پیشنهاد یک پیشکسوت به فدراسیون فوتبال/به مربی ایرانی اعتماد کنید!

گروه ورزشی الف،   3980825146

عضو سابق کمیته فنی فدراسیون فوتبال با بیان اینکه مارک ویلموتس سرمربی تیم ملی ایران نشان داد مسئولیت پذیر نیست، به فدراسیون فوتبال پیشنهاد کرد به مربیان ایرانی اعتماد کند.

  محمود یاوری در گفتگو با مهر، به تحلیل باخت تیم ملی فوتبال ایران مقابل عراق پرداخت و تاکید کرد که رفتار مارک ویلموتس سرمربی تیم ملی پیش از این مسابقه و درخواستش برای دریافت پول نشان از «بی مسئولیتی» این مربی بوده است. وی ضمن انتقاد از رفتار کاپیتان های تیم ملی در بازی با بحرین و عراق، از فدراسیون خواست تا قبل از آنکه فرصت از دست برود، نسبت به ادامه کار ویلموتس تجدیدنظر کند.

مشروح گفتگوی محمود یاوری با خبرنگار مهر در ادامه می آید:

ویلموتس به تیم ملی تعصب ندارد
پیش از هرچیز می خواهم بر این نکته تاکید کنم که اگر حرفی می زنم صرفا برای فوتبال ایران است. دلم برای فوتبال می سوزد و تمام صحبت هایم در جهت کمک به فوتبال کشورمان است و هیچ نگاه دیگری در آن دخیل نیست. اولین ایراد را در باخت تیم ملی به مارک ویلموتس می گیرم. این مربی تا یک هفته پیش از مسابقه با عراق خارج از ایران بود و می گفت تا پولم را ندهید بر نمی گردم. با این تفاسیر بعید می دانم ویلموتس به تیم ملی تعصب داشته باشد. بنده ۴۲ سال در این فوتبال مربی بوده ام ولی چنین چیزی را در ایران ندیده بودم. تعهد برای مربیان در ایران ورای هر چیزی بوده است.

هدف ویلموتس جمع کردن پول است
این رفتار سرمربی سرلوحه خیلی از چیزهاست. شاید اطلاعات فدراسیون فوتبال از این مربی کافی نبوده است. شاید بررسی مطلوبی نداشته اند و شاید ویلموتس تنها گزینه ایران بوده است ولی به هر حال این مربی نشان داد نتوانست به مسئولیتش متعهد باشد. ما از بحرین شکست خوردیم و به عراق در زمین بی طرف باختیم. امکانات هم بیش از هر زمان دیگری فراهم بوده است بخصوص شرایط خوب لیگ برتر که بازیکنان توانمندی را تحویل تیم ملی داده است. تاکنون تیم ملی را اینقدر جوان نداشتیم. این کار از زمان کی روش شروع شد و الان باید به ثمر می نشست. یک مربی مثل کی روش اثراتش را سال به سال نشان می داد ولی ویلموتس توانایی و قابلیت ندارد. هدف ویلموتس جمع آوری پول بود که از حرکاتش مشخص است. او نتوانست وجهه و شخصیت تیم را که کی روش بوجود آورده بود، حفظ کند. این اولین ایرادی است که به تیم ملی و ویلموتس وارد است.

 

کاپیتان، عصای دست مربی در زمین است
یکی از مسائلی که روی تیم ملی کار نشده، بحث انضباطی و فرهنگی است. در بازی با ژاپن در جام ملت ها همه دیدند که چه اتفاقی افتاد. ما مقابل عراق و بحرین هم گل خوردیم روی دو عمل نامقبول کاپیتان های تیم ملی. در بازی با بحرین احسان حاجی صفی که یکی از بهترین های فوتبال ایران است و به عنوان کاپیتان، عصای دست سرمربی در زمین است عصبانی شد و اخطار گرفت. او در ادامه نتوانست یک توپ را استپ کند که در نهایت همان توپ به پنالتی بحرین ختم شد.

انتقاد از حرکات شجاعی و آزمون
مسعود شجاعی کاپیتان تیم ملی هم پسر بسیار محترمی است اما او را در تراکتور هم ۹۰ دقیقه بازی نمی دهند. ویلموتس شجاعی را برابر عراق تعویض نکرد تا کارت زرد دوم را گرفت. شاید کارشناسان بگویند خطای دوم شجاعی مستحق کارت نبود ولی من می گویم رفتار شجاعی خوب نبود. او کاپیتان تیم است و باید الگو باشد.  همین می شود که سردار آزمون هم به داور پرخاش و داور را «چپ چپ» نگاه می کند. برادر! برو فوتبالت را بازی کن و گل بزن نه اینکه داور را چپ چپ نگاه کنی. این مسائل در فرهنگ ما نبوده است. کاپیتان ها باید الگو باشند. باید این مسائل را درست کنیم. فوتبال ما از نظر فنی از عراق و این کشورها عقب نیست ولی از نظر فرهنگی عقبتر است.

فدراسیون به مربی ایرانی بها بدهد
باید یک فکر اساسی برای تیم ملی کرد. نمی خواهم و نمی توانم در کار فدراسیون فوتبال دخالت کنم. همانطور که گفتم اگر حرفی می زنم صرفا برای دلسوزی است و منفعت و ضرری در پی صحبت هایم نیست. به نظرم فدراسیون باید مطالعه بیشتری درباره ویلموتس کند. او نشان داد برای پول بیش از مسئولیتش ارزش قائل است. ویلموتس در ترکیه ماند و گفت تا حقوقم را ندهید به ایران نمی آیم. اگر قرار به کار است که وحید هاشمیان شناخت بیشتری از فوتبال ایران دارد. او در فوتبال آلمان بازی کرده و کلاس مربیگری رفته است. به نظرم فدراسیون یکبار برای همیشه به مربی ایرانی بها بدهد.

کی روش فوتبال ما را در کلاس بین المللی قرار داد
متاسفم برای کسانی که به فدراسیون فوتبال در ارتباط با انتخاب سرمربی اطلاعات خوبی ندادند. ما یک مربی مثل کی روش داشتیم که اگر چشمش را می بست و دهانش را باز می کرد، می دانستیم که موفق می شود. اشکال کی روش این بود که به پای مدیران کلان می پیچید ولی حداقل هویت اضافه ای به فوتبال ما داد. فوتبال ما فراتر از آسیا است و کی روش خیلی به آن ارزش و اعتبار داد. این مربی ما را در کلاس بین المللی قرار داد ولی ویلموتس تا پولش را نگیرد کار نمی کند. در واقع ویلموتس خودش قبول کرده بود که به عراق می بازد و برای همین اول درخواست گرفتن حقوقش را کرد چون اگر برکنار می شد به پولش نمی رسید. چقدر باید سرمان کلاه برود؟ دلم برای فدراسیون می سوزد. واقعا فدراسیونِ ما دارد کار می کند. بازیکنان خیلی خوبی از دل همین لیگ ایران بیرون آمده است. ۸۰ درصد همین بازیکنان ابتدا در ایران شکوفا شدند و سپس به خارج از کشور رفتند.

 

عراق و بحرین علیه ما تبانی می‌کنند
به نظرم باید به مربی ایرانی در ادامه راه اعتماد کرد بخصوص اینکه حتی اگر چهار بازی بعدی خود را ببریم بازهم شاید به مرحله بعد نرسیم. ممکن است در ادامه همین مرحله عراق با بحرین کنار بیاید و کار برایمان سخت شود. مثل زمانی که من مدیر فنی تیم ملی بودم و یک روز عراق با سوریه بازی داشت. به آقای سیموئز قبل از آن بازی گفتم که عراق با سوریه تبانی می کند و همین اتفاق هم افتاد. این کشورها با هم کنار می آیند. ما باید حساب این چیزها را هم بکنیم چون در دل کشورهای عربی بازی می کنیم.

طارمی همیشه بوی گل می‌داد
شما نگاه کنید بازیکنی مثل مهدی طارمی همیشه بوی گل می داد. سردار آزمون یکی از گلزنان برتر تیم زنیت روسیه است ولی از آنها در بازی تیم ملی حرکتی ندیدیم. هیچ کار روحی و روانی با بازیکنان نشده بود. هیچ مربی خارجی هم نمی تواند ۲۴ ساعت قبل از یک مسابقه با بازیکنان تیمش کار روحی و روانی کند مگر آنکه آن مربی همخون و همخاک بازیکنان باشد. مثال های زیادی هم دارم. مثل زمانی که زمان جنگ بنده در تیم ملی بودم. قبل از بازی با سوریه شرایط روحی ملی پوشان خوب نبود. بنده با بازیکنان صحبت کردم که رزمنده های ما در جبهه ها یک گوششان به خمپاره هاست و یک گوششان به رادیو و بازی شما. آنقدر با بازیکنان صحبت کردم که توانستیم سوریه را هم شکست بدهیم. خب اگر من همخون و همخاک بازیکنان نبودم آیا می توانستم آن کار را انجام بدهم؟

تیم ملی مقابل عراق بی حال بود!
بازیکنان تیم ملی کارلوس کی روش را می پرستیدند چون برای تیم ملی همه کار می کرد. او در حمایت از بازیکنانش کتش را در می آورد و رگ گردنش بیرون می زد. او همه جوره کنار تیم و بازیکنانش بود. اما تیم ملی در بازی با عراق اصلا روح نداشت. تیم ملی بی حال بود. هیبت و شخصیت یک مربی باید به بازیکن و هوادار منتقل شود. ویلموتس مربی مسئولیت پذیری نبوده و نخواهد بود. بازهم می گویم که حرفهایم صرفا از سوی دلسوزی است و امیدوارم برای هیچکس سوء تفاهم نشود.

پربحث‌های اخیر

 1. رئیس‌جمهور دستکم موافقان سیاسی خود را تحمل کند!

 2. تحریف در روایت تاریخی مشروطه

 3. چرا آمریکا "تیک‌تاک" را فیلتر می‌کند؟

 4. روحانی: با وجود جنگ اقتصادی، دولت کشور را مدیریت کرده/ از تعطیل شدن تولید و تشدید بیکاری جلوگیری کرده‌ایم

 5. دستورالعمل وزارت بهداشت برای محرم: جلسات به فضای باز می‌رود/ افراد مسن در مجالس عمومی شرکت نکنند

 6. ریچارد گلدبرگ کیست و چرا ایران او را تحریم کرد؟ + تصاویر

 7. وزیر اقتصاد: سهامی برای جاماندگان سهام عدالت نداریم

 8. هفت عامل که مانع فرزندآوری می‌شود

 9. طرح سوال از رئیس جمهور تا فردا تعیین تکلیف می شود

 10. افتتاح موزه و سراسرنمای سردار قاسم سلیمانی

 11. چراغ سبز کره‌ای‌ها برای پرداخت بدهی ایران

 12. تصویری کمتر دیده شده از رهبر انقلاب

 13. علت برچیده نشدن بزرگ‌ترین داروخانه غیرقانونی کشور

 14. بورس به کانال سه میلیون واحد می‌رسد؟!

 15. کلیات «طرح شفافیت آرا» در کمیسیون آئین‌نامه داخلی مجلس تصویب شد

 16. چگونه گوشی موبایلی که خیس شده را نجات دهیم

 17. ارتباط مستقیم شیوع مجدد کرونا و افزایش تعداد مبتلایان، با رشد سفرها + نمودار

پربحث‌های دیروز

 1. آیا تعویق کنکور سراسری امکان‌پذیر است؟

 2. تازه‌ترین قیمت خودروها در بازار / پراید ۹۳ میلیون تومان شد!

 3. خرید سکه مشمول پرداخت مالیات شد

 4. رانت ارز ۴۲۰۰ تومانی به جیب چه کسانی می‌رود؟!

 5. کارشناسان زنگ خطر رآکتورهای هسته‌ای امارات را به صدا درآوردند...

 6. رفت و برگشت «دلار» به کانال پایین‌تر

 7. قیمت آپارتمان در تهران روزانه چقدر گران می‌شود؟ + جدول

 8. اوج تجمل‌گرایی در سنت حسنه‌ای به نام ازدواج/ حلالی که روز به روز ناممکن می‌شود

 9. توضیح حناچی درباره عدم حضورش در جلسات هیات دولت/ ادبیات تند و طلبکارانه را نمی‌پسندم

 10. رمزگشایی از مزرعه موشکی سپاه + تصاویر

 11. زمان برگزاری کنکور بدون تغییرماند

 12. نصب سایبان‌ در حرم رضوی؛ مطالبه چندین ساله زائران که پاسخ داده شد

 13. نامه وزیر بهداشت درباره کرونا به رهبر انقلاب/ تحلیل جهانگیری از بازار بورس/ فرار داماد وزیر سابق با پاسپورت دیگری/ سلیمی نمین: اصلاح‌طلبان باید عناصر تندرویی مثل تاجزاده را مهار کنند

 14. رئیسی: صاحبان درآمد‌های هنگفت نباید از پرداخت مالیات فرار کنند/ دولت به مدیریت بازار و معیشت مردم توجه کند

 15. شرایط مصیبت بار نتانیاهو در سایه فساد کابینه و اعتراضات شهرک‌نشینان

 16. توضیحات رئیس سازمان حفاظت محیط زیست درباره وقف دماوند و جنگل آق‌مشهد

 17. یک طرح جدید برای واریز یارانه ۴۰ لیتری بنزین

 18. دوربین مخفی از استخدام کادر درمان

 19. متهم ۳ میلیاردی هنگام ورود به کشور دستگیر شد

 20. پیشکسوت کشتی ایران درگذشت

 21. جهانگیری: اجازه بی‌حرمتی به فعالان اقتصادی را ندهیم

 22. رئیس سازمان سنجش: حذف کنکور فعلاً اجرایی نیست‌/ کنکور یک موضوع جذاب سیاسی شده است

 23. دریادار سیاری: وحدت و مودت میان ارتش و سپاه ناگسستنی است

 24. چقدر از درآمد مردم صرف مسکن می‌شود؟

 25. هند ،روسیه و چین در خط مقدم کنار گذاشتن دلار

پربحث‌های هفته

 1. خانه‌های خالی در محاصره مالیاتی / سامانه ملی املاک را دریابید!

 2. آقای حدادیان زودتر تکذیب کنید !

 3. دست از حمایت صنعت نابالغ و نازپروده خودروسازی بردارید

 4. نامه احمد توکلی به میرسلیم درباره قالیباف

 5. ماجرای عضویت دختر رئیس جمهور در هیئت علمی دانشگاه/در سفر احمدی‌نژاد به قم چه گذشت؟/ تحلیل لیلاز از قرارداد ایران و چین/روحانی: اقتصاد کشور در حداقل ضرورت مردم به خوبی اداره شده است

 6. جزئیاتی از طرح مالیات خانه‌های خالی/ مالیات ۴۰ میلیون تومانی از یک خانه خالی

 7. نمایندگانی که خانه سازمانی ۳۸۰ متری مجلس را از آنِ خود کردند!

 8. خداحافظی دکتر احمد توکلی از صاحب‌ ‌امتیازی الف

 9. ساده‌انگاری پیری‌ جمعیت حتما عیب است

 10. ترامپ بازنده انتخابات رياست جمهوری می‌شود؟

 11. روحانی درباره کالاهای اساسی چه گفت؟

 12. درخواست قالیباف برای تعویق کنکور/توکلی: مردم اشکنه هم نمی‌توانند بخورند/رویای ریاست جمهوری؛ از جهانگیری و لاریجانی تا سیدحسن خمینی

 13. چرا کره جنوبی پول‌های ایران را پس نمی‌دهد؟

 14. پشت پرده تجمع طالبان در تهران/احتمال خط خوردن لاریجانی و ناطق نوری از فهرست اصلاح‌طلبان/وضعیت وخیم بیماران کرونایی در پایتخت/تابلویی از تصویر رهبری که به قالیباف هدیه داده شد

 15. آیا تعویق کنکور سراسری امکان‌پذیر است؟

 16. رصد پایگاه آمریکایی العدید با ماهواره نور + تصاویر

 17. ترس و تردیدهای برگزاری کنکور در کرونا رنگ باخت اما ...

 18. روحانی: هدف دشمنان ایجاد هیجان‌زدگی و بی‌برنامه‌گی در مدیریت کشور است

 19. پایانی بر یک مجادله درباره عزاداری محرم امسال

 20. توکلی: برخی دولتمردان مشکل معیشتی ندارند/ کوپن بدتر از نابودی پول ملی نیست

 21. روحانی: زندگی مردم در حد ضرورت به خوبی اداره شد/ صادرکنندگان در ده روز اخیر ۲.۵ میلیارد دلار ارز را بازگرداندند

 22. پیشگیری از گره کوری که به دندان هم باز نمی‌شود!

 23. واقفین دماوند و جنگل‌های هیرکانی چه کسانی هستند؟

 24. یادداشت انتقادی نادران درباره تخلف در فرآیند انتخاب بذرپاش

 25. کوچک‌ترین غسال داوطلب اموات کرونایی کیست؟ + عکس

ابر آروان

آخرین عناوین