توکلی: مسیر تصمیم‌گیری و اعلام قیمت بنزین بسیار بد طی شد/ کنار گذاشتن کارت سوخت خیانت بود

گروه اقتصادی الف،   3980826002 ۲۸ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲ تکراری یا غیرقابل انتشار

نماینده سابق مجلس با بیان این که فرآیند تصمیم‌گیری و اعلام قیمت بنزین بسیار بد بود، گفت: تنها با افزایش قیمت نمی‌توان جلوی مصرف بی‌رویه و قاچاق سوخت را گرفت.

توکلی: مسیر تصمیم‌گیری و اعلام قیمت بنزین بسیار بد طی شد/ کنار گذاشتن کارت سوخت خیانت بود

به گزارش فارس، دولت دو روز پیش بدون زمینه‌سازی و اعلام قبلی دو روز پیش اعلام کرد قصد دارد سهمیه‌بندی را بازگردانده، نرخ بنزین را افزایش دهد و منابع حاصل از افزایش قیمت را بین 18 میلیون خانوار تقسیم کند. علیرغم آنکه نمایندگان مجلس می‌گویند دولت به مجوز قانونی جدیدی برای انجام این کار نیاز نداشته است، دولت برای اجرای این طرح به مصوبه شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا استناد کرده است.

دلایل اجرای این تصمیم از سوی مقامات دولت، مبارزه با قاچاق سوخت، هدفمندتر شدن یارانه‌ها، حمایت از معیشت 18 میلیون خانوار و جلوگیری زا فازایش بی رویه مصرف بنزین اعلام شده است.

با احمد توکلی استاد اقتصاد و نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی پیرامون آثار این تصمیم بر کاهش مصرف بی‌رویه و قاچاق بنزین گفت‌وگو کردیم.

توکلی معتقد است حذف کارت سوخت اقدامی خیانت‌بار بود و دولت فرآیند بد و نادرستی را برای تصمیم‌گیری و اعلام قیمت‌های جدید بنزین طی کرد.

متن این گفتگو به شرح زیر است:

- آقای دکتر توکلی،  نظرتان نسبت به نحوه افزایش قیمت بنزین توسط دولت چیست؟

احمد توکلی: فرایند اتخاذ تصمیم و شیوه اعلام آن بسیار بد بود، تصمیم به این مهمی باید پیوست تبلیغاتی می‌داشت و حداقل چند ماه  در رسانه‌ها به خصوص صداوسیما بحث می شد.

با توجه به اعلام دولت، هدف از این افزایش، اصلاح مصرف سوخت است،  اما در وضع فعلی با افزایش قیمت بنزین، این هدف محقق نمی شود و تنها اثر تورمش مردم را از نفس می‌اندازد. اصلاح مصرف سوخت وابسته به  بسته‌ای است که باید در آن سیاست‌های غیرقیمتی، قیمتی و به خصوص سیاست حمایتی از مشاغل ذیربط و مردم مستضعف دیده شود. در این بسته حتی سیاست‌های غیرقیمتی مقدم بر سیاست‌های قیمتی است.

- یعنی افزایش قیمت بنزین تاثیری بر مصرف آن ندارد؟

بنزین همانند دارو و نان کالایی کم کشش است. کالای کم کشش کالایی است که تغییر قیمت تاثیری در تقاضا و مصرف آن ندارد و حساسیت متقاضی نسبت به تغییر قیمت کم است. یعنی افزایش قیمت، تاثیر کمی در کاهش تقاضا دارد. در مقابل هر  کالایی که جانشین خوبی داشته باشد، معمولا  پرکشش می شود. در این صورت با افزایش اندک قیمت، تقاضا کاهش متناسبی دارد.

در مورد بنزین اگر خطوط اتوبوسرانی و مترو به اندازه کافی باشد، آن وقت افزایش تدریجی قیمت بنزین می‌تواند بدون فشار بر مردم، مصرف را کاهش دهد. اگر خدمات جایگزین برای بنزین ناکافی باشد، مصرف کاهش پیدا نمی‌کند، پس تنها با افزایش قیمت بنزین نمی‌توان مصرف را مدیریت کرد.

- آیا دولت می‌خواهد با این افزایش قیمت جلوی  قاچاق بنزین را بگیرد؟

سیاست قیمتی به تنهایی نمی‌تواند جلوی قاچاق بنزین را بگیرد، اما  سهمیه بندی سوخت و کارت هوشمند سوخت می‌تواند قاچاق بنزین را کنترل کند. بر اساس قیمت‌های جهانی در ۱۱ نوامبر سال جاری (دوشنبه پیش) قیمت هر لیتر بنزین در ترکیه بر اساس نرخ داخلی ارز (نرخ در پنجشنبه پیش) 14 هزار و 184 تومان است، اگر شما قیمت هر لیتر بنزین در ایران را حتی تا ۷ هزار تومان هم برسانید که از حیث مصالح هم پذیرفتنی نیست، باز هم انگیزه صددرصد تفاوت قیمت سود بین ایران و ترکیه وجود دارد که به قاچاق این حامل انرژی کمک می‌کند.

- دولت برای مدیریت مصرف چه باید می کرد؟

باید به موازی سیاست تنظیم قیمت، سیاست های غیرقیمتی هم اجرا شود. از جمله اصلاحات فنی، اصلاحات دیوانی (مانند دولت الکترونیک)، توسعه سیستم حمل و نقل عمومی، تولید بنزین با اکتان بالا، اصلاح و بهبود روش تولید بنزین در پالایشگاه‌ها و آموزش های فرهنگی مردم برای کاهش مصرف. این سیاست های غیرقیمتی آثار تورمی ندارد. اگر سیاست های غیر قیمتی انجام نشود و صرفا بخواهیم با افزایش قیمت مصرف را کنترل کنیم، باید قیمت آن را بسیار بیشتر قرار می دادیم. افزایش بالای  قیمت بنزین تورم طرف عرضه و  تورم انتظاری دارد و  هم مردم را گرفتارتر می کند و هم مصرف را کاهش نمی‌دهد.

اصلاحات خوب است، اما به نظر من باید همراه با سیاست غیر قیمتی اجرا شود. من مخالف سیاست قیمتی به تنهایی هستم. با رشد فناوری اطلاعات IT می‌توان با روش‌هایی مانند نصب دستگاه جی پی اس (موقعیت یاب) بر روی خودرو، مصرف و نیاز واقعی آن را مشخص نمود و متناسب با آن سهمیه سوخت داد. با سهمیه بندی و کارت سوخت هم می توان سیاست حمایتی از مردم انجام داد. برای خودروهای حمل و نقل عمومی هم  باید با توجه به خدمتی که ارائه می دهند سهمیه تعیین کرد.

متاسفانه دولت سیاست‌های غیر قیمتی درمورد حامل‌های انرژی را کنار گذاشته است، مثلا قانون توسعه حمل و نقل عمومی و مدیریت مصرف سوخت مصوب 1386 و اصلاح الگوی مصرف مصوب سال 1389 فهرستی بلند بالایی از اقدامات غیر قیمتی  با تعیین محل تأمین اعتبارش داشت که اگر دولت اجرایشان می‌کرد، کشش تقاضای بنزین افزایش می یافت و امروز با افزایش کمتری در قیمت کاهش مصرف اتفاق می‌افتاد. اگر دولت گاز طبیعی فشرده (سی ان جی) را به جای بنزین جایگزین می‌کرد، روزانه ۳ میلیون دلار صرفه‌جویی می‌شد و واردات بنزین کم می‌شد و در مجموع طی سال بین ۷ تا ۸ میلیارد دلار جلوی ضرر قاچاق گرفته می‌شد.

بنا به گزارش مرکز پژوهش های مجلس طی 8 سال  86 تا 94 که کارت سوخت فعال بود، در مجموع 75 میلیارد دلار ارز صرفه جویی شد. تداوم استفاده از کارت سوخت می‌توانست دولت را موفق کند.

- اما دولت که خود کارت سوخت را کنار گذاشته بود...

کنار گذاشتن کارت سوخت خیانت بود. وقتی کارت سوخت در سال ۱۳۸۶ با فشار مجلس طراحی شد و در همان ابتدا روزانه ۲۰ میلیون لیتر مصرف بنزین کاهش پیدا کرد و از روزانه ۸۰ میلیون لیتر به حدود ۵۸ تا ۶۰ میلیون لیتر کاهش پیدا کرد، چون از قاچاق سوخت و قاچاق گازوئیل توسط کامیون داران جلوگیری شد. اما دولت بعداً کارت سوخت را از کار انداخت. این خیانت بود و بعد از 4 سال تازه متوجه اشتباه خود شده و کارت سوخت را دوباره احیا کرده است. با یک حساب سر انگشتی دولت در چند سالی که کارت سوخت را  کنار گذاشت، سالانه ۳ میلیارد دلار در قالب یارانه حامل‌های انرژی هدر داده است.

اگر کار صرفه جویی در مصرف سوخت به صورت خیرخواهانه باشد و مردم تحت فشار باشند، دولت باید یارانه مستقیم کالایی بدهد.

- اما دولت می گوید می خواهد از درآمد این افزایش، 18 میلیون خانوار در کشور را حمایت قرار دهد. از 55 هزار تومان تا 205 هزار تومان.

 آقای احمدی نژاد زمانی می خواست یارانه را به 250 هزار تومان افزایش دهد. ما از این فاجعه جلوگیری کردیم. اعتراض ما این بود که چرا به همه یارانه می‌دهید و چرا می خواهید آن را افزایش دهید. پرداخت یارانه 250 هزار تومانی ناپایدار و برای تولید مرگبار بود. وقتی با افزایش قیمت بنزین ، برای چند ماه به خانوارها یارانه بیشتری پرداخت می کنید این یارانه را مردم درآمد دائمی تلقی می‌کنند و قطع آن بسیار دشوار و نشدنی است. آن وقت با نوسان قیمت نفت، اقتصاد دولت زمین گیر می‌شود.

آقای احمدی نژاد می خواست در سال 91  مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها را اجرا کند که مجلس اعتراض کرد و مقام معظم رهبری از مجلس دعوت کرد که راه حل بدهد. دولت می خواست با پول نفت به هر ایرانی 250 هزار تومان یارانه بدهد. پس از چندین جلسه مفصل اقتصاددان‌های دولت و مجلس؛ دوشنبه اول بهمن 1391 آقای لاریجانی رئیس مجلس، آقای مصباحی مقدم رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و آقای فولادگر رئیس کمیسیون حمایت از تولید و بنده چهار گزارش مستقل به مقام معظم رهبری ارائه کردیم و با استدلال با آن مخالفت کردیم . ما آن را خیانت می دانستیم و گفتیم اگر این خیانت فاعلی نباشد، لااقل خیانت فعلی است. و از وقوع فاجعه ای که قرار بود از بهمن 91 توسط دولت احمدی نژاد اجرا شود جلوگیری کردیم.

حال دولت کنونی می‌خواهد همان کار آقای احمدی نژاد را انجام دهد.

- پس حمایت دولت باید چه شکلی باشد؟

هنگامی که مردم تحت فشارند و دولت می خواهد کالاهای ضروری مانند گوشت و شیر را به بدهد و مردم مصرف حداقلی داشته باشند، باید یارانه کالایی داده شود نه نقدی. به نظر من حمایت نقدی از ۱۸ میلیون خانوار توسط دولت سیاست غلطی است و باید به جای آن حمایت کالایی و کوپن غذا به این خانواده ها داده شود در غیر این صورت در آینده نزدیک هزینه سنگینی بر دوش جامعه  برای برای جبران  عقب ماندگی های ناشی از سوء تغذیه این روزها  می‌گذارد.

- در دنیا هنوز کوپن مرسوم است؟

 در آمریکا با آغاز جنگ جهانی دوم از سال ۱۹۳۹ تاکنون کوپن کالای غذایی (Food Stamp) به مردم داده شده است، بعداً سیستم های الکترونیکی شد و کارت الکترونیکی کوپن غذا به مردم داده شد. در رکود اقتصادی این یارانه افزایش و در رونق کاهش می یابد. در بحران سال ۲۰۰۸ که رکورد بی نظیری بود، به وسیله کوپن غذا از مردم حمایت شد، به گونه‌ای که در سال ۲۰۱۳ به بیش از ۴۷ میلیون و ۶۲۵ هزار آمریکایی کوپن غذا داده شد.

- دولت چگونه این 18 میلیون را شناسایی می کند؟

 ۱۰ سال قبل نامه نوشتم که باید اطلاعات بانکی مردم در اختیار دولت باشد، دولت می گفت استفاده از این اطلاعات امکان پذیر نیست، سوالی هم اینجا مطرح است که دولت که توانایی شناسایی 18 میلیون خانوار ایرانی را داراست، چرا  چندین سال در مقابل مصوبه مجلس مبنی بر شناسایی دهک‌های کم‌درآمد، مقاومت کرده و می گفت ما نمی‌خواهیم به زندگی و حساب مردم سَرَک بکشیم، اما الان می تواند یا می خواهد به حساب مردم سرک بکشد؟

کنفرانس دو سالانه ای که بانی آن کشورهای عضو OECD هستند برگزار می شود. این کشورها به هم کمک می‌کنند که چه تغییری در قوانین داخلی خود اعمال کنند تا اطلاعات بانکی افراد را بین خود مبادله کنند و این به قصد گرفتن مالیات است، مثلاً بین برزیل و فرانسه قرارداد امضا می کنند که کشور برزیل از فرانسوی های مقیم برزیل اطلاعات درآمدی وبانکی بدهد و برعکس کشور فرانسه از برزیلی های مقیم فرانسه اطلاعات بدهد و این به معنی سرک کشیدن نیست.

 - دولت می گوید رهبری این مصوبه را تایید کرده است؟

اینکه رهبری این مصوبه را امضا کرده‌اند، صحت ندارد. این کار را رهبری به دولت واگذار کرده بود.

- دلیل اعتراض های مردم افزایش قیمت بنزین است؟

 بخشی از التهاب موجود در جامعه نتیجه بی‌اعتنایی دولت به مردم است و اینکه مردم را مَحرم خود نمی‌داند. اما بخشی از این اعتراضات، تحرکات بیرونی است که از طریق شبکه های معاند خط دهی می‌شود. بنابراین مردم باید مراقب توطئه‌های دشمن باشند و اعتراضات خود را در بستر قانون پیگیری کنند تا خدای ناکرده کشور دچار فتنه‌ای دیگر که از اهداف دشمن است نشود.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۱۷۳۶۱۸۰۰:۵۶:۳۴ ۱۳۹۸/۸/۲۶
اخر چند بار تکرار، زمان محمود 7 برابر شد نتیجه ان بود که همه چیز به همان نسبت بالا رفت و ارزش ریال به حالت اغما افتاد حالا دوباره تکرار ان و بعد در توجیه بگویند به 60 میلیون مبلغی میدهیم مگر این ملت گداست که چنین مردم را خوار میکنید ..
ناشناس۱۱۷۳۶۵۳۰۱:۲۸:۵۷ ۱۳۹۸/۸/۲۶
بسیار غلط و خیانت عمدی بود نه بد
ناشناس۱۱۷۳۶۵۵۰۱:۳۸:۳۰ ۱۳۹۸/۸/۲۶
بنزین هم مثل حقوق و درامد مردم نباید بیشتر از 15 درصد باشد ...
ناشناس۱۱۷۳۶۵۸۰۱:۴۹:۱۶ ۱۳۹۸/۸/۲۶
من فکر میکنم با اطلاع همه سران قوا این کار صورت گرفته معنی و مفهومش این نیست ی شبه دولت دلش به حال اقشار کم دارآمد سوخته اگر اینطور بود قبلش کلی مانور میداد موضوع چیز دیگرست همه میدانند دیگه گفتن نداره تنها راهش اینه که دولت سر عقل بیاد نرخ برگرده به سابق و کاری کنه که قیمت نفت بره بالا بعد اونوریا مجبورن امتیاز بدن.
ناشناس۱۱۷۳۶۸۶۰۳:۱۹:۴۶ ۱۳۹۸/۸/۲۶
برادر توکلی، سلام، من به دلسوزی شما برای کشور اعتقاد دارم. دو نکته: 1. مسئولین کشور خصوصا مسئولین اطلاعاتی باید بدانند که همه جلساتشان توسط سیستمهای جاسوسی دشمنا رصد یا شنود می شود و همچنین از طریق عوامل خود در سیستم از همه چیز خیلی جلوتر از مردم با خبر می شوند و برای سواستفاده از اعتراضات ظبیعی مردمی برنامه ریزی کرده و آمادگی دارند. ظاهرا در این مقوله به این نکته توجهی نشد و کسی که نامحرم تشخیص داده شد مردم بودند 2. ظاهرا نه صدا سیما و نه دیگر رسانه ها هم برای این وضعیت با خبر و توجیه نشده و غافلگیر شدند.جنابعالی و دیگر سایتهای دلسوز کشور کاری کنند بشوند محل اصلی مراجعه مردم و انتشار اخبار اعتراضات بدون هر سانسوری. اجازه ندهند شبکه های دشمن سوار این اعتراضات شوند. با توقف اینترنت یا پارازیت روی ماهواره نمی توان از سواستفاده آنها جلوگیری کرد. باید اعتماد به رسانه های داخلی افزایش پیدا کند.
ناشناس۱۱۷۳۶۸۷۰۳:۲۵:۴۴ ۱۳۹۸/۸/۲۶
بله حذف کارت سوخت خیانت بود و کسی که بشدت دنبال حذف کارت سوخت بود و میلیاردها تومان ضرر به ایران وارد کرد هنوز وزیر نفت این کشور است و طلبکارانه در حال بحران آفرینی در نفت و ضربه به همه دستاوردهای انقلاب در نفت و از همه بدتر مسلط کردن مدیران خنثی و مطیع و کاملا غیر مذهی که عملکرد گذشته آنها نشان می دهد هیچ اعتقادی به ارزشهای انقلاب ندارند ... مشخصه آنها اطاعت... از زنگنه بدون حداقل دلسوزی برای سیستم و کشور و تلاش وسیع برای پیدا کردن و رشد امثال خود است. یادمان باشد یک بدبخت بینوا را بخاطر دزیدن چند باره تعدادی گوسفند قوه قضاییه دستش را قطع کرد. سزای زنگنه قطعا زندان است
ناشناس۱۱۷۳۷۱۳۰۴:۲۶:۳۹ ۱۳۹۸/۸/۲۶
فاسدان برای دفاع از خود در مقابل مجازات هر کاری میکنند ...حالا براحتی میشود مهره های نفوذی را شناخت
ناشناس۱۱۷۳۷۱۷۰۴:۳۴:۴۰ ۱۳۹۸/۸/۲۶
آقای وزیر .. جلوی مفاسد ده ها میلیاردی در مناقصات وزارت نفت را بگیر ،جلوی فساد عمال خود را بگیر ،چرا کارت سوخت را حذف کردی و صدها ها هزار میلیارد به کشور صدمه زدی و زبانت هم بلند ،،،محاکنه محاکمه خود و معاونان و روسایت که پول ابر مفسدان حسین فریدون و دانیال زاده در تبلیغات آنها محور اصلی بود ه
ناشناس۱۱۷۳۷۲۲۰۴:۳۸:۱۸ ۱۳۹۸/۸/۲۶
سرخوردجان و واماندگان سیاسی دارند انتقام خود را از مردم و نظام میگیرند ...حالا اگر فرض نفوذ را هم نادیده بگیریم
ناشناس۱۱۷۳۷۷۲۰۶:۵۵:۴۱ ۱۳۹۸/۸/۲۶
آقای دکتر توکلی زمان گذشته اما ما فراموش نکردیم که شما در دوره خاتمی چطور جلوی اصلاح قیمت بنزین را گرفتی. زمانی که بهترین شرایط برای حل این معضل برای همیشه بود. بهتر نیست عذر خواهی کنید؟
رضا۱۱۷۳۷۷۴۰۶:۵۹:۳۸ ۱۳۹۸/۸/۲۶
... داشتن ۲۰ میلیون خودروی شخصی برای مملکتی که درامد سرانه پایینی دارد امکان ناپذیر است و اصلا امکان تامین سوختش وجود ندارد که اگر غیر این بود همه یک میلیارد هندی بالای ۱۸ سال هم خودروی شخصی داشتند این که بگوییم بد اجرا کردیم یا خوب تنها پاک کردن صورت مسئله است.به هر حال به یمن درامدهای بالای نفتی در گذشته این امر صورت گرفته و دیگر ماشین داشتن و راندن برای قشر کثیری از مردم امکان پذیر نیست که این ریشه اعتراضات است که ثمری هم نخواهد داشت
ناشناس۱۱۷۳۷۸۷۰۷:۱۳:۱۲ ۱۳۹۸/۸/۲۶
چرا زنگنه که مسئول کنار گذاشتن کارت سوخت است محاکمه نمیشه
ناشناس۱۱۷۳۸۰۹۰۷:۲۹:۳۲ ۱۳۹۸/۸/۲۶
بنده کارمند شرکت پخش فرآوردهای نفتی هستم گفتند هر چیزی اسم احمدی نژاد روی ان است باید نابود شود
ناشناس۱۱۷۴۴۰۷۱۰:۴۴:۰۲ ۱۳۹۸/۸/۲۶
طرح کارت سوخت یکی از موفق ترین اقدامات دولت قبل بود و حذف آن نهایت بی تدبیری بود.
علی۱۱۷۳۸۲۹۰۷:۵۲:۰۳ ۱۳۹۸/۸/۲۶
برای کنترل قاچاق میتونستند از کارت سوخت همراه با تایید پیامکی ارسالی به موبایل صاحب خودرو اقدام کنند
محمد.س۱۱۷۳۸۳۸۰۷:۵۸:۳۹ ۱۳۹۸/۸/۲۶
چه یارانه مردم افزایش پیداکنه و چه حتی حذف بشه ، هیچ تفاوتی در کشور ایجاد نمی شه. پس لااقل کاش می ذاشتن یارانه ها در زمان احمدی نژاد افزایش پیدا کنه. ما مردم شدیم چوب دو سر طلا.
آزاده۱۱۷۳۸۴۴۰۸:۰۳:۰۶ ۱۳۹۸/۸/۲۶
کنار گذاشتن کارت سوخت خیانت بود چرا با خیانتکاران برخورد نمیشود ....چون توی این مملکت همش سیاسی کاری میکنیم اگه چند بار با افرادی که به مردم صدمه میزنن برخورد میشد وضع مملکت اینطور نمیشد
ناشناس۱۱۷۳۸۷۶۰۸:۲۳:۲۶ ۱۳۹۸/۸/۲۶
چرا تصميمي كه توسط سران سه قوه گرفته شده است را تنها به پاي دولت مي نويسيد؟ آثاي توكلي در دولت خاتمي تصميم گرفته شد قيمت بنزين در يك برنامه 5 ساله و با شيب ملايم به قيمت فوب خليج فارس برسد.جنابعالي كه نماينده مجلس بوديد اين مصوبه را لغو كرديد و با افتخار گفتيد لغو اين مصوبه عيدي به مردم بود ... الان در دوران تحريم و مشكلات اقتصادي نياز با افزايش قيمت بنزين نبود.
ناشناس۱۱۷۳۸۸۹۰۸:۲۷:۳۳ ۱۳۹۸/۸/۲۶
شما درست کار کنید هیچ شبکه ای استفاده نکند. .. انداختن عملکرد بد به دوش بیگانگان را هم شاه انجام داد جواب نگرفت.
ناشناس۱۱۷۳۹۲۹۰۸:۴۷:۱۳ ۱۳۹۸/۸/۲۶
واقعا این توزیع یارانه اشتباه است و از روزی که باب شد فقط شاهد کند شدن اقتصاد و گرانی بوده ایم
ناشناس۱۱۷۳۹۶۲۰۸:۵۷:۵۳ ۱۳۹۸/۸/۲۶
تکرار اشتباهات در این کشور تمامی تدارد.آنروز که شروع کردند به همه پول نقد بدهند کسانی نبودند که حرفشان شنیده شود وبگویند این چه غلطی است که میکنید؟.چه ]ثار تورمی ایجاد کرد؟.چقدر به بیکاری دامن زد؟.آیا هدفمندی درست اجرا شد؟. حالا هم دوباره کشور را میخواهید به چاه دیگری بیندازید؟ واقعا بلد نیستیم که چاره ای برای درد های بی درمانمان بیایم؟.بهینه کردن مصرف وجلوگیری از قاچاق با این همه توانائی که مدعی هستیم امکان ندارد؟.
ناشناس۱۱۷۴۰۳۸۰۹:۲۲:۱۴ ۱۳۹۸/۸/۲۶
انشالله در مجلس بعد این موضوع را حل کنید.
ناشناس۱۱۷۴۰۴۰۰۹:۲۲:۳۰ ۱۳۹۸/۸/۲۶
آقای توکلی طرح تثبیت قیمت ها در مجلس هفتم چطور؟ خوب بود؟
ناشناس۱۱۷۴۰۷۲۰۹:۲۹:۲۲ ۱۳۹۸/۸/۲۶
...اعتراضات را یا فقط بخاطر بی اعتنایی دولت به مردم اونم در قضیه بنزین میدونید یا عوامل خارجی اونوقت بیکاری و رکود، تورم و فسادهای بلند بالا و نقشی ندارن؟
حمید۱۱۷۴۱۱۶۰۹:۴۲:۴۳ ۱۳۹۸/۸/۲۶
... یعنی آقای توکلی خبر ندارد این تصمیم دولت نبوده و تصمیم شورایی مرکب از سران سه قوه بوده که به دستور شخص رهبر تشکیل شده ؟
اسماعیل فیاضی۱۱۷۴۱۸۷۱۰:۰۲:۴۷ ۱۳۹۸/۸/۲۶
به نام خدا سلام یعنی یک مرجع قانونگزاری دیگر به مراجع قانون گزاری اضافه شده است؟ طبق کدام اصل قانون اساسی و یا بر اساس کدام مصوبه مجلس محترم ، شورای هماهنگی سران قوا اجازه و اختیار و صلاحیت قانون گزاری دارند؟ کدام مرجع قوانین این چنینی را بررسی و تأیید می کند؟ شورای نگهبان یا مرجعی دیگر؟ اگر هم رهبر معظم انقلاب و ولی فقیه چنین مجوزی فرموده اند چه وقت و چگونه که مردم خبر نشده اند؟ به فرض که این تصمیم هیچ اشکال قانونی هم نداشته باشد - که بسیار جای شک و سؤال هست - آیا واقعا از روی خرد و تدبیر و مدبرانه بوده است؟ بهتر نبود مردم را فهیم و عاقل و همراه فرض می کردند- که هستند- و از چند ماه قبل با ادله متقن و کارشناسی اعلام می فرمودند که می خواهیم چنین کاری انجام دهیم و اینهم برنامه اجرائی آن هست (وحتی از مردم نظرخواهی برای چگونگی اجرا می کردند) و از فلان تاریخ اعمال خواهد شد. حتی اگر واقعا قرار است پولی به مردم برگردانند برای جلب اعتماد و جلوگیری از موج سواری ضد انقلاب و عواقب قابل حدس احتمالی ،قبل از اجرا مرحله اول را به حساب آنها می ریختند؟ به علاوه تا همین الان هم اعلام نکرده اند که اگر کمکی میخواهند از محل این درآمد به برخی بکنند برمبنای کدام ضوابط است و نحوه انتخاب مشمولین چیست! من خودم یک مستمری بگیر سازمان تأمین اجتماعی هستم. یک خانواده 4 نفری هستیم. دو سال قبل یارانه ما را قطع کردند و به اعتراض هم توجهی نشد! براساس ضوابطی که همین الان اعلام می فرمایند ما را زیر خط فقر می دانند. آیا شامل امثال ما هم می شود؟ چرا ضوابط انتخاب مشمولین اعلام نمی شود؟ و هزار و یک چرای دیگر. واقعیت این است که متأسفانه کاری کرده اند که عموم مردم به دولت اعتماد ندارند و اعتماد عمومی شدیدا خدشه دار شده است و حتما این روش روش خوبی برای اعتماد سازی نیست بماند که مشدد عدم اعتماد خواهد بود. من به شدت عقیده دارم که یا خدای ناکرده دستهائی در کار است که مردم را از انقلاب و رهبر دلزده کند و یا مسؤلین شدیدا بی تدبیر برخی تصمیمات را می گیرند. بهتر نیست به جای آن که در سخنرانی عمومی با حرفهای خلاف واقع صد من یک غاز ، مردم را به جان هم بیندازند و دوقطبی کاذب درست کنند با تدبیر و عقلانیت تصمیمات کارشناسی شده درست بگیرند و در صدد جلب اعتماد عمومی و بازسازی اعتماد خدشه دار شده باشند؟ دو سه روز قبل از اجرای این طرح آقای زنگنه در پاسخ به سؤال خبرنگار فرمودند که گران شدن بنزین شایعات است و مردم به این شایعات توجه نکنند(و ایضا آقای سخنگوی دولت). به خدا من همان موقع گفتم که حتما به زودی بنزین سهمیه بندی و گران خواهد شد. بعدا دیدم که بسیاری از همکاران و مردم همین برداشت را کرده اند. چرا باید من و برخی به این باور رسیده باشیم که هر چه مسؤلین بگویند خلاف و برعکسش اتفاق خواهد افتاد؟ چرا چنین افرادی در چنین مسؤلیتهای خطیر و بزرگی هستند؟ واقعا این گریه ندارد؟ و تا مغز استخوان انسان نمی سوزد؟ مگر از امام حسن عسکری علیه السلام نیست که تمام گناهان در اتاقی گذاشته شده و دروغ کلید قفل آن اتاق است؟(نقل به مضمون) و مگر دورغ از کبائر گناهان کبیره نیست؟ که مسؤلی در حد وزیر یا حتی بالاتر در جمهوری اسلامی از گفتن آن ابائی ندارد؟ با پوزش و احترام
ناشناس۱۱۷۴۵۷۷۱۱:۱۸:۱۱ ۱۳۹۸/۸/۲۶
کاش آقای دکتر می فرمودند مردم چگونه می توانند اعتراضات خود را در بستر قانونی اعلام کنند ؟؟؟
علی۱۱۷۴۸۹۴۱۲:۲۷:۱۱ ۱۳۹۸/۸/۲۶
خودروهای ۳۰ سال پیش را دیگر تولید نکنید و خودروهای روز دنیا را وارد کنید و بنزین یورو 4 تا 6 به مردم بدهید، شتر سواری دلا دلا نمیشه ، همش که نباید مردم هزینه بدهند

پربحث‌های اخیر

 1. تحریف در روایت تاریخی مشروطه

 2. رئیس‌جمهور دستکم موافقان سیاسی خود را تحمل کند!

 3. روحانی: با وجود جنگ اقتصادی، دولت کشور را مدیریت کرده/ از تعطیل شدن تولید و تشدید بیکاری جلوگیری کرده‌ایم

 4. دستورالعمل وزارت بهداشت برای محرم: جلسات به فضای باز می‌رود/ افراد مسن در مجالس عمومی شرکت نکنند

 5. ریچارد گلدبرگ کیست و چرا ایران او را تحریم کرد؟ + تصاویر

 6. وزیر اقتصاد: سهامی برای جاماندگان سهام عدالت نداریم

 7. هفت عامل که مانع فرزندآوری می‌شود

 8. طرح سوال از رئیس جمهور تا فردا تعیین تکلیف می شود

 9. افتتاح موزه و سراسرنمای سردار قاسم سلیمانی

 10. چراغ سبز کره‌ای‌ها برای پرداخت بدهی ایران

 11. تصویری کمتر دیده شده از رهبر انقلاب

 12. علت برچیده نشدن بزرگ‌ترین داروخانه غیرقانونی کشور

 13. بورس به کانال سه میلیون واحد می‌رسد؟!

 14. کلیات «طرح شفافیت آرا» در کمیسیون آئین‌نامه داخلی مجلس تصویب شد

 15. چگونه گوشی موبایلی که خیس شده را نجات دهیم

 16. ارتباط مستقیم شیوع مجدد کرونا و افزایش تعداد مبتلایان، با رشد سفرها + نمودار

پربحث‌های دیروز

 1. آیا تعویق کنکور سراسری امکان‌پذیر است؟

 2. تازه‌ترین قیمت خودروها در بازار / پراید ۹۳ میلیون تومان شد!

 3. خرید سکه مشمول پرداخت مالیات شد

 4. رانت ارز ۴۲۰۰ تومانی به جیب چه کسانی می‌رود؟!

 5. کارشناسان زنگ خطر رآکتورهای هسته‌ای امارات را به صدا درآوردند...

 6. رفت و برگشت «دلار» به کانال پایین‌تر

 7. قیمت آپارتمان در تهران روزانه چقدر گران می‌شود؟ + جدول

 8. اوج تجمل‌گرایی در سنت حسنه‌ای به نام ازدواج/ حلالی که روز به روز ناممکن می‌شود

 9. توضیح حناچی درباره عدم حضورش در جلسات هیات دولت/ ادبیات تند و طلبکارانه را نمی‌پسندم

 10. رمزگشایی از مزرعه موشکی سپاه + تصاویر

 11. زمان برگزاری کنکور بدون تغییرماند

 12. نصب سایبان‌ در حرم رضوی؛ مطالبه چندین ساله زائران که پاسخ داده شد

 13. نامه وزیر بهداشت درباره کرونا به رهبر انقلاب/ تحلیل جهانگیری از بازار بورس/ فرار داماد وزیر سابق با پاسپورت دیگری/ سلیمی نمین: اصلاح‌طلبان باید عناصر تندرویی مثل تاجزاده را مهار کنند

 14. رئیسی: صاحبان درآمد‌های هنگفت نباید از پرداخت مالیات فرار کنند/ دولت به مدیریت بازار و معیشت مردم توجه کند

 15. شرایط مصیبت بار نتانیاهو در سایه فساد کابینه و اعتراضات شهرک‌نشینان

 16. توضیحات رئیس سازمان حفاظت محیط زیست درباره وقف دماوند و جنگل آق‌مشهد

 17. یک طرح جدید برای واریز یارانه ۴۰ لیتری بنزین

 18. دوربین مخفی از استخدام کادر درمان

 19. متهم ۳ میلیاردی هنگام ورود به کشور دستگیر شد

 20. پیشکسوت کشتی ایران درگذشت

 21. جهانگیری: اجازه بی‌حرمتی به فعالان اقتصادی را ندهیم

 22. رئیس سازمان سنجش: حذف کنکور فعلاً اجرایی نیست‌/ کنکور یک موضوع جذاب سیاسی شده است

 23. دریادار سیاری: وحدت و مودت میان ارتش و سپاه ناگسستنی است

 24. چقدر از درآمد مردم صرف مسکن می‌شود؟

 25. هند ،روسیه و چین در خط مقدم کنار گذاشتن دلار

پربحث‌های هفته

 1. خانه‌های خالی در محاصره مالیاتی / سامانه ملی املاک را دریابید!

 2. آقای حدادیان زودتر تکذیب کنید !

 3. دست از حمایت صنعت نابالغ و نازپروده خودروسازی بردارید

 4. نامه احمد توکلی به میرسلیم درباره قالیباف

 5. ماجرای عضویت دختر رئیس جمهور در هیئت علمی دانشگاه/در سفر احمدی‌نژاد به قم چه گذشت؟/ تحلیل لیلاز از قرارداد ایران و چین/روحانی: اقتصاد کشور در حداقل ضرورت مردم به خوبی اداره شده است

 6. جزئیاتی از طرح مالیات خانه‌های خالی/ مالیات ۴۰ میلیون تومانی از یک خانه خالی

 7. نمایندگانی که خانه سازمانی ۳۸۰ متری مجلس را از آنِ خود کردند!

 8. خداحافظی دکتر احمد توکلی از صاحب‌ ‌امتیازی الف

 9. ساده‌انگاری پیری‌ جمعیت حتما عیب است

 10. ترامپ بازنده انتخابات رياست جمهوری می‌شود؟

 11. روحانی درباره کالاهای اساسی چه گفت؟

 12. درخواست قالیباف برای تعویق کنکور/توکلی: مردم اشکنه هم نمی‌توانند بخورند/رویای ریاست جمهوری؛ از جهانگیری و لاریجانی تا سیدحسن خمینی

 13. چرا کره جنوبی پول‌های ایران را پس نمی‌دهد؟

 14. پشت پرده تجمع طالبان در تهران/احتمال خط خوردن لاریجانی و ناطق نوری از فهرست اصلاح‌طلبان/وضعیت وخیم بیماران کرونایی در پایتخت/تابلویی از تصویر رهبری که به قالیباف هدیه داده شد

 15. آیا تعویق کنکور سراسری امکان‌پذیر است؟

 16. رصد پایگاه آمریکایی العدید با ماهواره نور + تصاویر

 17. ترس و تردیدهای برگزاری کنکور در کرونا رنگ باخت اما ...

 18. تحریف در روایت تاریخی مشروطه

 19. روحانی: هدف دشمنان ایجاد هیجان‌زدگی و بی‌برنامه‌گی در مدیریت کشور است

 20. پایانی بر یک مجادله درباره عزاداری محرم امسال

 21. توکلی: برخی دولتمردان مشکل معیشتی ندارند/ کوپن بدتر از نابودی پول ملی نیست

 22. روحانی: زندگی مردم در حد ضرورت به خوبی اداره شد/ صادرکنندگان در ده روز اخیر ۲.۵ میلیارد دلار ارز را بازگرداندند

 23. پیشگیری از گره کوری که به دندان هم باز نمی‌شود!

 24. واقفین دماوند و جنگل‌های هیرکانی چه کسانی هستند؟

 25. یادداشت انتقادی نادران درباره تخلف در فرآیند انتخاب بذرپاش

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. خانه‌های خالی در محاصره مالیاتی / سامانه ملی املاک را دریابید!

 2. دست از حمایت صنعت نابالغ و نازپروده خودروسازی بردارید

 3. جزئیاتی از طرح مالیات خانه‌های خالی/ مالیات ۴۰ میلیون تومانی از یک خانه خالی

 4. روحانی: هدف دشمنان ایجاد هیجان‌زدگی و بی‌برنامه‌گی در مدیریت کشور است

 5. توکلی: برخی دولتمردان مشکل معیشتی ندارند/ کوپن بدتر از نابودی پول ملی نیست

 6. پیشگیری از گره کوری که به دندان هم باز نمی‌شود!

 7. یادداشت انتقادی نادران درباره تخلف در فرآیند انتخاب بذرپاش

 8. تازه‌ترین قیمت خودروها در بازار / پراید ۹۳ میلیون تومان شد!

 9. خرید سکه مشمول پرداخت مالیات شد

 10. ترمز افزایش قیمت خودرو را چه کسی می‌کشد؟/ علت افزایش قیمت‌ها چیست؟

 11. رفت و برگشت «دلار» به کانال پایین‌تر

 12. قیمت آپارتمان در تهران روزانه چقدر گران می‌شود؟ + جدول

 13. دارایی مالکان سهام عدالت آب رفت

 14. روحانی: به هیچ وجه اجازه نمی‌دهیم چرخه تولید و تجارت کشور گرفتار بروکراسی و مشکلات شود

 15. آیا پراید ۱۰۰ میلیونی در راه است؟ 

 16. مدرس خیابانی: دولت نسبت به افزایش قیمت کالاها بی‌تفاوت نیست/ کمبود کالایی در بازار وجود ندارد

 17. ارزان‌ترین خودروی حال حاضر جهان کجا تولید می‌شود؟

 18. تلاش بانک مرکزی برای کنترل تورم/ تأمین کسری بودجه با فروش سهام و اوراق دولتی

 19. کاهش اعتبار چک توسط کلاهبرداران/ بانک مرکزی و قوه ‌قضاییه ورود کنند!

 20. پشت پرده افزایش ۲۰۰ درصدی قیمت میلگرد

 21. رئیسی: بانک‌ها اجازه ندهند گیرندگان تسهیلات پول ملت را صرف اموری غیر از تعهدشان کنند

 22. روحانی: با وجود جنگ اقتصادی، دولت کشور را مدیریت کرده/ از تعطیل شدن تولید و تشدید بیکاری جلوگیری کرده‌ایم

 23. دلار در سرازیری

 24. وزیر اقتصاد: سهامی برای جاماندگان سهام عدالت نداریم

 25. رانا بخریم یا ۲۰۶ صندوقدار؟

آخرین عناوین