استفاده از آب شور دریای عمان و خلیج فارس در دستور کار وزارت نیرو

گروه اقتصادی الف،   3980828062

وزیر نیرو با بیان اینکه طرح مطالعاتی در وزارت نیرو برای استفاده از آب شور دریای عمان و خلیج فارس در دستور کار است، گفت که ۱۷ استان مشمول این طرح می‌شوند که میزان تخصیص کشور از این منابع آبی ۸.۳ میلیارد مترمکعب است.

به گزارش ایسنا، رضا اردکانیان در جلسه امروز (سه‌شنبه) مجلس به سوالات محمدمهدی برومندی نماینده مرودشت پاسخ داد مبنی بر اینکه علت عدم برنامه‌ریزی مناسب برای مقابله با بحران خشکسالی و بحران آب در کشور چیست؟ علت عدم برنامه‌ریزی و اقدام برای باروری ابرها در کشور چه می‌باشد؟ دلیل عدم تصفیه فاضلاب و استفاده از منابع پساب در صنعت چیست و چرا آب خام سدها را به صنعت تخصیص می‌دهید؟ علت عدم اقدام برای انتقال آب دریای عمان به استان‌های کویری کشور چیست؟

وزیر نیرو در پاسخ به سوال مربوط به انتقال آب دریای عمان به استان‌های کویری کشور گفت: سوال آقای برومندی در ۲۹ بهمن سال ۹۶ مطرح شد، همان زمان طرح مطالعات وسیعی در وزارت نیرو برای استفاده از آب شور دریای عمان و خلیج فارس در دستور کار قرار گرفت که ۱۷ استان مشمول این طرح می‌شوند. در هفته‌های اخیر نتایج مطالعاتی در شورای عالی آب مطرح شد و مورد تصویب قرار گرفت.

وی افزود: علاوه بر سایر منابع برای جبران کمبود در منابع آبی به ویژه برای صنایع و حتی کشت‌های گلخانه‌ای ۸.۳ میلیارد مترمکعب تخصیص برای استفاده از آب شور خلیج فارس و دریای عمان داریم که از این میزان دو میلیارد و ۷۳۰ میلیون مترمکعب آب شیرین استفاده می‌شود. استان‌هایی همچون بوشهر، فارس، هرمزگان، سیستان و بلوچستان، یزد، کرمان و خراسان از منابع آب دریای خلیج فارس و عمان بهره‌مند هستند.

وزیر نیرو ادامه داد: باید توجه کنیم که بحث تأمین آب را با سدسازی،‌ تونل زدن و کانال زدن تعمیم دهیم. همه روش‌های ما اعم از کاهش هدررفت، شیرین‌سازی آب دریا، تصفیه فاضلاب، مصرف صحیح آب و اتخاذ الگوی صحیح همه به تأمین آب مربوط است که باید برای آن برنامه داشته باشیم.

اردکانیان در پاسخ به سوال دیگر برومندی مربوط به تصفیه فاضلاب و استفاده از منابع پساب در صنعت گفت: عملکرد جمهوری اسلامی ایران در موضوع سرمایه‌گذاری جهت جمع‌آوری و تصفیه و استفاده بهینه از فاضلاب در سطح منطقه و حتی دنیا بسیار شاخص است. تعداد تصفیه‌خانه‌ها در سال ۵۷ تنها چهار تصفیه‌خانه بوده که هیچ کدام حتی یک شهر کامل را پوشش نمی‌داد. امروز موضوع جمع‌آوری و تصفیه فاضلاب از شاخص‌های توسعه‌یافتگی است به همین دلیل نقش مهمی در ارتقای بهداشت عمومی دارد. ما دویست و سی‌امین تصفیه خانه فاضلاب را افتتاح کردیم و تا پایان سال ۲۹ تصفیه‌خانه فاضلاب را با سرمایه‌گذاری ۱۳۶۶ میلیارد تومان افتتاح می‌کنیم. تنها در دولت یازدهم و دوازدهم ۶۲ تصفیه‌خانه فاضلاب وارد مدار شد.

به گفته وی سیاست وزارت نیرو در سال‌های خشک آبی تأمین آب شرب مردم است و در همین راستا موضوع تصفیه‌خانه‌ها هم در دستور کار قرار دارد.

وزیر نیرو در پاسخ به سوال دیگر برومندی درباره باروری ابرها گفت: یک فروند هواپیما برای باروری ابرها آماده کرده‌ایم. پنج پرواز در زنجان، قزوین، فارس، اصفهان و یزد انجام شد. مهم تر از آن تولید مواد اولیه باروری ابرها در کشورمان است که چهار پرواز با مواد تولید داخل در خراسان جنوبی و چهارمحال بختیاری صورت گرفت. البته در سال ۹۸ به دلیل تغییر اقلیم و بارندگی‌های سیلابی پروازی صورت نگرفت ولی ما هواپیما، تجهیزات و مواد اولیه داریم.

اردکانیان ادامه داد:‌ سوالی درباره برنامه‌ریزی جهت مهار آب‌ها و یا به عبارت دیگر استیفای حقابه مرزی برای اجرای طرح‌های توسعه منابع آب و خاک را مطرح کردند. ما با کمک مجلس، پشتیبانی دولت و اجازه مقام معظم رهبری برای استفاده از منابع صندوق توسعه کار تکمیل ۱۳ سد را انجام دادیم که بهره‌برداری شد. اقدامات لازم برای آبگیری ۱۴ سد هم انجام شده است. ۱۷۵ هزار هکتار اراضی و شبکه‌های آبیاری و زهکشی در حال انجام است که با این اقدامات افزایش ۴۷۰ مگاوات زیرسازی برای ورود به مدار انجام شده‌اند.

وزیر نیرو با بیان اینکه ۹۴ درصد عملیات اجرایی مرتبط با مهار و تنظیم آب در چارچوب مقررات بین‌المللی و حقابه مرزی انجام شده است، افزود: منتظریم در جلسه چهارشنبه هفته جاری با معاون اول رئیس جمهور چاره‌جویی برای تأمین اعتبارات مورد نیاز جهت تکمیل طرح‌های باقی مانده را انجام دهیم.

اردکانیان درباره برنامه‌ریزی برای مقابله با بحران خشکسالی و بحران آب گفت: در اسفند ۹۶ کارگروهی برای حل مشکل کم آبی شکل گرفت. کارگروه متشکل از وزارتخانه‌های نیرو، کشاورزی، صمت و کشور و با حضور رئیس سازمان برنامه و بودجه و رئیس سازمان محیط زیست است. در حال حاضر برنامه‌های این کارگروه در ۱۲ استان در مرحله تصویب است. در استان‌هایی مثل لرستان که در سیل پایان ۹۷ و  آغاز ۹۸ با مشکلاتی مواجه شدند برنامه‌ریزی برای بازبینی وضعیت و مهار سیلاب صورت گرفته است. ما تمامی تلاش‌مان را می‌کنیم که اقدامات‌مان را انجام دهیم که نتایج آن را اعلام خواهیم کرد.

عناوین مرتبط

پربحث‌های دیروز

 1. داماد رئیس جمهور در انتخابات ثبت نام کرد!

 2. فیلم| تصاویر ویژه از لیدرهای عملیاتی اغتشاشگران

 3. مسئولین در ماجرای بنزین، مردم را آدم حساب نکردند

 4. «اعتراض»، «آشوب»، «اغتشاش» یا «فتنه»؟ ؛ هر چه بود درسی شد برای عبرت...

 5. چرا وزیر کشور باید پاسخگو باشد؟

 6. ادعاهای مزدک میرزایی درباره کوچ ناگهانی از ایران/آرشیوی از صدا و سیما خارج نکردم

 7. دلایل ناکارآمدی موتورهای جست‌وجوی بومی در زمان قطع اینترنت

 8. نامه توکلی به عارف: اتهام نابخشودنی برخی سیاسیون اصلاح‌طلب به نظام/ اصلاح‌طلبان برائت نجویند مهر ابطال بر شناسنامه سیاسی خود می‌نهند

 9. پنجمین روز ثبت نام داوطلبان انتخابات مجلس تهران

 10. انتقاد آیت‌الله نوری همدانی از طرح جدید بانکداری: طرح جدید بانکداری به ربا رسمیت می بخشد

 11. ترکان: زمان و شیوه سهمیه‌بندی بنزین مناسب نبود/ اقدام رهبری در مدیریت اوضاع کشور در حافظه‌ها بماند

 12. انگلیس در اخراج کارکنان بخش تولیدی رکورد زد

 13. جزئیات درگذشت دو دانشجوی دانشگاه شهید چمران اهواز

 14. نامه مصباحی‌مقدم به آیت‌الله نوری همدانی: اگر طرح مجلس مسکوت بماند، بانک‌های خصوصی جشن خواهند گرفت

 15. پیام محرمانه رهبر انقلاب به نمایندگان مجلس

پربحث‌های هفته

 1. بالاخره می خواهیم آرژانتین و مکزیک باشیم یا سوئد و سنگاپور!؟

 2. تبعیض آشکار در اخذ مالیات/ آیا همه هنرمندان باید از پرداخت مالیات معاف می‌شدند؟

 3. شما چه فکر می‌کنید؟ | آشنا: جماعت زیادی از راه مسافرکشی با ماشین شخصی زندگی می‌کنند...

 4. یک عکس؛ یک شرح | «رضا جان انقلاب این طور نیست که تو فهمیده‌ای...»

 5. شوخی گریه‌دار با کودک کار

 6. رئیس جمهور افغانستان را در این تصویر پیدا کنید!

 7. سعید ملایی تبعه مغولستان شد+عکس

 8. انتقاد به رئیس جمهور در فضای مجازی با یک نماهنگ

 9. وزیر کشور: یک مقدار افزایش قیمت‌ها،‌ در برابر افزایش قیمت بنزین طبیعی است

 10. مطهری: افزایش قیمت بنزین ضروری بود/ اگر شرایط مناسب بود روحانی را استیضاح می‌کردیم/ یک خانه ۵۷۶ متری و یک پژو دارم

 11. علت طولانی بودن روند صدور کارت ملی چیست؟

 12. داماد رئیس جمهور در انتخابات ثبت نام کرد!

 13. توضیحات رامبد جوان درباره مهاجرت و خندوانه

 14. ابطحی: روحانی هویت امنیتی خود را در این روزها نشان داد/ انتقاد منیژه حکمت از معافیت مالیاتی هنرمندان/ آخرین اخبار از حضور جلیلی و قالیباف در انتخابات

 15. ثبت نام کنندگانی که هیج اطلاعاتی از مجلس شورای اسلامی ندارند!!

 16. نظرات برگزیده مخاطبین الف: مردم درد دارند و قدرت خریدشان یک سوم شده/روحانی و نوبخت باید پاسخگو باشند/ در مورد افزایش قیمت بنزین چرا فقط از رئیس جمهور انتقاد می‌کنید؟

 17. اقتصاددانان خطاب به رئیس‌جمهور: اسامی کارشناسان موافق و اسناد کارشناسی طرح افزایش قیمت بنزین را منتشر کنید

 18. خسارت ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی زنگنه به کشور

 19. در نیزارهای ماهشهر چه گذشت؟! / روایتی تازه از وقایع اخیر در بندر ماهشهر

 20. سخنان عجیب مطهری درباره طرح افزایش قیمت بنزین/ وقتی یک نهاد نظارتی به نمایندگان هدیه می‌دهد!/ قوچانی: نمی‌توان از کارنامه اصلاح‌طلبان دفاع کرد

 21. کدخدایی: برخی از وزرا مخالف افزایش قیمت بنزین بودند/موضع مشاور رئیس جمهور درباره کشته شدگان اعتراضات اخیر/ زیباکلام: شرمنده مردمی هستم که با تشویق من به روحانی رای دادند

 22. 《جوکر》؛ تحریف عدالت طلبی و ترویج بی تفاوتی در برابر اسطوره سرمایه داری

 23. آیا فقط گرانی بنزین «عدالت» را بر قرار می‌کند؟!

 24. ما خاکستری‌ها منتقد حکومتیم اما دشمن حکومت و کشور خود نیستیم

 25. آیا رییس جمهور‌ها همیشه باید در حال سخنرانی باشند؟

آخرین عناوین