در گفت‌وگو با الف مطرح شد دولت به فکر کاهش اثرات منفی افزایش یکباره قیمت‌ بنزین باشد

گروه اقتصادی الف،   3980826088 ۵۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

یک کارشناس اقتصادی گفت: امیدواریم دولت تجربه افزایش شوک ارزی در مورد قیمت های حامل های انرژی را تکرار نکرده و راهکارهایی برای کاهش اثرات منفی افزایش قیمت بنزین اتخاذ کند.

دولت به فکر کاهش اثرات منفی افزایش یکباره قیمت‌ بنزین باشد

به گزارش الف، بنابر اطلاعیه شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی، از ساعت صفر روز ۲۴ ماه آبان سهمیه بندی بنزین برای تمام وسایل نقلیه بنزین سوز آغاز شد و این اتفاق در حالی رخ داد که تا چند روز پیش از آن مسئولین افزایش قیمت بنزین را تکذیب می‌کردند.

احسان خاندوزی، کارشناس مسایل اقتصادی در گفتگو با خبرنگار الف در مورد افزایش قیمت بنزین و اینکه دولت چه راهکارهایی باید انجام دهد، تا اثرات منفی افزایش یکباره بنزین کمتر شود، گفت: ما در اقتصاد چهار قیمت کلیدی؛ نرخ سودبانکی،نرخ ارز، نرخ حامل‌های انرژی و دستمزد نیروی کار را داریم،  که تغییرات این قیمت‌های کلیدی موجب می شود تا شوکی به فعالیت‌های اقتصادی وارد شود و تمام رفتارهای مصرفی و تولیدی جامعه را تحت تاثیر قرار دهد که در حال حاضر نیز افزایش قیمت بنزین شامل این موارد می‌باشد.

وی تصریح کرد:‌ به همین جهت اگر به صورت شوک تغییراتی در قیمت‌ها ایجاد شود، این موضوع موجب القای نا اطمینانی در بازارهای اقتصادی ‌می‌شود و فعالان اقتصادی تصمیم می‌گیرند تا بازگشت اطمینان در بازارها از سرعت فعالیت‌های خود کم کنند و کالایی را به فروش نرسانند، به طور مثال خودداری فروشندگان نسبت به عرضه کالاها موجب نارضایتی کوتاه مدت برای آنها و حتی برای مردم می شود.

این کارشناس مسایل اقتصادی خاطرنشان کرد: در چنین شرایطی دستگاه‌های نظارتی نیز نباید با فشار قیمت کالاها را در فروشگاه‌ها پایین نگهدارند، چراکه این خود موجب تشدید نارضایتی می‌شود و و رسیدن اقتصاد به تعادل را به تاخیر می‌اندازد و موجب کمتر شدن عرضه کالا و همچنین کمبود آن می‌شود.

خاندوزی تاکید کرد: این اتفاقی پس از شوک ارزی در سال ۹۷ نیز رخ داد و با مشکلاتی که در بازارهای اقتصادی مواجه بودیم. امیدواریم دولت نیز  تجربه افزایش شوک ارزی در مورد قیمت های حامل های انرژی را تکرار نکرده و راهکارهایی برای کاهش اثرات منفی افزایش قیمت بنزین اتخاذ کند.