳۴:۰۴ ۱۳۹۸/۸/۲۹
امید ملت ایران فقط به خداوند متعال است ولاغیر.
ناشناس۱۱۸۷۴۰۰۱۵:۰۴:۲۶ ۱۳۹۸/۸/۲۹
نیست بر لوح دلم جز الف قامت یار .
ناشناس۱۱۸۶۷۱۴۱۳:۱۰:۲۵ ۱۳۹۸/۸/۲۹
روحانی قربانی کانونهای قدرت شد که با تمام امکاناتشان مانع از اجرایی شدن برنامه های او شدند
ناشناس۱۱۸۷۲۴۰۱۴:۳۶:۲۵ ۱۳۹۸/۸/۲۹
آن کسانی که میگفتن امضاء جان کری تضمین است !!! باعث اشتباه محاسباتی روحانی شدند.
ناشناس۱۱۸۷۸۴۸۱۶:۳۷:۵۸ ۱۳۹۸/۸/۲۹
ترامپ در بهم زدن برجام با شما همکاری و هماهنگی نزدیکی داشت
ناشناس۱۱۹۵۶۱۴۲۰:۱۳:۳۹ ۱۳۹۸/۹/۱
سنگ پای قزوین
ناشناس۱۱۸۵۱۷۴۰۰:۲۲:۵۱ ۱۳۹۸/۸/۲۹
بایستی حقوق بازنشستگان و خانواده های مستمند و به شدت نیازمندشان که جمعیت قابل توجهی از خانوارهای طبقه متوسط و محروم و خدوم و رنج کشیده مدافع نظام و انقلاب رو با خدمت صادقانه ۳۰ ساله بدون فساد( دزدی ، رشوه ، اختلاس و فرار از کشور)تشکیل می دهند با توجه به منابع حاصل از اصلاح قیمت بنزین بطور کامل در سال ۹۹ همسان سازی شود.تا شرایط برای ادامه حیات و زندگی خانوارهای بدنه اصلی مدافع نظام و انقلاب در تمامی عرصه های مهم کشور، فراهم گردد.
ناشناس۱۱۹۱۹۵۱۱۹:۱۸:۴۶ ۱۳۹۸/۸/۳۰
فعلا که بیشتر افراد بازنشسته ای که میشناسم یارانه شون هم حتی قطع شده بندگان خدا
مرتضی۱۱۸۵۲۰۰۰۰:۳۴:۰۷ ۱۳۹۸/۸/۲۹
اگر قرار باشد آنگونه که نوبخت می‌گوید تمام درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین دوباره به خود مردم برگردد اساسا چرا باید قیمت آن افزایش یابد!!! ... آقایان اقتصاد دان آیا عدالت اجتماعی و عدالت در توزیع منابع ملی که در شرایط قبلی یارانه بنزین کاملا خدشه دار شده و قشر مرفه عملا یارانه بنزینی بیشتری دریافت می کرد برای شما کوچک ترین اهمیتی دارد ... پته خودتون رو با این جمله روی آب ریختید
ناشناس۱۱۸۶۰۶۱۱۱:۰۴:۰۱ ۱۳۹۸/۸/۲۹
واقعیت این است که دولت برای جبران کسری بودجه خود نرخ بنزین و مالیات ها را به شدت افزایش داده است و به مردم فشار مضاعف وارد می کند.
ناشناس۱۱۸۶۰۷۵۱۱:۰۷:۵۴ ۱۳۹۸/۸/۲۹
آقا مرتضی!درآمد حاصل از بيش از 80 ميليون نفر به 60 ميليون نفر داده ميشود.
ناشناس۱۱۸۶۳۵۴۱۲:۰۹:۳۹ ۱۳۹۸/۸/۲۹
در اصل روحانی و دولتش ، ماهی چند صد هزار تومن از جیب تک تک مردم برمیدارن تا بلکه چند ماه بعد ، یک دهم اون رو بهشون برگردونن ، که تازه بعیده این کار ادامه پیدا کنه
ناشناس۱۱۸۷۰۴۸۱۴:۰۳:۳۴ ۱۳۹۸/۸/۲۹
یه چیزی رو که لحاظ نمیکنید اینه که مقدار مازاد تولید قراره صادر بشه. اینکه با چه قیمتی خدا می‌دونه.
ناشناس۱۱۸۸۴۷۱۱۹:۴۲:۴۳ ۱۳۹۸/۸/۲۹
قاچاچیان محترم همیشه ناشناس صادر خواهند نمود ....
ناشناس۱۱۸۵۲۱۹۰۰:۴۲:۰۰ ۱۳۹۸/۸/۲۹
خواهشا لطفا التماس میکنم اینترنت را وصل کنید. لاقل با سرعت کمتر، لاقل برای چند ساعت، لاقل برای ایمیل زدن. به خدا خیلی همه چیزمون ریخته بهم
مجید۱۱۸۶۰۴۳۱۰:۵۵:۱۵ ۱۳۹۸/۸/۲۹
اینهمه مردم التماس کردند بنزین گران نشه هیچ مسوولی ککش هم نگزید حالا التماس میکنی بخاطر گریه تو اینترنت رو وصل کنند؟
ناشناس۱۱۸۶۳۵۸۱۲:۱۰:۳۵ ۱۳۹۸/۸/۲۹
تا وقتی اینترنت ملی نداریم و هر اتفاقی میفته از اون ور آب ، دستور آتیش زدن اموال عمومی و کشتن مردم رو میدن ، همینه
یک دانشجو۱۱۸۹۷۹۳۰۷:۴۰:۵۸ ۱۳۹۸/۸/۳۰
اینترنت ملی نه تنها دردی را دوا نمی کند بلکه به مشکلات ملت می افزاید 1- بیشتر کسب و کارها به خصوص شرکت ها احتیاج به اینترنت بین المللی دارند 2- دانشجوها و اساتید برای فعالیت های عملی شان مثل پایان نامه و نوشتن مقاله احتیاج به اینترنت بین المللی دسترسی داشته باشند همین دیروز توی یکی از سایت های خبری خواندم خانمی برای یک امتحانی که3000 یا 4000 یورو هزینه کرده بود ولی به خاطر بسته شدن اینترنت نتونست به امتحانش برسد این تفکر درستی نیست که بین خودمان و جهان بیرون دیوار بکشیم.
ناشناس۱۱۹۲۸۱۴۰۰:۰۶:۳۷ ۱۳۹۸/۹/۱
اینترنت بحثو قاطی نکن یارانه بنزین بنیاد نقدی میشد ولی روشش بد بود
ناشناس۱۱۸۵۲۲۳۰۰:۴۳:۲۳ ۱۳۹۸/۸/۲۹
مردم بنزین انبار می‌کردند و تو پمپ بنزین صف میکشیدن و یه شب دعوا میشد بهتر بود یا وضعیت کنونی کشور؟
ناشناس۱۱۸۵۲۳۶۰۰:۴۸:۱۳ ۱۳۹۸/۸/۲۹
با قطع اینترنت جمعیت کثیری از جوانان معصوم کشور رو بیکار کردید!!!!! یاد جمله امام (ره) میفتم که فرمودند: بترسید از روزی که باطن ذات شما را بشناسن اونوقت ...
ناشناس۱۱۸۵۲۵۶۰۰:۵۹:۳۱ ۱۳۹۸/۸/۲۹
تقصیر قانونه که اجازه نمیده ادم های کارمد بیان سر کار. شورای نگهبان بسیار ناکارانده و با نظارت استصوابی اجازه حضور ادم های درست رو نمیده. اگر نه بین کاندیداها تفاوتی نبود
ناشناس۱۱۸۶۳۲۴۱۲:۰۴:۳۳ ۱۳۹۸/۸/۲۹
ظاهرا شما دلت میخواد مریم رجوی از داخل کشور و با پست رسمی کاراشو انجام بده
ناشناس۱۱۸۶۵۵۳۱۲:۴۱:۲۷ ۱۳۹۸/۸/۲۹
مریم رجوی چه خریه که مردم رو از آن پست فطرت نفرت انگیز می ترسونی؟ مگر مردم می توانند جنایات آن مفسد قاتل را فراموش کنند. مردم نه آنها را می خواهند و نه البته شما را
ناشناس۱۱۸۸۶۷۷۲۰:۳۵:۰۲ ۱۳۹۸/۸/۲۹
یعنی شما مریم رجوی رو سیاستمدار درست و قابلی میدونید؟ یا اینکه میخواید مردم رو بترسونید از اینها، تا همین امثال روحانی بیان سر کار و با بی تدبیری کشور رو دچار خسارت بکنن، اون اول انقلاب که هنوز اینها مجاهدین خلق بودن و ترور رو شروع نکرده بودن رییس شون مسعود رجوی نتونست از مردم رایی حتی نزدیک پانصد هزار بگیره چه برسه که بخواد انتخاب بشه، حالا اینها که در دیده دوست و دشمن چه داخل و چه خارج منافقین خلق هستن و همه داستان ترورشون و خیانتشون به ایران رو میدونن فکر میکنید اصلا همون رای مسعود رجوی رو حتی بتونن بیارن.اینها رسوا هستن. بهتره مثال بهتری برای نقض نظر بالایی بزنید
محمد عزیز۱۱۹۰۶۹۶۱۲:۲۷:۴۲ ۱۳۹۸/۸/۳۰
آخه کی به مریم رجوی رای میده؟ اصلا چرا شواری نگهلان گه این همه نظراتش به نظر شما مقبوله لیست مورد تاییدش رو نمی چسبونه تو حوزه های رای گیری تا ببینیم کی بهش رای میده؟ ...
علی۱۱۸۶۴۶۵۱۲:۲۸:۴۰ ۱۳۹۸/۸/۲۹
می‌شه چند نمونه از این آدم‌های کارآمد که شورای نگهبان رد صلاحیت‌شون کرده رو نام ببرید. اون چیزی که ما دیدیم اینه که خیلی از اون‌هایی که توسط شورای نگهبان رد صلاحیت شدند الان توی کشورهای غربی دارند برای براندازها کارشناسی می‌کنند!
ناشناس۱۱۸۹۱۴۶۲۳:۱۵:۵۹ ۱۳۹۸/۸/۲۹
قوانین دست و‌پاگیر که به نفع طبقه ی اشرافی انقلاب تدوین شده سرعت رشد اجتماعی رو به صفر رسونده دیگه هیچکس مثل شهید رجایی که از طبقه پائین دست جامعه رفت و‌رئیس جمهور شد پیدا نمیشه اکثر مدیران بالادستی فرزندان مدیران بالادستی قبلی بودن هر جایی قرق یه عده شده
ناشناس۱۱۸۵۲۵۸۰۰:۵۹:۴۲ ۱۳۹۸/۸/۲۹
چرا واقعیت را نادیده میگیرید دولت از روی ناچاری و چه بسا استیصال دست به افزایش بنزین زد بحران اقتصادی را میخواهیم نا دیده بگیریم میرویم سراغ عوامل دست دو و سه حالا هم با توجیهاتی اعتراض ها را کوچک و گذرا دانستن مشگل اصلی که همان آثار مخرب تحریم ها هست را میخواهیم نا دیده بگیریم بیائیم در این شرایط با خودمان صادق باشیم .
علی۱۱۸۶۷۳۹۱۳:۱۳:۵۶ ۱۳۹۸/۸/۲۹
دروغ‌ترین و خطرناک‌ترین حرفی که حتی خود دولتی‌ها هم فعلا جرأت گفتنش رو ندارند رو گفتی. - این که درآمد دولت وابسته به نفته نشانه بی‌کفایتی یک دولته. - این که دولت از فرار مالیاتی مولتی میلیادرها حمایت می‌کنه نشانه بی‌لیاقتی دولته. - این که به جای اتکا به تولید داخل، دستش به دامن آمریکاست و آمریکا هم با کشیدن دامنش دولت رو با صورت به زمین زده نشانه حماقت دولته. - این که سریعترین راه برای جبران کسری بودجه رو دست‌اندازی به جیب مردم می‌دونه و بدون این که روراست به‌شون بگه که به پول نیاز دارم هی میگه که این طرح در راستای حمایت از قشر ضعیفه نشانه بی‌صداقتی دولته - این که ...
ناشناس۱۱۹۳۹۰۳۱۱:۲۲:۳۳ ۱۳۹۸/۹/۱
وابستگی به نفت بی کفایتی یک دولت نیست چهل سال است در بر همان پاشنه می چرخد ، اراده ای برای رهایی از وابستگی به نفت وجود ندارد واقعیت این است که عدم وابستگی به نفت در یک دوره چهارساله اتفاق نمی افتد کار زیر بنایی زمان می برد تنها کار نسبتا زیر بنایی در این چهل سال پارس جنوبی است که هنوز نیمه کاره است
نوید۱۱۸۵۲۷۷۰۱:۰۶:۱۶ ۱۳۹۸/۸/۲۹
ربیعی و دولت در مورد همین وصل شدن اینترنت به مردم دروغ گفتن اونوقت چطور انتظار دارید حرفشون رو مبنی بر پرداخت درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین به مردم بطور پیوسته باور کنیم؟؟؟ مگه ربیعی دیروز نگفت اینترنت ظرف امروز و فردا وصل میشه؟؟؟
امید۱۱۸۵۲۷۹۰۱:۰۸:۱۰ ۱۳۹۸/۸/۲۹
بسم الله الرحمن الرحیم تنها راه برگشت آرامش به این کشور رفتن روحانی و تیم تنبل اوست که اصلا معنی کلمه کار را نفهمیده‌اند . البته همه اکثر تصمیم های قبلی دولت و افزایش نرخ بنزین اعتراض دارند ولی بیشتر کسانی که به خیابان‌ها آمدند برای خراب کاری همان‌هایی بودند که در سال ۹۶ پس از رأی به روحانی به خیابان آمده بودند و بزن و برقص راه انداخته بودند . یعنی حتی به رای خودشون هم احترام نمی گذارند .
ناشناس۱۱۸۶۰۹۰۱۱:۱۱:۵۴ ۱۳۹۸/۸/۲۹
بسم الله الرحمن الرحیم تنها راه برگشت آرامش به این کشور رفتن اصولگرایان از گلوگاه های تصمیم گیری است
ناشناس۱۱۸۶۲۹۷۱۱:۵۹:۱۷ ۱۳۹۸/۸/۲۹
لطفا"آدرس غلط ندهید مقصر اصلی مشکلات کشور اصلاح طلبان بی کفایت هستن.
ناشناس۱۱۸۷۲۶۱۱۴:۴۱:۲۷ ۱۳۹۸/۸/۲۹
اگر اصولگرایان با تصمیم دولت روحانی همراهی نمی کردند که الان ناامنی وشورش کل کشور رو فرا گرفته بود
ناشناس۱۱۸۷۸۶۱۱۶:۴۰:۵۳ ۱۳۹۸/۸/۲۹
خوب همراهی نمی کنند. در ضمن اگر آنچه این چند روز دیدید آشوب و شورش نیست پس چیست؟
ناشناس۱۱۸۶۱۰۲۱۱:۱۵:۱۳ ۱۳۹۸/۸/۲۹
پس از جنگ 4 رئیس جمهور و 8 دولت و 8 مجلس داشته ایم. بدون استثناء همه یشان مشکلاتی مشابه داشتند. پس اشکال از انتخاب مردم و دولت ها نیست. ..
ناشناس۱۱۸۶۳۲۳۱۲:۰۴:۲۵ ۱۳۹۸/۸/۲۹
به قول خود آقای روحانی 80 درصد مشکلات کشور بدلیل سوء مدیریت دولت هاست و فقط 20 درصد مشکلات مربوط به تحریم هاست.
ناشناس۱۱۸۶۵۶۳۱۲:۴۳:۳۲ ۱۳۹۸/۸/۲۹
بسم الله الرحمن الرحیم منظورشان دولت به معنی عام (حاکمیت) است
ناشناس۱۱۸۷۲۵۱۱۴:۳۸:۴۰ ۱۳۹۸/۸/۲۹
منظورشان دولت به معنای قوه مجریه است.
ناشناس۱۱۸۶۲۲۶۱۱:۴۶:۱۴ ۱۳۹۸/۸/۲۹
بسم الله الرحمن الرحیم دروغ نگویید خودتان را فریب ندهید. با خودتان رو راست باشید
آرش۱۱۸۵۲۸۳۰۱:۱۰:۲۸ ۱۳۹۸/۸/۲۹
چیزی جز ناامیدی به مردم القا نکرد.....مگه اون قضیه دلار 4200 تومانی نبود؟؟باید به چه زبونی فریاد بزنیم که ما به این دولت اعتماد نداریم
ناشناس۱۱۸۵۹۶۷۱۰:۲۵:۵۶ ۱۳۹۸/۸/۲۹
مشکل دولت ها نیستند چهار دولت بر سر کار آمدند هیچ گشایشی در احوال ملت و کشور حاصل نشد ریشه ی مشکلات جای دیگری است
ناشناس۱۱۸۶۰۶۷۱۱:۰۵:۲۵ ۱۳۹۸/۸/۲۹
به جرئت میتوان گفت که این دولت ناکارآمدترین و بی تدبیرترین دولت بعد از انقلاب است.
دکطر فریدون از گلاصگوه۱۱۸۵۲۹۸۰۱:۲۴:۴۶ ۱۳۹۸/۸/۲۹
چ جوری میشه از این کشور رفت
ناشناس۱۱۸۵۲۹۹۰۱:۲۴:۵۴ ۱۳۹۸/۸/۲۹
توقع از آقای لاریجانی و روحانی توجه به قدرت خرید و معیشت اقشار متوسط و ضعیف جامعه با توجه به سابقه شان اتتظار نمیره ولی امضا پای همچین مصوبه ای از طرف آیت الله رئیسی هر چند که اذعان کردند با آن موافق نبودن دور از اتتظار بود شاید اگر ایشان مقاومت میکرد تصویب همچین مصوبه ای که خبرش کمر مردم را شکست هیچگاه عملی نمیشد.
ناشناس۱۱۸۵۳۱۶۰۱:۳۰:۳۶ ۱۳۹۸/۸/۲۹
متاسفمم برای انتخابم
ناشناس۱۱۸۵۳۲۲۰۱:۳۴:۲۰ ۱۳۹۸/۸/۲۹
همتون دروغگو هستید
ناشناس۱۱۸۵۳۴۶۰۲:۰۴:۴۴ ۱۳۹۸/۸/۲۹
...مسئله فقط پول وقدرته پس لطفا هی حرف از دفاع از حقوق مردم نزنید.
ناشناس۱۱۸۵۳۵۴۰۲:۲۰:۱۲ ۱۳۹۸/۸/۲۹
مثل همیشه مردم بازندگان اصلی این معرکه هستند،مردم عملا تبدیل به ابزار تست دولت‌های مختلف از هاشمی تا روحانی شدند.
ناشناس۱۱۸۵۳۵۵۰۲:۲۱:۱۳ ۱۳۹۸/۸/۲۹
از دولتی که عزل و نصب و انتخاب وزراء و معاونان و استانداران و فرمانداران و مدیران کل و و و و و .........در آن بصورت بسیار آشکارا سهمیه ( قدرت های سیاسی در سایه که نباید اسمشان را هم برد ) میباشد آیا می توان انتظاری بیش از داشت ، اگر دولت اول آقای زنگنه و تیمش را به جرم اتخاذ تصمیمات خسارت بار معزول و به سیستم قضایی معرفی میکرد و سپس این طرح تعطیل شده توسط این فرد را احیاء می کرد شاید ملت قدری باور میکردند که رئیس دولت ذره ای غم آنها را می خورد .
محتشمی۱۱۸۵۳۶۲۰۲:۳۱:۳۴ ۱۳۹۸/۸/۲۹
کاش دقیقا یکنفر توضیح میداد که چرا افزایش قیمت بنزین لازم بود؟ اکثر اینایی که انتقاد میکنندکار دولت در افزایش نرخ بنزین اشتباه بوده قبل از آن تأکید میکنند که البته افزایش آن کاری درست بوده فقط باید تدریجی انجام میشده!!!! نکته جالب اینکه نرخ بنزین در سالهایی که قیمت نفت به ۴۰دلار رسید و دلار ۳۳۰۰تومن بود(همین سه چهارسال پیش) حتی از نرخ فوب هم گرانتر به مردم فروخته میشد. حال سؤال اینه چرا آنزمان صدایی از کارشناس یا اقتصاددان یا مسؤلی بلند نشد که چرا مردم باید بنزین را گرانتر از نرخ فوب بخرند؟ گپ قیمتی نرخ بنزین داخلی وخارجی الان کمتر از دوسال هست که فاصله پیدا کرده که اونم بخاطر جهش قیمت دلار(گرفتن مالیات و درآمد پنهان از جیب ملت) بوده... حال سؤال اینه که دقیقا فاز اونایی که میگن دولت باید در پنج شش سال گذشته نرخ بنزین را تدریجا گران میکرد چیه؟ همین دوسال پیش با نرخ دلار ۳۵۰۰تومانی و قیمت روز جهانی نفت؛ قیمت بنزین به نرخ جهانی به ریال ما حدود ۱۳۰۰تومان بود حال چگونه مرتب از لزوم تدریجی نرخ بنزین در پنج شش سال گذشته دم زده میشود؟ بر اساس یک محاسبه که در سایتهای مخالف از جمله یورونیوز منتشر شد نرخ بنزین هزار تومانی بر اساس شاخص قدرت برابری خرید حتی از کشورهایی مانند فرانسه و آمریکا و بسیاری از کشورهای غربی گرانتر هست و از این نظر از همه کشورهای نفت خیز همسایه نیز بسیار گرانتر هست ضمن اینکه اگر مصرف بالای سوخت خودروهای داخلی و قیمت بالای خودروهای داخلی نسبت به کیفیت و قدرت خرید مردم را نیز بر این محاسبات بیفزاییم نتیجه عجیب تر میشود. حال با توجه به این واقعیات مهم؛ بعضی اقتصاددانها و کارشناسان و فعالان سیاسی چگونه به خودشون اجازه میدهند که با تکیه صرف به تفاوت قیمت مابه التفاوت نرخ بنزین داخلی با خارجی نسخه افزایش قیمت برای آن بپیچند و با این سطحی نگری پوپولیستی و عجیب مردم و کشور را به بهای درآمد بیشتر برای دولتهای ناکارآمد دچار مشکلات و گرفتاریهای بیشتر کنند؟ چرا افرادی مانند دکتر احمد توکلی با توجه به نفوذ کلام و امکانات سیاسی و رسانه ای خوبی که دارند این واقعیات مهم و اساسی را به تصمیم گیران گوشزد نمی کنند؟
ناشناس۱۱۸۶۵۲۶۱۲:۳۶:۵۶ ۱۳۹۸/۸/۲۹
حق بیامرزه پدرتو
محمد۱۱۸۸۹۸۰۲۲:۱۴:۲۱ ۱۳۹۸/۸/۲۹
دقیقا درسته شاخص هایی مانند نسبت هزینه خرید بنزین به هزینه کل خانواده در ایران که کشور تولید کننده نفته ۲.۵ درصده در حالیکه این نسبت در کشور المان که یک کشور وارد کننده نفته ۵. درصده یعنی اگر ما بخواهیم رفاه مردم المان رو با مردم ایران برابری بدیم نرخ بنزین باید ۲۰۰ تا تک تومن باشه نسبتهای دیگه ای هم وجود داره که عمق فاجعه رو نشون بده مثل هزینه تعمیرات و نگهداری خودرو به کل هزینه خانواده یا قدرت خرید کارگر ایرانی برای خرید ماشین ای کاش بینش همه مردم ایران در همین سطح باشه که این موارد رو متوجه شن به شما پیش نهاد میکنم در کانال تلگرامی احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی حتما عضو بشید مطالب جالبی در مورد عمق این قضایا در این کانال بیان میشه
علی۱۱۸۵۳۶۹۰۲:۴۹:۵۸ ۱۳۹۸/۸/۲۹
«.. اگر قرار باشد آنگونه که نوبخت می‌گوید تمام درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین دوباره به خود مردم برگردد اساسا چرا باید قیمت آن افزایش یابد!» آقای نویسنده! این تکه رو اشتباه کردی. درآمد از مصرف‌کنندگان بنزین حاصل می‌شه و به قشرهای ضعیف و متوسط داده می‌شه. نه اینکه از همونی که گرفته به خودش برگردونه!
ناشناس۱۱۸۶۱۲۳۱۱:۱۹:۳۶ ۱۳۹۸/۸/۲۹
متاسفانه بيشتر آقايون با فرض جعلی قضيه ، حکم صادر ميکنند. مانند نويسنده که در فرض مسئله 80 ميليون و 60 ميليون نفر را يکی گرفته و نتيجه دلخواهش را گرفته.
مهدی۱۱۸۵۳۷۵۰۳:۲۰:۴۱ ۱۳۹۸/۸/۲۹
تنها مقاله واقعا کارشناسی این چند روز بود
ناشناس۱۱۸۵۳۹۳۰۴:۱۳:۴۸ ۱۳۹۸/۸/۲۹
کجای این تصمیم درسته؟ دولت میگه همه پولی که از گران شدن بنزین به دست میاد به مردم بر میگرده. مهم نیست که به جیب فقرا میره یا نه، ولی اگه دولت به این پول نیاز نداشت، برای چی اینکار رو کرد و اینهمه هزینه روی دست کشور گذاشت؟ اگه همه این پولها به مردم برگرده، دولت باز مجبور میشه برای کسری بودجه پول چاپ کنه و یه دور دیگه تورم و کم شدن ارزش ریال ایجاد کنه و ارزش همون پولی رو که به مردم داده به یک سوم و یک چهارم برسونه. اگه این پولها به خزانه میرفت باز یه توجیهی داشت، یعنی دولت هزینه ای داد تا کسری بودجه جبران بشه و تورم کنترل بشه.
ناشناس۱۱۸۸۴۲۷۱۹:۳۱:۱۸ ۱۳۹۸/۸/۲۹
کفگیرشون بدجور به ته دیگ خورده خدا بهمون رحم کنه
احمد۱۱۸۵۳۹۶۰۴:۱۹:۰۴ ۱۳۹۸/۸/۲۹
اینترنت رو وصل کنید این مسخره بازی ها چیه دیگه کجای دنیا اینترنت رو قطع میکنن چه ضربه ای به اقتصاد کشور زدید دوست دارید ملت رو عصبی تر کنید؟
ناشناس۱۱۸۵۳۹۹۰۴:۲۶:۴۶ ۱۳۹۸/۸/۲۹
نام دولت آقای روحانی در تاریخ تمدن مدرن بشر به عنوان تنها دولت تاریخ حکومت های مدرن بشری که به هیچ یک وعده هایی که با آن از مردم رای جمع کرد و برسرکار آمد عمل نکرد که هیچ ، بلکه دقیقا بر خلاف تمام وعده هایش عمل کرد برای همیشه ماندگار شد.
ناشناس۱۱۸۵۴۰۵۰۵:۰۴:۳۰ ۱۳۹۸/۸/۲۹
خود کرده را تدبیر نیست. بین روحانی و رئیسی، برخی مردم به شعارهای روحانی رای دادند. الان همین مردم عزیز خود شاهد تفاوت نوع مدیریت روحانی و رئیسی هستند. تجربه بزرگ و ارزشمندی است که هزینه اش را خود مردم دادند ان شاء الله انتخابات بعدی
ناشناس۱۱۸۵۹۸۱۱۰:۳۰:۱۹ ۱۳۹۸/۸/۲۹
امثال اقای روحانی یاد گرفتند چطوری تو انتخابات رای بیارند . افراد عاشق قدرت که کمترین تعهد را به وطن دارند. سواستفاده از ضعف های اجتماعی مثل دفاع از خانمهایی که حجاب دوست ندارند. اقای جهانگیری و روحانی به کشور خیانتی کردند که باید در تاریخ ثبت شود. تا ما باشیم که هیجانات درگیری در مناظره های انتخاباتی فریبمان ندهد.
ناشناس۱۱۸۵۴۰۹۰۵:۱۴:۱۷ ۱۳۹۸/۸/۲۹
شما که نظرات را نشر نمی دهید .ولی می نویسیم. اگر تصمیم افزایش قیمت نادرست بوده رهبری هم خودشان را طبق وشته ی شما فدا کردند می بایست مقابل این تصمیم می ایستادند ویا اصلاح اش می کردند .واگر شرایط اجازه نمی داد اکنون می بایست با رییس جمهور که این همه هزینه احتماعی وسرمایه احتماعی را به قول شما فدا کردند برخورد شود.آیا عدالت وقانون واخلاق غیر این را می گوید؟!!
ناشناس۱۱۸۵۴۱۰۰۵:۱۹:۱۶ ۱۳۹۸/۸/۲۹
دقیقا
ناشناس۱۱۸۵۴۱۱۰۵:۳۴:۰۵ ۱۳۹۸/۸/۲۹
پوپولیست از احمدی نژاد با کلی ابهام حتی در مدرک تحصیلی . از وقتی این کار غلط را انجام داده اند دائماً میگویند ما بر قیمت مایحتاج مردم نظارت و کنترل میکنیم و با متخلف برخورد میکنیم . آخه مگه با جند نفر سروکار دارید . ناحسابیها فروشندگان کالا و خدمات میلیون ها واحدند ، عقل هم خوب چیزیه . این حرف شما قطعاً شدنی نیست و دیر یا زود سونامی افزایش کالا و خدمات راه می افتذ . ممکن است بتوانید یک یا دو ماه بتوان این کار را کرد ولی مگر میشود به اینگونه روش ها ادامه داد . چرا اول علت افزایش این حجم مصرف بنزین را آسیب شناسی نکردید چرا در طول 8 سال 1386 تا 1394 روزانه کلاً حدود 6 و نیم میلیون لیتر افزایش مصرف داشتیم یعنی ازروزانه 6 و نیم رسیده بودیم به روزانه 71 میلیون لیتر و در 3 سال اخیر حدود 25 میلیون لیتر یعنی از 71 به 97 ( بقول رئیس جمهور ) . فکر نمیکنید عمداً و برای تحمیل همین هزینه ها به نظام برنامه ریزی کردند . این روش یک کودتای اقتصادی علیه مردم و نظام بود که عمداً رُخ داد .
شاید یک مسلمان۱۱۸۵۴۲۱۰۵:۵۷:۳۸ ۱۳۹۸/۸/۲۹
سؤال : فقط سرمایه اجتماعی نظام صدمه دیده یا اعتقاد دینی مردم . آیا ما مردم همان مسلمان های اوایل انقلاب . اگر همانیم که نیاز به امنیتی کردن فضای اقتصادی و خرید و فروش روزمره نیست ، مسلمان که گران فروش ، محتکر ، دروغگو ، کم فروش ، مختلس ، نجومی بگیر ، رانتخوار ، دزد ، موادفروش ، اهل غیبت ، پشت هم انداز و ... نیست . فکر نمیکنید مسئولین الگو و معلم این جامعه بودند و هستند ؟ چقدر دیگه با این روش ها می شود ادامه داد و اسمش را جامعه اسلامی گذاشت ؟
ناشناس۱۱۸۵۴۶۴۰۷:۰۳:۱۳ ۱۳۹۸/۸/۲۹
... دقیقا مثل دلار 4200 که عواقب آن در روزهای آینده معلوم میشه!آخه کدوم عاقلی میاد پول زور از ملت بگیره و بعد دوباره بهشون برگردونه؟!
ناشناس۱۱۸۵۴۷۹۰۷:۱۳:۲۴ ۱۳۹۸/۸/۲۹
تمام اینها بازی از طرف خود شما عزیزان هست احتمالا برای اینکه دولت استعفا بدهد یا یک همچین چیزی. اگر این اعتراض ها واقعا مردمی بود می‌رفتند منطقه 1 تا 3 رو نابود می‌کردند. مردمی که اطراف خودم می‌بینند با وجود تمام سختی ها دارند زندگی خودشون رو می‌کنند بدون هیچ اعتراضی
ناشناس۱۱۸۵۴۸۹۰۷:۱۹:۳۶ ۱۳۹۸/۸/۲۹
دقيقا درسته روحاني علاوه بر بي تدبيري عوام فريبي را نيز در پيش گرفته وبه نظر اكثريت مردم بي تفاوت ترين دولت به مشكلات كشور همين دولت مي باشد چه كسي باور مي كند بنزين را سه برابر كنند كه پول ان را در جامعه پخش كنند درحاليكه پرداخت يارانه دولت قبل را گدا پروري مي دانستند ودونرخي بودن بنزين را منشاء فساد اعلام كردند ولي اكنون هر دوي ان را همزمان خودش انجام داد
ناشناس۱۱۸۵۵۰۷۰۷:۳۲:۰۴ ۱۳۹۸/۸/۲۹
عملکرد دولت روحانی در دوره اول خوب ولی در دوره دوم "تقریبا هیچ!" بوده و به همین خاطر جهت حفظ وجهه و یا طرفداران رییس جمهور، این حرفهای پوپولیستی زده میشه این دولت اصلاحطلب یا معتدل و مجلس اصلاحطلب یا امید! هیچ کار مفید و ماندگاری برای مردم نکردن بهرحال مردم عملکرد رو میبینن و به حرفها کاری ندارن در مجلس و دولت آینده بعید است اصلاحطلبان، معتدلان، امیدی ها و ... بخاطر عملکرد ضعیف و غیر قابل دفاع، جایگاهی داشته باشند و با این حرفهای پوپولیستی هم نمیتوان رای و نظر مردم را جلب کرد.
ناشناس۱۱۸۶۱۳۴۱۱:۲۲:۳۰ ۱۳۹۸/۸/۲۹
در دوره اول تقریبا هیچ و در دوره دوم بسیار خسارت بار بود.
ناشناس۱۱۸۵۵۱۹۰۷:۳۸:۵۵ ۱۳۹۸/۸/۲۹
ممنون از الف که حرف دل مردم رو می زنه . . .
نقی۱۱۸۵۵۲۱۰۷:۴۰:۵۲ ۱۳۹۸/۸/۲۹
یکی از عوامل گران نشدن دوره ای بنزین آقای احمد توکلی است. ایشان در زمانی که نماینده مجلس بود نگذاشت بنزین به صورت تدریجی و سالانه گران شود. آقای توکلی الآن باید پاسخ گوی عملکرد خود در مجلس باشد. شاید مردم یادتان رفته باشد ولی ما که یادمان نرفته آقای توکلی ... جلوی گرانی بنزین در دوره خاتمی را گرفت.
ناشناس۱۱۸۸۰۱۹۱۷:۲۳:۰۱ ۱۳۹۸/۸/۲۹
دقیقا همینطور، زمان خاتمی مصوبه ای بود که مطابق اون هر سال نرخ حامل های انرژی فکر می کنم حدودا 15 درصد میبایست گران می شد تا زمانی که به قیمت واقعی برسه و داشت اجرا می شد.ولی تا نزدیک انتخابات مجلس شد عداه ای از نمایندگان جلوی افزایش قیمت رو گرفتن ، من هنوز نطق اون روز آقای توکلی در مجلس رو یادم. اگر همون قانون بودجه در اون زمان پیش می رفت دیگه دولتها مجبور نبودن هر چند سال قیمت حامل های انرژی رو چند برابر کنن و این جوری به اقتصاد و مردم شک وارد کنن.لطفا آقای توکلی که شخص با انصافی هستن در این خصوص مطلبی رو بیان کنن
ناشناس۱۱۸۵۵۴۱۰۸:۰۳:۳۰ ۱۳۹۸/۸/۲۹
آقای سخنگوی طوری صحبت می کنه که واقعا مردم هیچ چیز نمی فهمند، انگار داره بچه گول می زنه!
ناشناس۱۱۸۵۵۵۶۰۸:۰۸:۳۷ ۱۳۹۸/۸/۲۹
این مردم هستند که فدا شده اند!!!!
ناشناس۱۱۸۵۵۵۷۰۸:۰۹:۵۰ ۱۳۹۸/۸/۲۹
به جز دولت جناب خاتمی که هر سال به شکل صحیح در اول سال و با اعلام پیش از موعد بنزین را گران میکرد و بوسیله علمای علم اقتصاد کشور منجمله جناب آقای توکلی جلوی این حرکت صحیح گرفته شد بقیه اصلاح قیمتها دقیقا همین شکل انجام شده چرا انقدر زود دوران محمود احمدی نژاد به فراموشی سپرده شده
ناشناس۱۱۸۵۵۶۵۰۸:۱۱:۵۸ ۱۳۹۸/۸/۲۹
... چرا آقایان توکلی و حداد با تصویب طرح موسوم به تثبیت قیمتها اجازه ندادن که قیمت حامل های انرژی مسیر درستی را طی کند و واقعی شود.
ناشناس۱۱۸۵۵۷۲۰۸:۱۳:۵۰ ۱۳۹۸/۸/۲۹
بعد از خروج ترامپ از برجام ... هم فشار از خارج بود و هم فشار از داخل با القای بی تدبیر دولت. داخل نشینان در فکر ساقط کردن دولت بودند و فکر می کردند که انتخابات زودرس خواهد شد و مردم به انها رای می دهند و دوباره به قدرت می رسند . خارج نشین ها هم ابتدا به فکر ساقط کردن دولت و در مرحله دوم با نگه داشتن مردم در خیابانها به فکر ساقط کردن نظام بودند .هر دو گروه با نیات خود با هم در ائتلاف و هم پوشانی بودن . امروز باید این اصولگراهای تندرو که هم پیمان سلطنت طلبها و منافقین و وهابی ها و صهیونیستها بودند محاکمه بشوند . گناه انها از خارج نشین هابیشتر است . چون از پشت در حال خنجر زدن هستند .
حسین۱۱۸۷۸۵۴۱۶:۳۹:۱۵ ۱۳۹۸/۸/۲۹
فعلا اون کلید بی‌صاحب تبدیل شده به خنجر و هر از مدتی فرو میکنن به بدنه مردم.
ناشناس۱۱۸۵۵۷۹۰۸:۱۶:۲۶ ۱۳۹۸/۸/۲۹
دولت تدبیر بی تدبیر
ناشناس۱۱۸۷۸۴۹۱۶:۳۸:۳۰ ۱۳۹۸/۸/۲۹
دولت هيچ كاره هست ادرس غلط نديد دولت اختيار هيچ چيزي رو نداره. مثل اينكه يك ماشين بدون فرمان بديد بگيد رانندگي كن.
ناشناس۱۱۸۵۵۹۶۰۸:۲۳:۴۵ ۱۳۹۸/۸/۲۹
اگر قرار باشد آنگونه که نوبخت می‌گوید تمام درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین دوباره به خود مردم برگردد اساسا چرا باید قیمت آن افزایش یابد! یعنی شما واقعا جواب این سوال رو نمی دونید؟! سوبسید سرسام آور بنزین توسط نصف مردم و آن هم بیشتر قشر مرفه استفاده میشه. با اینکار حداقل به نصف بقیه مردم مبلغی داده می شود ضمن اینکه قاچاق هم کاهش می یابد.
ناشناس۱۱۸۵۶۲۱۰۸:۳۳:۳۶ ۱۳۹۸/۸/۲۹
دولت چنان با اهمیت موضوع بیگانه بود که لیست گرانی های مصوب ستاد تنظیم بعد از اعتراضات کنسل شد!!!
ناشناس۱۱۸۵۶۲۳۰۸:۳۳:۵۹ ۱۳۹۸/۸/۲۹
... لطفا از آب گل آلود برای منافع حزبی و کوبیدن دولت و در نهایت ایجاد تفرقه استفاده نکنید
ناشناس۱۱۸۵۶۲۵۰۸:۳۴:۰۹ ۱۳۹۸/۸/۲۹
آنچه که فدا شد مردم بودن، که با روش های ... جلوی ابراز نظرشان گرفته شد.
ناشناس۱۱۸۵۶۲۹۰۸:۳۴:۲۹ ۱۳۹۸/۸/۲۹
دولت تبخیر امید
ناشناس۱۱۸۵۶۳۵۰۸:۳۶:۰۰ ۱۳۹۸/۸/۲۹
ملتی ه بر سوختهای فسیلی متکی بشود، بزودی اندیشه های فسیلی بر آنها حاکم میشود.
ناشناس۱۱۸۵۶۴۷۰۸:۴۲:۳۸ ۱۳۹۸/۸/۲۹
شماها که تا روان نویس uniball ژاپنی تو دستتون رو از پول دولت میخرید و با راننده و ماشین دولتی اینور اونور میرید حتما درک درستی از شرایط دارید. پول گرانی بنزین برای ماشین نداشته ام به حساب نیومده بود! این پولها خوردن نداره ...
حسن۱۱۸۵۶۶۲۰۸:۴۷:۳۳ ۱۳۹۸/۸/۲۹
با سلام به نظر من نظام و قوه قضائیه لازمه تا حتما رئیس جمهور را بخاطر این همه خسارت جانی و مالی که به نظام و مردم وارد کرد در دادگاه به خاطر بی تدبیری ها حتما محاکمه کنه
ناشناس۱۱۸۶۱۹۲۱۱:۳۷:۵۹ ۱۳۹۸/۸/۲۹
امضای رئيس قوه قضائيه هم پای مصوبه است و مقام معطم رهبری هم حمايت کردند.
علی۱۱۸۶۶۱۸۱۲:۵۳:۲۵ ۱۳۹۸/۸/۲۹
توی مصوبه گفته شده که این طوری اجرا بشه؟! مشکل سر نحوه اجرا هستش. چرا از روز اجرا رئیس جمهور یک بار نیومده صداوسیما رودررو با مردم صحبت کنه؟ همین چیزها مردم رو عصبی می‌کنه دیگه! یادمه موقع هدفمندی یارانه‌ها اون‌قدر برنامه گذاشتند که مردم رو آماده کردند!
ناشناس۱۱۸۶۸۱۸۱۳:۲۷:۰۶ ۱۳۹۸/۸/۲۹
مجری طرح دولت بود که با عدم زمان سنجی و شتابزدگی و بی برنامگی باعث ایجاد شوک روانی در مردم و هرج و مرج و آشوب در کشور شد.
ناشناس۱۱۸۵۶۷۷۰۸:۵۲:۰۱ ۱۳۹۸/۸/۲۹
نویسنده محترم به نکات بسیار مهم وصحیحی اشاره فرمودید. فقط یک نکته را از قوه محترم قضائیه خواستاریم: پیگیری قضایی شخص آقای زنگنه که کارت سوخت را برای بیش از پنج سال از بین برد و موجبات قاچاق گسترده آن را فراهم ساخت. چه کسانی از این تصمیم جاهلانه منتفع شدند؟ آقای زنگنه چه سودی از این تصمیم برد؟ سهم آقای روحانی در این تصمیم گیری چه بود؟ نکته جالب اینکه در این مدت هر ماشینی که در داخل تولید شده کارت سوخت هم داشته که البته تحویل خریدار نشده و اکنون این افراد کارت المثنی دریافت می کنند!!!!!!! کارت های سوخت اصلی کجاست؟ و نکته دیگر اینکه بر اساس قانون بنزین باید سالی 200 تومان به ازای هر لیتر افزایش می یافت، رئیس جمهور باید پاسخگوی عدم اجرای به موقع قانون باشد. چه اینکه اگر این افزایش منطقی قیمت را داشتیم مصرف داخلی اینگونه افزایش نمی یافت!!!! الحق که جناب رئیس جمهور خوراک تبلیغاتی بسیار زیبایی برای رسانه های معاند خارجی تهیه فرمودند. بطور مثال بی بی سی تمام مدت خبر فارسی را در مورد ایران صحبت می کند.
بیتا۱۱۸۵۶۹۶۰۹:۰۰:۵۱ ۱۳۹۸/۸/۲۹
اومده بود شبکه خبر نمیتونست جواب بده
ناشناس۱۱۸۶۰۴۵۱۰:۵۶:۲۱ ۱۳۹۸/۸/۲۹
آره دیدید؟؟؟؟ یه جا هم که نتونست جواب بده به مجری خانم حمله کرد!
محمدی۱۱۸۵۷۴۴۰۹:۱۸:۰۱ ۱۳۹۸/۸/۲۹
آیا امتیازات مورد ادعای دولت در افزایش قیمت بنزین به روشی که اجراء شد، ارزش سلب اعتماد عمومی، کشته و مجروع شدن تعدادی از مردم، وارد شدن خسارت های هنگفت مالی؛ اقتصادی، اجتماعی، کاهش شدید وجه بین المللی کشور و تبعات ناشی از آن که در دراز مدت به کشور و مردم وارد می شود را داشت؟؟؟
محمد۱۱۸۵۸۰۴۰۹:۳۳:۴۴ ۱۳۹۸/۸/۲۹
دولت روحانی بی تردید بی کفایت ترین و دروغگوترین دولت یکصد ساله تاریخ ایران است اگر باور نمی کنید یک بار شعارهای انتخاباتی او و جهانگیری را مرور کنید
ناشناس۱۱۸۵۸۰۹۰۹:۳۴:۴۳ ۱۳۹۸/۸/۲۹
مردم فدا شدند, آرمان های انقلاب فدا شد, صدها هزار شهید فدا شدند.
ناشناس۱۱۸۵۸۲۴۰۹:۳۹:۲۴ ۱۳۹۸/۸/۲۹
باز یک مطلب ... ضد دولتی ، در حالیکه سود گران شدن بنزین رو همه نهادها می برن همش تخریب دولتی که کمی مردم نسبت به دولت سفارشی پیشین بهش بیشتر اعتماد دارند
دکطر فریدون۱۱۸۶۶۵۳۱۳:۰۱:۳۱ ۱۳۹۸/۸/۲۹
الان چیمون از دولت قبل بهتر شده اقتصادمان عزت ملی مون دیپلماسی بین المللی
حامد۱۱۸۵۸۶۹۰۹:۴۸:۵۲ ۱۳۹۸/۸/۲۹
تنها چیزی که در این بین فدا شد ، مردم بود . بی اعتمادی در اطرافیان خودم به شخصه موج میزنه و امیدی ندارند. حالا تو صدا و سیما بگن همه چی گل و بلبل هست که همه میدونیم نیست.
ناشناس۱۱۸۵۸۷۰۰۹:۴۹:۴۸ ۱۳۹۸/۸/۲۹
بنزین باید گران شود و به نرخ بین المللی برسد شک نکنید اما دولت ها هم باید به همان نسبت قدرت خرید مردم را بالا ببرند و فایده ای نحواهد داشت که دولت از بانک مرکزی پول قرض کند و بعد ارزش پول ملی پایین برود در برابر ارز ها و متاسفانه این چرخه در حال تکرار است چند سال بعد دوباره تکرار این ماجرا و گران شدن همه چیز متاسفانه که دودش تو چشم قشر متوسط و ضعیف میرود یک جا باید جلوی ان گرفته شود.
آمین۱۱۸۵۹۴۵۱۰:۱۴:۰۵ ۱۳۹۸/۸/۲۹
من با این نظر موافقم ، متاسفانه دور و بر آقای روحانی را یک عده از جمله آقای نوبخت و ربیعی و ... گرفته اند و غلط مشاوره می دهند . و نظام جمهوری اسلامی هزینه این تصمیم گیری های غلط را می دهند . اگر مقام معظم رهبری را نداشتیم مملکت به فنا بود . از خدای قادر و مهربان میخواهیم عمر حضرت ایشان را طولانی بدارد تا درسایه درایت و رهبری بی بدیل ایشان از این راه های پرخطر و پر از سنگلاخ بگذریم .
ناشناس۱۱۸۵۹۷۸۱۰:۲۹:۳۴ ۱۳۹۸/۸/۲۹
یکی از حربه های روحانی در انتخابات این بود که اگر فلانی رای بیاره شبکه های اجتماعی محدود میشه حالا خودش دستور به قطع اینترنت داده کاری که حتی در زمان احمدی نژاد و بحبوحه ی حوادث سال ۸۸ هم انجام نشد!
ناشناس۱۱۸۶۶۷۴۱۳:۰۴:۳۸ ۱۳۹۸/۸/۲۹
بستن اینترنت مصداق بارز از بین بردن آزادی هست و ظلم به مردم، روز اول قرار بود 24 ساعت باشه الان شده چهار پنج روز! اما سال 88 قضیه فرق میکرد، اون موقع هنوز اینترنت ملی نبود، اگر قطع میکردن بانکها و موسسات دولتی و گمرک و راهداری و همه جا اینترنتش قطع میشد
ناشناس۱۱۸۵۹۹۴۱۰:۳۳:۵۲ ۱۳۹۸/۸/۲۹
روحانی به ایده اصلاح طلبی خیانت کرد
ناشناس۱۱۸۶۳۳۴۱۲:۰۶:۵۳ ۱۳۹۸/۸/۲۹
اصلاح طلبان فقط بفکر منافع حزبی و جناحی خودشان هستن و دیگر هیچ.
علی۱۱۸۶۶۳۸۱۲:۵۷:۳۱ ۱۳۹۸/۸/۲۹
اصلاح‌طلبی اصلا خودش بر پایه خیانت بنا شده. اشتباه نکنید! ناسزا نگفتم. یه نگاه به اصلاح‌طلبانی که از ایران رفتند بندازید متوجه می‌شید.
ناشناس۱۱۸۶۷۱۰۱۳:۱۰:۱۴ ۱۳۹۸/۸/۲۹
اتفاقا آقای روحانی عزیزتون نقاب رو از روی چهره اصلاح طلبان برداشت و ماهیت واقعی اونها رو به ملت نشون داد.
ناشناس۱۱۸۵۹۹۵۱۰:۳۴:۱۸ ۱۳۹۸/۸/۲۹
ربیعی خودش یک عوام فریب زبده است
ناشناس۱۱۹۱۲۷۶۱۵:۱۶:۱۸ ۱۳۹۸/۸/۳۰
برادر عباد
ناشناس۱۱۸۶۰۱۲۱۰:۳۹:۴۵ ۱۳۹۸/۸/۲۹
امنیت و اعتماد مملکت فدای سومدیریت دولت روحانی شد.در کشور اسلامی ۳ وزیر مسلمان چند ساعت قبل از اجرای اصلاح قیمت سوخت به دروغ گفتن دولت برای گران کردن سوخت هیچ برنامه ای نداره!!!این دروغ گفتن و نابودی اعتماد بیشتر از ضرر و زیان تخریبهای این چند روز گذشته بود.
ناشناس۱۱۸۶۰۲۸۱۰:۴۷:۰۰ ۱۳۹۸/۸/۲۹
... فقط به تعداد حیف و میل ها نگاه کنید و اهرادی که این کار ها رو می کنن. من که تا حالا از مردم عادی ندیدم که به عنوان های اقتصادی محاکمه بشه. ..
محمد۱۱۸۶۰۴۸۱۰:۵۷:۱۳ ۱۳۹۸/۸/۲۹
حس همزاد پنداری شدیدی با کتاب قلعه حیوانات دارم
ناشناس۱۱۸۶۱۶۱۱۱:۳۱:۱۴ ۱۳۹۸/۸/۲۹
ریئس جمهور روحانی اینقدر دم از رفراندوم و نظر مردم میزد چرا در مورد قیمت بنزین نظر مردم را نپرسید؟
ناشناس۱۱۸۶۹۶۰۱۳:۵۰:۰۴ ۱۳۹۸/۸/۲۹
دمت گرم زدی توخال.
ناشناس۱۱۸۷۵۳۷۱۵:۲۷:۳۸ ۱۳۹۸/۸/۲۹
مگر اجازه پرسيدن (رفراندوم) را به ايشون داديد؟!
ناشناس۱۱۸۶۱۷۱۱۱:۳۳:۲۶ ۱۳۹۸/۸/۲۹
تا کی عوام فریبی؟ چرا حقوق های نجومی را کم نمیکنید تا به قشر کم در آمد برسه؟ فقط از جیب ملت بر میدارید؟ حقوق های بالای ۲۰میلیون میگیرن بعد هم میگن شرایط سخت را درک می‌کنیم!!! شما یک ماه با حقوق کارگر ۱میلیون و نیم زندگی نکرده ای بفهمی مردم چی می کشن.
ناشناس۱۱۸۶۱۸۸۱۱:۳۷:۴۴ ۱۳۹۸/۸/۲۹
کسانی که بی گناه در این حوادث آسیب دیدند یا کشته شدند یا خسارت به گردن رفتار بی مسئولیت دولت است
ناشناس۱۱۸۶۲۳۱۱۱:۴۶:۵۰ ۱۳۹۸/۸/۲۹
مردم مقابل دروغ جماعت شما ساکت نخواهند بود . دروغگو دشمن خداست
ناشناس۱۱۸۶۲۶۷۱۱:۵۳:۱۵ ۱۳۹۸/۸/۲۹
قطع اینترنت همون رفتار احمدی نژاد با مردمه
ناشناس۱۱۸۷۲۹۶۱۴:۵۰:۲۱ ۱۳۹۸/۸/۲۹
احمدی نژاد را با روحانی مقایسه می کنی ؟
ناشناس۱۱۸۶۳۳۳۱۲:۰۶:۳۷ ۱۳۹۸/۸/۲۹
روحانی آبروی برای اصلاحات نگذاشت باید برود
ناشناس۱۱۸۶۷۴۲۱۳:۱۵:۰۶ ۱۳۹۸/۸/۲۹
روحانی برای کمک به قشر فرودست بدترین روش را انتخاب کرد.
ناشناس۱۱۸۶۸۲۱۱۳:۲۷:۲۳ ۱۳۹۸/۸/۲۹
حقوق تمام مسئولین کشور از بالا تا پایین برسه به قانون کار بدون پاداش و خدمات اضافه دلیلی نداره که تو این شرایط کسی بالا بگیره
ناشناس۱۱۸۷۰۱۵۱۳:۵۷:۲۴ ۱۳۹۸/۸/۲۹
...سعی کنید مردم را اقناع کنید و مصلحت مردم و کشور را به منافع شخصی و حزبی اولویت دهید. ...
ناشناس۱۱۸۷۰۹۶۱۴:۱۰:۰۱ ۱۳۹۸/۸/۲۹
مسولان میگن مردم هم باید جانفشانی کنند و مقاومت کنند در برابر تحریمها اما مسله اینه مردم 40 ساله مقاومت کردن دیگه چقدر باید مردم هزینه بدهند؟ چرا سیاستهای اشتباه دولتها مردم جبران کنند؟
ناشناس۱۱۸۷۳۸۹۱۵:۰۲:۲۳ ۱۳۹۸/۸/۲۹
. این دولت بدترین دولت بعد از انقلابه و مملکت و حقوق بگیران کارگران ، کارمندان و معلمان را به خاک سیاه نشونده .
ناشناس۱۱۸۹۱۱۲۲۳:۰۳:۵۷ ۱۳۹۸/۸/۲۹
این دولت در سختترین شرایط کشور را اداره میکند زیرا هم تحت فشار از داخل است و هم تحت بی سلبقه ترین فشارهای خارجی
جمهور۱۱۸۷۹۱۵۱۶:۵۱:۵۳ ۱۳۹۸/۸/۲۹
چه تضمینی هست که همین بنزین 3000 تومنی دوباره 300 درصد گرونتر نشه؟
حمید۱۱۸۸۱۸۵۱۸:۱۵:۵۳ ۱۳۹۸/۸/۲۹
عوامفریب ترین و بی تجربه ترین و پر مدعاترین و پ ر هزینه ترین دولت پس از انقلاب دولت بی تدبیر حسن روحانی است
مصطفی۱۱۸۸۵۳۳۱۹:۵۹:۳۸ ۱۳۹۸/۸/۲۹
اینترنت بین المملی کی وصل میشه خسته شدیم
صاد۱۱۸۹۳۲۷۰۰:۱۷:۱۵ ۱۳۹۸/۸/۳۰
دلم برای روحانی میسوزه. هم از خودی میخوره و هم ناخودی. باور کنید میزان تاثیر گروههای قدرت طلبی که هدفی جز تخریب دولت نداشتند از میزان عدم تدبیری که به دولت منسوب میکنید بسیار فراتره.
ناشناس۱۱۸۹۹۸۵۰۹:۰۵:۴۱ ۱۳۹۸/۸/۳۰
قیمت پول ملی کی بالا می رود؟!
ناشناس۱۱۹۱۰۳۲۱۳:۵۹:۲۴ ۱۳۹۸/۸/۳۰
چرا باید بنزین گران شود انهم 200درصد.اخر این دولت... که همشان دکترا دارند چرا عقل و فهم و مدیریت ندارند برای افزایش حقوق خودشان را میکشند واخرش 5تا 10 درصد زیاد میکنندانچه دادنی توسط دولت است اندک ودر طی زمان اما هر انچه گرفتنیست دلار وبنزین وبرق و...را 200 تا 300درصد وهمین الان. فقط میتوان فهمید که هدف دولت چاق شدن خودش و لاغر کردن ونابودی مردم است. طی این سالها دولت ها برای خدمت بخودو 4 درصدیها وخیانت ونابودی حیات وممات 96ددرصدیهاهمه گونه تلاش کردندواختلاف طبقاتی وحشتناکی را رقم زدند .دولت به ریال حقوق میدهد اما موقع مخارج به دلار محاسبه میکند و کشورهای اروپایی را مثال میزند ....
ناشناس۱۱۹۱۳۴۲۱۵:۳۴:۰۱ ۱۳۹۸/۸/۳۰
نکته‌ای که کمتر کسی به آن توجه می‌کند این است که فرض کنید دولت ماهانه ۱۰۰۰ میلیارد تومان یارانه با نرخ جدید پرداخت می‌کند و درآمد ناشی از افزایش نرخ بنزین ۵۰۰۰ میلیارد تومان باشد این ۴۰۰۰ میلیارد تومان به کجا می‌رود و چگونه مصرف می‌شود؟ اساسا دولت به دنبال کشف راه‌های جدید برای دست در جیب مردم کردن هست، نرخ ارز بالا پایین می‌کند، قیمت خودرو بالا و تعرفه‌های آن بالا می‌برد و الان هم نرخ بنزین به این شکل. در کل گزینه‌ای جز چاپیدن از مردم نمی‌بیند.
ناشناس۱۱۹۱۴۱۹۱۵:۵۹:۱۵ ۱۳۹۸/۸/۳۰
هزینه ای که این جناب تدبیر و امید به مملکت وارد کرد غیر قابل تصوره ما بعد از جنگ چنین هزینه ای پرداخت نکردیم و رهبری معظم اگر از خودشون هزینه نمی کردند و مردم وسط نمی اومدند این ماجرا سر دراز داشت. کمترین کاری که مجلس می تونه انجام بده عدم کفایت رئیس جمهور و بعد محاکمه ایشون و دولت روحانی به خصوص جناب وحانی و زنگنه و ربیعی است.
مهدی۱۱۹۳۰۳۴۰۲:۰۸:۲۰ ۱۳۹۸/۹/۱
دوستان خواهشا ولطفا دیگه این دولت انتخاب شده و مردم چه درست و چه غلط انتخاب کردن بیخیال بشید دیگه کار قانون وآیندگانه که تشمیم بگیرن در مورد این دولت و فقط خواهشا انتخابات بعدی یکم بیشتر فکر کنید فرقی نمیکنه چه اصولگرا و چه اصلاح طلب فقط برا مردم و کشور خدمت کنه همشون مال این خاک هستن دیگه اتفاقی که افتاده فقط خدا باید به داد این مردم برسه مردمی که برا این خاک جون دادن و مشکلات اقتصادی رو بجون خریدن تا ما کشور مستقلی باشیم و رو پای خودمون وایستیم پس ما باید عاقل باشیم و خوب انتخاب کنیم
ناشناس۱۱۹۵۴۹۱۱۹:۳۴:۱۳ ۱۳۹۸/۹/۱
لطفا دولت عزیز حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری را هرچه سریعتر حداقل دوبرابر کند اگر واقعا صدای اعتراضات را شنیده است!

پربحث‌های هفته

 1. اصرار بر تحقیر ایران در ماجراي واکسن کرونا !

 2. اين فريبكاری برای مجلس يازدهم جواب نمی دهد!

 3. عروسی میلیاردی به سبک سیندرلا در لواسان!

 4. تاملی در نامه موسوی خوئينی‌ها

 5. مغالطه عجیب تاجگردون درباره «شیشه کثیف و دستمال تمیز» 

 6. توکلی: یقه سفیدها در حال نابود کردن کشور هستند/ مجلس، تصمیم‌گیری دشواری را درباره تاجگردون پیش روی خود دارد

 7. جهانگیری: رای ۲۴ میلیونی مردم در انتخابات تایید کارنامه اقتصادی دولت روحانی بود/ ۳.۵ میلیون شغل ایجاد کردیم

 8. ازدواج دختر سردار سلیمانی با فرزند مقام ارشد حزب‌الله لبنان

 9. اگر خوب نشم، می‌کشمت!

 10. جنگنده تهاجمی پیشرفته «قاهر۳۱۳» چه پیامی به آمریکا و روسیه داد؟

 11. حمله به حشد شعبی؛ زنگ خطر فتنه داخلی درعراق

 12. مرامنامهٔ انقلابیون ساده انگار ...

 13. جزئیات جدید بسته حمایت ازمستاجران/چرا سقف اجاره ۲۵ درصد تعیین شد؟

 14. پایان داستان غم انگیز زم

 15. دوره آموزشی سربازی ۲ ماهه شد

 16. مجلس «مچ‌گیری» نکند،‌ دولت هم «وظیفه» ‌اش را انجام دهد

 17. تهیه طرح تغییر الگوی سهمیه بندی بنزین در مجلس/ اختصاص سهمیه بنزین به خانواده به جای خودرو

 18. سیروس گرجستانی درگذشت

 19. تخریب ویلای لوکس داماد شمخانی

 20. عیار ناکارآمدی دولت الکترونیک؛ بلاتکلیفی صدور ۱۰ میلیون کارت ملی

 21. معجزه ای که اتفاق نیفتاد!

 22. کرونا هنوز تنوره می‌زند/ فکری هم به حال جامعه پزشکی کنید

 23. روحانی: زمان دعوای سه قوه نیست/ ماسک زدن از ۱۵ تیر الزامی می‌شود/ سال ۹۹ سخت‌ترین سال از لحاظ فشار اقتصادی است

 24. واکنش مداخله‌جویانه فرانسه به حکم اعدام "روح‌الله زم"

 25. رهبر انقلاب: تنها راه مقابله با ویروس فساد، قطع دست مفسد است/ امنیت گزارشگران فساد را حفظ کنید

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های دیروز

   پربحث‌های هفته

   1. اين فريبكاری برای مجلس يازدهم جواب نمی دهد!

   2. تاملی در نامه موسوی خوئينی‌ها

   3. مغالطه عجیب تاجگردون درباره «شیشه کثیف و دستمال تمیز» 

   4. توکلی: یقه سفیدها در حال نابود کردن کشور هستند/ مجلس، تصمیم‌گیری دشواری را درباره تاجگردون پیش روی خود دارد

   5. ازدواج دختر سردار سلیمانی با فرزند مقام ارشد حزب‌الله لبنان

   6. جنگنده تهاجمی پیشرفته «قاهر۳۱۳» چه پیامی به آمریکا و روسیه داد؟

   7. مرامنامهٔ انقلابیون ساده انگار ...

   8. پایان داستان غم انگیز زم

   9. مجلس «مچ‌گیری» نکند،‌ دولت هم «وظیفه» ‌اش را انجام دهد

   10. روحانی: زمان دعوای سه قوه نیست/ ماسک زدن از ۱۵ تیر الزامی می‌شود/ سال ۹۹ سخت‌ترین سال از لحاظ فشار اقتصادی است

   11. رهبر انقلاب: تنها راه مقابله با ویروس فساد، قطع دست مفسد است/ امنیت گزارشگران فساد را حفظ کنید

   12. احیای چپ رادیکال به روایت قوچانی/سناریوی جدید درباره مرگ قاضی منصوری/محسن رضایی نامزد انتخابات ۱۴۰۰ می‌شود؟

   13. جزئیات «تایید اعتبارنامه تاجگردون» در کمیسیون تحقیق

   14. حل مشکلات حمل‌ونقل عمومی تهران با «هل دادن»مدیران شهری!

   15. نظرات برگزیده مخاطبین الف: قدرت بدون نظارت فساد می‌آورد/ شورای نگهبان درباره تأیید صلاحیت تاجگردون چه پاسخی دارد؟/ حالا که نفت قیمتی ندارد مذاکره با آمریکا سودی برایمان ندارد

   16. درخواست تاجگردون از هیئت رئیسه مجلس/افزایش عجیب قیمت سکه/ انتقادات تند کرباسچی از اصلاح‌طلبان/ پشت‌بام‌خوابی واقعاً وجود دارد؟

   17. واکنش حسین شریعتمداری به نامه خوئینی‌ها؛ از کجا دیکته شده بود؟

   18. محسن رضایی: سیاست‌های لیبرالی این دولت، پول ملی را از خاصیت انداخته/ خوئینی‌ها، آدرس غلط داده است

   19. عبدی: موضوع تحول خواهی ساختارها هستند نه افراد / سه نهاد در خط مقدم برای ایجاد تحول

   20. سخنگوی قوه قضائیه: روح‌الله زم به اعدام محکوم شد/ دریافت تصویر منتسب به جنازه قاضی منصوری/ حسن رعیت بازداشت است

   21. واعظی: روحانی به امور اجرایی تسلط کامل دارد/ در ماجرای ملک جماران به رئیس‌جمهور، جفا شد/ تحولات اخیر در بازار ارز موقت است

   22. جایگاه ایران در آینده جهان 

   23. واکنش ربیعی به نامه رؤسای کمیسیون‌های مجلس به رئیس جمهور

   24. انتقاد از مسوولان، اعتراض به ‌نظام جمهوری اسلامی نیست

   25. چرا مسئولان در جمهوری اسلامی از مردم فاصله گرفتند؟/ ماجرای محاجّه با محسن قرائتی بر سر سفر لاکچری هادی غفاری

   آخرین عناوین