ربیعی: گازوئیل به‌دلیل هزینه حمل‌ونقل روستائیان گران نشد

گروه اقتصادی الف،   3980828092

سخنگوی دولت با بیان اینکه در پیوست های طرح مدیریت مصرف سوخت به روستاییان توجه ویژه شده است، گفت : در این طرح گازوئیل را گران نکردیم تا هزینه حمل و نقل این قشر افزایش پیدا نکند.

ربیعی: گازوئیل به‌دلیل هزینه حمل‌ونقل روستائیان گران نشد

به گزارش ایرنا، «علی‌ربیعی» روز سه‌شنبه در نخستین دوره آموزشی مدیریت پروژه های اشتغال‌زایی‌ روستایی و کاهش فقر با اشاره به اجرای طرح مدیریت مصرف سوخت، اظهار  داشت: عادلانه نبود پول ‌یارانه بنزین با عنوان قاچاق سوخت به کشورهای همسایه برود و یا به افرادی پرداخت شود که ٣٣ برابر از دهک ها پایین جامعه بیشتر یارانه بگیرند.

وی با بیان اینکه روستاییان بهره مندی کمتری از بنزین دارند،  افزود: شاید نتوانستیم به درستی مزایای این طرح را توضیح بدهیم اما ذات این  تصمیم  نوعی  عادلانه کردن  یارانه های  بنزین است.

سخنگوی دولت گفت:  قطعا آثار مثبت طرح مدیریت مصرف سوخت در میان مدت مشخص می شود کاهش هزینه های حمل و نقل روستایی در پیوست  های این تصمیم وجود دارد.  

ربیعی گفت: گازوییل را گران نکردیم تا هزینه حمل و نقل روستاییان افزایش پیدا نکند توجه به روستا در پیوست طرح بوده است.

سخنگوی دولت همچنین ابراز امیدواری کرد با عادلانه کردن بسیاری از یارانه ها در آینده بتوانیم بیشتر به طبقات پایین جامعه به ویژه روستاییان کمک کنیم.

ربیعی نظام تامین مالی خرد را حائز اهمیت دانست و گفت: این نظام مالی را باید در کشور گسترش دهیم و آنرا بیاموزیم. شورای پول و اعتبار می تواند به عنوان یک رویکرد به این موضوع بپردازد.

وی افزود: اتصال افقی و عمودی بازار در روستا و زنجیره های آن را باید تکمیل کنیم؛ باید بازارهای منطقه‌ای را به یکدیگر متصل کنیم. مصرف از بازارهایی که به اشتغال روستا رونق می دهد آثار اقتصادی و اجتماعی میان مدت در وضعیت زندگی همه ایرانیان خواهد داشت.
 
سخنگوی دولت با بیان اینکه توسعه زنجیره اشتغال و بازار در روستا نیازمند همکاری و دانش بیشتر است، گفت : ما بر روی اشتغال زنان در روستاها تمرکز کردیم آنها بخش بزرگی از جامعه ما هستند اکثریت پذیرفته شدگان در دانشگاه دختران هستند.  بیشترین کنشگران سازمان های مردم نهاد در ایران زنان هستند؛ ۶۶ درصد اشتغال در سال ٩٧ متعلق به زنان است البته چون زن هستند نباید اشتغال‌های غیر رسمی و بی کیفیت را گسترش دهند.  

زنان بهترین و خوش حساب‌ترین وام گیرندگان هستند

ربیعی گفت : سهم زنان از  دریافت تسهیلات خرد ۴٠ درصد است باید نظام پرداخت تسهیلات خرد به جامعه زنان را تجربه کنیم زیرا بهترین و خوش حساب ترین وام گیرندگان هستند.

وی با اشاره به همکاری صندوق کارآفرینی امید و تعدادی از بانک های عامل کشور گفت: زنان روستایی ۴٠ درصد از سهم دریافت تسهیلات را به خود اختصاص داده اند.

دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس جمهوری گفت : نرخ مشارکت اقتصادی زنان در زمینه اشتغال زنان از ١٢ درصد به ١٨ درصد و در بخش روستایی از ١٨ درصد به ٢٣ درصد رسیده است.

از طرح اشتغالزایی در روستاها دفاع می کنم

ربیعی  گفت : افزایش نرخ مشارکت زنان در روستاها دستاورد تمرکز یک برنامه هدفدار از اشتغال روستایی بوده است؛ من از طرح اشتغالزایی در روستاها که در این دولت دنبال شد، دفاع می کنم به رغم نقدهایی که با آن شد اما کار خوب و درستی انجام شد و هنوز هم جا دارد که آموزش و پرورش و سازمان فنی و حرفه ای مبنی بر مزیت محلی بر روی این طرح بیشتر متمرکز بشوند

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: باید روی بازارهای روستایی بیشتر کار کنیم و ریسک کارآفرینی در روستاها را کاهش دهیم و روحیه ریسک پذیری را به دانش خود اضافه کنیم.

وی درباره پوشش بیمه ای روستاییان اظهار داشت: در سال‌های اخیر ٣ میلیون و ٣٠٠ هزار روستایی را تحت پوشش بیمه قرار داده ایم.

ربیعی با ابراز نگرانی از شرایط سالمندی همراه با فقر، گفت: جمعیت ایران در سال‌های نه چندان دور به ٣٠ میلیون سالمند خواهد رسید؛ اگر نتوانیم اشتغال روستایی و نظام بیمه اجتماعی ایجاد کنیم پدیده فقر و سالمندی و زنان فقیر و سالمند را در آینده تجربه خواهیم کرد.

دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس جمهوری با اشاره به طراحی نظام بیمه اظهار داشت: ما صرفا طرح اشتغالزایی را دنبال نکردیم بلکه به نظام بیمه روستاییان هم فکر کردیم.

وی با اشاره اقدامات دولت یازدهم و دوازدهم در توسعه زیرساخت‌ها در روستاها گفت: بیش از ٧٠ درصد روستاهای ما تحت پوشش شبکه ارتباطی و اینترنت هستند. روستاهای بالای پنج خانوار در ایران دارای برق هستند؛ شبکه آب آشامیدنی روستاها هر هفته افزایش می یابد و پوشش شبکه گازرسانی به روستاها بیش از ٩٠ درصد و تقریبا نزدیک به ١٠٠ درصد شده است.

ربیعی گفت: اگر زیر ساخت را به شغل متصل نکنیم در اهداف توسعه و اشتغالزایی روستا موفق نخواهیم شد.  اقدامات زیرساختی ایران در روستاها حتی در بسیاری از کشورهای پیشرفته نیز وجود ندارد.

سخنگوی دولت از فعالیت بنیاد برکت و بنیاد علوی و سایر نهادهای مدنی در روستاها قدردانی کرد و گفت: اخیرا چهل سازمان مردم نهاد در یک روستا تشکلی فراگیر را ایجاد کرده اند که حضور این تشکل ها و مشارکت آنها در مسایل روستایی را همواره در دولت دنبال کرده و استقبال می کنیم.

بی توجهی به توسعه روستایی به حاشیه نشینی در شهرها دامن می‌زند

ربیعی همچنین به پدیده حاشیه نشینی شهرهای بزرگ گفت : مهاجرت و حاشیه نشینی امروز دیگر یک مسأله و پدیده ساده نیست، یک جریان اجتماعی بزرگ و به بسیاری از آسیب‌ها و مسائل در شهرهای بزرگ مرتبط است.

دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس جمهوری بیان کرد: اگر در روستاها به توسعه انسانی و اشتغالزایی پاسخ ندهیم حاشیه نشینی های نگران کننده‌ای در شهرهای بزرگ خواهیم داشت؛ پاسخ دادن به مسائل حاشیه نشینی به مراتب گران تر  و پر هزینه تر از سرمایه گذاری در توسعه روستایی است و تاخیر در آن به مراتب تبعات اجتماعی بیشتری هم خواهد داشت.

ربیعی حاشیه نشینی شهرهای و تمرکز بر اشتغالزایی روستایی را مسأله بسیار مهمی عنوان کرد و گفت:  اگر در روستاها سرمایه گذاری کنیم به نوعی توازن اجتماعی کمک کردیم، بخشی از مسائل و مشکلات امروز موضوع حاشیه و متن که در شهرهای بزرگ وجود دارد: توقع یک روستایی از زندگی و اشتغال، با یک مهاجر ناامید که در کنار شهرها مانده بسیار متفاوت است.

سخنگوی دولت با تاکید بر ضرورت رشد فراگیر تصریح کرد: هر چه تحریم ها سخت‌تر شد رشد فراگیر در کشور بیشتر شد؛ به گروه های اجتماعی در جوامع شهری و روستایی هم در تحریم هم در زمان توسعه به ویژه به روستاییان فشار وارد می شود؛ لذا ما به یک رشد فراگیر در طبقات پایین اجتماعی و از بین برنده فقر و مهاجرت های مسأله دار نیازمندیم و ما این مدل رشد تجربه کردیم و همچنان باید دنبال کنیم.

ربیعی با اشاره به اختصاص  یک و نیم میلیارد دلار به اشتغال روستایی گفت :تاکنون ١١ هزار میلیارد و پانصد میلیون تومان را تصویب کردیم و ٩٧ هزار میلیارد تومان را پرداخت کردیم و فقط ٢ هزار میلیارد تومان برای گروهای حمایتی مانند امداد و بهزیستی تخصیص دادیم؛ زیرا راه تدوام آنها با اشتغال بوده که باید چرخه توانمندسازی آنها را تقویت می‌کردیم.

پول‌پاشی اشتغال ایجاد نمی کند

ربیعی با تاکید بر اینکه پول پاشی و با وام دادن اشتغال  ایجاد نمی شود، گفت: بر اساس مزیت و دانش منطقه ما نیازمند حرکت در مسیر  توانمند سازی هستیم، این یک مسیر درازمدت است ما به تحرک خود مردم در جوامع محلی نیازمندیم، ما کار را شروع کردیم.

سخنگوی دولت با تاکید بر نظام مالی خرد و انتقاد از اعطای برخی وام های کلان، گفت: عادت کردیم که وام های بزرگ بدهیم؛ یک نفر ٨٠هزار میلیارد تومان تسهیلات می گیرد و ساختمان سازی می کند یا وام های ۴ هزار میلیارد تومانی و ٢٠ هزار میلیارد تومانی دریافت می کنند و به بخش مسکن می برند این پول کمی نیستند.

وی اظهار داشت: اگر ما نظام تامین مالی خرد را می آموختیم و به این سمت می بردیم که با ١٠٠ یا ١۵٠ میلیون تومان می توانیم اشتغال ایجاد کرده و زندگی هایی را تغییر بدهیم امروز حاشیه و متن حاشیه نشینی‌ها شهرها را به این شکل نداشتیم.  

ربیعی گفت: اشتغال روستایی فقط بخاطر ایجاد شغل در روستا نیست و همه اهمیت آن نیست؛ ما باید بیکاری را در روستا را کم کنیم اما این فقط یک بعد از سیاستهای کلان اشتغال در کشور است.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری با بیان این که ایجاد اشتغال در روستا ابعاد انسانی و اخلاقی دارد، گفت: ما با ایجاد اشتغال باید فقر را در روستاها از بین ببربم؛ عدالت در کشور باید اجرا شود بخش بزرگ اجرای عدالت باید بر زندگی روستاییان متمرکز شود، بخشی از سیاست های اشتغال در کشور، سیاست مبتنی بر فقرزدایی است

سخنگوی دولت همچنین با اشاره به اینکه مسأله اشتغال روستا به نوعی پاسخ دادن به موضوع کمبود آب است، افزود: ما کمبود آب در کشور داریم که یک مسأله مهم محیط زیستی و در اصل یک بحران است.

عناوین مرتبط

پربحث‌های دیروز

 1. داماد رئیس جمهور در انتخابات ثبت نام کرد!

 2. فیلم| تصاویر ویژه از لیدرهای عملیاتی اغتشاشگران

 3. مسئولین در ماجرای بنزین، مردم را آدم حساب نکردند

 4. «اعتراض»، «آشوب»، «اغتشاش» یا «فتنه»؟ ؛ هر چه بود درسی شد برای عبرت...

 5. چرا وزیر کشور باید پاسخگو باشد؟

 6. ادعاهای مزدک میرزایی درباره کوچ ناگهانی از ایران/آرشیوی از صدا و سیما خارج نکردم

 7. دلایل ناکارآمدی موتورهای جست‌وجوی بومی در زمان قطع اینترنت

 8. نامه توکلی به عارف: اتهام نابخشودنی برخی سیاسیون اصلاح‌طلب به نظام/ اصلاح‌طلبان برائت نجویند مهر ابطال بر شناسنامه سیاسی خود می‌نهند

 9. پنجمین روز ثبت نام داوطلبان انتخابات مجلس تهران

 10. انتقاد آیت‌الله نوری همدانی از طرح جدید بانکداری: طرح جدید بانکداری به ربا رسمیت می بخشد

 11. ترکان: زمان و شیوه سهمیه‌بندی بنزین مناسب نبود/ اقدام رهبری در مدیریت اوضاع کشور در حافظه‌ها بماند

 12. انگلیس در اخراج کارکنان بخش تولیدی رکورد زد

 13. جزئیات درگذشت دو دانشجوی دانشگاه شهید چمران اهواز

 14. نامه مصباحی‌مقدم به آیت‌الله نوری همدانی: اگر طرح مجلس مسکوت بماند، بانک‌های خصوصی جشن خواهند گرفت

 15. پیام محرمانه رهبر انقلاب به نمایندگان مجلس

پربحث‌های هفته

 1. بالاخره می خواهیم آرژانتین و مکزیک باشیم یا سوئد و سنگاپور!؟

 2. تبعیض آشکار در اخذ مالیات/ آیا همه هنرمندان باید از پرداخت مالیات معاف می‌شدند؟

 3. شما چه فکر می‌کنید؟ | آشنا: جماعت زیادی از راه مسافرکشی با ماشین شخصی زندگی می‌کنند...

 4. یک عکس؛ یک شرح | «رضا جان انقلاب این طور نیست که تو فهمیده‌ای...»

 5. شوخی گریه‌دار با کودک کار

 6. رئیس جمهور افغانستان را در این تصویر پیدا کنید!

 7. سعید ملایی تبعه مغولستان شد+عکس

 8. انتقاد به رئیس جمهور در فضای مجازی با یک نماهنگ

 9. وزیر کشور: یک مقدار افزایش قیمت‌ها،‌ در برابر افزایش قیمت بنزین طبیعی است

 10. مطهری: افزایش قیمت بنزین ضروری بود/ اگر شرایط مناسب بود روحانی را استیضاح می‌کردیم/ یک خانه ۵۷۶ متری و یک پژو دارم

 11. علت طولانی بودن روند صدور کارت ملی چیست؟

 12. داماد رئیس جمهور در انتخابات ثبت نام کرد!

 13. توضیحات رامبد جوان درباره مهاجرت و خندوانه

 14. ابطحی: روحانی هویت امنیتی خود را در این روزها نشان داد/ انتقاد منیژه حکمت از معافیت مالیاتی هنرمندان/ آخرین اخبار از حضور جلیلی و قالیباف در انتخابات

 15. ثبت نام کنندگانی که هیج اطلاعاتی از مجلس شورای اسلامی ندارند!!

 16. نظرات برگزیده مخاطبین الف: مردم درد دارند و قدرت خریدشان یک سوم شده/روحانی و نوبخت باید پاسخگو باشند/ در مورد افزایش قیمت بنزین چرا فقط از رئیس جمهور انتقاد می‌کنید؟

 17. اقتصاددانان خطاب به رئیس‌جمهور: اسامی کارشناسان موافق و اسناد کارشناسی طرح افزایش قیمت بنزین را منتشر کنید

 18. خسارت ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی زنگنه به کشور

 19. در نیزارهای ماهشهر چه گذشت؟! / روایتی تازه از وقایع اخیر در بندر ماهشهر

 20. سخنان عجیب مطهری درباره طرح افزایش قیمت بنزین/ وقتی یک نهاد نظارتی به نمایندگان هدیه می‌دهد!/ قوچانی: نمی‌توان از کارنامه اصلاح‌طلبان دفاع کرد

 21. کدخدایی: برخی از وزرا مخالف افزایش قیمت بنزین بودند/موضع مشاور رئیس جمهور درباره کشته شدگان اعتراضات اخیر/ زیباکلام: شرمنده مردمی هستم که با تشویق من به روحانی رای دادند

 22. 《جوکر》؛ تحریف عدالت طلبی و ترویج بی تفاوتی در برابر اسطوره سرمایه داری

 23. آیا فقط گرانی بنزین «عدالت» را بر قرار می‌کند؟!

 24. ما خاکستری‌ها منتقد حکومتیم اما دشمن حکومت و کشور خود نیستیم

 25. آیا رییس جمهور‌ها همیشه باید در حال سخنرانی باشند؟

آخرین عناوین