روایتی از اغتشاشات: با قمه مجبورمان کردند ماشین را خاموش و ترافیک بسازیم

گروه سیاسی الف،   3980828048 ۱۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲۴ تکراری یا غیرقابل انتشار

«در حال رانندگی بودم و قبل از اینکه به سرعت گیر برسم مجبور شدم سرعتم را کم کنم در همین حین به یک باره جمعی حدود ۲۰ نفر جلویم ظاهر شدند. همگی آنان قمه به دست داشتند ...»

روایتی از اغتشاشات: با قمه مجبورمان کردند ماشین را خاموش و ترافیک بسازیم

تسنیم نوشت: «یک روز پس از اعلام نرخ جدید بنزین در ایران، عدّه‌ای از مردم در اعتراض به این خبر در برخی خیابان‌های شهر تهران و بعضی شهرستان‌های دیگر تجمع کردند. مردم نگران بودند که افزایش قیمت بنزین اوضاع اقتصادی آنان را بیش از پیش تحت‌الشعاع قرار خواهد داد؛ بویژه آنکه دولت بویژه در روزهای اول نیز از اطلاع‌رسانی درست و اقناع افکار عمومی غفلت بزرگی کرده بود و همین مسئله موجب انتقاد بسیاری از کارشناسان و رسانه ها و شخصیت‌ها شده است.

با این حال در کنار اعتراضات اولیه‌ای که همگان آن را به رسمیت شناختند، به نظر می‌رسید همچون بسیاری از موارد مشابه دیگر، و البته این بار پررنگ‌تر، اقدامات برنامه‌ریزی شده و سازمان‌دهی شده‌ی پیچیده‌ای نیز برای سوءاستفاده از نگرانی مردم به نفع آشوب و اغتشاش و ناامن کردن کشور وجود آمده است. رهبر انقلاب در سخنرانی یکشنبه صبح خود تاکید کردند که مردم نگران‌اند و مسئولان باید مراقب گرانی باشند، با این حال آنکه پمپ بنزین آتش می‌زند و خرابکاری می‌کند مردم نیستند بلکه اشرارند و مردم عزیز باید صف خود را از اینها جدا کنند.

طی روزهای گذشته به مرور اطلاعات و جزئیات بسیاری از نحوه‌ی سازماندهی به اغتشاشات و آشوبها به دست آمده و توسط خبرنگاران نیز رویت شده که نشان می‌دهد این آشوب‌ها هیچ نسبتی با اعتراض مردمی ندارد بلکه اساساً یکی از اهداف اصلی آنها ضربه زدن به امکانات و منابع همین مردمی است که از افزایش قیمت بنزین هم نگران‌اند! آتش‌زدن پمپ‌بنزین هایی که متعلق به اشخاص حقیقی است، آتش زدن بانکهایی که در واقع پرونده‌های مالی خود مردم در آنجا نگهداری می‌شود و بخصوص بانکهای مسکن که پرونده درخواست‌کنندگان وام در آنجا وجود دارد و یا آتش زدن خانه‌ها و ماشین‌های مردم عادی و نیز امکانات عمومی که خود مردم از آنها استفاده می‌کنند نشان می‌دهد که اغتشاش، مردم را هدف گرفته و داغی به نگرانی آنها اضافه می‌کند.

برخی از مردم حتی در همان روز اول (شنبه) شاهد بوده‌اند که چگونه هسته‌های مرکزی اغتشاش که سازماندهی و آموزش دیده‌اند همدیگر را به خوبی می‌شناسند و یکدیگر را پشتیبانی می‌کنند. شاهدان می‌گویند که این افراد در هسته‌های کوچک اما پراکنده خرابکاری و آتش‌زدن‌ها را آغاز می‌کنند و بلافاصله از صحنه می‌گریزند. وزارت اطلاعات اعلام کرده است که بسیاری از این آشوبگران شناسایی شده‌اند و با آنها برخورد خواهد شد.

در یکی از این موارد خبرنگارمان از چند نفر از افرادی که از همان ابتدای ماجرا شاهد آتش‌زدن بانک مسکن کیانشهر تهران بود جزئیات ماجرا را پرس و جو کرده است. این شاهدان می‌گویند دو نفر با موتور در مقابل بانک توقف کرده و با امکاناتی که در دست داشتند این بانک را آتش زده و فرار کردند.

اما در همین باره یکی از عکاسان خبری روایت جالبی را از نحوه‌ی ساختن ترافیک‌های سنگین در برخی نقاط شهر توسط آشوبگران روایت کرده است.

او می‌گوید:

ساعت 19:30 روز یکشنبه 26 آبان‌ماه از محل خبرگزاری برای حرکت به سمت منزل بیرون آمدم،  به سمت خودرویم رفتم،  منزلم در اسلامشهر بود و وقتی از نشان (مسیریاب ایرانی) استفاده کردم،‌ مسیر آیت‌الله سعیدی را به من معرفی کرد.من هم از همین مسیر رفتم.

ابتدای مسیر آرام و خلوت بود تا اینکه به سمت چهاردانگه رسیدم. در حال رانندگی بودم و قبل از اینکه به سرعت گیر برسم مجبور شدم سرعتم را کم کنم در همین حین به یک باره جمعی حدود 20 نفر جلویم ظاهر شدند. همگی آنان قمه به دست داشتند،  در دست برخی از آنان علاوه بر قمه سنگ نیز بود. مقابلم ایستادند و به من و چند خودروی دیگر که کنارم بودند اشاره کردند که بایستید. من ابتدا فکر کردم که راهزن هستند و می‌خواهند خودرو را به زور بدزدند. درب ماشین را قفل کردم. تعداد خودروها بیشتر شد و در کنار هم ایستادند به آنها هم اشاره کردند که خودرو را خاموش کنید. وقتی دیدند خاموش نکردیم با فریاد و نشان دادن قمه مجبورمان کردند ماشین‌ها را خاموش کنیم. ردیف اول حدوداً 5 یا 6 خودرو می‌شدیم. آنها موفق شدند ما را متوقف کنند.

پشت سر ما هم ماشین‌های دیگر هم ایستاده بودند. آنها با ایجاد رعب و وحشت و با نشان دادن قمه به زور موفق شدند که تمامی خودروهای متوقف شده را خاموش کنند. اما من خودرویم را خاموش نکردم ولی چراغ‌هایم را خاموش کردم تا باور کنند که خودروی من هم خاموش شده است. آنها لاین مقابل به سمت تهران را هم متوقف کرده بودند. 

وقتی حواسشان پرت شد من لاین کندرو را کنارم دیدم که مجبور بودم به صورت خلاف به سمت بالا حرکت کنم. در یک لحظه با سرعت بالا به اصطلاح تیکاف کشیدم اما آنها متوجه شدند و بلافاصل به سمت من آمدند، من توجه نکردم و فقط پایم را روی پدال گاز فشار دادم تا آنها به من نرسند.سه نفر از آنها با فحاشی به سرعت دنبال من می‌دویدند و حتی چند تا از سنگ‌هایی که پرتاب کردند به شیشه‌ عقب برخورد کرد اما خوشبختانه شیشه‌ها سالم ماندند و من موفق شدم از آنان فاصله بگیرم.

آنها صورت‌هایشان را هم پوشانده بودند و اغلب هم لباس مشکی بر تن داشتند. من که موفق شدم فرار کنم اما نمی‌دانم بقیه چکار کردند فرار کردند یا نه؟  بعد‌ها از اخبار شنیدم که در آن محل راهبندان شده و ترافیک سنگینی صورت گرفته است.»

دیدگاه کاربران

rassharif۱۱۸۲۶۰۲۱۰:۳۰:۵۷ ۱۳۹۸/۸/۲۸
شعبون بی مخ های دولتی .. تکرار تاریخ
ناشناس۱۱۸۲۶۰۴۱۰:۳۱:۱۴ ۱۳۹۸/۸/۲۸
امام جمعه شیراز عصبانی شده
ناشناس۱۱۸۲۶۱۳۱۰:۳۳:۴۶ ۱۳۹۸/۸/۲۸
خود مسئولین هم خبر نداشتن بنزین میخواد گرون بشه. این اشرار کی سازمان یافته شدن؟
سید رستم۱۱۸۲۶۱۹۱۰:۳۵:۰۶ ۱۳۹۸/۸/۲۸
اینترنت رو وصل کنید بابا
ناشناس۱۱۸۲۶۳۳۱۰:۳۷:۱۰ ۱۳۹۸/۸/۲۸
احتمالا افزایش قیمت بنزین کار همین آدمهای لباس مشکی و قمه بدست هست از مسئولان درخواست رسیدگی داریم.
زهرا۱۱۸۲۶۴۲۱۰:۳۸:۳۹ ۱۳۹۸/۸/۲۸
ماشین ما رو هم متوقف کردن و مجبور کردن بوق بزنیم
ناشناس۱۱۸۲۶۹۰۱۰:۴۸:۵۵ ۱۳۹۸/۸/۲۸
نیروهای انتظامی ما کجا بودن
ناشناس۱۱۸۲۷۵۴۱۱:۰۹:۱۳ ۱۳۹۸/۸/۲۸
قمه کش ها و اوباش در تاریخ کشور ما خیلی نقش ایفا کردند !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ناشناس۱۱۸۲۸۹۶۱۱:۵۵:۳۹ ۱۳۹۸/۸/۲۸
آتش‌زدن و تخریب کار مردم معترض نیست.
ناشناس۱۱۸۳۱۸۴۱۳:۱۵:۵۶ ۱۳۹۸/۸/۲۸
فقط اونجاش که گفت "نمیدونم بقیه فرار کردند یا؟" داغونم کرد یعنی واقعا چی به سر بقیه اومده ؟
ناشناس۱۱۸۳۲۶۸۱۳:۳۴:۳۳ ۱۳۹۸/۸/۲۸
داستان ساختگی!!!!!!!!!!!!!!!
ناشناس۱۱۸۳۲۸۳۱۳:۳۷:۱۴ ۱۳۹۸/۸/۲۸
رمانت پلیسی تخیلی بود آفرین. امسال جایزه کتاب سال را بهش بدین. هر سال ایشون دارن این جایزه رو می گیرن
ناشناس۱۱۸۳۳۱۱۱۳:۴۲:۲۱ ۱۳۹۸/۸/۲۸
دیگه از مسیر یاب ایرانی استفاده نکن چون مسیر اشتباه رو نشونت میده
علی کریمی۱۱۸۳۳۱۵۱۳:۴۳:۴۳ ۱۳۹۸/۸/۲۸
این یعنی دستگاه های امنیتی کشور غافلگیر شده اند.
rassharif۱۱۸۳۳۷۱۱۳:۵۷:۱۸ ۱۳۹۸/۸/۲۸
شروع اعتراضات مردمی بود. من با چشم خود دیدم که پیر زن و بچه، به نشانه اعتراض در وسط خیابان نشسته بودند. عکس ش هم موجود است.
ناشناس۱۱۸۳۳۸۰۱۳:۵۹:۰۷ ۱۳۹۸/۸/۲۸
اره بابا.. والا همه مردم راضی اند و خیلی هخم خوشحال..
ناشناس۱۱۸۳۴۳۵۱۴:۱۴:۲۴ ۱۳۹۸/۸/۲۸
خب با زبون خوش از روی وظیفه انسانیتون دست به اعتراض میزدید تا مجبور نباشن قمه کشی کنن مردم منفعل!

پربحث‌های هفته

 1. یک درس مهم ظریف در سیاست خارجی

 2. از تنور سوال از رییس جمهور نانی گرم ‌می‌شود؟!

 3. پایان شوروی گونه آمریکا ؟

 4. مجلس به تهدیدهای تاجگردون چه پاسخی می‌دهد؟

 5. به چه قیمت؟

 6. طرح سؤال از رئیس‌جمهور با ۲۰۰ امضا تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس شد + محورهای سوال

 7. ضرب و شتم پزشک متخصص توسط همراهان بیمار + عکس

 8. مدیریت ناکارآمد کرونا در ایران/ اقدامات محدودکننده برمی‌گردند؟

 9. اعتبارنامه تاجگردون رد شد

 10. مردم اندونزی حیوانات را در آتشفشان ریختند

 11. حاشیه‌های حضور ظریف در مجلس

 12. شما بگویید به چه قیمتی ؟!

 13. تاجگردون کیفش را از مجلس برداشت و رفت

 14. روایت روحانی از مدیریت دولت بر اقتصاد کشور/جنجال سخنرانی ظریف/ بازداشت عضو تیم سابق مذاکره‌کننده هسته‌ای/افروغ: صداوسیما اسیر نفوذ، تظاهر و ریا شده است

 15. روحانی: اقتصاد کشور تحت مدیریت قرار دارد/ در ماه‌های آینده به ثبات در اقتصاد و بازار ارز خواهیم رسید

 16. پرواز عمودی خلبان ایرانی با بمب افکن F ۴

 17. شهردار تهران: ۹ میلیون دلار ضرر کردیم

 18. نمکی: دلم نمی‌خواست با چنین تاوان سنگینی حرف‌هایم را جدی بگیرند

 19. سیف: بانک مرکزی استقلال ندارد و تابع نظرات رئیس‌جمهور است/ برجام مشکل روابط بانکی ایران را حل نکرد

 20. احمد توکلی: با استیضاح روحانی بیشتر موافقم

 21. واکنش کاربران توییتر به رد اعتبارنامه تاجگردون؛ مجلس از اولین آزمون بزرگ خود سربلند بیرون آمد/ حالا نوبت تلاش مضاعف برای حل مشکلات است

 22. جزئیاتی از سند ۲۵ ساله ایران و چین/ واگذاری کیش به چینی‌ها صحت دارد؟

 23. واکسن کرونای آمریکا موفق عمل کرد

 24. ظریف: ترامپ فرقی با دولت‌های قبلی آمریکا ندارد/بزرگترین دستاوردم برجام بود

 25. رئیس کل بانک مرکزی: روند تامین ارز متحول خواهد شد

ابر آروان

آخرین عناوین