فرصت ۶۰ هزار میلیاردی صادرات بنزین

گروه اقتصادی الف،   3980828043 ۱۹ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
فرصت ۶۰ هزار میلیاردی صادرات بنزین

فرهیختگان نوشت: حدود دو سال پیش بود که یکی از نمایندگان مجلس مدعی شد دولت همه منابع حاصل از قانون هدفمندی یارانه‌ها را شفاف‌سازی نمی‌کند. این اظهارات دقیقا زمانی مطرح شد که بسیاری از رسانه‌های وابسته به دولت و برخی دولتمردان مدعی شدند پرداخت یارانه نقدی یادگار دولت قبل بوده و از آنجاکه هزینه سنگینی را روی دوش دولت می‌گذارد، یک طرح پوپولیستی و دقیقا مصداق «گداپروری» است.

پس از ایجاد شائبه در میزان درآمد دولت از ناحیه قانون هدفمندی، نمایندگان سرانجام اظهار داشتند دولت مجبور به شفاف‌سازی شده و رقم دقیق درآمد از منابع قانون هدفمندی را در بودجه سالانه درج خواهد کرد. بر این اساس، در حالی که قانون بودجه سال 97 مازاد منابع درآمدی قانون هدفمندی یارانه‌ها از میزان یارانه نقدی پرداختی در بهترین حالت حدود چهار تا 6 هزار میلیارد تومان بود، اما با شفاف‌سازی دولت، در قانون بودجه سال 97 منابع درآمدی هدفمندی یارانه‌ها از 48 هزار میلیارد تومان در سال 96 به 98.8 هزار میلیارد تومان در سال 97 رسیده و در قانون بودجه سال 98 نیز این میزان حدود 142.6 هزار میلیارد تومان برآورد شده است.

بر این اساس، اگرچه دولت آن منابع را در حوزه‌های مختلف هزینه کرده، اما اینکه چرا کل منابع هدفمندی دقیقا در قالب همان ردیف درآمدی نیامده، خود مساله‌ای جدی است که در بحث سهمیه‌بندی و آزادسازی بنزین نیز ممکن است تکرار شود و از این منظر لازم است اهرم‌هایی برای شفاف‌سازی دقیق کل منابع درآمدی حاصل از آزادسازی و سهمیه‌بندی بنزین از طریق مجلس و دیوان محاسبات کنترل شده و منابع دقیقا برای افزایش قدرت خرید خانوارها و کمک به معیشت گروه‌های هدف چه در قالب یارانه نقدی یا غیرنقدی هزینه شود. در این زمینه بررسی‌ها نشان می‌دهد مجموع درآمد دولت از فروش داخل و صادرات بنزین نه 31 هزار میلیارد تومان طی یک‌سال، بلکه بیش از 82 هزار میلیارد تومان خواهد بود که عمده آن نه به‌واسطه فروش داخلی، بلکه از محل صادرات به دست خواهد آمد.اما از آنجاکه هدف اصلی دولت حمایت از گروه‌های هدف و کم‌درآمد است، در این گزارش به بررسی جزئیات هزینه‌های خانوارها در دهک‌های مختلف پرداخته‌ایم که نتایج آن نشان می‌دهد اگرچه عمده تمرکز دولت در سیاست‌های حمایتی مربوط به حوزه هزینه‌های خوراکی می‌شود، اما 76 درصد از هزینه‌های خانوار در دهک‌های مختلف صرف هزینه‌های غیرخوراکی می‌شود که بین آنها مسکن در مرتبه اول، بهداشت‌ودرمان در مرتبه دوم و حمل‌ونقل در مرتبه سوم باید مورد توجه دولت قرار گیرد.

درآمد 31 هزار میلیاردی یا 82 هزار میلیاردی؟!

طبق آنچه دولت اعلام کرده، ظرفیت تولید بنزین کشور در ماه‌های اخیر به‌حدود روزانه 110 میلیون لیتر رسیده است که قبل از سهمیه‌بندی و آزادسازی قیمت بنزین، میزان مصرف روزانه داخلی به 100 میلیون لیتر در روز هم رسیده است. در این زمینه محاسبات نشان می‌دهد با لحاظ سهمیه ماهانه 60 لیتری برای 18 میلیون دستگاه خودروی سواری شخصی، حدود 330 لیتر سهمیه برای 1.7 میلیون خودروی عمومی (آمبولانس‌ها، ون‌ها، تاکسی‌ها، وانت‌ها و خودروهای حوزه استارپاپ‌های حمل‌ونقلی) و همچنین سهمیه 25 لیتری برای 12 میلیون موتورسیکلت، میزان مصرف روزانه بنزین سهمیه‌ای کشور به حدود 65.3 میلیون لیتر خواهد رسید، رقمی که مسئولان دولتی هم صحت آن را تایید کرده‌اند. بر این اساس، با لحاظ مازاد درآمد 500 تومانی دولت به‌ازای هر لیتر، درآمد دولت از افزایش قیمت بنزین سهمیه‌ای سالانه حدود 11 هزار و 935 میلیارد تومان خواهد بود.

همچنین برآوردها نشان می‌دهد در کنار سهمیه روزانه 65.3 میلیون لیتری، روزانه 14.7 میلیون لیتر نیز به‌صورت بنزین آزاد به قیمت سه‌هزار تومان در داخل به فروش خواهد رسید. در این زمینه نیز با لحاظ افزایش دوهزار تومانی در هر لیتر، درآمد دولت از فروش بنزین آزاد سالانه 10 هزار و 731 میلیارد تومان خواهد بود. در یک جمع‌بندی، درآمد دولت از افزایش 500 تومانی هر لیتر بنزین سهمیه‌ای سالانه 11 هزار و 935 میلیارد تومان و درآمد دولت از افزایش قیمت دوهزار تومانی بنزین آزاد سالانه حدود 10 هزار و 731 میلیارد تومان و مجموع این دو بخش نزدیک به 22 هزار و 666 میلیارد تومان برای دولت درآمدزایی خواهد داشت.اما به‌جز درآمدهای فروش بنزین در داخل، بخش دیگری از درآمدهای دولت، از صادرات بنزین مازاد بر نیاز داخل خواهد بود که به قیمت فوب خلیج‌فارس به کشورهای منطقه صادر خواهد شد.

در این زمینه برآوردها نشان می‌دهد با کاهش مصرف داخلی به روزانه 80 میلیون لیتر، میزان مصرف بنزین کشور به‌طور میانگین به‌اندازه 20 تا 30 میلیون لیتری در روز مازاد خواهد بود که با فرض صادرات روزانه 20 میلیون لیتری به نرخ 0.48 دلار (نرخ فوب خلیج‌فارس)، درآمد سالانه دولت از صادرات این میزان، حدود 40 هزار میلیارد تومان و در فرض صادرات 30 میلیون لیتری، حدود 60 هزار میلیارد تومان خواهد بود.قابل ذکر است در حال حاضر قیمت هر لیتر بنزین با نرخ فوب خلیج‌فارس حدود 0.48 دلار است که با نرخ ارز حدود 11 هزار و 400 تومانی (نرخ میانگین 6 ماه اخیر) هر لیتر بنزین حدود 5500 تومان خواهد بود. همچنین بررسی‌ها نشان می‌دهد نرخ فعلی بنزین در سطح کشورهای منطقه در عربستان حدود ۶۲۰۰ تومان، در امارات حدود ۶۴۰۰ تومان، در افغانستان حدود ۷۰۰۰ تومان، در پاکستان حدود ۸۰۰۰ تومان، در ترکیه حدود ۱۳ هزار و ۲۰۰ تومان و در ترکمنستان حدود ۵۰۰۰ تومان است.این ارقام (رقم مصرف داخلی 80 میلیون لیتری و صادرات 20 تا 30 میلیون لیتری) زمانی قابل باور خواهد بود که دولت تصمیم دارد در هفته‌های آتی سهمیه خودروهای شخصی را نه براساس تعداد کارت سوخت، بلکه به‌ازای هر‌یک کد ملی اختصاص دهد که در این صورت افرادی که چندین خودرو دارند، فقط یک بنزین سهمیه‌ای دریافت خواهند کرد.

توجه داشته باشیم طبق «نتایج طرح آمارگیری هزینه و درآمد خانوار شهری و روستایی سال ۱۳۹۷» از کل خانوارهای شهری کشور، حدود 53 درصد از آنان اتومبیل شخصی و 14 درصد آنان موتورسیکلت دارند و این اعداد بین روستاییان نیز در خودروی شخصی 32 درصد و برای موتورسیکلت 28 درصد است.بر این اساس، با احتساب درآمد حدود 22 هزار و 666 میلیارد تومانی دولت از سهمیه و آزادسازی قیمت بنزین در داخل و همچنین صادرات 60 هزار میلیارد تومانی، رقم درآمد دولت از سهمیه‌بندی بنزین نه 31 هزار میلیارد تومان اعلامی دولت، بلکه سالانه نزدیک به بیش از 82 هزار میلیارد تومان خواهد بود.

76 درصد هزینه خانوار صرف غیرخوراکی‌ها می‌شود

طبق «نتایج طرح آمارگیری هزینه و درآمد خانوار شهری» در سال 97 میانگین کل هزینه خانوار حدود 39 میلیون و 323 هزار تومان بوده که از این میزان 24 درصد آن مربوط به خوراکی‌ها و 76 درصد مربوط به اقلام غیرخوراکی بوده است. بین دهک‌های درآمدی، سهم هزینه خوراکی از کل هزینه‌های خانوار برای دهک‌های اول تا پنجم حدود 30 درصد، برای دهک‌های ششم و هفتم 25 تا 27 درصد، برای دهک‌های هشتم و نهم 21 تا 23 درصد و برای دهک دهم حدود 17 درصد بوده است. همچنین سهم هزینه غیرخوراکی از کل هزینه‌های خانوار برای دهک‌های اول تا پنجم حدود 67 تا 71 درصد، برای دهک‌های ششم و هفتم حدود 73 تا 75 درصد، برای دهک‌های هشتم و نهم 77 تا 79 درصد و برای دهک دهم حدود 83 درصد بوده است. بر این اساس به‌رغم اهمیت هزینه‌های خوراکی در سبد هزینه‌ای خانوار، هزینه‌های غیرخوراکی سهم بسیار بزرگی از هزینه‌های خانوار را شامل می‌شوند که در برنامه‌ریزی‌ها و سیاستگذاری‌ها باید مورد بحث و بررسی و سیاست‌های حمایتی دولت قرار گیرند.

مسکن و حمل‌ونقل را دریابید

همان‌طور که گفته شد، از کل هزینه‌های خانوار در دهک‌های مختلف هزینه‌ای، حدود 76 درصد مربوط به هزینه‌های غیرخوراکی است. در این زمینه تجزیه و تحلیل جزئیات هزینه‌های غیرخوراکی در گزارش سال 97 مرکز آمار ایران (طبق جدول) نشان می‌دهد عمده هزینه غیرخوراکی خانوارها در سال 97 مربوط به سه بخش مسکن، بهداشت و درمان و حمل‌ونقل است، به‌طوری که از کل 29 میلیون و 87 هزار تومان هزینه غیرخوراکی یک خانوار (میانگین کل دهک‌ها) نزدیک به 47 درصد آن مربوط به بخش مسکن، 14.3 درصد مربوط به بخش بهداشت و درمان و 12.4 درصد مربوط به حمل‌ونقل است. پس از این سه بخش، خدمات متفرقه، پوشاک و کفش و همچنین تفریح و سرگرمی در رتبه‌های بعدی قرار دارند. بر این اساس، اگر دولت قصد دارد با چتر حمایتی قدرت خرید خانوارهای کم‌درآمد را ارتقا بخشد، در سیاستگذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌ها باید این سه بخش مسکن در مرتبه اول، بهداشت و درمان در مرتبه دوم و حمل‌ونقل را در مرتبه سوم در اولویت طرح‌های حمایتی خود قرار دهد.

برای مثال در حوزه مسکن نوع سیاستگذاری‌ها می‌تواند در قالب اخذ مالیات از خانه‌های خالی، مالیات از خانه‌های لوکس، مالیات از زمین و همچنین مالیات عایدی سرمایه بازار نوسان‌های شدید قیمت در بازار مسکن ناشی از فعالیت دلالان و سفته‌بازان را کنترل کند و یارانه‌های حمایتی در این حوزه را به کمتربرخوردار‌ها اختصاص دهد. در حوزه بهداشت و درمان به‌نظر می‌رسد با اختصاص یارانه در سال جاری قدم‌های خوبی در این زمینه برداشته شده؛ اما در کنار بخش مسکن که یکی از مهم‌ترین معضلات کم‌درآمدها و حتی طبقه متوسط است، به‌واسطه عدم گسترش حمل‌ونقل عمومی بین مرکز– پیرامون، دولت باید در کوتاه‌مدت و بلندمدت برای این حوزه چاره‌اندیشی کند.

در این زمینه مطالعات نشان می‌دهد در اغلب کلانشهرهای جهان اعم از کلانشهرهای کشورهای توسعه‌یافته و در حال توسعه ارتباط کلانشهر با حومه یا مرکز-پیرامون به‌واسطه حمل‌ونقل سریع‌السیر ریلی و... بسیار قوی و منسجم بوده که ماحصل آن توزیع متناسب جمعیت، تعادل در قیمت مسکن و زمین و همچنین تغییر ترکیب جمعیت از صرفا طبقات کم‌درآمد به ترکیبی از کم‌درآمدها و طبقات متوسط است. این در حالی است که به‌عنوان مثال در کلانشهر تهران این ارتباط حمل‌ونقلی بین تهران به‌عنوان مرکز و شهرهای اسلامشهر، ورامین، بومهن، رودهن، شهریار، شهرقدس، رباط‌کریم، پردیس، پرند و... به‌عنوان پیرامون یا حومه برقرار نشده و همین عامل خود در قالب افزایش هزینه‌های حمل‌ونقل، بافت اجتماعی کم‌درآمد، معضلات اجتماعی ناشی از پرت‌شدگی طبقات کم‌درآمد از مرکز به پیرامون و صدها معضل و مشکل شده است. بر این اساس سیاستگذاری درست دولت در این سه حوزه (مسکن، بهداشت‌ودرمان و حمل‌ونقل) می‌تواند بسیاری از چالش‌های پیرامون یا حومه‌های شهری را حل کند که این روزها در اعتراضات نیز سهمی به‌سزایی داشته‌اند.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۱۸۲۵۴۹۱۰:۱۷:۵۴ ۱۳۹۸/۸/۲۸
پس .. به ازاى هر ماشين نه به ازاى هر كارت ملى ٦٠ ليتر سهميه.
محی الدین۱۱۸۲۵۶۵۱۰:۲۲:۱۱ ۱۳۹۸/۸/۲۸
آخه این مطلب رو چطوری می توانید در مغز آقای زنگنه جا بندازید که اولا بنزین یک کالای استراتژیک مانند گندم و.. هست و اگر هم پالایشگاه صرفه اقتصادی ندارد باید سرمایه گذاری کرد حال الان شما میفرمایید صرفه اقتصادی هم دارد آقای زنگنه چه جوابی برای کارهای خود دارد آیا جز تخلف کار دیگری انجام داده است
ناشناس۱۱۸۲۵۸۱۱۰:۲۵:۵۳ ۱۳۹۸/۸/۲۸
آها! پس هدف اصلی دولت از طرح گرانی بنزین، کسب درآمد 60 هزار میلیاردی برای خودش بوده! همش با خودم فکر میکردم مگه میشه این دولت بگه فقط و فقط بخاطر مردم بنزینو گران کردیم و میخوایم باز پول رو به خوشون برگردونیم! 60 هزار میلیارد تومان خیلی پوله
ناشناس۱۱۸۲۶۰۱۱۰:۳۰:۵۵ ۱۳۹۸/۸/۲۸
بعد به کجا صادر کنند ؟! ..؟ مجانی ؟!
ناشناس۱۱۸۲۶۱۸۱۰:۳۴:۳۹ ۱۳۹۸/۸/۲۸
هیچ عایدی برای مردم ندارد
ناشناس۱۱۸۲۶۳۸۱۰:۳۷:۵۷ ۱۳۹۸/۸/۲۸
قيمت بنزين را برگردانيد به 1000 تومان و سهميه بنزين را 100 ليتر كنيد اقلام حداقلي خوراكي را با دلار 4200 تومان با سهميه هوشمند توزيع كنيد تمام نهادها با ثروت خود وارد ميدان شوند از ثروت مندان و ابر بدهكاران و رانتخوارها ماليات اخذ كنيد تا ..
ناشناس۱۱۸۲۶۵۹۱۰:۴۳:۰۱ ۱۳۹۸/۸/۲۸
قرار بر این بود که دولت ریالی را برداشت نکند اما با این ارقام ۶۰ هزار میلیارد در آمد و ۳۰ هزار میلیاردیارانه ؟
نا شناس۱۱۸۲۶۷۰۱۰:۴۴:۴۸ ۱۳۹۸/۸/۲۸
مبارک آقازاده ها و دوستان مال مردم خور
محمد قاسمی۱۱۸۲۶۹۱۱۰:۴۹:۰۱ ۱۳۹۸/۸/۲۸
حاجی گنج پیدا کرده پس منبع عظیم نفتی اول جیب مردم بوده بعد پالایشگاه ساخته شده ی اون فرد مطرود رییس دولت قبلی. با این احتساب دولت با نصف این مبلغ میتونه کل سیستم حمل و نقل کشور رو متحول کنه ولی مطمئنیم نمیکنه
ناشناس۱۱۸۲۷۰۴۱۰:۵۳:۲۴ ۱۳۹۸/۸/۲۸
آره آقازاده‌ها پول کم دارند. دانشمند صادرات به کجا همه چی تحریم
ناشناس۱۱۸۲۷۱۸۱۰:۵۹:۵۰ ۱۳۹۸/۸/۲۸
به نظر دولت تصميم داره با سهميه بندي مصرف رو كم كنه تا بتونه از صادرات بنزين بودجه رو تامين كنه.
ناشناس۱۱۸۲۷۲۰۱۱:۰۰:۴۲ ۱۳۹۸/۸/۲۸
500 میلیارد هم صادر کنید همه را خودتان میخورید
علی۱۱۸۲۷۳۴۱۱:۰۳:۵۶ ۱۳۹۸/۸/۲۸
اینهمه صادر کردند از نفت خام و سایر معادن چه تغییر در زندگی من کارمند ایجاد شد که الان بنزین صادر کنند . دولت فقط از جیب ملت داره کم کاری خودش رو جبران میکنه
علی۱۱۸۲۷۴۶۱۱:۰۷:۲۱ ۱۳۹۸/۸/۲۸
خیلی عالی میشه بتونیم بنزین صادر کنیم ، باید بنزنیو بدیم دسته بابک زنجانی ها و داماد ها و.. با پولش تو بخش مسکن سرمایه گذاری کنن . کلی هم اشتغال درست میشه .
ناشناس۱۱۸۲۹۰۲۱۱:۵۸:۰۶ ۱۳۹۸/۸/۲۸
فرصت ۶۰ هزار میلیاردی صادرات بنزین؟؟؟؟؟؟؟ نویسنده عزیز از کشور و مردم و مشکلات آنها خبر داری ؟؟؟؟؟
ناشناس۱۱۸۲۹۸۸۱۲:۲۳:۵۳ ۱۳۹۸/۸/۲۸
تو فروش نفت مون موندین اونم بنزین بی کیفیت مارو کی میخره؟
ناشناس۱۱۸۳۱۰۵۱۲:۵۴:۰۸ ۱۳۹۸/۸/۲۸
اینهمه نفت صادر شد چی شد پولش که حالا بنزین صادر کنیم .
ناشناس۱۱۸۳۷۸۲۱۵:۴۹:۲۴ ۱۳۹۸/۸/۲۸
صادرات بقيمت خرد شدن مردم
ناشناس۱۱۸۳۸۸۲۱۶:۱۸:۴۹ ۱۳۹۸/۸/۲۸
مقاله خوبی بود. ممنون.

پربحث‌های اخیر

 1. تحریف در روایت تاریخی مشروطه

 2. رئیس‌جمهور دستکم موافقان سیاسی خود را تحمل کند!

 3. روحانی: با وجود جنگ اقتصادی، دولت کشور را مدیریت کرده/ از تعطیل شدن تولید و تشدید بیکاری جلوگیری کرده‌ایم

 4. وزیر اقتصاد: سهامی برای جاماندگان سهام عدالت نداریم

 5. تصویری کمتر دیده شده از رهبر انقلاب

 6. نیوزلندی‌ها برق بی‌سیم اختراع کردند

 7. دستورالعمل وزارت بهداشت برای محرم: جلسات به فضای باز می‌رود/ افراد مسن در مجالس عمومی شرکت نکنند

 8. ریچارد گلدبرگ کیست و چرا ایران او را تحریم کرد؟ + تصاویر

 9. هفت عامل که مانع فرزندآوری می‌شود

 10. طرح سوال از رئیس جمهور تا فردا تعیین تکلیف می شود

 11. افتتاح موزه و سراسرنمای سردار قاسم سلیمانی

 12. مراسم تودیع و معارفه رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس

 13. چراغ سبز کره‌ای‌ها برای پرداخت بدهی ایران

 14. علت برچیده نشدن بزرگ‌ترین داروخانه غیرقانونی کشور

 15. بورس به کانال سه میلیون واحد می‌رسد؟!

 16. کلیات «طرح شفافیت آرا» در کمیسیون آئین‌نامه داخلی مجلس تصویب شد

 17. چگونه گوشی موبایلی که خیس شده را نجات دهیم

 18. ارتباط مستقیم شیوع مجدد کرونا و افزایش تعداد مبتلایان، با رشد سفرها + نمودار

پربحث‌های دیروز

 1. آیا تعویق کنکور سراسری امکان‌پذیر است؟

 2. تازه‌ترین قیمت خودروها در بازار / پراید ۹۳ میلیون تومان شد!

 3. خرید سکه مشمول پرداخت مالیات شد

 4. رانت ارز ۴۲۰۰ تومانی به جیب چه کسانی می‌رود؟!

 5. کارشناسان زنگ خطر رآکتورهای هسته‌ای امارات را به صدا درآوردند...

 6. رفت و برگشت «دلار» به کانال پایین‌تر

 7. دوربین مخفی از استخدام کادر درمان

 8. قیمت آپارتمان در تهران روزانه چقدر گران می‌شود؟ + جدول

 9. اوج تجمل‌گرایی در سنت حسنه‌ای به نام ازدواج/ حلالی که روز به روز ناممکن می‌شود

 10. توضیح حناچی درباره عدم حضورش در جلسات هیات دولت/ ادبیات تند و طلبکارانه را نمی‌پسندم

 11. رمزگشایی از مزرعه موشکی سپاه + تصاویر

 12. زمان برگزاری کنکور بدون تغییرماند

 13. نصب سایبان‌ در حرم رضوی؛ مطالبه چندین ساله زائران که پاسخ داده شد

 14. نامه وزیر بهداشت درباره کرونا به رهبر انقلاب/ تحلیل جهانگیری از بازار بورس/ فرار داماد وزیر سابق با پاسپورت دیگری/ سلیمی نمین: اصلاح‌طلبان باید عناصر تندرویی مثل تاجزاده را مهار کنند

 15. رئیسی: صاحبان درآمد‌های هنگفت نباید از پرداخت مالیات فرار کنند/ دولت به مدیریت بازار و معیشت مردم توجه کند

 16. شرایط مصیبت بار نتانیاهو در سایه فساد کابینه و اعتراضات شهرک‌نشینان

 17. توضیحات رئیس سازمان حفاظت محیط زیست درباره وقف دماوند و جنگل آق‌مشهد

 18. یک طرح جدید برای واریز یارانه ۴۰ لیتری بنزین

 19. متهم ۳ میلیاردی هنگام ورود به کشور دستگیر شد

 20. پیشکسوت کشتی ایران درگذشت

 21. جهانگیری: اجازه بی‌حرمتی به فعالان اقتصادی را ندهیم

 22. رئیس سازمان سنجش: حذف کنکور فعلاً اجرایی نیست‌/ کنکور یک موضوع جذاب سیاسی شده است

 23. دریادار سیاری: وحدت و مودت میان ارتش و سپاه ناگسستنی است

 24. چقدر از درآمد مردم صرف مسکن می‌شود؟

 25. هند ،روسیه و چین در خط مقدم کنار گذاشتن دلار

پربحث‌های هفته

 1. خانه‌های خالی در محاصره مالیاتی / سامانه ملی املاک را دریابید!

 2. آقای حدادیان زودتر تکذیب کنید !

 3. دست از حمایت صنعت نابالغ و نازپروده خودروسازی بردارید

 4. نامه احمد توکلی به میرسلیم درباره قالیباف

 5. ماجرای عضویت دختر رئیس جمهور در هیئت علمی دانشگاه/در سفر احمدی‌نژاد به قم چه گذشت؟/ تحلیل لیلاز از قرارداد ایران و چین/روحانی: اقتصاد کشور در حداقل ضرورت مردم به خوبی اداره شده است

 6. جزئیاتی از طرح مالیات خانه‌های خالی/ مالیات ۴۰ میلیون تومانی از یک خانه خالی

 7. نمایندگانی که خانه سازمانی ۳۸۰ متری مجلس را از آنِ خود کردند!

 8. خداحافظی دکتر احمد توکلی از صاحب‌ ‌امتیازی الف

 9. ساده‌انگاری پیری‌ جمعیت حتما عیب است

 10. ترامپ بازنده انتخابات رياست جمهوری می‌شود؟

 11. روحانی درباره کالاهای اساسی چه گفت؟

 12. درخواست قالیباف برای تعویق کنکور/توکلی: مردم اشکنه هم نمی‌توانند بخورند/رویای ریاست جمهوری؛ از جهانگیری و لاریجانی تا سیدحسن خمینی

 13. چرا کره جنوبی پول‌های ایران را پس نمی‌دهد؟

 14. پشت پرده تجمع طالبان در تهران/احتمال خط خوردن لاریجانی و ناطق نوری از فهرست اصلاح‌طلبان/وضعیت وخیم بیماران کرونایی در پایتخت/تابلویی از تصویر رهبری که به قالیباف هدیه داده شد

 15. آیا تعویق کنکور سراسری امکان‌پذیر است؟

 16. رصد پایگاه آمریکایی العدید با ماهواره نور + تصاویر

 17. ترس و تردیدهای برگزاری کنکور در کرونا رنگ باخت اما ...

 18. تحریف در روایت تاریخی مشروطه

 19. روحانی: هدف دشمنان ایجاد هیجان‌زدگی و بی‌برنامه‌گی در مدیریت کشور است

 20. چرا آمریکا "تیک‌تاک" را فیلتر می‌کند؟

 21. پایانی بر یک مجادله درباره عزاداری محرم امسال

 22. توکلی: برخی دولتمردان مشکل معیشتی ندارند/ کوپن بدتر از نابودی پول ملی نیست

 23. روحانی: زندگی مردم در حد ضرورت به خوبی اداره شد/ صادرکنندگان در ده روز اخیر ۲.۵ میلیارد دلار ارز را بازگرداندند

 24. پیشگیری از گره کوری که به دندان هم باز نمی‌شود!

 25. واقفین دماوند و جنگل‌های هیرکانی چه کسانی هستند؟

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. خانه‌های خالی در محاصره مالیاتی / سامانه ملی املاک را دریابید!

 2. دست از حمایت صنعت نابالغ و نازپروده خودروسازی بردارید

 3. جزئیاتی از طرح مالیات خانه‌های خالی/ مالیات ۴۰ میلیون تومانی از یک خانه خالی

 4. روحانی: هدف دشمنان ایجاد هیجان‌زدگی و بی‌برنامه‌گی در مدیریت کشور است

 5. توکلی: برخی دولتمردان مشکل معیشتی ندارند/ کوپن بدتر از نابودی پول ملی نیست

 6. پیشگیری از گره کوری که به دندان هم باز نمی‌شود!

 7. یادداشت انتقادی نادران درباره تخلف در فرآیند انتخاب بذرپاش

 8. تازه‌ترین قیمت خودروها در بازار / پراید ۹۳ میلیون تومان شد!

 9. روحانی: با وجود جنگ اقتصادی، دولت کشور را مدیریت کرده/ از تعطیل شدن تولید و تشدید بیکاری جلوگیری کرده‌ایم

 10. وزیر اقتصاد: سهامی برای جاماندگان سهام عدالت نداریم

 11. خرید سکه مشمول پرداخت مالیات شد

 12. ترمز افزایش قیمت خودرو را چه کسی می‌کشد؟/ علت افزایش قیمت‌ها چیست؟

 13. رفت و برگشت «دلار» به کانال پایین‌تر

 14. قیمت آپارتمان در تهران روزانه چقدر گران می‌شود؟ + جدول

 15. دارایی مالکان سهام عدالت آب رفت

 16. روحانی: به هیچ وجه اجازه نمی‌دهیم چرخه تولید و تجارت کشور گرفتار بروکراسی و مشکلات شود

 17. آیا پراید ۱۰۰ میلیونی در راه است؟ 

 18. مدرس خیابانی: دولت نسبت به افزایش قیمت کالاها بی‌تفاوت نیست/ کمبود کالایی در بازار وجود ندارد

 19. ارزان‌ترین خودروی حال حاضر جهان کجا تولید می‌شود؟

 20. تلاش بانک مرکزی برای کنترل تورم/ تأمین کسری بودجه با فروش سهام و اوراق دولتی

 21. کاهش اعتبار چک توسط کلاهبرداران/ بانک مرکزی و قوه ‌قضاییه ورود کنند!

 22. پشت پرده افزایش ۲۰۰ درصدی قیمت میلگرد

 23. رئیسی: بانک‌ها اجازه ندهند گیرندگان تسهیلات پول ملت را صرف اموری غیر از تعهدشان کنند

 24. دلار در سرازیری

 25. رانا بخریم یا ۲۰۶ صندوقدار؟

آخرین عناوین